Viewing 15 posts - 241 through 255 (of 925 total)
  • Author
    Posts
  • Zambi
    Participant
      Post count: 898

      U pravu je Teva,a i Mustafa,ovo je moja školska raja i slika je nastala na kraju 4 razreda ekonomske škole,na slici nema Đuđija i Teva je poredao redom svu raju.

      Amela
      Participant
        Post count: 5

        hvala svima na pomoci

        Teva
        Participant
          Post count: 8872

          Zao mi je Amela sto nisam mogao potvrditi tvoju nadu da se na slici nalazi tvoj rahmetli otac Sejo. Poznavao sam ga jako dobro isto kao sto poznajem i tvoju mamu, raja iz TPR-a. U stalnoj smo potrazi za starim slikama pa se nadam da ce na nekoj biti i tvoj otac Sead Velic a.r..

          Amela
          Participant
            Post count: 5

            hvala vam pouno evo puno selama od mene i mame vama i vasoj porodici,a sto se tice slike i mama je bila ubjedjena da je babo a.r. na slici,nadamo se da cemo se uskoro vidjeti jer ste obecali da cete navratiti kad dodjete u Bosnu.

            Teva
            Participant
              Post count: 8872

              Ako Bog da Amela eto nas opet krajem jula dole.
              A ujedno da zamolimo raju ako ko ima starih skolskih slika generacije ’61 da nam posalje pa mozda na nekoj bude i tvoj babo Sejo Velic. Zambi ce se potruditi da potrazi u Rogatici.

              Amela
              Participant
                Post count: 5

                Ja se iskreno nadam daa hoce, opet hvala vam puno.

                Zambi
                Participant
                  Post count: 898

                  Draga Amela

                  Učiniću sve da dođem do fotografija tvog babe a.r.Seje mog velikog ahbaba.Sve koje poznajem iz generacije 61,lično ću obići i tražiti slike iz škole,djetinjstva.

                  Amela
                  Participant
                    Post count: 5

                    Hvala vam i izvinite sto vas uznemiravam puno selama od mame i mene.

                    Kaza
                    Keymaster
                      Post count: 6138

                      Na slici je Hajro Curevac iz mladjih dana. Sliku nam je poslala njegova kcerka Sanela. Inace rahmetli Hajro je rodjen 20.08.1928. godine a ubijen na pticijaku izmedju 15. i 17. jula 1992. godine.
                      Zakopan na Pticijaku a onda njegovo tijelo cetnici prebacuju na do sada nepoznatu lokaciju.
                      Neka mu je vjecni rahmet.

                      Mustafa
                      Participant
                        Post count: 8282
                        Teva
                        Participant
                          Post count: 8872

                          Dvije stare slike.
                          Prvu sliku je napravio sa Hrida licno nas Alija Aksamija, isti onaj iz Merlinove pjesme.
                          U lijevom donjem uglu pise: ROGATICA 69 a u desnom donjem uglu pise: FOTO: A. AKSAMIJA.:)

                          Da je kojim slucajem Hrid gore negdje iznad Karanfil mahale vidio bi se i ljepsi dio grada,
                          onaj na lijevoj obali Rakitnice.:woohoo:

                          A drugu sliku nek objasni ako ko zna ???;)

                          :)

                          Zambi
                          Participant
                            Post count: 898

                            Evo Teva da odgovorim na tvoje drugo pitanje.

                            Druga slika je nastala u proljeće 1950 godine u Rogatici,lokacija je niz Tabhane.

                            Osoba koja nosi drva je jedan od junaka priče “SA RAJOM IZ MAHALE” veliki Rogatičanin ,čovjek koji je volio svoj grad,a nije nešto posebno trpio strance,vrijedan i silan,veliki akšamlija to je a.r.Rasim Handžić.

                            Druga osoba koja se vidi je a.r. Ibrahim-beg Pavica moj dedo.To je vrijeme dok se moj dedo a.r. oporavljao od logora i logoraških patnji u nacističkom logoru Dahhau-Minhen.To je vrijeme kada je Ibrahim-beg Pavica imao problema sa svojim fesom,nudili su mu tada da ga skine pa da mu daju nekakvu penziju.Ostao je dosljedan sebi,svojoj vjeri,i svom dostojanstvu.Nije pristao ni na jedan pritisak,nije se odrekao svofg fesa do kraja svog života.Jedno sjećanje,na moga predka,na jedan težak i mukotrpan život,na vrijeme kada je trebalo imati hrabrosti i oduprijeti se i opstati,izuzetno sam ponosan na svoga predka,svoga rahmetli dedu Ibrahim-bega Pavicu.

                            Kaza
                            Keymaster
                              Post count: 6138

                              Lijep i vrijedan komentar a i slika. Najvise volim procitati ovakve stvari. Ovo zasluzuje jednu citavu pricu a pricu nije tesko napisati kada se imaju podaci.

                              O tim vremenima se zaista malo zna a i malo prenosi i pise.
                              Valjalo bi to zapisati.

                              Zambi
                              Participant
                                Post count: 898

                                Svakako,u pravu si Kaza,potrudiću se da napišem još dosta toga ,o vremenima i golgoti kroz koju su prošli naši predci.

                                Teva
                                Participant
                                  Post count: 8872

                                  Mozda i nisu bas sve tri stare slike al nekako idu skupa.
                                  Na ovoj trecoj se vidi Tekija dok nije bilo one zgradurine, ni osnovne skole a ni onih kucetina po Pticijaku…
                                  Slijedi razjasnjenje, nadam se.:woohoo:

                                  :)

                                Viewing 15 posts - 241 through 255 (of 925 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.