Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 166 total)
  • Author
    Posts
  • ponekad ovdje
    Participant
      Post count: 1139

      Ovo javljanje cu poceti sa nekoliko veoma lijepih recenica naseg Keme koje je napisao na staroj nam stranici i koje se mogu, bilo gdje i bilo kad na ovim nasim stranicama, primijeniti.

      [color=#000080]„ U ovoj i vakoj nam rogatickoj avliji za svakog ima mjesta.A mjesta je bukadar.Uberi cvijetak tamo,omirisi i opij se pupoljcima vamo ,zalij djule uz tarabe,OCISTI zakorovljenu kaldrmu od bjelutaka sto vodi miruhu i svaki dan imas Dan.Suncan,veseo.

      I Pjeva.Pjeva nase aksamske pjesme.Rogaticke.A ovu nam NASU avliju valja njegovati….“[/color]

      Hocu samo potvrditi da trebamo malo vise razumijevanja jedni prema drugima, pogotovo prema onima koji su tamo daleko, ostavljeni sami sebi i svom vlastitom prezivljavanju.

      I bice ovdje jos povratnickih prica i lijepih i sjetnih…. I pisacemo ih i nadalje i mi koji svratimo jednom godisnje dolje i oni koji se svakodnevno tamo za goli opstanak bore.

      Kaza
      Keymaster
        Post count: 6138

        Nastvljamo dalje, price o nasim povratnicima u Rogaticu. Nasi dopisnici, Zambi i Ermin vrijedno rade i svojim pricama nam omogucuju da osjetimo taj povratnicki zivot. Danas su bili u posjeti kod roditelja naseg Cobera. Nadam se da ce nam se i Cober uskoro pridruziti na ovim lijepim novim stranicama. Evo njihove nove povratnicke price.

        Nakon Podhrida,i Podljuna evo nas na Trgu, treci ulaz, cetvrti sprat, stan br.16. To je stan Fadila Talovica.
        Zvonimo na vrata,vrata se otvaraju i cuje se dobrodoslica, bujrum .Na vratima ponosno stoji starina Fadil Talovic a iza njega vidim poznati osmijeh tete Savete.

        Dosao sam na vrata meni izuzetno dragih ljudi pored kojih sam odrastao.Ulazimo i sjedamo u topli dom Talovica. Gledam dvoje staraca koji su oronulog zdravlja, kako se stoicki nose sa svojim godinama,bolescu,pa i samocom. Gledam osmijehe tih meni dragih ljudi a u tom momentu vraca se film u sedamdesete godine proslog vijeka.Vidim ih pred zgradom na Polipi koje vise nema, vidim svoje djetinstvo.Polipe ima ali zgrade nema,ali hvala bogu ima njih, mog Fadila i tete Savete.
        Poslije tople dobrodoslice,razgovor je krenuo spontano. Takvi su to ljudi jednostavni,skromni a iz njihovih lica zraci dobrota i toplina, ljudskost, sve ono sto cini covjeka covjekom

        Moj Zambi nastavlja Fadil:

        Ako zivot pise romane beli bi ja mogao napisati citave edicije o zivotu,ljudima,obicajima,i ljudskim patnjama.Znas da me zivot nije mazio, ni mene ni moju Savetu. Bilo je tu svega, uspona i padova ali bogu hvala nakon svega dozivljenog i svih putesestvija evo nas opet na svome i u svome.
        Vratili smo se 12.03.2001 godine ,tada nas je bilo na Trgu mnogo vise ali sta ces, ljudi iz ovih ili onih razloga prodadose stanove bud zasto i odose.Ne znam, mozda se sada kaju. Imam svaki dan ponuda da prodam stan, mogu to uciniti ali se postavlja pitanje sta ja to mogu za iste pare uzeti tamo negdje i opet stranac.
        Mnoge stvari me bole i smetaju ali sta se tu moze,svoju snagu i ja i Saveta crpimo od nasih sinova.Imam dva zlatna sina Bracu i Sitka koji su trenutno u Austriji,svakodnevno se javljaju telefonom, cesto i dolaze i obilaze nas. Materijalno smo obezbijedjeni,ali nedostaje mi komunikacija i druzenje sa nasim ljudima. Sto se tice bezbjednosti i odnosa sa komsijama, oni su dobri i korektni.Imamo obostrano postovanje i po tom dijelu nema problema, Jedino mi je to sto sam jedini bosnjak na Trgu ali eto izadjem u carsiju pa se sretnem sa rajom koja su se vratila, popije se kahva, proljuduje.
        Fadil je uvijek bio veselog duha i uvijek spreman na salu pa ovom prilikom rece:”Slusaj Zambi odoh u Mongoliju da gradim drzavu jer ovdije nemam sa kim.”
        Gledam tetu Savetu koja je nasmijana i vedra duha ali njena svakodnevnica su invalidska kolica. Medjutim ne predaje se majka koja je rodila dva zlatna sina Bracu i Sidka.
        Zambi molim te rece Fadil poruci nasoj raji po dunjaluku da najljepse sunce grije u Rogatici, i da nigdje nije ljepse nego u nasoj Rogatici. Neka dodju, neka nas obidju, neka nas ne zaborave.Daleko bilo da ovo neko pogresno ne shvati, nasoj raji je tamo negdje dobro ali ipak je najljepse u nasoj carsiji. Neka su svi zivi i zdravi sirom svijeta i da im se sve zelje ispune,da dodju do svog cilja, to im zelimo ja i moja Saveta.

        Zambi
        Participant
          Post count: 898

          Dragi moji Rogatičani imao sam samo dobru namjeru da vas izvještavam o životu nas u Rogatici ali čitajući komentare moram biti iskren da sam iznenađen negativno naravno i bavim se mišlju da se više ne javljam jer komentari su zbilja ponižavajući i vjerujte nismo mi ništa “učabulili”niti šta tražili nadam se da će dobronamjerni ljudi shvatiti moju reakciju.

          webmaster
          Keymaster
            Post count: 3712

            Zambi kada bih ja gledao sve sta rogatičani pišu i sikirao se zbog toga nikada ovu stranicu ne bih ni napravio.

            Ovi tvoji izvještaji su pravo osvježenje za stranicu i nemoj se obazirati na komentare, samo naprijed… :)

            Mustafa
            Participant
              Post count: 8282

              Zambi napisao:

              Dragi moji Rogatičani imao sam samo dobru namjeru da vas izvještavam o životu nas u Rogatici ali čitajući komentare moram biti iskren da sam iznenađen negativno naravno i bavim se mišlju da se više ne javljam jer komentari su zbilja ponižavajući i vjerujte nismo mi ništa “učabulili”niti šta tražili nadam se da će dobronamjerni ljudi shvatiti moju reakciju.

              Skoblar (Zambi) ja poznajem dobro i tebe i Kerima. Licno zelim vjerovati a i misljenja sam da se Kerim pogresno izrazio. Pretpostavljam da nista lose ne misli o povratnicima i da sam ja zato i reagovao sa postom. On je vjerovatno na putu ali ce sigurno cim se vrati nesto napisati i obrazloziti sta je htio reci….. Mislim da ce tada biti mnogo jasnije. Zato sabur i tebi i tvojima….kao i svima nama….

              Skoblar (Zambi) tvoji tekstovi su prava stvar i veoma su citani i mozes prestati sa pisanjem o povratnicima kada zavrsis posljednju pricu o njima u gradu a obnda ce te vjerovatno put nanijeti i u neka sela pa ce vjerovatno nastati jos monogo prica o povratnicima i sa sela nase opstine…..

              toplik izvor
              Participant
                Post count: 85

                Svi mi rado citamo tekstove o nasim povratnicima u Rogatici. Bilo bi lijepo da i dalje mozemo citati o njima i vidjeti nama draga lica. Hvala na trudu koji ulazete. Samo nastavite.

                Teva
                Participant
                  Post count: 8872

                  Zambi jarane,

                  Dosta nas je ovdje na stranici dozivjelo uvrede i ponizavanja ali eto nismo poklekli, vjerovatno ne iz inita, nego zato sto volimo nasu Rogaticu i njenu raju.
                  Sjecas li se zemljotresa u Zavidovicima ??????
                  Haj dok privedes kraju pisanja o posjetama Rogatickim povratnicima, otvoricemo novu temu, pa ce mo malo o tome.
                  A kad pocnemo valjda ce se javiti i Muna, iz preko bare, kad parkira dzirelu…….;)

                  Anonymous
                    Post count: 2088

                    Posto, imam duznost da pojasnim neke stvari, trebace mi malo vise prostora, pa cu to uraditi u par “nastavaka”.
                    AKO ME, POSLIJE OVOGA NEKO NE SHVATI, TO VISE NIJE MOJ PROBLEM.
                    Istina, cita se ono sto se i napise,ALI… treba nesto i izmedju, da bi se shvatilo sta sam htio reci.

                    Anonymous
                      Post count: 2088

                      Prvo, da kazem Zambiju, da nisam mislio na njega, a ni na bilo kojeg “povratnika” u Rogaticu. Ovo povratnika,je pod znacima navodnika, zato sto vi niste povratnici.
                      Mislio sam na one PRLJAVE, LJIGAVE, SMRDLJIVE, nazovi, ljude (a to su naj manje) koji kokanom “forsiraju povratak”. U stvari oni to i rade, ali se zna sto. Ti smradovi imaju naj vecu korist-dobit, a pored toga nisu nista uradili da bi ti isti “povratnici” mogli koliko toliko zivjeti “normalno”.POSAO, SMJESTAJ…

                      Anonymous
                        Post count: 2088

                        Ti, Zambi, ne spadas u te PRLJAVE, a ni ostali Bosnjaci, koji su sada u Rogatici.
                        TI, da cabulis, nebi bio TU. Bio bi u Sarajevu. Zivio ko Hadjija, do duse na tudji racun, ili bi se bavio… ili bi palamudio o povratku u nigdje i nista.
                        Nisi ti od te sorte.
                        Zambi, mislim da sam ti, bar malo pojasnio moje razmisljanje.
                        Zao mi je sto si me pogresno razumio.
                        Selam tebi, tvijoj djeci i hanumi.

                        Kerim

                        PS
                        Drugom prilikom ce mo o KRVAVOJ pomoci cetnika za pravljenje djamije.

                        Anonymous
                          Post count: 2088

                          Sada malo za Mutu.

                          I sta sadapo tvom, biva po mom, treba,zaboraviti,ne treba Rogaticu, spominjati, ne treba pomagati,ne treba stranica,forum.
                          Ko biva ja to rekao. GDJE, MUTA?

                          Hajmo sve razvaliti sto je dobro. Ko biva, ja zvao na pobunu.
                          Da li sam?
                          Samo ce mo pricati o Gracanici. Nisam, izvini Muta, upamtio, gdje sam to napisao.

                          Anonymous
                            Post count: 2088

                            “Podatak da je vecina imovine prodata, a evo koliko znam i tvoje je prodato u Rogatici, ali ima raje koja nije prodala, niti ce prodati i nemojmo radi toga osudjivati povratnike, da su se vratili radi nekog cara, ili slicno, na kraju krajeva i ti kao i svi mi mozemo se vratiti, pa taj car iskoristiti, ako je to cilj…”

                            Mustafa
                            Participant
                              Post count: 8282

                              Moram priznati Kerime da sam te i ja u prvi mah pogresno shvatio kao i vecina raje na stranici. I opravdano sam reagovao…. Sada poslije ovog objasnjenja vidim na sta si mislio, mada si se pogresno izrazio pa se stekao takav dojam. Poslije ovih par rijeci mislim da je sada svima jasnije pa i meni…
                              Selam

                              Anonymous
                                Post count: 2088

                                Pa evo Muta za tvoju informaciju, JA NISAM NISTA PRODAO U ROGATICI, NI SVOJE, NI TUDJE.
                                Ja Kerim Hasecic nisam ni mogao da prodam nista, a znas li Muta, sto? Pa, nisam nista ni imao. Da li me razumijes, Muta?
                                Mozda si cuo da je Senad i Meva (mij brat i moja majka) prodao-li kuce u Gracanici?
                                Vidis, Muta, ja tu nisam ucestvovao, a ni znao, za tu prodaju, dok sve nije bilo “gotovo”.
                                Za VISE informacija i pojedinosti, mozes se obratiti, Zeletu. Od njega sam i ja saznao za tu “prodaju”.

                                Mustafa
                                Participant
                                  Post count: 8282

                                  Ok. Koliko znam ti si zivio u toj kuci i po nekoj logici i ti si se trebao i morao pitati ali sta je tu je …. To je uradeno i sad je gotovo… Ovaj podatak vjerujem da niko nije znao…
                                  Ja te potpuno razumijem i napisao sam ti post gore i mislim da bi trebali staviti tacku na ovu diskusiju.

                                  Dobro bi bilo da se javi zambi i kaze svoje misljenje poslije ovog tvog objasnjenja i da nastavimo pisati o povratnicima……

                                Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 166 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.