Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 296 total)
  • Author
    Posts
  • Kaza
    Keymaster
      Post count: 6138

      Kruscica.
      Slikao prilikom posjete Rogatici i poslao da postavimo na stranicu Medeni-junior iz Amerike.

      Kaza
      Keymaster
        Post count: 6138

        Evo nekoliko slika sa Toplika.Nadam se da ce mnogi prepoznati ovaj dio koji vodi prema Podhridu.

        toplik izvor
        Participant
          Post count: 85

          Bas je lijepo vidjeti ove slike iz Rogatice. Ali ostaje osjecaj da se nekako sve smanjilo.Ove slike nas vracaju u djetinjstvo, i one bezbrizno provedene dane. Toplik je predivni dio one nase carsije.

          Veliki selam raji iz Rogatice.

          ponekad ovdje
          Participant
            Post count: 1139

            Za sve one kojima je Toplik u srcu evo i od mene par slika.
            Ljeta 2006-e godine smo bili par puta na Topliku, ali posebno izdvajam jedan divan julski dan kad smo posjetili Avdagu Lihica i kad sam uzivala u ljepoti tog malenog potoka.

            Bio je divan julski dan, jedan od onih kakvi mogu biti samo kad se lijepo vrijeme ustali. Od ranog jutra nebo je bilo vedro i sunce nas je pratilo tokom citavog puta. U Rogaticu smo stigli negdje oko podneva i uputili se ka Topliku starom Avdagi Lihicu. U pocetku nas nije mogao prepoznati, a onda sasvim najednom, stare oci se navlazise suzama i u isti mah izgovori:
            “ Hajte, bujrum!”
            Nakon par predjenih stepenica nasli smo se na prostranoj lijepoj terasi u hladu raskosnih izdanaka vinove loze. Stari Avdaga jos uvijek pod utiskom nevjerice otpoce:

            ”Ah, sto me iznenadiste! A meni od sinoc sve neki isaret i pitam se sta li ce me to strefiti, kad ono imam sta vidjeti.”

            Oci se ponovo navlazise suzama, stara drhtava ruka ih protrlja i razgovor se nastavlja. Na pitanje kako se zivi odgovara:

            ”Samoca je najgora. Dodju i djeca, razume se, ali kad svako ode svojoj kuci opet ostajem sam i to je najgore.”

            Huka Toplika nadjacava sve, i pratim njegov tok pored terase i dalje kroz zelenu bastu i sljivik nizvodno. Na pocetku je opasan i ukrocen betonskim zidom, a onda slobodan i sam skakuce od kamencica do kamencica praveci male srebrnaste virove koji se veselo poigravaju na lijepom suncanom danu. Pojavi se tu i po neki bijeli leptiric, preleti tamo-ovamo prateci tu igru, i ritual se ponavlja s vremena na vrijeme. Imala sam osjecaj da se svako svakome na svoj neobican nacin obraca. Preko potoka je i mali drveni prelaz, Bog zna kad napravljen, i jos uvijek svjedoci onima koji su ga tako davno koristili. Sve je to skupa cinilo takav medjusobni sklad da tu sliku i taj divni suncani dan necu dugo zaboraviti.

            I onda opet stari Avdaga ponavlja:

            “A meni od sinoc sve neki isaret…”, i ja se ponovo vracam u vec davno zapoceti razgovor.

            “Svratio je ovdje neki dan jedan iz daleka, i pita me:

            “Jel` ovaj potok uvijek ovakvi?”, a ja reko`:

            ”Jeste, ovakvi je.”

            Prica dalje kako je Toplik bio veoma zapusten i kako je trebalo mnogo vremena i truda da mu se vrati njegova prijasnja ljepota.

            Vrijeme nase posjete proleti u trenu, stara drhtava ruka nas ispirati, a ja i sada imam tu prelijepu sliku u ocima.

            Jacyy
            Participant
              Post count: 2

              Kao sto vec kazu imaju osjecaj da sve smanjilo, ja taj osjecaj imam kada god odem do Rogatice , ato se najvise ocituje kada se podjem spustati niz harem prema kuci koji mi je u djetinjstvu tako bio str i velik , a sad samo kao neka blaga neravnina, i kada se ulazi u Zakulu znam da je bilo mjesta i prostora da se mimoidju cak dva auta bez problema , ili kada bi moj babo dolazio sa puta pa udje u ulicu sa sleperom da bi nas prvo vidio , a sad je sve tako malo , minijaturno , ali kako god to je bio i bice MOJ grad, moje mjesto gdje sam rodjena jer taj period do ’92 je period koji me drzi u sjecanju na lijepe dane ,druzenj i bezbrizno djetinjstvo sa prijateljima, igranje u ulici sa drustvom i bezbrojni nestasluci, sve posle toga nisam bila svjesna kako je proslo jer se radilo o opstanku i borbi, nisi stigao da mislis o necemu vec samo sta i kako se treba uraditi da postignes nesto.

              Irfan-tekija
              Participant
                Post count: 681

                Slike za vrijeme odrzavanja MOSI igara u Rogatici 2007 godine.

                Anonymous
                  Post count: 2088

                  Bijah napisao poduzi tekst povodom ovih Irfinih slika,licni,emotivan…Kliknuh da ga masina primi,ali ne uspjedoh…Nemam volju da ga ponovo pisem,jer nije to to…Samo zapamtih da sam pisao o lipi na stadiopnu koju sam licno posadio i nadao se da cu u njenom hladu,ljeta gospodnjeg 2008. piti hladno pivo i pricati klincima kako je Seperka bio centarfor za sva vremena…ali,eto,nedade se.

                  Irfan-tekija
                  Participant
                    Post count: 681

                    Sele, to se i meni desava ako je duzi tekst nece
                    da primi. I ove slike kad sam postavljao morao sam iz
                    tri puta. Zamolio bih da nam ko objasni o cemu je rijec.

                    Kaza
                    Keymaster
                      Post count: 6138

                      Galibove slike od marta prosle godine su jos uvijek aktuelne za ovu nasu temu.

                      Kaza
                      Keymaster
                        Post count: 6138

                        Evo nam behara u Rogatici. Zambijeve slike iz albuma ali je behar taze:) .

                        Behar u Tekiji.

                        Behar u Podhridu.

                        Behar na Topliku.

                        Irfan-tekija
                        Participant
                          Post count: 681

                          Jos malo behara iz Tekije.


                          I zalosna vrba u Tekiji je procvala

                          Rogatica82
                          Participant
                            Post count: 1

                            Veliko hvala svima vama koji ste postavili sve ove divne slike naseg grada, duboko sam dirnuta jer sam ga od 1992.do danas vidjela samo dva puta, ne pamtim mnogo njegove ulice ali osjecam ga u srcu!:) :) :)

                            Anonymous
                              Post count: 2088

                              Bit ce jos taze slika iz nase Roge.Insalah.

                              Anonymous
                                Post count: 2088

                                Kad bi mene pitali ovi danas bi Rogatici promijenili ime.
                                A kada bi me pitali za ime rekao bih VELIKO SELO.
                                Mislim da je toliko ostalo od one prijeratne.Ni u vremenskoj prognozi jihove TV-e kuce je nema ni na mapi.Visegrad,Sokolac,Pale su tu a Roge nidze.Eto koliki razvoj i napredak su joj njeni novopeceni stanovnici donijeli.Skoro cijela industrija zamrla jedi no sto se tice stocarstva tu su u napretku.Nikada u Rogatici nije bilo vise stoke.

                                Anonymous
                                  Post count: 2088

                                  Evo par taze slika-Rogatica april 2008.

                                  [img size=150]
                                  http://img341.imageshack.us/img341/4071/picture533hu9.jpg%5B/img%5D

                                  [img size=150]http://img104.imageshack.us/img104/6097/picture536xa4.jpg

                                  [/img]

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 296 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.