Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 230 total)
  • Author
    Posts
  • Anonymous
      Post count: 2088

      Javljam se po 172.put,pa jos nikad nisam dospio na naslovnu,tek tako iz prikrajka koju zvocnem,jer ipak moj nacin na koji pisem,izlazi da je nedovoljan,ili moje nekad neodvagane rijeci,koje bodu pravo u oci,jer su one,rijeci koje cuce u meni,jedu me na tenane.Jer ja samo pokusavam skinuti nesto sa ovih mojih ledja,na kojim vise ne mogu da nosim teret,koji evo sad upravo bacam na zemlju,cijena nije vazna.
      Jer kad zavrsim ovu pricu,bice mi lakse,dacu dusi ragbeta,ali samo bez naslovne,ostacu kao i uvijek negdje po strani….

      Cuo ih nije,nije niko reagovao,nisu ni disali.
      Stajao je jos koji trenutak,okrenuo se i otisao.Oni su svi ostali gdje su.Nakon nekoliko minuta,stajao je tu tik ispred mene.On je mene cuo kad sam bjezao,samo je malo polupao loncice,ali me je osjecao da sam tu.Bacio je jednu bombu u bascu Cohodara,i opsovao mi je mater,da zna da sam tu,ali me ne vidi.Bacio je jos jedu bombu,negdje u pravcu kraja basce Cohodara,onda je pobjesnio,dosao do kuce Suse Mehmeda,razbio prozor na kuci,i ispalio nekoliko rafala,a zatim se povukao.Gledam ga,flasa mu rakije za pasom,okrenuo mitraljez u zrak.U mejduvremenu ovi ostali,su jos zakovani gdje su.
      Losic kao zvijer koja je osjetila krv,koja treba da se prolije.Iznenada se ponovo nasao kod zgrade i mojih ostalih komsija i porodice,razbio prozor vatrogasnog doma,bacio bombu dvije,zapalio kamion od civilne zastite,koji je bio parkiran u domu.Planuo je ko luc,a samim tim i vatrogasni dom,jer se vec vidio gusti dim,koji se dizao u zrak,negdje nebu pod oblake.
      Hodao je izmedju ulica kao bijela ajkula,loveci nas ko male miseve.
      Babo je krenuo od zgrade,a i ostali za njim…Twin Peaks

      Sedina
      Participant
        Post count: 161

        Twin napisao:

        Javljam se po 172.put,pa jos nikad nisam dospio na naslovnu,tek tako iz prikrajka koju zvocnem,jer ipak moj nacin na koji pisem,izlazi da je nedovoljan,ili moje nekad neodvagane rijeci,koje bodu pravo u oci,jer su one,rijeci koje cuce u meni,jedu me na tenane.Jer ja samo pokusavam skinuti nesto sa ovih mojih ledja,na kojim vise ne mogu da nosim teret,koji evo sad upravo bacam na zemlju,cijena nije vazna.
        Jer kad zavrsim ovu pricu,bice mi lakse,dacu dusi ragbeta,ali samo bez naslovne,ostacu kao i uvijek negdje po strani….

        Nisi ti Twine nigdje po strani ni u prikajku,na protiv,tvoje svjedocenje zasluzuje i te kakvu paznju.Na zalost,pa nas ovakva sudbina povezuje.I ona prica sto je na naslovnoj,vjerovatno je zato sto je gotova prica,mada sam se i sama lose osjecala dok sam pisala da ne ometem redoslijed podataka iz dnevnika,al kosto ti rece,”Skupi se pa pokusas skinuti s ledja,cjena nije vazna”.
        Svako dobro tebi i tvojima,i nastavi pisati kao i uvjek,u centru paznje a nikako u prikrajku i strani.

        Anonymous
          Post count: 2088

          Nastao je opci kaos.Opet sve gori,ne zna se gdje je ko.
          Vatrogasni dom gori ko luc,i ne samo to.Onaj hajvan je sad tu sad tamo,samo puca.Ja se ne micem i jos jedan clan moje porodice,lezimo u lozi,i u rastinju oko nas,pruzila nam je kakav takav zaklon.Dim se podigao visoko,jer je gorelo jos nesto.Ispod vatrogasnog doma,moj cijenjeni susjed Cano Salko,imao je desetak metara drva,pa jos nekih debelih greda.Vatra ko vatra,doslo dotle da ce jos i nase kuce poceti gorjeti.
          Svi su presli preko vec navedenih avlija,provukli se do kuce strujopazitelja Neric Stojana,od kojeg je Nusret Makas imao kljuc od podruma.
          Sad slijedi scenarij,koji ne moze napisati i predvidjeti nikakav reziser Holivuda,pa ne znam,ponekad kad se toga sjetim bi plakao,a nekad bi se i smijao,hrabrosti tih ljudi,jer sta su onda uradili,ravno je budalaluku,ili necem sto belcim nisu shvatili u tom trenutku,da je rat,a ne vec ovo sto cu sad napisati.
          Losic divlja,dozivljava ekstazu divljastva,onda pocinje novi u ratu rat,pravi privatni.
          Babo postenjacina,izuzetno hrabar i pozrtvovan,kad je u pitanju porodica,oblaci zimsku jaknu i krece polahko prema vatrogasnom domu….Twin Peaks

          Anonymous
            Post count: 2088

            Ode on,bez obzira sto mu ja govorim da nikud ne ide.Posto smo se i prije toga pribojavali,tj.da nam kuca ne izgori,sve sto smo imali ono malo sirotinje,prenijeli smo gore na zgradu.
            Oni su svi totalno poludjeli,kad je pocelo gorjeti vatrogasni dom.Losic hoda izmedju ulica,a oni svi,sem Abida Makasa,jer je stariji covjek bio,izmedju kuca pretrcavali,da bi spasili,deke,goblene,stolnjake,ma pravo sranje nastalo.Nikome nista ne mozes dogovoriti.Tetka nosi ,i kaze ovo su mi stedne deke.Zemljo otvori se pa me progutaj.
            Babo kako rekoh,kreno u akciju,sjede u bure puno vode,pa direktno u vatru,sa nekim raznjem sto ga je nasao,pokusao obarati unutar vatrogasnog,da se pozar ne bi sirio.Lud covjek.Oni prenose,ovaj gasi,onaj nas gonja,pa ljudi gdje se ja to nalazim.
            Ja sam se sakrio u kucu Neric Stojana,zvanog Nikola Tesla.
            Babo dolazi,oblaci drugu odjecu,sav pocrnio,ide dalje,i kaze smo da nam kuca ne izgori.A mi imali iza nase kuce,napravili bezpravno,45kv.metara,zivjeli tu moji.Sve strepili i miru,ko fol maskirali nekakvim granama,od BRANKOVIC HAGARE,jer je vec naglasio mom babi da se to treba rusiti.Eto Hagara,rusi sad,ali ne mozes ti porusiti,koliko mi mozemo sagraditi.
            U pomoc pristize i Nusret Makas,bore se ko lavovi,kolege u miru,i ratni drugovi,do zadnjeg.
            Nakon par sati borbe,pobijedili su,ugasili su vatrogasni dom,ostala kula citava,za nepovjerovati.Drumski heroji.
            Losic se povukao,a i mi svi se sakrili kod Nerica.Sva imovina sto smo imali,od Colica,Makasa i mojih,sve je bilo u kuci Stojana Nerica.
            Ovo ne ide na dobro…..Twin Peaks

            Anonymous
              Post count: 2088

              Na Rakitnici krvava cuprija.Nejma nas uopce nigdje,jer nismo imali Drinu da nosi ono sto se i danas lijepi za dzade nase carsije,nekad toliko teski koraci nasi,koji postaju laksi,jer nase ulice su pocele govoriti,kravavi juni,juli 1992….Twin Peaks

              Anonymous
                Post count: 2088

                Sve to nekako prodje,sta se desilo jos nismo ni svjesni,jer sve mislimo svakog trenutka da ce neko bahnuti,bar ona budala,a i on bi bio dosta,jer puna nam je kapa.
                Vatrogasni dom jos pomalo tinja,smrad nam se uvukao u kosti,malo dim,malo mem i sta jos nije udarilo o nase glave.Razmisljam da razgulim,a kuda sad.Kad su vec svi otisli.I da li smo samim tim osudjenji na smrtnu kaznu,nas ovdje saka,koja ne pripada nikome,nicija zemlja,niciji ljudi.
                Prilikom pada Gracanice iz Vragolova po nas je dosao jedan clan nase porodice,sa Dinkom P.,ali smo bili sakriveni po podrumima robne kuce,bio babo kod kuce,i rekao mu da mi necemo nigdje od kuce,a i ne znajuci da je vec sva carsija izbjegla preko Ljuna,ali eto nije se dalo.Trazio je i Nusreta i Bibu Makas da i njih povede,ali po nesreci oni se skrivali u podrumu od Ismeta Oprasica rahmetli.Heleneise.
                Sabrali smo se kod Stojanove kuce,Nusret,Biba ,Abid Makas,Nusretov babo,Avdo Mina Colic,i moji likovi.Zgledali smo se i sutili,niko ni jednu pametnu da progovori.A i kako ce mo kad nam je onaj hajvan istjerao sve iz nas,pa da i ne progovorimo mjesec,ne bi bilo cudo.
                Malo smo se organizovali,naravno ne za bjeg,nego gdje ce ko leci,jer smo mi belcim vec zabiljezeni,pa nam nesto neda.
                Znamo se svi tako dobro,bili smo ponovo ko jedna kuca,ko i prije birvaktile,kad sam kod Mine jeo najbolje palacinke na svijetu,i sa Nusretom ispekao moju prvu rakiju.Nase Nove godine,omahe,miris cevapa iz nasih avlija,Avdinim sebepom sam se kao cetverogodisnjak osunetio,Bibinim kahvama,pa me nekad i tri fildjana zapadnu,sve,sve,sve…..Twin Peaks

                Anonymous
                  Post count: 2088

                  Evo sekunde,slusam Sehidski rastanak,instrumentalu,jer se spremaju,moji,moje komsije,pustite mene,ja sam ne bitan,najmanje vazan,doso azrail uzeti danak,duse nase.
                  Heftu smo bili zajedno,kad opet preko mosta ,da Bog da ga odnijelo zlo koje nam donosi.
                  Predstavio se i krenuo u pir,ko i uvijek.Trazi nas po podrumima,baca bombe,koja svaka para usi,meni novom jos.Prica sam sa sobom,pa znamo gdje je.Nusret je u izvidnici,mi ostali u podrumu strujopazitelja Neric Stojana.
                  Nusret dolazi po babu,idu obadvojica gore,nesto nije u redu.Idem i ja ,standardno u zimskoj odjeci,i mahramom na glavi.Kad sam se popeo u prizemlje,Losic se nije vise cuo.Znaci ne smijem se kretati,jer sve se cuje.Jer Losic je znao doci na pijacu,sjesti na tezgu,koji gutljaj odpiti,pa pucaj dok nesto ne zapali.Nusret ga je vidio,kako on prica pucao je dok nije zapalio kucu Stojana Nerica i Ibre Zolote.Zato sam se nadao da ce i kod nas opet doci.
                  Medjutim,cujem zvizduk,sa jedne strane,pa onda sa druge,pa sa trece.Cujem neko se dovikuje,puca se.
                  Gotovo je,upali su.Pucaju,negdje kod Kazine kuce,rafalima,ja iza zida,ne disem,strah razvali.Upadaju u kuce,razvaljuju vrata,bacaju bombe.Dosli su do pijace,i sjeli na onaj podzid da odmore.U Kruscici su bili otac i majka od Nihada Krajine,i Besima Begica majka,krila se u kuci Causevica.Pobili su ih,nisam vidio,kratko poslije gorela je kuca Krajina,belcim su ih zapalili.Silazimo polahko u podrum,samo ostaje Nusret,i babo na izvidnici.Sto je bila greska.Kakva?
                  Sabili smo se ko jedan,drhtimo,ja pijem rakiju,tetka uci,puse,nebil sejtan otiso od nas,ali…Twin Peaks

                  Anonymous
                    Post count: 2088

                    Postovani Gospodine,kako ste,nismo se odavno vidjeli niti culi.Pa nisam vjerovao da cemo se na ovaj nacin upoznati.Vrlo sam sam sretan sto ste uvijek tu kad mi nesto zatreba,pogotovo kad sam toliko pijan da ne znam nekad sta pisem,sto ti je jaran,sto ti je Gospodin.Sigurno pijes pice i jedes cevapcice,i vrlo dobro prikrivas praziluk da ne viri.Ti si pravi Gospodin,jer se uopce ne osvrces na moja pijana balezganja,nedaj se Ines,nedaj se godinama,nedaj se generacijo,nedaj te se gospodo Glembajevi,pogotovo kad su ovi drugi pod uticajem Gillan i Ozzy,sa svojom paranoidnom skribomanijom.Postovani Gospodine,samo sam pokusao objasniti,ne velicajuci velicinu vrijednosti jedne u odnosu na druge sudbine,koje su se u tom momentu dozivljavale,samo cista istina,medjutim.To za tebe nije Zagorov roman,jer nema slika,da bi ti bilo malo lakse skontati Stulica sa kompozicijom kamo dalje rodjace,jer ti samo pokusavas protumaciti samo ono od smrdljivog grada,ooooo,ooooo,jer ti to pali lampicu,cija je zarulja haman utuljena,ali je bitno da stedi energiju,koja ce mozda biti u nesto upotrijebljena,razjasnjavajuci omiljenu melodiju Laure Palmer,koja je potpuno potonula u psihodeliju pojma jesmo li zaljubljeni.Jer ipak mislim Cijenjeni Gospodine,da nam potpuno pripadas,gradu koji je sam po sebi malo cudan,samo je potrebno skontati njenu filozofiju,i sudbinu ovih ljudi koje smo samo pokusali u ovim gore navedenim tekstovima,izvuci istinu koju vise niko na ovom dunjaluku ne zna.A sta se desilo 01.07.1992.god.,oni to bolje znaju,jer oni nisu bili tu i nisu nista vidjeli,zato izvolite Vi,kraj……Twin Peaks

                    Anonymous
                      Post count: 2088

                      za nase nove clanove….Twin Peaks

                      Mare
                      Participant
                        Post count: 1546

                        ROGATICA

                        Rajko Kusic, oficir vojske bosanskih Srba, Mile Sokolovic, funkcioner opstinske vlade i clan Socijalisticke partije RS i Mladen Vasiljevic, trenutno policajac na Palama.

                        Mustafa
                        Participant
                          Post count: 8282

                          Razobličene laži Beograda o kasapinu Ratku Mladiću

                          Serijom videozapisa dokazano da se srebrenički kasapin slobodno šeta po Srbiji, ali i RS • Šta će sada reći Boris Tadić…

                          10.06.2009.

                          U vrlo dramatičnoj sinoćnjoj vanrednoj emisiji “60 minuta”, urednik i autor Bakir Hadžiomerović više nego dokumentirano je dokazao da zvanični Beograd, s kompletnom infrastrukturom, ne samo da ne želi uhapsiti najtraženijeg ratnog zločinca nego se on slobodno i ponosno šeta i pjeva na javnim mjestima diljem Srbije. Većina zapisa je nastala u naselju Košutnjak u Beogradu, gdje se Mladić pred kamerom slobodno kreće sa
                          porodicom, veseli na svadbi i druži sa prijateljima. U Mladićevom društvu se pojavljuju i drugi optuženi za ratne zločine Momčilo Perišić, Zdravko Tolimir, Manojlo Milovanović.

                          Snimci gdje srebrenički kasapin Mladić prisustvuje sahrani svoje kćerke Ane te desetominutni prilog o njegovim “pjevačkim” nastupima u raznim kafanama, moralni su šamar režimu u Beogradu, ali i Banjoj Luci.

                          Obavještajne i propagandne laži o tobožnjim plastičnim operacijama, skrivanju po manastirima ili odlasku u Rusiju bili su samo izgovor da Beograd ne izvrši svoje obaveze prema Međunarodnom sudu u Hagu.

                          Vjerovati je, međutim, da nakon sinoćnje emisije i prezentiranog materijala, iz kojeg se lako da zaključiti da su obavještajne službe i srbijanske vlasti sve vrijeme znale gdje se on kreće, ni zvanični Beograd više nema kud – najtraženiji ratni zločinac Mladić odmah mora biti uhapšen!

                          Sinoćnja izjava šefa kancelarije za saradnju s Haškim tribunalom Dušana Ignjatovića da on, tobože, ne zna gdje se Mladić krije jeste nova uvreda za žrtve genocida u BiH.

                          Jednostavno, beogradska vlast više nema prostora za nove laži prema glavnom haškom tužiocu Seržu Bramercu (Serge Brammertz) i žrtvama Miloševićevog i Karadžićevog koljača.

                          Ekskluzivno objavljene video zapise možete vidjeti u našoj rubrici multimedija

                          http://www.dnevniavaz.ba/multimedija/video-galerije/koljac-mladic-na-sahrani-kcerke-svadbi-derneku

                          Avaz

                          Mare
                          Participant
                            Post count: 1546

                            Bog ga je vec kaznijo,umrla mu scerka.Uskoro je red a i stici ce i ona ljudska kazna.Mora.

                            Mustafa
                            Participant
                              Post count: 8282

                              izvjestava iz Rogatice Vedran Skoro

                              januar 1993

                              Anonymous
                                Post count: 2088

                                To se desilo na danasnji dan,u pola sest poslije podne.Oni su pali,a ja sam ostao,da se patim,i da se opravdavam cijeli zivot.Jos se sjecam ko danas mitraljeza uperenog u nas kojeg je drzao Karisik Zoran Kare,urezalo mi se do kraja zivota,nije to lahko….Svim palim 01.07.1992,ciste duse sehidske…
                                Svi oni znaju sve,gdje je ko ubijen i gdje je ko zakopan,cak i ptice na grani,svi…Twin peaks

                                Podrinjac
                                Participant
                                  Post count: 11

                                  dozivljaj jednog muslimana u rogatici…

                                  ODSJECANJE DIJELOVA TIJELA (UDOVA) MOTORNOM PILOM

                                  Logor: Rasadnik
                                  Općina: Rogatica

                                  Žrtva zločina je bio gotovo svako ko je bio tu, od starih iznemoglih, do mlađih. Tukli su nas svim i svačim, čime su prije stizali. Gonili su nas na prisilan rad, silovali žene i djevojke. Bilo je nepodnošljivo što su nam radili. Nismo imali nikakvih uvjeta, hrana nikakva, spavali smo na paletama. Kad se upravnik napije, onda, koga prije stigne, odvodi na osljeđivanje. Vraćamo se svi modri i krvavi. Meni je lično upravnik zatvora, Vinko Bojić, izbio dva zuba. Kada su nas tukli psovali su nam balijsku majku i vrijeđali raznim pogrdnim riječima. To je bilo užasno za svakoga ko je bio tu. Najteže mi je bilo ubistvo Sejfe Mirvića…
                                  U rasadniku su zaklani Sejfo Mirvić, Omerhodžić Alija iz Goražda i oni su zaklani. Omerhodžić Alija je isječen motornom pilom a Sejfo Mirvić isječen sa sjekirom.
                                  Sejfo Mirvić je sahranjen a Alija bačen u propust od kanalizacije, to sam lično vidio i to nikada neću zaboraviti.
                                  Vinko Bojić, lično je zlostavljao logoraše, Ljubinac iz Seljana (Kušić Rajko), Kanastravac Goran, Vuković Slaviša. Rajko Kušić je zaklao oko 20 muslimana. Lubarda Slavko i Lubarda Simo su zaklali moje amidžiće na kućnom pragu…

                                Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 230 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.