Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 166 total)
  • Author
    Posts
  • Kaza
    Keymaster
      Post count: 6138

      Evo jos jedne price nasih povratnika u Rogaticu. Pricu nam je pripremio i poslao Emir Pavica – Zambi sa svojim sinom Erminom.Oni postaju nasi pravi dopisnici iz Rogatice. I ubuduce cemo imati nove i svjeze povratnicke price.
      Ovaj put nam Zambi I Emir predstavljaju najmladjeg povratnika u Rogaticu, Ibru Ajanovica. Slijedi njihovo kazivanje..
      “Ovo je prica o nasem jaranu i sugradjaninu IBRI (HAZIMA) AJANOVICU – PICEKU

      Poslije ratnog vihora nas Ibro se vraca u novu borbu za opstanak i zivot na svojoj
      djedovini, i ocevini u svoju rodnu Rogaticu 10.11.2001 godine.
      Sa njim se vratila i njegova porodica:

      1. supruga ALMA (HASANOSKI) AJANOVIC

      2. sin SENAD rodjen 1998. godine

      U medjuvremenu rodio mu se i drugi sin SAMIR,koji je prvo rodjeno povratnicko dijete u Rogatici,u domu zdravlja, do sada jedino.

      Dalje nam Ibro govori:

      Vratio sam se u poruseni i razoreni Podljun. Zbilja je bilo tesko.Narod je bio u manjini,a ja medju prvim povratnicima i najmladji od njih Vodio sam svakodnevnu borbu za prezivljavanje moje porodice, svasta radio kako bih prehranio svoju porodicu ali svijetla obraza.
      Gledao sam nase ljude kako dolaze i odlaze i prodaju svoju babovinu i djedovinu, dajuci mi stalno savjete da se sklanjam iz Rogatice zajedno sa svojom porodicom. Bilo je stalnih sugerisanja bas od te populacije da se iselim iz Rogatice,ali sam odolio svim tim iskusenjima.
      Ostao sam u svojoj rodnoj Rogatici, mom Podljunu, svoj na svome i ne kajem se.
      Vodio sam racuna da cesto obilazim nase povratnike i u svakom momentu da im pomognem,ali cesto mi se to lose vracalo. Nasa posla.
      Moj sin Senad ide u cetvrti razred osnovne skole,i vrlodobar je ucenik.
      Sto se tice skole nema nekhi problema,druzi se i igra sa drugom djecom.

      Sto se tice komsiluka imam izuzetno dobre odnose sa komsijama,dolaze mi i ja odlazim kod njih. Sve u svemu pravi komsijski odnosi.
      Ja ovom prilikom hocu da ukazem nasim Rogaticanima i da ih uvjerim da su medjuljudski odnosi zbilja korektni i da to nije onako kako im je to neko drugi prezentirao zbog ovih ili onih razloga.Imam postovanje prema komsijama ali i oni imaju to postovanje prema meni i mojoj porodici .

      Moja supruga Alma dobila je stalno zaposlenje u Opstini zahvaljujuci presjedniku Camdziji Kemi ,zamjeniku nacelnika Uzeiru Kurticu a svakako dobra volja i jedno veliko ljudsko razumijevanje nacelnika opstine Tomislava Batinica.Pomenuh gospodina nacelnika koji mi je pomogao u vise navrata ne samo meni nego i ostalim povratnicima. Moram ovo reci ja sam tom covjeku zahvalan do groba.

      Imao sam u zivotu lijepih i ruznih trenutaka a najtezi mi je dosao u mjesecu Novembru prosle godine kada je umro moj babo Hazim.Moja majka Biba se ovih dana vraca u Rogaticu,pa ce u mojoj kuci biti pet Ajanovica.
      Ovoga puta toliko od mene i mnogo selama nasim Rogaticanima sirom svijeta sa nadom da nas nece zaboraviti i da ih pozovem da obnavljaju svoju ocevinu i djedovinu i da je vise ne prodaju u bescijenje.

      Sa Ibrom koji zivi u Podljunu evo i ostalih povratnika:

      1.AVDIJA LIHIC-Toplik

      2.KULOVAC PEMBA-Toplik

      3.PEZO ZEKIJA-Toplik

      4.TANTULA KASIM-Toplik

      5.TALOVIC RAMIZ-KALUSA I SEVALA–Mejtas

      6.PEZIC GALIB I TIDZA-Podljun

      7.PEZIC MUHIDIN-DINKO I ELVIRA-Podljun

      8.LIHIC SEFKET-Canovac

      9.KAZIC ENVER-Podljun

      10.MUSANOVIC MEHMED-Podljun

      11.MUFTIC ABDULAH-MACE–Podljun

      12.DAJDZIC SEVALA-Podljun

      13.CANO SEJO-Canovac

      14.KRAJINA VELIJA SA SUPRUGOM -Zivaljevina

      15.TALOVIC FADIL I SAVETA – Trg”

      mikica
      Participant
        Post count: 48

        Nisam bila prisutna u Rogatici za vrijeme zlocina;otišli smo prije sa zadnjim konvojem autobusa preko Pala ,Olova,na Semizovac pa u Brezu.Ali sam se naslusala toliko ispovjedi i imam odlicno pamcenje.Ko trazi istinu mora je znati podnijeti.
        Mozda njihova djela govore o griznji savjesti.sto bi bilo ok,jer jednom covjeku koje god zlodjelo ucinio nevezano samo za rat,nema vece kazne od njegove savjesti.

        Kaca
        Participant
          Post count: 34

          Ono što mene boli jesu naši ljudi koji govore o povratku a pred početak rata su nas napustili zajedno sa načelnikom i policijom i ostavili nas četnicima da nas kolju.Svo oružje su odnijeli sa sobom.Danas dosta ljudi koji su prvi pobjegli iz Rogatice vidim da navrate u naš grad možda i njih savjest peče kao i Neriće.

          mikica
          Participant
            Post count: 48

            Meni je Rogatica draga onakva kakva je bila,odnosno stanovništvo ju je cinilo onako lijepom,sada niti ne pomisljam da se vratim,a i samo ucesce na ovoj temi o povratku govori koliko dr.razmisljaju o toj temi.
            Nikoga ne osudujem po tom pitanju,a druga je tema koju bi trebali otvoriti sta je ko ucinio po pitanju odbrane ili dali je uopce bilo moguce odbraniti Rogaticu.

            Mustafa
            Participant
              Post count: 8282

              Tema povratak je uistinu tema za respekt.

              Rogatica se brani i povratkom u nju.
              Svaki povratnik u Rogaticu licno za mene je hereoj.
              Gje je ko bio u toku agresija i sta je radio to je neka druga tema – lijepo bi bilo da se drzimo teme.

              Sto se tice tekstova o povratnicima za mene su pravo osvjezenje i ako Zambi bude mogao da o svakom povratniku napise par rijeci bilo bi zaista lijepo…..

              Anonymous
                Post count: 2088

                Ja sam razmisljao kako da se pomogne komsiji Ibri. Postao je jako vrijedan, pomaze svima. Kad su dzenaze u Rogatici prvi je da pomogne. Dosta je uradio i za Bajram kada je trebalo povratnicima dijeliti kurbane. Ja sam mu rekao: “Ibro, neka te uz Envera, nadji se pri ruci i oko dzamije pa ce ti bolje biti”. Ibro je rasciscavo i mezarje u Sehovini. Evo, sad smo kupili i alat za odrzavanje mezarja pa ce moj prijedlog biti da to radi Ibro. Ali mi bi trebali napraviti akciju da se njemu za taj rad plati. On Iima dvoje djece i povratak u Rogaticu bio bi mu laksi. Ja cu to ovdje sigurno pogurati a vi o ovome razmislite. Ibro bi odrzavao mezarja nasih koji su ukopani u Rogatici i to bi mu mogao biti izvor prihoda.

                Anonymous
                  Post count: 2088

                  U potpunosti se slazem s Mustafinim postom i treba da se drzimo teme. Nasi povratnici jesu heroji oni su ti koji odrzavaju Rogaticu u zivotu. Mi trebamo imati obzira prema nasim povratnicima, oni su ti koji su osudjeni na milost i nemilost da se bore za svoju egzistenciju onako kako znaju i umiju.
                  Oni su ti koji uz nasu dzamiju daju dusu Rogatici.Nasi povratnici su na svojoj djedovini,ocevini. Kako Mustafa rece Rogatica se brani povratkom u nju a gdje smo mi??
                  Mi trebamo da razmisljamo kako da olaksamo i pomognemo nasim povratnicima da im povratak u Rogaticu bude laksi.

                  Anonymous
                    Post count: 2088

                    Svi mi? palamudimo o povratku, a svi GUZU u kraj.

                    Oni koji su se vratili, oni znaju.?

                    Evo , JA vas pitam , KO JE TAJ, od vas, “STRANACA” koji ce se vratiti da “ZIVI” u rogatici.

                    N I K O i tacka.

                    Ne vazite i ne palamudite. Nikad vi, isto ko i ja, mozda, necete se vratiti u ROGU, ali…

                    Bitno je da se telaki.

                    HAJ’ SOKOLE, HAJ’ MAGARCE.

                    Anonymous
                      Post count: 2088

                      Haj’ da volimo Rogaticu preko tudjih ledja.

                      Guzicu u kraj, a vratite se, tesko je, al eto…

                      Mi ce mo navijati za vas, a vas neka tamo.

                      Valja nama navijati za vas.

                      Anonymous
                        Post count: 2088

                        KACA, jedini si ti u pravu, sve ostalo je, PALAMUDJENJE, UBLEHE.

                        Nasi “domaci” ako sta ubodu, dobro je, a MI ce mo navijati iz USA, NOCMARKA, DEUCHLANDA, NEDERLANDA, i drugih GNIJEZDA.

                        Niko hi nije tjerao da se vracaju, “mozda su mislili sta ucabuliti”. Ko, zna?

                        Mustafa
                        Participant
                          Post count: 8282

                          Kerime stani malo.

                          Ovdje niko ne prica o nasilnom i dobrovoljnom povratku niti ko prica o nekakvom caru itd. Ovdje je prica o ljudima koji su trenutno u Rogatici iz ovih ili onih razloga.

                          Mi smo vani i to je tacno ali smo hiljadu puta dokazali da Rogaticu volimo i da na Rogaticu danas – gledamo kao na realnost.
                          Mi smo do sada bezbroj puta pomogli sto se zna i sto se nezna ai ti si dao svoj doprinos u tome.

                          istina je i ta da su se mnogi vratili jer nemaju drugog izbora.

                          I sta sada po tvom treba ih zaboraviti. Ne treba Rogaticu (danasnju) spominjati, ne treba pomagatoi, ne treba nam stranica, ne treba nam forum … Hajmo sve razvalit sto je dobro…. samo cemo prticati o Gracanici nekad i to je to…po tebi. E pa nisi u pravu Kerime. Ljutio se ili ne nisi…

                          Dok je stranice i raje koja razmislja pozitivno pa i gleda na povratnike i ovakvu situaciju kakva je u Rogatici – bice i price o povratnicima – svidjelo se to kome ili ne.

                          A to DA se mnogi nece vratiti u Rogaticu je stara prica i nazalost tacna – dovoljno govori i podatak da je vecina imovine prodata a evo koliko znam i tvoje je prodato u Rogatici ali ima raje koja nije prodala niti ce prodavati i NEMOJ MO RADI TOGA OSUDIVATI POVRATNIKE DA SU SE VRATILI RADI NEKOG CARA ILI SLICNO NA KARAJU KTRAJEVA I TI KAO I SVI MI MOZEMO SE VRATITI PA TAJ CAR ISKORISTITI AKO JE TO CILJ…

                          Zato pricajmo o danasnjoj Rogatici o povratnicima o njohovim problemima, njihovim potrebama – zar je to grijeh…..

                          Jos jednom niko do ljudi koji zivi vani nije spominjao da ce se vratiti u Rogaticu niti je nekoga sokolio da se vrati – parolom hajde se ti vrati pa cu i ja nekad. Niko to nije spominao i nemoj mo stavljati rijeci u usta ljudima koji zive vani a koje oni nisu ni spomenuli……

                          behar
                          Participant
                            Post count: 514

                            Ne bih se previše uvlacio u neke “privatne prepirke” ili lična mišljenja jer svako ima pravo na svoje (mišljenje), ali se u potpunosti se slažem sa PiTaRIsToK-ovim prijedlogom da ukoliko će neko utrošiti svoje vrijeme i trud da održava mezarja onda to treba biti i plaćeno. U ovom slučaju možemo primjeniti onu staru narodnu “Jednim udarcem dvije muhe” – mezarja će biti čista a pomoći čemo i jednom od povratnika.

                            Irfan-tekija
                            Participant
                              Post count: 681

                              Ovo je dno svakog dna. Za nepovjerovati.

                              Sanela
                              Participant
                                Post count: 12

                                Selam raja,

                                stvarno nisam mogla ostati ravnodušna ( iako dosta puta zelim mnogo sta reci ali se uvijek sudrzavam )na ove komentare i mislim da moram da i ja kazem par rijeci o Ibri i njegovoj familiji.Ibru sam srela prije 2 godine kada sam bila u posjeti nasem rodnom gradu.
                                I vidjela sam nacin na koji zivi i kako se bori i koliko je borba za zivot ostavila trag na njegovom licu.Ali isto tako zavidim Ibri na njegovoj hrabrosti da se usudio vratiti ne samo on nego komplet familija.
                                Mislim da mu trebamo pomoci.Olaksati zivot tako hrabrom covjeku .
                                Ja sam za svaku akciju pomaganja povratnicima.I uvijek kada odem u Rogaticu posjetim nekoga od njih.

                                Kaca
                                Participant
                                  Post count: 34

                                  Da me nibi pogrešno svatili i ja dajem punu pdršku ljudima koji su se vratili ali me nerviraju pojedini koji se busaju i vode politiku a u Rogaticu navrate samo da budu viđeni i da kažu ja sam u Rogatici.Čast izuzetcima kao što je Pitar i sl.

                                Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 166 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.