Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 57 total)
  • Author
    Posts
  • Anonymous
      Post count: 2088

      BENKS
      E,nadimak slavnog golmana “Mancester junajteda” i engleske reprezentacije Gordona Benksa dobio je neko ko je malo igrao fudbal.Kad bi se na Kosarci (a ovo je toponim svih malonogometnih desavanja) formirale dvije ekipe,a zafalio golman,obicno bi se angazovao Muris Jesenkovic da stoji izmedju stativa.Crn, debeo,a Benks je tada bio pojam svjetskog golmana,raja Murisa nazvase Benksom,i taj mu nadimak ostade do dana danasnjeg ,iako Muris mozda u zivotu nije stajao na golu vise od dva-tri sahata.Cak,mislim,da je vise vremena proveo hodajuci po sankovima u vrijeme kakvih velikih svetkovina,festi ili obicnih drmoguza,nego sto je cuvao vrata od protivnickih iograca.

      Anonymous
        Post count: 2088

        REBAC
        Nadimak Rebac dobio je covjek koji,osim sto je po mahalama kerao krpenjacu i malo se bavio sportskim radom,te navijao za “Velez”,nije imao puno dodira sa fudbalom/nogometom,autor ovih redaka.Ime Rebac dao mi je forumas Kemo prepoznavsi,valjda,u meni strasnu ljubav za “Velez” i njegovu igracku i trenersku legendu,rahmetli Sulejmana Repca.I samo me Kemo tako zvao,i niko vise,i dan danas.I hvala mu za to.A ja bih jos neku o Sulejmanu Repcu.U ono davno vrijeme,kao najbolji igrac “Veleza” otisao je u “Hajduk” i tamo postao legenda.Razgovarao sam sa starim Splicanima,vazda su govorili da pored Bajde(Vukasa) niko nije bolje ganjao balun od Sule Repca,a tada su u “Hajduku” igrali i znameniti Frano Matosic,Vladimir Beara,Josip Jole Vidosevic…Trenerska karijera mu je bila briljantna.Stvorio je cuveni “Velezov” BMV(Bajevic,Maric;Vladic) i tri puta zaredom ,za gol-razliku,ili za bod ,izmicala mu je titula.”Velez” je tako igrao kako do tada nije niko,a bojim se, i nece pozadugo igrati tako romanticarski,jednostavno i lijepo.Imao sam cast sjediti sa tim casnim covjekom kada je,jednu godinu uspjesno vracao”Zelju” u prvu ligu,sjedili smo u “Bristolu” sa rahm.Suljom Kulovicem,pili rakiju i mezili burek iz papira koji je Suljo donio s carsije.Sula je bio i trener jugosl.reprezentacije(zajedno s Miljanicem i pok.Ribarom)na Svjetskom prvenstvu u Njemackoj na kome su igrali i Bajevic,Vladic,Maric,Hadziabdic i Katalinski.Sta mislite kako bi danas igrala BiH da ima takvih pet.

        Anonymous
          Post count: 2088

          Necu da remetim tempo koji Sele drzi ali sam cu pokusati da ga podsijetim.
          BOBEK

          Anonymous
            Post count: 2088

            Zele,ne znam na kog Bobeka mislis.Ja sam ovdje ispricao kratku pricicu o rahm.Omeru Hodzicu,Sajkinom bratu,poznatijem kao Bobek.Bio je golman FK”Mladosti” i dobar rukometas RK”Partizan”Rogatica.Bio je u Tekiji onaj sin Avdulaha ef.Kukavice,zvali ga Bobek,zbog cega,ne znam!

            Irfan-tekija
            Participant
              Post count: 681

              Sele, ja cu malo pomoci. Abdulahov r.a.h. sin zove se Uzeir,
              on je odmah po zavrsetku skole dosao u Sarajevo. Ovdje je
              zavrsio fakultet i zaposlio se. U Rogaticu je dolazio vikendom.
              On je bio mahalski golman i dobio je ime Bobek. Ko mu je dao
              to ime , mozda pomogne Kemo, mislim da su oni generacija.

              Anonymous
                Post count: 2088

                I Horvata (Ahmed Jesenkovic) su zvaliBobek.

                Anonymous
                  Post count: 2088

                  Irfo je utrefio na kog, mozda i zaboravljenog naseg sugradzanina pomislih.
                  Uzeira spomenu neko sada kada sam bio u Sarajevu a ja nikako da se sijetim.I ono kad sijedih sa rajom upitah i Irfe da me podsijeti o kome se radi.Kad se pomenu nadimak Bobek i meni dodze slika o kome se radi.
                  Svima se ovo vijerovatno nekada dogodi.Imenom i prezimenom ne mozemo se sietiti osobe ali kada se pomene nadimak stvari se mijenjaju i postjemo svijesni da ustvari ono glavno neznamo o nekim ljudima.

                  Anonymous
                    Post count: 2088

                    Galibe,rahm.Ahmeda Jesenkovica su zvali Horvat,po Ivici Horvatu,reprezentativcu Jugoslavije,centarhalfu.I stasom,inacinom igre.licio je na njega,i uz to: svi Jesenkovici.Ajanovici.Pasici(Mejtas i Podhrid) navijali su za “Dinamo”.Sto i kako duga je prica,dok Sead(Manga) Jesnkovic nije obukao dres “Sarajeva”.

                    Anonymous
                      Post count: 2088

                      Tacno, do mene je:unsure:

                      Zambi
                      Participant
                        Post count: 898

                        Bravo Šele stari majstore;)

                        Anonymous
                          Post count: 2088

                          KABAHIJA
                          Nije u Sarajevu bio poznat samo rahm.Suljo Kabahija koji je na Cengic vili pekao odlicnu janjetinu a goste zabavljao majmun,nego i Kabahija,fudbaler “Saobracajca”.Bio je crnomanjast,virtouz,mangup s loptom,jednom nas je u Rogatici prosto rasturio.E,Miso Jankovic Belegija,ugledavsi se na njega trenutno ostavi gitaru i prihvati se lopte i raja ga…naravno,prozvase Kabahija.I Miso je znao mnogo o lopti,ali je on to sve cinio radi poteza i radi raje,zato kao fudbaler i nije bogzna kako upamcen.Probao je i rukomet,prodao raji nekoliko folova i…odustao.Ipak se on,urbani Rogaticanin,prihvatio rokerskog posla.Prvi je prosvirao elektricnu gitaru uz jarana bubnjara Skembu postao je poznat od Han Pijeska,Sokoca,do Foce i Visegrada.Gostovanje njihovih VIS”Primusa” bilo je nesto kao da u pomenutim mjestima gostuje Brega jal Cobi.Dugo se Miso nije razdvajao od gitare i kad je prestao svirati igranke.Znao je onako,s jaranom Naskom,u njegovoj avliji zasvirati i pokoju sevdalinku “otkinuti”.Belegiji je bastalo sve,da bude glumac,zabavljac,kozer.Ali on je htio biti,i ostao je,samo zajebant.Neobicno duhovit,bistar ostace u legendama o Rogatici upamcen kao jedan od njenih glavnih mangupa.

                          Zambi
                          Participant
                            Post count: 898

                            Baš sam ove sedmice sreo starog fintera Mišu Jankovića -Belegiju u čaršiji i govorio mu o našoj stranici i obećao je da će se registrovati i da će kako reče sa Šeletom raji opisati njihove razne dogodovštine,ali mi je upravo i govorio i o nadimku koji Šele pomenu,kaže sve je bilo;) za raju a i danas i uvijek će biti finti za raju;)

                            Zambi
                            Participant
                              Post count: 898

                              Bobek je bio Omer Hodžić a.r. brat Sajkin i Himzin(Barba)

                              Anonymous
                                Post count: 2088

                                SOSKIC
                                Ibrahim Jahic Coe imao je nadimak i Soskic po slavnom golmanu “Partizana” Milutinu Soskicu.Rahmetli Ibrahim,ratno siroce i tezak invalid,odrastao je po sirotinjskim domovima ali je uspio zavrsiti automehanicarski zanat.Zaposlio se u “Tehnotransu” gdje je radio sve do prerane smrti – 1974.Volio je “Partizan”,a cesto je bio i golman na mahalskim turnirima, pa mu raja dadose ime Soskic.Sirotinja i tezak zivot ostavili su traga,umro je iscrpljen svim bolestima u svojoj tridesetprvoj godini.Sahranjen je na Sehovini ,a omladima Rogatice mu je podigla nisane na inicijativu rahm.Saida Guse,a kolege iz “Tehnotransa” su godinama organizovale memorijalni malonogometni “Coetov turnir”Njegovi najbolji prijatelji Skembo,Alija Heco i Belegija godinama su brinuli o njemu odrzavajuci ga u “nepodnosljivoj lakoci postojanja”.Coe,osim sto je bio odlican golman,bio je i vrstan plivac,nacitan,a stariji ga se sjecaju iz citaonice Doma kulture kada je satima,do fajronta,iscitavao sve moguce novine.

                                Anonymous
                                  Post count: 2088

                                  PIKE
                                  Neka mi Galib pitar ne zamjeri,ali da je htio mogao je biti i veci nego sto je NJ.V.Susic.Momak se zvao Fikret Mujkic,poznatiji na Balkanu kao Pike.Slavni igrac i trener “Panatinaikosa” i “Dinama” Stjepan Bobek jednom je rekao:”Trener koji natjera Piketa da dvaput sedmicno trenira bice najbolji trener na svijetu,a Pike ce postati najbolji igrac na svijetu”.Ali kako to u Bosni biva,zene(ljepotice Radmile Karaklajic i Zivkovic),raja i aksamluci nisu dali da Sarajevo zasjeni legendu juznoamerickih madjionicara.Fikret Mujkic zavrsio je karijeru u Visokom kada je korner zastavicom opalio pomocnog sudiju.A imao je samo 28 godina.
                                  U to vrijeme u Rogatici je,u Gimnaziji radio profesor latinskog i povijesti -Radovan Pejcinovic.Strastan navijac “Zelje”,naravno da je u Rogatici dobio nadimak Pike.Ostavio je traga svojim pedagoskim radom ali vise svojim sarajevskim sarmom i zaljubljenoscu u Rogaticu.Po nacionalnosti Bosnjak,sin uglednog profesora Filozofskog fakulteta Pere Pejcinovica,mozda se danas ne osjeca tako,ali ja pouzdano znam da je on Bosanac,i to onaj pravi.
                                  A Fikret Mujkic ostaje uvijek neodgonetnuta tajna.Sta nam to fali da dostignemo sjaj zvijezda?

                                Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 57 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.