Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 98 total)
  • Author
    Posts
  • Kaza
    Keymaster
      Post count: 6138

      Teva, pokusao sam sliku malo popraviti ali ne moze bolje.
      Ipak je malo bolja od ove gore.

      Kaza
      Keymaster
        Post count: 6138

        Teva, pokusao sam sliku malo popraviti ali ne moze bolje.
        Ipak je malo bolja od ove gore.

        Teva
        Participant
          Post count: 8872

          Hvala Kaza, ljepsa je ovako mada su i originali inace bili losi, stari crno bijeli aparat a ja nisam bio stavio film kako treba pa je dobro ista ispalo.
          Isti aparat kojim je moj babo pravio one nase familijarne stare slike pedesetih i sezdesetih godina…;)

          Teva
          Participant
            Post count: 8872

            Hvala Kaza, ljepsa je ovako mada su i originali inace bili losi, stari crno bijeli aparat a ja nisam bio stavio film kako treba pa je dobro ista ispalo.
            Isti aparat kojim je moj babo pravio one nase familijarne stare slike pedesetih i sezdesetih godina…;)

            Teva
            Participant
              Post count: 8872

              Kroz Rogaticu, nekad…(video zapis)

              Teva
              Participant
                Post count: 8872

                Kroz Rogaticu, nekad…(video zapis)

                Teva
                Participant
                  Post count: 8872

                  ROGATICA – KOVANJ 1992 MOJE KOMŠIJE
                  MONTAŽA:JAKUB NUKIĆ JAKI
                  KAMERMAN :FAHRO HODŽIĆ

                  Teva
                  Participant
                    Post count: 8872

                    Stara slika sunećenja u našoj Rogatici

                    Sunecenje

                    Hajde da pokusamo da odgonetnemo ko je na ovoj staroj slici sunecenja u nasoj Rogatici i ako to uspijemo da onda vlasniku (sunetliji) urucimo originalnu sliku koja je doduse u prilicno losem stanju a evo i zasto:

                    U srijedu 27.07.2011 vrijedni istrazitelji INO (Institut za nestale osobe) su bili na svom uobicajenom poslu u nasoj Rogatici.
                    Suvad, istrazitelj INO je prilikom iskopavanja u potrazi za grobnicom naletio na ovu sliku, i bilo mu je zao da je ostavi tamo. Ponio ju je sa sobom u Sarajevo i dao Samiru da je skenira i pokusa saznati ko je na ovoj slici.
                    Uspomena je uspomena, razmisljao je Samir.
                    Pogotovo ovakva uspomena koja se pamti cijeli zivot.
                    Odlucio je Samir, skenirao sliku i poslao je meni da je objavimo na nasoj http://www.rogatica.com pa da vidimo hoce li se ko javiti. Original je kod Samira, doduse u dosta losem stanju, ali u situaciji kad nemas neku drugu i ona je odlicna.
                    Sta bi dali mnogi da imaju neku svoju sliku kad su bili mali.

                    I da ne zaboravim:
                    Slika je nadjena duboko zakopana u nekakvom smecu izmedju logora Rasadnik i Sladare prilikom, znaci nedavne, potrage za posmrtnim ostacima ubijenih Rogaticana, eto…

                    A ispod slike ide i moja prica…

                    A ja licno se nekako sjecam dva razdoblja sunecenja u nasoj Rogatici. Onog kad su naas sezdesetih godina sunetili i onog nesto vise od dvije decenije kasnije kad smo mi sunetili nase sinove…

                    Nas je sunetio Berber koji je svako nekolko vremena navraco, valjda jednom u koju godinu. Tad bismo zaplatili svi redom, mi muska djeca u mahali. Pa tako trebadosmo i nas trojica burazera. Najstarij buraz imade 6 godina, ja 3, a najmladji buraz Caje rahmetli imade tek par mjeseci. Spremio se Berbo da odradi poso al mu uspjede samo kod nas dvojice starijih burazera.
                    Dok pokazujuci prstom na cosak plafona sobe zavika:
                    Vidi misa vuce kolica…
                    Utom bijase cvik i gotovo, nema vise prljavstini i bakterijama zavlacenja pod kozu.
                    Poslije bi se radovali brojeci pare koje smo dobijali od rodbine i komsija za sunecenje…
                    Najmladjeg buraza nedade komsija Ahmetaga Agic, govoreci:
                    Dijete se tek rodilo a vi bi da ga sunetite.
                    Agica, kako smo ga zvali i njegova hanuma su bili nama dzedo i nena s obzirom da sam ja licno jedva malo zapamtio samo jednu rodjenu nenu i to babinu majku Hamu.
                    O dzedi i neni nasim Agicima sam ja ranije napiso jednu pricu, ima na forumu u onoj temi: Gracanica i ostali dijelovi nase…

                    A nase sinove je sunetio nas dobri Fuad Sijercic, rahmetli.
                    Radio je Fudo inace na rendgenu u bolnici u nasoj Rogatici. Uvijek veseo, raspolozen i spreman na salu i zafrkanciju. A tek kakav je specifican smijeh imo, moro si se smijati njegovom smijehu.
                    Bio sam prisutan na njegova dva sunecenja ili bolje reci trebo biti prisutan. U novije predagresorsko vrijeme izadje novi trend da se djeca sunete odmah nakon rodjenja na mjesec, dva. Pa tako i ja odlucih osunetiti moga sina negdje u ljeto ’90. Dogovorio sa Fudom popodne kad idemo sa posla. Tako i bi ali ja nemogodoh prisustvovati, bijase mi zao mog Dzenisa pa utekoh u dno basce. Tu smo kasnije i otefericili uz rostilj, Fudine zafrkancije i smijeh.
                    Domalo i moj prika Galib suneti sina na svojoj Supljoj gromili.
                    I tu Fudo odradi valjano svoj poso pa smo opet dobro otefericili.
                    Jakako dobro otefericili kako je to kod nas, u zadnje vrijeme, obicaj bio.

                    Spomenutim rahmetlijama proucimo Fatihu i da im se dragi Allah smiluje i obraduje ih dzennetskim blagodatima.
                    Amin

                    Teva
                    Participant
                      Post count: 8872

                      Stara slika sunećenja u našoj Rogatici

                      Sunecenje

                      Hajde da pokusamo da odgonetnemo ko je na ovoj staroj slici sunecenja u nasoj Rogatici i ako to uspijemo da onda vlasniku (sunetliji) urucimo originalnu sliku koja je doduse u prilicno losem stanju a evo i zasto:

                      U srijedu 27.07.2011 vrijedni istrazitelji INO (Institut za nestale osobe) su bili na svom uobicajenom poslu u nasoj Rogatici.
                      Suvad, istrazitelj INO je prilikom iskopavanja u potrazi za grobnicom naletio na ovu sliku, i bilo mu je zao da je ostavi tamo. Ponio ju je sa sobom u Sarajevo i dao Samiru da je skenira i pokusa saznati ko je na ovoj slici.
                      Uspomena je uspomena, razmisljao je Samir.
                      Pogotovo ovakva uspomena koja se pamti cijeli zivot.
                      Odlucio je Samir, skenirao sliku i poslao je meni da je objavimo na nasoj http://www.rogatica.com pa da vidimo hoce li se ko javiti. Original je kod Samira, doduse u dosta losem stanju, ali u situaciji kad nemas neku drugu i ona je odlicna.
                      Sta bi dali mnogi da imaju neku svoju sliku kad su bili mali.

                      I da ne zaboravim:
                      Slika je nadjena duboko zakopana u nekakvom smecu izmedju logora Rasadnik i Sladare prilikom, znaci nedavne, potrage za posmrtnim ostacima ubijenih Rogaticana, eto…

                      A ispod slike ide i moja prica…

                      A ja licno se nekako sjecam dva razdoblja sunecenja u nasoj Rogatici. Onog kad su naas sezdesetih godina sunetili i onog nesto vise od dvije decenije kasnije kad smo mi sunetili nase sinove…

                      Nas je sunetio Berber koji je svako nekolko vremena navraco, valjda jednom u koju godinu. Tad bismo zaplatili svi redom, mi muska djeca u mahali. Pa tako trebadosmo i nas trojica burazera. Najstarij buraz imade 6 godina, ja 3, a najmladji buraz Caje rahmetli imade tek par mjeseci. Spremio se Berbo da odradi poso al mu uspjede samo kod nas dvojice starijih burazera.
                      Dok pokazujuci prstom na cosak plafona sobe zavika:
                      Vidi misa vuce kolica…
                      Utom bijase cvik i gotovo, nema vise prljavstini i bakterijama zavlacenja pod kozu.
                      Poslije bi se radovali brojeci pare koje smo dobijali od rodbine i komsija za sunecenje…
                      Najmladjeg buraza nedade komsija Ahmetaga Agic, govoreci:
                      Dijete se tek rodilo a vi bi da ga sunetite.
                      Agica, kako smo ga zvali i njegova hanuma su bili nama dzedo i nena s obzirom da sam ja licno jedva malo zapamtio samo jednu rodjenu nenu i to babinu majku Hamu.
                      O dzedi i neni nasim Agicima sam ja ranije napiso jednu pricu, ima na forumu u onoj temi: Gracanica i ostali dijelovi nase…

                      A nase sinove je sunetio nas dobri Fuad Sijercic, rahmetli.
                      Radio je Fudo inace na rendgenu u bolnici u nasoj Rogatici. Uvijek veseo, raspolozen i spreman na salu i zafrkanciju. A tek kakav je specifican smijeh imo, moro si se smijati njegovom smijehu.
                      Bio sam prisutan na njegova dva sunecenja ili bolje reci trebo biti prisutan. U novije predagresorsko vrijeme izadje novi trend da se djeca sunete odmah nakon rodjenja na mjesec, dva. Pa tako i ja odlucih osunetiti moga sina negdje u ljeto ’90. Dogovorio sa Fudom popodne kad idemo sa posla. Tako i bi ali ja nemogodoh prisustvovati, bijase mi zao mog Dzenisa pa utekoh u dno basce. Tu smo kasnije i otefericili uz rostilj, Fudine zafrkancije i smijeh.
                      Domalo i moj prika Galib suneti sina na svojoj Supljoj gromili.
                      I tu Fudo odradi valjano svoj poso pa smo opet dobro otefericili.
                      Jakako dobro otefericili kako je to kod nas, u zadnje vrijeme, obicaj bio.

                      Spomenutim rahmetlijama proucimo Fatihu i da im se dragi Allah smiluje i obraduje ih dzennetskim blagodatima.
                      Amin

                      Dina_D
                      Participant
                        Post count: 3

                        Vidjeh tu na stranici post od Mufe, mislim da se radi o mom starom prijatelju pa ako je to on molim da mi se javi.

                        Pozdrav za svu ostalu staru raju skojom se nisam cula godinama.Javite se!

                        moja fb adresa je: Elvedina Dina Dizdarevic

                        Dina_D
                        Participant
                          Post count: 3

                          Vidjeh tu na stranici post od Mufe, mislim da se radi o mom starom prijatelju pa ako je to on molim da mi se javi.

                          Pozdrav za svu ostalu staru raju skojom se nisam cula godinama.Javite se!

                          moja fb adresa je: Elvedina Dina Dizdarevic

                          mirsad_d
                          Participant
                            Post count: 4000

                            SARAJEVSKI LIST, br.125, str.03, 20/10/1889
                            Br. 3957|gr. 1051 1—1
                            Oglas.
                            Potpisani kotarski ured kao sud u Rogatici, daje na znanje, da je na molbu ovrhovoditeljice Josefine Skopal na ruke g. Antona Skopala iz Rogatice protiv ovršenika Nikole Kojovića Papića zastupanog po Trifku Borovčaninu iz Sokolca radi dužnih 420 for. spp. dozvolio ovršnu javnu dražbu slijedećih nepokretnina ovršenikovih, popisanih u pljenidbenom zapisniku ovoga suda od 18. septembra o. god. br. 3957, koje se nalaze u mjestu Sokolcu i Rogatici i to:
                            1. „Milća” u Rogatici, pod kbr. 44, vrijednog 100 for., u granicama: od istoka Ahmed Krelja i Mustafa Delić, od zapada Avdo Avdagić, od juga Alija Krelja a od sjevera Mehmed Piljević.
                            2. Oranica „Brdo” u Lazama vrijedna 60 for., u granicama: od istoka vlasnik, od zapada Poroji, od juga put a od sjevera Božo i Stevo Bilić , parc. Broj 431.
                            3. Oranica „Gorovine” u Košutici vrijedna 40for. u granicama: od istoka SalihRustemović,od zapada šuma, od juga Osman Hurem a od sjevera Salih Rustemović, parc. br. 1264.
                            4. Oranica „Pod Brdima” u D. Odžaku, vrijedna 68 for. u granicama: od istoka „krš” od zapada i juga potok a od sjevera put, parc br. 1192.
                            5. Oranica „Borovi do” u Lazama vrijedna 48 for. u granicama: od istoka i zapada Božo i Stjepan Bilić, od juga Nikola Papić a od sjevera Osman beg Gjulbegović Šahinpašić, parc. br. 432.
                            6. Košanice „Polje” u D. Odžaku, vrijedna 150 ifr. u granicama: od istoka i juga Ibrabim beg Alibegović Šahinpašić, od zapada put a od sjevera zemlja zajednička sviju Šahinpašića, parc. br 350.
                            7. Oranica „Jabuka” u Košutici vrijedna 40 for. U granicama: od istoka šuma, od zapada i sjevera Bajro Hodžić, od sjevera još i put a od juga Mujo Demirović, parc br. 1270.
                            8. Košanice „šabanovo vrelo” vrijedno 64 for. u granicama: od istoka potpk, od zapada put, od juga Osman beg GjulbegovićŠahinpašlć a od sjevera Šaćir beg ZejnilbegovićŠahinpašie, parc br. 351.
                            9. Oranica „Avtovina” u Lazama vrijedna 114 f. ograničena: sa sve četiri strane „Vratnikom”. parc. broj 430.
                            10. Košanica „Laze” u Lazama vrijedna 110 for. ograničena: od istoka i zapada Božom i Stevom Bilićem, od juga Nikolom Kojovićem a od sjevera Osman begom Šahinpašićem, parc. br 424.
                            Dražba će se na svaku parcelu posebice voditi. Za dražbu tih nepokretnina, koja će se obdržavati u prostorijama suda odregjuju se dva roka: prvi rok na dan 27. oktobra 1889. za milć u Rogatici se nalazeći, a na 30. oktobra 1889 oba u 10 sati prije podne na licu mjesta na Sokolcu, drugi rok na 21. novembra 1889. u Rogatici pred ovim sudom za milć u Rogatici, na 23. novembra o. g. u 10 sati prije podne na licu mjesta na Sokolcu za ostale tamo nalazeće se u zalog dane nekretnine. Na prvom roku ne će se nepokretnine prodati ispod oglasne cijene a ako ne budu prodane na prvom roku, to će se na drugom roku onome prodati, koji najviše ponudi, makar i ispod oglasne cijene. Pozivaju se realni vjerovnici, koji imadu pravo da budu namireni iz kupovnine, i koji nijesu dobili posebne obavjesti o dozvoljenoj dražbi, da svoje zahtjeve prijave na razdiobnom ročištu, najkasnije do konca rasprave, jer se inače kod razdiobe kupovnine ne će uvažiti njihovi zahtjevi. Isto tako pozivaju se svi, koji hoće da dokažu prava vlastništva ili druga stvarna prava na nekretnine, koje se imaju dražbom prodati, da ne gledeći na to, što nijesu dobili posebne obavjesti, imadu svoje tužbe za ova prava predati za dvije nedjelje počevši od pošljednjega dana, kada je izrok proglašen, jer će se inače bez obzira na ta njihova prava ovrha provesti.
                            Kotarski ured kao sud Rogatica, 20. septembra 1889.

                            mirsad_d
                            Participant
                              Post count: 4000

                              SARAJEVSKI LIST 1890

                              mirsad_d
                              Participant
                                Post count: 4000

                                SARAJEVSKI LIST, br.27, str.03, 06.03.1889

                                SARAJEVSKI LIST, 24.05.1891

                                mirsad_d
                                Participant
                                  Post count: 4000

                                  Sarajevski list, br.86, str.03, 20.07.1890

                                  SARAJEVSKI LIST, br.69, str.03, 12061889

                                Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 98 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.