Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 57 total)
  • Author
    Posts
  • Anonymous
      Post count: 2088

      Sinovi rahm.Zahida Pavice dobise,jos kao klinci,nadimke Zambata i Skoblar.Imena im je dao zakleti “hajdukovac” Himzo Hodzic – Barba,a po uzoru na tadasnje poznate reprezentativce Slavena Zambatu (NK”Dinamo”) i Josipa Joska Skoblara (OFK”Beograd”).Da otvorim ovu temu ponuka me prica sa naslovnice(prica o povratniku Zambiju),pa da,uz to,dodam da je u Rogatici bilo mnogo ljudi koji su nosili nadimke po slavnim fudbalskim imenima: Puskas,Horvat, Bobek, Lato, Rivelinjo,Zairzinjo,Pele, Gadoha, Haler, Muzur, Benks,Rebac, Corluka, Hadzibegic, Sivori,Strelcov,Rudakov…Pa, zato, evo i prijedloga da o svakom od njih ispricamo pricicu,pa i o onim kojih se ja nisam sjetio.

      Anonymous
        Post count: 2088

        Evo ja cu o jednom – Hajrudinu Pasicu zvanom Garinca.Najprije,Garinca je iz one slavne ekipe Brazila,dvostruki prvak svijeta.Ko ne zna za cuvenu navalu Garinca,Didi,Pele,Vava,Zagalo.E,po njemu je i nas Rogaticanin Hajrudin dobio ime,crnomanjast,krivonog,brz…Igrao je u “Slovanu” iz Ljubljane koji je u to vrijeme bio drugoligas.Sjecam se da su jednu utakmicu (od NK”Borovo”) izgubili rekordih 13:0,zafrkavao sam Paju(to mu je drugi nadimak),ali se on hvalio novim “Ficom”.Valjda je tom “Borovu” trebalo za opstanak,a firma je bila mocna.Pajin “Slovan” igrao je samo dva ljeta da bi bestragom nestao sa fudbalske scene.Paja se vratio u Sarajevo gdje i dans zivi.

        Anonymous
          Post count: 2088

          Kostic
          Bora Kostic bio je poznati fudbaler”Crvene zvezde”,a onjegovoj strasnoj”levici”ispredale su se legende.U vrijeme kada je igrao nije biloTV prenosa,a i uzivo ga gledati je bilo “mislena imenica”,tako da se mit o njemu sirio prepricavanjem od uha do uha.U to vrijeme za “Mladost” je igrao Rade Bojic,lijevo krilo,koji je stasom(mrsav,visok),a i ljevicom i brzinom podsjecao na Kostica tako da mu carsija ubrzo da taj nadimak.Igrao je dvije tri sezone,a onda je otisao,odselio u Sarajevo gdje je dugo radio u Izvrsnom vijecu SRBiH kao vrstan daktilograf i stenograf,a jedno vrijeme radio je u Kabinetu predsjednika Hasana Brkica.Stariji se mogu sjetiti njegovog oca Milosa,sestre Milke,a jedini koji je ostao zivjeti u Rogatici je njegov stariji brat Slavko koga su zvali Hegel,i koji je bio strastven sahista.Kuca im je bila na Barakama,pored katolicke crkve.

          Teva
          Participant
            Post count: 8872

            E ovako stari moj.
            Htio sam ti napisati poslije tvog prvog posta o Zambati i Skoblaru da si ubo temu i da se ne osvrces da li ce ko sta napisati nego da ti pises, ali nisam…..
            E sad haj nam malo razjasni sta sve pripada Barakama.
            Slavkina kuca pored katolicke crkve ????
            Nije li to crkva preko puta SSC-a, jer ja sam uvijek konto da su Barake tamo kod pekare i Omerove prodavnice.
            Kako se ono zvase direktor pekare, nije li on Slavko ????
            S obzirom da se nismo odavno culi veeeliki pozdrav tebi i tvojima.;)

            Anonymous
              Post count: 2088

              Opet mi se isto desi.Otkucah poduzi,emotivan tekst o mojima Barakama,a na Tevinu molbu,kliknuh i c o r a k.E sad nemam zivaca to ponavljati,valjda ce ovo krace proci.Barake su,Teva,sve od gimnazije do SPO-a(bivse stanice milicije i zatvora):na prostoru “Sjemeca” bila je ogromna poljana na kojoj su se nalazile barake kao ostaci bivseg austrogarskog logora,gdje su poslije II sv.rata koristene za smjestaj izbjeglica,ratnih beskucnika i pogorelaca.U ostatku zidina bio je tzv.zitni fond i pekara.Barake su imale i nas mahalski tim istoimenog imena:Nuno,Sele,Rile,Sule,Djele,Nale,Kaje…

              webmaster
              Keymaster
                Post count: 3712

                Sele vidim da nisi procitao diskusiju u Temi “Obavjesti administratora”, vrijeme je limitirano za upis teksta na 5, 6 minuta…

                TO je standarda postavka, pokusacu naci kako to promjeniti.

                Tekstove pisi u Word programu ili u bilo kom drugom programu za obradu teksta (ako nemas Word) potom markiraj, kopiraj i samo ubaci u post i Posalji…

                Tako ti se ovo nece dogoditi, a svima nam je drago da procitamo tvoje postove jer si prava pokretna “Rogaticka monografija” :)

                Jazuk da nam sto promakne…

                Anonymous
                  Post count: 2088

                  Hajde da ja za 5,6 minuta opet nesto napisem…ko ne zna reci u tom vremenu ne zna ni za heftu…Helem.
                  SKIJA
                  Svi zntae da je Josip Kastalinski Skija strijelac onog poznatog gola u Frankfurtu kjjim nas je odveo na Svjetsko prvenstvo u Njemackoj 1974.godine.U to vrijeme u Rogatici je,u “Mladsti” na mjestu centarhalfa(ili libera kako se to danas kaze) zaigrao Munir Salihagic.Tadasnji trener Josip Babic Cuki(bivsi golman “Zelje”)i pored lokalnih uvjeravanja da je Munir rodjen za centarfora nasao mu je mjesto u zadnjem redu.I nda,bezbeli,carsija ga prozva “Skijom”).Munir je kratko igrao,naoko spor,ali vrlo inteligentan,umio je ustopati protivnicku navalu i obilat pomoci napadu.Nije imao fudbaskih ambicija,njergove su ambicije zavrsavale kao majstora u stolarskoj radionici Muaza Muftica.Zvali su ga jos i Ceson po jednom drugom Muniru,Jesenkovicu,ali o tome drugi put.Zurim da mi se ovo ne pobrise.

                  Anonymous
                    Post count: 2088

                    BAJDO
                    Ko jos ne zna onu cuvenu reprezentaciju koja je pobijedila SSSR u Tampereu: Beara,Stankovic, Crnkovic, Cajkovski, Horvat, Boskov, Ognjanov, Mitic, Vukac, Bobek, Zebec… Svakako najbolji i najpoznatiji bio je Bernard Vukas Bajdo clan “Hajduka”. Onizak, plavokos, lagan, a vrstan fudbalski znalac. Destak godina nakon njega u Rogatici se pojavio Ejub Muftic na mjestu centarfora junioira “Mladosti”.Smekeri,kojih u Rogatici nikada nije manjkalo,prepoznali su u njemu nikog drugg no legendarnog Bajdu.Ejub nije dugo igrao u “Mladosti”,trbuhom za kruhom otisao je u Maribor,a potom u Njemacku.Ali njegova ljubav prema “Mldasti” ostala je trajna.Znao je poklanjati svom bivsem klubu lopte, dresove, opremu, a za vrijeme ljetnimh malonogometnih turnira opremao je i predvodio ekipu “Hamburg” s kojom je znao i svojuiti glavnu nagradu – peceno jagnje.

                    Anonymous
                      Post count: 2088

                      PARANA
                      U “Mladosti” je zapoceo,zajedno s Bajdom,jos jedan fudbalski znalac:Zijad Kujevic.Plavoks,ridjokos,licio je na njemackog reprezentativca Halera,ali je sam sebi dao ime Parana po tada,ne bas slavnom,brazilskom igracu,koji je za razliku od drugih Brazilaca bio plavokos.Parana rgaticki debitovao je na Blatusi(poznati stadion “Celika”)protiv lokalnog ZSK-a.Lezao je na klupi na kojoj su masirali Dzajica i to mu je bio vrhunac karijere.Ubrzo je odselio u Novi Sad,a potom u Suboticu,gdje i danas zivi.Vratio se svojoj pravoj ljubavi ribolovu i golubarstvu.Casto je za vrijeme ljeta dolazio u Rogaticu i obnavljao stara drugovanja.Poznatiji kao Ziko naucio nas je pokeru i ostalium mahalskim lopovlucima.A ajnc mu je bio specijalnost.Brat Midho umro je u Parizu,sestra Pemba vratila se u Rogaticu,a za drugu sestru Rapku nista ne znam.

                      Anonymous
                        Post count: 2088

                        BOBEK
                        Iz one reprezentacije,pored Bajde Vukasa,jos jedan igrac je imao imenjaka u FK”Mladost”.Stjepan Bobek bio je centarfor “Partizana”,a i reprezentacije Jugoslavije,a njegov pandan u Rogatici bio je Omer Hodzic.Iako je Omer bio golman zbog njegove odvaznsti i snage navijaci mu dadose ime Bobek.Treba reci da je Omer bio i vrstan rukometas lokalnog RK”Partizan”.Omer je vrlo mlad odselio u Sarajevo gdje je i umro.Njegov sin Fahro(hrvac) bio je jedan od prvih bosanskohecegoivackih reprezentativaca – nastupao je,ratnih godina,u Francuskoj na Mediteranskim igrama.Valja spomenuti i Omerovu bracu: Himzu(Barbu) dugogodisnjeg golmana “Mladosti” i brata Saliha/Salima – Sajku,jednog od ponajboljih rukometasa RK”Rogatica”.

                        Anonymous
                          Post count: 2088

                          PUSKAS
                          Kad su igrali Bobek i Vukas tada je Evropom harao madjarski “vunder tim” predvodjen Ferencom Puskasom,u kome su igrali i legendarni Grosic,Kocis,Hidekuti,Lantos,Bozik…Svi fudbalski strucnjaci smatraju da je to jedna od najboljih reprezentacija koja se ikad pojavila u svijetu.U Rogatici smo tada slusali bajke o njima iz usta legendarnih Radivoja Markovica i Hrvoja Macanovica,i onako,provincijski, odmjerili da nadimak Puskas treba dati Muharemu Busatliji.Harki je bio srcan igrac,borac,a mi nismo znali da je Puskas iznad svega bio velemajstor.Harkan je dugo igrao u “Mladosti”,a nadimak Puskas je zaboravljen kada je Harkan “okacio kopacke o klin”.Ferernc Puskas je nakona rata u Madjarskoj(sovjetske intervencije 1956.) emigrirao u Spaniju gdje je sa “Realom” osvojio sve sto se osvojiti moze,i zasigurno je najveca legenda kraljevskog madridskog kluba.

                          Anonymous
                            Post count: 2088

                            HORVAT
                            I Ivica Horvat je iz te slavne reprezentacije.Igrao je centarhalfa,a u Rogatici mu je imenjak bio Ahmed Jesenkovic.I to u onom pravom znacenju snazan,visok,fudbalski znalac,jednom rijecju jedan od najboljih koji je ikada igrao u “Mladosti”.Da su vremena bila drugacija,Ahmed bi mozda zasjenio i slavu najmladjeg brata Seada koji je igrajuci na istom mjestu u FK”Sarajevo” donio prvu sampionsku titulu u Bosnu i Hercegovinu.Ahmed je do kraja zivota ostao vjeran “Mladosti”,uvijek prisutan na utakmicama,dobronamjeran,iskusan.Njegovom zaslugom uspjali smo privoljeti brata Seada koji je jednu godinu bio trener “Mladosti”.Sjecate se mladjahne generacije koju su predvodili Mesic i Milavica.

                            Anonymous
                              Post count: 2088

                              STRELJCOV
                              Negdje,krajem sesdesetih,u Rogatici je stazirao mladi doktor Ahmed Alagic.Posto je strasno volio fudbal ubrzo se prikljucio FK”Mladosti”.Bio je neobicno brz,dobar tehnicar.U to vrijeme velika zvijezda sovjetskog fudbala bio je izvjesni Streljcov.Kako je bio brz,a uz to jos i plavokos,nasem smo doktoru dali ime Streljcov.Dr.Alagic se nije dugo zadrzao u Rogatici,vratio se u Sarajevo gdje je pored posla na klinici dugo godina obavljao funkciju klupskog ljekara FK”Sarajevo”.Alagiceve simpatije za “Mladost” ostale su trajne tako da skoro nikada nije propustao utakmice kada je “Mladost” igrala u Sarajevu i vodila “ljute bojeve” sa “Bosnom”,”Partizanom”,”Vratnikom”…

                              Anonymous
                                Post count: 2088

                                Svaka cast, Sele. Ti si prava rogaticka “istorija, a ne ovi novo konpovani “istoricari”. Istoriski krojaci, tri gerelja, koji hoce da pisu novu istoriju o Rogatici.
                                Tri djuturuma: Kaza, Irfo i Pitar.

                                Mustafa
                                Participant
                                  Post count: 8282

                                  Šele, kad iscrpis sve ove fudbalere koji su imali slavne nadimke – možes li, po tvom misljenju dati najbolji sastav Mladosti bez obzira na generacije u kojima su igrali prvih 11 ali i rezerve u tom timu ……

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 57 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.