Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 185 total)
  • Author
    Posts
  • mirsad_d
    Participant
      Post count: 4000

      Brza rješenja za ljetna osvježenja

      Jednostavan i brz,a opet vlo ukusan obrok nezamisliv je bez mesa.Na roštilju ili pečen u tavi, gotov je u roku od nekoliko minuta.
      Kako bi meso bilo još mekše i sočnije, uvaljajte ga u bogatu marinadu od maslinovog ulja, sirćeta, limunovog soka i začinskog bilja.Najbolje bi bilo ostaviti ga u marinadi preko noći, međutim ako nemate vremena, u njoj može stajati i 2 sata.
      Marinadu možete koristiti kako za roštilj, tako i za odreske pečene u tavi ili u rerni.Pritom ne zaboravite na voće i povrće.Ražnjići će postati još ukusniji stavite li između komadića mesa malo povrća, poput paprike ili patlidžana.Međutim, možete izati i povrće.Ukusno pečenje osvježiti će komadići breskve, dok će mesne savitke izvrsno nadopuniti lagani nadjevi.
      Nezaobilazne kobasice ili suđukice postat će potpuno novo jelo s prepečenim lukom i kiflama premazanim senfom.

      U nedostatku prave roštilj atmosfere u prirodi, domaći efekt dobro će kopirati i gril tava.U njoj će sastojci izgledati kao sa roštiljskih rešetki,a i mirisati će jednako dobro.Tako možete pripremati i plodove mora, kao i ribu, koja također “obožava” marinadu.

      Meso te povrće na roštilju ne sadrži puno masti,a zadržava svoje vrijedne sastojke, zbog čega je idealno za velike vrućine.

      Teletina i piletina bogate su vitaminima B grupe.Ta grupa vitamina odlično djeluje u borbi protiv stresa, regulira probavu, održava mišićni tonus te ljepotu kože, noktiju i kose.
      Dodate li soku od pečenja malo vina i /ili juhe, dobit ćete ukusan umak.Nije li dovoljno gust, razmutite kašičicu brašna s malo vode i dodajte u umak.

      Mare
      Participant
        Post count: 1546

        Pitanje:Zasto Francuzi jedu puzeve?

        Odgovor:Jer su puni vitamina,jedu samo voce i povrce:woohoo:

        Mare
        Participant
          Post count: 1546

          Djezlema

          Sastojci:
          500 gr. gotove jufke
          300 gr. oraha (mljevenih)
          3 jaja
          6 kasika secera

          Za agdu:
          5 soljica za kahvu secera
          3 soljice za kahvu vode

          Nacin pripreme:
          Umutiti cijela jaja sa secerom, dodati orahe i ujednaciti masu. Slagati po tri jufke jednu na drugu, s tim da smo svaku jufku poprskali uljemi. Kad se treca stavi na kraj stavljati smjesu od jaja i oraha, i jednostavno urolati. Postupak ponavljati dok ne utrosite svu jufku i smjesu koju imate. Nakon toga sjeci na rolnice i redati u pouljen pleh {tevsiju}, poprskati uljem po rolnicama i staviti u vec zagrijanu rernu dase pece. Rolnice peci sve dok lagano ne porumene, onda postepeno smanjivati temperaturu.
          Secer i vodu prokuhati, ne treba puno dovoljno je da se smjesa izjednaci i da malo se zgusne.
          Naravno,ovakva vrsta kolaca zahtjeva da jedno bude toplo,a drugo hladno, ili je agda vruca, a kolac hladan ili obratno, kada ste zalili rolnice ostavite ih da upiju sav zaljev {agdu}, i onda mozete sluziti.

          Bujrum i prijatno:

          emira-tekija
          Participant
            Post count: 327

            00 gr gotovog lisnatog tijesta
            20 šljiva
            2 jabuke (ili drugo voće po želji)
            50 gr šećera

            Priprema:
            Lisnato tijesto razviti da odgovara veličini pleha u kojem ćemo peći.Pleh obložiti masnim papirom i krajeve tijesta na rubovima pleha ostaviti da su malo viši ,zatim rasporediti šljive kojima ste prethodno odstranili špice ,pa zatim jabuke koje ste isjekli na sitne komadiće i na kraju sve posuti šećerom .Peći na 180 ° C oko 30 minuta i servirati toplo.Prijatno !!!

            emira-tekija
            Participant
              Post count: 327

              Kora:4 jaja
              6 kasika secera
              2-3 kasike vode
              5 kasika brasna
              svjeze banane -kolicina po zelji
              ribana cokolada ili kakao

              Krema:puding od vanilije ,
              slag sahne ( 500 ml)-ili slag u prahu
              secer

              Priprema:
              Zumancad dobro umutiti sa secerom i dodati 2-3 kasike vode ,te dodati brasno.
              Od bjelancadi umutiti snijeg pa sastaviti sa gore napravljenom smjesom lagano mijesajuci ,zatim dodati ribanu cokoladu ili kakao.
              Peci na srednjoj temperaturi.Preko pecene kore premazati marmeladom od kajsije ili sipka,i poredati na kolutice izrezanu svjezu bananu.
              Krema:Skuhati puding od vanilije prema uputstvu na vrecici i ohalditi ,zatim umutiti slagsahne-ili slag u prahu sa secerom ( kolicine po zelji),i pomjesati sa ohladjenim pudingom.
              Kremu staviti preko marelade i banana i ukrasiti topljenom cokoladom .
              Prijatno………..

              emira-tekija
              Participant
                Post count: 327

                Potrebno:
                1 l mlijeka
                0,5 kg secera,
                250 gr margarina,
                3 reda cokolade

                Priprema:
                Sve sastojke pomjesati i staviti da se kuhaju na laksoj temperaturi dok se ne dobije zeljena gustina fila ,uz povremeno mijesanje. Nesto vise od 1 sat kuhanja dok se kolicina otprilike ne prepolovi,ali da nebude fil isuvise gust nego da je jos uvijek tecan.
                Po zelji mogu se dodati mljeveni orasi ,bademi ili ljesnjaci.Filovati ledeno.
                Veoma jednostavno i jako ukusno .

                emira-tekija
                Participant
                  Post count: 327

                  navratite opet :)…….. K.Emira
                  05.03.2007.
                  Voćni desert

                  Potrebno :

                  2 jaja

                  60 gr šećera

                  250 gr mascarpone sira

                  300 gr smrznutih ili svježih malina ( ili nekog drugog šumskog voća )

                  150 ml slatke vrhnje

                  Način pripreme:

                  Odvojiti bjelanjke i žumanjke .Žumanjke izimksati i na pari sa šećerom dok sasvim ne isvijetli i masa se ne ujednači.Posebno umutiti bjelanjke u čvrst snijeg,a posebno slag od slatke vrhnje.Žumanjcima prvo dodati mascarpone i izmješati da se masa ujednači ,zatim lagano dodvati snijeg od bjelanaca i mješati kašikom ( ne mikserom) i na kraju istim postupkom dodavati umućen šlag. U zdjelice stavljajte red odmrznutih malina ,red kreme i ponovite 2 puta ,završite sa kremom i ukrasite .Prijatno !!!

                  emira-tekija
                  Participant
                    Post count: 327

                    navratite opet :)…….. K.Emira
                    03.04.2007.
                    Vikend šnite

                    Potrebno :
                    250 gr šećera
                    4 žumanjka
                    12 kašika hladne vode
                    100 gr mljevenih badema
                    200 gr brašna
                    pola pršaka za pecivo
                    4 bjelanjka

                    Fil
                    150 gr čokolade
                    5 kašika marmelade
                    7 kašika melijeka
                    7 piškota- smrvljenih

                    Glazura
                    250 gr šećera u prahu malo gustog soka od borovnice ili maline (ili umjetna boja )

                    Način pripreme :
                    Žumanjke i šećer mutiti mikserom dok nedobiu svijetlo žutu boju (ca 3-4 minute ).Zatim dodati bademe ,brašno,vodu, prašak i na karju snijeg od bjelanjaka koji ćete lagano izmješati kašikom dok se masa ujednači.
                    Peći u formi za tortu (28cm prosjeka ) oko 25 min na 170 °.
                    Kad je biskvit pečen i ohlađen presjeći ga na 3 djela .
                    Srednji dio smrviti i pomješati ga sa stopljenom čokoladom, marmeladom,piškotama i mlijekom dobro ujednaciti i premazadi donji dio ,zaim prekriti sa gornjim i lagano pritisnuti .
                    Od šećera u prahu i sirupa napraviit glazuru i njome premazati kolac ,sjeći tek kad se ohladi .Prijatno !!!

                    emira-tekija
                    Participant
                      Post count: 327

                      Sastojci za 4 osobe:
                      Osnovna smjesa
                      350g bulgur,350g mljevenog mesa
                      1 kasikica soli,1 veci luk
                      1 solja jako hladne vode ( za mazanje ruku kod oblikovanja )
                      1/2 kasikice mljevenog cimeta
                      1/2 kasikice 7 spices (biber,koriander,piment,kim,karanfil itd.)
                      Fil:
                      300g mljevenog mesa,4 kasike ulja
                      2 veca luka,1/2 kasikice mljevenog crnog pipera
                      po zelji soli,malo cimeta,malo mljevenog kima
                      oko pola litra ulja za przenje,muskat,djumbir
                      piment,crni piper,cimet
                      mahlab ( neznam na nasem:) ),klincic

                      Priprema
                      Dobro operite bulgur i potopite ga u hladnoj vodi i ostavite
                      10 min. da nabubri.
                      Kad je gotovo dobro sakama istisnite svu tekucinu,sto vise mozete.
                      Stavite ga u vecu posudu.
                      Luk isjeckajte sto sitnije mozete i dodajte ga u posudu sa bulgurom.
                      Dodajte 350g mesa,dodajte zacine i dobro rukama sve promjesajte da dobijete jednolicnu smjesu.
                      Pokrijte posudu sa vlaznom krpom i ostavite u frizider 30minuta.
                      Fil:
                      Luk sitno isjeckajte,malo posolite i proprzite na ulju dok postane staklast.
                      Dodajte mljevenog mesa,zacine,posolite i przite dok bude gotovo.
                      Ponjole ispecite na tavi bez ulja i umjesajte u fil.
                      Ostavite da se ohladi.
                      Smjesu izvadite iz frizidera.
                      Ruke umocite u hladnoj vodi i uzmite meso,otprilike kao lipticu za golf i dobro je rukama oblikujte,prstom napravite udubljenje,formu od okruglu promjenite u ovalnu,pazite zidovi da budu otprilike iste debljine.
                      U udubljenje stavite fil,koliko moze stati i zatvorite otvor i pazljivo oblikujte ovalnu formu.
                      Naravno zbog udubljenja i punjena filom “loptica” ce se povecati,bice otprilike kao malo vece jaje.
                      Ponavljajte postupak dok ne potrosite svu smjesu.
                      Dok radite stalno ruke umacite u hladnu vodu.
                      Pecite u vrucem ulju dok dobiju ljepu braon boju.I stavljajte na papir da upije visak masnoce.
                      Posluživanje
                      Odlicno prija uz salatu,ili jogurt.
                      Mozete isto kao prilog dodati i przeni krompir,pita hljeb….kako ko voli.

                      Sedina
                      Participant
                        Post count: 161

                        :) A sta je bulgur?

                        Teva
                        Participant
                          Post count: 8872

                          U Tursku radnju i kupi, neka zitarica.;)
                          A mozda moze i u keske, mmmmm.:woohoo:

                          Sedina
                          Participant
                            Post count: 161

                            Aaa,neka zitarica.:) bas ti hvala Teva sto mi objasni.Ja u Turskoj prodavnici znam kupiti pekmez(pise velikim slovima :) ),kahve,pasteta,kiselih paprika iliti kupusa kad nemam svog,kukuruznog brasna sitnog ili krupnog (ono od oka,ne znam kako se zove),crnog brasna,tarhan halve (jesil to probo?),i onog ostalog ,mesa,sudjuka i kolaca ako mi se dopadne usput.

                            ponekad ovdje
                            Participant
                              Post count: 1139


                              :)

                              Bulgur je ustvari ili bolje receno, su ustvari, grubo usitnjena psenicna zrna, dobivena prekuhavanjem psenice, pa nakon susenja grubo usitnjena. Ovim nacinom prerade, bulgur kasnije u spravljanju ne zahtijeva duze kuhanje kao sto je inace potrebno za normalna psenicna zrna odnosno psenicu. Bulgur dolazi sa Orijenta i ja ga kupujem u turskoj radnji.

                              Pravila sam ovu salatu od bulgura i veoma je ukusna:

                              Sastojci za cetiri osobe:

                              Bulgur salata

                              200 g Bulgur
                              400 ml vode ili supe od povrca
                              200 g paradajza
                              200 g krastavca
                              1 crvena i zuta paprika
                              4 kasike maslinovog ulja
                              1 struka persuna
                              1 glavica luka
                              Sok polovice limuna
                              So i biber

                              Nacin pripreme:

                              Bulgur u vreloj vodi ili jos bolje supi od povrca kuhati na tihoj vatri poklopljeno oko 20 minuta i nakon toga ohladiti. Paradajz, krastavac, luk i papriku sitno izrezati, persun takodjer sitno isjeckati. Sve dodati ohladjenom bulguru, a potom i maslinovo ulje, limunov sok i zacine. Nakon toga sve dobro izmijesati. Zrna bulgura trebaju biti fino rastresena.Tokom kuhanja bulgur ce pokupiti svu vodu i veoma nabubriti te tako zrna trebaju biti fino rastresita.

                              U nekim receptima stoji i da ga je dovoljno u ovako vreloj vodi ili supi pustiti 20 min. da nakvasa.

                              Sedina
                              Participant
                                Post count: 161

                                :) E sad znam i ja sta je bulgur,:blush: i imam u frizideru (ruku na srce,kupovnu bulgur salatu),to samo moj Sajo voli.A ja ga sinoc pitam:Sajo znas li ti sta je bulgur?Kaze:”ne znam”.

                                B) E hocu ga i zezati,samo da dodje s posla.

                                Hvala na informacijama ponekad_ovdje.Htjela sam ja pitati Tevu:Pa sta se stavlja u keske?…al me bilo strah da mi ne odgovori:”bulgur”.

                                Teva
                                Participant
                                  Post count: 8872

                                  A ja lupio, lici mi na tursku rijec pa kontam u njihovim radnjama se moze kupiti
                                  raznoraznije zitarica…:woohoo:

                                Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 185 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.