Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 45 total)
  • Author
    Posts
  • emira-tekija
    Participant
      Post count: 327

      potpuni (otvori) mi srce sa imanom

      Osvijetli moje primjere o Milostivi

      Gospodaru, Ti koji upućuješ

      U svako vrijeme i mjesto

      Vjerovanje moje u Tebe je tajna mog postojanja

      Kod moga stajanja (u namazu) kod mog ustajanja

      Činim samo Tebi sedždu

      O Ti si koji si počeo stvaranje čovjeka

      Upotpuni (otvori) mi srce sa imanom

      Osvijetli moje primjere o Milostivi

      Gospodaru, Ti koji upućuješ
      U svako vrijeme i mjesto

      Kako bi se kretao svemir siroki

      Kako bi svijetlio mjesec uzdignuti

      Kako bi ptice preletale preko klisura

      Da nije Tvoje blagodati o Ti koji daješ blagodat

      Upotpuni (otvori) mi srce sa imanom

      Osvijetli moje primjere o Milostivi

      Gospodaru, Ti koji upućuješ

      U svako vrijeme i mjesto

      Ti si Onaj koji divno stvara, Ti si Onaj koji nadvladava

      Ti si onaj koji pruža, Ti si Svemoćan

      Ti si Jedan, Ti si Pomagač

      Oprosti nam o Ti Dobri

      Upotpuni (otvori) mi srce sa imanom

      Osvijetli moje primjere o Milostivi

      Gospodaru, Ti koji upućuješ

      U svako vrijeme i mjesto

      emira-tekija
      Participant
        Post count: 327

        dova protiv tuge i depresije Allahumme inni abduke vebnu abdike vebnu emetike nasijeti bijedejke madin fi hukmike adlu fi kadaike es’eluke bikulli ismin huve lekke semmejete bihi nefseke ev enzeltehu fi kitabike ev alemtehu ehaden min halkike ev iste’serte bihi fi ilmil-gajbi indeke en tedzalel-Kur’ane rebi’a kalbi ve nure sadri ve dzellale gammi ve zihabe huzni ve hemmi.

        Allahu moj, ja sam Tvoj rob i sin Tvoga roba i robinje, moja sudbina je u Tvojim rukama i podlozna Tvojoj mudrosti. Pravedan si sudac. Molim Te svim Tvojim imenima, kojima Si Se nazvao, ili objavio u Svojoj Knjizi, ili poducio imenima nekog od Svojih robova, ili ga ostavio tajnim i skrivenim od Svojih robova, da Kur’an ucinis proljecem moga srca, nurom mojih prsa, glacalom moje brige i onim sto ce otjerati moju tugu i potistenost.

        emira-tekija
        Participant
          Post count: 327

          DOVA ZA RODITELJE Boze! Blagoslovi Muhammeda
          Iskrenog roba i slugu Svoga
          I svu celjad te porodice
          Selam i spas na pravovjerne
          Blagoslovi, Boze, roditelje moje
          Podari im najljepse od milosti Svoje
          Podari im vjeru, iskrenost u svemu
          Budi im Pomagac u svakom trenu
          Nadahni me znanjem obaveza prema njima
          Poduci me lijepim ophodjenjem prema svima
          I daj mi da znanje sprovedem u djelo
          Onako kako si Ti zadovoljan sa tim
          Ispuni me ljubavlju prema njima
          I podaj mi da im odan budem
          Ucini mi radoscu poslusnost njima
          Vecom od sna pospanog i od pica zednom
          Da zelja njihova nad mojom bude
          Zadovoljstvo iznad zadovoljstva moga
          I da drzim i mali njihovu dobortu velikom
          A svoju dobrotu malom, makar velika bila
          Boze! Utisaj mi glas pred njima
          I ucini im prijatnim govor moj
          Omeksaj mi srce njeznoscu prema njima
          I obrati me u iskrenog druga njihovog.
          I na Dan stajanja, o Boze Vjecni
          Pohvali I nagradi ih za odgoj moj
          Sacuvaj ih od propasti u bezdanu pustom
          Kao sto su oni mene u djetinjstvu cuvali
          Oprosti mi Boze, sve grijehe moje
          Ako sam im ikad zlo nanio od mene
          Ili njihovo pravo zanemario
          Ucini da to uveca dobra djela njihova
          Oprosti im ako su u odgoju mome
          Zanemarili nesto ili zaboravili na to
          Zivot su tezak zivjeli u siromastvu
          Ali su iskreni i odani prema Tebi bili
          O, Ti, koji mijenjas zla u mnostvo dobrih djela
          Ako su rijecju pogrijesili prema meni
          Ili djelom neumjerenim sa mnom
          Pravo zanemareno ili obaveza neispunjena
          Halaljujem im to i molim Te oprosti i Ti
          Pa otkloni od njih zlu posljedicu toga
          Namjera im je, znam, najiskrenija bila
          A Ti si covjeka slabasnim stvorio
          I ne uzmi im za grijeh taj hal prema meni
          Bili su zaokupljeni podizanjem mene
          Teskocom napora u mome cuvanju
          Ustezanje od usta sebi samih
          Da bi osigurali i dali boljitak meni
          Nikad ne mogu poreci njihovo pravo prema meni
          Ispuniti svoje obaveze prema njima
          Niti izvrsiti duznost aluzenja njima
          Pa makar zivio i stotinama godina
          Boze! Nemoj me smjestiti na Dan suda
          Medju ljude koji ne postuju roditelje svoje
          U Danu kada ce svakoj dusi biti nadoknadjeno
          Nepravde nece biti samo zaslugom ucinjeno
          Roditelje moje medju odabranim stavi
          I daj mi da se u namazima njih sjetim
          U svakom vremenu i u nocima za njih molim
          I svakome sahatu dana moga
          Boze! Oprosti im uz moju dovu za oprost
          Oprosti im mojom odanoscu prema Tebi
          Budi zadovoljan sa njima
          I ucini miloscu Tvojom da dosegnu
          Prebivaliste Dzennetu’l-firdevsa
          Ako oprost Tvoj dosegne prvo do njih
          Ucini ih posrednicima za mene
          A ako oprost Tvoj prvo dosegne mene
          Ucini me zagovornikom za oprost njihov
          Da budemo sakupljeni u milosti Tvojoj
          U Dzennetu – kuci darezljivosti Tvoje
          Sa Resulullahom i odabranima
          Na mjestu oprosta Tvoga I milosti Tvoje
          Jer Ti si Vlasnik tog obilja trajnog
          O Najmilosniji od milosnih
          Blagoslovi Muhammeda i porodicu njegovu
          Neka Ti je Vjecna slava i hvala!

          emira-tekija
          Participant
            Post count: 327

            Gospodaru moj,ne dopusti da me zavara uspjeh,
            niti poraz baci u ocaj.
            Podsjecaj me stalno da je neuspjeh iskusenje
            koje prethodi uspjehu.

            Gospodaru moj,
            nauci me da je tolerancija najvisi stupanj moci,
            a zelja za osvetom prvi znak slabosti.

            Gospodaru moj,
            ako mi uzmes imetak ostavi mi nadu.
            Ako mi podaris uspjeh,
            podari mi snagu volje da savladam poraz,
            a kad mi uzmes blagodat zdravlja
            podari mi blagodat vjere.

            Gospodaru moj,
            kad se ogrijesim o ljude,
            podari mi snagu izvinjenja,
            a kada se ljudi od mene ogrijese,
            podari mi snagu oprosta.

            Gospodaru moj,
            kad ja zaboravim Tebe,
            nemoj Ti zaboraviti mene.

            emira-tekija
            Participant
              Post count: 327

              DOVA ZA UKLANJENJE NEDACE
              „Allahumme inni euzu bike minel-hemmi wel-huzni.“

              Allahu moj, utjecem ti se od potistenosti/skrhanosti i tuhe.

              Cesto ucite ovu dovu, ona vraca insana na kolosijek. Kratka je i lahka.

              A ljudi misle da vladaju svijetom…
              I nece da priznaju jad kroz koji prolaze…
              Ni ratovi, ni prirodne nepogode, ni razne tjelesne bolesti ne muce danasnje covjecanstvo kao sto ga muci “potistenost i unutarnji nemir”.

              emira-tekija
              Participant
                Post count: 327

                Dove protiv potistenosti..“La ilahe ille-l-Lahu-l-azimu-l-halimu, la ilahe ille-l-Lahu Rabbu-l-Arši-l-azimi, la ilahe ille-l-Lahu Rabbu-s-Semavati ve Rabbu-l-Erdi ve Rabbu-l-Arši-l-kerim”

                – Nema boga osim Allaha, Velikog i Blagog. Nema boga osim Allaha, Gospodara Prijestolja velikog. Nema boga osim Allaha, Gospodara Nebesa i Gospodara Zemlje, Gospodara Prijestolja milostivog.

                (( اللهم رحمتك أرجو فلا تكلني إلى نفسي طرفت عين و أصلح لي شأني كله ، لا إله إلا أنت )) . رواه أبو داود و أحمد

                “Allahumme rahmeteke erdžu fe la tekilni ila nefsi tarfete’ ajnin ve aslih li še’ ni kullehu, la ilahe illa Ente”

                – Allahu, za milost Tvoju molim, I zato ne prepusti me samom sebi ni jednog trenutka. Udobri mi cijelo moje stanje. Nema boga osim Tebe.

                (( لا إله إلا أنت سبحانك إني كنت من الظالمين )) . رواه الترمذي و الحاكم

                “La ilahe illa Ente, subhaneke inni kuntu mine-z-zalimine”

                – Nema boga osim Tebe. Neka si slavljen Ti, doista sam ja bio među grješnicima.

                (( الله الله ربي لا أشرك به شيئآ )) . رواه أبو داود

                “Allahu, Allahu Rabbi, la ušriku bihi šej’en”

                – Allah, Allah je Gospodar moj, Kome ja ne pretpostavljam ništa.

                emira-tekija
                Participant
                  Post count: 327

                  DOVA KOJA SE UCI PREDSPAVANJE Svake noći kad bi, Poslanik, Allah mu se smilovao i spasio ga, pošao na spavanje i legao u postelju, sastavio bi otvorene dlanove prema licu, puhnuo u njih i proučio (u njih) suru Ihlas, Felek i Nas, te potom potrao dlanovima svoje tijelo koliko može dohvatiti, počevši od glave i prednjeg dijela tijela; to bi ponovio tri puta.

                  (( كان إذا أوى إلى فر اشه كل ليلة جمع كفيه ثم نفث فيهما فقر أ فيهما )) { قل هو الله أحد } و { قل أعوذ برب الفلق } و { قل أعوذ برب الناس } ثم يمسح بهما ما استطاع من جسده يبدأ بهما على رأسه و وجهه و ما أقبل من جسده يفعل دلك ثلاث مرات )) . رواه البخاري و مسلم

                  * Kada legneš u postelju, prije nego što zaspiš, prouči: “Ajetul-kursijju”. Allah će ti odrediti čuvara da ti se šejtan ne približi u toku noći, sve do sabaha.

                  .. إذا أويت إلى فراشك فأقرأ اية الكرسي {الله لا إله إلا هو الحي القيوم} حتى تختمها فإنه لا يزال عليك من الله حافظ و لا يقربك شيطان حتى تص

                  * Ko noću prouči posljednja dva ajeta sure “El’Bekare”, biće mu dosta: “Vjeruje Poslanik u ono što mu je dostavljeno (objavljeno) od njegova Gospodara i vjernici…” (ajeti 285 i 286)

                  (( من قرأ ايتين من اخرسورة البقرة في ليلة كفتاه)){ ءَامن الرسُول بما أنزل إليه من ربه و المؤمنون } )) إلى اخر السورة (285-286). رواه البخاري ومسلم

                  emira-tekija
                  Participant
                    Post count: 327

                    DOVA KOJA SE UCIPRED SPAVANJE2 Kada neko nakon što se probudio iz sna ustane iz postelje, neka, prije nego što ponovo legne, dobro otrese svoj pokrivač (rubove njegove) tri puta, jer on ne zna šta je poslije njega u nju ušlo. A kad se već nasloni u postelji,neka izgovori dovu:

                    “Bi-smike Rabbi veda’ tu dženbi ve bike erfe’uhu, fe in emsekte nefsi fe-rhamha ve in erselteha fa-hfazha bima tahfezu bihi ibadeke-s-salihine”

                    – S Tvojim imenom, Gospodaru moj, legoh na bok i ako bude Tvoja volja, podići ću se. Ako uzmeš moju dušu, budi milostiv prema njoj, a ako je vratiš, zaštiti je kao što si zaštitio Svoje dobre robove!

                    (( اللهم إنك خلقت نفسي و أنت توفاها لك مماتها و محياها إن أحييتها فاحفظها ، و إن أمتها فاغفر لها . اللم إني أسألكالعافية )) . رواه مسلم و أحمد

                    * “Allahumme inneke halakte nefsi ve Ente tev-effaha. Leke mematuha ve mahjaha, in ahjejt- eha fa-hfazha ve in emetteha fa-gfir leha. Allahumme inni es eluke-l-afijete”

                    – Allahu, Ti si, doista, stvorio moju dušu i Ti je umrtvljuješ. Tebi pripada njena smrt i njen život, pa ako je oživiš – zaštiti je, a ako je umrtviš – oprosti joj. Allahu, Tebe molim za oprost!

                    (( كان إذا أراد أن يرقد وضع يده اليمنى تحت خده ثم يقول : (( اللهم قني عذابك يوم تبعث عبادك ثلاث مرات )) . رواهالترمذي و أبو داود

                    emira-tekija
                    Participant
                      Post count: 327

                      DOVA KOJA SE UCiPRED SPAVANJE3 Poslanik je, pošto bi položio svoju desnu ruku pod desnu sljepoočnicu, proučio: “Allahumme kini azabeke jevme teb’ asu ibadeke”

                      – Allahu, sačuvaj me od kazne Svoje na dan kada budeš oživio Svoje robove. (3x)

                      * “Bismike-l-Lahumme emutu ve ahja”

                      – S Tvojim imenom, Allahu moj, umirem i živim.

                      * “Hoćete li (vas dvoje) da vas uputim na nešto što je po vas bolje od bilo kakvog sluge? Kad pođete u postelju, na spavanje, izgovorite: “Subhana-l-Lah” (33x), “El-hamdu li-l-Lahi” (33x) i “Allahu ekber” (34x) – eto, to vam je bolje od ma kog sluge.

                      * “Allahumme Rabbe-s-semavati-s-seb’i ve Rabbe-l-arši-l-azimi, Rabbena ve Rabbe kulli šej‘in, Falika-l-habbi ve-n-nava ve Munezzile- t-Tevrati ve-l-Indžili ve-l-Furkani: E’uzu bike min šerri kulli šej‘in, Ente ahizun bi nasijetihi, Allahumme Ente-l-Evvelu fe lejse kableke šej‘un, ve Ente-l-Ahiru fe lejse ba’deke šej‘un, ve Ente-z-Zahiru fe lejse fevkake šej‘un, ve Ente-l-Batinu fe lejse duneke šej‘un, ikdi anne-d-dejne ve agnina mine-l-fakri”

                      – Allahu, Gospodaru sedam nebesa i Prijestolja velikog, Gospodaru naš i svega što postoji, Ti Koji daješ da zrnevlje i koštice proklijaju, Objavitelju Tevrata, Indžila i Furkana ( Kur’ana ) – Tebi se sklanjam pred zlom svačijim, Ti si Taj Koji svim upravljaš, Allahu moj, Ti si Prvi, i prije Tebe nije bilo ništa, Ti si Posljednji, i poslije Tebe neće biti ničeg,Ti si Vidljivi, i iznad Tebe ne postoji ništa, Ti si Skriveni, i bez Tebe ništa ne postoji, oslobodi nas duga i učini nas neovisnim o siromaštvu!

                      * “El-hamdu li-l-Lahi-l-lezi at’amena ve sekana ve kefana ve avana, fe kem mimmen (min men) la kafije lehu ve la mu vi”

                      – Hvala Allahu, Koji nas nahrani i napoji, te Koji Sebe učini nama dostatnim i Koji nam se smilova. Ta, koliko je onih koji za sebe nemaju zaštitnika i skrbnika!

                      * “Allahumme’ Alime-l-gajbi ve-š-šehadeti, Fatire- s-semavati ve-l-erdi, Rabbe kulli šej’in ve melikehu, ešhedu en la ilahe illa Ente. E’uzu bike min šerri nefsi ve min šerri-š-šejtani ve širkihi ve en akterife ‘ala nefsi suen ev edžurrehu ila muslimin”

                      – Allahu, Poznavaoče skrivenog i pojavnog, Stvaratelju nebesa i Zemlje, Gospodaru svega i njegov Posjedovatelju, svjedočim da nema boga osim Tebe. Tebi se sklanjam pred zlom duše moje i pred zlom šejtana i njegova mnogoboštva, da sebi učinim zlo ili da u zlo uvučem bilo kog muslimana.

                      * Poslanik, sallallahu `alejhi we sellem, ne bi zaspao prije negoli prouči dvije sure: Es-Sedžda i Tebareke.

                      * Kada se odlučiš ići u postelju, prethodno se abdesti poput abdesta za namaz, potom lezi na desni bok i prouči dovu: “Allahumme eslemtu nefsi ilejke ve fevvadtu emri ilejke ve vedždžhtu vedžhi ilejke ve eldže tu zahri ilejke ragbeten ve rehbeten ilejke, la meldžee ve la mendža minke illa ilejke. Amentu bi Kitabike-l-lezi enzelte ve bi Nebijjike-l-lezi erselte”

                      – Allahu, Tebi predadoh dušu svoju, i oporučih stanje svoje, i upravih lice svoje, i prepustih (sklonih) leđa svoja iz želje i straha, jer nema skloništa ni spasilišta pred Tobom osim kod Tebe. Vjerujem u Tvoju Knjigu, koju si spustio, i u Tvoga Vjerovjesnika, koga si poslao. (Pa ako umreš, umrijet ćeš u vjeri islamu.)

                      emira-tekija
                      Participant
                        Post count: 327

                        DOVA ZA UPUT Od Alije, r.a., se prenosi da mu je Božiji Poslanik, a.s., rekao: “Reci: Bože moj, Ti me uputi i učvrsti me u pravosti!” Zatim mu je rekao:
                        “Kad spomeneš Uputu, misli na to da ti životni put bude ispravan, a kad spomeneš pravost, sjeti se pravosti strijele!”

                        emira-tekija
                        Participant
                          Post count: 327

                          d Ibn Abbasa, r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, a.s., u poteškoći učio:
                          “Nema boga osim Allaha, Blagog i Veličanstvenog; nema boga osim Allaha, Gospodara Prijestolja Veličanstvenog; nema boga osim Allaha, Gospodara nebesa i Gospodara Zemlje, Gospodara Prijestolja Plemenitog!”

                          emira-tekija
                          Participant
                            Post count: 327

                            Dova: Gospodaru naš, daj nam dobro na ovome svijetu a i dobro na onome svijetu, i sačuvaj nas patnje u Vatri!Od Abdulaziza, tj. Ibn Suhejba, se prenosi da je Katade upitao Enesa: Koju je dovu Vjerovjesnik, a.s., najčešće upućivao? Najčešće je – rekao mu je on – upućivao ovu dovu:
                            “Gospodaru naš, daj nam dobro na ovome svijetu a i dobro na onome svijetu i sačuvaj nas patnje u Vatri!”
                            On kaže: – Nakon toga je Enes, kad bi se molio Bogu, učio ovu dovu, a i kad bi upućivao kakvu dovu, ovu je dovu umetao u nju!

                            emira-tekija
                            Participant
                              Post count: 327

                              dova kad vam je tesko Od Ibn Abbasa, r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, a.s., u poteškoći učio:
                              “Nema boga osim Allaha, Blagog i Veličanstvenog; nema boga osim Allaha, Gospodara Prijestolja Veličanstvenog; nema boga osim Allaha, Gospodara nebesa i Gospodara Zemlje, Gospodara Prijestolja Plemenitog!”

                              emira-tekija
                              Participant
                                Post count: 327

                                Od Enesa, r.a., se prenosi da je Božiji Poslanik, s.a.v.s., rekao:

                                “Neka niko od vas nipošto ne priželjkuje smrt zbog kakve nevolje koja ga zadesi! Ako ipak bude morao željeti je, neka rekne: Moj Bože, poživi me sve dotle dok je život dobar za mene, a usmrti me kad mi smrt bude bolja!”

                                Od Ebu Hurejre, r.a., se prenosi da je Božiji Poslanik, a.s., rekao:
                                “Neka niko od vas nipošto ne priželjkuje smrt i neka ne moli za nju prije nego što mu dođe, jer kad neko od vas umre, prestaju i njegova djela, a vjerniku njegov životni vijek samo povećava dobro!”

                                emira-tekija
                                Participant
                                  Post count: 327

                                  Dova pri kukurijekanju pijetlaOd Ebu Hurejre, r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, a.s., rekao:
                                  “Kad čujete kukurijekanje pijetla, molite od Allaha kakvo dobro, jer pijetao je ugledao meleka, a kad čujete revanje magarca, tražite od Allaha zaštitu od zla šejtanovog, jer je magarac ugledao šejtana!”

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 45 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.