Viewing 15 posts - 211 through 225 (of 925 total)
  • Author
    Posts
  • Kaza
    Keymaster
      Post count: 6138

      Evo jos jedne slike sa iste kamare. Slika je iz 1967. godine u krugu nove pilane.
      Evo za Dedu zadatka da pogadja. Vjerujem da ih sviju pozna.

      Teva
      Participant
        Post count: 8872

        Ovaj cetvrti s desna u gornjem redu je sigurno Ramic sa Holuca. Sinu mu mescin ime Alija i kuca im bila tamo prema Oploscu blizu Brace Dorovica. Imali su imanje iznad nas gore skoro na vrhu Biljinovca, s lijeve strane i tacno ga se ovakog sjecam.:)

        Zambi
        Participant
          Post count: 898

          Prvi sa lijeve strane čuči Ramiz Talović,četvrti takođe čuči je Salim Sijerčić,a prvi sa desne strane je Šefik Kazić a.r.

          Kaza
          Keymaster
            Post count: 6138

            Evo jedne stare porodicne slike. Na slici je moja nena, rahmetli Mujesir-hanuma Hafizovic i njena unuka Nermina Hafizovic.
            Veoma stara slika i datira iz pedesetih godina proslog vijeka. Snimak je napravljen ispod kuce moje nene a.r. koja se nalazila tacno na lokaciji gdje je kasnije Kaljaca a.r. napravio novu kucu.
            Pozadina slike odslikava Mejtas. Nisam siguran, ali ova kuca iza ograde, preko ceste, bi mogla biti stara kuca Hamdibega Pasica ili mozda kuca od Tantula. Tesko se orijentisati jer je poslije na tom dijelu dosta gradjeno i uveliko se promijenio izgled tog dijela u odnosu na ovu sliku.
            Iza ove ograde je jedna grana potoka Toplika koja se sa drugom granom, koja tece kroz bascu, spaja u bazenima Ribaraskog drustva u jedan tok.

            Slika je nostalgicna jer podsjeca na dobra stara vremena, obicaje a i ljude koji bijahose sudionici tih vremena.

            Kaza
            Keymaster
              Post count: 6138

              Ove dvije stare slike su slikane sa iste pozicije. Po mojoj procjeni to je slikano sa pozicije iznad kuce Ajanovica na Mejtasu.

              Slike su interesantne zbog pozadine koja se moze vidjeti. Rogatica nekad davno. Na prvoj slici se vidi Mejtas a u daljini se mogu vidjeti i ribarski bazeni. Na slikama su moj rahmetli otac Sefik i rahmetli daidza Serif Hafizovic, Rogaticanin koji je zivio u Sarajevu.

              Kaza
              Keymaster
                Post count: 6138

                Na pragu je Prvi maj. Datum koji inace redovno budi sjecanja na prosla vremena kada se porodicno okupljalo na uranak i slavilo sve do aksama.
                Nadam se da ima dovoljno vremena da za ovaj Prvi maj pripremite vasa sjecanja za nasu stranicu.

                Ove stare slike su sa porodicnog okupljanja na uranku kod mog rahmetli tetka Mehe Muftica u Podljunu.

                Iznad kuce, pod samim Ljunom, u hladovini stare sljive, uz muziku sa pojacalom se slavilo citav dan. Objektiv aparata je uperen u slavljenike, mada bih rado kada bi to moglo napravio snimak na suprotnu stranu. Sa te pozicije se Rogatica vidi kao na dlanu i sve vatre u okolini na uranku.

                Na slikama cete prepoznati lica a ako bude potrebno napisacu u dodatnom postu.

                Irfan-tekija
                Participant
                  Post count: 681

                  E vala Meho podje me ah i na livadu i ovo livadsko cvijece, a posebno na ovaj aksamluk.

                  Anonymous
                    Post count: 2088

                    Nova godina u starom hotelu

                    [url=http://img410.imageshack.us/my.php?image=novagodina.jpg]

                    Mustafa
                    Participant
                      Post count: 8282

                      za Tevu, Zambija i ostale akcijase
                      slika iz 1989

                      (sliku poslao Edin )

                      Mustafa
                      Participant
                        Post count: 8282

                        slika je nesto losijeg kvaliteta

                        Zambi
                        Participant
                          Post count: 898

                          Prva slika o akcijašima izuzetno vrijedna,istorijske vrijednosti,mislim da je to naša brigada postrojena za radnu akciju Mostar 90.

                          Izuzetni ljudi,izuzetni roditelji,ima te na koga biti ponosni moji Fejzići.

                          Kaza
                          Keymaster
                            Post count: 6138

                            Stare slike su neprocjenjiva vrijednost jer ovjekovjecuju trenutke koji ostaju zauvijek zapisani, odslikani. Iako se radi o slikama, onaj koji umije da ih cita vidi daleko vise od onoga sto se na njima moze vizuelno vidjeti. One pokazuju likove, prostore a onda i obicaje vezane za odslikane prostore i ljude. Slike samo treba znati citati.

                            Ova slika je veoma stara. Starija od mene samoga. Ona ovjekovjecuje trenutak kad su moji roditelji sklopili brak. To bijase krajem decembra davne 1954. godine. U ta davna vremena se ljudi nisu slikali iz dokolice i tako cesto. Povod slikanju u ta vremena su bili samo posebni dogadjaji, znacajni u zivotu ljudi, a to su bile izmedju ostalog i svadbe. Ovjekovjecivali su se trenuci kada se zaklinjalo na vjernost za citav zivot. Porodica je bila svetinja i zaista veoma mali procenat je bio razvedenih brakova u to vrijeme. Takve slike su se pravile da se ovjekovjeci taj znacajan trenutak a onda bi lijepo uokvirene zauzimale mjesto, obicno u spavacim sobama iznad bracnih kreveta. Moj rahmetli otac je umro u augustu 2004. godine. Za samo cetiri mjeseca je trebao proslaviti 50 godina braka. Nazalost taj jubilej nije docekao. Ovakav tip slika je u to vrijeme bio uobicajen i ja vjerujem da cete i vi naci poneku sliku na ovu temu.

                            Sliku ponekad treba okrenuti i pogledati sa straznje strane. Na toj strani su se obicno pisale posvete ili se evidentirao trenutak slikanja kako bi vizuelnom efektu slike dodao i taj dokumentarni detalj.
                            Pored ovih detalja moze da se nadje i ovakav detalj koji sam ja primijetio na ovoj slici.
                            Pecat studija u kome je ova slika uradjena. Davne 1954. godine Rogatica je imala svoj Foto-studio u vlasnistvu rahmetli Rasima Kape. Vrijedan detalj koji na svojevrstan nacin prica istoriju razvoja fotografije na nasim prostorima. O tome bi takodjer valjalo pisati.

                            Kaza
                            Keymaster
                              Post count: 6138

                              O nasem rahmetli Jakupu Teskeredzicu Jupiju smo u zadnje vrijeme pisali a evo njegov sin nam je poslao par slika.Lijepo se i na ovakav nacin podsjetiti naseg rahmetlije.

                              TPR-ovci, a i ostali ce na ovim slikama vjerovatno prepoznati jos starih Rogaticana.

                              Kaza
                              Keymaster
                                Post count: 6138

                                Evo jos slika koje nam je poslao nas clan TOTTI.
                                Bilo bi interesantno kada bi nam neko razjasnio , ko se nalazi na slici osim rahmetli Jakupa.

                                MINI-MORIS
                                Participant
                                  Post count: 78

                                  Fotke su prilicno starijeg datuma sto je ocigledno.Jupija rahmetli nije tesko prepoznati onom ko ka je poznavao,rahmet mu dusi.Na zadnjoj slici sa titovkom na glavi je rahmetli Jakupov sin Emir-TEZGA.Na slici koja izgleda kao porodicna mislim da se nalazi Jakupova majka BEGOVICA,neznam joj ime,kao i njegov babo Alibeg.Ako sam pogrijesio ispravite me.

                                Viewing 15 posts - 211 through 225 (of 925 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.