Viewing 15 posts - 226 through 240 (of 925 total)
  • Author
    Posts
  • Kaza
    Keymaster
      Post count: 6138

      Na prvoj slici je rahmetli Jakub sa kcerkom Emirom. Do Jakuba je njegov punac, zatim Jakubova majka rahmetli Nura pa onda Jakubova sestra Sefika pa zatim Jakubov rahmetli otac Ahmedbeg.

      Na slici ispod je Jakub sa svojom rahmetli suprugom.

      Zadnja slika je Emirova slika iz vojske.

      Sve ove podatke mi je poslao nas clan TOTTI.

      Zambi
      Participant
        Post count: 898

        Rahmetli Jakup mi je ostao duboko u sjećanju kao čovjek i kao moja bliža famelija.Moja majka Mesuda a.r. i a.r Jakup su od dva brata djeca.Moja majka rahmetli nije imala braće i sestara ali to
        su joj bili amiđići i amiđične.Tako da moj rahmetli dajđa Jakup
        mnogo puta vodio računa o meni i mom bratu Kasimu.Neka je vječni rahmet mom dajđi Jakupu ,mom Emiru,mojim tetkama i svim ostalim rahmetlijama Teskeređičima.

        Teva
        Participant
          Post count: 8872

          Mladenci 20 godina braka. :)


          Taiba i Kava ’89.

          :) B) :)

          Kaza
          Keymaster
            Post count: 6138

            Slike stare uvijek vracaju sjecanja na ljude i dogadjaje. Evo jedne porodicne slike, za mene veoma vrijedne, koja je uslikana ispred porodicne kuce na Mejdanu, u avliji sa kaldrmom i puno naseg avlijskog cvijeca. Od deset osoba koje se nalaze na slici sedam su rahmetlije. Posto je to ipak moja porodicna slika evo napisacu o svakoj osobi ponesto.

            U gornjem redu treca sa desne strane je moja rahmetli pranena, Naza-hanuma (Nalbantic) Čolic. Moja pra nena bijase medju prvim bulama u Rogatici. U poslijeratno vrijeme bijase veliki pritisak na vjernike pa izmedju ostalog i na nju kao bulu. Sve provokacije je ona izdrzala i svu svoju djecu u tom duhu odgojila. Moja pra nena bijase sestra rahmetli Lutvage i Alije Nalbantic koji su zivjeli u Tekiji.

            U gornjem redu , cetvrta sa desne strane je rahmetli Almasa-hanuma (Čolic) Šapcanin. Udala se za rahmetli Sefika Šapcanina u Gorazde i tamo svoj vijek prozivjela. Na slici su i djeca Almasina, Sadeta (Šapcanin) Hubijer (Prva u gornjem dijelu sa lijeve strane) i rahmetli Tarik Šapcanin ( prvi sa desne strane u gornjem redu) koji je imao u Gorazdu brijacki salon. Ubijen od cetnicke ruke 1992. godine u Gorazdu.

            U gornjem redu , druga sa desne strane je moja rahmetli nena Nedziba-hanuma (Čolic) Kazic, takodjer bila bula. Njeni sinovi rahmetli Fuad (u donjem redu drugi sa lijeve strane) ubijen u augustu 1992. godine u zivom stitu i moj rahmetli otac Sefik Kazic (drugi sa desne strane u donjem redu) . Do njega je moja majka Remza (Hafizovic) Kazic.

            U donjem redu, prva sa lijeve strane je hadzi-Behija Čolic, takodjer bila bula. Nije se nikad udavala. Dva puta isla na hadz, za sebe i za svoju rahmetli majku.

            Na slici sam jos preostao ja, u zagrljaju mog rahmetli amidze Fuada.

            Ove podatke sam napisao jer ce se sigurno stariji sjetiti ovih ljudi koji su bili poznati Rogaticanima.

            Kaza
            Keymaster
              Post count: 6138

              Svaki dogadjaj se sastoji od vise slucajnosti koje se u jednom momentu poklope i ostvari se nesto sto ne bi bilo moguce samo da jedna od tih slucajnosti izostane.

              O tome svjedoce i ove dvije slike. To su slike sa doceka svatova od mog rahmetli amidze Nedzada Kazica u Mesicima. Tako je to bilo prije. Razdaljine su ostale iste ali komunnikacije su prije bile daleko losije. Dakle, svatovi su dolazili iz Foce, vozom na Mesice a onda svatovska kolona od Mesica za Rogaticu.

              Naravno da nije bilo svadbe ne bi bilo ni slika. Danas sam sasvim slucajno razgovarao telefonom sa nekim akterima ove svadbe. To su teta Mujesira Colic, majka naseg rahmetli Sakiba, Seje i Nedzada i sa Nedzadom (Pibalom) koji su bili u posjeti kod naseg Twina. I sve su te slucajnosti uticale da vi sada imate prilku da vidite ove slike.

              Da nije bilo ovog danasnjeg razgovora, vjerovatno se ne bih sjetio ovih slika. Jedna od slucajnosti je svakako i to da sam sve ove slike donio prilikom moje zadnje posjete Sarajevu.

              Zato mi je posebno drago zbog svih ovih slucajnosti, a i ovih slika koje podsjecaju na njih.

              Na slici su redom, s lijeva na desno:
              – hadzi-Behija Colic a.r.
              – Dzevida (Eminagic) Omanovic, kcerka rahmetli Dzevada Eminagica
              – Maida Kazic a.r.
              – Remza Kazic
              – Aisa-hanuma Nalbantic a.r., supruga rahmetli Lutvage iz Tekije
              – Suada Muftic, supruga rahmetli Resada Muftica
              – Mujesira Colic

              U donjem dijelu su djeca, Faruk Eminagic, Emir Kazic-Kaca i Nedzad Colic.

              Na osnovu ove slike cete lahko identifikovati i osobe sa donje slike.

              Kaza
              Keymaster
                Post count: 6138

                Evo jos jedne stare slike koju je Behar postavljao na nasu staru stranicu. Izuzetno vrijedna slika i bilo bi dobro kad bi Behar ovu sliku skenirao, jer slikanje kamerom je uvijek problematicno zbog blica koji kasnije ostavlja svijetlu mrlju.

                Ja sam pokusao malo sliku doraditi ali ide tesko.

                U svakom slucaju ovo je tip slika poslije vjencanja. Na slici su rahmetli Hazim i Mujesira Colic. Posebno je interesantna nosnja koja je u to doba zaista bila atraktivna.

                Kaza
                Keymaster
                  Post count: 6138

                  Na ovoj slici su osobe koje su ovi malo stariji sigurno poznavali. Zato cu za ove mladje napisati mozda nesto malo siri opis jer nalazim da su njihovi zivoti bili vrlo interesantni.
                  Pocecu redom sa lijeva na desno. Inace svi na slici su rodbinski povezani.
                  Prva sa lijeve strane je Mubera (Hadzihasanovic) Nalbantic, supruga Seje Nalbantica. Mubera je bila peta po redu Sejina zena i ujedno i posljednja koja je eto uspjela da zadovolji visoke kriterije. Naravno Sejo je bio ljepuskast momak, jedinac u majke pa samim tim je imao sve sto bi pozelio. U ono vrijeme, sjecam se dobro , imao je biciklo, specijalku kako smo mi to tada zvali. Pravi sportski bicikl sa vise brzina. Vrlo cesto sam u njegovoj avliji obilazio oko bicikla i cudio se toj tehnici. Pored toga sto je Sejo bio dobar knjigovodja bavio se on i drugim stvarima. Imao je u to vrijeme fotoaparat pa se bavio i slikanjem. Poslije bicikla je naravno, dosao motor, moped. Sve sto bi Sejo pozelio dobivao bi odmah. Ostace u historiji zapisano da su jedini Rogaticani koji su ucestvovali u atraktivnim sestoseptembarskim mototrkama bili Mustafa Pavica, Rasim Kapo a.r. i Sejo Nalbantic. Takmicio se Sejo u toj nizoj klasi do 125 kubika pa je nama djeci to izgledalo smijesno u odnosu na ove vece klase gdje je Mujica bio dugogodisnja rogaticka legenda. Tu legendu je potamnio Mario Kosic , visestruki prvak Jugoslavije, koji jedne godine dodje, osvoji sve nagrade i ostavi cak i Mujicu dva – tri kruga u zaostatku. Mislim da mu to Rogatica nikad nije oprostila pa i u meni se jos uvijek javlja ljutnja kada se toga sjetim, kako je to on mogao nasem Mujici da uradi.
                  Bilo je neuobicajeno da se neko u to doba toliko puta zeni. Svidjale su se Seji njegove zene ali koliko se ja sjecam prevelika ljubav njegove majke prema svom jedincu je najvjerovatnije bila jedna od prepreka da su dolazile i odlazile Sejine zene. Prva bijase Almasa a.r. , u to vrijeme pjevacica, koja ce se kasnije udati za Sefika Cohodara a.r. i izroditi mu djecu.

                  Pored Mubere je Lutvaga a.r., Sejin otac. Bio je to vrlo vrijedan covjek koji je odrzavao svoje imanje i vrlo odgovoran prema svojoj porodici. Redovno je isao u dzamiju, uvijek uredan u odijelu i sa svojom francuskom kapom na glavi, bas kao ovdje na slici. Lutvaga je slabije cuo pa se moralo malo glasnije sa njim razgovarti. Uvijek bi negdje zurio, i kao da ga sada gledam, podigao bi ruku u pokretu sto bi znacilo da te je vidio i da te pozdravlja a onda bi produzio dalje svojim poslom. Lutvaga se dva puta zenio. Prva zene mu je veoma rano umrla a sa njom je Lutvaga dobio svog prvog sina, Zijada Nalbantica, zubotehnicara.

                  Pored Lutvage je Aisahanuma, Lutvagina druga zena. Aisahanuma je bila posebne naravi i nastojala je da bude najcesce po njenom. Imala je ona i dobrih osobina pa je bila i voljena i postovana. Zena koja je znala sta hoce i uglavnom je uvijek dobivala ono sto je zeljela. Zagledala se Aisa u Lutvagu i prije njegove prve zenidbe . Vrlo cesto je pricala kroz smijeh sa mojom rahmetli nenom kako je ona sebi rekla da ce Lutvaga biti njen kad- tad. Sudbina je htjela da i bude tako. Cekala je ona i docekala svog Lutvagu. Inace Lutvaga je bio brat moje pranene Naze a.r., Nedzibhanumine majke.

                  Slijedece na slici su sestre Nedziba i Behka. Nedziba, moja nena je ostala sa petoro male djece poslije rata. Moj djedo je ubijen 1941. godine na gorazdanskom mostu. Behka se nije nikad udavala i dva puta je isla na hadz.

                  Pored Behke a.r. je Dzevad Eminagic o kome sam vec pisao i na naslovu. Jedini prezivjeli sa klanja na gorazdanskom mostu 1941. godine.
                  Pored njega je supruga Hajra, sestra Nedzibina i Behkina. Vrlo energicna zena i znala je autoritativno presjecati stvari tako da su se svi uglavnom povlacili kada bi ona pokadkad zustro reagovala. Inace zena koju smo svi postovali i voljeli. I dan danas , iako je prevalila 80- tu cita bez naocala sto je za mene bilo veliko iznenadjenje jer ja bez cvikera ne mogu ljudski ni slike vidjeti.

                  I kao zadnji ostao je Faruk. Mladji sin Dzevada i Hajre. Neplanirano dijete, pokasno dosao na svijet ali je bio atrakcija citave porodice. Sa dvije godine je pusio na minderluku sa svojom rahmetli nenom Sifehanumom a stariji brat Meho mu je morao prziti meso na plati sporeta kada god bi mu prahnulo. Inace sada je Faruk susta suprotnost onog Faruka iz mladjih dana. Porodican covjek koji se brine o svemu i skoro neprimjetan za okolinu.

                  Emir
                  Participant
                    Post count: 6

                    Eto kakava je sudbina ovu porodičnu sliku nisam vidio bar 20 godina.Sve uspomene do rata ostale su u Rogatici i u mom pamćenju. Svi (ili bar većaina njih) na slici su mi ostali u dragoj uspomeni.Kaza hvala ti puno na ovim starim uspomenama

                    Irfan-tekija
                    Participant
                      Post count: 681

                      Stvarno lijepa i dragocjena slika. Moje komsije Lutvaga i Lutvaginca rah. tako smo je mi zvali u mahali. Sviju sa ove slike rado se prisjetih I umrlim proucih fatihu.
                      Hvala ti Kaza uvijek me obradujes sa slikama iz sehare. Nisam znao da ste u rodu Kazici i ovi moji Nalbantici. Eto sada znam.

                      Zambi
                      Participant
                        Post count: 898

                        Baš onako kako opisa Kaza.Sad za 1 maj vidjeh se sa mojim komšijama Eminagićima,uvijek vedri nasmijani,spremni za razgovor i za šalu.Faruk je spor ,tih i kao usporeni snimak,nema trke i sve je po istilahu.:)

                        Kaza
                        Keymaster
                          Post count: 6138

                          Ovu sliku mi je poslala Amela Velic. Ona misli da je njen rahmetli babo na slici. Ja mislim da njenog babe na slici nema a mozda i nisam u pravu pa evo pitam i ostale.

                          Amelin babo je rahmetli Sead Velic.

                          Mustafa
                          Participant
                            Post count: 8282

                            po meni na slici su:
                            Djudji
                            Sule
                            Delija
                            Tomo
                            Buco

                            ovo je Zambijeva generacija pa ce on ovo potvrditi ili demantovati…

                            Amela
                            Participant
                              Post count: 5

                              koliko ja znam ovo je slikano oko 1981 ili 1982 godine

                              behar
                              Participant
                                Post count: 514

                                Ovaj prvi s lijeve strane mi lici na mog tetica Fuada Pezu???

                                Teva
                                Participant
                                  Post count: 8872

                                  Moji skolski drugovi iz osnovne, generacija ’62:

                                  Fuad Pezo-Fudo, Uzeir Suvalija-Sule, Elvedin Delija-Dino, Tomo Markovic-Tomica i Senad Colic-Buco.
                                  Buco je poginuo u saobracajnoj nesreci u Rogatici cini mi se 1984.
                                  Allah mu rahmetile.

                                Viewing 15 posts - 226 through 240 (of 925 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.