Viewing 15 posts - 256 through 270 (of 398 total)
  • Author
    Posts
  • Irfan-tekija
    Participant
      Post count: 681

      Poslije ove slike neznam i vrijedi li da ja postavim slike mojih tikava. Al postavit cu, vec su u pripremi.

      mirsad_d
      Participant
        Post count: 4000

        Baš si me slatko nasmijao. Koliko samo košpica će biti iz ove tikve?

        UZGOJIO DŽINOVSKE TIKVE

        Autor Nedzad Subota, 22 Avgust 2009 16:02

        Jovo Pantelić iz sela Kruhari, ugojio je neobične tikve čija je dužina ovih dana dostigla rekordne razmjere. Ovaj povratnik je izmjerio tikvu čija dužina iznosi gotovo metar i pol. Pantelići kažu kako su sjeme ove neobične tikve slučajno kupili na pijaci, te da su plodovi u međuvremenu narasli do neslućenih razmjera. Jovo kaže kako na svom imanju uzgaja gotovo sve povrtlarske proizvode sem duhana. Neobične tikve koje je uzgojio su, kako kaže, vrlo ukusne. Ono što je neobično za njih je da ukoliko se s ploda otkine dio, tikva i dalje raste. Jovina supruga Stojanka kaže kako su tikve veoma ukusne, te da se daju pripremiti za jelo na razne načine.Tikve nisu jedini neobični proizvode kojeg su Pantelići uzgojili na svom imanju. Jovo s ponosom pokazuje krastavac čija dužina iznosi 51 centimetar. Tu su i neobične ukrasne tikve u narodu poznate pod nazivom „sakaske“. One su se nekada sušile u koristile kao posude. Jovo kaže kako su u prošlosti upotrebljavane i kako bi se neplivači naučili plivati.

        Sedina
        Participant
          Post count: 161

          Nas covjek Fadil iz Dubice,pa ovdje u Strazburu ima bascu i tako nas jednom pozvao na rostiljanje.Bilo nas 4,5 porodica,al taj dan mi je ostao u sjecanju,ne zbog rostiljanja vec bas zbog njegovih tikvi.Sjedimo tako a meni oko zasta na cosak basce,nesto debelo razvuklo se duz ograde,al kako je i trava osvojila ne mogu bas da raspoznam sta je.I radoznala kako sam,ustanem da vidim.U momentu sam pomislila da je piton,a imam fobiju od glista…kolko sam se prepala,da vam ne pricam.Skocise svi a oni koji su znali za Fadilove tikve pocese se smijati.I tad mi oni kazu da je u Ginisovom rekordu,a usput mi pokaza i clanke iz regionalnih novina koje on tu cuva u kucici u basti da se folira kad mu drugi bastovani pocnu faliti svoje tikve.:)
          Zaboravila sam kolka je duzina tacna rekordnoj tikvi,al znam da je dobro preko dva metra.

          Teva
          Participant
            Post count: 8872

            Ova prica o Fadilovoj dugackoj tikvi mi je nesto poznata.:woohoo:

            Sedina
            Participant
              Post count: 161

              :) Mora da si procito tamo negdje u Ginisovim rekordima,a nista ne reci da nije usput pisalo i kolko se Sedina prepala.;)
              Ma salim se,tako jednom sjedimo,nesto smo slavili famelijarno i muskinje malo vise popilo,i ispraca nas dajdja Faid a nimalo bolji od mog Saje,pa mu kaze:”Ako te policija zaustavi,samo him reci da si sjedio kod Faida” :)
              Odoh ja opet opet od teme,vratimo se tikvama.:)

              Teva
              Participant
                Post count: 8872

                Ma, odmah sam ja znao da je Fadil raja a i nemoze drukacije.
                Sjeti se samo naseg postara radio, bome, profesionalca…;)
                SAd ce Irfo sa svojim tikvama.B)

                mirsad_d
                Participant
                  Post count: 4000

                  [b]
                  Lekovito bilje:Tikva[/b]

                  Osim što su prelijepih boja – narandžaste, crvenkaste, šarene i zelene, tikve (lat. cucurbita pepo) su prepune vitamina i minerala. Više od 800 različitih vrsta, od onih najmanjih do divovskih, svoje porijeklo vuče iz Afrike i Sjeverne Amerike.

                  Tikve porijeklom iz Afrike, zbog svoje čvrste kore, u starom Egiptu te antičkoj Grčkoj i Rimu sušile su se na suncu i koristile kao zdjele i tanjiri. One koje potiču iz Sjeverne Amerike služile su za hranu i uzgajale su se na području današnjeg Meksika još prije 9.000 godina. U Evropu su, kao i mnoge druge biljke, dospjele morskim putem, zahvaljujući Kolumbu, tek nakon otkrića Amerike 1492. godine.

                  Ljekovita svojstva: U tradicionalnom iscjeljivanju, plod se preporučuje kao diuretik, osobama oboljelim od reume, gihta, zapaljenja bubrega i mokraćne bešike. Dijetalna je hrana za gojazne osobe i dijabetičare, kao i za one s oboljenjem želuca i tankih crijeva.

                  Protiv upale jajnika i problema menopauze trebalo bi je jesti redovnije i u većoj količini i piti njen sok. Zapaženo je da bundeva dobro čini i oboljelima od psorijaze. Kod zapaljenja bubrega ili bešike savjetuje se svakodnevni obrok od dinstane, neslane bundeve s malo paradajza i sjeckanog crnog luka koji je začinjen kašikom pavlake. Za ublažavanje bolova od proširenih vena treba svježe nastruganu tikvu staviti kao oblogu i držati je duže privijenu.

                  Ljuštenjem sjemena uobičajene bundeve ne treba uklanjati tanku, srebrnozelenkastu pokožicu jer se u njoj nalazi najviše ljekovitih sastojaka, dok uljane sorte nemaju ljusku već samo prozračnu sjemenjaču.

                  Riznica vitamina: Tikva se, zahvaljujući svojim sastojcima koji utiču na regulaciju žlijezda lojnica, odavno koristi za umirenje upaljene kože lica usljed pojave akni i mitesera. Zbog tih se svojstava, a posebno obilja vitamina A, koji se u bundevi nalazi u obliku beta-karotena, a koji, između ostalog, podstiče izmjenu materija u koži, ekstrakti tikve nalaze u mnogim kozmetičkim linijama za njegu problematične i masne kože.

                  Maska za njegu masne kože sklone upalama i aknama, koja će očistiti i suziti proširene pore kože lica, može se pripremiti i kod kuće. U tu svrhu načinite pire od mesa tikve, rasporedite ga po licu i pustite da djeluje petnaestak minuta. Ako želite, pireu od tikve možete dodati i kašiku zobenih pahuljica. Nakon petnaestak minuta masku isperite mlakom vodom.

                  Tikva sadrži veću količinu beta-karotena, obilje ostalih antioksidansa, vitamina C i E, nekoliko važnih aminokiselina i minerala, a posebno kalijum i cink, koji svi zajedno imaju presudnu ulogu u borbi protiv slobodnih radikala i u podizanju cjelokupnog imuniteta organizma. Stoga ljekoviti sastojci iz bundeve štite organizam od različitih alergija i infekcija.

                  Bundeva snižava holesterol u krvi te štiti od različitih kancerogenih oboljenja. Njeno ulje je suviše dragocjeno da biste na njemu pržili, zato ga upotrijebite za salatu ili kao dodatak u već skuvane čorbe.
                  Recepti

                  Sok od tikve: Potrebno vam je 20 grama limuntosa, sedam litara vode, dva kilograma šećera i tri kilograma tikve. Očišćenu i isječenu tikvu stavite u šerpu zajedno sa šećerom i nalijte vodu, te kuvajte dok ne omekša. Propasirajte bundevu s vodom od kuvanja, dodajte limuntos, promiješajte i sipajte u staklene boce. Najbolje je da vreo sok sipate u zagrijane, sterilisane boce, koje zatvorite celofanom i umotate u ćebad dok se ne ohlade. Ovim postupkom se postiže duža održivost napitka u ostavi.

                  Protiv pantljičare: Djeci se daje 150 do 200 grama svježe očišćenih sjemenki istucanih i pomiješanih s medom, a odrasli uzimaju ujutro na gladan stomak 400 grama sjemenki. Poslije pola sata potrebno je popiti kašiku ricinusovog ulja te ne jesti i ne piti nekoliko sati.

                  Krem supa od tikve: Potrebno vam je: jedan kilogram tikve, dvije glavice crnog luka, tri do četiri čena bijelog luka, dva paradajza, 50 grama maslaca, dvije supene kašike pavlake, jedan litar goveđe supe, začini – so, biber, crvena paprika i peršun. Tikvu prepolovite i očistite od sjemena. Meso tikve izrežite na kockice. Ispržite luk, dodajte bundevu i dinstajte. Dodajte oguljen, isjeckan paradajz, nasjeckan bijeli luk i začine. Zalijte supom i kuvajte. Kada omeša, sve sastojke usitnite mikserom, prokuvajte i začinite prema ukusu. Gotovu supu pospite sjeckanim listom peršuna.

                  Teva
                  Participant
                    Post count: 8872

                    Vijekovima je tikva indijancima na sjeveru Juzne Amerike i Meksikancima bila glavna hrana iz razloga sto se moze dugo drzati.
                    Kako su pametni bili pa nisu zimi gladovali, haug.B)
                    A savjet za mlade roditelje:
                    Kad dijete prelazi sa mlijeka na kasasto povrce i nece da jede samo treba skuhati tikve i pomijesati sa kasastim povrcem.
                    Pa da vidis kako puca…;)

                    Irfan-tekija
                    Participant
                      Post count: 681

                      [url=http://img405.imageshack.us/i/dscf3538t.jpg/]

                      [url=http://img48.imageshack.us/i/dscf3533.jpg/]

                      [url=http://img202.imageshack.us/i/dscf3534.jpg/]

                      [url=http://img64.imageshack.us/i/dscf3535.jpg/]

                      [url=http://img64.imageshack.us/i/dscf3537.jpg/]

                      [url=http://img202.imageshack.us/i/dscf3541.jpg/]

                      [url=http://img61.imageshack.us/i/dscf3542d.jpg/]

                      Bice i tikvenice i u rernu
                      [url=http://img240.imageshack.us/i/dscf3543.jpg/]

                      A bice i kalje
                      [url=http://img61.imageshack.us/i/dscf3544.jpg/]

                      [url=http://img96.imageshack.us/i/dscf3545.jpg/]

                      Teva
                      Participant
                        Post count: 8872

                        Bogami Role cuvaj se ti da ne moradnes od Munire jedne nedjelje na Grbavicu a druge na Kosevo.
                        Kospe prodavati…:woohoo:


                        Ova pocinje da lici na Bosnu jos samo da malo poplavi, a ove druge dvije prave holandjanke, narandjaste.


                        A ovo dobijes kad tikvice ne pojedes dok su jos male…

                        :)

                        Teva
                        Participant
                          Post count: 8872

                          Mahsuz za Behara i Bulbula.B)

                          :)

                          Irfan-tekija
                          Participant
                            Post count: 681

                            Role zbavi mi vaku furunu pa sta kosta nek kosta.

                            Teva
                            Participant
                              Post count: 8872

                              Donijecu ti istu ovako, ako Bog da, kad budemo dolazili za maj.:)
                              A jedna ista ima i u Londonu.;)
                              Jos sombrera pa ce mo se praviti Meksikanci.:woohoo:

                              Zambi
                              Participant
                                Post count: 898

                                Aferim Gracance;)

                                Teva
                                Participant
                                  Post count: 8872

                                  Vako kad dodje jesen onda kud god mi hodamo sa nama idu i iz nase basce: tikve, krompir,
                                  cvekla mrkva, persun…
                                  a ako nejdemo na dalek put onda su tu iz skrinje i nasa buranija puterka i pecenjci.:)

                                  Deeedooo odskrinider avlijsku kapiju i prilozider u sporet da se rerna dobro ugrije.
                                  Malo ce mo poseceriti pa ce mo nako kasikama…;)


                                  Tikve rernjace neposredno pred berbu.:)


                                  Privremeno mjesto tikve rernjace (na kuhinjskom stolicu) u nasem dnevnom boravku dok joj Esma
                                  ne nadje mjesto gdje ce i prezimiti uljepsavajuci kucni ambijent.:)


                                  Jedna od nasih tikvi (tikava) je nasla i svoje mjesto na kamenu u avliji ispred kuce nasih
                                  Dzanka u Arnhemu.:)

                                  :)

                                Viewing 15 posts - 256 through 270 (of 398 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.