Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 166 total)
  • Author
    Posts
  • Keva
    Participant
      Post count: 75

      Fala Teva jarane.

      mirsad_d
      Participant
        Post count: 4000

        Avdo se vratio

        juni-oktobar 2009.g.
        Žena • Kvinna – List BH Saveza žena u Švedskoj
        Piše: Elvedin Durović

        Avdija Zagorica

        Vjerujem da bi mnogi naši čitaoci pogriješili kada bi bili u prilici da na geografskoj karti potraže malo mjesto Okrugla, udaljeno desetak kilometara od Rogatice na putu prema Borikama.

        Okruglo-kuća Raseme i Avdije Zagorica

        Ipak, ja sam se zaputio sa grupom svojih poznanika da pronađem i obavim razgovor sa jednim od povratnika u ove krajeve, Avdijom Zagoricom, poznatijim kao Avdo. Nije mi trebalo puno pitanja mještanima da me upute na pravu adresu pred vrlo lijepo uređenu, manju
        porodičnu kuću Avdije i njegove supruge Raseme. U mjestu Okrugla samo je jedna kuća Zagorica, a ostale obitelji su većinom Durmiševići, Hodžići…
        Razgovarajući sa domaćinima saznajem mnogo interesantnih pojedinosti o ovoj skromnoj ali veoma ljubaznoj i gostoprimljivoj porodici. Dok Rasema nudi obaveznu kahvu sa kadaifom i punom zdjelom domaćeg ”neprskanog voća”, Avdija nam počinje svoju životnu ispovijest.
        Rođen prije 70-tak godina, put mu je bio u početku vrlo težak i trnovit (dugogodišnji boravci po internatima), ali je ipak uspio da uz svoje školovanje dospije do više značajnih poslovnih angažmana. Od knjigovođe u tadašnjem sdk bih, nizom godina uspješnog rada i
        angažovanja, dospio je do pomoćnika direktora sdk apenzionisan je kao rukovodilac ekspoziture Ljubljanske banke u Goraždu.U svom životopisu ističe da je na poslovnom planu izuzetno zahvalan Hakiji Pozdercu i magistru Ibrahimu Ibri Masali koji su ga naučili mnogim poslovnim
        finesama iz finansijskog poslovanja tadašnje službe koja je važila za jednu od najrespektabilnijih službi bivše nam države.
        Odmah po završetku školovanja u Rogatici, odnosno Sarajevu, upoznaje lijepu plavokosu Rasemu Durmišević i sa njom provodi pedeset punih godina zajedničkog života i druženja. U zajedničkom braku stasale su i dvije ćerke, Azra i Minka, a uz njih i njihove porodice i četiri
        ponosna unuka: Haris, Ismar, Adnan i Dino. Azra sa svojom porodicom danas živi u Švedskoj (Örebro) a Minka u Austriji (Grac).Od svog poslovnog početka proveo je Avdija u Goraždu čitav radni vijek i čitavo vrijeme posljednjeg ratnog razaranja. U vrijeme rata vršio je dužnost rukovodioca logistike u mz Goražde ii. Kažu da je bio pravedan i objektivan i da se nikada nikome nije zamjerio. I pored teških vremena ostao je dostojan sebi i roditeljskom vaspitanju koje je, kako sam sa ponosom ističe, prenio i na svoju cjelokupnu obitelj.
        Po završetku rata odlučio je Avdija da se sa svojom suprugom vrati u svoj i njen zavičaj i svoje posljednje penzionerske dane provede u mjestu Okrugla. Tu na svome imanju njih dvoje sami provode dane uzgajajući voće i povrće i vodeći brigu o bezbroj vrsta cvijeća koje
        su Rasemin prevashodni hobi. A njegov hobi je košenje trave starom dotrajalom mašinom koja još, kako Avdo kaže, ”dobro kosi”.Avdija dane provodi u borbi sa ”visokim šećerom i krvnim pritiskom” pa mu ova nadmorska visina od 860 metara izuzetno godi. Kaže da je najsretniji kada dođe ljeto i u goste mu dođu njegovi unuci sa kojima tada provodi najveći dio svoga slobodnog vremena. Često ga tokom vikenda obiđu i njegovi stari dobri prijatelji:Ibro Masala, Osman Marić, Hazir Mirvić, Safet Efendić,Hamed Topuz, Inas Fejzić, Hoso i drugi sa kojima u prijatnoj besjedi i sjećanju na prijeratne i ratne dane naviru stalna sjećanja i uzdasi za proteklim vremenima. Vrlo često se sjete i svoga dobrog starog prijatelja, rahmetli Šemsa Muratspahića, koji se prije tri godine preselio na ahiret a koji im itekako nedostaje sa svojim duhovitim dosjetkama.
        ”Sve je danas drugačije nego ranije. Ljudi, običaji, porodica, sve je prešlo sa ljudskog na neki drugi komercijalni način življenja. Jedni u neimaštini, drugi u izobilju,pa čovjek nekada misli da je najsretniji kada sjedi sa svojim najbližima, jer ljudi su postali ’muhanati’. Sve im smeta…”, kratko komentariše Avdija današnje vrijeme i ispriča nam jednu životnu anegdotu koja mu se dogodila prilikom posljednje posjete njegovih starih dobrih prijatelja. ”Uz piće, kahvu i priču nikako da se otmem dojmu da smo se nekada zvali drugovi, danas vjerovatno gospoda, a moji dojučerašnji prijatelji i drugovi se dijele na ’kolega i oni drugi’. Ovi koji sebe zovu kolege su kao ’neko i nešto’ a svi ostali su samo nijemi posmatrači društva u kojem se nalaze. Upravo tako i ja danas osjećam da su moje nekadašnje kolege osjetile da je moje vrijeme prošlo i da su oni još uvijek ti koji treba da diriguju ljudima i situacijom. Mislim da su se prevarili…”Ostavljamo Avdiju i njegovu Rasemu da uživaju u
        blagodeti svoga zajedničkog doma a ja, sretan i ponosan što sam upoznao jednu sretnu i poštenu povratničku porodicu, spuštam se prema Rogatici i razmišljam o poukama koje sam tog dana saznao i koje će mi vjerovatno biti od koristi u narednom periodu.

        Zato, hvala Avdo i Rasema na lijepom dočeku i pouci za budućnost!


        Avdija Zagorica (drugi slijeva) s prijateljima

        Zambi
        Participant
          Post count: 898

          Rogatica,25.11.2010 godine

          Danas 25.11.2010 godine u selu Otricevu je izvrsena elektrifikacija nakon dugog perioda cekanja na istu.Danasnji dan gradjani Otriceva ce pamtiti ne samo po Danu Drzavnosti nase jedine domovine Bosne i Hercegovine,nego i po danu kada su rijesili jedan od krucijalnih problema struju.Radosna su danas bila lica porodica Halimic,Isanovic i Ploco.

          I ako je materijal za elektrifikaciju doniran od strane CARITAS prije par godina nasi gradjani u Otricevu su bili zbilja u teskoj situaciji,trebalo je izdrzati skoro 10 godina od prvog povratka u selo Otricevo do danasnjeg dana i zivjeti u uslovima u kojima su zivjeli nasi gradjani,i pored svih tih problema oni su to stojicki izdrzali i docekali danasnji dan,docekali su olaksanje u kvalitetu svoga zivota.Nazalost ima i povratnika koji nisu docekali ovaj trenutak,u ovom vremenskom razdoblju su preselili,rece Rasim Ploco sa suzama u ocima,sa nevjericom da su docekali da sijalica obasja njihove domove.Ovom prilikom gos.Ploco se zeli zahvaliti svima koji su ucestvovali u ovoj akciji,prvo donatoru CARITAS,Necelniku Opstine Rogatica gos.Radomiru Jovicicu,Predsjedniku Skupstine Opstine gos.Kemi Camdjiji,izvodjacima radova kao i Elektrodistribuciji Pale,Radnoj jedinici Rogatica.Nasoj sreci nema kraja,ovaj momenat je vrlo bitan zadaljni proces povratka nasih sugradjana.Drago nam je i mi zelimo da se sto prije uradi elektrifikacija i u ostalim selima nase opstine.

          Ovom prilikom pozdravljam sve Rogaticane i Rogaticanke ma gdje god bili sa najboljim zeljama u ujedno cestitam praznik svim Bosancima i Hercegovcima Dan Drzavnosti nase domovine Bosne i Hercegovine.

          Zambi
          Participant
            Post count: 898

            Vec duzi period nisam pisao povratnicke price ,cijeneci da su nasi citaoci prezasiceni ovom temom te ustupio prostor za pisanje i drugim clanovima nase stranice,koje ovom prilikom pozivam da pisu svoja saznanja,svoja osjecanja,svoja sjecanja na svoj rodni grad.Na molbu velikog broja Rogaticana odlucio sam da nastavim sa serijalom povratnickih prica,i sada cu pisati u komtiunitetu i nece biti prekidanja serijala dok se ne napise o svakom povratniku,na zadovoljstvo vecine nasih Rogaticana i Rogaticanki,
            Poslije objavljene prve price na naslovu nase stranice,pocele su se odapinjati ponovo otrovne strelice od bivsih clanova stranice prema meni,u kontekstu kako jedan portir zasrece Rogaticane i trazi im procenat da bi dobili donaciju pod uslovom da nisu krvavih ruku,zbilja smjesno.jadno i zalosno.Za Vasu informaciju,Zambi nikad nikoga nije zasreo,nego ko je god od Vas dolazio u Rogaticu nasao je Zambija u Opstini,i ako je Zambi nesto za Vas i uradio,nikad nije trazio nikakvu protu uslugu niti novac zaucinjenu uslugu i ako se zbilja nalazim u nezavidnoj situaciji nikad mi nije naum palo da se bavim sa ovakvim mahinacijama i lopovlucima kako mi se inputira.

            Mustafa
            Participant
              Post count: 8282
              mirsad_d
              Participant
                Post count: 4000

                Oslobođenje 15.1.2011.g.



                Zambi
                Participant
                  Post count: 898

                  Tragom povratnickih prica Bjelogorci 1

                  Zambi
                  Participant
                    Post count: 898

                    Tragom povratnickih prica Bjelogorci 1

                    Hasan
                    Participant
                      Post count: 36

                      [b]Cevabdzinica “VESNA”, petak, 22.04.2011.godine, poslije dzume namaza.
                      Rogaticki povratnici sa Amrom68.
                      ” Jedna slika za dijasporu” rekose.[/b]

                      Zambi
                      Participant
                        Post count: 898
                        Zambi
                        Participant
                          Post count: 898

                          Povratnik u Krušćicu Alija Čaušević

                          Mustafa
                          Participant
                            Post count: 8282

                            Zahtjev za povratak u RS podnijelo još 20.000 protjeranih

                            Oko 20.000 ljudi podnijelo j zahtjev za povratak u RS i da se nadaju obnovi domova i socijalnom blagostanju

                            Zahtjev za povratak u Republiku Srpsku (RS) podnijelo je još 20.000 ljudi, pored oko 70.000 onih koji su se već vratili, saopštio je danas ministar za izbjeglice i raseljena lica RS Davor Čordaš, povodom 20. juna, Svjetskog dana izbjeglica.

                            U saopštenju iz Čordašovog ministarstva se navodi da je Svjetski dan izbjeglica prvi put obilježen prije 10 godina, te da problemi izbjeglištva i raseljeništva u BiH traju dvije decenije.

                            ”U saradnji sa UNHCR-om, vodećom UN agencijom za pitanja izbjeglica, drugim međunarodnim organizacijama, ali i vlastitim snagama, obezbijedili smo trajna rješenja za stotine hiljada raseljenih i izbjeglih. Danas ih je u Republici Srpskoj četiri puta manje”, kaže se u saopštenju.

                            Ali, ističe se da je još 20.000 ljudi podnijelo zahtjev za povratak u RS i da se nadaju obnovi domova i socijalnom blagostanju.

                            ”Očekivanja ovih ljudi obavezuju nas da istrajemo u rješavanju njihova životnih problema i sve odgovorne pozovemo na zajedničko djelovanje”, dodaje se u saopštenju.

                            AVAZ

                            ermin pawa
                            Participant
                              Post count: 167

                              http://www.youtube.com/watch?v=GJKcQ1V_8AE

                              zaista tužna i potresna prica :((((((((

                              ermin pawa
                              Participant
                                Post count: 167

                                http://www.youtube.com/watch?v=GJKcQ1V_8AE

                                zaista tužna i potresna prica :((((((((

                                Enver
                                Participant
                                  Post count: 18

                                  Davno bilo. Momku je sakupljena dobra pomoc, nabavljen motokultivator sa prikolicom, napravljena stala i cega sve ne. Ali zalosno sto to moramo mi raditi a ne oni koji su placeni za to.
                                  Evo pa pogledaj kako sretan kraj price
                                  http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/090426001
                                  Pozdrav

                                Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 166 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.