Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 98 total)
  • Author
    Posts
  • Teva
    Participant
      Post count: 8872

      Evo da i ovu Seletovu ideju sprovedemo u djelo.
      Ideja mi se jako svidila.:)

      Mogul biti starije slike nase nam Rogatice ???
      Iz starog albuma moje teticne Suade iz Zavidovica (sa babine strane).

      Na prvoj slici se vidi Tekijska dzamija a ko zna gdje je bila Gracanicka dzamija
      moze zamijetiti njenu staru drvenu munaru.
      Kod ove slike obrati paznju kuda je nekad iso put sa Holuca preko mosta na glavnu dzadu.

      Na drugoj slici se pored dvije dzamije na carsiji ispred vidi i dzamija u Prvomajskoj
      Jel se tako zvase Serhatova ulica ?

      Mogul nam stariji reci otprilike o kojim se godinama radi ???

      [color=#825900][quote=”Sele(citat)”] A ja,Pitare,pamtim obje munare koje su iza onog rata ostale citave(na Serhatu i u Tekiji).Obje su bile kamene,tekijska nesto visa.Mi,kao mali klinci,i to oni hrabriji,peli smo se na obje munare.Pamtim i kada su srusene.I zasto,ali…eh,znam i po cijem naredjenju,zakacene za traktor i kamion,i,gotovo.Ako kad odes kod Bugija on ce ti potanko ispricati.
      Na slici se vide i kuce Mesuda Brankovica(kasnije Muje Krluca),Bahre Brankovic(kasnije ona i rahm.Seid napravili vikendicu)Muje Salihagica,Avdibega Holuclica,pa kuca Zimica(zaboravio ranije vlasnike).
      I jos nesto,svaka cast familiji Cengica i ostaloj Tekijskoj raji,ali ove slike bi trebalo prebaciti mozda u novu rubriku slike i price iz stare Rogatice. [/quote][/color]

      Pitare, i meni puno znace, zato sam ih i stavio u ovaj moj neki kutak da se ne zagube.:)
      Sele, ideja ti je prava pa cu te sad kontaktirati preko maila da to sprovedemo u djelo.:)

      :) :) :)

      Teva
      Participant
        Post count: 8872

        Dragi moji,

        Ja evo sprovedoh Seletovu ideju u djelo i otvorih ovdje u temi: Rogatica juce, danas, sutra….., novu podtemu: SLIKE I PRICE IZ STARE ROGATICE.:)

        Sad bi bilo lijepo da svi mi koji smo postavljali stare slike Rogatice i njene stare raje,
        se potrudimo i prenesemo te slike ovdje, kao i textove koji idu uz tu istu sliku.
        Naravno samo one slike za koje licno smatramo da treba da se nalaze ovdje.

        To bi mogo uciniti i neko od nas ali da bi izbjegli nesuglasice zato je najbolje
        da to ucini samo onaj koji je i licno postavio sliku.

        Hvala vam dragi moji:)

        Teva
        Participant
          Post count: 8872

          Nastavak prenosenja slika i postova, iz drugih tema,
          a kojima je mjesto u ovoj temi: :)

          Teva pise:
          Ovu sliku je naceo zub vremena i na poledjini mogu da razumim ovo:
          Na banketu: ja, Dzevahira i Sejdalija sa ostalim
          31-12-1958 god.
          Pisano rukom moje najmladje tetke, mamine sestre Dzemke udate Husic.
          Tetka Dzemka je zivjela i jos uvijek zivi u Vogosci.
          A sad kad bi nam neko od nasih starih mogo reci ko su jos ova dvojica na slici (ovo nasih starih mislim na tetka Ahmu, hadzi Behku…..).
          Zanimljivo je da je mama tada bila trudna mojim starijim bratom Kavom, s obzirom da se on rodio koji dan kasnije.;)


          s lijeva: Tetka Dzemka, mama Dzevahira, babo Sejdalija…..

          Irfo pise:
          Teva, slika gore sa mamom i babom r.a.h. sjedi Adem Ajanovic
          iz Sljedovica, danas zivi u Gorazdu.

          Teva pise:
          Vjeruj mi Irfo da sam i sam malo sumnjo da je Adem.
          On je inaca rodzak od Hajrudina Ajanovica.
          Imo tri sina.
          Sin mu Semso rahmetli, jedan od Kakanjskih ratnih komandanata.
          Otom potom.

          Ako me ubijedis sad kad dodjem u Sarajevo da skoknemo do Gorazda, obici ce mo i Adema a i sestru mu Feridu.
          Kod njih je bilo dosta starih famelijarnih slika…..;)

          Irfo pise:
          Ja te cekam ako Bog da, obici ce mo i Gorazde a i Rogu
          nasu dragu i jedinu.

          Sele pise:
          A bi li onaj brkati(na istoj slici) mogao biti rahm.dr.Asim Holuclic?

          Kemo pise:
          I meni se cini da je, onaj brko, Asim.Friz mu je i u stare dane bio isti a i cehra.Samo nesto starija.

          Sele pise:
          Kemo,a onaj do njega bi mogao biti dr.Mustafa Ajanovic,nego ovi me zbunise sa Hajrudinovim rodjakom.Stavi mu brkove i vidjeces isti Soma (Mustafin sestric)

          Teva pise:
          Sele, evo slike jos jednom da je prostudirate ti i Kemo a ja cu pitati tetku kad budem dole pa ce mo tacno znati.:)
          Uglavnom slika je nastala 31 -12 – 1958 god. na banketu.


          s lijeva: Tetka Dzemka, mama Dzevahira, babo Sejdalija…..

          Kemo pise:
          Ma jastaje.I u njega njegova specificna frizura i osmijeh.Al da ti ne naisareti nebih se sjetio.Bogami te pamcenje dobro drzi,a i tvoje oko.

          Kemo pise:
          Ma, Teva , nemas sta provjeravati.Sve je provjereno.Kaka tetka.

          Irfo pise:
          Ja se ovih ljudi stvarno ne sjecam, babo rece da je
          ovaj izmedju tetka r.a.h. i brke Ajanovic.

          Teva pise:
          U ovoj turi imam jos ovu da je interesantna za odgonetnuti.
          Dobro, prvo dvoje sa lijeva su moji mama i babo.
          Ovdje bi bilo interesantno prepoznati i mjesto gdje je slika nastala ?
          Mi smo uvijek kuci u dnu basce imali sadrvan (zvali ga hladnjak) ali nije bio veliki, sto i okolo klupe.

          Sele pise:
          E ja cu vam reci gdje je slika nacinjena.U staroj basti Ugostiteljskog preduzeca”Sloboda”.Bili oni musebci i merak bilo u njima aksamluciti.Sruseni negdje 1965. kad je pravljen “Vagon”.(I tad su raja znala za ironiju,nazvase to vagonom u zalu za starim musebcima)Upravnik baste bio Veso Cevrkapa,sef Edo tantula,cevapcice pekli Suljaga i Timka.Janjad okretala besposlena djecurlija za koktu.Rakija se sluzila u ficevima.Oko dvanest,o ponoci” uprava i orkestar zazele cijenjenim gostima laku noc.Ali se pjesma jos ne stisava po mahalama i sokacima.Jah.

          Pitaristok pise:
          I ja se sjecam tih musebaka dobro. Mnogo ljepse za sjediti nego u vagonu. Inace u vagonu i korzu su bila dva WCa koja su, mislim na svijetu, najvise smrdila.

          Sele pise:
          Nisu,Pitaru,smrdili,nego si morao nogavice zavrnuti da u njih udjes,ali,j…ga,i smrad nekad mirise.Nisi nas kandzijom mogao otjerati odatle.

          Teva pise:
          A ficevi se jos zvali cokaljici haman i eno ih zadnjih par godina ima u Sarajevu u svakom marketu kupiti.
          Nije ni marka komad.
          Nego probajte odgonetnuti makar ko je ovaj prvi sa desna na slici.
          Znali ste ga svi dobro a bio veliki ahbab sa Safetom Isovicom.;)

          Zambi pise:
          Teva da nije slučajno rahmetli Rušid-beg Ajanović

          Teva pise:
          Tacno Zambi, pogodio si a ostale nemozes ni znati osim mojih roditelja i zenske osobe sto sjedi do Rusidbega.
          Ako sam u pravu ona ti je i danas komsinica u Podhridu.

          A ostali na slici s lijeva su:
          1. moja mama
          2. moj babo
          3. dijete Zlatan, sin Mehmedalije Cengica iz Sarajeva
          4. Nadla, hanuma Mehmedalijina
          5. mislim Ahmo Ajanovic iz Sljedovica
          6. Muhamed Ajanovic iz Sljedovica, umro mlad
          7. mislim Belkisa Ajanovic, hanuma Sabitbegova
          8. Rusidbeg Ajanovic

          Rusidbeg, Sabitbeg i Omerbeg (otac Senada i Sinana Cige) su braca.

          Anonymous
            Post count: 2088

            Odlicno. Nadam se da cu ovdje biti aktivan.

            Teva
            Participant
              Post count: 8872

              Bubelino pise:
              Nadam se da ne grijesim stavljajuci narednu fotku na ovaj topic jer mi ne djeluje stara kao prethodne, no namjera mi je bila da se, eventualno, neka tada djeca-danas odrasle osobe prepoznaju B):); Ako grijesim, halalite :blush:
              Fotografija je nastala 1989. godine???, a njom je zabiljezena atmosfera sa novogodisnje kino-projekcije koja je bila uprilicena za djecu uposlenika rogatickog ROTEX-a… Valjda cc se neki prepoznati!

              Zambi pise:
              Bubelino
              Svaka ti cast,pravo osvjezenje,jer i ja sam bio nekad radnik ROTEX-a,a usput da pomognem Zeletu,Mahirov tetic iz Podhrida je Safet Salihovic;) :laugh: ;)

              Zele pise:
              Sijetih se i ja kasnije moj zambilo ali nejse.
              Vidjeh Adema Catica na ovoj slici pa se sijetih da postavim pitanje.
              Koji zanat je zavrsio Adem a.r.?

              Bubelino pise:
              SUP- Skola ucenika u privredi (mislim da se tako formulise), odsjek pekar, izvjesno vrijeme radio u struci na Bistriku, a zatim kao kinooperater- njegov radni vijek je protekao pri NU Rusmir Gorusanin u Rogatici…
              Eto, ZELE, zadovoljena je Vasa znatizelja…:)

              Zele pise:
              Nije u pitanju radoznalos,kako bubelino rece vec provjeravam dali se znaju neki detalji kada su u pitanju neki ljudi.
              Otprilike je Bubelino pogodila samo sto onoga SUP-a nije u taj vakat bilo.Znanat se ucio kod majstora a poslije se u skoli polagalo.Eto Adem je na zanat isao kod mog dede.

              Bubelino pise:
              ZELE, ne zamjerajte, nemam nista protiv Vaseg interesovanja, zaista, halalite mi ako ste pomislili da Vam nesto predbacujem. Nisam nikako imala tu namjeru, no ako se tako protumacilo, evo tu sam da popravim takvu zabunu :)
              A obzirom da ste stariji i iskusniji te vrli znalac inih desavanja i dogadjaja, mozete li mi poblize objasniti na koji nacin se zavrsavao zanat i kako se zvao Vas dedo? Ako nije tajna, naravno…

              Sele pise:
              I Zele malo posefi.Evo ja cu reci kako je moj jaran rahm.Nasko Titoric zavrsio bravarski zanat.Poslije sestog razreda,posto je vec imao 14 godina,upisase ga na zanat,a to je islo tako sto se moralo rano ustati,zaloziti vatra u radionici,pocistiti, pa docekati majstora,a onda rintati i uciti.Oko tri sata se islo kuci,a u cetiri,teka na gauzicu,pa u skolu,malo matematike,jezika i sl.I nakon tri godine mukotrpnog rada i ucenja eto majstora koje su svi rado prihvatali jer su istinski savladali svoju struku.I,da,skola se zvala SUP(Skola ucenika u privredi),a kasnije SPO.SUP tada nije imao ni svoju zgradu nego su im iznajmljivane prostorije osnovne skole u vecernjim satima.

              Irfo pise:
              Ovo je Sele u pravu. Posto je napustio ekonomsku skolu, moj
              brat Alija r.a.h. upisao je S.U.P. i isao u prostorije osnovne
              skole. Ako se dobro sjecam tek pred kraj skolovanja presli su
              novu skolu kod igralista.

              Teva pise:
              Vjerovatno ste u pravu za ta metalna zanimanja,
              ali je pekar ipak moro u pekaru na praksu.;)

              P.S.
              Ja cu ovako polahko svaki dan prenositi po jednu staru sliku i postove o njoj iz drugih tema ovdje u ovu novu temu: Slike i price iz stare Rogatice, a vi ako ko ima sta dodati i napisati o slici Bujrum.:)
              Naravno prenosicu samo one slike za koje mislim da im je mjesto ovdje.
              Ako bude sugestija, primjedbi, naravno primicu ih bez zamjeranja.:)

              Teva
              Participant
                Post count: 8872

                Pitaristok pise:
                GALIB (Ibrahima) Lihic

                Slika iz perioda izmedju 2 svjetska rata. Moze li starija:laugh:

                Sele pise:
                Eto,Galibe,ja znam gdje mu je mezar.U haremu Arnautovica dzamije.

                Pitaristok pise:
                Nadam se da ce mo uskoro uredjivati i ovaj harem pa tako i mezar mog djede rahmetli.

                Zambi pise:
                Ako Bog da Pitar,krajnje je vrijeme,

                Teva pise:
                Meni Nedo iz mladjih dana puno lici na dzedu rahmetli.:)

                Pitaristok pise:
                Vala Teva evo i ja nesto gledam i vidim da je Nedo na njega 100%

                Teva
                Participant
                  Post count: 8872

                  Kaza pise:
                  Nadam se da nece biti tesko pogoditi ko se nalazi na ovim slikama.

                  [img size=150]
                  http://www.rogatica.org/teva/stareslike/siges.jpg%5B/img%5D

                  Zambi pise:
                  Dragi Kaza gdje ove slike nadje:
                  slika 1-s lijeva: Zika Brankovic a.r.nikad još nije nadjen, ?, Sigetov stari i Nuno Agic.
                  slika 2-s lijeva: Sigetov stari, Ferid i Fatima Ajanovic……
                  slika 3-s lijeva: Sige i Memica a.r.

                  Sele pise:
                  Bilo bi steta da se ne kaze ni ko je onaj gosp.do Zike Brankovica.To je rahm.Seid Brankovic prvi doktor nauka iz Rogatice,inace Zikin brat.Imao je prelijepu kucu do kuce rahm.Amira Prase.Dvije kcerke su mu u Americi,a supruga Bahra zivi u Sarajevu.

                  Teva
                  Participant
                    Post count: 8872

                    Ova slika nam je ostala nerijesena ????
                    Ja ne prepoznajem nikoga.:S

                    Pitaristok pise:
                    Evo jos jedne stare slike na kojoj su sve Rogaticanke i rogaticani. Vi ih prepoznajte.

                    [img size=150]
                    http://www.rogatica.org/teva/stareslike/neznam.jpg%5B/img%5D

                    Teva
                    Participant
                      Post count: 8872

                      Pitaristok pise:
                      PRVI GLAS “ROGATICA 74” I PJESMA
                      PROLJECE JE OTPOCELO S KISOM

                      Domaci za Seleta (laganini)

                      Sela pise:
                      Ksenija Erker,ili…?A gdje je voditelj?:)

                      Kaza pise:
                      Na slici je mislim nasa Amrat (Amra Teskeredzic Sahman)
                      koja nas eto ponekad cita ali nam se u zadnje vrijeme
                      ne javlja.

                      A evo da se podsjetimo te prelijepe pjesme koja izaziva
                      nostalgiju za onim lijepim vremenima.

                      Ksenija Erker – Proljece bez tebe

                      http://www.youtube.com/watch?v=KlY9UIhGQQs&feature=related

                      Proljece je otpocelo s vjetrom
                      kao da je znalo da nas dijeli
                      i dok drugi zajedno su bili
                      mi se nismo pogledati smijeli

                      Proljece je otpocelo s kisom
                      s vlakovima koji kasno stizu
                      i dok dani umorno se nizu
                      mi se opet pozdravljamo krisom

                      Refren
                      I pamtit cu dugo ono vrijeme
                      kad jos nismo znali sto nas ceka
                      kad su sume ostajale nijeme
                      kad je modra nosila nas rijeka

                      I pamtit cu dugo one sate
                      sto ne mogu vise da se vrate

                      Proljece je otpocelo s nadom
                      da ce jednom drugacije biti
                      da od ljudi necemo se kriti
                      i bez rijeci lutat cemo gradom

                      Refren

                      I pamtit cu dugo one sate
                      sto ne mogu vise da se vrate
                      sve mi kaze, uzalud te volim
                      ali sama jos uvijek se borim

                      Teva
                      Participant
                        Post count: 8872

                        Pitaristok pise:
                        Ona prva je bila lahka a sad novi domaci, malo tezi, za Seleta.

                        Sele pise:
                        Meho Colic,Hakija Muftic,Ejub Hasecic,Bekir Behlulovic,Hamdo Arnautlija…E,sad pitanje i Tebi:Kako dolazis do ovih slika?

                        Nana pise:
                        Stvarno Galibe, gdje iznalazis ove naftalinske slike?:lol:

                        Pitaristok pise:
                        Znas onu emisiju “MALE TAJNE VELIKIH MAJSTORA”

                        Pitaristok pise:
                        PONOVO ZA SELETA DOMACI

                        [img size=150]
                        http://www.rogatica.org/teva/stareslike/neznam3.jpg%5B/img%5D

                        Pitaristok pise:
                        I OVA JE ZA TEBE SELE. U MORU LIJEPIH DJEVOJAKA IMA I JEDAN LJEPOTAN. KO JE TO? PREPOZNAJS LI OSTALE (NESUMNJAM)

                        [img size=150]
                        http://www.rogatica.org/teva/stareslike/neznam4.jpg%5B/img%5D

                        Sele pise:
                        Pitar,Bogami,potesko,a i raja na slici,ugl.,nisu iz moje mahale.Ali da probam:Na gornjoj slicu su Devla i Muaz Teskeredzic i dr.Mustafa Ajanovic,a na drugoj su:Behija Muftic,Hajra Heco,Sehka Capljic,Fatima Borovac,Sahsena,Kija Arnautlija,Hankija Velic,Devla Teskeredzic,Mulija Kazic,Ragibaginca Lihic i njen Ramiz Lihic-Lika…Ako sam gdje pogrijesio ispravi me.A i ovdje jedan prijedlog:sve bi ove stare slike ljudi i grada trebalo smjestiti na jednu temu,pa uz prepoznavanje da neko (ko naravno pozna) da i poneki komentar.Bilo bi lijepo.

                        Pitaristok pise:
                        Ovaj momak sto sjedi je Enver Kazic a ispred njega je Mulija Kazic. Desno od Envera je naila Pesto (sa pletenicama. Do Kije je moja majka Ifethanma Lihic, iza Naile je koliko vidim Temima Lihic. Cetvrta slijeva u bijeloj haljini moja amidzinca Galiba Lihic. Ova druga slijeva je nesto u rodu sa Fajcom(?)…Mislim da je do Devle lijevo Taiba Brankovic…

                        Teva
                        Participant
                          Post count: 8872

                          Eto to bi bilo, sad za sad, sto se tice mog prenosenja starih slika i
                          postova o njima u ovu novootvorenu temu.
                          Ako neko smatra da jos neke slike treba prenijeti ovdje, nek mi kaze, i ja cu to rado uciniti.
                          Pa bujrum u “Slike i price iz stare Rogatice”.

                          Irfan-tekija
                          Participant
                            Post count: 681

                            Teva imaju slike sa Redjep- efendijom i onim starim Rogaticanima, slikano pred opstinom. Mozda bi i to trebalo postaviti ovdje.

                            Teva
                            Participant
                              Post count: 8872

                              Bogami Irfo dobro nas podsjeti na staru stranicu.
                              Ja sam haman bio i zaboravio koju riznicu vrijednih slika imamo tamo.
                              Oni koji zele da pregledaju (jos jednom) slike na staroj stranici mogu ih naci tamo u temi: Ostalo, podteme: Slike za pogledati, Izuzetne slike, Slike stare a Bogami i nove…..
                              Naravno na staru stranicu se moze uci iz “osnovni menu”.
                              Rado stojim na raspolaganju svima koji smatraju da neke od starih slika treba da stoje ovdje u ovoj temi: Slike i price iz stare Rogatice.
                              Dovoljno je samo da mi napisete ovdje ili posaljete mail da znam o kojim se slikama radi i nece biti problema.
                              Irfo, ove slike sam prenio vrlo rado.:)

                              [color=#825900] [quote=”Webmaster(citat)”] Javio mi se sin Redzep-ef koji je u Rogatici zivio i zavrsio osnovnu i srednju skolu. Trenutno zivi u Istambulu..
                              Poslao mi je nekoliko veoma lijepih i unikatnih slika, ovom prilikom mu se najtoplije zahvaljujem.. [/quote][/color]

                              Posjeta Reisa Kemure Rogatici…

                              [img size=150]http://www.rogatica.org/teva/stareslike
                              /redzepefendija2.jpg[/img]

                              [color=#825900][quote=”Sele(citat)”] Radoncic mladji je isao u ekonomsku skolu u Rogatici(generacija prof.dr.Dzevada Jahica,Ismeta Suljagica…).Inace na gornjoj slici su pored prepoznatih i Djuro Radonjic,predsjednik opstine i sekretar rahm.Meho Colic.
                              Na drugoj slici prepoznao sam Hajriju Spahic(moja skolska drugarica) i Seniju Spahic Jusic,a Bogami ,Coberu ,vidi se i “sestra od tetke” Tvoje ljepse polovine – Azra Jesenkovic Ajanovic.Slike su zaista vrijedne ,imaju neponovljivu vrijednost za Rogaticane,pa stoga Redzepu(cini mi se da se i mladji Radoncic tako zove) puno hvala. [/quote][/color]

                              [color=#825900] [quote=”Kaza(citat)”] Zaista, ove slike imaju neprocjenjivu vrijednost i jedino je putem interneta moguce okupiti na jednom mjestu ovakve vrijednosti.
                              Ja bih imao jednu dilemu sto se tice ove druge slike. Ljude koji se nalaze na slici sam licno jako dobro poznavao osim ovog covjeka koji je u gornjem redu, desno od Redzep-efendije. U natpisu ispod slike stoji Edhem efendija pa zarez, sto znaci da se ovo prezime Ajanovic i ne odnosi na Edhem-efendiju. Naravno Edhem-efendija je Hafizovic a sada je pitanje da li se ovo prezime odnosi na covjeka koji je jedini meni nepoznat (desno od Redzep-efendije) i o kome se radi. Da li neko zna? [/quote][/color]

                              [color=#825900] [quote=”Zele(citat)”] Ne mogu a da ne iskoristim ovu priliku i uputim selam Redzepu ,jer i ja mislim da se tako zove.Ako se sijeca Pohrida onda da kazem da je ovo od Husejnagince unuk.Mislim da cu obradovati ovog naseg nekadasnjeg komsiju i sugradzanina kad mu kazem da se i on,a i otac rahmetli posebno cesto pominju u pricama o Rogatici.Mnogo dobrog je ostalo iza Redzep-efendije rahmetli pa evo i jedan od njegovih ucenika u Mejtefu se obradova ovim slikama.
                              Jos jednom veliki selam za cijelu porodicu Radoncic a neka je rahmet dusi naseg efendije. [/quote][/color]


                              Anonymous
                                Post count: 2088

                                Teva, nesto se ovaj imageshack pojebo pa neznam postaviti slike a imam ih nekoliko. Posalji mi porukom kako to raditi.

                                Irfan-tekija
                                Participant
                                  Post count: 681

                                  Teva danas sam gledao stare slike na staroj stranici, po meni mnoge od tih slika trbalo bi prebaciti ovdje. Naime moje misljenje je da bi to sve trebalo da sluzi kao neka arhiva, i da ovi mladji mogu to da nekad pogledaju. Nadam se da se slazes .

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 98 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.