Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 185 total)
  • Author
    Posts
  • Mare
    Participant
      Post count: 1546

      ASCINICA
      Govoriti o tradicionalnim objektima ishrane u Bosni nemoguce je a da se ne spomenu objekti u kojima je na bilo koji nacin konzumirana hrana. Prema tome, ovdje se moramo osvrnuti na tradicionalno ugostiteljstvo Bosne.

      Ascinice kao zasebne objekte Sarajevo je vjerovatno imalo vec koncem XV ili pocetkom XVI vijeka, jer u Isabegovoj musafirhani je radio ascija (oko 1492. godine). U pisanim dokumentima ascinice se spominju u XVI i XVII stoljecu u Foci (1600. godine), u Banjaluci (1630. godine), itd. (H. Kresevljakovic, Esnafi i obrti u BiH, III – IV).
      Kako je izgledala tradicionalna ascinica u Bosni mi, u stvari, ne znamo, a pogotovo ne znamo pravu opremu ascinice, posto takvog starijeg izvora nemamo. U ostavinskim popisima ascinica u Sarajevu iz 1770. i 1815. godine, pored ostalog, nalaze se slijedeci predmeti:
      • odzak-kazan
      • 10 raznih zemljanih tava
      • 1 kasatava
      • kandilj
      • vise mahrama
      • tri sisa za cevab
      • drvena sinija
      • setilj za pravljenje kadaifa
      Iz popisa opreme vidimo da je odredjena oprema vezana za tzv. prodajni prostor, a druga kao oprema za proizvodnju. Na osnovu toga mozemo zakljuciti da je osnovna podjela prostora postojala ranije kao i danas, tj. da su postojala dva osnovna prostora:
      • proizvodni – kuhinja (mutvak)
      • prodajni – konzumni (ascinski odzak, ascinski ducan)
      Cesto je za ascinicu bila vezana i pekara. Za razliku od klasicnih konzumnih objekata, u konzumnom prostoru ascinice vrsi se, pored konzumiranja jela, i odredjena dorada – dokuhavanje jela, te sipanje i oblikovanje jela u sahane (tanjire). Svi ovi poslovi u klasicnim objektima vrse se u kuhinji ili kuhinjskom radnom prostoru, a samo u nekim savremenim objektima neki od ovih poslova vrse se u sali (objekti sa self-servisom, snack-barovi i sl.). Konzumni prostor ascinice obicno se naziva odzak, ili ascinski odzak (ascinsko ognjiste), a naziv dolazi od odzaka (toplog pulta ognjista) koji se nalazi obicno u istaknutom prostoru za konzumiranje

      Mare
      Participant
        Post count: 1546

        CEMBERI ili BUMBARI

        Potrebno je:
        – jedna jagnjeca maramica
        – jagnjeca iznutrica: bijela dzigerica, crna dzigerica, srce
        – biber, mrkva, lorberov list, persun, celer, aleva paprika, ukuhani paradajz, luk crveni, cesanj bijelog luka,solja rize, so
        Skuhati jagnjece iznutrice. isjeckati na male kockice. Skuhati rizu. na maslu proprziti isitno isjeckanu glavicu crvenog luka.
        Jagnjecu maramicu prepoloviti i potopiti u mlaku vodu. Sve pobrojano sastaviti, izmijesati. Izvaditi kosuljicu iz mlake vode, ocijediti.
        Na polovinu kosuljice se stavi polovina nadjeva, krajevi kosuljice se premotavaju gore i to tako da kad se okrene dobije se zamotuljak -okrugla polulopta.
        Zamotuljeke staviti u zemljanu tavu i peci.

        Teva
        Participant
          Post count: 8872

          A ova slika je za majku Biseru.
          Janjeci cemberi koje je poslala svom sinu Elviru i njegovoj porodici stigli su do Disneylanda u Parisu i tu su bili pojedeni. Od Ilijasa preko Tilburga pa do Parisa napravili su put od oko 2100 i kusur kilometara.:)
          Ponio sam ja koher, serpu pa ih i podgrijasmo a Mare ponese plasticne tanjire i plasticni escajg.;)
          Pasici su samo trebali da krkaju a koristeci priliku i mi ostali omastismo brke…;)

          :) :) :)

          Irfan-tekija
          Participant
            Post count: 681

            Svaka cast role, to mogu samo gracancad, a Tekija vam blizu imali ste od kog nauciti.
            A selami idu i mojim gladnim Pasicima.:laugh:

            behar
            Participant
              Post count: 514

              Ma nema se sta prigovoriti, bilo je kao u prici.
              Hvala mami za dobre cembilje, i Maretu za dobre tanjire a i Tevi za sarajevske pive.:cheer:
              Sto se nas Pasica tice, znas kako se kaze:”Nije Beg cicija” :laugh: B)

              A vala smo mogli makar sude oprat :blush: .

              ponekad ovdje
              Participant
                Post count: 1139


                Kompot

                3-4 jabuke
                250g suhih sljiva
                100g grozdjica
                2 kesice šipkovog caja
                2 kesice caja od jabuka ili bilo kog vocnog caja ako nema od jabuka
                secera po volji
                2 kasike pudinga od vanile

                Ovo je sve dovoljno za neku posudu do dva litra i to naravno ne bude bas do vrha punjeno vodom. Za vise osoba po procjeni je potrebno i vise sastojaka a i vise tecnosti.

                Jabuke oguliti, ocistiti od unutrasnjosti i isjeci na tanke kriske, dodati ostale sastojke, dodati vodu i u to sve staviti kesice cajeva, oni ce dati kompotu veoma lijepu bordo boju, a i poseban ukus. Kuhati do 20 min, jer su ove sljive koje se ovdje nude u prodavnicama veoma socne tako da je to vrijeme kuhanja dovoljno. Kesice caja se mogu izvaditi i nakon 10 min. Pred kraj kuhanja u malo vode razmutiti do 2 kasike pudinga od vanile i dodati u kompot da prokljuca i da se postigne srednja gustoca, ni previse gusto a ni rijetko, tako da bude bas dobro.
                Po vlastitoj zelji moze se dodati jos nekog drugog suhog voca,naravno, sve mašti na volju.

                Kompot dobro ohladiti i posluziti uz bilo koju pitu.

                I kako Sabina rece:) : Kompot i sirnica, aaaaaa !!!

                toplik izvor
                Participant
                  Post count: 85

                  E bas ti hvala sto si recept za ovaj kompot napisala. Evo sada ga i ja imam i pravicu danas. Nadam se da ce mi biti onako dobar kao tvoj u subotu. Puno selama vama svima.

                  Teva
                  Participant
                    Post count: 8872

                    A sutra dokaz o zabljim batacima…..:woohoo:

                    Teva
                    Participant
                      Post count: 8872

                      Pored cembera koje je poslala majka iz Bosne svome sinu i snahi, u Disneylandu prvu vece na trpezi je bila i druga hrana. Kao na primjer peceni zablji bataci koji su stigli iz Marseja, mladi luk stigo pravo iz basce u Tilburgu, a bijahose i velike zelene koje su stigle iz Sarajeva…:)


                      Cemberi.:)


                      Zablji bataci, a la Marseje.B)


                      Evo ko je jeo batake.:woohoo:


                      A evo ko ih i nije htio da jede.:laugh:


                      Frizider, vodeni, u hotelskoj sobi.;)

                      :)

                      behar
                      Participant
                        Post count: 514

                        I ranije sam bio u prilici da probam zablje batake ali sam uvijek nalazio dobar razlog da to ne ucinim, medjutim u Parizu mi nikakav razlog nebi pomogao da odbijem Mareta i njegov specijalitet. Pomislih, kad sam u logoru mogao jesti hrastovo lisce, vala mogu i ovdje zablje batake, te “uskocih” u casu i nism se pokajao (sto se moze vidjeti na slikama). Ne znam da li je do “kuhara” (Mareta) ili do sarajevske pive ali su meni bili supper. Ponovo bi ih jeo, kad bi mor’o, sala, bataci su prva liga ali samo za meze, nek niko ne ocekuje da se od njih najede k’o sto bi se covjek najeo od dobrog graha na suhom mesu.:laugh: :P

                        Mare
                        Participant
                          Post count: 1546

                          Zamisli burek sa zabljim batacima.LJEPOTA:laugh:

                          Kaza
                          Keymaster
                            Post count: 6138

                            :laugh: :laugh: :laugh:

                            Nesto gledam Behara i Mareta na slikama pa ih poredim.

                            Ascare se vidi ko jede koje batake. Bogami od tih zabljih se stomak zalijepi za ledja a od ovih drugih, masaalah, ima se sta vidjeti.:cheer:

                            Teva
                            Participant
                              Post count: 8872

                              Kaza napisao:
                              [color=#825900]

                              Nesto gledam Behara i Mareta na slikama pa ih poredim.

                              Ascare se vidi ko jede koje batake.

                              [/color]

                              Kaza, castim prvom prilikom,
                              Meni prigovaraju pojedini kako neumijem da uvucem i sakrijem stomak prilikom slikavanja.
                              :laugh::laugh::laugh:

                              A na Maretu se tacno vidi da zivi od morskih i bascanskih proizvoda.;)

                              Ko je reko hamburger.:woohoo:

                              :)

                              Mare
                              Participant
                                Post count: 1546

                                Da bi izbjegli problem”uvlacivanja”stomaka jedite ovakve zivotinjice:woohoo:

                                Mare
                                Participant
                                  Post count: 1546

                                  A ako vas bas briga,onda krkajte proizvode iz basceB)

                                  Juce negdje u Francuskoj:woohoo:

                                Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 185 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.