Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 57 total)
  • Author
    Posts
  • Anonymous
      Post count: 2088

      Tacno je da se veliki broj Bosnjaka u dijaspori ponasa neodgovorno i moralno nesavjesno prema vlastitoj domovini.Tako se je prema podacima Izborne komisije BiH tek mali broj gradjana BiH u dijaspori registrovao za lokalne izbore,a rok za registraciju vec je haman istekao a to je 22.juli.
      Mislim da bi bas zato svi Bosnjaci,svi gradjani i svi Rogaticani trebali da ucine sve potrebno da bi preko izbora,odgovorili svojoj obavezi sudjelovanja u izgradnji bolje buducnosti za stanovnike BiH,samim tim i nase Rogatice.
      Mi Rogaticani koji se nalazimo u Dijaspori a i oni koji zive u BiH bi na ovim izborima trebali pokazati da imamo snagu da promjenimo prilike u nasoj domovini i nasem gradu.
      Na proslim izborima ucesce nas iz Dujaspore je bio manji od ocekivanog broja, sto bi trebali da popravimo ovog puta.NAS GLAS NA OVIM IZBORIMA JE ZAISTA POTREBAN.

      Anonymous
        Post count: 2088

        Slab odziv biraca iz inozemstva za registraciju.
        ZA SEDAM DANA PRIJAVILA SE SAMO 303 GLASACA.
        DO JUCE U BAZU PODATAKA cik-A UNESENA IMENA 14834 BIRACA IZ INOZEMSTVA. MOBILNI TIM DO 10. JULA PRIKUPIO 2562 OBRASCA ZA GLASANJE ZA SREBRENICU.
        Moja predvidjanja se obistinjuju, a bice jos gore.
        HVALA TI HARISE, HVALA TI TIHICU A I TEBI ZLATKO HVALA.

        Anonymous
          Post count: 2088

          Istina je da je do sada mali odziv glasaca iz dijaspore ali podaci o registraciji iz inostranstva non-stop se mijenjaju,ova brojka od 14.834 nije konacna,jer ima u vrecama obrazaca koji nisu jos obradjeni a i rok za registraciju je 22.juli.

          – sami treba da odlucimo da li cemo svoje pravo iskoristiti i glasati
          – sami treba da odlucimo hocemo li glasati za stare politicare ili ih izbaciti iz udobnih fotelja – Bosna se voli srcem a ne foteljom
          – sami treba da odlucimo hocemo li glasati za mlade politicare koji stanje u BiH zele i mogu uciniti boljim

          Ja mislim da je moralna obaveza osigurati biracko pravo, registrovati se, upoznati se sljudskim kvalitetima i strucnim sposobnostima kandidata te izaci na izbore i dati svoj glas ljudima koji stanje u BiH zele i mogu uciniti boljim a polozaj Bosnjaka jednakopravnim posebno u RS samim tim i u Rogatici.
          Netrebamo dozvoliti bilo kome da misli ako im nismo pred ocima da nas nema, svojim glasom dokazujemo da smo prisutni i da smo dio BiH.

          Anonymous
            Post count: 2088

            SAMO 900 GRADJANA BiH REGISTROVALO SE ZA LOKALNE IZBORE

            Akcija KBSA pod nazivom “Kakva će zora Bosni svanuti, ti odluči” s ciljem da se podigne nivo svijesti sjevernoameričkih Bošnjaka o potrebi za registracijom i glasanjem na izborima u BiH…

            Predsjednik Upravnog odbora KBSA Emir Ramić sastao se, na traženje konzula Almijane Rudić, generalnog konzulata BiH u Chicagu, s Erminom Kosom, šefom Odsjeka za izbore u Centralnoj izbornoj komisiji BiH (CIK) i Irenom Hadžiabdić, članom CIK-a, saopćeno je iz KBSA.

            Ramić je delegaciju CIK-a informirao o akciji KBSA pod nazivom “Kakva će zora Bosni svanuti, ti odluči” s ciljem da se podigne nivo svijesti sjevernoameričkih Bošnjaka o potrebi za registracijom i glasanjem na izborima u BiH.

            Članovi delegacije CIK-a ocijenili su veoma važnom tu akciju i cjelokupan rad KBSA, krovne organizacije američkih i kanadskih Bošnjaka.

            Oni su istakli da je osnovni cilj posjete delegacije CIK-a diplomatskim predstavništvima BiH u SAD i Kanadi utvrđivanje realnog stanja mogućnosti glasanja u diplomatsko konzularnim predstavništvima BiH u Washingtonu, Ottawi, Chicagu i New Yorku.

            Istaknuto je i to da su Izmjene i dopune Izbornog zakona BiH omogućile glasanje bh. građana u dijaspori u DKP.” Ako se tome doda činjenica da izmjenama Izbornog zakona izborni proces više nije ograničen na izbornu godinu, već je kontinuiran proces, te mogućnost dostave podataka osim poštom i faksom i elektronskom poštom, birači u matici i dijaspori su malo više izjednačeni u biračkom procesu i biračkom pravu”, navodi se.

            U saopćenju se ističe da CIK i Ministarstvo vanjskih poslova BiH planiraju u 25 zemalja otvoriti 32 biračka mjesta s 32 biračka odbora na kojima će biti više posmatrača iz raznih političkih subjekata.

            – CIK će dostaviti biračke spiskove u sva DKP-a gdje će biti formirani birački odbori. Navedeni odbori će po izvršenom glasanju diplomatskom poštom dostaviti ispunjene glasačke listiće. Pojedinačno slanje glasačkih listića ne dolazi u obzir, navodi se.

            Prema podacima CIK-a, zaključno s 4. julom registriralo se oko 12.000 građana BiH u dijaspori od čega samo 900 u SAD i Kanadi.

            – S istim datumom imamo oko 1.200 građana BiH u stanju nepotpune registriranosti (CIK kontaktira ove građane). CIK je već odbila 800 obrazaca za registraciju zbog njihove pravne nevalidnosti. CIK će glasačke listiće poslati u periodu od polovine do kraja augusta. Glasanje u DKP bit će isključivo na dan glasanja 05. oktobra ove godine, navodi se.

            CIK je putem specijalne akcije predregistracije, elektronskom poštom koju je vodio KBSA, dobila oko 5.000 novih građana BiH koji su izrazili želju da se registriraju.

            CIK BiH okončala je postupak ovjere političkih subjekata za sudjelovanje na lokalnim izborima 2008. godine. Ovjereno je ukupno 80 političkih stranaka, 239 nezavisnih kandidata, 34 kandidata za učešće na izborima za predstavnike nacionalnih manjina, 41 koalicija i 20 listi nezavisnih kandidata.

            Iz KBSA naglašavaju da je 22. juli zadnji rok za registraciju birača za lokalne izbore u BiH.

            (FENA)

            Anonymous
              Post count: 2088

              Niko, Purak, nijepricao da su politicari lopovi samo u Bosni. pisao sam o spodobi remziji i njemu slicnim. Teze mi pada to sto je “iz Rogatice”. Vidis, Purak, kad si negdje vani i neko te drugi (nije tvoj) handri, nije ti ni cudno, stranac si, ali kad te “tvoj” handri, a jos uz to ti usi zavrce, e to je vec nesto drugo. Malo “nasim” para, malo him zamlje na grobu bilo.
              Ja sam rekao da su remzija i njemu slicni lopovi (uzimaju-traze nesto sto nije njihovo,nisu zaradili)a slozices se da ta grupa lesinara nisu svi. Ima postenih, fala dragom Alahu, ali ovi su u “boljoj poziciji”. Njih ima, mozda, bas toliko da izglasaju tu sramnu povisicu. Znaci nisu svi, ali hi ima.

              Anonymous
                Post count: 2088

                Moram u nastavcima, ne moze da “prodje” hebiga.
                Tacno, Purak, iza njih ce doci neki novi,samo nisam ni ja siguran da ce iza ovih lesinara sta ostati da se “guli”. Ko zna mozda ta nova “garnitura” bude vecina postenih.
                Jesu Bosnjaci fini ljudi i te kako, samo sto nama nasi lopovi vise smetaju, nego drugim njihovi.
                Ostaj mi u zdravlju moj Purak.;)

                Zambi
                Participant
                  Post count: 898

                  Dobri moj Kerime
                  Dragom Allahu fala da si živ i zdrav,ali ti i tvoja razmišljanja,odnos prema ljudima,zbilja je za razmatranje,ako sam ja nije bitno ali postavlja se pitanje Ko si ti.
                  Za tebe do sada u Bosni nikada nisu postojali ljudi već,po tvom riječniku ovi ,ovaki i onaki,dobro bi bili da se vratiš sebi i svojim problemima da preispitaš sebe i svoje postupke.Nezaboravi da ti nisi Vaga za tačno mjerenje,i nemoj sebi dozvoljavati da unosiš razdor u bilo čiju porodicu.

                  purak
                  Participant
                    Post count: 484

                    Uglavnom smo tu negdje,otprilike isto mislimo svi,samo eto sto se ovo mora pisati,pa nekad zna i drugacije ispasti napisano.Da se bogdo moze sjesti pa o ovome progovoriti,to bi se za 5 minuta dogovorilo,a ovako mozemo okretati u krug i nedo Bog,opet moze doci do kakvog nesporazuma.Nadati se boljem svima,a svi smo svjesni problema kako u Bosni tako i u dijaspori.Mahsuz selam i tebi Kerime a i tebi Zambi,i ja bih vas zamolio da se manimo rasprave o ovom….ma ima drugih,ljepsih tema gdje mozemo progovoriti.Bez da se uvrijedite :) ,nije mi Bogami namjera nikog vrijedjati,al ovako mozemo u nedogled samo prevrtati,jes lopov,nije lopov,onaj valja,ovaj ne valja….da ne izadje na zlo,klonimo se corava posla.;)

                    Teva
                    Participant
                      Post count: 8872

                      Mislio sam da se ne javljam po ovom pitanju da se ne bi dalje zakuhavalo
                      ali s obzirom da se i dalje pise, evo od mene nesto, sto je cista istina,
                      iz cega se moze zakljuciti kakav je Remzija bio ko covjek prije rata.
                      Kakav je sad neznam.

                      Ozenio se ja ono prvi put ’89 i sada vec moja bivsa taman bila zavrsila medicinsku.
                      I da bi mogla raditi trebo joj je drzavni sto je znacilo 6 mjeseci staziranja.
                      Naravno dio staziranja je mogo ici u Rogatici ali je trebalo ici i u Sarajevu na Kosevu na raznim odjeljenjima.
                      Remzija je tada radio u administraciji u domu zdravlja u Rogatici, koje radno mjesto neznam.
                      Hele nejse odemo mi kod njih u administraciju i ispadne da je Remzija zaduzen za to.
                      Mi mu ispricamo o cemu se radi a on rece da mu damo diplome i ostalo sta treba od dokumenata i da ce on viditi sta se moze uciniti na tome.
                      Veli nam da dodjemo u nedjelju kod njega kuci, na Zivaljevinu, na kahvu i on ce nam ispricati sta je uspio uraditi po tom pitanju.
                      Dosla i nedjelja i mi stigli u ugovoreno vrijeme na Zivaljevinu.
                      Kadrici nas lijepo docekali, pocastili.
                      Poslije nekog vremena veli Remzija da je sve uspio srediti i da je zakazo cak sve termine i u Sarajevu kada treba da ide staziranje.
                      Provedosmo tako lijepo poslijepodne i koji mjesec kasnije polozen je i drzavni ispit.
                      Dragi Allah mi je svjedok da sam ponudio Remziji tada kovertu s odredjenom svotom novca u njoj za ucinjeno, koju je on odrecno odbio rekavsi da dragi Allah nagradjuje svakoga za njegova djela.

                      Eto bijase to prilika da se jos jednom zahvalim nasem Remziji za dobro koje mi je ucinio prije nesto vise od 18 godina.:)

                      Anonymous
                        Post count: 2088

                        Eto Teva napisa nesto lijepo o Remziji i mislim da na ovo treba tacku staviti.

                        Anonymous
                          Post count: 2088

                          SLAB ODZIV BH.DIJASPORE NA IZBORE

                          Kao razlog slabom odzivu je činjenica da se ljudi iz dijaspore moraju svaki put registrirati za izbore…

                          Predsjednica Svjetskog Saveza dijaspore BiH (SSDBiH) Senada Softić- Telalović istaknula je za Fenu da je brojka od 35.000 registriranih bh. glasača iz dijaspore za općinske izbore u oktobru u BiH, sramotna, ali da je ona i pokazatelj odnosa bh. ljudi u dijaspori prema matici zemlji ali i bh. vlasti prema toj dijaspori.

                          “Donekle smo razočarani u konačne rezultate i broj registriranih glasača iz dijaspore za predstojeće lokalne izbore, ali ipak želim da istaknem da je postignut bar mali napredak u odnosu na izbore 2006. godine. Ovi rezultati pokazuju žalosnu sliku odnosa nas u dijaspori prema matici zemlji, ali i nemaran odnos bh. vlasti prema njenoj dijaspori”, kazala je ona.

                          Softić – Telalović je naglasila da je Odbor SSDBiH učinio sve što je u njihovoj moći da animira i pozove bh. ljude u dijaspori da se registriraju za izbore ali “očito da nismo postigli željene rezultate”.

                          “No, i s ovom konačnom brojkom smo zadovoljni nakon vrlo lošeg odziva tokom prvih sedmica registracije i vjerujemo da su naši naknadni pozivi i apeli, zajedno s bh. medijima, urodili plodom, te je konačna cifra ipak pozitivnija nego što su nam prvi rezultati najavljivali”, kazala je ona.

                          Prema mišljenju predsjednice SSDBiH, glavni razlog za slab odziv za glasanje na izborima je nezainteresiranost bh. dijaspore a i građana BiH u cjelini za politiku i političare koji su trenutno na vlasti.

                          “Mi, kao društvo treba da se zamislimo nad našom sudbinom i budućnosti ako i ubuduće budemo ovako razmišljali. Neizlazak na izbore je glas protiv BiH i glas za one koji rade na njenom ignoriranju i rušenju”, smatra ona.

                          Kao razlog slabom odzivu navodi i činjenicu da se ljudi iz dijaspore moraju svaki put registrirati za izbore, te da je i rok za registraciju bio izuzetno kratak. Ona ističe da je taj rok morao biti do početka septembra i kaže da bi to pomoglo da se veći broj bh. građana u dijaspori registrira uzimajući, kaže ona, u obzir da su mnogi od njih mogli lična dokumenta regulirati tokom ljetnog boravka u BiH.

                          Softić-Telalović pohvalila je pomake što ih je Centralna izborna komisija (CIK) učinila u pogledu načina registracije glasača iz dijaspore i napore predstavnika CIK-a i njenog predsjednika Suada Aranutovića da animiraju bh. dijasporu za registraciju na općinskim izborima u BiH, te istaknula da njihov lični doprinos može poslužiti za primjer bh. nosiocima vlasti u BiH.

                          “Sigurna sam da je i njima žao što nismo uspjeli ostvariti bolje rezultate, ali su ti rezultati ipak bolji od prethodnih izbora. Sigurna sam da će, našim zajedničkim radom, opći izbori 2010. godine biti mnogo uspješniji jer naša akcija za opće izbore počet će odmah nakon 5. oktobra. Neka nam ovo bude lekcija iz koje smo dobili tanku dvojku, a već za 2010. godinu pripremamo se za “vrlo dobar” uspjeh”, ističe ona.

                          Način da se stvari okrenu nabolje na narednim izborima Softić- Telalović vidi i u obostranom zajedničkom radu ljudi u dijaspori i bh. vlasti koje “ne mogu i ne smiju da sjede skrštenih ruku i čekaju da im potencijalni glasači dođu na koljena”.

                          Softić-Telalović ističe da je nije iznenadio mali broj prijavljenih za glasanje u diplomatsko-konzularnim predstavništvima i navodi da je on “odraz rada i odnosa bh. diplomatije prema bh. dijaspori”.

                          “Naše ambasade i konzulati ne rade ništa da budu dio bh. dijaspore i nemaju gotovo nikakvu vezu s udruženjima naših ljudi u dijaspori. Većina naših DKP-ova je u gradovima u kojima je zanemarljivo mali broj bh. ljudi (SAD, Kanade i Australije)”, kaže ona.

                          (Fena)

                          Anonymous
                            Post count: 2088

                            Ma sve ono sto sam vam rekao polahko se obistinjuje, nazalost.

                            Anonymous
                              Post count: 2088

                              U DKP u Iteliji za glasanje prijavio se sami 1(jedan)nas drzavljanin. :X
                              STA JA REKOH

                              Anonymous
                                Post count: 2088

                                Dragi moji zemljaci. U nedelju se izlazi na izbore. Razmislite prije nego zaokružite ime kome će te ukazati povjerenje. Razmislite zbog koga više niste u Rogatici. Da li će te to zaboraviti?
                                Ja neću niti mogu. Znam zbog koga ja nisam više u Rogatici. Znam da je to zbog stranke koju predstavlja Tomo Batinić. Necu im zaboraviti ni SOMU, NI TALETA, NI MAČKA, NI ZEHRUDINA, NI NASKU, NI ZOPA, NI CAJETA, NI MUBERISA, NI PEJDU, NI MUSTAFU TANKOVIĆA, NI BESIMA KURTČEHAJIĆA, NI SAKIBA ČOLIĆA, NI ABDULAHA KRAJINU, NI GALIBA HASEČIĆA, NI SLAvNIČKU, NI RIKIJA, NI MEHU KARTALA, RULETA KARTALA I MAJKU, NI MUBERE ČATIĆ RODITELJE, NI NUSRETA MAKAŠA I BIBU NI…TREBALO BI MNOGO TOGA NAPISATI AL MALO JE PROSTORA. DABOGDA IM SE POTOMCI ĆORAVI I SAKATI RAĐALI I NEKA JE NA ČAST PREDSTAVNICIMA ONE STRANKE, KOJI AGITUJU DA SE GLASA ZA ČOVJEKA ČIJI SU ISTOMIŠLJENICI POBILI OVE NAŠE PRIJATELJE. NISU NI ONI DALEKO….
                                LOKALNI IZBORI SU LAKMUS PAPIR ZA OPŠTE. PAMET UGLAVU.

                                behar
                                Participant
                                  Post count: 514

                                  POTPIS 100%

                                Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 57 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.