Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 92 total)
  • Author
    Posts
  • emira-tekija
    Participant
      Post count: 327

      Nesvakidasnji dogadjaji

      Nesvakidasnji dogadjaji

      Ovo je prica iz licnog iskustva namjenjena svima onima koji jos nisu postigli cvrst oslonac u Allaha s.w.t u svakoj situaciji i iskusenju. „Onome ko se u Allaha uzda, On mu je dosta(niko mu drugi ne treba)“/Et Talak,3. Svaki insan na dunjaluku ima dana kada ga Allah iskusa razlicitim iskusenjima. Ponekad je to porodicom, nekada bolescu, drugi put bereketom…

      a opet u svakom iskusenju ima neki hajr i istinski vjernik zna da mu njegov Gospodar ne daje druge nego ono sto je dobro za njega. Tako se i meni desilo jednoga dana iskusenje sa bereketom koje se pretvorilo u prelijepo iskustvo koje sa ponosom prepricavam i sa velikom zeljom da to bude razlog citaocu da preispita Allahove blagodati prema njemu jer ih zasigurno ima nebrojeno.

      Tog posebnog dana, dok je moj novcanik bio potpuno prazan, nazvao me brat i rekao da je majka jako bolesna a to je znacilo moj odlazak kod nje u posjetu, u drugi grad. Rezervoar sa gorivom u automobilu mi je bio na rezervi i znala sam da sa njim necu daleko stici. Razmisljala sam sta da radim a nikako rjesenje da nadjem. Znala sam, ukoliko ne odem da obidjem bolesnu majku, svi ce znat da nesto nije u redu i jos vise ce se zabrinut a ako kazem razlog nedolaska, tada ce iskusenje postat jos vece.

      Nakon duzeg razmisljanja, odlucila sam se cvrsto pouzdat u Allaha s.w.t (jer sam i ranije imala slicnih situacija kada se izlaz nije vidio a onda odjednom Allah podari hairli rjesenje odakle se ne nadam). Odlucila sam da krenem pa kad auto stane da brata pozovem da dodje po mene.

      Dok sam djecu oblacila i spremala se za polazak, zazvoni mi telefon sa nepoznatim brojem na dipsleju. Javila sam se i cula nepoznat glas nekog brata koji me obavjestio da ima nesto da mi preda. Pitala sam ga, gdje bi mogli da se nadjemo, koliko poznaje grad itd… Ali on je odgovorio da nije odavdje ali da nije bitno mjesto, gdje god ja kazem, on ce da dodje. To mi je bilo malo neobicno za nekog ko nije iz istog mjesta ali nisam puno razmisljala jer sam odredila javno mjesto i bila sam sa djecom.

      Dosla sam u dogovreno vrijeme i izasla sa sinom iz auta, naslonila se na zid betonske ograde iza mene i nestrpljivo cekala gledajuci desno, lijevo, ispred… ocekujuci dolazak tog tajanstvenog brata.

      Tamam kada sam pomislila da nece doci, neznam kako ali iza nasih ledja se pojavio stariji brat bijele brade i sijede kose. Poselamio je mog sina i u ruku mu stavio 200 KM i rekao „Ovo vam je od Allaha“… Nisam stigla ni da ga upitam ni od koga je taj novac niti da se zahvalim, ama nista da kazem a on je nestao.

      Vallahi ni danas nemogu da shvatim odakle je dosao i gdje je otisao jer iza nasih ledja je bila visoka betonska ograda a ispred nas sirok vidik .

      Moj sin se uplasio, zbunjeno je gledao u mene i pitao se odakle je dosao ovaj amidza i gdje nestade. Pokusala sam da ga nazovem na onaj broj sa kojeg je zvao da se zahvalim, uputim dovu, pitam ono sto mi nije jasno… Medjutim, sa druge strane sam cula sekretaricu kako kaze: “Birali ste nepostojeci broj“.

      Usla sam u auto i pitala kcerke da li su vidjele iz auta odakle nam je covjek prisao ali one su rekle da ga nisu uopste ni vidjele…
      Zahvalila sam Allahu na blagodatima koje nam je preko „nekog brata“ poslao, uputila dovu za njega i krenula na put. Cijeli put, naredna tri sata niko od nas nije progovrio niti jednu rijec, svi smo nijemo razmisljali o neobicnom dogadjaju.

      Tek kada sam stigla pred majcinu kucu, sjetila sam se da gorivo nisam nikako nasula a kazaljka se nikako nije pomjerila iako znam da je bila ispravna jer vec davno nisam sipala benzin a jako puno kilometraze sam presla. Narednih dana je brat vozio moj auto i kada sam krenula kuci vjerovala sam da je on nasuo gorivo jer je kazaljka pokazivala skoro pun rezervoar. U putu sam ga nazvala da se zahvalim za nasuto gorivo a on se cudio i kleo Allahom da je upravo sa suprugom razgovarao kako mu je krivo jer nije stigao nasut gorivo a vidjeo je da je rezervoar potpuno prazan.

      Allah mi je svedok da je ovo istinit dogadjaj i neka bude svakom pouka da je Allahova pomoc zaista blizu. Uvijek se u Njega pouzdajte i nikada se necete razocarat jer On je onaj koji obecanja ispunjava a On je obecao da je Njegova pomoc zaista blizu.

      emira-tekija
      Participant
        Post count: 327

        Laž je zabranjena čak i u šali

        PITANJE:
        Kada se šalimo ponekad nešto i slažemo kako bismo se nasmijali? Da li je to dozvoljeno?

        ODGOVOR:
        To nije dozvoljeno, jer svaka laž je zabranjena i dužnost je kloniti se je. Rekao je Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem:
        ”Budite iskreni, jer iskrenost vodi dobročinstvu, a dobročinstvo vodi u Džennet. Čovjek će biti iskren i težiti iskrenosti, sve dok kod Allaha ne bude upisan kao ‘siddik’ (iskreni), a čuvajte se laži, jer laž vodi grijehu, a grijeh vodi u vatru. Čovjek će lagati i težiti laži, dok kod Allaha ne bude upisan kao ‘kezzab’ (lažac).”
        Prenosi se također, da je Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, rekao:
        ”Teško onome koji laže da bi nasmijao druge, teško njemu, teško njemu.”
        Iz ovoga vidimo da je stroga dužnost kloniti se laži, svejedno da li u šali ili ozbiljnosti. Ako čovjek navikne sebe na iskrenost i bude težio ka njoj, zaista će se iskrenost isticati na njegovoj vanjštini i duši. To je cilj Poslanikovih, sallallahu ‘alejhi ve sellem, riječi: ”Čovjek će biti iskren i težiti k iskrenosti, sve dok kod Allaha ne bude upisan u iskrene.” Svima su poznati rezultati iskrenosti kao i posljedice laži.

        emira-tekija
        Participant
          Post count: 327

          ALIDNOST IMAMSTVA MALOLJETNOG DJEČAKA

          Pitanje: Ušao sam u džamiju i našao skupinu mladića među kojima je najstari imao dvanaest godina, je li dozvoljeno ovom dječaku da bude imam u namazu?

          Odgovor: Dozvoljeno je da imam bude dječak koji razumije-shvata namaz, na osnovu riječi Allahovog Poslanika: „Neka ljude u namazu predvodi onaj koji zna najviše kur’ana.“ Također, hadis kojeg je zabilježio imam Buharija od Amr ibn Seleme Edž-Džurmija r.a. da je kazao: došao je moj otac od Allahovog Poslanika i kazao je da je čuo Allahovog Poslanika: „Kada nastupi namaz, neka vas predvodi onaj koji zna najviše kur’ana.“ Rekao je: pa su pogledali i nisu našli da neko zna više kur’an od mene, pa su mene postavili kao imama, a imao sam šest ili sedam godina.“
          (Fetve stalne komisije: fetva broj 4285, 7 tom – 393 str.)

          emira-tekija
          Participant
            Post count: 327

            Rekao je Selman el-Farisi, radijallahu anhu: „Trojica me nasmiju, a trojica rasplacu.
            Nasmije me – onaj koji je ispunjen nadom u dunjaluk, a smrt mu za petama,
            -onaj ko je zaboravio na smrt, a Melek smrti njega nece zaboraviti, i
            -onaj koji se smije punim ustima, a ne zna da li je Allah srdit ili zadovoljan njime.
            A rasplacu me: – nedostatak ljubavi prema Muhammedu, sallallahu alejhi ve selleme, i njegovim ashabima,
            -strahote smrtnih muka i
            -stajanje pred Gospodarem svijetova, a ne znam da li cu zavrsiti u Dzehennemu ili u Dzennetu.
            ————————————————-
            Rekao je Abdurrahman ibn Ebi-Lejla: “Zapamtio sam u ovom mesdzidu 120 ashaba Allahovog poslanika, sallallahu alejhi ve selleme, i nijednom od njih nije postavljeno pitanje, a da nije pozelio da drugi ashab odgovori na njega. A zatim se stvar preokrenula kada su dosli ljudi koji su se pozivali na znanje i ucenost i koji su zurili da daju odgovor na pitanja zbog kojih bi Omer ra pozvao sve ucesnike Bedra da se posavjetuje s njima oko tih pitanja.

            emira-tekija
            Participant
              Post count: 327

              Druzi se sa cestitim Allahovim robovima, jer od njih ces uvijek imati hajra, ako nista, na njih ce sici rahmet, pa ce i tebe zahvatiti! (Lukman)

              emira-tekija
              Participant
                Post count: 327

                Rekao je Omer ra: “Svejedno mi je da li me snaslo ono sto volim ili ono sto mrzim, jer ja ne znam u cemu je dobro za mene: u onome sto volim ili u onome sto mrzim”!

                Hasan el-Basri je rekao: „Cudim se sinu Ademovom! On ruku svoju koristi dva do tri puta na dan da se opere od svog otpada, i opet tezi da se nadmece sa Svemogucim?“

                Ljudi na dunjaluku pate onoliko koliko su vezani za dunjaluk

                Ibn Qajjim el Dzevzijje

                Ebu Bekr Es-Siddik je kazao:

                “Ko udje u grob bez pripreme je poput onoga koji pokusava preploviti more bez ladje.”

                emira-tekija
                Participant
                  Post count: 327

                  Gospodaru moj, utjecem Ti se od prestanka Tvojíh nimeta (blagodati), od prestanka Tvoga blagoslova, od iznenadne nesrece i svakog Tvog nezadovoljstva. (Muslim)

                  Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem je rekao Mu‘azu, radijallahu anhu:

                  „O Mu’aze, ako hoces sretan zivot, smrt sehida, spas na Dan prozivljenja, sigurnost od straha, svjetlo na Dan tame, hlad na Dan zege, da budes napojen na Dan zedji, sit na Dan gladi i uputu na Dan zablude, onda izucavaj Kur’an jer on je spomen Milostivog, zastita od sejtana i ono sto ce prevagnuti na Mizanu.”

                  Prenosi se da je Alija r.a., rekao:
                  “Ko zeli Dzennet zuri ka cinjenu dobrih djela. Ko se plasi Vatre prestaje sa udovoljavanjem strastima. Ko je siguran u svoju smrt izgubice vrjednost svake slasti, a ko spozna ovaj svjet bice mu lahki svi problemi.”

                  Ebu Hurejre, radijalahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem., ucio: ‘Gospodaru moj, sacuvaj mi vjeru moju u koju se pouzdam, ovaj svijet na kojem zivim i ahiret na koji se vracam, i neka mi zivot bude povecanje svakog dobra, a smrt olaksanje od svakog zla!’ (Muslim)

                  Dragi brate i sestro, jeste li zabrinuti i potisteni?

                  Ako ste, proucite suru Jusuf.

                  Abdullah ibn Mesud, r.a. je rekao : “Ko god je u stanju potistenosti i tuge neka prouci suru Jusuf, Allah ce mu otkloniti tugu”. Ovo je sura za svakog ko se osjeca samotnjakom i strancem u vlastitom gradu… Ovo je sura za svakoga usamljenika. Ovo je sura za svakoga mladica koji se drzi vjere i zato se osjeca usamljenim i odbacenim od drustva. Ovo je sura svake djevojke koja trpi podsmjeh prijateljica zbog mahrame, pa nezna sta raditi. Ovo je sura svake iskrene mu’minke koja se drzi vjere i trpi uznemiravanje i ismijavanje muza.

                  ”Oprez ne stiti od kadera (Allahove odredbe), a dova koristi i za ono sto je se desilo i za ono sto se nije desilo. Kada se belaj (kusnja koju je Allah dz.s. odredio) spusti i primakne, doceka je dova pa je obuzdava sve do Sudnjeg dana.” (Hakim)

                  Upitan je Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem o iznenadnoj smrti, pa je rekao: Smiraj vjerniku, a propast i kajanje gresniku. (Biljezi Ahmed)

                  emira-tekija
                  Participant
                    Post count: 327

                    1.Ne okreci lice od svojih roditelja. Ko to ucini, ne vjeruje u ono sto je Allah objavio. (Buharija)

                    2.U najvece grijehe spada: sirk prema Allahu i neposlusnost prema roditeljima. (Buharija)

                    3.Propao je onaj koji je dozivio starost oba ili jednog roditelja
                    a nije kod njih zaradio Dzennet. (Buharija i Tirnizija).

                    4.Najvise prava nad zenom ima njezin muz, a najvise prava nad covjekom ima njegova majka. (Buharija).

                    5.U Allahovo zadovoljstvo se zadobija zadovoljstvom roditelja, a Njegova srdzba srdzbom roditelja. (Taberanija)

                    6.Za sve grijehe Allah dz.s. ce, ako htjedne, odloziti kaznu za Sudnji dan,
                    osim za nepokornost roditeljima; kaznu za ovaj grijeh Allah ubrzava jos na ovom svijetu, prije smrti pocinitelja.(Taberanija).

                    7.Kada covjek prestane upucivati dovu Allahu za roditelje, bice
                    mu uskracena nafaka. (Dejlemija).

                    emira-tekija
                    Participant
                      Post count: 327

                      Upitan je Hasan Basri: „Sta je tajna tvoje neovisnosti od dunjaluka i njegovih izazovnih ukrasa?“ Odgovorio je: „Tajna mog odricanja od ovog svijeta krije se u cetvero: shvatio sam da moju nafaku nece uzeti drugim, pa mi se srce smirilo na tome; shvatio sam da moj posao nece uraditi niko drugi, pa sam mu se maksimalno posvetio; shvatio sam da me Allah uvijek vidi, pa sam se stidio da me vidi dok cinim grijeh; shvatio sam da me smrt ceka, pa sam se pripremio za susret sa Allahom.“

                      Usame ibn Zejd veli: “Cuo sam Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve selleme, kada je rekao:
                      ‘Na Sudniem danu ce se dovesti covjek i baciti u vatru, pa ce mu crijeva iz stomaka ispasti, te ce on oko njih kružiti, kao sto magarac kruzi u mlinskoj okretaljci. Stanovnici Džehennema ce se oko njega iskupiti i reci mu: “Sta to bi s tobom, covjece? Zar nisi naredivao dobro i odvracao od zla”? On ce im tada odgovoriti:
                      “Jesam, naredivao sam na dobro, a sam ga nisam cinio, odvracao sam od zla, a sam sam ga cinio.”

                      Ne uhodite jedni druge, ne spijunirajte, ne prekidajte odnose i ne zavadjajte se, nego, Allahovi robovi, budite braca.

                      (Buharija i Muslim)

                      “Najbolji ti je prijatelj onaj ko te necem nauci”

                      “Kakva bi tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju.”

                      Prenosi se da je Hasan el Basri vidio jednog starca na jednoj dzenazi, pa ga je nakon sto su ukopali mejta upitao: ”Tako ti Allaha, reci mi da li smatras da bi ovaj mejt kojeg smo zakopali zelio da se ponovo vrati na dunjaluk pa da cini dobra djela i kaje se za svoje grijehe?” ”Svakako”, odgovori starac. A onda mu Hasan rece: ”Pa sta je onda sa nama, subhanAllah, mi jos nismo dostigli stepen mrtvih!” Zatim je otisao sa groblja govoreci: ”Kakav se samo vaz krije u ovoj dzenazi, i kakva pouka, samo da je zivih srca koja ce tu pouku primiti!”

                      emira-tekija
                      Participant
                        Post count: 327

                        Budi mu´minka na dunjaluku, bit ces hurija u Dzennetu!

                        *Budi kao pcela koja slijece samo na lijepo i mirsno cvijece…

                        *Budi sestra koja je uvijek spremna dati savjet i primiti ga…

                        *Ugledaj se na Aisu, radijallahu anha, i slicne njoj, jer danasnjim zenama nije obecan Dzennet, a njoj jeste…

                        *Neka tvoj ahlak bude ljepsi i od najmirisnijeg cvijeca…

                        *Svoj pogled drzi oboren, pa zar je ljepsi pogled na dunjaluk od pogleda na Dzennet…

                        *Tvoje lice neka bude pokriveno nikabom, jer se blago ne daje da ga svako gleda, nego se cuva u posebnim odajama…

                        *Prije nego obuces haljinu s ukrasima, sjeti se: pa zar je ljepsa ta tvoja haljina od haljine u Dzennetu?!

                        *Kloni se sijela gdje se ne spominju Kur´ an i sunnet…

                        *Ne dozvoli da tvoja usta izgovore ista osim dobra…

                        *Ti si skupocjeni dragulj, a zar se dragulji nalaze u rukama neznalica? Kloni se onih koji te ne uce Allahovom dinu…

                        *Ne provodi dragocjeno vrijeme radeci nesto za sto neces imati nagradu, a sve sto radis u ime Allaha kod Allaha ima svoje mjesto…

                        *Sto vise se druzi sa Kur´ anom, jer Kur´ an je lijek za sve…

                        *Ustaj nocu kad ljudi spavaju i osami se sa svojim Gospodarom…

                        *Cesto razmisljaj o smrti, o kaburu, zamisli samo kako je on tijesan i strasan…

                        *Ako si supruga, budi pokorna muzu, tvoj Dzennet je pod njegovim nogama…

                        *Docekaj ga sredjena i namirisana, jer on to sigurno zasluzuje…

                        *Obraduj ga lijepom vijescu, ruznu ostavi za poslije…

                        *Ne iznosi njegove mahane, jer on nece biti tobom zadovoljan, a onda ni Allah nije tobom zadovoljan…

                        *Pred sestrama ne govori ni njegove dobre osobine, jer te osobine mozda nemaju njihovi muzevi, a one ce to odmah pozeljeti kod njih i mozes ti biti uzrok njihove svadje…

                        *Tvoj muz ne zeli bolnicu u kuci, pa ne govori mu cesto kako te nesto boli…

                        *Ako imas djecu, ako si majka budi njezna i pravedna, jer Allah voli pravednost…

                        *Sina svog nauci da ide stopama Poslanika, sallallahu ´alejhi ve sellem, Omera, Halida ibn Velida, Ebu Bekra, radijallahu anhum, jer takvi su uspjeli…

                        *Kcerku odgoji da zna da zenino mjesto nije u fabrici, na pijaci…Pa zar nas je Allah stvorio da mi skrbimo porodicu i na kraju zavrsimo ponizene?!

                        *Koliko ti radis za Allaha, toliko ce raditi tvoja djeca, jer se oni ugledaju na roditelje…

                        *Ti si kcerka i tvoji roditelji zele da im budes dobrocinitelj i oni su tebi bili, ali ti to ne znas…

                        *Obidji svoje roditelje obraduj ih poklonom, oni te vole i zele ti dobro…

                        *Nije dobrocinstvo roditeljima nazvati ih jednom u mjesecu i reci im svoje probleme…

                        *Budi pokorna njima, to ti je Allah naredio; tvoja majka te sigurno vise voli nego tvoja prijateljica, a ti vise mislis na prijateljicu nego na majku i babu…

                        *Tvoja porodica neka se ponosi tobom, jer ti ili si pokorna kci ili milostiva majka ili posluzna supruga – zena koja poziva na Pravi put…

                        emira-tekija
                        Participant
                          Post count: 327

                          Ko bude radio sedam stvari zapostavljajuci sedam drugih nece

                          imati koristi od toga sto radi:

                          -Ko kaze da se boji Allaha i Njegove kazne a zivi u grijesima;

                          -Ko misli da ce ga Allah nagraditi sevabima a ne trudi se da ih

                          stekne dobrim djelima;

                          -Kome cilj bude da nesto cini radi svoga nefsa/prohtjeva, ne

                          Allaha radi;

                          -Ko se samo s jezika dovom obraca Allahu;

                          -Ko moli za oprost grijeha bez kajanja za ono sto je prije radio;

                          -Ko se ne bude isto ponasao kad je sam kao kad je u drustvu;

                          -Ko radi a djela mu ne budu prozeta ihlasom.

                          emira-tekija
                          Participant
                            Post count: 327

                            d Aise r.a. se prenosi da je kazala: “Rekla sam Allahov poslanice, dovoljno ti je kod Safije to sto je mala, a on mi rece: “Rekla si takvu rijec koja kad bi se pomjesala sa cijelim morem, zatrovala bi ga:“
                            Nesto sam mu prenjela od jedne osobe, a on mi odgovori: “Ne bih nikoga imitirao, makar ne znam sta imao.“
                            Ovaj hadis ima za cilj da upozori vjernicka srca da ne upadaju u grijeh ogovarajuci druge.

                            Ogovaranje nije ograniceno samo na jezik. Jednako opasno je izloziti covjeka tome ili dati neki znak u tom smislu, kao i jasno ga ogovoriti jezikom.
                            Allah dz.s. kaze: “I ne ogovarajte jedni druge, zar bi vama bilo drago da jede meso umrlog brata svoga; – a vama je to odvratno.”
                            Allahov poslanik je jednom upitao svoje ashabe: “Znate li sta je ogovaranje?
                            -Allah i njegov poslanik najbolje znaju.
                            -Da spomenete svog brata po onome sto mu nije drago
                            -Sta ako je istina ono sto govorimo o njemu
                            -Ako je istina ono sto o njemu govorite,onda ste ga ogovorili,a ako nije istina,onda ste ga potvorili.”

                            Onaj ko slusa ogovaranje je saucesnik u tom necasnom cinu, osim ukoliko u tome se ne suprostvai ukoliko je u mogucnosti.
                            Ako nije u mogucnosti onda neka na mudar nacin pokusa nametnuti drugu temu i time ih odvratiti od ogovaranja.
                            Koliko je ovo bitna stvar ukazuje i hadis Poslanika s.a.v.s. u kojem kaze: “Onome ko odbrani cast svoga brata muslimana, Allah ce ukloniti vatru od njegova lica na Sudnjem danu.”

                            Ogovaranje je necastan cin koji ogovaraca izlaze Allahaovoj srdzbi, unistava mu dobra djela na Sudnjem danu, ista ce biti poklonjena onome koga je ogovorio, a ukoliko ogovarac ne bude imao vise dobrih djela, dat ce mu se losa djela od onoga koga je ogovarao.

                            Neki covjek je rekao Hasanu el Basriju: “Cuo sam da me ogovaras?“
                            On mu odgovori: “Nisi ti toliko vrijedan kod mene da bih ti povjerio na raspolaganje moja dobra djela“

                            Zbog toga je prijeko potrebno da se covjek pozabavi svojim nedostacima i mahanama umjesto da se preokupira tudjim.
                            Postoje serijatska opravdanja kad je dozvoljeno ogovaranje.
                            To su:
                            1.Situacija kada je nekome ucinejna nepravda, pa pred vlastima govori o svome pravu.
                            2.Kada neko pita za fetvu, pa kaze npr otac mi je ucinio nepravdu…
                            3.Kada se zeli upozoriti na odredjene osobe da ljudi ne upadnu u zlo.
                            4.Kada neko upita o djevojci ili mladicu dozvoljeno je reci istinu iako nije draga njima
                            5.Dozvoljeno je spominjati osobu po onome sto i on sam spominje

                            Hasan el Basri je rekao:“Trojicu je dozvoljeno ogovarati: onoga koji slijedi hirove i prohtjeve (bez dokaza), grijesnika koji ne krije grijehe i ne stidi se i nasilnog vladara.

                            emira-tekija
                            Participant
                              Post count: 327

                              Mobitel & Qur’an

                              Zamislite sta bi bilo da koristimo Qur’an kao sto koristimo mobilni telefon?

                              Da ga nosimo u dzepu ili nasoj tasni?

                              Da ga otvorimo nekoliko puta dnevno?

                              Da se vratimo kuci da ga uzmemo ako ga zaboravimo?

                              Da primamo poruke iz texta ?

                              Da se odnosimo prema njemu kao da ne mozemo zivjeti bez njega?

                              Da ga dajemo djeci kao poklon?

                              Da ga koristimo dok putujemo?

                              Da ga koristimo u hitnim slucajevima?

                              Da se zamislimo…hmmm..gdje je moj Qur’an?

                              I jos nesto:

                              Za Qur’an se ne moramo brinuti da cemo biti iskljuceni, kao kod mobilnog telefona.

                              Zamislimo se i upitajmo “sta je prece?”

                              I nema ” izgubili ste signal “.

                              emira-tekija
                              Participant
                                Post count: 327

                                Hurije

                                Rebi’a ibn Kulsum veli: “Dok smo bili mladi, El-Hasan (Hasan Basrija nap. prev.) pogleda nas i rece: “O omladino zar niste pozeleli hurije krupnih ociju?” Meni je Ibn Ebi el-Havari rekao da mu je El-Hadremi kazivao:”Jednom sam zajedno sa Ebu Hamzom spavao na krovu kuce. Primjetio sam kako se prevrce u postelji sve do sabaha. Upitao sam ga: “Ebu Hamza nisi celu noc zaspao”? On rece: “Kad sam legao da spavam, prikaza mi se hurija, tako da mi se cinilo da sam doticao njenu kozu a ona moju”. Ispricao sam to Ebu Sulejmanu i on rece: “Ovaj je covjek osjetio istah, zelju”.

                                Ibn Ebi el-Havari kaze: “Cuo sam Ebu Sulejmana kako govori: “Hurije krupnih ociju bit ce stvorene u Dzennetu a zatim ce im meleci podici satore”.

                                Ibn Ebi ed-Dunja prenosi od Saliha el-Merrija da je Zejd er-Rekasi kazao: “Saopceno mi je da u Dzennetu zasjao nur tako da nije bilo mjesta u njemu a da svijetlo nije prodrlo do njega.” Neko upita: “A sta to bi”? On rece: “Hurija se svome muzu nasmijala”. ( Od bjeline prenjih zuba zasjalo je svjetlo). Tada jedan covjek zajeca i tako je plakao sve do smrti.

                                emira-tekija
                                Participant
                                  Post count: 327

                                  ekao je Alija radijallahu anhu:

                                  „Ko sakupi sest svojstava, ne treba se previse predavati trazenju Dzenneta, niti treba previse bjezati od Dzehennema:
                                  -ko spozna Allaha i pokorava Mu se,
                                  -ko upozna sejtana i ne pokorava mu se,
                                  -ko spozna Istinu i slijedi je,
                                  -ko upozna dunjaluk i odbaci ga,
                                  -ko upozna ahiret i zudi za njim i
                                  -ko upozna laz i strahuje od nje.”

                                Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 92 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.