Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 79 total)
  • Author
    Posts
  • detektiv
    Participant
      Post count: 53

      Masakri u Seljanima

      Masakri u Seljanima su dva masakra koje je pocinila srpska cetnicka vojska nad Bosnjacima sela Seljani nekolko kilometara udaljenog od Rogatice u Drugom svjetskom ratu, 1943. godine i u agresiji na BiH, 1992.
      Prvi masakr se dogodio u Drugom svjetskom ratu, 1943. godine kada su cetnici pobili 83 Bosnjaka u Dizdarevim njivama povise sela. Tada je u pokolju pobijena cijela familija Dizdarevici izuzev jedne djevojcice koja je uspjela pobjeci, a kasnije svjedociti o zlocinu. Tijela ubijenih su bacena u krecanu.
      Drugi masakr se dogodio 3. juna 1992. godine na istoj lokaciji, kao dio kampanje etnickog ciscenja teritorija u BiH pod srpskom kontrolom od nesrpskog zivlja tokom rata u BiH.
      Tom prilikom je pobijeno 18 Bosnjaka, medju kojima su bile zene i stari. Zrtve tog masakra su: Alija Zimic, Salih Zimic, Sacir Zimic, Nurija Zimic, Hasan Ramovic, Huso Ramovic, Sulejman Ramovic, Ago Ramic, Hasiba Jasarevic, Omer Halilovic, Camila Mednolucanin, Ramiza Mednolucanin, Emina Curevac, Sunija Curevac, Sejdalija Curevac, Uzeir Curevac, Hamza Heljic i Amir Begic.
      30. septembra 2004. godine iz masovne grobnice u Dizdarevim njivama je ekshumirano 15 tijela, a 3 se jos vode kao nestala.
      21. oktobra 2006. u Seljanima je klanjana dzenaza za 15 identifikovanih zrtava pokolja u Seljanima na kojoj je bilo prisutno vise od hiljadu ljudi.

      mirsad_d
      Participant
        Post count: 4000

        Svjedok prepoznao optuženog Stojana Perkovića
        Bajraktarević na kraju svjedočenja upitao Perkovića: Stojane, jesam li ja šta krivo rekao?
        Autor: FENA
        23.11.2009. 23:45

        Sulejman Bajraktarević, svjedok Tužilaštva BiH na suđenju Stojanu Perkoviću optuženom za zločine koji su 1992. počinjeni na području općine Rogatica, ispričao je u ponedjeljak pred sudskim vijećem da je u junu 1992. vidio Perkovića kako odvodi dvojicu njegovih komšija, koji su se potom vratili pretučeni, prenosi BIRN-Justice report.

        Stojan Perković je bivši komandir čete Vojske Republike srpske (VRS) u mjestu Lađevine, općina Rogatica.

        – Krajem juna 1992. ispred kuće u Mesićima naišao je kamion iz kojeg je izašlo desetak vojnika i Stojan Perković. Stojan je prišao korektno i pozdravio se. Rekao mi je da moram predati pištolj. (…) Predao sam Stojanu, a on ga je dao svom sinu Peđi. (…) Onda se pojavio Nurija Kujović. Stojan mu je naredio da se penje na kamion i taj auto je krenuo. Vidio sam da su usput poveli i Mehmeda Bajrića, kazao je Bajraktarević.

        Prema tvrdnjama svjedoka, obojica odvedenih komšija su se vratila u selo narednog dana, a na licu Nurije Kujovića je vidio “ručne radove, modrice”.

        – Pričao mi je da su mu na Varošištu svezali oči i da ne zna gdje je bio i ko mu je te ‘dekoracije’ na licu pravio, prisjetio se svjedok.

        Prema navodima optužnice, Perković je, skupa s još nekoliko pripadnika VRS-a, u junu 1992. “nezakonito lišio slobode” dvojicu civila, koji su potom zatvoreni u jednu kolibu u mjestu Lađevine, odakle su pojedinačno izvođeni zavezanih očiju, te su ih, u prisustvu optuženog, pripadnici njegove jedinice fizički zlostavljali. Bajraktarević je ispričao da je Mesiće napustio 11. jula 1992. godine, kada je gledao kako gori njegova kuća, ali i sve ostale u selu.

        – Krio sam se u šumi, a majka je bila u podrumu sa strinama. (…) Poslije mjesec i po dana otišao sam s rođakom i komšijom u selo. Na obali rijeke su četiri osobe ležale. Sva tijela su bila zapaljena. Četiri žene su ležale na leđima – moja majka Hajra, dvije strine, Hadžira i Nezira, i Nura Džindo. Te smo kosti pokupili u jednu veliku vreću i zakopali u vrt, ispričao je svjedok.

        Bajraktarević je u sudnici prepoznao optuženog Perkovića, a na kraju svjedočenja je rekao da je on prema njemu uvijek bio korektan, te ga upitao: “Stojane, jesam li ja šta krivo rekao?”

        Svjedoci Ismet Ajnadžić i Hilmija Imširović su svoje selo Kukavice, općina Rogatica, napustili 9. jula 1992. godine, kada je “počelo granatiranje”. Ajnadžiću su u selu ostali roditelji Nail i Čanka, a po dolasku u Goražde saznao je da su “stradali”. Imširović je u Kukavicama izgubio nanu Fatimu.

        – Toga dana počelo je granatiranje i bombardovanje sela. Povukli smo se u šumu i odlučili da krenemo prema Goraždu. Tu večer smo uspjeli proći, taj izbjeglički karavan, a onda sam saznao da nje nema, ispričao je Imširović, koji je nakon rata, ne preciziravši datum, našao posmrtne ostatke svoje nane.

        Prema navodima optužnice, Perković je u julu 1992. godine predvodio napad na sela Kukavice, Kujundžijevići i Mesići, kada je ubijen veći broj civila, čije su kuće spaljene, a imovina opljačkana.

        Suđenje se nastavlja 17. decembra.

        Mare
        Participant
          Post count: 1546
          Mare
          Participant
            Post count: 1546
            Teva
            Participant
              Post count: 8872

              DZELATI NARODA MOG
              Pisac: Avdo Huseinovic
              Izdavac: Udruzenje za zastitu istorijskih vrijednosti BiH “HABER”.
              SARAJEVO 2009

              Cini mi se da je Ponekad ovdje pisala vec, na nasoj stranici, o ovoj knjizi a ja kako bijah kod naseg Dede u gostima dobih je na citanje. I ne samo ovu knjigu, jer kod njega ima uvijek dobrog materijala…
              U knjizi su opisani najveci zlocinci i njihovi zlocini a rogaticka zvijer Rajko Kusic zauzima osmo mjesto. Dio zlocina njega i njegovih cetnika su opisani u ovoj knjizi na sestsedam stranica koje mozete procitati ovdje dole…

              8. ROGATICKA ZVIJER MUSLIMANE KLALA MOTORKOM
              Rajko Kusic


              Rogaticke zvijeri: Kusic, Ljubinac, Spiro

              Teva
              Participant
                Post count: 8872

                Bitka na Karusama

                detektiv
                Participant
                  Post count: 53

                  Jadranko Vukovic sa ratnim zlocincem generalom Mladicem prilikom pada Zepe.
                  Po slikama se moze zakljuciti da se dobro poznaju.
                  Nije nikakvo cudo.

                  detektiv
                  Participant
                    Post count: 53

                    Da se ova dva ratna zlocinca dobro poznaju nije nikakvo cudo, naravno.
                    Vratimo se u ’91, godinu prije agresije na Bosnu. Slusali smo i gledali na televizorima kako srbo-cetnicke horde bivse jna napadaju Hrvatsku, ruse sve pred sobom pa tako i Vukovar. Nisul se ova dvojica, sa slika, vec tamo dobro upoznali. Prije da jesu nego da nisu. Kako. Nisu li se nase tadasnje komsije srbi, tajno organizovali i uputili jedan copor krvoloka na unistavanje Vukovara i svega sta nije njihovo. Nismo li mi pojma nejmali osim sto smo o tome culi od ponekog pjanog vlaha kojem je rakijetina odrijesila gubicu. Nije li im tada vojvoda bio ovaj rogaticki “profa i slikar”, Jadranko Vukovic, i nije li ih poveo pod svojim okriljem na ubijanje i unistavanjem svega sto nije srpsko. Nisu li tamo ucili zanat koji ce im kasnije dobro doci za izivljavanje na neduznim i nenaoruzanim komsijama muslimanima. Nije li im tada onaj cetnik mali Losic prvi stigo nazad u Rogaticu, ohladjen i u sanduku…
                    Nisu li onda pocetkom ’92 njegovom caci starom Losicu za njegovu smrt bili krivi rogaticki muslimani pa im je, i ih je, onako pijan i sa mitraljescinom u sapama prijetio, progonio palio i ubijo ih…

                    Mare
                    Participant
                      Post count: 1546

                      Jesu i Jesu i jeste.Svaka ti cast majstore.Ne znam ko si ali si pravo dobar.Nastavi,molim te.

                      detektiv
                      Participant
                        Post count: 53

                        Zoran Carkic bezbjednjak i deportator

                        Kao jedan od prvih srpskih rezervnih oficira se odazvao cetnickom zovu na Han Pijesak. Ispratili su ga pogledi preplasenih i zabrinutih rogatickih muslimana a on je isao uzdignutih, i glave i ramena da mu se bolje vide cinovi na paletama. A bome nisi imao sta viditi onakog sitnog i mrsavog al eto pokazalo se da su takvi bili i ponajgori…
                        A odrastao si Zorane na carsiji medju rajom i dobro si znao da ovaj mirni rogaticko-bosnjacki narod ne zeli ni muhi zlo a kamoli drugim ljudima, dok ste ti i tvoji kovali krvave planove koje ce te i sprovoditi naredne cetiri godine, ko bijesni psi.
                        Pojavio si se i prvi iz autobusa pred djenerala Mladica, kao bezbjednjak i deportator jadnog Zepskog izmucenog i napacenog naroda. Zacudo jos mrsaviji no sto si prije bio i bez onih cinova na tvojim paletama.
                        Da li je vec tada pocelo tvoje kajanje, Zorane. Kajanje za zlocine koje si pocinio sa svojom bratijom nad neduznim komsijama i sugradjanima muslimanima.
                        Cesto i danas kazes da ti je zao zbog svega a sutra bi opet…

                        Teva
                        Participant
                          Post count: 8872

                          Ratni zlocini: Borovsko (Rogatica) – civili u zivom stitu

                          http://www.youtube.com/watch?v=RgSW6mlnANk&feature=player_embedded

                          Teva
                          Participant
                            Post count: 8872

                            Ratni zlocini: Borovsko (Rogatica) – civili u zivom stitu

                            http://www.youtube.com/watch?v=RgSW6mlnANk&feature=player_embedded

                            Kaza
                            Keymaster
                              Post count: 6138

                              Danas sam dobio potresni e-mail od Dine Bakala koji nam je napisao kako je poginuo rahmetli Avdo Dzindo. Ovo svjedocenje cu takodjer pridruziti u temi zrtve na opstini Rogatica 1992-1995 kao dodatak.
                              Zahvaljujem se Dini i nadam se da ce ovo biti primjer i ostalim nasim gostima i clanovima koji nas citaju da nam posalju neispricane price o nasim sehidima.

                              [color=#0000FF]Slucajno sam naletio na Vas popis poginulih u ratu iz opstine Rogatica…

                              Nadjoh rahmetli Dzindo Avdu.Avdo je bio komandir mog voda.Bili smo na zadatku u Pijacnoj ulici, Stup, Sarajevo. Dva nasa odjeljenja u dva bunkera, na nepogodnom mjestu, ostavljeni, cijeli dan smo trpjeli napade…Bili smo odsjeceni i nismo mogli da se povucemo sa polozaja koji je bio neodrziv. Cekali smo noc.Nismo mogli oka otvoriti.Izgubili smo vezu sa komandom. Avdo je izisao iz bunkera da proba motorolom uspostaviti vezu sa komandom cete. Pogodio ga je snajper u predjelu grudi.Pred mojim drugovima.JA sam bio dvadesetak metara dalje u drugom bunkeru…Dosao sam i vidio da nema pomoci…Cetnici su nas tad okruzili. Morali smo se povlaciti po danu, po plitkom rovu i brisnom prostoru. Odlucili smo da moj drug MZ i ja idemo prvi da trazimo izlaz, a da ostali ponesu Avdu.Ustvari vuku, jer je rov bio plitak, do koljena….Pakao…Grupa koja ga je vukla, morala ga je ostaviti, jer su cetnici usli u njihov rov…Morali su ga ostaviti u rovu…Uh…Sahranjen je tek poslije rata…Morali su…
                              Eto, posto pisete o zemljacima…Avdo je zasluzio da se zna istina!
                              Zivjeli![/color]

                              Kaza
                              Keymaster
                                Post count: 6138

                                Danas sam dobio potresni e-mail od Dine Bakala koji nam je napisao kako je poginuo rahmetli Avdo Dzindo. Ovo svjedocenje cu takodjer pridruziti u temi zrtve na opstini Rogatica 1992-1995 kao dodatak.
                                Zahvaljujem se Dini i nadam se da ce ovo biti primjer i ostalim nasim gostima i clanovima koji nas citaju da nam posalju neispricane price o nasim sehidima.

                                [color=#0000FF]Slucajno sam naletio na Vas popis poginulih u ratu iz opstine Rogatica…

                                Nadjoh rahmetli Dzindo Avdu.Avdo je bio komandir mog voda.Bili smo na zadatku u Pijacnoj ulici, Stup, Sarajevo. Dva nasa odjeljenja u dva bunkera, na nepogodnom mjestu, ostavljeni, cijeli dan smo trpjeli napade…Bili smo odsjeceni i nismo mogli da se povucemo sa polozaja koji je bio neodrziv. Cekali smo noc.Nismo mogli oka otvoriti.Izgubili smo vezu sa komandom. Avdo je izisao iz bunkera da proba motorolom uspostaviti vezu sa komandom cete. Pogodio ga je snajper u predjelu grudi.Pred mojim drugovima.JA sam bio dvadesetak metara dalje u drugom bunkeru…Dosao sam i vidio da nema pomoci…Cetnici su nas tad okruzili. Morali smo se povlaciti po danu, po plitkom rovu i brisnom prostoru. Odlucili smo da moj drug MZ i ja idemo prvi da trazimo izlaz, a da ostali ponesu Avdu.Ustvari vuku, jer je rov bio plitak, do koljena….Pakao…Grupa koja ga je vukla, morala ga je ostaviti, jer su cetnici usli u njihov rov…Morali su ga ostaviti u rovu…Uh…Sahranjen je tek poslije rata…Morali su…
                                Eto, posto pisete o zemljacima…Avdo je zasluzio da se zna istina!
                                Zivjeli![/color]

                                Dedo
                                Participant
                                  Post count: 1243

                                  Priznao krivicu i izvukao se sa samo pet godina zatvora: Ne prođe ni jedan dan da ne pomislim na Bošnjaka kojeg sam strijeljao
                                  Autor Fena 2011-03-11 12:41:00

                                  Kušić je 25. februara ove godine s Državnim tužilaštvom potpisao sporazum o priznanju krivnje, koji je predviđao da mu se izrekne kazna zatvora u trajanju od pet godina

                                  Nakon što je prihvatio Sporazum o priznanju krivice, Sud BiH osudio je Zorana Kušića, nekadašnjeg pripadnika Centra za obuku „Jahorina“, na pet godina zatvora za zločine protiv čovječnosti počinjene u Srebrenici.

                                  “Ova kazna će se možda nekima činiti blaga, ali imajući u vidu da se optuženi nije dobrovoljno prijavio u jedinicu, te da je prisilno deportovan na ratište, kao i da se obavezao da će sarađivati s Tužilaštvom na rasvjetljavanju zločina na području Srebrenice i svojim iskazanim kajanjem – smatram da će visina kazne u ovom slučaju postići svoju svrhu”, kazala je pri obrazlaganju presude sutkinja Minka Kreho.

                                  Kušić je 25. februara ove godine s Državnim tužilaštvom potpisao sporazum o priznanju krivnje, koji je predviđao da mu se izrekne kazna zatvora u trajanju od pet godina. Optuženi je priznao da je 14. jula 1995. godine, postupajući po naređenju starješine, u blizini skladišta Zemljoradničke zadruge “Kravica” (opština Bratunac) ubio zarobljenog Bošnjaka, pucajući mu iz automatske puške u leđa.

                                  “Žao mi je što sam ubio tog čovjeka. Kada bih mogao da vratim vrijeme, sigurno ne bih tako postupio. Iskreno se kajem i izvinjavam porodici koju sam unesrećio. Ne prođe dan da ne pomislim na to. Volio bih da odmorim svoju dušu”, kazao je Kušić.

                                  Dedo dodao:
                                  Dali se moze ovo tretirati kao normalno da se ratnim zlocincima daju mogucnosti ako se pokaju za ubijenih hiljadu muslimana dobije smijesnih pet ili sest godina.Stvarnost vise ne postoji ovo je sve samo san.Dok se ratni zlocinci setaju po Beogradu nomalnom svijetu se trlja nos da su nedostizni,a pasiji brat naseg najveceg zlocinca Kusica se najednom kaje za zvjerstva pocinjena u Srebrenici i drugim mjestima.Bas u isto vrijeme se hapse rodoljubi Bosne i Hercegovine po ustaljenom scenariju sa nekakvih potjernica iz smrdije samo da bi skrenuli paznju sa onih s`kojima svaki dan jedu i piju smrdski politicari javni tuzioci zajedno sa Ljajicem.Isti pasiji sin je i dan danas clan ravnogorskog cetnickog pokreta pa sta reci na sve ovo.

                                  Kako se navodi u optužnici, Kušić je bio pripadnik Centra za obuku “Jahorina” Specijalne brigade policije (SBP) Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS).

                                  Kušić je oslobođen obaveze plaćanja troškova sudskog postupka, a porodica žrtve i oštećeni sa imovinsko-pravnim zahtjevima upućeni su na parnicu.

                                  Osuđeni je upućen na izdržavanje kazne.

                                  Krivicu za isti zločin – ubistvo jednog zarobljenika u Kravici 14. jula 1995. – pred Sudom BiH je u septembru prošle godine priznao i Milivoje Ćirković, također bivši pripadnik Centra za obuku “Jahorina”, koji je osuđen na pet godina zatvora, dok je Vaso Todorović, bivši pripadnik Drugog odreda SBP-a, u oktobru 2008. priznao krivicu za učešće u ubistvima više od 1.000 Srebreničana u Kravici, te je osuđen na šest godina zatvora.

                                  Dali je ovo sve moguce ili ja samo sanjam. Vela havle kako ostati normalan kod ovakvih novosti.ZALOSNO !!!!!

                                Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 79 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.