Viewing 11 posts - 76 through 86 (of 86 total)
  • Author
    Posts
  • Mustafa
    Participant
      Post count: 8282

      Antiislamska vatra Avazovih zmajeva

      U posljednje vrijeme na čelo islamofobičnog stroja stavio se Dnevni avaz sa svojim stvarnim vlasnikom Fahrudinom Radončićem, aktuelnim ministrom sigurnosti Bosne i Hercegovine. Ovih dana Dnevni avaz je pokrenuo sramnju kampanju izmišljanja laži o opasnoj i monstruoznoj vehabijskoj zajednici u Bosni i Hercegovini. Izmišljaju se afere koje nemaju veze sa istinom. O ovoj temi se piše na način koji ne ostavlja ravnodušnim nikoga u Bosni i Hercegovini. Takav primjer je izmišljanje afere čiji naslov glasi “vehabija djevojci polomio noge i isjekao genitalije“.

      U Bosni i Hercegovini ima mnogo onih koji su uvijek spremni učestvovati u širenju mržnje prema islamu i muslimanima. Njihovi motivi su različiti, međutim posljedice su uvijek iste. Nakon svakog takvog islamofobičnog divljanja povećava se mržnja prema islamu i muslimanima u Bosni i Hercegovini. Do sada je bila praksa da su predvodnici sprovođenja islamofobičnih kampanja u našoj zemlji, uglavnom, bili mediji koji zastupaju velikosrpske i velikohrvatske interese u Bosni i Hercegovini. S vremena na vrijeme tu kampanju je predvodila Federalna televizija, kojom su tada upravljali aktivisti SDP- a, kao što je Bakir Hadžiomerović.

      U posljednje vrijeme na čelo islamofobičnog stroja stavio se Dnevni avaz sa svojim stvarnim vlasnikom Fahrudinom Radončićem, aktuelnim ministrom sigurnosti Bosne i Hercegovine. Ovih dana Dnevni avaz je pokrenuo sramnju kampanju izmišljanja laži o opasnoj i monstruoznoj vehabijskoj zajednici u Bosni i Hercegovini. Izmišljaju se afere koje nemaju veze sa istinom. O ovoj temi se piše na način koji ne ostavlja ravnodušnim nikoga u Bosni i Hercegovini. Takav primjer je izmišljanje afere čiji naslov glasi “vehabija djevojci polomio noge i isjekao genitalije“.

      Autor ovakvih konstrukcija imao je jasan cilj, tj. on je za jedan navodni zločin optužio sve muslimane koje neko, po svojim mjerilima kategorizacije, svrsta u vehabije, iako ti ljudi nemaju nikakve veze sa istim slučajem. Avazu nije važno da se traga za istinom i da se procesuira počinilac. Njima je cilj širenja mržnje prema ciljanoj grupi muslimana. Nažalost, možemo reći da su uspjeli u svojim nakanama. Prvo što se dogodilo nakon što je Avaz lansirao spomenutu lažnu informaciju bila je ekspresna reakcija srpskih i hrvatskih medija i , naravno, Slobodne Bosne koja ne zna izdati kada treba krenuti u pohod na islam.

      Nakon širenja Avazove vijesti o „ vehabijskom lomljenju djevojačkih nogu i isjecanja genitalija“ uslijedili su komentari čitalaca na internet stranicama spomenutih medija. Prema komentarima čitaoca moglo se vidjeti kako je Avaz uspio usmjeriti kampanju u željenom smjeru. Skoro niko u komentarima nije optuživao osobu koja je optužena za navodno djelo, uglavno se pozivalo na klanje, ubijanje i masovno istrebljenje.

      Naravno, bilo je dosta komentara u kojima se ističe da je islam kriv za sve. Zanimljo je istaknuti i činjenicu da nijedan medij nije brisao uvredljive komentare. Avaz, Nezavisne novine, Slobodna Bosna i drugi puštali su da čitaoci vrijeđaju koliko i kako hoće. Nažalost, urednici i vlasnici Avazovog portala dopuštaju pisanje uvredljivih komentara na račun islama i muslimana, ali zato ne može proći nijedan komentar u kojem se na ružan način piše o Fahrudinu Radončiću. Pored spomenutog teksta iz Avazovog nebodera proteklih dana objavljeno je još mnogo tekstova u kojima se za sve optužuju islamisti i vehabije.

      Kao što smo istakli na početku, sa Avazom u ovoj kampanji širenja laži o opasnim islamistima kordinirano djeluje Fahrudin Radončić kao ministar sigurnosti. Radončić ne propušta ni jednu priliku da javnost upozori na opasnost od vehabija, islamista, Iranaca i drugih muslimana koje se njemu ne sviđaju. Radončić danas nastupa kao što je nekada radio Dževad Galijašević.

      Pogledajmo kako Radončić izmišlja i straši građane Bosne i Hercegovine nekakvim opasnim islamističkim nosačima broda. „To nije nikakva tajna. Mi smo ovdje tokom rata imali iranske generale koji su dolazili, došle su i vehabije. Neke zemlje su ovdje, da ih ne konkretiziram, ostavile svoje obavještajne službe, infrastrukturu i one sežu od određenih vrhova pojedinih političkih stranaka do medija. Neko možda mašta da od BiH može napraviti nosač aviona jedne rigidne ideologije, ne islama, ja sam musliman, vjerujte, ja sam dobar musliman i dobar Bošnjak, nego nečega potpuno suprotnog tome. Nismo mi slučajno donijeli odluku o restriktivnim mjerama na Vijeću ministara prema Iranu.“

      Nevedeno pisanje Dnevnog avaza i djelovanje Fahrudina Radončić ima posebnu težinu. Ministar Radončić koristi svoju poziciju u vlasti za političke obračune. Nažalost, njegovi politički obračuni i izmišljanje islamske opasnosti u Bosni i Hercegovini dragocjen su poklon snagama koje aktivno djeluju protiv islama i Bošnjaka muslimana u Bosni i Hercegovini. Nadamo se da će postati svjestan štete koju čini.

      Posebnost pisanja Dnevnog avaza nalazi se u činjenici što bosanskohercegovačka javnost ovaj list doživljava kao bošnjački mediji. Shodno tome, kada Avaz pokrene neku islamofobičnu kampanju to automatski otvori sva vrata na koja hukom ulaze svi koji žele da se obračunavaju sa islamom. Tada se pisanje Avaza uzima kao dokaz, iako su te informacije jedna velika laž.

      Ne znamo hoće li se Avaz i Fahrudin Radončić dozvati pameti i prestati sa širenjem straha od islama. Ne znamo to jer nam nisu poznati njihovi stvarni razlozi za stavljanje na čelo islamofoba u BiH. Nažalost, kako sada stvari stoje možemo očekivati da će Avazov zmaj nastaviti sa bljuvanjem vatre na islam i muslimane. Priznajemo Zmaj je za sada veoma moćan, ima jaku vatru, prži na daljinu. Ali, svemu dođe kraj, ničija nije do zore gorila pa neće ni tvoja Zmaju!

      [b]Hronologija Avazovog beščašća
      [/b]

      Naslov: MUP TK i UKC Tuzla demantovali pisanje Dnevnog avaza

      Istina i laži o navodnom zlostavljanju u Dubnici kod Kalesije: Prvo je Dnevni avaz objavio vijest da je vehabija E. A. M. u Dubnici kod Kalesije zlostavljao Amelu B. i da je “djevojci polomio noge i isjekao genitalije“.

      Kako Avaz piše: “Nju je, dalje saznajemo, zlostavljao pripadnik vehabijske zajednice iz Dubnice, kojeg je prethodno upoznala putem interneta. Premlaćivana je, polomljene su joj obje noge, ošišana joj je kosa, a pripadnik vehabijske zajednice, s kojim je djevojka navodno ostala i trudna, nanio joj je povrede genitalija oštrim predmetom, zbog čega joj je izvršen abortus. Djevojka je nakon užasa kroz koji je prošla prvobitno bila smještena u bolnicu u Sarajevu, da bi nakon toga kolima Hitne medicinske pomoći dovezena u Univerzitetski klinički centar Tuzla. Informacije o teškim povredama “Avazu” su potvrđene iz dobro obaviještenih izvora UKC-a Tuzla.

      – Djevojka je dovezena u UKC Tuzla, gdje joj je urađen abortus i ostali zahvati na ženskim organima. Nakon što je danas (petak, op. a.) izašla iz kome, isti dan je prebačena na Kliniku za psihijatrijske bolesti. Trenutno se oporavlja na ovoj klinici, gdje prolazi kroz teške faze poremećaja ličnosti – tvrdi naš sagovornik blizak UKC-u Tuzla.”

      Vijest su potom preuzeli bezmalo svi mediji. Posebno su se naslađivali mediji koji jedva čekaju da objave vijest u kojem se po lošem spominju muslimani, a vehabije naročito. Slobodna Bosna je čak i naslovnu stranicu posvetila ovome događaju. Pisalo se sve i svašta. Slobodna Bosna se čudila i pitala zašto E. A. M. nije uhapšen.

      A onda je krenula druga strana priče. Prvo su neki kalesijski i tuzlanski portali objavili vijest da u Dubnici kod Kalesije, gdje pripadnici selefijske grupe imaju svoj mesdžid, nije bilo nikakvog zlostavljanja.

      – Odgovorno vam tvrdim da se to nije desilo ovdje i da takav ne živi s nama. Ovdje nije bilo nikakvog zlostavljanja. Mi se svi dobro poznajemo. Ko god hoće da nas upozna, bujrum neka dođe kod nas u mesdžid, neka bude naš gost koliko hoće, lijepo ćemo ga ugostiti, ponuditi čajem i zajedno ćemo učiti o islamu. Ovo je još jedan u nizu napada na nas, citirali su Samira Šehića, pripadnika ove zajednice.

      Samir Šehić tvrdi da je to samo jošjedan od medijskih nasrtaja na njega i “braću”.

      – Tako su njihovi mediji pisali, ali to nema nikakve veze sa istinom. Moj komšinica, Srpkinja, kada je išla u Bijeljinu da sa svojima proslavi Božić, meni je ostavila ključ od kuće…Mi pozivamo sve ljude u islam, a naš poslanik Muhammed, a.s., u jednom hadisu kaže: “Najpotpuniji vjernici među vama su oni najboljeg vladanja, a najbolji od vas su oni koji su najbolji prema svojim ženama.“, pričao je Šehić za http://www.kalesijske-novine.com.

      Istog dana i Radio televizija Tuzlanskog kantona je, pozivajući se na saopštenje iz MUP TK, objavila da vijest o zlostavljanju djevojke i o tome kako joj je vehabija isjekao genitalije nije tačna.

      “Iz MUP-a TK kantona tvrde da, ukoliko se uistinu desilo onako kako je u novinama opisano prema tvrdnjama nezvaničnih izvora, zlostavljač bi već bio u pritvoru. Sumnjivo je i to što se detalji ne podudaraju u svim izvještajima. Naprimjer, dok su pojedini mediji pisali da se stravičan zločin desio kod Zenice, drugi su pisali da se to desilo u Dubnici kod Kalesije. Također dok neki govore da je njena majka znala da je djevojka zlostavljana, drugi kažu da nije znala. Iz MUP-a Tuzlanskog kantona tvrde da zlostavljanje nije ni prijavljeno”, objavila je RTV TK-a. Iza toga je tuzlanski bportal.ba, pozivajući se na Službu za informisanje Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, objavio potpuno suprotnu priču od one koja je objavljena u Avazu.

      – U saopćenju za javnost, kako je navedeno, povodom pisanja medija i interesa javnosti za slučaj pacijentice A.B., iz UKC Tuzla navodi se da “pri pregledu pacijentice nisu konstatovane povrede koje bi ukazivale na nasilje nad pacijenticom”. U prvobitnim medijskim izvještajima, koje se danas demantirali iz UKC-a Tuzla, navodilo se da je Amela B. “imala prelome obje noge i isječene genitalije”.

      -Pacijentica A.B. nalazi se na liječenju u Klinici za psihijatriju Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla. Dana, 26.01.2013. godine iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, u pratnji medicinskog osoblja, pacijentica A.B. premještena je u Univerzitetski klinički centar Tuzla i primljena na Kliniku za anestezijologiju i reanimatologiju. Pri pregledu pacijentice nisu konstatovane povrede koje bi ukazivale na nasilje nad pacijenticom i zbog toga, a u skladu sa procedurama koje se sprovode u Ustanovi, nije postojala osnova za prijavljivanje slučaja nadležnom Ministarstvu unutarnjih poslova Tuzlanskog kantona, zvanično je saopćeno iz Univerzitetsko-kliničkog centra Tuzla, objavio je bportal.ba.

      Saznali smo i da spominjani E. A. M. nije iz Dubnice, nego je iz Gornjih Rainaca kod Kalesije. I njegove komšije tvrde da nema ni jedan posto istine u onome što se pisalo.

      Iako su i MUP TK i JU UKC Tuzla demantovali pisanje Dnevnog avaza, Slobodne Bosne i drugih medija, nanesena je ogromna šteta osobama koje su spominjane i optuživane.

      I Avaz i SB su nedavno objavili i tekstove o nelegalnim i nezakonitim dženazama u Gornjoj Maoči u kojima su kao glavnog krivca optuživali Nusreta Imamovića. Neki tvrde da je sve ovo medijska priprema za novu akciju hapšenja muslimana sa bradama kakva je bila akcija “Svjetlost” u Gornjoj Maoči. Ministar sigurnosti Fahrudin Radončić zna da je njegov prethodnik Sadik Ahmetović postao omražen među mnogim muslimanima zbog akcije “Svjetlost” pa bi njemu i najviše odgovaralo ocrnjivaje i medijsko linčovanje Nusreta Imamovića i onih koji ga uzimaju za svoga šejha.

      Piše: Ramiz Hodžić – Saff br. 333.

      pasa
      Participant
        Post count: 295

        Allah mnogostruko nagrađuje dobra djela

        Priredio: Abdulvaris Ribo

        Ibn Abbas, radijallahu anhu, prenosi od Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, a on prenosi od svoga Uzvišenog Gospodara da je rekao: ”Uzvišeni Allah je odredio dobra i loša djela, a zatim je to pojasnio (melekima). Pa ko bude imao namjeru da učini dobro, ali ga ne učini, bit će mu u cijelosti upisano dobro djelo. A ako učini dobro djelo koje je naumio, bit će mu upisano od deset pa do sedam stotina dobrih djela i još više. A ko bude imao namjeru da uradi loše djelo, pa ga ne uradi, Allah će mu ga kod Sebe upisati u potpunosti kao dobro djelo. A ako uradi loše djelo koje namjerava, Allah će ga upisati samo kao jedno loše djelo.”[1]

        Ebu Hurejre, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ”Uzvišeni Allah kaže: ‘Kada Moj rob želi da učini loše djelo, ne zapisujte ga sve dok ga ne učini, pa ako ga učini, tada ga zapišite kao jedno loše djelo. Ako ga ostavi radi Mene, upišite mu to kao jedno dobro djelo. A kada želi da učini dobro djelo, ali ga ne učini, upišite mu to kao jedno dobro djelo, a ako ga uradi, upišite mu ga deseterostruko pa do sedam stotina puta.”[2]

        Od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, prenosi se da je rekao: ”Uzvišeni Allah – a Njegove riječi su hakk (istina) – rekao je: ‘Kada Moj rob donese namjeru da učini dobro djelo, upišite mu ga kao dobro djelo. A ako ga uradi, upišite mu ga kao deset dobrih djela. Ako donese namjeru da uradi loše djelo, nemojte ga upisivati, pa ako ga uradi, upišite mu ga samo kao jedno loše djelo. Ako odustane od njega – ili je rekao: ‘Ako ga ne uradi’ – upišite mu ga kao dobro djelo.”'[3] Zatim je proučio: ”Ko uradi dobro djelo, bit će deseterostruko nagrađen.”[4]

        Od Ebu Zerra, radijallahu anhu, prenosi se da je rekao: Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ”Uzvišeni Allah kaže: ‘Ko uradi dobro djelo, bit će deseterostruko nagrađen ili još više. A ko uradi loše djelo, bit će kažnjen samo za jedno loše djelo ili ću mu oprostiti. Ko Mi se približi za pedalj, Ja mu se približim za lakat. Ko Mi se približi za lakat, Ja mu se približim za dužinu raširenih ruku. Ko Mi dolazi hodeći, Ja mu dolazim trčeći. Ko Me susretne sa toliko grijeha sa kojima Zemlju može ispuniti, Ja ću mu ih isto toliko oprostiti.”'[5]

        Komentar:

        Jedno od osnovnih pravila islama jeste da se sve cijeni i mjeri prema namjeri ili nijjetu. Čovjek će biti nagrađen i kažnjen prema svojoj namjeri. Tako, ako čovjek ima namjeru da uradi dobro, pa ga nešto u tome omete, on će imati sevap kao i da je uradio to djelo. A ako bude imao namjeru da uradi zlo, pa odustane iz strahopoštovanja prema Allahu, za to će mu biti upisano jedno dobro djelo. Međutim, ako odustane zbog toga što nije u stanju da ga uradi ili je onemogućen u tome, pisat će mu se kao da je uradio loše djelo, jer imao je čvrstu odluku da ga učini. To potvrđuje hadis Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, u kojem kaže: ”Kada se dvojica muslimana sukobe sa sabljama, i ubica i ubijeni će u Džehennem.” Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, upitan je: ”Allahov Poslaniče, dobro (znamo zašto je tako određeno za) ubicu, ali zašto i ubijeni?” ”Zato što je i on nastojao da ubije svoga protivnika.” (Muslim) Što se tiče same pomisli na grijeh, bez čvrste odluke da se počini, za to se neće odgovarati i neće se pisati kao grijeh, osim ako se u djelo pretvori. Ovakvog mišljenja je najveći broj islamskih pravnika (fakiha) i učenjaka hadisa (muhaddisa). Oni smatraju da će čovjek biti pitan i kažnjen za djela srca, a u djela srca spadaju i namjere. U hadisima je istaknuta Allahova dobrota i plemenitost prema ummemtu Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, time što se za dobro djelo njegovi sljedbenici višestruko nagrađuju, što ne važi za loša djela koja se ne pišu višestruko. Također, za samu namjeru da se učini dobro djelo, piše se kao da je djelo u potpunosti i učinjeno, a loše djelo se piše samo ako se učini. To je neizmjerna Allahova milost prema čovjeku, jer da nije tako, malo bi ko u Džennet ušao, zbog toga što čovjek čini mnogo više loših nego dobrih djela.

        [1] Buhari u Sahihu, Kitabur-rikak, (6491), Muslim u Sahihu, Kitabul-iman, (131), Ahmed u Musnedu, (2828 i 3402).

        [2] Muslim u Sahihu, Kitabut-tevhid, (7501)

        [3] Tirmizi, El-Džami’us-sahih, (3073)

        [4] El-En’am, 160.

        [5] Muslim u Sahihu, Kitabuz-zikr, ved-dua’ vet-tevbe vel-istigfar, (2687), Ibn Madže u Sunenu, (3821), Vidi: Sahih Sunen Ibn Madže, (3079) i Sahihul-džami’us-sagir, (8141)

        pasa
        Participant
          Post count: 295

          Bugari druge vjere uznemiravaju i napadaju Muslimane dok obavljaju namaz(
          https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Nky63GJ8drE#!

          pasa
          Participant
            Post count: 295

            Tefsir: Ibn Kesir
            “Reci: ‘Tražim zaštitu Gospodara ljudi, /1/ Vladara ljudi, /2/ Boga ljudi, /3/ od zla šejtana – koji nanosi zle misli pa se skrije, /4/ koji zle misli unosi u srca ljudi /5/ “od džinova i od ljudi.'” /6/
            Ovdje su istaknuta tri svojstva Uzvišenog Gospodara: gospodstvo /rububijjet/, vlast /el-mulk/ i Božanstvenost /el-uluhijjet/. On je dakle Gospodar, Vladar i Bog svega što postoji – Sve što je stvoreno pripada Njemu i Njegovi su robovi. On naređuje onima koji traže zaštitu od zla šejtana – napasnika, koji nabacuje zle misli da je traže od /725/ onoga koji je opisan gore navedenim svojstvima, jer nema nijednog čovjeka, a da nema svoga šejtana koji mu uljepšava grijehe i na njih ga navodi. U vjerodostojnom hadisu stoji: /726/
            “Nema niko od vas a da nema svoga druga /šejtana/.” Rekli su: “Ni ti, Allahov Poslaniče!” “Ni ja”, odgovorio je, samo što me Allah pomogao pa sam ga savladao, te mi naređuje samo dobro.” U vjerodostojnom hadisu koji navode Muslim u svome i Buharija u svome Sahihu, od Enesa se prenose riječi Allahovog Poslanika u kojima je rekao: /727/”Šejtan po čovjekovom tijelu kruži kao krv.” Imam Ahmed preko Ebu-Temime navodi opis pratioca Allahovog Poslanika, s.a.v.s., i kaže: /728/ “Magarac na kome je jahao Allahov Poslanik, s.a.v.s., jednom prilikom je posrnuo, pa sam rekao: “Propao šejtan!” Na to je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: “Ne govori: ‘Propao je šejtan’, jer kad to kažeš on je još veći”, dodavši: “Ja sam ga svojom snagom savladao. Kad kažeš: ‘U ime Allaha’, on se smanji i postane sitan kao mušica.” Ovaj hadis bilježi samo Ahmed,a lanac prenosilaca dobar je i jak.
            U ovom hadisu aludira se na to kad god se srce sjeti Allaha, dž.š., šejtan biva pobijeđen i ponižen, a ako se ne spomene Allah, dž.š., šejtan pobijedi i biva veći. Seid bin Džubejr prenosi od Ibn-Abbasa da je u vezi sa riječima ”…koji nanosi zle misli, a potom se sakrije”, rekao: ”Šejtan čuči (i vreba) na ljudskom srcu i ako čovjek zaboravi i nemaran je od sjećanja na Allaha, dž.š., šejtan mu nanosi zle misli, a ono se sjeti (i spomene) Allaha, dž.š., on se skrije. El-Mu‘temir bin Sulejman prenosi od svog oca da je rekao: ”Rečeno je da šejtan koji nanosi zle misli, radi to sa ljudskim srcem kada je čovjek u stanju tuge ali i radosti, a ako čovjek spomene Allaha, dž. š., tada šejtan nestane i skrije se. Allahove riječi: ”…koji zle misli unosi u srca ljudi (i džina).” Ovdje riječ označava i ljude i džine. Ibn-Džerir kaže: ”Za džine je u Kur‘anu upotrijebljen izraz (ljudi od džina) i nije nikakvo čudo što se riječ odnosi i na njih.” Riječi Uzvišenog: ”…od džina i od ljudi”, jačaju stav da se riječ upotrebljava i za ljude i za džine. Postoji mišljenje da se riječi odnose na onoga koji nanosi ružne misli pa bio on od ljudi – šejtana ili od džinskih šejtana. Kao što kaže Uzvišeni: ”Tako smo svakom vjerovjesniku neprijatelje određivali, šejtane u vidu ljudi i džinova koji su jedni drugima kićene besjede govorili da bi ih obmanuli.” (El-En‘am) Kao što prenosi Imam Ahmed od Ebu-Zerra koji je rekao: /729/
            ”Došao sam Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., a bio je u džamiji, pa mi je rekao: ‘O Ebu-Zerre, jesi li klanjao?’ Rekoh: ‘Nisam.’ On reče: ‘Ustani I klanjaj.'” Ebu-Zerr dalje kazuje, pa kaže: ”Ustao sam pa klanjao, a zatim sam sjeo, a Poslanik ponovo reče: ‘O Ebu-Zerre, traži od Allaha zaštitu od zla ljudi-šejtana, i zla džina-šejtana.’ Ja sam ga upitao: ‘O Allahov Poslaniče, zar i među ljudima ima šejtana?’, a On reče: ‘Da.’” Imam Ahmed sa svojim lancem prenosilaca prenosi od Ibn-Abbasa da je rekao: /730/ ”Došao je neki čovjek kod Allahovog Poslanika, s.a.v.s., pa mu je rekao: ‘O Allahov Poslaniče, ja u sebi zamišljam neke stvari, a draže mi je da padnem sa neba nego da to i spomenem.’ Poslanik reče: ‘Allahu ekber (Allah je najveći), Allahu ekber, elhamdu lillah (hvala Allahu) koji je šejtanske spletke sveo na nanošenje loših misli.’” Hadis bilježe Ebu-Davud i Et-Tirmizi.

            Dervis
            Participant
              Post count: 104

              Pasa, jedan veliki i topli selam za tebe i tvoje mole..
              Da ti dragi Allah svako dobro da!

              pasa
              Participant
                Post count: 295

                Dova koju je lijepo učiti u noći Lejletul-kadr

                Dova koju je lijepo učiti u noći Lejletul-kadr
                Polahko nam se bliži zadnja trećina ramazana u kojoj se nalazi blagoslovljena noć Lejletul-kadr. Ova noć nalazi se u jednoj od neparnih noći zadnjih deset dana blagoslovljenog mjeseca ramazana. Stoga vam preporučujemo da naučite ovu kratku dovu koju je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, preporučio da se uči u ovoj noći…

                Aiša, radijallahu anha, upitala je Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “Kada bih znala da je Lejletul-kadr, koju bih dovu upućivala Allahu u toj noći?” Poslanik odgovori: “Reci: Allahumme inneke ‘afuvvun kerimun tuhibbul-‘afve fa’fu ‘anni! (Allahu moj, zaista Ti si Onaj koji mnogo prašta i plemenit si, voliš da praštaš pa i meni oprosti!).” (Bilježe Et-Tirmizi, Ibn Madža, a hadis je sahih. Albani, Silsiletu Sahihe, 3337)
                _______________________________________________

                Želimo iskoristiti priliku da vas podsjetimo na još jednu dovu o kojoj smo ranije pisali na stranici, a čije učenje predstavlja ogromno dobro i zamolili bismo vas da ovu dovu ispišete na list papira i da je nalijepite negdje na vidljivo mjesto u vašoj spavaćoj sobi kako biste je što prije naučili napamet i kako biste se sjetili da je učite svako jutro kada se probudite.

                Dova koja vodi u Džennet

                Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Ko ujutro ustane i izgovori ove riječi, ja sam mu garant, odnosno ja ću ga uzeti za ruku i uvesti u Džennet. Ko se probudi i izgovori ove riječi:

                رَضِيتُ بِاللهِ رَبًّا وَ بِالإسْلاَمِ دِينًا وَ بِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ نَبِيًّا

                “Reditu billahi Rabben ve bil-islami dinen vebi Muhammedin, sallallahu alejhi ve sellem, nebijjen

                (Zadovoljan sam da mi je Allah Gospodar, islam vjera i Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, poslanik).” (Hadis bilježi Et-Tirmizi, a hadis je sahih)

                http://www.n-um.com/?q=node/5405

                pasa
                Participant
                  Post count: 295

                  Dova koju je lijepo učiti u noći Lejletul-kadr

                  Dova koju je lijepo učiti u noći Lejletul-kadr
                  Polahko nam se bliži zadnja trećina ramazana u kojoj se nalazi blagoslovljena noć Lejletul-kadr. Ova noć nalazi se u jednoj od neparnih noći zadnjih deset dana blagoslovljenog mjeseca ramazana. Stoga vam preporučujemo da naučite ovu kratku dovu koju je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, preporučio da se uči u ovoj noći…

                  Aiša, radijallahu anha, upitala je Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “Kada bih znala da je Lejletul-kadr, koju bih dovu upućivala Allahu u toj noći?” Poslanik odgovori: “Reci: Allahumme inneke ‘afuvvun kerimun tuhibbul-‘afve fa’fu ‘anni! (Allahu moj, zaista Ti si Onaj koji mnogo prašta i plemenit si, voliš da praštaš pa i meni oprosti!).” (Bilježe Et-Tirmizi, Ibn Madža, a hadis je sahih. Albani, Silsiletu Sahihe, 3337)
                  _______________________________________________

                  Želimo iskoristiti priliku da vas podsjetimo na još jednu dovu o kojoj smo ranije pisali na stranici, a čije učenje predstavlja ogromno dobro i zamolili bismo vas da ovu dovu ispišete na list papira i da je nalijepite negdje na vidljivo mjesto u vašoj spavaćoj sobi kako biste je što prije naučili napamet i kako biste se sjetili da je učite svako jutro kada se probudite.

                  Dova koja vodi u Džennet

                  Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Ko ujutro ustane i izgovori ove riječi, ja sam mu garant, odnosno ja ću ga uzeti za ruku i uvesti u Džennet. Ko se probudi i izgovori ove riječi:

                  رَضِيتُ بِاللهِ رَبًّا وَ بِالإسْلاَمِ دِينًا وَ بِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ نَبِيًّا

                  “Reditu billahi Rabben ve bil-islami dinen vebi Muhammedin, sallallahu alejhi ve sellem, nebijjen

                  (Zadovoljan sam da mi je Allah Gospodar, islam vjera i Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, poslanik).” (Hadis bilježi Et-Tirmizi, a hadis je sahih)

                  http://www.n-um.com/?q=node/5405

                  pasa
                  Participant
                    Post count: 295

                    Sadakom do Allahove milosti

                    Ovom prilikom želim da sa vama podijelim dva događaja iz svog života gdje sam se uvjerio u istinitost, skoro trenutne, pomoći koju sam dobio od Uzvišenog Allaha kada sam udijelio sadaku…

                    Često otvaram vašu stranicu i čitam spisak onih koji uplaćuju novčanu pomoć za siromašne muslimane u Bosni, i može se primijetiti, po inicijalima koje iznosite, da neki ustrajavaju u ovom dobru svaki mjesec, pa se zapitam šta ove ljude navodi na to da od sebe i svojih porodica odvajaju novac i šalju ljudima koje, vjerovatno, i ne poznaju. Poznato je da svi ljudi vole imetak i da je nekima draže da im dirneš u bilo šta drugo, ali da im ne tražiš da ti dadnu nešto od svog imetka. Onda pomislim da su to ljudi koji su shvatili bit ovog dunjaluka i koji svim svojim srcem i dušom vjeruju u obećanje svoga Gospodara i riječi svoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da će udjeljivanjem sadake imati višestruke nagrade i koristi i na dunjaluku i na ahiretu.

                    Ovom prilikom želim da sa vama podijelim dva događaja iz svog života gdje sam se uvjerio u istinitost, skoro trenutne, pomoći koju sam dobio od Uzvišenog Allaha kada sam udijelio sadaku.

                    Prvi slučaj: Prošle godine imao sam jedan neuspjeli hirurški zahvat zbog kojeg sam dobio infekciju, te sam imao krvarenje i jake bolove skoro mjesec dana poslije toga. U tom vremenu, četiri ili pet puta morao sam ići u hitnu, ali nije bilo nekog većeg poboljšanja, već sam morao korisiti jake tablete protiv bolova, da bih, usljed korištenja tih medikamenata, počeo osjećati i jake bolove u želucu. Doktori nisu znali o čemu se radi i nadali su se da će krvarenje uskoro prestati, međutim, to je potrajalo mjesec dana.

                    U međuvremenu čuo sam za teško stanje jedne porodice koja živi u BiH i koja je bila u teškoj materijalnoj situaciji, pa sam se sjetio Poslanikovog, sallallahu alejhi ve sellem, hadisa: “Liječite bolesne sadakom”, te sam odvojio nešto novca i poslao im sa nijjetom i željom da mi dragi Allah olakša moju zdravstvenu situaciju. Subhanallah! Odmah sutradan prestalo mi je krvarenje i bol je uminula.

                    Slavljen neka je Onaj koji nam je, jezikom Svoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, poslao obećanje kroz hadis koji prenosi Ebu Hurejra: “Ko od mu’mina otkloni neku dunjalučku brigu ili nevolju, Allah će od njega otkloniti brige na Kijametskom danu. Ko nekome olakša teškoću, Allah će njemu olakšati i na dunjaluku i na ahiretu. Ko pokrije nekome sramotu, Allah će njega pokriti i na dunjaluku i na ahiretu. Allah je robu na pomoći sve dok rob pomaže svome bratu.”

                    Imam Ibnul-Kajjim, rhm., rekao je: “Sadaka (milostinja) ima veoma čudno djelovanje na čovjeka. Sadaka od čovjeka otklanja razne bolesti, nesreće, djelovanje sihra, uroka, pa makar ona bila i od pokvarenjaka, grješnika, pa čak i od kafira, Allah će od njih, zbog njihove dobrote i sadake, otkloniti nedaće.” (El-Valib es-Sajid, 1/49)
                    __________________________________________

                    Drugi slučaj: Prije tri mjeseca, po završetku džuma-namaza, izlazim iz mesdžida i na izlazu ugledam jednog brata koji glasno poziva da se udijeli sadaka za narod Sirije. Pomislim da ću dati jednu manju novčanicu te izvadim novčanik i ugledam da imam samo jednu veću novčanicu u novčaniku!! Ništa, okrenem se i odustanem od namjere da udijelim sadaku.

                    Međutim, poslije nekoliko koraka, pomislih: “Subhanallah, neki idu u Siriju i žrtvuju svoje živote kako bi pomogli nedužni narod, a zar ja ne mogu odvojiti ni djelić svog imetka da se pomogne gladnim muslimanima?” Ponovo izvadim novčanik i ubacim onu novčanicu u vrećicu u kojoj se prikupljala pomoć, nadajući se pri tome Allahovoj nagradi. Ustvari, ta novčanica i nije bila toliko velika, ali sam u to vrijeme bio u nekim dugovima, tako da mi je to tada bilo mnogo novca, ali sam se pouzdao u svoga Gospodara.

                    Poslije nekoliko dana dolazi mi u posjetu jedan brat iz drugog grada i, sjedeći u mojoj kući, upita me koliko plaćam stanarinu, te koliko dobijam pomoći od države za plaćanje stana (u većini zapadnih zemalja postoji mogućnost da država pomogne u plaćanju stanarine, ako se čovjek nalazi u nekim okvirima i ramovima za tu pomoć), pa mu odgovorim da već 10-ak godina ne dobijam tu pomoć, jer sam izgubio pravo na to. Međutim, on mi je rekao da vjeruje da imam pravo na to jer sam u međuvremenu dobio djecu i uzeo sam veći stan.

                    I zaista, pošaljem zahtjev za pomoć i malo poslije toga dobijem odobrenje da mjesečno dobijam skoro duplo novca od onog što sam udijelio za narod Sirije! U zadnjih nekoliko godina imao sam pravo da dobijam tu pomoć, ali sam to skroz smetnuo sa uma, i evo sada već nekoliko mjeseci dobijam tu svotu novca bez imalo ulaganja truda da zaradim taj novac. Moj Gospodar mi je već do sada pet-šest puta vratio ono što sam udijelio kao sadaku.

                    Subhanallah, koliko sam čuo sličnih priča od braće koja kažu da su uplatili sadaku na neko mjesto i da im je onda došao novac odakle se nisu ni nadali i u mnogo većoj količini od same sadake koju su uplatili.

                    Uzvišeni Allah u Kur’anu kaže: “Što god da podijelite, On će vam nadoknaditi, jer On je najbolji Opskrbitelj!” (Sebe, 39) A u jednom hadisi-kudsijju Plemeniti Allah kaže: “Čovječe, dijeli, pa da ti dadnem!”

                    Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Sadaka neće umanjiti imetak!” I rekao je: “Nema dana u kojem robovi osvanu a da ne siđu dva meleka i jedan od njih govori: ‘Allahu, nadoknadi onome ko dijeli’, a drugi govori: ‘Allahu, daj propast onome ko uskraćuje!’”

                    Nešto razmišljam: kada ja, koji nisam baš neke lahke ruke da udjeljujem sadaku tako često, odmah poslije udijeljene sadake vidim tragove Allahove milosti u svom životu, kako li je tek onima kojima je Uzvišeni Allah usadio ljubav u srca da često pomažu druge? Kakvim li je blagodatima i počastima Uzvišeni Allah na ovom svijetu počastio njih i kakve li ih nagrade i radosne vijesti čekaju kada se susretnu s Njim na Danu obećanom?

                    I na kraju, ne mogu a da ne spomenem još ova dva lijepa hadisa našeg Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem:

                    Od Enesa b. Malika prenosi se da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Sadaka zaista gasi srdžbu Gospodara i otklanja tešku smrt.”

                    “Sadaka briše grijehe kao što voda gasi vatru.” (Et-Tirmizi, br. 2616)

                    Brat E. F.

                    pasa
                    Participant
                      Post count: 295

                      Sadakom do Allahove milosti

                      Ovom prilikom želim da sa vama podijelim dva događaja iz svog života gdje sam se uvjerio u istinitost, skoro trenutne, pomoći koju sam dobio od Uzvišenog Allaha kada sam udijelio sadaku…

                      Često otvaram vašu stranicu i čitam spisak onih koji uplaćuju novčanu pomoć za siromašne muslimane u Bosni, i može se primijetiti, po inicijalima koje iznosite, da neki ustrajavaju u ovom dobru svaki mjesec, pa se zapitam šta ove ljude navodi na to da od sebe i svojih porodica odvajaju novac i šalju ljudima koje, vjerovatno, i ne poznaju. Poznato je da svi ljudi vole imetak i da je nekima draže da im dirneš u bilo šta drugo, ali da im ne tražiš da ti dadnu nešto od svog imetka. Onda pomislim da su to ljudi koji su shvatili bit ovog dunjaluka i koji svim svojim srcem i dušom vjeruju u obećanje svoga Gospodara i riječi svoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da će udjeljivanjem sadake imati višestruke nagrade i koristi i na dunjaluku i na ahiretu.

                      Ovom prilikom želim da sa vama podijelim dva događaja iz svog života gdje sam se uvjerio u istinitost, skoro trenutne, pomoći koju sam dobio od Uzvišenog Allaha kada sam udijelio sadaku.

                      Prvi slučaj: Prošle godine imao sam jedan neuspjeli hirurški zahvat zbog kojeg sam dobio infekciju, te sam imao krvarenje i jake bolove skoro mjesec dana poslije toga. U tom vremenu, četiri ili pet puta morao sam ići u hitnu, ali nije bilo nekog većeg poboljšanja, već sam morao korisiti jake tablete protiv bolova, da bih, usljed korištenja tih medikamenata, počeo osjećati i jake bolove u želucu. Doktori nisu znali o čemu se radi i nadali su se da će krvarenje uskoro prestati, međutim, to je potrajalo mjesec dana.

                      U međuvremenu čuo sam za teško stanje jedne porodice koja živi u BiH i koja je bila u teškoj materijalnoj situaciji, pa sam se sjetio Poslanikovog, sallallahu alejhi ve sellem, hadisa: “Liječite bolesne sadakom”, te sam odvojio nešto novca i poslao im sa nijjetom i željom da mi dragi Allah olakša moju zdravstvenu situaciju. Subhanallah! Odmah sutradan prestalo mi je krvarenje i bol je uminula.

                      Slavljen neka je Onaj koji nam je, jezikom Svoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, poslao obećanje kroz hadis koji prenosi Ebu Hurejra: “Ko od mu’mina otkloni neku dunjalučku brigu ili nevolju, Allah će od njega otkloniti brige na Kijametskom danu. Ko nekome olakša teškoću, Allah će njemu olakšati i na dunjaluku i na ahiretu. Ko pokrije nekome sramotu, Allah će njega pokriti i na dunjaluku i na ahiretu. Allah je robu na pomoći sve dok rob pomaže svome bratu.”

                      Imam Ibnul-Kajjim, rhm., rekao je: “Sadaka (milostinja) ima veoma čudno djelovanje na čovjeka. Sadaka od čovjeka otklanja razne bolesti, nesreće, djelovanje sihra, uroka, pa makar ona bila i od pokvarenjaka, grješnika, pa čak i od kafira, Allah će od njih, zbog njihove dobrote i sadake, otkloniti nedaće.” (El-Valib es-Sajid, 1/49)
                      __________________________________________

                      Drugi slučaj: Prije tri mjeseca, po završetku džuma-namaza, izlazim iz mesdžida i na izlazu ugledam jednog brata koji glasno poziva da se udijeli sadaka za narod Sirije. Pomislim da ću dati jednu manju novčanicu te izvadim novčanik i ugledam da imam samo jednu veću novčanicu u novčaniku!! Ništa, okrenem se i odustanem od namjere da udijelim sadaku.

                      Međutim, poslije nekoliko koraka, pomislih: “Subhanallah, neki idu u Siriju i žrtvuju svoje živote kako bi pomogli nedužni narod, a zar ja ne mogu odvojiti ni djelić svog imetka da se pomogne gladnim muslimanima?” Ponovo izvadim novčanik i ubacim onu novčanicu u vrećicu u kojoj se prikupljala pomoć, nadajući se pri tome Allahovoj nagradi. Ustvari, ta novčanica i nije bila toliko velika, ali sam u to vrijeme bio u nekim dugovima, tako da mi je to tada bilo mnogo novca, ali sam se pouzdao u svoga Gospodara.

                      Poslije nekoliko dana dolazi mi u posjetu jedan brat iz drugog grada i, sjedeći u mojoj kući, upita me koliko plaćam stanarinu, te koliko dobijam pomoći od države za plaćanje stana (u većini zapadnih zemalja postoji mogućnost da država pomogne u plaćanju stanarine, ako se čovjek nalazi u nekim okvirima i ramovima za tu pomoć), pa mu odgovorim da već 10-ak godina ne dobijam tu pomoć, jer sam izgubio pravo na to. Međutim, on mi je rekao da vjeruje da imam pravo na to jer sam u međuvremenu dobio djecu i uzeo sam veći stan.

                      I zaista, pošaljem zahtjev za pomoć i malo poslije toga dobijem odobrenje da mjesečno dobijam skoro duplo novca od onog što sam udijelio za narod Sirije! U zadnjih nekoliko godina imao sam pravo da dobijam tu pomoć, ali sam to skroz smetnuo sa uma, i evo sada već nekoliko mjeseci dobijam tu svotu novca bez imalo ulaganja truda da zaradim taj novac. Moj Gospodar mi je već do sada pet-šest puta vratio ono što sam udijelio kao sadaku.

                      Subhanallah, koliko sam čuo sličnih priča od braće koja kažu da su uplatili sadaku na neko mjesto i da im je onda došao novac odakle se nisu ni nadali i u mnogo većoj količini od same sadake koju su uplatili.

                      Uzvišeni Allah u Kur’anu kaže: “Što god da podijelite, On će vam nadoknaditi, jer On je najbolji Opskrbitelj!” (Sebe, 39) A u jednom hadisi-kudsijju Plemeniti Allah kaže: “Čovječe, dijeli, pa da ti dadnem!”

                      Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Sadaka neće umanjiti imetak!” I rekao je: “Nema dana u kojem robovi osvanu a da ne siđu dva meleka i jedan od njih govori: ‘Allahu, nadoknadi onome ko dijeli’, a drugi govori: ‘Allahu, daj propast onome ko uskraćuje!’”

                      Nešto razmišljam: kada ja, koji nisam baš neke lahke ruke da udjeljujem sadaku tako često, odmah poslije udijeljene sadake vidim tragove Allahove milosti u svom životu, kako li je tek onima kojima je Uzvišeni Allah usadio ljubav u srca da često pomažu druge? Kakvim li je blagodatima i počastima Uzvišeni Allah na ovom svijetu počastio njih i kakve li ih nagrade i radosne vijesti čekaju kada se susretnu s Njim na Danu obećanom?

                      I na kraju, ne mogu a da ne spomenem još ova dva lijepa hadisa našeg Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem:

                      Od Enesa b. Malika prenosi se da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Sadaka zaista gasi srdžbu Gospodara i otklanja tešku smrt.”

                      “Sadaka briše grijehe kao što voda gasi vatru.” (Et-Tirmizi, br. 2616)

                      Brat E. F.

                      Mustafa
                      Participant
                        Post count: 8282

                        [b]Norveška porodica prešla na islam prvog dana ramazana [/b]

                        Priča počinje kada je porodica posjetila Marmaris regiju u Turskoj za vrijeme odmora. Porodica se sastoji od roditelja Nyman (majka, 34), njezinog supruga Frode (31) i troje djece. Tokom obilaska centralne džamije oni su bili iznenađeni i zapanjeni učenjem Kur’ana, koji je uveliko inspirisao svakog člana porodice.

                        Porodica je bila izuzetno ganuta te su nastavili slušati učenje imama tokom narednih 20 minuta. Porodica je, dirnuta zvucima učenja, bila nestrpljiva da sazna više. Tražili su od imama da im kaže više o ovoj vjeri. Slušajući imama i kroz dalje istraživanje ove vjere odlučili su ništa manje nego da izaberu islam kao svoju vjeru.

                        Linda Nyman je izjavila: “Bilo je tako lijepo da smo se našli u džamiji slušajući Kur’an. Suze su počele teći iz naših očiju. Jas am pronašla neki mir u sebi, osjetila sam se olakšano i oslobođeno. Ja sam vrlo sretna što sam izabrala islam!”

                        Pomoćnik muftije za pokrajinu Mulga, Hussain, izjavio je da je porodica došla u ured da obznani svoje prihvatanje islama, nakon što su bili oduševljeni slušanjem Kur’ana.

                        Nakon prelaska na islam, porodica se sama odlučila za nova imena. Otac Frode promijenio je ime u Alija, dok je njegova supruga uzela ime Aiša za svoje novo ime. Troje djece je odabralo sljedeća imena “Ayhan”, “Asmae” i “Alif”!

                        Neka Allah dž.š. pomogne ovu porodicu da postanu čvrsti vjernici te da im podari iman i takvaluk, amin!

                        http://www.akos.ba/u-fokusu/norveska-porodica-presla-na-islam-prvog-dana-ramazana

                        Prevod i obrada: Akos.bA

                        Mustafa
                        Participant
                          Post count: 8282

                          [b]Norveška porodica prešla na islam prvog dana ramazana [/b]

                          Priča počinje kada je porodica posjetila Marmaris regiju u Turskoj za vrijeme odmora. Porodica se sastoji od roditelja Nyman (majka, 34), njezinog supruga Frode (31) i troje djece. Tokom obilaska centralne džamije oni su bili iznenađeni i zapanjeni učenjem Kur’ana, koji je uveliko inspirisao svakog člana porodice.

                          Porodica je bila izuzetno ganuta te su nastavili slušati učenje imama tokom narednih 20 minuta. Porodica je, dirnuta zvucima učenja, bila nestrpljiva da sazna više. Tražili su od imama da im kaže više o ovoj vjeri. Slušajući imama i kroz dalje istraživanje ove vjere odlučili su ništa manje nego da izaberu islam kao svoju vjeru.

                          Linda Nyman je izjavila: “Bilo je tako lijepo da smo se našli u džamiji slušajući Kur’an. Suze su počele teći iz naših očiju. Jas am pronašla neki mir u sebi, osjetila sam se olakšano i oslobođeno. Ja sam vrlo sretna što sam izabrala islam!”

                          Pomoćnik muftije za pokrajinu Mulga, Hussain, izjavio je da je porodica došla u ured da obznani svoje prihvatanje islama, nakon što su bili oduševljeni slušanjem Kur’ana.

                          Nakon prelaska na islam, porodica se sama odlučila za nova imena. Otac Frode promijenio je ime u Alija, dok je njegova supruga uzela ime Aiša za svoje novo ime. Troje djece je odabralo sljedeća imena “Ayhan”, “Asmae” i “Alif”!

                          Neka Allah dž.š. pomogne ovu porodicu da postanu čvrsti vjernici te da im podari iman i takvaluk, amin!

                          http://www.akos.ba/u-fokusu/norveska-porodica-presla-na-islam-prvog-dana-ramazana

                          Prevod i obrada: Akos.bA

                        Viewing 11 posts - 76 through 86 (of 86 total)
                        • You must be logged in to reply to this topic.