Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 157 total)
  • Author
    Posts
  • Mustafa
    Participant
      Post count: 8282

      Južna Afriko, spremi se za Bosnu i Hercegovinu!

      Tmurna i tužna nedjelja u Bosni i Hercegovini, svi koji su gledali sinoćnju utakmicu, teško da su imali dobar san tokom protekle noći. A kako bi i imali kada se zna kakve je prilike naša reprezentacija propustila.

      Utakmica svih utakmica kako je najavljivana, okončana je minimalnim porazom naše reprezentacije od reprezentacije Portugala koja spada u sam vrh svjetskog nogometa, rezultat od 1-0 za Portugal mnogi bi potpisali prije utakmice ali nakon sinoćnjih 90 minuta teško da je bilo ko mislio tako…

      S mukom i dozom razočarenja sinoć sam napisao izvještaj sa utakmice u Lisabonu a onda ponovo odgledao utakmicu od prve minute, suludo nadajući se da će lopte Ibričića ili Džeke ići bar koji centimetar niže ispod grede ili pak da će Muslimović pogoditi mrežu Eduarda.

      San nakon toga još dugo nije htio na oči, uspio sam zaspati negdje u zoru a u mojoj glavi kao i u glavama miliona Bosanaca i Hercegovaca ponovo je bio Džeko, Ibričić, Muslimović….Vodili smo sa 2-1, preokret smo napravili u posljednje dvije minute, Ćiro je krenuo prema tribini sa našim navijačima i ponosno paradirao pred njima, čekala se nova i velika pobjeda naše reprezentacije, ipak kroz nekoliko trenutaka shvatim da je sve ipak samo san…

      Formacije, igrači, postavka igre, je li trebalo drugačije ući u sinoćnju utakmicu, sve mi se to vrzmalo a i sada vrzma po glavi. Ćiro će u srijedu biti primoran igrati bez Muratovića i Rahimića te stoga smatram da ako je kada došlo vrijeme da Pjanić počne od prve minute zajedno sa Misimovićem u veznom redu, onda je to sada, bez obzira na Ćirinu teoriju kako njih dvojica ne mogu igrati zajedno.

      Na klupi imamo Bajramovića i Medunjanina koji nadamo se mogu biti dostojna zamjena Elviru Rahimiću na poziciji zadnjeg veznog igrača, znam da nisam selektor i da Ćiro to najbolje zna, a nadam se da će trener svih trenera u srijedu posao odraditi najbolje što može i da će nas odvesti u Južnu Afriku.

      Gol u Zenici ne smijemo primiti a bez Spahića u odbrani bit će zaista teško zaustaviti Portugalce. Na klupi imamo Milenkovića, Pandžu, Mirvića, Mravca, čak četiri kandidata za poziciju stopera i mislim da koji god od njih četvorice dobije šansu dat će sve od sebe za uspjeh u utakmici koja je više od obične utakmice.

      Jedva sam čekao jutro da počnem pisati ovu kolumnu i da sva moja nervoza, razočaranost i tuga izađe kroz tastaturu ali i sada je uistinu vrlo teško..

      Pa treba li spominjati koliko bi pobjeda i prolaz na svjetsko prvenstvo značio našem narodu. Jučerašnji dan ličio je na najljepšu bajku, na ono što smo svi dugo željeli doživjeti, ulice u bh gradovima bile su u plavo žutoj boji, zastave Bosne i Hercegovine na svakom koraku, marketi a bogami i mesnice radili su duže od uobičajenog, mnogi su uz malo meze i dobre kapljice utakmicu gledali u svojim toplim domovima, sve je bilo u duhu neke praznične atmosfere.

      Već sada mislim kako izdržati do srijede i do utakmice u Zenici, Sada su sve misli okrenute ka Bilinom Polju, bit će teško to vrlo dobro svi znamo ali vjerujemo da će naži zmajevi dati sve od sebe kako bi uspjeli nadoknaditi gol zaostatka iz Lisabona i da ćemo nakon 90 zeničkih minuta ponovo gledati sliku kako Ćiro i njegovi zmajevi trče počasni krug pred prepunim Bilinom Poljem koje im želi sreću na putu u Južnu Afriku…

      VIDEO

      http://www.youtube.com/watch?v=zIdtDjnchuQ

      Ćiro: I dalje sam optimista

      Izbornik nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Miroslav Blažević uvjeren je da njegovi izabranici u Zenici mogu ostvariti dobar rezultat i izboriti plasman na Svjetsko prvenstvo.

      Iako smo izgubili nisam nezadovoljan. Ovaj nam rezultat ostavlja dosta nade da u uzvratnom susretu možemo ostvariti pobjedu i plasman na Svjetsko prvenstvo, rekao je Ćiro nakon utakmice.

      Malo je nedostajalo da naša reprezentacija u Lisabonu zabije pogodak, koji bi u konačnici mogao biti zlata vrijedan.

      Imali smo mnogo prilika i velika je nesreća što nismo iskoristili niti jednu. Ali neka nam se to vrati u Zenici, dodao je Blažević.

      Queiroz: BiH je pokazala kvalitetu

      Portugalski izbornik Carlos Queiroz bio je jako zadovoljan nakon minimalne pobjede svojih izabranika nad Bosnom i Hercegovinom u prvoj utakmici baraža za Svjetsko prvenstvo.

      Imali smo nekoliko dobrih prilika, a najvažnije je što smo pobijedili bez primljenog gola. Sada krećemo s pripremama za uzvrat u Zenici, rekao je Queiroz odmah nakon završetka utakmice.

      Bosna i Hercegovina se pokazala kao jako kvalitetna reprezentacija, tako da ćemo u uzvratu morati biti na najvećoj razini želimo li prolaz dalje, dodao je portugalski izbornik.

      ATMOSFERA U SARAJEVU

      Svaki televizor u Sarajevu večeras je prikazivao utakmicu između Portugala i BiH. Teško da se može naći neko ko je propustio prvo poluvrijeme najvećeg sportski događaj 2009. godine. Pogledajte atmosferu sa ulica glavnog grada. Ispred BBI centra

      ]u Domu mladih u Sarajevu

      behar
      Participant
        Post count: 514

        [b]Ćiro: Prvi put u karijeri ja smirujem tenzije
        17.11.2009. 23:20 [/b]

        Danas je u Bosmal City Centru u Sarajevu održana konferencija za novinare uoči uzvratne utakmice baraža za odlazak na Svjetsko prvenstvo u kojoj će naša reprezentacija dočekati Portugal.
        Okupljenim novinarima obratio se izbornik Miroslav Blažević, koji je otkrio da ima tek jednu nedoumicu što se tiče početnih jedanaest igrača – Misimović ili Medunjanin.
        Na golu će ponovo biti Hasagića, a ispred njega će igrati Nadarević, Jahić i Pandža. Na bokovima će biti Ibričić i Salihović, a u vezi Pjanić, Bajramović i Misimović, ako sve s njim bude u redu. Ako on ne mogne probat ćemo s Medunjaninom. Napadački dvojac je Ibišević i Džeko, rekao je Blažević i nastavio:
        Prvi put u karijeri mi se dešava da ja moram smirivati tenzije, jer sam do sada uvijek bio taj koji je najviše palio.
        Blažević se osvrnuo i na izjavu predsjednika FIFA-e, Seppa Blattera, koji je navodno rekao kako bi Svjetsko prvenstvo bez Ronalda i Messija bilo nezamislivo.
        Ovom izjavom nam je dao dodatni motiv. I pored ovoga imamo motiva i želje na pretek. Vjerujem da će ovi mladići koji u srijedu istrče na Bilinom polju iskoristiti pruženu priliku i odvesti nas tamo gdje svi želimo biti – u Južnu Afriku, na Svjetsko prvenstvo, zaključio je Ćiro.
        Susret između BiH i Portugala na rasporedu je u srijedu na stadionu Bilino polje u 20.45 sati. Sudit će talijanski suci s Robertom Rosettijem na čelu.

        (Svevijesti.ba/Sportin.ba)

        Zambi
        Participant
          Post count: 898

          Večeras će Bosna slaviti,večeras će se feštatI,večeras će Bosna probeharati ako Bog da Amin.

          HAJMO BOSNO HAJMO HERCEGOVINO!!!!!!!!:laugh: :laugh: :laugh:

          Mustafa
          Participant
            Post count: 8282

            Tako blizu, a tako daleko

            Reprezentacija naše zemlje nije imala snage za plasman na SP. Naši momci su i u drugoj utakmici poraženi sa 1:0 od Portugala. U ovom trenutku smo ostvarili svoj maksimum.
            Prvo poluvrijeme utakmice proteklo je u ne baš zanimljivoj utakmici. Važnost utakmice učinila je svoje, pa su oba tima igrala nešto opreznije. Prilika nije bilo mnogo, po jedna prava s obe strane.

            Portugal je na početku imao jednu priliku, ali je Hasagić sjajno odbranio. U nastavku utakmice igralo se uglavnom na sredini terena, a prvu priliku naši igrači su napravili sredinom prvog dijela kada je Džeko odlično primio loptu prsima i spustio je za Medunjanina koji šutira preko gola.

            Nakon toga je Vedad Ibišević jednu loptu opalio s više od 20 metara od gola Portugala, ali je bio to lagan plijen za Eduarda. Do kraja prvog dijela smo imali još jednu odličnu priliku kada je po desnoj strani sjajno prošao Bajramović i našao Pjanića u kaznenom prostoru, ali se vezista Lyona nije najbolje snašao i prilika odlazi u nepovrat.

            U drugo poluvrijeme smo ušli s tri napadača krenuvši na sve ili ništa. Umjesto Medunjanina ušao je Muslimović. Krenuli smo ofanzivno što je otvorilo mnogo prostora Portugalcima koji to vješto koriste i prave nekoliko prilika pred golom Hasagića.

            U 56. minuti šok za sve navijače našeg tima. Raul Meireles je sjano pobjegao našoj odbrani i matirao Hasagića za 1:0. Primljeni pogodak unio je nervozu u naše redove i nije bilo šanse za povratak.

            Primljeni pogodak poremetio je koncepciju igre našeg tima. Nije bilo nikakve igre. Uglavnom se u drugom dijelu preskakala igra, tražili su se visoki igrači, ali to nije dalo uspjeha.

            Nervoza u redovima našeg tima prouzrokovala je veliki broj žutih kartona. Pred kraj utakmice smo ostali i bez Salihovića, koji je zaradio crveni karton. Crveni karton Salihovića izazvao je reakciju na tribinama, pa su poletjeli tvrdi predmeti u teren. Pomoćni sudija je dobio udarac u glavu i sigurno je da nam slijedi novčana kazna.

            Tužno, nema šta. Toliko smo se nadali, ali nismo uspjeli. Ipak, treba biti realan da smo u ovom trenutku dali svoj maksimum. Bez četvorice standardnih igrača nismo ni mogli više. U jednom trenutku se učinilo da je loš teren zbog kojeg su se prije utakmice žalili gosti više loše utjecao na naše igrače.

            Gotove su još jedne kvalifikacije. Treba pustiti da prođe koji dan, pa onda u miru hladne glave donositi zaključke.

            sportsport

            VIDEO:

            http://www.youtube.com/watch?v=I0hiMbg_ea8&feature=player_embedded

            Mustafa
            Participant
              Post count: 8282

              Predsjednik NSBiH:

              Sudija je zaslužio i veće batine

              Izjava Sepa Blatera bila je dovoljna poruka arbitrima kako da se postave u baražu

              Autor: M. T.
              20.11.2009. 08:32

              Kakvu kaznu će nam FIFA sada odrezati, pitanje je koje se ne može prešutjeti. Ovoga puta nije bilo bakljadi, ali jeste nešto drugo – pomoćni sudija pogođen je s tribine, a teren je bio zasut raznoraznim predmetima, što je sasvim dovoljno da se Savezu s debelim dosjeom sankcija izreknu nove. Predsjednik NSBiH Sulejman Čolaković kaže kako ga ništa ne bi iznenadilo.

              – Sve je moguće. Mi smo mala država i mali Savez, pretpostavljam da će biti neke kazne, mada se opet, s druge strane, nadam da neće jer su se ostvarile FIFA-ine želje i Portugal je prošao na SP – kaže Čolaković.

              On je dodao kako je veoma nezadovoljan suđenjem.

              – Ne želim opravdavati postupke navijača, ali sudije su zaslužile veće batine. Ofsajdi, prekršaji… sve je išlo naruku Portugalcima. Njih osam visi na sudiji, a on nikome da da žuti karton. Uostalom, izjava Sepa Blatera (Sepp Blatter) da bi Svjetsko prvenstvo mnogo izgubilo neigranjem najboljeg igrača svijeta bila je dovoljna poruka sudijama kako da se postave u baražu – kaže Čolaković, dodavši da ga ne bi iznenadilo ni da stadion Bilino polje bude suspendiran.

              Mustafa
              Participant
                Post count: 8282

                Miroslav Ćiro Blažević:

                Neće me niko otjerati

                Sve sam napravio što sam mogao, ali nisam uspio • Kada sam čuo da je Slovenija prošla, htio sam propasti u zemlju od tuge

                Autor: A. NOVALIJA
                20.11.2009. 07:36

                – Zločin je da mi nismo prošli – uzdahnuo je selektor nogometne reprezentacije Miroslav Blažević u kasnim satima u noći sa srijede na četvrtak.

                Ćiro je nakon ispadanja od Portugala bio u dubokoj depresiji. Neutješan. Nije ni pokušavao naći utjehu.

                – Ovo je toliko tužno. Isto kao kad neko umre, pa pričaju kako je veliki bio ili ti kažu da ne plačeš. Ostaje samo tišina i patnja dok ne crkneš. Patim do boli. Ne mogu se oteti dojmu da nas je peh pratio od početka. Na izvlačenju smo dobili najtežeg protivnika. Sve bismo ostale prošli osim ovih Portugalaca. I bez ova četiri igrača – rekao je Ćiro.

                Pali u nastavku

                Slijedio je komentar o utakmici koja je odnijela nadu.

                – Portugal smo ugušili, smanjili im kvalitet sa žarom i energijom u prvom poluvremenu. U nastavku smo pali. Kod gola svi igrači stadoše, čekaju da sudija dosudi igranje rukom. A, Italijan se pravio Englez.

                Blažević treba odmor i fizički i psihički od svega što se dešavalo u posljednjim danima. Želimo da ostane, ali odluku donosi samo on.

                – Neće mene niko otjerati. Dobro ću razmisliti, jer sam stvarno umoran. Iscrpio sam se. Dao sam sve što može jedan trener. Ovo su najbolji ljudi na svijetu i zbog njih se ne mogu lako povući. Sve sam napravio što sam mogao, ali nisam uspio – ponovio je svoje mišljenje Blažević.

                Sa ocjenom da nije uspio se ne slažemo. Ćiro je uspio. Napravio je reprezentaciju BiH kojoj ljudi vjeruju. Doveo nas je do drugog mjesta u grupi i baraža. Stvorio je kult reprezentacije. Prvi put smo mi drugima uzimali igrače i to dva puta (Asmir Begović i Haris Medunjanin). Do sada je bilo obratno.

                – Ako sam znam, Bog me ubio. Plana nikakvog nemam. Izgubljen sam u ovom času. Jako volim ovu zemlju, igrače, publiku koja je potpuno ista kao ona 1982. godine. Možda bi mlađi trener trebao doći – uzdahnuo je Ćiro.

                Onda je govorio o problemima u svom radu. Odnosi u Predsjedništvu i Izvršnom odborom NSBiH su ga, kaže, često bacali u očaj.

                – Ovo je turbulentno društvo, a mene je interesirao samo mir, makar i po cijenu da izgubim navijače. Animozitet između njih je toliko velik da bi se od toga mogao napraviti sjajan film. Čujem kako predsjednik Čolaković, koji nije tako loš, priča kako u reprezentaciji nema hijerarhije i da kad je tako vlada anarhija. A, kod mene je disciplina bila perfektna. Oni mene nisu slijedili. Više su se zabavljali Munjom (generalni sekretar Munib Ušanović) nego ekipom. Pitanja hoće li Munja biti ponovo izabran ili ko će ga naslijediti su bila češća nego gdje ćemo i kako na pripreme. A, Munja je od njih najbolji. U ovim trenucima poraza, on je tu sa mnom, a njih nema – u dahu je ispričao Blažević.

                Onda se tema promijenila. Na red su opet došle utakmice i rezultati baraža.

                Prisluškuju telefone

                – Kada sam čuo da je Slovenija prošla, htio sam propasti u zemlju od tuge. Prije godinu smo se u Mariboru šprdali sa njima – prisjetio se Ćiro.

                Po rukama je vrtio telefone, koji su neprestano zvonili.

                – Imam pet telefona, a četiri mi prisluškuju. Ne znam koji im je k…c da mi to rade.

                I na kraju razgovora sa novinarima, opet o ostanku ili odlasku.

                – Razmišljao sam da se prestanem baviti ovim poslom. Imam na stolu tri ponude, a borim se mišlju da više ne radim – rekao je Blažević, kojem ugovor sa NSBiH ističe u junu 2010. godine.

                Židak molio Ćiru da ostane

                Novinar zagrebačkog “Jutarnjeg lista” Tomislav Židak je po Blaževićevom imenovanju za selektora BiH u svom listi najavio da će Ćiru pljuvati po Baščaršiji. Godinu i po kasnije, u srijedu navečer je govorio da je zbog Ćire više u BiH nego u Hrvatskoj te je molio Blaževića da ostane na klupi naše reprezentacije.

                Incko me dirnuo

                – Dirnuo me Valentin Incko nakon utakmice. Oči su mu bile pune suza, a onda je meni bilo još teže nego što jeste. On voli ovaj narod. U reprezentaciji je vidio to što mu može pomoći da ujedini ovaj narod i ovu zemlju – kaže Blažević.

                Ovakve publike nigdje nema

                – Ovakve publike nigdje nema. Onaj aplauz nakon poraza, pa to nigdje nisam doživio. Niti jedna publika se ne bi ponašala kao naša u onim teškim trenucima kada smo ispali – naglasio je selektor.

                Napadači se nisu iskazali

                Ne možemo vjerovati da u dvije utakmice Portugalu nismo zabili go. Zakazalo je naše najjače oružje – napad.

                – Našim napadačima to ne ide na čast. U 180 minuta su ostali bez gola. U Bundesligi zabijaju bez milosti, ali na čast njemačkom prvenstvu ovo što imaju Portugalci je nešto drugo, brže, žustrije – govori Blažević.

                Hasagić izgubio živce

                Otkrio je Ćiro i šta se događalo u svlačionici poslije utakmice.

                – Naš golman je na mene ostavio utisak smirenog momka, ali nakon utakmice je pukao potpuno. Udario je nogom u zid i noga je natekla. Ovi stariji, iskusniji igrači su bili devastirani, dramatično su doživjeli ovo ispadanje – rekao je Blažević.

                Komšićeva podrška

                Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željkao Komšić uputio je telegram fudbalskoj reprezentaciji naše zemlje i selektoru Miroslavu Blaževiću nakon utakmica baraža za nastup na Svjetskom prvenstvu protiv slekcije Portugala.

                “Sa velikim zanimanjem pratio sam vaš nastup uživajući u sjajnoj utakmici. Iako se niste uspjeli plasirati na Svjetsko prvenstvo, igrom, borbom i ponašanjem na terenu dostojno ste reprezentovali našu zemlju Bosnu i Hercegovinu”, stoji u Komšićevoj podršci bh. reprezentativcima i selektoru.

                Mustafa
                Participant
                  Post count: 8282

                  Reprezentacija BiH:

                  Ko će naslijediti Miroslava Blaževića?

                  Subotnja sjednica Izvršnog odbora NSBiH otvorila je novo poglavlje u bh. nogometu. Ponovo smo ostali bez selektora i u narednim danima će se tražiti nasljednik Miroslava Blaževića.

                  Najhitniji posao

                  Imenovanje selektora je sigurno najhitniji posao koji članovi Izvršnog odbora moraju završiti. Komisija koju čine članovi Predsjedništva NSBiH Sulejman Čolaković, Bogdan Čeko i Iljo Dominković te čelni ljudi entitetskih saveza Mile Kovačević i Branko Ivković do 31. decembra mora dostaviti kandidate za novog selektora.

                  Do tada će se u javnosti špekulirati imenima koja su poznata već odranije. U ovom trenutku čini se da bi najbliži selektorskoj poziciji mogli biti Mehmed Baždarević, Safet Sušić, Dušan Bajević i Sergej Barbarez.

                  Od četvorice velikana bh. nogometa, Sušić nema trenutno angažman. Baždarević je trener u francuskom Grenoblu, a Bajević u grčkom AEK-u. Barbarez nema trenerskog iskustva, ali je persona ogromnog ugleda i bio bi katalizator između navijača, medija, javnosti i Saveza.

                  Ne znamo koliko je u ovom trenutku realno da se Bajević odrekne angažmana. Baždarević kaže da je spreman za razgovor, ali mu je teško reći postoji li realna šansa da preuzme reprezentaciju.

                  Pitanje je i da li bi njih dvojica, ali i Sušić, pristali doći raditi za plaću od 5.000 eura. Mada nije isključeno da, ako dođe do razgovora, i njima Savez ponudi procent od sponzorskih ugovora, kao što je to bilo u Blaževićevom slučaju. Barbarezova razmišljanja o ovim temama donosimo u intervjuu.

                  U izboru kandidata za novog selektora sigurno će svoju šansu vidjeti i mnogi treneri koji rade ili su radili u Premijer ligi BiH. Prije izbora Miroslava Blaževića, u konkurenciji su bili i Amar Osim i Ibrahim Zukanović. Poznavajući trenera Željezničara, vjerujemo kako ne bi odbio priliku da se okuša u selektorskom poslu. Svoju priliku će tražiti i Vlatko Glavaš, nekadašnji asistent Blaža Sliškovića i dojučerašnji trener Olimpika.

                  Subota je donijela i obrat u slučaju Muniba Ušanovića i Miodraga Kureša. Sud BiH je obojicu nepravosnažnom presudom osudio na po pet godina zatvora zbog utaje poreza i stjecanje nezakonite imovinske koristi.

                  Ušanović i Kureš su “iz moralnih razloga” podnijeli privremene ostavke, pa će od 1. januara v. d. generalnog sekretara NSBiH biti Jasmin Baković, a sekretar za finansije Momir Tošić.

                  Bez promjena

                  Ušanović je već raspoređen na mjesto sekretara za reprezentovanje nogometa. To je funkcija koju je prije izvjesnog vremena obavljao Ahmed Pašalić, a kojoj je novom sistematizacijom radnih mjesta promijenjen naziv.

                  Tako će se Ušanović od Nove godine baviti reprezentativnim selekcijama BiH. On je ovaj posao obavljao i do sada, u okviru svojih dužnosti generalnog sekretara, nakon što je Pašalić podnio ostavku.

                  Nezvaničan stav

                  Izvršni odbor NSBiH zauzeo je nezvaničan stav da kandidati za selektora neće moći biti učesnici utakmice “Spasimo bh. nogomet”, odigrane na Koševu u junu prošle godine, kada se tražila smjena kompletnog rukovodstva Saveza.

                  Ipak, ne sumnjamo kako će čelnici NSBiH u svom, ali i općem interesu, prijeći preko toga.

                  Svi selektori

                  Mirsad Fazlagić 1992. – 1993.

                  Fuad Muzurović 1993. – 1998.

                  Faruk Hadžibegić 1999. – 1999.

                  Mišo Smajlović 1999. – 2002.

                  Blaž Slišković 2002. – 2006.

                  Fuad Muzurović 2006. – 2007.

                  Meho Kodro 2008. – 2008.

                  Miroslav Blažević 2008. – 2009.

                  Sa Baždarevićem, Sušićem, Bajevićem ili Barbarezom nema greške

                  I bh. reprezentativci koje smo kontaktirali su nam kao kandidate za novog selektora ponudili ista imena o kojima i mi razmišljamo. Prema mišljenju naših igrača, idealni kandidati za klupu su Baždarević, Bajević, Barbarez i Sušić.

                  Edin Džeko je rekao kako smatra da je najbitnije da svi igrači ostanu na okupu i selektor se izabere što prije.

                  – Iskreno, ne znam da li je pametno govoriti o tome ko bi bio idealno rješenje, ali u štampi sam vidio da se spominju Barbarez, Sušić i Bajević. Svi znamo šta je Sergej napravio za BiH i koliko je cijenjen i uvjeren sam da bi ga i igrači i navijači prihvatili.

                  Bajević je, također, veliki stručnjak, kao i Sušić, i bilo ko od spomenute trojice bio bi idealno rješenje za reprezentaciju. Naravno, treba vidjeti koliko su Sušić i Bajević zbog obaveza u mogućnosti pomoći našoj selekciji, a o Sergeju ne trebam trošiti riječi. Barbarez je idol nacije i raja ga voli i cijeni. Uvjeren sam da bi svi bili za to da on sjedne na klupu – kaže Džeko.

                  Sanel Jahić se oporavio od povrede mišića i uoči nastupa za AEK protiv Levadikiosa je rekao kako misli da BiH nema puno kvalitetnih rješenja.

                  – Bajević ima veliko iskustvo i dobar je trener. Baš kao i Baždarević i Sušić, Barbarez bi bio odličan jer je omiljen kod sviju. Voli ga cijela država. Istina je da nema trenerskog iskustva, ali je bio sjajan igrač i zna puno toga. Sigurno bi brzo dobio na iskustvu.

                  Sa druge strane, Bajević, Baždarević i Sušić bi također bili odlična rješenja i siguran sam da će Bosna i Hercegovina, ako se bude biralo između njih četvorice, dobiti sjajnog selektora – smatra Jahić.

                  AVAZ
                  Autor: A. NOVALIJA
                  14.12.2009. 07:38

                  Mustafa
                  Participant
                    Post count: 8282

                    Safet Sušić novi selektor bh. reprezentacije!


                    Kandidati za funkciju selektora bili su i Sergej Barbarez, te Ljupko Petrović i Blaž Slišković

                    Safet Sušić danas je izabran za novog selektora fudbalske reprezentacije BiH jednoglasnom odlukom članova Izvršnog odbora Fudbalskog saveza BiH (FS BiH).

                    Agencija Onasa saznala je iz izvora bliskih FS BiH da su svi prisutni članovi Izvršnog odbora, njih 13, glasali za Sušića.

                    Jedini Sušićev protukandidat bio je Sergej Barbarez, ali nije dobio povjerenje članova Izvršnog odbora FS BiH.
                    Jedan od zahtjeva članova Izvršnog odbora bio je da se Sušić preseli iz Pariza, gdje trenutno živi, u Sarajevo, što je, kako nezvanično saznajemo, i dogovoreno na obostrano zadovoljstvo.

                    Safet Sušić rođen je 13. aprila 1955. godine u Zavidovićima, a karijeru je počeo u lokalnoj Krivaji, odakle je prešao u Fudbalski klub Sarajevo.

                    Za tim sa Koševa od 1972. do 1982. godine odigrao je 350 utakmica i postigao 250 golova.

                    Narednih devet sezona proveo je u Paris Saint-Germainu, kada je i uslijedio veliki procvat ovog kluba.

                    Karijeru je završio u francuskom Red Staru.

                    Za reprezentaciju bivše Jugoslavije Sušić je odigrao 54 utakmice i postigao 21 gol, a njegov početak reprezentativne karijere još niko nije ponovio.

                    Debitovao je za Jugoslaviju 5. oktobra 1977. godine u Budimpešti protiv Mađarske i postigao dva gola, da bi već u narednom susretu protiv Rumunije u Bukureštu zabilježio het-trik.

                    Za najboljeg fudbalera bivše Jugoslavije proglašen je 1979. godine, a 2000. godine povodom proslavljanja 50 godina Evropske fudbalske federacije (UEFA) zvanično je proglašen za najboljeg fudbalera BiH 20. stoljeća.

                    Trenersku karijeru počeo je 1994. godine u Kanu (Cannes), a vodio je i turske klubove Istanbulspor, Konyaspor, Ankaraspor, Rizespor, kao i Al-Hilal iz Saudijske Arabije.

                    Safet Sušić-Pape na klupi BiH naslijediće Miroslava Ćiru Blaževića, koji je reprezentaciju BiH odveo do baraža za Svjetsko prvenstvo 2010. godine, gdje je Portugal bio uspješniji.

                    Mustafa
                    Participant
                      Post count: 8282

                      Baljić:

                      Sušić i igrači trebaju apsolutnu podršku

                      Pape je jednostavan, normalan i dobar čovjek i odličan trener
                      Baljić u “Avaz Twist Toweru”: Imamo dobru reprezentaciju, trebat će nam i malo sreće

                      Želja mi je da jednog dana sjedim na klupi kao trener neke velike ekipe. Ali, prvo da završim školovanje pa ću onda polako razmisliti šta i kako – kaže Elvir Baljić, nekadašnji reprezentativac BiH i nogometaš madridskog Reala, koji je prije nekoliko dana dobio UEFA trenersku licencu A i odmah upisao program za najviši PRO stepen u Centru za edukaciju kadrova NSBiH.

                      Za vrijeme boravka u Sarajevu, Baljić se susreo s novim selektorom reprezentacije BiH Safetom Sušićem, koji ga je trenirao 2005. godine u turskom klubu Konjaspor.

                      Ugled u Turskoj

                      – Pape je čudo. Tako je jednostavan, normalan i dobar čovjek i odličan trener. Konju je digao na noge, u cijeloj Turskoj ima veliki ugled kao trener. S njim je bilo sjajno raditi. Imao je savršen odnos s igračima. Igrali smo, slobodno se može reći, za njega. Toliko smo ga poštovali i cijenili – kaže Baljić u razgovoru za “Dnevni avaz”.

                      Vodeći reprezentaciju BiH, Sušić će imati težak zadatak da ostvari uspjeh u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo.

                      – Veoma je bitna atmosfera. Imamo dobru ekipu i uz malo sreće u žrijebu možemo mnogo napraviti. No, izuzetno je važno da selektor i igrači imaju apsolutnu podršku. Vidjeli smo kako se sve okrenulo za 180 stepeni kada smo ispali od Portugala u baražu. Poraz sve okrene naopačke. A to se nije trebalo desiti. Zato Sušiću treba dati podršku – smatra Baljić.

                      Protekle kvalifikacije pratio je od početka do kraja. Neke utakmice gledao je uživo, a većinu na televiziji.

                      – Ma, sekunda nam je nedostajala protiv Portugala. Prvu utakmicu odigrali smo u velikom stilu, ali nismo imali sreće. U revanšu, bez četvorice standardnih, nismo ni imali velikih izgleda – kaže naš sagovornik.

                      Druga planeta

                      Baljić je imao sjajnu karijeru u Turskoj. Igrao je za najveće klubove, Galatasaraj i Fenerbahče, ali ipak mu je kruna bio potpis za Kraljevski klub. Kada je u ljeto 1999. godine za 26 miliona eura prešao u Real Madrid iz Fenerbahčea, bio je to potez karijere.

                      – Sve na jednu stranu, a Real Madrid je druga planeta. Osvojio sam Ligu prvaka. Iskusio radost, ali i najveća razočarenja. Nikada neću prežaliti povredu koljena. U Estoniji sam zabio četiri gola i tadašnji trener Džon Tošak rekao mi je da počinjem protiv Barcelone na Kamp nou.

                      Na posljednjem treningu, međutim, povrijedim se, okliznem i pukne mi koljeno. To razočarenje nikada neću zaboraviti. Poslije mi se isto desilo u Turskoj, kada sam bio u Galatasaraju – priča i zaključuje nedavnom zgodom:

                      – Ostao sam u dobrim odnosima sa suigračima. Kada je Španija nedavno igrala u Zenici, otišao sam u hotel gdje su bili smješteni. Kasiljas (Casillas) je skočio da se pozdravi kada me vidio. Hijero (Hierro) isto tako. S Del Boskeom (Bosque) imam sjajan odnos. On je fantastičan trener i drago mi je što sa Španijom ima uspjeha.

                      Nestalo motiva

                      Baljić je 2008. u Istanbulsporu karijeru završio s nepune 34 godine. Prerano?

                      – Nisam mogao više. Nestalo je motiva, gladi koja te tjera naprijed. Koljeno nije moglo više izdržati napore. Najviše su mi smetali stalni karantini, putovanja, odvojenost od porodice… Odlučio sam tako i nisam požalio. Kada nešto radiš, trebaš biti u tome 100 posto, a ja nisam takav da se švercam i zato sam prestao – kaže Baljić.

                      Tenis s Bolićem

                      Skoro dvije godine nakon što je odigrao posljednji meč, Baljić izgleda kao da je u punoj formi.

                      – Igram redovno skvoš. To me veoma iscrpi. S Bolićem igram tenis. Bola je trenutno bolji, ali se trudim da ga stignem – kaže on.

                      Strah od aviona

                      Baljić nam je u razgovoru priznao da se boji leta avionom i da je jedva pristao da ovog puta poleti ka Sarajevu.

                      – Uvijek prije leta provjeravam vremensku prognozu. Znalo se desiti da otkažem let u posljednji čas. Kada se sjetim kakvim je avionima reprezentacija BiH u postratnim vremenima išla na neka putovanja, ne mogu povjerovati da sam i ja letio u tome – govori on.

                      Život u Istanbulu

                      Baljić se opredijelio za život u Istanbulu. Tamo je zasnovao porodicu, kojoj je potpuno okrenut.

                      – Držim mjenjačnicu novca. Uskoro ću možda postati trener. Vezan sam uz Istanbul, koji je jedan od najljepših, ali i najzakrčenijih gradova. Ta gužva jedino je što mi smeta tamo.

                      Stalno se pokušava riješiti taj problem, ali mi se čini da je to nemoguće. Širi se metro, napravljen je tunel koji ispod mora povezuje Evropu i Aziju, planira se i treći most na Bosforu, ali sumnjam da će mnogo pomoći – priča Baljić.

                      Autor: A. NOVALIJA
                      Avaz

                      Mustafa
                      Participant
                        Post count: 8282

                        Kvalifikacije za EP 2012
                        izvlacenje grupa:

                        NASA GRUPA

                        Francuska,
                        Rumunija,
                        Bosna i Hercegovina,
                        Bjelorusija,
                        Albanija i
                        Luksemburg

                        Mustafa
                        Participant
                          Post count: 8282

                          Kvalifikacije za EP 2012
                          izvlacenje grupa:

                          NASA GRUPA

                          Francuska,
                          Rumunija,
                          Bosna i Hercegovina,
                          Bjelorusija,
                          Albanija i
                          Luksemburg

                          Mustafa
                          Participant
                            Post count: 8282

                            Euro 2012.

                            BiH, u kvalifikacijama, u skupini s Francuskom, Rumunjskom, Bjelorusijom,… .

                            .U Varšavi je danas obavljeno izvlačenje kvalifikacijskih skupina za Evropsko prvenstvo 2012. godine. Reprezentacija Bosne i Hercegovine borit će se za plasman u skupini u kojoj će biti i Francuska, Rumunjska, Bjelorusija, Albanija i Luksemburg.

                            Skupina A: Njemačka, Turska, Austrija, Belgija, Kazahstan, Azerbejdžan

                            Skupina B: Rusija, Slovačka, Republika Irska, Makedonija, Armenija, Andora

                            Skupina C: Italija, Srbija, Sjeverna Irska, Slovenija, Estonija, Farski Otoci

                            Skupina D: Francuska, Rumunjska, BiH, Bjelorusija, Albanija, Luksemburg

                            Skupina E: Nizozemska, Švedska, Finska, Mađarska, Moldavija, San Marino

                            Skupina F: Hrvatska, Grčka, Izrael, Latvija, Gruzija, Malta

                            Skupina G: Engleska, Švicarska, Bugarska, Vels, Crna Gora

                            Skupina H: Portugal, Danska, Norveška, Cipar, Island

                            Skupina I: Španjolska, Češka, Škotska, Litvanija, Lihtenštajn

                            U izaslanstvu Nogometnog saveza BiH u Varšavi bili su predsjednik Sulejman Čolaković i dopredsjednici Bogdan Čeko i Iljo Dominković, izbornik Safet Sušić i tajnik stručnog stožera Elmir Pilav te glavni tajnik Jasmin Baković.

                            U kvalifikacijama sudjeluje 51 europska reprezentacija, a izravan plasman osigurale su organizatori Poljska i Ukrajina. Kvalifikacije će se igrati po dvokružnom bod sustavu. Pobjednici devet kvalifikacijskih grupa i najbolja drugoplasirana reprezentacija osigurat će plasman, dok će preostalih osam reprezentacija, koje na kraju takmičenja zauzmu druga mjesta, igrati baraž.(

                            Mustafa
                            Participant
                              Post count: 8282

                              Euro 2012.

                              BiH, u kvalifikacijama, u skupini s Francuskom, Rumunjskom, Bjelorusijom,… .

                              .U Varšavi je danas obavljeno izvlačenje kvalifikacijskih skupina za Evropsko prvenstvo 2012. godine. Reprezentacija Bosne i Hercegovine borit će se za plasman u skupini u kojoj će biti i Francuska, Rumunjska, Bjelorusija, Albanija i Luksemburg.

                              Skupina A: Njemačka, Turska, Austrija, Belgija, Kazahstan, Azerbejdžan

                              Skupina B: Rusija, Slovačka, Republika Irska, Makedonija, Armenija, Andora

                              Skupina C: Italija, Srbija, Sjeverna Irska, Slovenija, Estonija, Farski Otoci

                              Skupina D: Francuska, Rumunjska, BiH, Bjelorusija, Albanija, Luksemburg

                              Skupina E: Nizozemska, Švedska, Finska, Mađarska, Moldavija, San Marino

                              Skupina F: Hrvatska, Grčka, Izrael, Latvija, Gruzija, Malta

                              Skupina G: Engleska, Švicarska, Bugarska, Vels, Crna Gora

                              Skupina H: Portugal, Danska, Norveška, Cipar, Island

                              Skupina I: Španjolska, Češka, Škotska, Litvanija, Lihtenštajn

                              U izaslanstvu Nogometnog saveza BiH u Varšavi bili su predsjednik Sulejman Čolaković i dopredsjednici Bogdan Čeko i Iljo Dominković, izbornik Safet Sušić i tajnik stručnog stožera Elmir Pilav te glavni tajnik Jasmin Baković.

                              U kvalifikacijama sudjeluje 51 europska reprezentacija, a izravan plasman osigurale su organizatori Poljska i Ukrajina. Kvalifikacije će se igrati po dvokružnom bod sustavu. Pobjednici devet kvalifikacijskih grupa i najbolja drugoplasirana reprezentacija osigurat će plasman, dok će preostalih osam reprezentacija, koje na kraju takmičenja zauzmu druga mjesta, igrati baraž.(

                              Mustafa
                              Participant
                                Post count: 8282
                                Mustafa
                                Participant
                                  Post count: 8282

                                  Dogovoreni termini utakmica

                                  Prvo protiv Luksemburga

                                  Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine prvi će susret igrati u gostima sa Luksemburgom 3. septembra, u okviru kvalifikacija za odlazak na Evropsko prvenstvo 2012. godine.

                                  U drugom kolu, koje je na programu 7. septembra, fudbalskoj A reprezentaciji naše zemlje gostovaće Francuska, a u 3. kolu 8. oktobra Zmajevima slijedi gostovanje kod Albanije.

                                  U terminu od 12. oktobra, BiH će biti slobodna, a potom nam u goste dolazi selekcija Rumunije.

                                  Ovakav raspored utakmica dogovorila je danas naša delegacija u Luxemburgu i može se reći da smo sami birali, sigurno ne bi bolje izabrali. Zadovoljan rasporedom je i selektor Safet Sušić.

                                  “Ostvarili smo svoj cilj, a to je da se u prvom kolu gostujemo Luksemburgu, a da nam potom na noge dođe Francuska. Priželjkivao sam da prvi susret igramo sa Luksemburgom i to nam se evo obistinilo. Dobro je da na otvaranju kvalifikacija igramo sa najslabijim protivnikom, jer pobjeda će nam dati mnogo na samopouzdanju kroz daljnji tok kvalifikacija”, rekao je Safet Sušić.
                                  [color=#0000FF][b]
                                  Raspored utakmica reprezentacije BiH:[/b][/color]

                                  [b]03.09.2010. Luksemburg – BiH
                                  07.09.2010. BiH – Francuska
                                  08.10.2010. Albanija – BiH
                                  12.10.2010. slobodni
                                  25.03.2011. BiH – Rumunija
                                  29.03.2011. slobodni
                                  03.06. 2011. Rumunija – BiH
                                  07.06.2011. BiH – Albanija
                                  02.09.2011. Bjelorusija – BiH
                                  06.09. 2011. BiH – Bjelorusija
                                  07.10. 2011. BiH – Luksemburg
                                  11.10.2011. Francuska – BiH[/b]

                                Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 157 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.