Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 57 total)
  • Author
    Posts
  • Anonymous
      Post count: 2088

      Da i ja nesto napisem. A o kome nego o mom komsiji iz mahale.
      ZAERZINJO-ZAIR
      Alkovic (Redze) Redzep. Ubitacno lijevo krilo Rogaticke Mladosti. Odvaljivo precke svojom ljevicom. Sjecam ga se kad se osiso na nulu, onako crn a prodoran bio je strah i trepet za protivnicke odbrane. Na vrhuncu presao u Elektrobosnu Jajce i igrao u drugoj ligi. Tamo upoznao i ozenio suprugu Fikretu. Kad sam 1993 god dosao u Gorazde Ciga je bio dobro bolestan. Zadnje njegove rijeci u razgovoru samnom bile su:”Samo da mi je komsija da dodjem u Rogaticu i tamo umrem”. Zelja mu se nije ostvarila. Umro je u Gorazdu gdje je i ukopan.

      Anonymous
        Post count: 2088

        SARMAH
        Godine 1974.na Svjetskom prvenstvu u Njemackoj.pored prvaka Njemacke i nezasluzeno drugih,a tada u svijetu ponajboljih – Holandjana predvodjenih Johanom Krojfom,Rensenbrikom,Krlom,Hanom i dr.,najvece,prijatno,iznenadjenje napravili su reprezentativci Poljeke osvajanjem treceg mjesta.Svaki klinac u Jugi,Bosni i Rogatici upamtio je imena golmana Tomasevskog i napadackog trija Lato,Sharmah i Gadoha.U to vrijeme prve fudbalske korake u FK”Mladost” zapocinje Ferid Sisic Silja sa jaranom Seperkom.Nezgrapan,nekoordinirnih pokreta,Conta kako smo ga zvaliu,neodoljivo podsjeca na Sarmaha.Uvijek oko gola,za cenat visi od svojih cuvara,pa mi Seperka tad veli: da nije Conte ja pola ovih golova ne bih dao.On kontra potezom zahebe sve,i nas koji napadamo i one koji se brane.Ja sam to skontao i eto zasto dajem dva-tri gola po utakmici.Naravno,Seperka je tad,za kratko dobio ime Lato.
        Silja je karijeru zavrsio teskom povredom(otvoreni prelom noge) na utakmici sa “Glasincom”,ali je ostao upamcen.A o Latu su rezervisane dvije stranice.

        Anonymous
          Post count: 2088

          Galib me preduhitri s postom o Redzepu.Ja sam to cuvao kao “slag”.Bio je sjajan,i imao je sve nadimke brazilskih asova kako se koji pojavljivao:Rivelinjo,Silva.A htio sam reci da je za igranja u Jajcu trener mu bio Kasim Kokot,jos jedan iz plejade sjajnih Rogaticana.Redzep je mogao biti Tuce(dribling u mjestu),Dzajic(dribling u trku),Bora Kostic(sut ljevicom)pozrtvovanost za klupske boje(nesto izmedju Edhema Sljive i Velije Becirspahica).Ali je on bio i ostao nas CIGA.

          Anonymous
            Post count: 2088

            SIVORI
            Istoriju “Intera” obiljezio je Omar Sivori,sjajni napadac jos slavnijeg tima sa “San Sira”,argentinskog porijekla.O njemu smo u djetinjstvu slusali bajke…E,jedan od nasih iz Zakule – Nurko Kazic odabra sam sebi to ime – Sivori.Iako nikad nije igrao za “Mladost” osim ponekad na male golove,taj mu je nadimak ostao.Mi,naravno,tad nismo znali kako izgleda stavrni Sivori,ali posto nas je to ime asociralo na SIROvi,rado smo prihvatili taj nadimak za Nurku jer je za fudbal,krupan i nezgrapan,i bio bas ono SIROVI.Inace,Nurkina specijalnost bio je sah,ali je ubrzo odselio u Sarajevo,tako da se njegov nadimak,izuzev medju vrsnjacima,skoro izgubio.

            Anonymous
              Post count: 2088

              SEPI
              Drugu sampionsku titulu Bosni i Hercegovini donio je “Zeljeznicar” u sastavu Janjus,Kojovic,Becirspahic,Bratic,Katalinski,Hadziabdic,Jelusic,Jankovic,Bukal,Spreco i Derakovic.Jadan od ponajboljih,osebujnog stila,bio je Edin Spreco – Sepi.E,tada je u Rogatici igrao Amir Krajina – Ranja,bas na mjestu polutke,ili kako se to danas kaze,zadnjeg veznog.Krhke konstrukcije,sa sirokim radijusom kretanja,znalac dobio je od navijaca ime Sepi(po Spreci,naravno)Ranja je igrao u onoj poznatoj postavi “Mladosti”Pavica,Jusic Asim,Enver Hadzihasanovic,Nail Kartal,Milosav Jovicic,Miroslav Gluhovic,Alija Jusic,Slobodan Mijic,Ferid Sisic,Mehmedalija Jusic Seperka,Redzep Alkovic,a igrali su jos Mirsad Barjaktarevic,Sejo Dzananovic,Furtula i Zizovic.Ranja nije dugo igrao,a sportsku karijeru zavrsio je kao trener(i to vrlo uspjesan) najbolje kosarkaske ekipe “Mladosti” koja je u to vrijeme spadala medju tri-cetiri najbolje ekipe u Bosni i Hercegovini.Sjetite se samo koju su sjajnu kosarku igrali Midho Lihic,Osman Hasanagic,Tomo Andjelic,rahm.Nijaz Braco Jasarevic,dr.Sejo Golic,Rusmir Pavica,Seli Selimbegovic…

              Anonymous
                Post count: 2088

                RUDAKOV
                Kad se bude pisala i ako se bude pisala istorija FK”Mladost” ,svakako ce poveliki prostor zauzeti i Pavica Muhamed Pava – golman koji je uz Himzu Hodzica i Mirsu Bajraktarevica najduze stajao izmedju stativa.Pava je bio korupulentan,sa istancanim refleksima,vraski hrabar i nadasve – sportista od glave do pete.Pavi se nije moglo dogoditi da propusti neku utakmicu ili da,ne daj Boze,ucestvuje u kakvim necasnim radnjama.Jedne prilike “Mladost” je ugostila focansku “Sutjesku” kojoj je u Rogatici bio neophodan bod za opstanak u ligi.Posto je “Mladost” bila obezbjedjena,dva su se predsjednika dogovorila,a upoznat je bio i sudija,da se dogovoreno i odigra.Seperka je bio zaduzen da to saopsti Pavi,ali je ovaj,sve prijeteci Seperki,rekao da o tome nema ni govora.I,dabome,branio ko Rudakov,sve sto se moglo odbraniti,cak i penal.Navala je sabotirala pa je Pava imao pune ruke posla.Seperka je,opet,svojstveno njemu zavalio evro-gol i nastala je panika…Focaci su ipak nekako ugurali taj jedan gol,a Pava je ,mokar i blatnjav,sve prijeteci dugackim prstom,napustio staro igraliste kraj Pilane.
                I,da.Nadimak Rudakov dobio je po slavnom ruskom golmanu koji je na golu “zbornaje” zamijenio vjerovatno najboljeg golmana kojeg je svijet ikada vidio – Lava Jasina.

                Zambi
                Participant
                  Post count: 898

                  Ja ću ovom prilikom da se zahvalim Šeletu jer me nije zaboravio i ujedno da iskoristim priliku da pozdravim svu raju širom svijeta.
                  Želim da pomenem legendu Ramiza Talovića KALUŠU KALOPEROVIĆA
                  Danas KALOPEROVIĆ živi staračke dane na Mejtašu u Rogatici

                  Anonymous
                    Post count: 2088

                    KALOPEROVIC Dobro si,Zambi.Ramiz Talovic je bio dugogodisnji golman i igrac “Mladosti”,a nadimak je dobio po tadasnjem igraci i reprezentativcu “Partizana” Tomi Kaloperovicu,koji je bio isto tako zustar i beskompromisan u duelima.Ramiz je i pod starije dane igrao mali fudbal i to najcesce bos.Vidio sam ga ljetos na Mejtasu,malo sam se bio “zamaskirao”,nije me prepoznao pa smo se i persirali,a kada sam skinuo kapu i naocale,zgrmio je i psovao(naravno sve u sali) nas “jebivjetre”.Ostao je zdravog duha sto je i najpotrebnije u ovim,za nas,teskim vremenima.

                    Irfan-tekija
                    Participant
                      Post count: 681

                      Evo i ja bijah napiso poduzi tekst i ne prodje.
                      Sad cu krace.
                      Sele, prije par dana sretoh ovdje u Sarajevu Ratu
                      Jovicica, a vidjam cesto i Kovaca, pa bih te zamolio da i o
                      njima koju napises. Bijase i Bihorac.

                      Irfan-tekija
                      Participant
                        Post count: 681

                        U toj generaciji bio je i Bihorac i jos je neko
                        ali sam zaboravio kako se zvao. Mislim da su i oni
                        u to vrijeme dali mnogo za Rogaticki sport.

                        Anonymous
                          Post count: 2088

                          Irfo,ako pratis od pocetka ovu moju pisaniju vidjeces da ja pisem samo o onim igracima “Mladosti” koji su imali nadimke po mnogo poznatijim svjetskim i jugoslovenskim igracima,dakle ne pisem ni o kakvim legendama,sto ne znaci da medju pomenutima nije bilo i takvih.Rato Jovicic i Kovacevic bili su dobri fudbaleri sarajevskih klubova “Bosna” i “Saobracajac”,pa su pri kraju karijere zaigrali za “Mladost” sa pomenutim Bihorcem (dosao iz “Elektrobosne” Jajce “sandzackom vezom” rahm.dr.Sefke – oba su bili iz Bijelog Polja).Nisu se dugo zadrzali u Rogatici osim Veljka Kovacevica koji je imao vrlo uspjesnu trenersku karijeru u “Mladosti” sa kojom je osvojio 1987.MOSI igre.

                          Anonymous
                            Post count: 2088

                            SULC
                            U njemackoj reperezentaciji sredinom proslog vijeka igrao je izvjesni Sulc koji je bio poznat kao srcan borac(uostalom i kao ostali njemacki igraci)ali neobicno brz,britak i beskompromisan.Igrao je u odbrani.U to vrijeme nogometnu karijeru u Rogatici zapocinje i rahm.Mustafa Suvalija koji se odlikovao slicnim karakteristikama kao i poznatiji Sulc i raja je munjevito reagovala.Mustafa je dobio nadimak Sulc koji je do smrti nosio.Jednom prilikom da bi dokazao da nije samo “opasni” bek zatrazio je od trenera Ajanovic Zejnila da ga u jednoj vaznoj utakmici stavi u navalu i sta…Mustafa je odlucio sa dva svoja gola.Ipak,karijeru je zavrsio kao bek jer je on iskusnom treneru bio potrebniji na toj poziciji.Mustafa je pod starije dane igrao aktivno mali fudbal(kao i Kaloperovic) i to vrlo uspjesno.

                            Anonymous
                              Post count: 2088

                              ALTAFINI
                              Nekad,poznati brazilski reprezentativac,suhonjav,visok,crn,malo duze kose,naoko spor,igrac “Intera” iz Milana – Altafini raju je u Rogatici neodoljivo podsjecao na Avdu Brankovica,kome dadose taj,sportski,nadimak.Rahm.Avdo je uciteljevao u Cvilinu i Ustikolini i igrao nogomet za focansku “Sutjesku”.U to vrijeme u Foci su stasali jedan Rerfik Muftic ,Hadzimesic i Pintol,ali je Avdo bio “prva violina”.Prethodni su zavrsili karijeru u “Sarajevu”,”Famosu” i “Celiku”,a Avdu je vukla Rogatica.Dugo je bio centarfor u “Mladosti”,nadava se golova,da bi po okoncanju karijere posvetio se radu sa najmladjim.Pod njegovom rukom stasala je generacija,mozda najbolja u istoriji “Mladosti”,predvodjena Teskeredzicem,bracom Muhic,Talovicem,Suljegicem,Bajraktarevicem…Prerana smrt sprijecila je naseg Altafinije u tom plemenitom naumu da vaspitava i odgaja mlade ljude.
                              Za mladje:to je dajdza rahm.Skoljkasa i Gare.

                              Anonymous
                                Post count: 2088

                                MUZUR-DAJDZA
                                Malo u pionirima,a jos manje u juniorima trenera Avde Brankovica igrao je i Kerla(Omerov brat,a Suljin sin).Sramota me,zaboravio sam mu ime…I posto nije bio bas uspjesan kao igrac,jednoga dana pojavi se on na igralistu “Mladosti” sa mantilom i sduncanim naocalima.Istog trenutka raja u njemu prepoznase Muzura-Dajdzu koji je tada bio uspjesan trener “Sarajeva” i “Pristine”.,Isti stil,ista poza,boja kose,visina,i sta bi,Meho(jah,sjetih se) preuze juniore “Mladosti”.Nije dug obavljao tu funkciju,ali je glumio Dajdzu super,sto jest jest.

                                Anonymous
                                  Post count: 2088

                                  HADZIBEGIC
                                  U,mozda,ponajboljoj postavi “Mladosti” Sejo Dzananovic je bio standardni bek.Kasnije,odlaskom nekih starijih iz odbrane,prekomandovan je na mjesto libera.Na tom mjestu snalazio se dobro sve do momenta kada je poceo imitirati Faruka Hadzibegica.Ali,posto je to bilo teze i za malo vece majstore od naseg Seje,cesto je u toj ulozi znao i dobrano kiksati.Znate ono,hladnokrvno,nezainteresovano,a to seoski centarfor iz Cekrcica ili sa Sokoca ne razumije,prihvati poklonjenu loptu i …gool.Dzaba Pava pocne grditi,psovati.Ali iskustvom,godinama Sejo postaje nezamjenjiv u odbrani i naigrao se,igrajuci za “Mladost” deset,petnaest i vise godina.Mozda je samo Kaca vise igrao od njega.

                                Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 57 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.