Viewing 14 posts - 106 through 119 (of 119 total)
  • Author
    Posts
  • mirsad_d
    Participant
      Post count: 4000

      Rešena misterija crnih rupa?
      02.12.2009u 13:06 h

      [img size=150]Crne rupe su kosmičke fabrike za proizvodnju galaksija, smatraju naučnici, prenosi “Telegraf”.
      Novo istraživanje moglo bi da objasni zašto velike galaksije imaju supermasivne crne rupe u svojim jezgrima.[/img]

      Astronomi su dugo vremena tražili odgovor na pitanje šta je došlo prvo – koka ili jaje, odnosno supermasivna crna rupa ili zvezde koje je okružuju. Otkriće udaljenog objekta, HE0450-2958 koji se nalazi na oko pet milijardi svetlosnih godina od Zemlje, možda će im pomoći da reše misteriju.
      Taj objekat je kvazar, moćni izvor energije za kojeg se smatra da označava lokaciju džinovske aktivne crne rupe. Ništa što se se približi crnoj rupi ne može da izbegne njenoj moćnoj gravitaciji. Međutim, materijal koji se vrti oko ivice crne rupe može da zrači ogromne količine energije.

      Radijacija iz kvazara emitovana je dok je univerzum bio na trećini svog dosadašnjeg vremenskog postojanja. Astronomi su, na svoje iznenađenje, otkrili da je ovaj, za razliku od većine kvazara, bio “ogoljen”, a da njegova lokacija nije bio centar galaksije. Međutim, u blizini je bila druga, prateća galaksija, koja je ubrzano pravila nove zvezde, oko 350 sunaca godišnje.

      Galaksija je bila pod mlazom visoko energetskih čestica i gasa iz kvazara, otkrili su naučnici. Tok tog materijala verovatno je bio gorivo za formiranje zvezda u galaksiji. Kvazar je pravio svoju vlastitu galaksiju, zaključili su astronomi. U kasnijoj fazi, kvazar bi završio u njenom centru.

      “Dva objekta su povezana i spojiće se u budućnosti – kvazar se kreće brzinom od svega nekoliko desetina hiljada kilometara na sat, a od prateće galaksije deli ga svega 22.000 svetlosnih godina”, izjavio je naučnik dr Dejvid Elbaz iz francuskog istraživačkog centra CEA.
      “Iako je kvazar još ‘ogoljen’, on će se ‘obući’ nakon sjedinjenja sa svojom pratiljom bogatom zvezdama. Onda će se konačno naći unutar domaćinske galaksije kao i svi drugi kvazari”.

      Crna rupa će se tako, na kraju, sjediniti sa svojim susedom. Dva objekta udaljena 22.000 svetlosnih godina kreću se jedan ka drugom brzinom manjom od 220 kilometara u sekundi. Za nekoliko desetina miliona godina HE0450-2958 će konačno stići kući, navodi “Vajerd sajens”.

      Sličan proces možda je doveo i do formiranja drugih velikih galaksija sa masivnim crnim rupama, smatraju naučnici.

      Izvor:PRESS

      mirsad_d
      Participant
        Post count: 4000

        VIDEO: 10 najluđih predsjednika svih vremena
        06.12.2009u 20:08 h

        Svatko ima vlast kakvu zaslužuje. Znamo da nama nije lako ovih zadnjih nekoliko vijekova, ali sjetite se da uvijek može biti i gore. Za podsjećanje, donosimo deset najluđih izabranih ubica, lopova, kleptomana, psihopata, paranoika i lažljivaca

        1. Adolf Hitler (Njemačka)
        RADNI STAŽ: 1933.-1945.
        STIL VLADANJA: Preuzeo totalnu vlast, te počeo rat sa svima u vlastitoj zemlji, pa Evropi i svijetu, da bi nacisti na kraju došli i do Mjeseca.
        KOLIKO JE LUD: Mnogi su stručnjaci postavljali dijagnoze, od raznih tipova psihoze do shizofrenije. Stvar sigurno nije popravila njegova ovisnost o amfetaminima.
        A JE LI ZABAVAN: Definitivno i odlučno – NE!

        2. George W. Bush (SAD)
        RADNI STAŽ: 2001.-2009.
        STIL VLADANJA: Trebalo je samo namjestiti izbore i besramno preuzeti vlast uz pomoć tatinih prijatelja, koji je vladao dva mandata prije. Nakon toga je krenuo rat.
        KOLIKO JE LUD: Na zadnjoj press-konferenciji je kao najveći promašaj svoje vladavine naveo bavljenje zdravstvenom reformom u ratno doba. Analitičari i danas pokušavaju dokučiti što je ta reforma obuhvaćala.
        A JE LI ZABAVAN: YouTube ne bi bio to što je da nema njega.
        http://www.youtube.com/watch?v=5skcF6Kljtw
        3. Saparmurat Nijazov (Turkmenistan)
        RADNI STAŽ: 1990.-2006.
        STIL VLADANJA: Prve slobodne izbore 1992. uvjerljivo dobiva. Bio je jedini kandidat. Na referendumu 1994. je 99,9% ljudi glasalo da mu se mandat produži do 2002. kako bi mogao nadgledati desetgodišnji razvojni plan. Da smanji komplikacije, parlament je 1999. godine Nijazova proglasio doživotnim predsjednikom. Par sedmica prije toga održani su parlamentarni izbori na kojima je kandidate izabrao sam predsjednik. Umro je 2006.
        KOLIKO JE LUD: Napisao je knjigu Ruhnama kojom je želio dati duhovno vodstvo naciji. Ispit iz njenog poznavanja je uveo kao obavezu na vozačkom ispitu. Zamijenio ime riječi hljeb imenom svoje majke. Preimenovao imena dana u sedmici i mjeseca u godini imenima članova svoje porodice.
        A JE LI ZABAVAN: Uveo je Dan bundeva kao nacionalni praznik druge sedmice u avgustu. Dan se slavi i nakon njegovog odlaska sa vlasti i ove planete.

        4. Ferdinand Marcos (Filipini)
        RADNI STAŽ: 1965.-1986.
        STIL VLADANJA: U prvom se mandatu još i suzdržavao, ali nakon što je osvojio drugi mandat 1969. godine na račun ustavnih reformi i infrastrukturnog napretka uveo je vojnu diktaturu. Dodatne promjene ustava su mu omogućile da ostane na vlasti sve dok ga nisu izbacili iz zemlje nakon što ju je doveo pred propast.
        KOLIKO JE LUD: Nivo korupcije i opšta drpavela na Filipinima ne mogu se pojmiti. Najviše je koristi imala Marcosova porodica i kompići, a mažnjavali su sve što nije bilo prišarafljeno za pod, a onda su prepisali i pod na svoje ime.
        A JE LI ZABAVAN: Marcosova supruga Imelda je postala poznata po zbirci od oko milion cipela.
        http://www.youtube.com/watch?v=QcUXtb1uQ8Q
        5. Mahmoud Ahmadinedžad (Iran)
        RADNI STAŽ: 2005.-
        STIL VLADANJA: Nakon zadnjih izbora neki dovode u pitanje legitimnost njegove vladavine. Bilo ih je više, ali ih je sve dao zatvoriti. Opire se SAD-u, Velikoj Britaniji i Izraelu. Zdravom razumu, takođe.
        KOLIKO JE LUD: Poriče holokaust. Treba li ovome nešto dodati?
        A JE LI ZABAVAN: Kao iranski nuklearni program.

        6. Boris Jeljcin (Rusija)
        RADNI STAŽ: 1991.-1998.
        STIL VLADANJA: Prvog demokratski izabranog predsjednika su dočekali sa velikim očekivanjima. Slijedila je opšta korupcija, ekonomski kolaps i neviđeni politički i društveni problemi.
        KOLIKO JE LUD: Stalni sukobi sa parlamentom doveli su do toga da je 1993. poslao vojsku na parlament. Ljudi su poginuli.
        A JE LI ZABAVAN: Bio je najobičniji pijanac. Njegovi javni nastupi to i potvrđuju.
        [url]
        http://www.youtube.com/watch?v=R-z9wfueMAw%5B/url%5D

        7. Robert Mugabe (Zimbabve)
        RADNI STAŽ: 1980.-
        STIL VLADANJA: Svake izbore koje je dobio pratile su optužbe za prevaru, ali ko bi mogao nešto predbaciti heroju rata u kome je stvorena domovina i koji kontroliše nekoliko militantnih grupa. Crni je rasist.
        KOLIKO JE LUD: Štampao je stotine triliona (hiljada milijardi) zimbabveanskih dolara i izazvao hiperinflaciju.
        A JE LI ZABAVAN: Kao gangsta hiphoper, samo bez dobrih rima.

        8. Richard Nixon (SAD)
        RADNI STAŽ: 1969.-1974.
        STIL VLADANJA: Uspio je razbuktati rat u Vijetnamu odmah nakon dolaska na vlast i proširiti ga u susjedne zemlje. Sklopio je mir 1973. sa Sjevernim Vijetnamom, a godinu prije toga je posjetio Kinu i uspostavio diplomatske odnose. Ukinuo je zlatni standard po kome se vrijednost neke valute mjerila u njenom odnosu prema zlatu i uveo dolarski standard.
        KOLIKO JE LUD: Jedini je američki predsjednik koji je morao odstupiti i to zbog prisluškivanja pripadnika suparničke, Demokratske stranke.
        A JE LI ZABAVAN: Samo kao govoreća glava u Futurami.

        9. Hugo Chavez (Venezuela)
        RADNI STAŽ: 1999.-
        STIL VLADANJA: Pobijedio na izborima nakon što je 1992. kao profesionalni vojnik organizovao neuspjeli ljevičarski državni udar. Vladavinu mu je obilježila korupcija i nesumnjiva želja za moći, ali je postao simbol borbe protiv liberalnog kapitalizma.
        KOLIKO JE LUD: Ističe svoju rimokatoličku vjeru. Prvu je ženu devet godina varao sa istom ljubavnicom. A onda se oženio trećom. Pa se i od nje rastao.
        A JE LI ZABAVAN: Već deset godina vodi emisiju Alo Presidente na venezuelskoj državnoj televiziji. Emitira se nedjeljom u 11 ujutro.

        http://www.youtube.com/watch?v=RNvG7IAyTK4

        10. Aleksandar Lukašenko (Bjelorusija)
        RADNI STAŽ: 1994.-
        STIL VLADANJA: Već je 1996. godine na referendumu progurao ustavne reforme koje su mu omogućile totalitarnu vlast. Danas je zadnji vladar tog tipa u Evropi i može jedino izazvati divljenje kod sportskih komentatora kada posjete Minsk.
        KOLIKO JE LUD: U napadu paranoje je potjerao sve strane ambasadore iz njihovih rezidencija. SAD i EU su na to reagovale i godinama mu nisu dopuštale ulazak.
        A JE LI ZABAVAN: Treće izbore 2006. je dobio sa većinom od 86%. Rekao je da ih je zapravo dobio s 93,5%, ali da je namjestio rezultat “da izgleda više kao onaj u evropskim državama”.

        Izvor:24 Sata

        mirsad_d
        Participant
          Post count: 4000

          Bosanka platila 200.000 dolara za let u svemir
          10-12-2009 02:00
          SAN
          Za samo jedan dan prodato je čak 300 karata za let u svemir, a među putnicima će biti i Bosanka Nataša Pavlović. Kako je izjavila za “Los Anđeles tajms”, kartu je kupila na kredit.

          Ričard Brenson, britanski milijarder, organizator je komercijalnih letova u svemir specijalnom letjelicom “Spejsšip”, a prvi let zakazan je za 2011. godinu. Vožnja letjelicom na visini od 110 kilometara visine što je deset kilometara iznad granice Zemljine atmosfere, trajat će ukupno dva sata.

          Nataša pavlović rođena je u selu Popovi kod Bijeljine i 1972., kada je imala četiri godine, s majkom je odselila u Čikago. Tamo je već u osnovnoj školi pokazivala talenat za glumu i balet. Sa 16 godina završila je glumačku školu, a potom I studij engleskog I književnosti na Univerzitetu u Los Anđelesu. Zbog glumačke karijere preselila je u Holivud, a danas živi u Los Anđelesu. Glumila je u pedesetak filmova I TV serija. Posebno je ponosna na prijateljstvo s guvernerom Kalifornije Arnoldom Švarcenegerom i slavnim glumcem Šonom Penom.

          S.V.

          mirsad_d
          Participant
            Post count: 4000
            mirsad_d
            Participant
              Post count: 4000

              Desetljeće nasilja, terorizma i katastrofa: 2000. – 2009.
              01.01.2010
              DW

              Od 9/11 više ništa nije kao što je bilo

              Potresi, cikloni, tsunamiji – Spiegel u svome online izdanju piše o desetljeću u kojemu je „priroda zadala udarac“. Prirodne katastrofe su odnijele mnoge živote, ali i ratovi i teroristički napadi, kako piše FAZ.

              „Desetljeće nasilja“ naslovio je FAZ tekst kojeg prati mnoštvo upečatljivih fotografija. List podsjeća na 9.11.2001. – datum kojeg će cio svijet zasigurno pamtiti. Teroristički napad pripadnika Al Qaide na Svjetski trgovinski centar je odnio 3.000 života, a vođa terorista Osama bin Laden do današnjeg dana nije uhićen.

              Godina 2003. prošla je u znaku američke vojne intervencije u Iraku. Sedam godina kasnije, a gotovo da ne prođe dan a da u toj zemlji u nekom napadu ne pogine nekoliko civila ili vojnika. Te godine, svijet je bio zabrinut i zbog epidemije SARS-a, od kojeg je umrlo gotovo 800 ljudi.

              Bliski Istok, Mumbaj, kriza i… Barack Obama!

              U „desetljeću nasilja“, u nizu terorističkih napada, odigrao se i onaj 11.3.2004. u Madridu. U napadu na jednu željezničku liniju poginula je 191 osoba. Iste godine u rujnu, čečenski pobunjenici upali su u jednu školu u Beslanu. U akciji oslobađanja 1.110 otetih, ruskih sigurnosnih snaga, nastradalo je preko 330 djece i odraslih.

              Godina 2006. počela je novim valom nasilje na Bliskom istoku. Novi sukobi i nove žrtve, zbog izgradnje naselja u Zapadnom Jordanu. Godinu dana kasnije, u Pakistanu je ubijena premijerka Benazir Bhutto i s njom još 100 ljudi.
              A onda je u listopadu 2008. nenajavljeno stigla privredna kriza. Sve je počelo u New Yorku, a onda su se burze širom svijeta, kao u nekoj igri dominama, našle u istoj poziciji. U studenom iste godine u Mumbaju se odigrala „teroristička drama“ u kojoj je poginulo 170 ljudi, podsjeća FAZ.
              Godina 2009. je ulila i malo nade: novi američki predsjednik Barack Obama je stupio na dužnost, a razni programi pomoći su svjetsku privredu spasili od najgoreg scenarija, piše FAZ.

              Najgora prirodna katastrofa – tsunami

              Na najgore scenarije u prirodi podsjeća Spiegel online.
              „Bila je to poplava u biblijskim razmjerima.“ – piše Spiegel o tsunamiju, koji je 2004. „morski raj“ pretvorio u moru. „Vodene mase su gurale pred sobom hotele a kroz ulice automobile, buseve i kuće kao da su igračke. Oko 220.000 ljudi je poginulo od tsunamija koji je ‘pomeo’ cijela obalna područja Indijskog oceana. Mjereno prema broju mrtvih, to je bila najgora prirodna katastrofa proteklog desetljeća.

              Jedna od najgorih prirodnih katastrofa je bila i ciklon ‘Nargis’ u 2008. godini. Prema izvješću o svjetskim katastrofama tada je bilo 130.000 mrtvih, prije svega u Burmi (Mijanmaru) je ciklon odnio nebrojeno puno žrtava – a režim nije dopuštao humanitarnim organizacijama i novinarima da uđu u zemlju.

              Druga katastrofa iz 2008. je bio potres u kineskom Sechuanu. Tamo je poginulo 87.000 ljudi. Među žrtvama je bilo puno djece. Teški potresi su proteklih godina uzdrmali i Kašmir i Iran. Ciklon ‘Sidr’ je tisuće u Bangladešu poslao u smrt. Mnogi ljudi su poginuli pri poplavama i u Etiopiji i Mozambiku.“ – piše Spiegel online.

              Apokalipsa „Katrina“

              Na svojim web stranicama, Spiegel također podsjeća i na katastrofu koja se od 2005. povezuje s gradom New Orleans. „Jug SAD-a je s uraganom ‘Katrina’ doživio apokalipsu: U kolovozu 2005. je u meksičkom Golfu nastao jedan od najsnažnijih uragana, koji je ikad zabilježen u toj regiji“, podsjeća Spiegel i nastavlja da je tada u New Orleansu oko 100.000 ljudi bilo zatočeno od vodenih masa. „Mnogi su danima bili zatvoreni na krovovima svojih kuća. Planovi za evakuaciju su se pokazali nepotpuni. Spasioci i pomagači su došli prekasno.“ – piše Spiegel online. Autor zaključuje članak procjenom američkog nacionalnog centra za civilnu zaštitu FEMA da je uragan „Katrina“ bio jedan od tri najveće opasnosti za SAD. Druge dvije su, kako navodi Spiegel pozivajući se na FEMA-u, teroristički napad 2001. u New Yorku (9/11) i razorni potres u Kaliforniji.

              mirsad_d
              Participant
                Post count: 4000

                Misteriozne pojave na nebu i neobjašnjeni fenomeni
                Fotografije 2009. godine
                03.01.2010. u 10:36
                http://www.facebook.com/l.php?u=http%253A%252F%252Fwww.sarajevo-x.com%252Fzanimljivosti%252Fclanak%252F100103004&h=c14b3d305c38ce36b821fe4b9164c797&ref=mf
                Tokom 2009. godine javnost su ‘potresle’ brojne fotografije neidentificiranih letećih objekata, ali i brojnih drugih neobjašnjenih fenomena. Ljudi širom svijeta su načinili nekoliko desetina fotografija i snimaka NLO, a za neke od njih je utvrđeno kako se radilo o neuspješno lanisranoj raketi ili pak reflekciji svjetla dok su drugi ostali još uvijek nerazjašnjeni.

                Plavičasto svjetlo na Norveškom nebu. Ova pojava je uznemirila Norvežane koji su bili ubijeđeni da se radi o NLO, međutim kasnije je objavljeno kako se zapravo radilo o neuspjelom lansiranju ruske rakete
                Britanski Daily Telegraph donio je galeriju najzanimljivijih fotografija NLO-a i neobjašnjenih fenomena koji su obilježili 2009. godinu.

                Na fotografijama se može vidjeti fascinantno plavičasto svjetlo na norveškom nebu, trokutasti NLO iznad Moskve, misteriozni krugovi koji su se pojavljivali u poljima diljem Velike Britanije, te dječak, medicinski fenomen, kojem teku krvave suze.
                (Sarajevo-x.com)

                mirsad_d
                Participant
                  Post count: 4000

                  Asterod će nas promašiti!
                  M. Aš­čić
                  SAN
                  05-01-2010 02:00

                  Ve­li­ki as­te­ro­id ide pre­ma Ze­mlji i mo­gao bi ima­ti ka­tas­tro­fal­ne po­slje­di­ce za na­šu pla­ne­tu uko­li­ko se su­da­ri s njom 13. apri­la 2036. go­di­ne, upo­zo­ra­va­ju ovih da­na rus­ki as­tro­no­mi.

                  -[b] As­te­ro­id, ko­ji je na­zvan Apo­fis, pre­ma Ze­mlji pu­tu­je brzi­nom od 10 ki­lo­me­ta­ra u se­kun­di, a nau­čni­ci upo­zo­ra­va­ju da bi uda­rac mo­gao ima­ti ne­ko­li­ko sto­ti­na pu­ta ve­će po­slje­di­ce od atom­ske bom­be ko­ja je ba­če­na na Hi­ro­ši­mu. As­tro­no­mi u rus­kom op­ser­va­to­ri­ju Zve­ni­go­rod bli­zu Mos­kve tre­nu­tno po­ku­ša­va­ju izra­ču­na­ti pu­ta­nju ko­jom bi ovaj as­te­ro­id tre­bao ići. Ta­ko­đer, po­ku­ša­va­ju smi­sli­ti na­čin ka­ko ga us­mje­ri­ti sa pu­ta­nje pre­ma Ze­mlji… – gla­si sa­že­tak rus­ke te­ori­je o mo­gu­ćoj ka­ta­kli­zmi…

                  Pre­na­pu­ha­na pri­ča[/b]

                  No, Mu­ha­med Mu­mi­no­vić, pred­sje­dnik As­tro­nom­skog druš­tva ORI­ON, ka­že za “San” da su rus­ki as­tro­no­mi pre­na­pu­ha­li ci­je­lu pri­ču, te da su šan­se da Apo­fis po­go­di ze­mlju – mi­ni­mal­ne.

                  – Je­dno je ta­čno – as­te­ro­id Apo­fis, ko­ji je ot­kri­ven još 2004. go­di­ne, mo­ći će se vi­dje­ti 2029. go­di­ne, jer on spa­da u ta­ko­zva­ne obje­kte sa Ze­mlji blis­kim or­bi­ta­ma. Me­đu­tim, šan­se da po­go­di Ze­mlju su mi­ni­mal­ne. On će pro­ći kraj Ze­mlje, to je si­gur­no, ali da će nas po­go­di­ti, to je već neo­zbi­ljno re­ći. Osim to­ga, neo­zbi­ljne su i tvrdnje rus­kih as­tro­no­ma da po­ku­ša­va­ju smi­sli­ti na­čin ka­ko da ga skre­nu, jer je to ne­mo­gu­će ura­di­ti! Ta­čna pu­ta­nja i vje­ro­va­tnost uda­ra, ili blis­kog pro­la­za Apo­fi­sa, zna­ti će se tek za de­set i vi­še go­di­na – is­ti­če Mu­mi­no­vić.

                  On tvrdi da apo­ka­lip­ti­čnim pro­gno­za­ma o mo­gu­ćem uda­ru as­te­ro­ida u Ze­mlju rus­ki as­tro­no­mi sa­mo se­bi pra­ve re­kla­mu.

                  – Oni k’o bi­va idu u mi­si­ju spa­ša­va­nja svi­je­ta, a ni­su sa­op­šti­li ni­ka­kve te­hni­čke po­dat­ke o to­me ka­ko bi pla­ni­ra­na auto­mat­ska le­tje­li­ca ” skre­nu­la” as­te­ro­id sa kur­sa ka­tas­tro­fe.

                  Da­nas ne pos­to­ji ni­je­dna te­hno­lo­gi­ja na svi­je­tu ko­ja bi ti­je­lo ta­kve ma­se mo­gla skre­nu­ti. Neo­zbi­ljno je go­vo­ri­ti i o le­tje­li­ca­ma ko­je bi ” pu­ca­le” na as­te­ro­id, jer je to ne­mo­gu­će!

                  Da ne go­vo­rim o nu­kle­ar­nim bom­ba­ma ko­je spo­mi­nju – sve i da skre­nu as­te­ro­id u mo­re, iza­zvat će ka­tas­tro­fu sa ne­za­pa­me­ćnim cu­na­mi­ji­ma. Nu­kle­ar­ne bom­be ne do­la­ze u ob­zir, jer, šta ako ne po­go­de me­tu, na­pra­vi­le bi ve­ću ka­tras­tro­fu na Ze­mlji ne­go as­te­ro­id – po­jaš­nja­va Mu­mi­no­vić.

                  Pri­je­tnja čo­vje­čan­stvu

                  Ipak, pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, as­te­ro­id Apo­fis će ući u his­to­ri­ju kao prvi obje­kat ko­ji je pred­stav­ljao ozbi­ljnu pri­je­tnju čo­vje­čan­stvu.

                  – Apo­fis tre­nu­tno ima “sta­tus 4” i na­la­zi se u “žu­tom po­lju”. No, sta­tus od 7 i na­vi­še po­dra­zu­mje­va nes­ta­nak ljud­ske vrste. Pre­čnik Apo­fi­sa se da­nas pro­cje­nju­je na oko 300 do 400 me­ta­ra. Sma­tra se da je ne­što ma­lo ve­ći obje­kat od ovo­ga, pri­je 65 mi­li­ona go­di­na uzro­ko­vao to­tal­no izu­mi­ra­nje di­no­sa­ur­sa…

                  Od ta­da, naj­bli­ži ka­tas­tro­fi smo bi­li još 1908. go­di­ne, za vri­je­me Tan­gus­ke ek­splo­zi­je. Da je obje­kat za­ka­snio sa­mo ne­ko­li­ko mi­nu­ta, uda­rio bih u srce Evro­pe – is­ti­če Mu­mi­no­vić.

                  Neo­sno­van strah od 2012.

                  – Film ka­tas­tro­fe “2012.”, je čis­ta izmiš­ljo­ti­na i mar­ke­tin­ški trik ka­ko da se lju­di­ma uzmu pa­re. U fil­mu se vo­de či­nje­ni­com da je ka­len­dar Ma­ja za­vršio svoj ci­klus i da će zbog to­ga usli­je­di­ti ka­tas­tro­fa na Ze­mlji. To ne­ma vi­ze sa is­ti­nom. Ka­len­dar su izmi­sli­li lju­di, ka­ko i mi svoj. Ra­di se o tri­ku da se do­đe do la­ke za­ra­de – ra­zbi­ja Mu­mi­no­vić još je­dnu u po­slje­dnje vri­je­me aktu­el­nu te­ori­ju o sma­ku svi­je­ta.

                  mirsad_d
                  Participant
                    Post count: 4000

                    Razoren je najveći dio 3-milionskog Port-o-Prensa
                    14. 01. 2010 @ 15:03
                    bih-x.info

                    http://www.youtube.com/watch?v=GXHopCrs46U
                    http://www.youtube.com/watch?v=gH1oq5byI8c
                    http://www.youtube.com/watch?v=WV8JxInAgTE
                    Razoren je najveći dio 3-milionskog Port-o-Prensa, glavnog grada Haitija.

                    Nema tačnih podataka o tome koliko osoba je smrtno stradalo, kao ni o tome koliko je zarobljenih pod ruševimana. Prema izjavama zvaničnika, moguće je i više od 100.000 osoba. Haićani prikupljaju tijela stradalih duž razorenih ulica glavnog grada nakon što je snažni zemljotres od 7 stepeni Rihterove skale sravnio s zemljom brojne građevine. Među njima je predsjednička palača, glavni zatvor, katedrala, bolnice, škole i hiljade kuća.

                    Haićanski zvaničnici suočili su se s ozbiljnim problemima jer nemaju odgovarajuću opremu za spasilačke operacije. Prije nego je s Haitija upućena molba, mnoge zemlje su je već počele slati siromašnoj karipskoj državi.

                    Haićani će narednih dana imati podršku Sjedinjenih Država u spašavanju zarobljenih ispod ruševina i u isporuci humanitarne pomoći, hrane, vode, lijekova, poručio je Barack Obama, predsjednik SAD-a. Američka državna tajnica Hillary Clinton u srijedu je otkazala azijsku turneju kako bi mogla nadzirati akciju pomoći Haitiju. Njen suprug, bivši američki predsjednik Bill Clinton, a danas posebni izaslanik UN-a za Haiti, pozvao je sve ljude dobre volje da pomognu kako ko može i uplate “čak dolar ili dva” putem internetske adrese http://www.clitonfoundation.org/haitiearthquake.

                    Pomoć je neophodna je za najmanje tri miliona osoba, smatraju predstavnici humanitarnih organizacija. Pomoć u novcu, osoblju i opremi najavile su Evropska komisija, Njemačka, Španija, Velika Britanija, SAD Kanada, Kina, Meksiko i Venezuela, te brojne druge zemlje.

                    Brad Pitt i Angelina Jolie donirali su milion dolara za medicinsku pomoć nastradalima. Humanitarna katastrofa na siromašnom Haitiju podstakla je i Oprah Winfrey, Bena Stillera, kao i Paris Hilton da reaguju. Pozivu za pomoć priključila se i kolumbijska pjevačica Shakira.

                    Jedan Kanađanin, zarobljen pod ruševinama, poslao je SMS kanadskom Ministarstvu spoljnih poslova tražeći pomoć. Tačno znamo gdje se ta osoba nalazi, rekao je novinarima šef kanadske diplomatije Lawrence Cannon. Tražili smo od funkcionera ambasade da se o tome pobrinu i da mu što prije pomognu, dodao je Cannon, koji nije naveo identitet muškarca.

                    Glavni tajnik UN-a potvrdio je kasno u srijedu da je 16 pripadnika UN-ovog osoblja poginulo u potresu koji je razorio glavni grad Haitija, dok se za sudbinu 100 do 150 članova misije još ne zna, uključujući voditelja misije i njegovog zamjenika. Ban Ki-Mun je objavio da je 11 brazilskih pripadnika mirovnih snaga i pet međunarodnih policijskih službenika, tri iz Jordana i po jedan iz Argentine i Čada, poginulo u užasnom potresu. Zvaničnici UN-a su kazali da je 56 pripadnika Misije ozlijeđeno, od kojih sedam teško i oni su evakuirani iz zemlje.

                    Međunarodni komitet Crvenog križa omogućio je na svojoj internetskoj stranici stanovnicima Haitija da uspostave kontakt sa svojim porodicama pogođenim snažnim potresom. Omogućeno je svim osobama na Haitiju i u inozemstvu da registriraju ime članova svojih porodica s kojima žele uspostaviti kontakt. Na stranici http://www.icrc.org/familylinks će biti odgovori čim se budu na raspolaganju, naveo je u saopćenju zamjenik direktora Odsjeka za zaštitu i traženje MKCK-a Robert Zimmerman.

                    Predsjedniku Haitija Reneu Garsiji Prevalu telegram saučešća povodom katastrofalnog potresa uputio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić. Saučešće je izrazio i predsjedavajući Vijeća ministara BiH Nikola Špirić.

                    Društvo Crvenog krsta/križa BiH u saradnji s Međunarodnim komitetom Crvenog krsta/križa sa sjedištem u BiH aktivno se uključilo u prikupljanje i pružanje hitne pomoći stanovništvu Haitija nastradalom u razornom zemljotresu. U cilju prikupljanja pomoći na raspolaganju je žiro račun broj: 140-101 00007668-18 kod Volksbank BH d.d. Sarajevo, s naznakom za Pomoć stanovništvu Haitija.

                    bih-x.info

                    Sedina
                    Participant
                      Post count: 161

                      Od jutros javljaju manji broj poginulih,izmedju 40 i 50 000,opet ogroman broj al kakva ih je katastrofa snasla,…nedo Bog nikome.Gledam,pored svog jada i napora da se iko spasi,neki se bore oko pljackanja onog malo sto je ostalo citavo,pa angazovana vojska da sacuva sta moze.Al eto,nekom je na hatru pored svega toga da ide jos da pljacka :( .

                      mirsad_d
                      Participant
                        Post count: 4000

                        Norvežani nude pomoć u istraživanju nafte u BiH. Da li imamo najveće zalihe ovog energenta u Evropi?

                        Napisao: SodaLIVE on
                        Jan 23rd, 2010

                        Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vahid Hećo primio je juče u Sarajevu ambasadora Kraljevine Norveške Jana Braathua, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću u Federalnoj vladi. Na sastanku kojem su prisustvovali eksperti norveških naftnih kompanija i pravnih ureda te Energoinvesta razgovarno je o stvaranju pravnog okvira za istraživanje naftnih nalazišta u Federaciji BiH.Kako je istakao ministar Hećo, u Federaciji BiH ne postoji nikakav pravni okvir koji bi regulirao ovu oblast, tako da je pravna pomoć i ekspertiza norveških kompanija dobrodošla.

                        – Došlo je vrijeme da zakonski uredimo ovu oblast. Istraživanja koja su vršena prije rata pokazala su da na najmanje tri lokaliteta u FBiH postoje određene količine nafte i dali smo nalog Energoinvestu da nastavi s tim istraživanjima. Ključne pretpostavke za daljnji rad bit će izrada teksta zakona koji će regulirati ovo pitanje – istakao je ministar Hećo.

                        Predstavnici norveških kompanija, čije usluge plaća ministarstvo vanjskih poslova ove zemlje, kazali su da je cilj i svrha ne samo da se privuku strani investitori nego i da Federacija BiH a i lokalna zajednica imaju što veću korist od legislative koja bi regulirala istraživanje, a kasnije i eksploataciju ovog resursa.
                        Ministar Hećo također je kazao da je ovo pogodan trenutak za stvaranje pravnih pretpostavki za ovu oblast jer trenutno postoji i interes velikog broja kompanija koje žele da grade rafineriju nafte na području Federacije BiH, odakle bi se, uz najviše standarde, snabdijevalo tržište EU, saopćeno je.

                        Bosna i Hercegovina leži na zalihama nafte teškim čak 2,5 milijardi barela!

                        Podatak je nevjerovatan, ali i istinit: Bosna i Hercegovina leži na zalihama nafte teškim čak 2,5 milijardi barela! Ovo je pokazalo istraživanje američkih kompanija koje je rađeno 1991. godine, a kompletna stručna dokumentacija o tome nalazi se u sefovima te dvije firme. Prema nalazima, najveće zalihe nafte u Evropi nalaze se upravo u Bosni i Hercegovini.
                        Kao glavna nalazišta izdvojeni su Hercegovina, prvenstveno Drežnica i područje oko tog mjesta, Posavina i Majevica.Američki i britanski stručnjaci otkrili su čak 70 nalazišta nafte u Bosni i Hercegovini. Oni su, inače, istraživanja u BiH radili od 1973. do 1991. godine. Njihovi podaci govore da je samo nalazište nafte u sjeveroistočnoj Bosni, tačnije tuzlanskom bazenu, vrijedno oko 80 milijardi dolara! Inače, javnosti je početkom 1992. saopšteno da je otkrivena nafta u BiH, međutim, rat u našoj zemlji je zaustavio sva dalja istraživanja.

                        (SodaLIVE.ba/FENA)

                        mirsad_d
                        Participant
                          Post count: 4000

                          Nova vrsta pjegavi leopard
                          Fena
                          15.02.10 13:52

                          Pjegavi leopard, pripadnik nove vrste nedavno otkrivene na otoku Borneu, snimljen je prvi put u divljini, objavili su malezijski znanstvenici.

                          Leoparda, dugog tri metra i s 40 kilograma, snimila je noćna video kamera u prirodnom rezervatu Dermakot, u malezijskoj državi Sabah.

                          Bili smo iznenađeni da ga nije strah iako su pjegavi leopardi poznati po iznimnom oprezu. Mirno se kretao oko našeg vozila usprkos svijetlu i buci motora, objasnio je Azlan Mohamed, znanstvenik sa Sveučilišta Sabah, priznajući da je imao sreće.

                          Rijetko se vidi ovakva životinja u divljem staništu. Obično bježi od kontakta s ljudima, dodao je on.

                          Pjegavi leopard s Bornea, neofelis diardi, nedavno je svrstan u novu vrstu, a Međunarodna unija za očuvanje prirode proglasila ga je ugroženim 2008. godine.

                          Fena

                          mirsad_d
                          Participant
                            Post count: 4000

                            [b]
                            Dva otoka kod Neuma su državna imovina[/b]
                            18-02-2010 02:00
                            SAN
                            [img size=150]
                            http://img130.imageshack.us/img130/4008/velikiskoljclanak.jpg%5B/img%5D
                            Na spisku državne imovine koji je izradio OHR, nalaze se i otoci u neumskom zaljevu Veliki Školj i Mali Školj.

                            Prema katastarskoj dokumentaciji, otočić Mali Školj, koji se prostore na 820 kvadratnih metara, vlasništvo je općine Neum. OHR ga je svrstao u „kategoriju kamenjara”.

                            Otok Veliki Školj se prostire na površini od 7.624 kvadratna metra i on je svrstan u „kategoriju pašnjaka”. Prema katastarskim knjigama, ovaj otok je vlasništvo Božice, Josipa i Tihomira Putice iz Neuma.

                            Hrvatska već godinama pokušava da prisvoji ta dva otoka i tvrdi da su oni u njenom vlasništvu, bez obzira što zvanična dokumentacija potvrđuje da su otoci vlasništvo Bosne i Hercegovine.

                            S.V.

                            pasa
                            Participant
                              Post count: 295

                              Dani su postali kraći nakon potresa

                              [b] Zanimljivosti
                              Dani su postali kraći nakon potresa[/b]

                              Zemlja se okrece brze

                              Potres jačine 8,9 stupnjeva Richterove skale, koji se desio prije nekoliko dana u blizini obale Japana, je bio iznimno jak. Eksplozivna snaga ovakvog jednog potresa jednaka je snazi milion atomskih bombi. Ovaj potres je bio najjaci potres u zadnjih 40 godina u indijskom okeanu, i doveo je do toga da se citava zemaljska kugla okrece brze, tako da su dani postali malo kraci.

                              Takodjer je ovaj potres prouzrokovao pomjeranja nekoliko ostrva, tako da ce morati doci do promjena na karti. Potresi snage izmedju 3-4 stupnjeva na Richterovoj skali su jedva primjetni, a potresi od 7 stupnjeva i vise dovode do ogromne štete. Najjači zabilježeni potres dogodio se u Čileu 1960 i bio je 9,5 stupnjeva Richterove skale.

                              Potresi nastaju u pukotinama između različitih tektonskih ploča. Sumatra je jedno od potresom sklonih mjesta u svijetu. Tamo se sastaju indijska, australijska i euroazijska kontinentalna ploča, a u središtu je Burmas mikroploča, sto znaci da ovdje postoje široke pukotine u Zemljinoj kori. Pri ovom zadnjem potresu morsko dno je podignuto 15 metara, sto dovodi do toga da se stvaraju veliki talasi na povrsini mora, poznati pod imenom Cunami.

                              Kao sto je spomenuto, citava Zemlja se malo brze okrece oko svoje ose poslije ovog potresa, ali ovo ne predstavlja neki problem i nema mjesta za brigu, jer prije 100 milijona godina, kada su dinosauri hodali zemljom, Zemlja se vrtila oko svoje ose mnogo brze, tako da je jadn dan trajao samo 16 do 18 sati.

                              pasa
                              Participant
                                Post count: 295

                                Dani su postali kraći nakon potresa

                                [b] Zanimljivosti
                                Dani su postali kraći nakon potresa[/b]

                                Zemlja se okrece brze

                                Potres jačine 8,9 stupnjeva Richterove skale, koji se desio prije nekoliko dana u blizini obale Japana, je bio iznimno jak. Eksplozivna snaga ovakvog jednog potresa jednaka je snazi milion atomskih bombi. Ovaj potres je bio najjaci potres u zadnjih 40 godina u indijskom okeanu, i doveo je do toga da se citava zemaljska kugla okrece brze, tako da su dani postali malo kraci.

                                Takodjer je ovaj potres prouzrokovao pomjeranja nekoliko ostrva, tako da ce morati doci do promjena na karti. Potresi snage izmedju 3-4 stupnjeva na Richterovoj skali su jedva primjetni, a potresi od 7 stupnjeva i vise dovode do ogromne štete. Najjači zabilježeni potres dogodio se u Čileu 1960 i bio je 9,5 stupnjeva Richterove skale.

                                Potresi nastaju u pukotinama između različitih tektonskih ploča. Sumatra je jedno od potresom sklonih mjesta u svijetu. Tamo se sastaju indijska, australijska i euroazijska kontinentalna ploča, a u središtu je Burmas mikroploča, sto znaci da ovdje postoje široke pukotine u Zemljinoj kori. Pri ovom zadnjem potresu morsko dno je podignuto 15 metara, sto dovodi do toga da se stvaraju veliki talasi na povrsini mora, poznati pod imenom Cunami.

                                Kao sto je spomenuto, citava Zemlja se malo brze okrece oko svoje ose poslije ovog potresa, ali ovo ne predstavlja neki problem i nema mjesta za brigu, jer prije 100 milijona godina, kada su dinosauri hodali zemljom, Zemlja se vrtila oko svoje ose mnogo brze, tako da je jadn dan trajao samo 16 do 18 sati.

                              Viewing 14 posts - 106 through 119 (of 119 total)
                              • You must be logged in to reply to this topic.