Viewing 15 posts - 211 through 225 (of 296 total)
  • Author
    Posts
  • Dedo
    Participant
      Post count: 1243

      Stravična svjedočanstva iz Rogatice
      Srijeda 24. juni 1992. god.

      Obje strane ispoštovale su dogovor o razmjeni, tako da se desila pomenuta razmjena u Stoboranima. Razmijenjeno je četrdeset i devet civila iz Rogatice za meni nepoznat broj mrtvih četnika. Među civilima iz Rogatice, uglavnom su starije ili mlađe žene i djeca, među kojima je i jedan stariji muškarac. Vojno sposobnih nije bilo, kao ni mog Amidže i njegove porodice, kojima sam se nadao. Svi ovi stradalnici su smješteni u zgradu Osnovne škole u Žepi. Trenutno im se ukazuje pomoć na sve načine. Među njima sam pronašao mnogo rodbine i poznanika. Kazivali su mi o zločinima, raznim torturama i zlostavljanjima nad narodom Rogatice i uže okoline, koje sprovode Srbi na čelu sa Rajkom Kušićem. Veći broj je osoba koje nemaju nikakvih rođaka u Žepi, dok ima i onih koji su i iz same Žepe. Među njima sam pronašao moje rodice, tetku i strinu mog oca (Mujesira Kurtić, njena kćerka Remzija Bičić sa kćerkama Dinom, Samirom i Merimom), kojima su četnici u velikom pokolju ubili djeda i oca.
      Pokolj se desio 19. juna 1992. u naselju Gračanica (Rogatica) gdje je ubijeno oko stotinu staraca, žena djece i muškaraca Muslimana, da bi neke žene i djecu porobili i držali u Osnovnoj školi i u pravoslavnoj crkvi, nedaleko od Gračanice. One su pretrpjele razna zlostavljanja u kratkom vremenskom intervalu od tri do četiri dana.
      Desila su se i masovna silovanja. Silovana je i jedna razmijenjena djevojčica (mlađa od petnaest godina) koja je još u šoku i neće da priča o tome. Tetka koja je i ujedno strina mog oca (sestra majke mog oca i supruga već rahmetli amidže mog oca), svjedoči kako su joj muža Hameda Kurtića na svirep način ubili, te njenog zeta (Remzijinog muža) Agu Bičića i njegovog oca Sariju, i to u dvorištu kuće Bičića. Skoro sve komšije naselja Gračanica su doživjele istu sudbinu. Sve se dešavalo po naređenju nekog Baće Perišića, koji se isticao prepoznatljivim glasom. Upravo je on pozivao na predaju Hameda Kurtića, Agu i Sariju Bičić, u dvorištu Bičića gdje su rafali napravili tajac. Žene i djeca kao i neki muškarci panično su se pokušavali sakrivati u više kuća gdje su ih nalazili i zarobljavali. Prolazeći od Gračanice prema Osnovnoj školi vidjele su mnoštvo muških leševa pored skoro svake kuće i ispred zgrada na Tekiji. Sve pohvatane grupe nejači otjerali su prema crkvi gdje su ih ugurali u crkvene pomoćne objekte (crkveni dom i neka garaža pored crkvenog doma). Govore da je bilo pedeset i dvoje u garaži pored crkve, a u crkvenom domu kod crkve oko četrdeset osoba. Nije bilo osoba da su razmijenjene, a da su bile u Osnovnoj školi, tako da nisam dobio svjedočanstva o tamošnjim zbivanjima.
      Tetka kao i ostali svjedoče i to da je neka Bjelka Ćurevac, supruga Ismeta Ćurevca, slušala kako neki ljudi mole nekog Božidara Perišića zvanog Boban, rodom sa Krmčića, da ih ne ubija, oslovljavajući ga ”bratom” na što je on odgovarao puškom, govoreći da nema pošteđivanja. Spominju i porodicu doktora Adila Mehića, čija je i supruga razmijenjena u Žepi. Njih je doktor Bojević (Srbin), bio sklonio u svoju kuću, odakle su ih pokupili, Adila i njegovog punca odvojili od Adilove žene i djece. Drugi svjedoci govore da su Adilovog punca Hašima Štetu vidjeli zaklanog pored kuće njegovog kuma Novice, u Donjem Polju. Pored ”Srbijanaca dobrovoljaca” poznati rogatički piromani ovih dana bili su: Baćo i Boban Perišić, Zdravko i Slavko Lubarda, Slavko i Danko, sinovi Stojana Nerića, zatim neki Zoranović zvani Kuja, kao i mnogi drugi kojih se ne mogu sjetiti po imenima, a poznati su.
      Napominju i to da je, dok su bile zatvorene, svakodnevno dolazio neki Lošić, kojem je sin poginuo na Vukovaru, i on ih je provocirao i prijetio im. Paćenice govore i tome kako je istog dana, 19. juna poslijepodne, pucalo i u naseljima Rudo, Holuč, Biljino polje i Tekija, te da su curile informacije da ima mrtvih i porobljenih. Rogatica je jednostavno pretvorena u veliko stratište njenih Muslimana i svih ne-Srba. Harale su horde srbijanskih dobrovoljaca, predvođenih domaćinima. Snajperi su radili sa mnogih zgrada. Rušeno je i ubijano baš sve i njima nije jasno da su pošteđene. Razlog je vjerovatno bio izvlačenje đubradi iz Budučina Potoka, to ih je sigurno i spasilo. Znaju one mnogo više od toga, ali bi bilo neprijatno i nekorektno u ovim trenucima da ih ispitujemo. One pričaju same, gušeći se u suzama, koje često prekidaju kazivanja.
      Nešto što me veoma dirnulo, uporedo sa golgotama žena iz Rogatice, bila je hrabrost i izdržljivost momka koji je podnio da mu odsjeku nogu bez ikakvog opijuma, nožem i bonsek platom za željezo. On je Zikret Čamdžić, i ranjen je od mine. Noga mu se inficirala i morala se odsjeći zbog infekcije, a posao hirurga odradio je doktor opće prakse Beno Kulovac, sa običnim nožem i žagom za željezo. Sve izdrži živa glava.

      Sta na ovo reci spasioc IZ u pravom licu.

      Anonymous
        Post count: 2088

        Eh da i ja nesto kazem :)

        Zanimljivo je kolika se prasina digne oko toga kada se jedan Srbin ponudi da podmiri nastalu stetu, a kada ja napisem da je Islamska zajednica u Rogatici pred finansijskim krahom niko ni mukajet !? ( Reis ce to rijesiti :) )

        Helem, vecinom se slazem sa Sedinom, a objasnicu i zasto. Gotovo svi Rogatičani koji su morali da napuste svoje ognjište, pamte Rogaticu onakvom kakvu su je ostavili, te miješaju imaginarno i realnost. Ja ću da kažem nešto o realnosti. Realno je da sada u Rogatici u gradu živi manje od 0.5% muslimanskog življa. Zamislite, manje od 0.5%, ni cijeli postotak. Eh sad probajte zamisliti kako se ovakav eksces prenosi na jednu tako malu zajednicu. Da je bilo koji drugi Srbin, ne Danko, ponudio da podmiri tu štetu, to bi djelovalo, kao što je i sada, dosta smirujuće na jednu tako malu zajednicu, htjeli mi to priznati ili ne. Zanimljivo je, a svaka čast Sedini, da niko nije rekao “Evo ja ću podmiriti tu štetu, nek to ne radi taj i taj”, nego su svi osuli paljbu. Najlakše je tako, ili kao što Dedo kaže zakovati taj prozor, citiram “neka svako vidi kakva divljac zivi na dunjaluku…”. Moj Dedo, da se je tom logikom išlo, onda se nijedan vjerski objekat na prostoru Rogatice ne bi obnovio, a sada bi na mjestu Šudžauddinove džamije imali stambenu zgradu i igralište. Razumijem da je vama teško razumiti Rogaticu danas ovakva kakva je, ali realnost je takva, htjeli je mi prihvatiti ili ne. Ono što želim podvući jeste da je Danko PONUDIO da podmiri štetu, što ne mora značiti da će to biti prihvaćeno. Bujrum, ko god želi ima priliku da to uradi. Ta je gesta vrijedna pažnje, pa od koga god da dolazi, jer problemi u drugim gradovima Trebinju, Vlasenici … se samo gomilaju, a ovakva rekacija do sada nije bila ni jedna. Gesta i djelo su dvije različite stvari i to je bitno da se razumije. Kaza, cijenim tvoju retoriku i možda i slažem sa njom, ali nikada neću stati na tvoju stranu iz prostog razloga. Ako pročitaš ovo što sam do sada napisao, i shvatiš onako kako bi trebalo, razumjećeš da tvoj govor šteti ovoj malobrojnoj zajednici, jer ti oštro napišeš pa fino mirno legneš u Njemačkoj, a mi ovdje nakon takvih riječi strepimo navečer. I ja kad odem u Visoko, svašta mogu reći, ali u Rogatici tri puta promislim pa kažem. Bujrum u Rogaticu, pa reci sve što ti je na duši, ja ću prvi da stanem iza svih tvojih riječi.
        Mnogi će sad “osuti paljbu” po meni, ne razumjevši ono što želim da kažem, ali ko ne vjeruje ili sumnja u moje riječi, bujrum neka dođe u Rogaticu, provede koji dan u Rogatici i sa povratnicima, osjeti puls Rogatice. Rijetko se kunem, ali ovdje ću se zakleti Uzvišenim Allahom dž.š. da će promijeniti mišljenje i postupke prema Rogatici. Niko nije budala, svi mi znamo šta je bilo i šta je sada, ali mudrost i promišljenjo postupanje su odlike muslimana, i jedini način da se nešto uspije i uradi u Rogatici.
        Često se Islamska zajednica nađe na udaru. Ja odgovorno tvrdim da je Islamska zajednica jedina koja održava stanje u Rogatici ovakvim kakvo jeste, a sada je koliko-toliko povoljno za povratnike. Kada bi se svi uključili, te preko Islamske zajednice pokušali da nešto promjenimo u Rogatici, garantujem da bi kroz kraće vrijeme mnoge stvari bile puno bolje posložene nego što su sada.
        Ja vas pozivam da se okupite pod Islamsku zajednicu i da zajednički pokušamo da istinski “učinimo nešto za naš grad”. Islamska zajednica nisu ni hodže, ni muftije, ni reisu-l-ulema, nego Islamsku zajednicu tvore njeni članovi na određenom prostoru, u ovom slučaju konkretno Rogatica. Jednokratne akcije, moralna podrška i sve ostalo hvale vrijedno što se trudimo da uradimo je kratkog vijeka, ali dokle god se ne ujedinimo i ne uzdignemo interes zajednice iznad interesa pojedinca, prepucavaćemo se jedni sa drugima i tapkaćemo u mjestu.

        Ukoliko se neko našao uvrijeđen u ovom mom podužem tekstu iskreno ga molim da mi halali. Nadam se da će ovo pozitivno djelovati na sve nas, natjerati nas na razmišljanje, i ako je nešto pogrešno kod nas da ćemo biti dovoljno iskreni i pravedni prema sebi samima, i da ćemo se potruditi da to ispravimo. Mubarek dani mjeseca Ramazana su prava prilika za to.

        Mahsuz selam svim Rogatičanima i Rogatičankama.

        Alma72
        Participant
          Post count: 11

          Eh da i ja nesto kazem:).Normalno je i ocekivati da se tolika prasina digne kad se spomenu nerici i nadam se da si ti to efendija dobro znao pa prema tome nisi trebao ni spominjati mada je zalosno da u ovom mjesecu ovako se prepiremo i bas si ti trebao razmisliti kad si ovaj tekst napisao.A sto se tice islamske zajednice i povratnika koji su se vratili tamo ja to dobro razumijem jer moji su se vratili prvi kad su ih cuvalitadasnji esfor pa nije bilo nikog da dode da upita za njihovu sigurnost i ja dobro znam da sta su oni tad deverali strahujuci od nerica lubarda i njima slicnim i zato nemoj molim te pisti narod dobro zna sta povratnici prezivljavaju al su mnogi nemocni da sta urade zbog mnogih koji su zauzeli fotelje pa im tamo lijepo.oni koji su boni u srcu znaju samo oni kako je njima i zato spominjanje imena poput nerica je ponovo otvaranje rana i nevidim smisla tvojim komentarima kao znam ja da ce sad biti reakcija a kad je u pitanju islamska zajednica niko ni mukajet.dolazila sam na vasa sjela subotom i tu su se mnoga pitanja postavljali povratnici pa nisam vidjela da ste bili mukajet da odgovorite na njihova pitanja i molbe zato ako ce mo o greskama pisati bolje da ne zapocinjemo ipak sto rekao kaza ovo je ipak mjesec davanja oprastanja.

          Teva
          Participant
            Post count: 8872

            Rogatica 07-08-2009 (drugi dio)

            Da nebi ovih slika i sad bih mislio da smo se, odbacivsi Muju u carsiju, vratili u Gracanicu ali sad vidim da smo prvo kroz Kruscicu otisli u Zakulu na most. Slike govore same sve, u sred ljeta nema kupalista. Nema ga ko svih ovih godina, otkad nismo mi tamo, ni zajaziti i kupati se. Nema ko ni sjediti po klupama setalista i asikovati. Nema ko ni vatru naloziti na Pticijaku. A nema ko ni uvece gitaru zasvirati, na sportskom, i zapjevati. Nema…


            Jarun, nekadasnje gradsko kupaliste


            Setaliste


            Pogled u Pticijak


            Sportski centat

            :)

            Anonymous
              Post count: 2088

              Ne trebamo se raspravljati,doduse svako ima pravo misljenja,i sto nam treba da dolazi do situacija da jedni drugima zamjeramo.Efendija,nije ti lahko,ja te ne osudjujem.Kad je sad tako napeta situacija,mozes li zamisliti kako je bilo onih par mjeseci,nama koji pamtimo Rogaticu kada je umrla,kad nas je nestalo s lica zemlje,onako ko vode se napiti.Meni jos odzvonjavaju glasovi kad legnem….ovoga cemo zaklati…mene,babu…gdje cemo ih ….ljudi hoce da nas sad sve pobiju…onda da se halalimo…ja idem pravo,cujem rafale,ja ostah njih pobise,gledam onako pun straha,kao ovca koja ceka noza…
              Nemojte da sebi dozvolimo,da se mi izmedju sebe koljemo ko vukovi,na ove mubarek dane.Sjetite se Vi koji ste bili tamo gdje je bilo najgore,kako smo bili,haman svi ko jedan.Polovili zalogaj hljeba,ko ja i Behar u autobusu bez voznog reda.Nosili jedni druge na ledjima,davali zadnji zalogaj iz usta svome djetetu kojem sutra nismo imali sta dati,ali…Bili smo nekako zajedno,pa koliko toliko,ali se nismo dijelili na bogate i siromasne,niti na rogatica i rogaticani. Nego nam je bila svima zajednicka zelja,SLOBODA,koju nam je Bog dao,ali nas je podijelio.
              Ja bih posavjetovao Nerice,da novac koji su namjenili da pomognu obnovi onoga sto su sami porusili,bilo bi him pametnije,da novac sacuvaju,jer koliko su jada nacinili,nece him moci ni hotel zaleci onoliko koliko ce trebati dati novca advokatima,kada jednoga dana budu tamo gdje pripadaju…zatvor
              Efendija i svi ostali moji sugradjani sabur,doci ce dan pravde…Twin Peaks

              Jasenka
              Participant
                Post count: 1

                Poceli smo pisati o Nericima na stranici,uskoro ce postati popularni kao ona dva partizana Mirko i Slavko. Svasta!!! Nego kad su oni tako dobre duse postoji li ikakva sansa da nam kazu gdje su nam nasi ubijeni,baceni,zakopani ja vjerujem da oni to dobro znaju…pa da i mi smirimo svoje duse i ukopamo svoje roditelje, djecu, familiju dostojno kao sto to svaka mrtva dusa zasluzuje da joj se zna gdje joj je mezar….

                Anonymous
                  Post count: 2088

                  Ovim postom zelim da zavrsim svoje ucesce u ovoj diskusiji. Ovo pišem zbog maila jedne nase sestre.

                  Zao mi je sto se je stvorila atmosfera kao da ja hvalim i velicam Nerice. Jedno je napisati njihov potez i prodiskutovati o njemu, a drugo je mene smatrati istim kao oni ili njihovim hvaliocem i velicateljem. Moj post je iskljucivo imao za cilj da zainteresuje Rogaticane za IZ-e, a ne da tamo neki, bilo koji Srbin nudi pomoc dok svi ostali i ovdje i u dijaspori muslimani samo sute, konkretno na taj problem, ali i na sve ostale.

                  Nadam se da se razumijemo, a ja mislim da sam svoj patriotizam dokazao dolaskom sa pokrivenom zenom da zivim u Rogatici, prvi u Istocnoj Bosni, i kao prvi imam poslije rata u Rogatici, kada niko nije htio ni da pomisli na to.

                  Esselamu alejkum,

                  Teva
                  Participant
                    Post count: 8872

                    Rogatica 07-08-2009 (treci dio)

                    I evo nas iz Zakule, kroz Gracanicke mahale, na Pticijaku. Usput pokupismo Ismeta Pasica pa je i on sa nama. Nalazimo se na mjestu gdje smo uvijek palili prvomajske vatre i sjecanja naviru. Pricam Sumeji o prvomajskim vatrama i objasnjavam joj kako smo ko djeca tu uvijek palili veeeliku vatru uoci svakog prvog maja i tu osvanjavali docekujuci sabahe prvomajskih uranaka. Tih veceri je sa velikim iscekivanjem na ovo mjesto izlazila cijela Gracanica, i stari i mladi, i cekali kada ce se plamen vatre vinuti na desetine metara uvis. O prvomajskim vatrama sam piso tamo u temi: Rogaticani juce danas sutra, podtema: Gracanica i ostali dijelovi nase nam Rogatice.
                    Na Pticijaku smo provodili nasa djetinjstva i evo me tu ponovo nakon sedamnest i kusur godina…


                    Donji dio carsije


                    Gornji dio carsije


                    Dzika mezarje

                    :)

                    Irfan-tekija
                    Participant
                      Post count: 681

                      E bas ti hvala Role sto postavi ovu sliku porodicnog mezarja.
                      Ja imam tih slika i od ranije i znam u kakvom je stanju bilo. U
                      ovom groblju ne kopaju se samo Dzike vec i drugi a rodbinski
                      smo vezani. Ima i onih koji nemaju nikakvu rodbinsku vezu sa
                      nama. Ovo hocu da kazem, bez ikakve halabuke i price mi svoje
                      groblje smo zagradili i redovno ga odrzavamo, i netrazimo
                      nikakvu pomoc ili naknadu od onih ciji su mrtvi ukopani u ovo
                      porodicno groblje. Halal him bilo i ovog i onog svijeta.

                      Teva
                      Participant
                        Post count: 8872

                        A ja moj role gledam ovu sliku mezarja i zamisljam onu jabuku zukvu sto je bila ovdje lijevo s prijeda u mezarju. Sjecam se kako smo u rana proljeca cim snijeg okopni ispod nje iz lisca vadili zukve i jeli ih. Valjda onako umotane u lisce i pokrivene snijegom nisu mogle da istruhnu, dobre i socne. A tamo sa one strane u ogradi bijase isto dobra jabuka, nesto ko petrovaca.
                        Posto bijase kapija zakljucana prelazio sam preko onog zeljeznog nogostupa da odem do mezara nase nene Fatime Arnautlija, da proucim fatihu i njoj i svim ukopanim na mezarju.
                        Role samo da ti kazem da je nogostup klimav i haman puko na varu pa ne bi bilo lose da se popravi il makar napravi drugi drveni.

                        Irfan-tekija
                        Participant
                          Post count: 681

                          Napravit cu ja to Role ako Bog da, bice to sve u redu. A nema vise ni zukve ni jabuke i nekoliko sljiva je bilo, sve su to isjekli. Kad sam 2001 god. otiso u Rogaticu tu je bilo smetljiste. Dva kamiona smetlja smo odvukli. Onda smo kupili zeljezne stubove i platili ljude da to zagrade. Kapiju je napravio i postavio Mustafa Pavica a i njegova majka je ukopana u tom groblju.

                          A tamo se vide nisani Nene nam rahmetli, oni malo bjelji ja ih ofarbo kao i jos neke koje je mahovina uhvatila.

                          Nek him je rahmet i milost Allahova.

                          Teva
                          Participant
                            Post count: 8872

                            Rogatica 07-08-2009 (cetvrti nastavak)

                            I onda smo sa Pticijaka krenuli polahko u carsiju. Kod Rotexa vidim poznatu facu kako hoce da sjede u auto. Komentarisem da je ovaj covjek isti ko moj komsija i dobar prijatelj Sale Medosevic. Ismet veli da to i jeste Sale. Stanem brzo i vratim se u rikverc. Izadjem iz auta i poselamim se sa Saletom pitajuci ga sta on radi ovdje. Kaze da ko advokat zastupa neku raju iz Rotexa. Procaskamo malo i on mi dade vizit kartu da mu se javim. Utome mi zvoni mobitel. S druge strane se javlja Pine i pita gdje smo. Dogovorimo se da se nadjemo odmah kod Irfe u rostiljnici. Domalo stigosmo u carsiju.
                            Produzim do Efendijine kuce da sa njim zavrsim sta imam. nadjoh ga pa tako i predjosmo pravo u kancelariju MIZ. Platim clanarinu za MIZ Rogatica iako smo do sada uvijek placali u MIZ Hadzici. Ranije sam se dogovorio sa mojom Esmom da ce mo nastaviti sa clanstvom u obadva medzlisa. Halalosum.
                            Posto mi je moj blizi rodzak i ujedno i moj tetak Ahmo Dziko spremio hatme za moje: majku, babu i brata rahmetli zamolim Efendiju da to pred samu djumu douci i preda hatme. On je to i ucinio i zato molim dragog Allaha da i njemu i tetku Ahmi upise u sevap.
                            Ujedno je Efendija u nase ime pozvo dzematlije da poslije dzume predju na rucak i osvjezenje kod Irfe u rostiljnicu…:)

                            :)

                            Teva
                            Participant
                              Post count: 8872

                              Rogatica 07-08-2009 (peti nastavak)

                              Poslije dzume se okupismo kod Irfe na druzenje. Skoro da zafali mjesta za sjedenje ali nema veze jer smo i tako i tako isli jedni do drugih da muhabetimo. Htio bi covjek nekako istovremeno da bude za svakim stolom i cuje o cemu se tamo prica. Pricalo se uglavnom o zivotu nasih povratnika, o Rogatici nekad, danas, i naravno o njenoj raji. Upoznah se i sa Mehmedom Sokolovicom, starim rogaticanom i jako pametnim covjekom. Iako je davno odselio iz Rogatice njen je cesti gost. Cesto boravi u svojoj kuci-vikendici na Tabhanama. Dobih od njega i pozivnicu za promociju knjige Hakije Muftica na kojoj smo se, koji dan poslije, ponovo sreli. Reko mi je da je dan izlaska nove Biografije Rogatice blizu.
                              Ispricah se dobro i sa povratnicima u rogaticka sela: Amirom, mescin Smajovicem (koji je bio sa dva sina), sa Dzemom Dzananovicem i Mujom Omeragicem.
                              Takodje se ispricah fino sa povratnicama: Belkisom Ajanovic, ? Pezic, i sa Pembom Kulovac.
                              Naravno ispricah se i sa nasim Efendijom, sa Erminom, kao i sa ostalima koji dodjose na ovo rogaticko druzenje kod Irfe u Rogatici.
                              Na kraju odnekud dodje i nas povratnik Sele Lihic sa kojim se inace znam jako dobro jos iz prijeratnih dana…

                              Nase domacice su imale pune ruke posla da nas sviju usluze a puno im je pomagala i nasa Sumeja. I tako dok sam ih zagovaro slikanjem u dimom punoj rostiljnici u jednom momentu je i rostilj ufatio plamen.;)
                              Ponovo je rogaticka carsija mirisala sarajevskim: cevapima, rostiljskim kobasicama, sudzukicama…
                              Hvala svima, selam i do sledeceg druzenja u nasoj Rogatici, ako Bog da…:)

                              Ja, Pine, Hedija, Esma i Sumeja cemo jos malo sa Irfom i Munirom da skoknemo do njihove basce u Tekiji.:)


                              Mehmed Sokolovic (treci sa lijeva) sa rogatickim povratnicima.


                              Sa lijeva, povratnici: Amir sa dvojicom sinova(Kukavice), Dzemo (Mejtef) i Mujo (Kozici).


                              Sa lijeva povratnice: Belkisa, Pezicka i Pemba sa Dinom Pezic i Pinetom.


                              Sa lijeva: Teva, Irfo i Efendija Madzid.


                              Sa lijeva: ? radnica, Munira i Sumeja.


                              Sa lijeva: Pine, Zambi, Hedija, Esma i Irfo.


                              Teva i Sele povratnik.


                              Sumeja pored Toplika.

                              :)

                              Anonymous
                                Post count: 2088

                                Danas su na mezarju za Hridom očišćeni sledeći mezri
                                1. Džananović (Hamida) Ibrahim
                                2. Džananović Devla r. Komarica
                                3. Behlulović (Muhameda) Abdulah
                                4. Hurem (Smaje) Abdulah
                                5. Krajina (Huse) Salko
                                6. Krajina Hasija r. Branković
                                7. Fazlić Abid
                                8. Džezo (Muje) Ibrahim
                                9. Salan (Sulje) Rasim
                                10. Salan Džehva r. Mušanović
                                11. Lihić Brhija r. Karić
                                12. Lihić Avdija
                                13. Prašo (Tahira) Amir**
                                14. Krluč Magbula r. Paralović
                                15. Krluč Avdo
                                16. Otajagić (Alije) Nurko
                                17. Džambasović Fatima r. Tantula
                                18. Nuredini Muharem
                                19. Pašić Fatima r. Cukojević?
                                20. Čamdžija Mulija r. Šehić
                                21. Tanković Fatima r. Živojević
                                22. Mujčinović Ahmet
                                23. Lihić (Sulejmana) Temima**
                                24. Behlulović Aida r. Prašo**
                                25. Tantula Edo-Edhem
                                26. Šošo Zejfa r. Koro
                                27. Koro Hasiba r. Hodžić
                                28. Imamović Sarija
                                29. Pašić Hidajete r. Suljagić
                                30. Ajanović Hazim
                                31. Ajanović (Hazima) Tahira
                                32. Čano Emina r. Čengić
                                33. Čano (Salke) Nijaz
                                34. Ajanović Šaćira r. Gazibara
                                35. Hadžihasanović (Omerbega) Muratbeg
                                36. Čapljić (Omera) Salko
                                37. Čapljić Rabija
                                38. Ramić Jusuf
                                39. Tantula Alija
                                40. Čaušević Mulija r. Čohodar
                                41. Suljagić (Bećira) Ramiz
                                42. Kadić Sadeta r. Suljagić
                                43. Pašić Rabija
                                44. Pašić Mulija r. Čaušević
                                45. Salić Ramo
                                46. Tantula Habiba
                                47. Kazić Mulija r. Lihić
                                48. Ramić Fikreta r. Kazić
                                49. Hasečić (Mustafe) Ahmed
                                50. Lihić Fehima r. Žiga
                                51. Hasečić Bahrija r. Nalbantić
                                52. Krajišnik Nura r. Derdemez
                                53. Hasečić (Muhameda) Alija
                                54. Hodžić Emir
                                55. Imamović (Muhameda) Esad
                                56. Hodžić Zejnil
                                57. Saračević Ibrahim
                                58. Mahmutović Edhem
                                59. Pešto Hamdija
                                60. Šahinpašić Fadil
                                61. MUHIĆ Rasema
                                62. Teskeredžić Fazila r. Karalić
                                63. Teskeredžić Avdo
                                64. Korg (Alije) Muharem
                                65. Šahinpašić Šuhra r. Teskeredžić
                                66. Kaljanac Kana
                                67. Karić Adil
                                68. Muhić Avdo
                                69. Derviškadić Behka r. Salan
                                70. Vatreš Šefka r. Vilić
                                71. Pezo Mehmed
                                72. Mešanović (Hameda) Ahmed
                                73. Hećo Džemila
                                74. Paralović Hajra
                                75. Đedović Nurko
                                76. Đedović Ahmed
                                77. Karić Fatima r. Hodžić
                                78. Paralović (Osmana) Ahmed**
                                79. Šuvalija Ragib**
                                80. Selimbegović Šerifa r. Spahić
                                81. Seid Pašić**
                                82. Šuvalija Fata r. Olovčić
                                83. Šuvalija (Ragiba) Ibrahim
                                84. Pezo Kasim
                                85. Šehić Dika
                                86. Piljević Hajra
                                87. Karić Sanela
                                88. Karić Munevera
                                89. Akšamija Almasa
                                90. Akšamija Paša
                                91. Musić Hanka
                                92. Makaš Dišija
                                93. Salan (Hasana) Ragib
                                94. Ferhatbegović Bisera
                                95. Čaušević Muhamed
                                Mezar Dobrače Mulije je skoro odvaljen pa ako neko zna familiju neka prenese.
                                ** zvjezdice su kod imena čiji su mezarevi bili sređeni. To se posebno odnosi na Paralović Osmana i Bracu Prašu. Da je više ovakvih mezarje bi bi lo besprijekorno čisto.

                                Mustafa
                                Participant
                                  Post count: 8282
                                Viewing 15 posts - 211 through 225 (of 296 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.