Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 79 total)
  • Author
    Posts
  • Kemo
    Participant
      Post count: 52

      Ma jastaje.I u njega njegova specificna frizura i osmijeh.Al da ti ne naisareti nebih se sjetio.Bogami te pamcenje dobro drzi,a i tvoje oko.

      Kemo
      Participant
        Post count: 52

        Ma, Teva , nemas sta provjeravati.Sve je provjereno.Kaka tetka.

        Irfan-tekija
        Participant
          Post count: 681

          Ja se ovih ljudi stvarno ne sjecam, babo rece da je
          ovaj izmedju tetka r.a.h. i brke Ajanovic.

          Teva
          Participant
            Post count: 8872

            U ovoj turi imam jos ovu da je interesantna za odgonetnuti.
            Dobro, prvo dvoje sa lijeva su moji mama i babo.
            Ovdje bi bilo interesantno prepoznati i mjesto gdje je slika nastala ?
            Mi smo uvijek kuci u dnu basce imali sadrvan (zvali ga hladnjak) ali nije bio veliki, sto i okolo klupe.

            Anonymous
              Post count: 2088

              E ja cu vam reci gdje je slika nacinjena.U staroj basti Ugostiteljskog preduzeca”Sloboda”.Bili oni musebci i merak bilo u njima aksamluciti.Sruseni negdje 1965. kad je pravljen “Vagon”.(I tad su raja znala za ironiju,nazvase to vagonom u zalu za starim musebcima)Upravnik baste bio Veso Cevrkapa,sef Edo tantula,cevapcice pekli Suljaga i Timka.Janjad okretala besposlena djecurlija za koktu.Rakija se sluzila u ficevima.Oko dvanest,o ponoci” uprava i orkestar zazele cijenjenim gostima laku noc.Ali se pjesma jos ne stisava po mahalama i sokacima.Jah.

              Anonymous
                Post count: 2088

                I ja se sjecam tih musebaka dobro. Mnogo ljepse za sjediti nego u vagonu. Inace u vagonu i korzu su bila dva WCa koja su, mislim na svijetu, najvise smrdila.

                Anonymous
                  Post count: 2088

                  Nisu,Pitaru,smrdili,nego si morao nogavice zavrnuti da u njih udjes,ali,j…ga,i smrad nekad mirise.Nisi nas kandzijom mogao otjerati odatle.

                  Teva
                  Participant
                    Post count: 8872

                    A ficevi se jos zvali cokaljici haman i eno ih zadnjih par godina ima u Sarajevu u svakom marketu kupiti.
                    Nije ni marka komad.
                    Nego probajte odgonetnuti makar ko je ovaj prvi sa desna na slici.
                    Znali ste ga svi dobro a bio veliki ahbab sa Safetom Isovicom.;)

                    Zambi
                    Participant
                      Post count: 898

                      Teva da nije slučajno rahmetli Rušid-beg Ajanović

                      Teva
                      Participant
                        Post count: 8872

                        Tacno Zambi, pogodio si a ostale nemozes ni znati osim mojih roditelja i zenske osobe sto sjedi do Rusidbega.
                        Ako sam u pravu ona ti je i danas komsinica u Podhridu.

                        A na slici s lijeva su:
                        1. moja mama Djevahira
                        2. moj babo Sejdalija
                        3. dijete Zlatan, sin Mehmedalije Cengica iz Sarajeva
                        4. Nadla, supruga Mehmedalijina
                        5. mislim Ahmo Ajanovic iz Sljedovica
                        6. Muhamed Ajanovic iz Sljedovica, umro mlad
                        7. mislim Belkisa Ajanovic, hanuma Sabitbegova
                        8. Rusidbeg Ajanovic

                        Rusidbeg, Sabitbeg i Omerbeg (otac Senada i Sinana Cige) su braca.

                        Teva
                        Participant
                          Post count: 8872

                          Evo jedna i za moju rodicu Mahiru.
                          Vedadov krevetac koji sam dobio od Mahire ’90 kad se rodio moj Dzenis.
                          Slika je nastala u mojoj kuci a na slici su moja braticna Alisa (u krevecu), i pored Elmir, sin rahmetli Sibalo Avde i moje komsinice i rodice Kike (Kika je starija kcer od Nume Dobrace iz SDK, nekad u Rogatici).
                          A Elmir je jedan od one dvojice sreckovica sto su isli kod Sulje Zeca u pekaru da kupe lepinu a vratili se sa hljebom govoreci da im tako vise dodje.
                          I krevetac je nazalost izgorio……

                          Teva
                          Participant
                            Post count: 8872

                            Nas Zlaja
                            (prica i par anegdota mene i Zlaje)

                            Naletih prekuce u Avazu na ovaj clanak o nasem Zlatanu Zlaji Alispahicu,
                            pa mi navalise sjecanja i moradoh ovu pricu da napisem.
                            Zlatan Alispahic kantautor i dizajner ima Rogaticke korijene njegovi djed i nana su rodeni Rogaticani, a njegovim venama tece i Fejzicka i Cengicka krv.
                            Zlaja je jedan od unuka vec spominjanih i ovdje u ovoj temi na starim slikama pokazanih starih Rogaticana Mehemeda i Behije (rodj. Cengic) Fejzic.
                            Oni su nekad davno odselili u Zavidovice….

                            Prica ide ovako:
                            Zlaja je ranijih godina cesto ferija provodio u Rogatici sa svojima.
                            Ako nisu oni dosli za ferije kod nas u Rogaticu razlog je bio taj sto smo mi otisli kod njih u Zavidovice.
                            Zlaja je godinu mladji od mene tako da za sve ono sto smo skrivili istim arsinom smo bili kaznjeni obadvojica.
                            Rodio se sa darom za muziku i slikarstvo.
                            Jos kao dijete je rasturo gitaru i pravio predivne crteze.
                            U sjecanju mi je osto jedan portret mog Cajeta a koji je napravio Zlaja.
                            Caje mali sa tuferom na oku, ali nazalost i to je kao i sve ostalo izgorelo…..

                            Prica prva:
                            Vjencanje Suada Fejzica i Nadje Ajanovic u Zavidovicima (ima slika u ovoj temi).
                            Otisli svatovi po mladu u Zepce a mi mala djeca ostali kod kuce pod budnim okom komsinice Aise.
                            Igrali se mi u basci iza kuce i nasli slauf kojim tetak zaljeva bascu.
                            Iskopali rupu, napravili sebi bazen i kupali se onako u haljinama u onom blatu.
                            Trebaju svatovi izbiti sa mladom i posla Aisa da vidi sta je sa nama.
                            Kad nas je vidila samo sto je slag nije strefio.
                            Nalupala nas dobro, sprala onako slaufom i kasnije smo mi pospali uplakani od silnih batina.
                            Svatovi stigli a mi spavamo u behutu….

                            Prica druga:
                            Maj ratne ’93.
                            Ja sa mamom u Kaknju i kazem ja njoj da odoh koji petsest dana kod tetke i tetka u Zavidovice.
                            Svratim u Zenicu po mog jarana Fudu Bradarca.
                            Nejse, nadjemo u Zavidovicima i naseg Mirsada Misa Causevica.
                            Dvanesti maj (meni u to vrijeme vazan datum), suncano vrijeme i mi odemo na rijeku Krivaju na ratnu festu.
                            U neko doba popodne se i okupasmo…..
                            Iako je rat zivot tece dalje i festa se.
                            Navece Zlaja svira u kaficu “Kod Pike”.
                            Onako kantautorski samo sa gitarom ili bolje reci dvije.
                            Kafic pun ko ista.
                            S obzirom da u Zavidovicima zivi dosta Hrvata znaci da su i oni na zabavi prisutni u prilicnom broju.
                            Vec se ono po Bosni bilo pocelo kuhati izmedju nas i njih.
                            Zakuha se i samo sto se ne pobijemo.
                            Guzva se i mi Bogami spremni.
                            Prodera se Zlaja nesto kao sta vam je majmuni jedni i razlupa jednu gitaru u komadice, spodbi drugu otpjeva pjesmu o Zavidovicima i razlupa i onu drugu.
                            Situacija se smiri, utome stigose policajci i ta vece prodje mirno.
                            Par dana kasnije smo se ja i Fudo “zadnjim vozom” vratili za Zenicu.
                            Odmah poslije rata sam mu ja dao jednu gitaru iz mog ratnog plijena…..

                            Jos par rijeci o Zlaji…..

                            Zlatan Alispahic je ponovo roden 1995. godine,
                            kada je ”Vijece Staraca” u Daytonu konacno odlucilo da prekine rat u
                            Bosni i Hercegovini.
                            Prije rata uspio je zavrsiti ALU u Sarajevu-Odsjek Grafickog dizajna,
                            cime je stekao status Akademskog Gradanina!
                            (sto i nije neka prednost,ovdje kod nas…)
                            Kao KANTAUTOR, najveci kompliment u ratu dobio je od jedne
                            penzionerke: ”Sine, slusajuci tvoju Gladnu Pjesmu, mnogo lakse
                            sve ovo podnosim!”

                            Vise mozete procitati, pogledati par Zlajinih slicica i poslusati njegovu muziku na:
                            http://www.zlatan-art.com/rodjen.htm

                            Teva
                            Participant
                              Post count: 8872

                              Znam da ce mi se izmedju ostalih ovim slikama obradovati moj rodzak Dedo. :)


                              Moji sa majkine strane – nena Fatima (rodj. Zahiragic) i dzedo Muhamedbeg Arnautlija


                              Moje tetke s majkine strane – s lijeva: Fadila Dziko, Hajra Hadziahmetovic, Hanka (svi smo je zvali baba), Pasa Hodzic, Adila Agic i moja mama Dzevahira Cengic

                              Nedostaje najmladja tetka Dzemka Husic koja ima negdje na slici u ovoj temi.

                              Po kazivanju moj dzedo je imo 13 djece.
                              Neka su djeca umrla kao mala.
                              Neke tetke nisam ni zapamtio jer se dzedi haman u isto vrijeme radjala djeca i unucad.
                              Pa bi mi jos trebale biti tetke: majka od Huse, Hazima, Vehbije i Kadre Babic, majka od Esrefa i Esrefe Kukavica, majka od Bahre iz Podhrida.
                              Toliko je meni poznato.:)

                              Irfan-tekija
                              Participant
                                Post count: 681

                                Pa evo Tewa odlican pocetak, sad bi mogli postaviti lozu sa majcinih strana. Ja cu pribaviti neke slike i poslati tebi a ti postavljaj.

                                Teva
                                Participant
                                  Post count: 8872

                                  Odlicno Irfo, a ja cu jednom kad ugrabim dosta vremena pregledati i staru i novu stranicu i
                                  prenijeti ovdje sve slike koje nadjem a vezane su za nasu fameliju.
                                  Makar to bilo i zimus kad se nemogne na bascu.
                                  Jednom napisah negdje da pored toga sto su nam majke, Dzevahira i Fadila, sestre i babe su nam,
                                  Sejdalija i Ahmo, od brata i sestre.
                                  Mozel bliza famelija biti ?

                                  A i Dedo bi mogo koju izceprkati pa poslati a i ostali rodzaci Bogami…..:)

                                Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 79 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.