Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 45 total)
  • Author
    Posts
  • emira-tekija
    Participant
      Post count: 327

      Dova za muslimana u njegovu odsustvu

      Od Safvana, tj. Ibn Abdullaha ibn Safvana, koji je bio oženjen sa Umm Derda, se prenosi sljedeće:
      Došao sam u Šam pa sam otišao kod Ebu Derdaa, njegovoj kući, no nisam našao njega, već samo njegovu suprugu Umm Derda. Ona me je upitala:
      – Hoćeš li ove godine ići na hadž? – i ja sam rekao da hoću.
      – Moli nam od Allaha dobro – kazala je ona – jer je Vjerovjesnik, s.a.v.s., govorio:
      “Dova koju čovjek musliman uputi za svoga brata u njegovu odsustvu, bit će uslišana. Kod njegove glave po zaduženju ima jedan melek pa kad god on uputi dovu za svoga brata, taj zaduženi melek rekne: Amin, i tebi isto tako!”
      Potom sam otišao na trg i tu susreo Ebu Derdaa, pa mi je i on ponovio isto rekavši da to prenosi od Vjerovjesnika, a.s.

      emira-tekija
      Participant
        Post count: 327

        DOVA djece male

        Bogu dragom molbe dajem,
        I dovi se ja predajem

        Primi moje molbe, Boze,
        Ti si Onaj ko sve moze

        Tebe zovem kad ja spim,
        I prizivam kad ja snim

        Tebi misli svoje saljem
        Tebi srce ja predajem

        Nauci me das te molim
        I sve ljude da zavolim

        Sacuvaj nas od svih zala,
        Za sve dobro Tebi hvala
        Hvala sto de dom moj znade

        Hvala sto me uci mati
        Da Te, Boze, mogu zvati

        Za hljeb, hvala, sto nam pruzi
        Moze l’, covjek da se oduzi?

        I san miran koji tece
        Ti nam pruzas svako vece

        Tebi, Boze, nek je hvala
        Blagodare djeca mala

        Pocuj molbe nase glas,
        Boze mili, Ti si Spas!

        emira-tekija
        Participant
          Post count: 327

          Allahu, smiluj mi se da se klonim griješenja sve dok sam živ! Smiluj mi se da se ne opterećujem onim što me se ne tiče! Podari mi da ono s čime ćeš Ti biti zadovoljan od mene, bude lijepo i u mojim očima! Allahu, Stvoritelju nebesa i zemlje, Uzvišeni i Plemeniti, bezgranično Moćni, Tebe, Allahu Milostivi, molim, priznajući Tvoju Veličanstvenost i Svjetlo Tvoga Lica, da moje srce obavežeš da (za)pamti Tvoju Knjigu onako kako Si me naučio. Podari mi da je učim onako kako ćeš Ti biti zadovoljan! Gospodaru moj, Stvoritelju nebesa i Zemlje, bezgranično Moćni, Tebe Allahu Milostivi molim, priznajući Tvoju Veličanstvenost i Svjetlo Tvoga Lica, da Kur’anom (pr)osvijetliš moj vid, njime pokreneš moj jezik i olakšaš mome srcu. S njim učini prostranim moja prsa i očisti moje tijelo! Doista, na putu istine samo Ti mi možeš pomoći i samo Ti mi Istinu možeš dati. Nema sile niti moći osim s Allahom, Uzvišenim, Veličanstvenim!”
          [b]
          “Ebu Hasane, to ćeš učiti tri, pet ili sedam petaka (džuma) pa će ti, s Allahovom dozvolom, biti uslišano[/b]

          emira-tekija
          Participant
            Post count: 327

            Hvala Allahu, Njemu zahvaljujemo i od Njega oprost i pomoc trazimo…

            Neka je salavat na Muhammeda, s.a.v.s., i na njegovu porodicu!!!

            Allah je taj koji čuje i koji je blizu.

            Molite Allaha, da bi se odazvao vašoj molbi!!

            Bože naš, učini naše danas boljim nego juče, a naše sutra, boljim nego danas.

            Bože naš učini da završetak naših poslova bude koristan i sačuvaj nas od poniženja na dunjaluku i kazne na Ahiretu.

            Gospodaru naš, oprosti nam ono što je prošlo, a poboljšaj nam ono što nam je preostalo.

            Gospodaru naš, nemoj nas ostaviti u zabludi, nemoj nas kazniti zbog posrtaja, i nemoj nas ostaviti u društvu nemarnih.

            Gospodaru naš, počasti nas, a nemoj nas zapostaviti, podari nam, na nemoj nas sankcionirati, uvećaj nam, a nemoj nam umanjiti, podrži nas, a nemoj druge podržati protiv nas, budi nama zadovoljan, i učini da mi budemo Tobom zadovoljni.

            Gospodaru naš, učini riječ muslimana jedinstvenom na uputi, a njihova srca na bogobojaznosti, duše na ljubavi, a njihove odluke za činjenje dobrih i najboljih djela.

            Gospodaru naš, pomozi nas protiv muslimanskih neprijatelja.

            Pomozi nas protiv Jevreja i protiv onih koji im pomažu.

            Gospodaru naš, pomozi nas protiv tirana, zulumćara I ateista ma gdje se nalazili.

            Gospodaru naš, pomozi nas sa pomoći koja će učvrstiti našu vjeru i koja će uzdići riječ istine i čvrstog ubjeđenja. Gospodaru naš, nemoj nas prepustiti samim sebi, ni jednog trena, a ni manje od toga.

            Gospodaru naš, poboljšaj našu vjeru zbog koje živimo, I poboljšaj naš dunjaluk na kojeg obitavamo, poboljšaj naš Ahiret u kojeg se vraćamo, a učini nam život povišicom u svakom dobru, a učini nam smrt odmorom od svakog zla.

            Gospodaru naš, učini ovaj grad sigurnim, mirnim, darežljivim i berićetnim, kao I ostale gradove muslimana.

            Gospodaru naš, učini naše poslove dobrim, a nemoj ih učiniti lošim, skini sa nas tvoju srdžbu i kaznu i nemoj nas kazniti zbog onoga što su učinili nerazumni od nas.

            Bože, nemoj zbog naših grijehova postaviti da nam vlada onaj koji Te se ne boji i koji prema nama nema milosti.

            Gospodaru naš, oprosti nama i našim roditeljima na dan polaganja računa.

            Gospodaru naš, oprosti muslimanima i muslimankama, vjernicima i vjernicama, živim i mrtvim od njih. Ti sve čuješ, blizu si i ispunjavaš molbe, o Gospodaru svjetova.

            Gospodaru naš, učini da se Tebi klanjamo i da naši potomci to isto čine.

            Gospodaru naš, sačuvaj našu zemlju od spletka spletkaroša i neprijateljstva neprijatelja.

            Gospodaru naš, oprosti nama i braći našoj koja su nas u vjeri pretekla i ne dopusti da u srcima našim bude imalo zlobe prema vjernicima;

            Gospodaru naš, ti si, zaista, dobar i milostiv!

            Gospodaru naš, oprosti nam krivice naše i neumjerenost našu u postupcima našim, i učvrsti korake naše i pomozi nam protiv naroda koji ne vjeruje!

            Allahume amin!

            emira-tekija
            Participant
              Post count: 327

              Gospodaru naš, oprosti nam naše grijehe. Pokrij nam sramote. Smiluj se slabašnima. Popravi nam naša stanja. Uzmi nas u Svoju zaštitu. Sačuvaj nas od džehennemske vatre. Sakrij naše sramote. Primi naša pokajanja. Obriši nam grijehe i propuste.

              Gospodaru naš, nemoj nas usmrtiti a da ne budeš nama zadovoljan. Gospodaru, učini da ovaj svijet, dunjaluk, napustimo čineći dobro, a Tebi se utječemo od griješenja u času smrti. Molimo Te, podari nam snage da prije smrti pokajanje učinimo, prilikom smrti šehadet izgovorimo, a poslije smrti džennetske bašče naselimo.

              Molimo Te, podari nam život sretnih, smrt šehida, boravak u blizini Poslanika i pomoć u borbi protiv neprijatelja.

              Primi naša pokajanja sada. Primi naša pokajanja ubuduće. U naša srca usadi ljubav da ti pokajanje činimo. Povrati nas Tebi lijepim povratkom.

              Kod Tebe utočište tražimo; da na dunjaluku izgubljeni ne budemo i da na Tebe ne zaboravimo. Utječemo Ti se od našeg zaborava, a Ti nas ne zaboravljaš. Tvoje dobro nama silazi, a naše zlo Ti znaš. Ti nas svojom milošću obasipaš, a od nas ti ništa nije potrebno – a mi Tebe svojim grijesima srdimo, a siromašni smo i Tebe trebamo.

              Ja Vedudu, oprosti nevoljnima, smiluj se slabašnima, obriši grijehe griješnicima. O Ti koji voliš vapaje griješnika kada se Tebi vraćaju, primi naš povratak Tebi i naše pokajanje (tevbu)

              Gospodaru naš, mi druge nade, osim u Tebe, nemamo. Sva vrata, osim Tvojih, su nam pred licem zatvorena. Ti mnogo robova imaš, a mi, osim Tebe, drugog Gospodara nemamo. Primi naša pokajanja i budi nama zadovoljan.

              Amin! Amin! Amin!

              Neka Allah, subhanehu ve te’ala, primi moja i vaša pokajanja i dove.

              emira-tekija
              Participant
                Post count: 327

                Gospodaru, podari nam iskrenost i ucini da svaka nasa rijec i svako nase delo bude samo radi Tebe i priblizavanja Tebi, a sacuvaj nas ruznih rijeci i losih dela. Ostavi nas u zivotu dok je on bolji za nas od nase smrti.A uzmi nas Sebi kada nas Ahiret bude za nas bolji od naseg dunjaluka. Sacuvaj nas teske bolesti i duge starosti. Usmrti nas na nasim najboljim delima u trenutku najveceg imana i pokornosti Tebi…
                Popravi nase stanje i sa nama popravljaj druge.Sacuvaj nas, i druge sacuvaj sa nama. Opskrbi nas nash Gospodaru, ustrajnoscu u Tvojoj veri i postupanju po sunnetu Tvoga Poslanika sallallahu alejhi ve sellem…
                Poduci nas nasoj veri i onome sto ce nam koristiti i da nam od koristi bude ono sto naucimo. Sacuvaj i nagradi i oprosti nam ako sta zgrijesimo nehotice u ovom nasem okupljanju ovde…
                AMIN YA RABBI…

                Hvala Allahu Gospodaru svega zivog i nezivog…

                emira-tekija
                Participant
                  Post count: 327

                  Allahumme salli ‘ala muhammedin abdike ve resulike en-Nebijjil-umijji ve ‘ala ali Muhammed ve ezvadžihi ummehatil-mu’minine, ve zurrijetihi ve ehli bejtihi, kema sallejte ala Ibrahime ve ala ali Ibrahime fil-‘alemine inneke hamidun-medžid. Ve barik ala Muhamedin abdike ve resulike-nnebijjil-umijji ve ‘ala ali muhammedin ve ezvadžihi ummehatil-muminine ve zurrijetihi ve ehli bejtihi, kema barekte ‘ala Ibrahime ve ‘ala ali Ibrahime fil-‘alemine inneke hamidun-medžid. Ve kema jeliku bi ‘azimi šerefihi ve kemalihi ve ridake ‘anhu. Ve ma tuhibbu ve terda lehu daimen ebeden adede ma’lumatike ve midade kelimatike ve rida nefsike ve zineti aršike, efdale salaten ve ekmeleha kullema zekereke ve zekerehu zakirune, ve gafele an zikrike ve zikrihi gafilun ve selleme teslimen kezalike ve ‘alejna me’ahum”.

                  Prijevod: Moj Gospodaru, ukaži počast Muhammedu, Tvome robu i Poslaniku, nepismenom pejgamberu i njegovoj porodici; njegovim časnim suprugama – majkama pravovjernih, i njegovom potomstvu i članovima njegove porodice (ehli-bejt). kao što Si ukazao počasti Ibrahimu i njegovoj porodici u svim svjetovima. Ti si zaslužan (dostojan) svake zahvale i Slavljeni. Moj Gospodaru, blagoslovi Muhammeda, Tvoga roba i Poslanika – nepismenog pejgambera, i njegovu porodicu; njegove časne supruge – majke pravovjernih, i njegovo potomstvo i njegove ukućane (ehli-bejt), kao što si blagoslovio Ibrahima, ‘alejhi-sselam, i njegovu porodicu među svim svjetovima. Ti si svake hvale dostojan i Slavljen si. Kao što priliči veličini njegove časti i savršenstva i Tvoga zadovoljstva s njim. I kao što voliš i sa čim si zadovoljan prema njemu stalno i za vječnost brojem Tvojih informacija o svemu kad god Tebe i njega (Muhammeda) spomenu zakiri i kad god su u nemaru prema Tebi i njemu nemarni i oslovi pozdravima također i nas zajedno s njima.

                  emira-tekija
                  Participant
                    Post count: 327

                    فيه )) . رواه البخاري و مسلم

                    Prouči: “Euzu bi-l-Lahi”

                    – Tako će doći kraj onome u što sumnja.

                    (( يقول (( امنت بالله و رسله )) . رواه مسلم

                    Prouči: “Amentu bi-l-Lahi ve rusulihi”

                    – Vjerujem u Allaha i Njegove poslanike – do kraja.

                    (( يقرأ قو له تعالى : { هو الأول ، و الاخر ، و الظاهر و الباطن و هو بكل شيء عليم } . رواه أبو داود

                    Prouči riječi Uzvišenog Allaha: “Huve-l-Evvelu ve- l-Ahiru ve-z-Zahiru ve-l-Batinu, ve Huve bi kulli Šej in’ alim”

                    – On je Prvi i Posljednji, Vidljivi i Skriveni. On svaku stvar poznaje.

                    emira-tekija
                    Participant
                      Post count: 327

                      IZGOVARA SE RADI ODBACIVANJA ŠEJTANSKIH PAKOSTI E’uzu bi kelimati-l-Lahi-t-tammati-l-leti la judžavizuhunne berrun ve la fadžirun, min šerri ma haleka ve bere e ve zere e, ve min šerri ma jenzilu mine-s-semai i ve min šerri ma ja’rudžu fiha ve min šerri ma zere e fi-l-erdi ve min šerri ma jahrudžu minha ve min šerri fiteni-l-lejli ve-n-nehari ve min šerri kulli tarikin illa tarikan jatruku bi hajrin, ja Rahmanu”

                      – Pomoću Allahovih savršenih riječi, koje ne može prevazići niti pobožni niti razvratnik, molim zaštitu pred zlom svega što je stvorio, proizveo ni iz čega i umnožio, od zla onog što s neba silazi i što se u nebo penje, od zla onog što je po Zemlji rasuto (živa bića), što iz nje izlazi, od zla onog što noć iznjedruje i dan obdanjuje, kao i od zla noćnog putnika, osim onog koji na vrata zakuca s dobrom namjerom, o Svemilosni!

                      emira-tekija
                      Participant
                        Post count: 327

                        * Prenosi se da je Ferve ibn Nevfel el-Ešdžai rekao:
                        – Upitao sam Aišu, r.a., kako se je Božiji Poslanik, a.s., obraćao svome Gospodaru, i ona mi je rekla:
                        – Govorio je: “Bože moj, ja se Tebi utječem od onoga što je loše u onom što sam radio i od onoga što je loše u onom što nisam radio!”

                        * Od Ibn Abbasa, r.a., se da je prenosi Božiji Poslanik, a.s., govorio:
                        ne umire, a džinni i ljudi umiru!””Bože moj, Tebi se predajem, u Tebe vjerujem, na Tebe se oslanjam, Tebi se kajem i u Tvoje ime se borim. Bože moj, utječem se Tvojom Veličinom – a osim Tebe nema drugog boga! – da me ne odvedeš u zabludu. Ti Si Živi, Koji

                        * Od Ebu Hurejre, r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, a.s., kad bi bio na nekom putu pa osvanuo, govorio:
                        “Nek čuje, svako ko čuje, zahvalu Allahu i lijepu kušnju koju nam je On dao! Gospodaru naš, budi sa nama i podari nam dobro! Utječem se Allahu od Vatre!”

                        * Od Ebu Musaa el-Eš`arija, r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, a.s., učio ovu dovu:
                        “Bože moj, oprosti mi moj grijeh, i moje neznanje, i moju neumjerenost u poslu, i ono što Ti bolje znaš od mene! Bože moj, oprosti mi moju zbilju i moju šalu, nehotičnost i hotimičnost, a svega toga ima kod mene! Bože moj, oprosti mi ono što sam učinio i ono što ću učiniti, što sam prikrio i što sam obznanio, a što Ti znaš bolje od mene. Ti unapređuješ i unazađuješ i Ti Si svemoćan!”

                        * Od Ebu Hurejre, r.a., se prenosi da je Božiji Poslanik, a.s., govorio:
                        “Bože moj, popravi Ti meni moju vjeru, koja je moja zaštita, i popravi mi ovaj moj svijet na kojem živim; i popravi mi moj ahiret, na koji mi se je vratiti, i život mi učini povećanjem svakoga dobra, a smrt mi učini rasterećenjem od svakog zla!”

                        * Od Abdullaha ibn Mesuda, r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, a.s., govorio:
                        “Bože moj, ja Te molim za uputu, bogobojaznost, neporočnost i dostatnost!”

                        * Prenosi se da je Zejjad ibn Erkam rekao: – Neću vam reći ništa drugo nego kako je govorio Božiji Poslanik, a.s.; on je govorio:
                        “Bože moj, utječem Ti se od nemoći i od lijenosti, od kukavičluka, tvrdičluka, preduboke starosti i od patnje u kaburu! Bože moj, podari mojoj duši njenu bogobojaznost i očisti je jer Ti je najbolje čistiš, Ti Si njen zaštitnik i njen gospodar! Bože moj, utječem Ti se od znanja koje ne koristi, od srca koje nije skrušeno, od duše nezasite i od dove koja neće uslišana biti!”

                        emira-tekija
                        Participant
                          Post count: 327

                          Od Ebu Hurejre, r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, a.s., rekao:
                          “Allah ima devedeset i devet imena – ko ih nauči, ući će u Džennet! Allah je neparan i voli nepar!” (bilježi Buharija)

                          99 LIJEPIH ALLAHOVIH IMENA

                          Allah, drugog boga osim Njega nema, najljepša imena ima.
                          (Kur’an, 8:20 )

                          Allah ima najljepša imena i vi Ga zovite njima.
                          (Kur’an, 7:180)

                          On je Allah, Tvorac, Onaj koji iz ničega stvara, Onaj koji svemu daje oblik, On ima najljepša imena.
                          (Kur’an, 59:24)

                          1. Allah – Allah je Onaj, osim koga drugog Boga nema

                          هُو الله الذّي لا إلَه إلاّ هُو
                          2. Er-Rahman – Blagi

                          الرّحمان
                          3. Er-Rahim – Milostivi

                          الرّحيم
                          4. EI-Meliku – Vladar

                          المَلِك
                          5. EI-Kuddusu – Sveti

                          القُدّوس
                          6. Es-Selamu – Čist od mana

                          السّلام
                          7. EI-Mu’minu – Koji potvrđuje obećanja

                          المُؤمن

                          8. EI-Muhejminu – Koji daje sigurnost

                          المُهَيْمِن

                          9. EI-Azizu – Koji sve pazi i prati

                          العزيز
                          10. EI-Džebbaru – Snažni

                          الجبّار
                          11. EI-Mutekebbiru – Silni

                          المُتَكَبِّر
                          12. EI-Haliku – Stvaralac

                          الخالق
                          13. EI-Bari’u – Koji divno stvara

                          البارئ
                          14. EI-Musavviru – Koji likove daje

                          المُصَوِّر
                          15. EI-Gaffaru – Koji mnogo prašta

                          الغفّار
                          16. EI-Kahharu – Koji nadvladava

                          القهّار
                          17. EI-Vehhabu – Koji mnogo poklanja

                          الوهّاب
                          18. Er-Rezzaku – Koji obilnu opskrbu daje

                          الرزّاق
                          19. EI-Fettahu – Koji sve rješava i otvara

                          الفتّاح
                          20. EI-Alimu – Koji sve zna

                          العليم
                          21. EI-Kabidu – Koji steže

                          القابض
                          22. EI-Basitu – Koji pruža

                          الباسط
                          23. EI-Hafidu – Koji spušta

                          الخافض
                          24. Er-Rafiu – Koji diže

                          الرّافع
                          25. EI-Muizzu – Koji uzvisuje

                          المُعِزّ
                          26. EI-Muzillu – Koji ponizuje

                          المُذِلّ
                          27. Es-Semiu – Koji sve čuje

                          السّميع
                          28. EI-Besiru – Koji sve vidi

                          البصير
                          29. EI-Hakemu – Sudac

                          الحكم
                          30. EI-Adlu – Pravedni

                          العدل
                          31. EI-Latifu – Dobri

                          اللطيف
                          32. EI-Habiru – O svemu obaviješteni

                          الخبير
                          33. EI-Halimu – Blagi

                          الحليم
                          34. EI-Azimu – Veliki

                          العظيم
                          35. EI-Gaffuru – Koji prašta

                          الغفور
                          36. Eš-Šekuru – Koji je zahvalan

                          الشّكور
                          37. EI-Alijju – Visoki

                          العليّ
                          38. EI-Kebiru – Veliki

                          الكبير
                          39. EI-Hafizu – Koji čuva

                          الحفيظ
                          40. EI-Mukitu – Koji pazi i uzdržava

                          المُقيت
                          41. EI-Hasibu – Koji obračun svodi

                          الحسيب
                          42. EI-Dželilu – Veličanstveni

                          الجليل
                          43. EI-Kerimu – Plemeniti

                          الكريم
                          44. Er-Rekibu – Koji motri na svaki pokret

                          الرقيب
                          45. EI-Mudžibu – Koji molbe prima

                          المجيب
                          46. EI-Vasiu – Koji milošću i znanjem sve obuhvata

                          الواسع
                          47. EI-Hakimu – Mudri

                          الحكيم
                          48. EI-Vedudu – Koji voli

                          الودود
                          49. EI-Medžidu – Slavljeni

                          المجيد
                          50. EI-Baisu – Koji proživljuje

                          الباعث
                          51. Eš-Šahidu – Koji je o svemu svjedok

                          الشّهيد
                          52. EI-Hakku – Vrhovna Istina

                          الحقّ
                          53. EI-Vekilu – Sveopći Staratelj

                          الوكيل
                          54. EI-Kavijju – Moćni

                          القوي
                          55. EI-Metinu – Čvrsti

                          المتين
                          56. EI-Velijju – Zaštitnik

                          الوليّ
                          57. EI-Hamidu – Hvaljeni

                          الحميد
                          58. EI-Muhsi – Koji i sitnice obuhvata i broj im zna

                          المُحصي
                          59. EI-Mubdiu – Koji je početni Stvaralac

                          المُبدئ
                          60. EI-Muidu – Konačni proživitelj

                          المُعيد
                          61. EI-Muhji – Koji život daje

                          المُحيي
                          62. EI-Mumitu – Koji smrt daje

                          المُميت
                          63. EI-Hajju – Živi

                          الحيّ
                          64. EI-Kajjiimu – Koji sve obdržava

                          القيّوم
                          65. EI-Vadžidu – Imućni

                          الواجد
                          66. EI-Madžidu – Slavni

                          الماجد
                          67. EI-Vahidu – Jedini

                          الواحد
                          68. Es-Samedu – Kome se svako obraća

                          الصّمد
                          69. EI-Kadiru – Svemoćni

                          القادر
                          70. EI-Muktediru – Koji sve može

                          المُقتدر
                          71. EI-Mukaddimu – Koji unapređuje

                          المُقدِّم
                          72. EI-Mu’ehhiru – Koji zapostavlja

                          المُؤخّر
                          73. EI-Evvelu – Prvi

                          الأوّل
                          74. EI-Ahiru – Posljednji

                          الآخر
                          75. Ez-Zahiru – Jasni

                          الظّاهر
                          76. EI-Batinu – Skriveni

                          الباطن
                          77. EI-Valiju – Koji upravlja

                          الوالي
                          78. EI-Mutealiju – Svevišnji

                          المُتعالي
                          79. EI-Berru – Dobročinitelj

                          البرّ
                          80. Et- Tevvabu – Koji kajanje uslišava

                          التّوّاب
                          81. EI-Muntekimu – Koji ne ostaje dužan

                          المُنْتَقِم
                          82. EI-Afuvvu – Koji oprašta

                          ّالعفُو
                          83. Er-Reufu – Samilosni

                          الرّؤف
                          84. Maliku-I-mulki – Gospodar svih svjetova

                          مالك المُلك
                          85. Zul-Dželali ve-I-Ikrami -Najveličanstveniji i Najčasniji

                          ذو الجلال والإكرام

                          86. EI-Muksitu – Sveopći djelitelj pravde

                          المُقسط
                          87. EI-Džami’u – Koji sve okuplja

                          الجامع
                          88. EI-Ganijju – Koji je bogat

                          الغنيّ
                          89. EI-Mugni – Koji daje bogatstvo

                          المُغْني
                          90. EI-Mani’u – Koji oduzima bogatstvo

                          المانع
                          91. Ed-Darru – Koji stvara štetu

                          الضّار
                          92. En-Nafi’u – Koji stvara korist

                          النّافع
                          93. En-Nuru – Sveopće svjetlo

                          النّور
                          94. EI-Hadi – Koji upućuje

                          الهادي
                          95. EI-Bedi’u – Stvoritelj (Prapočetak svega)

                          البديع
                          96. El-Baki – Vječiti

                          الباقي
                          97. EI-Varisu – Konačni nasljednik svega

                          الوارث
                          98. Er-Rešidu – Upućivač na dobro

                          الرّشيد
                          99. Es-Saburu – Strpljivi, Koji ne hiti sa obračunom

                          الصّبور

                          emira-tekija
                          Participant
                            Post count: 327

                            Allahumme inni euzu bike minel-hemmi wel-huzni.“

                            Allahu moj, utjecem ti se od potistenosti/skrhanosti i tuhe.

                            Cesto ucite ovu dovu, ona vraca insana na kolosijek. Kratka je i lahka.

                            emira-tekija
                            Participant
                              Post count: 327

                              Ebu Abdurrahman Avf Ibn Malik priča:

                              “Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, klanjao je jednom dženazu, pa sam od dove koju je proučio zapamtio slijedeće riječi: ‘Gospodaru naš, oprosti mu, smiluj mu se, sačuvaj ga (kazne) i grijehe mu izbriši! Podari mu lijepo mjesto u Džennetu i kabur mu učini prostranim! Očisti ga vodom, snijegom i ledom (obaspi ga Svojom neizmjernom milošću) i učini ga od grijeha čistim, kao što očistiš bijelu odjeću od prljavšine (oprosti mu sve grijehe)! Zamijeni mu kuću boljom od njegove kuće, porodicu boljom od njegove porodice, ženu boljom od njegove! Uvedi ga u Džennet i sačuvaj ga od kaburskog azaba i (džehenemske) kazne!'”
                              Ravija veli: “Poželio sam (zbog ove dove) da sam ja taj mejit.”
                              ( Rijadusalihin, Sahih, Hadis bilježi Muslim )

                              emira-tekija
                              Participant
                                Post count: 327

                                [b]AREK OLSUN…

                                Ramazan Serif Mubarek Olsun !!..Da nam Allah swt olaksa post,upise kao dobro djelo,primi nase upucenje DOWE..AMIN..Nezaboravimo…Bosanke jetime,stare,iznemogle,i one kojima je potrebna pomoc,jer onaj ko nahrani postaca kao da je i sam postio.

                                „Kada nastupi prva noc ramazana Uzviseni Allah rekne:ko je taj sto Nas voli pa da i Mi njega volimo, ko je taj sto Nas trazi pa da i Mi njega trazimo,ko je taj sto Nas moli pa da mu oprostimo“„Kada nastupi prva noc ramazana Uzviseni Allah rekne:ko je taj sto Nas voli pa da i Mi njega volimo, ko je taj sto Nas trazi pa da i Mi njega trazimo,ko je taj sto Nas moli pa da mu oprostimo“

                                EsselamAlejkum..[/b]

                                emira-tekija
                                Participant
                                  Post count: 327

                                  [b]reporucena Kunut dova, kad nesreca (iskusenje) zadesi Muslimana

                                  Bismillah..

                                  Allahu! Mi samo od Tebe pomoć tražimo, od Tebe oprosta tražimo i od Tebe uputu tražimo! Mi Tebe vjerujemo, Tebi se sa pokajanjem obraćamo, u Tebe se pouzdajemo! Tebe hvalimo svakim dobrom, zahvaljujemo ti na Tvojim blagodatima a nismo prema Tebi nezahvalni i nevjerni! Mi odbacujemo i ostavljamo onoga ko griješi prema Tebi (i ko neće da Ti se pokori). Allahu! Mi samo Tebe obožavamo, Tebi namaz klanjamo i Tebi na sedždu padamo! Tebi žurimo, za Tobom žudimo i Tebi služimo! Nadamo se Tvojoj milosti, a bojimo se Tvoje kazne! Tvoja će kazna zaista stići nevjernike!

                                  EsselamAlejkum..[/b]

                                Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 45 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.