Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 28 total)
  • Author
    Posts
  • emira-tekija
    Participant
      Post count: 327

      Moj djedo a.r.

      Nekad neshvatis vrijednost osobe koju si mala vec kad je izgubis onda ali ponekad je i kasno???????????????ßIja sam imala tu osobu koja nije imala vrijednost ovoga dunjaluka a to je bio moj djedo a.r.Agic Hrustem zvani rulja.Izucio je stolarski zanati bio je dobar majstor.Imao je 5 djece koje je sve iskolovao i na pravi put okrenuo.Sad su svi svoji ljudi pozenjeni imaju neki normalan zivot.Tako je i mene odhranio i na pravi put okrenuo.Prihvatio je mene sa 8 mjeseci.I ako nisam imala roditelje pored njega nikad mi nista nije fallo.Prva slova me on ucio zadacu mi on pomagao,bio mi je najbolji prijatelj i u dobru i u zlu.Za mene je uvjek imao .Prvi cigaru kad sam zapalila on je prvi saznao i kasnije mi je krijucu savko jutro davao.Osim stolarije on je znao i tepihe tkati,vunene carape plesti a najboje je kuhao.NJegov grah i kljukusu moslim da niko nije mogao napraviti.Arapska slova je sva znao citati i pisati.On je i kurbane klao i sjekao.Imao je jednu manu jer je volio popiti.Najvise je volio lozovacu i to onu plosnatü.Ali i tada je bio dobar.Samo ga je rakija dosla glave,jer je pjan pao i kuk iscesio i nije mogao dobro hodati.Rat ga je zakacio u rogatici,na 2 dana prije postavljana barikada smo se izadnji put vidjeli,jer me je on potjerao da napustim rogaticu,ali dabogda nisam aliß?????????????? valjda je to sudbina.Zadnji put sam ga cula u zepi kad je bio preko radio stanice.On je vidio mene i moju Kci emru jer sam mu slike u zepu poslala preko crvenog krsta.Iz zepe je otisao za Sarajevo u julu i bio kod svog brata a moga amidje.Na ahiret je preselio 1 decembra u 78 godini.Na samu ekindiju dobio je mozdani udar tako da nije mogao przivjeti.Sutradan u 9 sati je u bolnici izdahnuo,i zauvjek nas ostavio ucviljene .Ostavio me je samu jer sam bez njega sama jer on mi je bio sva vrijdnost ovoga svijeta.Dok sam ziva i on ce zivjeti u meni u mom srcu u mojo dusi nikad ga necu zaboraviti ni prezaliti. Dragi alah nek mu da lijepi ahiret i ljepotu djenetsku.Zaboravila sam samo reci da na 2 dana prije njegove smrti je za mene pitao gdje sam i kako sam sa mislima i brigom zbog mene i jos jednog mi dajde on je umro.

      emira-tekija
      Participant
        Post count: 327

        od djede a.r mi je ostalo lijepo sjecanje ali i papirici od njegovog duhana koji su vise pozutjeli ali su mnogo dragocjeni

        Zambi
        Participant
          Post count: 898

          Ostao mi je u sjećanju kao veliki čovjek,nas malu raju je uvijek gotivio,ali ostala su mi u sjećanju njegova dva stiha koja naučih od majstora Hrustema.

          Pitelzine,ćevaben somuna

          ama jesti pure,bil da je sir.

          Neka mu je vječni rahmet.

          emira-tekija
          Participant
            Post count: 327

            evo se sjetih sta je volio zapjevati kad cugne malo
            ja zabacih u udicu na garavu cu curicu to joj cula nana pa joj nije dala izaci na u ulicu .To mu je bila omiljene pjesmica,

            Teva
            Participant
              Post count: 8872

              Emirin dzedo

              Ovako sam napiso o Emirinom dzedi a mom tetku Hrustemu, o vremenu boravka u ratnoj i herojskoj Zepi, tamo u mom ratnom putu:

              [color=#0000FF]Tetak Hrustem nije mogo ici sa nama.
              Ostario, i hoda sa dvije stake, onako polahko.
              Uci kur’an povazdan.
              Ja ga zezo da je doso “tobe”.
              Prico on meni da je ko dijete iso u mejtef i da nikad nije zaboravio uciti i Arapski citati i pisati.
              Svima nam je ispiso po jedan list sa obadvije strane i reko nam da to nosimo uvijek sa sobom.
              To sam i ucinio.[/color]


              Na slici lijevo cuci-rahmetli Hrustem Agic

              emira-tekija
              Participant
                Post count: 327

                teva od srca ti hvala sto si postavio sliku od mog drgog djedea.ridtagog tetka a.r.nek im dragi alah da ljepotu djentsku i da proucimo fatihu za njih
                amen

                Anonymous
                  Post count: 2088

                  Nije insan mogao proci tekijom a da se nije Hrustem a.r.pitao sa njim.Haman uvijek kad sam ga vidio bio je cucio sa cigarom u ruci i naravno pitao se po obicaju.
                  Nek mu Allah podari lijep dzenet.

                  emira-tekija
                  Participant
                    Post count: 327

                    zlatne ruke prije 2 Sati, 7 Minuta Karma: 0

                    ZLATNE RUKE MOJE NENE

                    zasto zlatne ruke sad cu vam i reci.moja nena kako znam zanju sa 10 prstiju njenim sve je radila.Od baste,cvijetnjaka.pokucanstva.odgoje djece,veza ,heklanja,tkanja tepiha ,ponjava,na masina sila,pletenja papa,djemera.Nije bilo nesto da nije znala i umjela.Cak se je u muske poslove razumjela.SA njenim rukama je 5 djece odgojila i skolovala pozenila i udala.Cak i nas 9 unucadi sve je gledalai pola nas ona odgojila.Trudila se da nam nista nije falilo.danju je radila kucsnske poslove a kad bi sjela igla u ruke .Nikad je nisam vidjela da je sjelaa a da nesto nije imala u rukama da radi.I danas danila .Ima 85 godina a i hekla i sije i veze opet sve radi.Kaze da nemoze sjediti ako nesto nema u rukama .Danas sam pricala sa njome kaze da neki stoljnjak hekla.Moja dobra nena se zove Adila Agic i ima pozlacene ruke

                    Dedo
                    Participant
                      Post count: 1243

                      Emira sada kad smo sve saznali da i mi koju dodamo, nemojte vi unuci da zaboravite na svoju nenu.Djeca su duzna da gledaju i pomazu svoje roditelje,al unuci su vrlo vazni,za lijepu i duboku starost.Najvece je zadovoljstvo tojoj neni, a tako i drugim nanama i dedama da unucad lijepo zive da ih obidu i da ih razvesele jer stariji zive za mladze.Pa zato nemoj da nebi obilazila nenu dok je jos ziva,a i drugim unucima reci da je to vrlo vazno da i oni to isto cine.Sve ce biti i proci poslije ce vam biti zao ako bude drugacije.selam od dede.

                      emira-tekija
                      Participant
                        Post count: 327

                        selam dedo koliko sam u mogusmosti ja idem a i drugih 2 bar jednom odu godisnje.Ali ja se svaki dan telefonski cujem najmanje jednom.A druge moj dedo nemozes ntjerati ako nece ,jel tako

                        Irfan-tekija
                        Participant
                          Post count: 681

                          Bijase ljeto, juli mjesec. Idemo Kemo i ja s posla. Jedva se vucemo od velike vrucine. Naidjosmo pored kuce mog tetka Hrustema (Rulje), tako smo ga od milja zvali. Stadosmo da se upitamo, a on cuci sa slaufom u ruci i zaljeva sljivu. Pocesmo se smijati i pitamo “Bogati sta to radis”,a on ce nama “budala vidite da zaljevam sljive da se ne osuse”. Mi puknemo jos vise u smijeh, pa zali paradajz rekosmo, a on ce “nek zaljeva Adila ona to jede, a ja pijem Sljiivu”.

                          Eto to je jedan od bisera mog rahmetli tetka Rulje.

                          emira-tekija
                          Participant
                            Post count: 327

                            DA SE NE ZABORAVI TETA HANKA

                            GLEDAJUCI DANAS SLIKE OD TETE HANKE ;SUADE RAHMETLI SEVKE I AVDE NISAM MOGLA A DA SE NEVRATIM U MOJE RANO DJETINJSTVO.I AKO SAM JAKO MALA BILA ALI TETU HANKU A.R:NEMOGU I NECU NIKAD ZABORAVITI.bila je to njezna ,krhka i mala zena sa velikim srcem.zivjela je preko puta dajdjine kuce.u jednoj maloj kuci ali ukusno je bila namjestena .kad udjes unutra avlija je bila puna cvijeca i uvjek cista imala je veliku lozu grzdja.u kucu kad udjes puno heklanji i rucnih radova gdje god da se okrenes.imala je dvije kcerke ,suadu i savalu.suada se je udala za avdu i rodila dvoje djece edina i nedima.do njene same smrti imala je lijep i skladan brak.sevala se nikad nije htjela udatii danas danile zivi u rogatici i nije udata. Teta hanka a.r.je bila najbolja drugarica moje drage nene.One su uvjek bile zajedno i dobro i lose su djelile.Uvjek jedna drugoj su bile od pomoci i skoro svaku noc sjedile do kasnih sahata pricama se vracale u daleku proslost.bilo je tu raznih tema i suza zalosnica i radosnica.SJECAM SE DOBRO KAD KOD BI JE POSLUSALA POMAZILA BI ME PO KOSI I GOVORILA AFERIM KCERI AFERIM:NIKAD NIJE DOSLA A DA MENI NIJE DONIJELA BAR BOMBONU:NAJVISE SAM VOLJELA KOD NJE DA IDEM IMALA JE VELIKU BASTU ODMAH DO NASE LIJEPE RAKITNICE:TU SAM VOLJELE DA SE IGRAM I PRCKAM SE U VODI:A ZNALA SAM SA SEVKOM DA PEREM HALJINE:KAD KOD BI DOSLA KOD NAS NAJVISE SAM VOLJELA DA SJEDIM ISPO NJENIH NOGU NI DANAS NEZNAM ZASTO:TETA HANKA RAHMETLI NIKAD NIJE DALA MOJOJ NENI DA ME RUZI ILI DA ME ISIBA :UVJEK JE GALAMILA NA NJU: PAR PUTA KAD BI ZASLUZILA BATINE POBJEGLA BI KOD NJE ;ZNALA SAM DA CE ME ONA BRANITI:TETA HANKA RAHMETLI NIJE VOLJELA SJEDITI ;UVJEK JE NESTO IMALA DA RADI ;I KAD BI SJEDILA ONDA BI HEKLALA:JAKO MNOGO SAM JE VOLJELA :TETA HANKO I AKO NISI MEDJU NAMA UVJEK CES OSTATI U NASIM MISLIMA I NASIM SRCIMA NIKAD TVOJU DOBROTU NECEMO ZABORAVITI:NEKA TI DRAGI ALAH DA LAHKU ZEMLJU I LIJEP DJENET
                            OVIM POVODOM ZELIM DA POSELAMIM SEVALU I AVDU U ROGATICI KAO EDIMA I NEDIMA

                            Teva
                            Participant
                              Post count: 8872

                              Samo mala ispravka:
                              Djeca od Avde i Suade Muftic su stariji Naim (mali Macak) i mladji Edin.

                              ermin pawa
                              Participant
                                Post count: 167

                                Moja je majka imala samo jedno oko. Mrzio sam je. Za mene je to bila prava
                                sramota

                                Kuhala je ucenicima i uciteljima kako bi prehranila obitelj. Jednog mi je
                                dana u skoli prisla kako bi me pozdravila. Bilo me je tako sram! Zasto mi je to
                                napravila?! Dobacio sam joj pogled prepun mrznje i otrcao. Iduceg dana
                                svi su me prijatelji iz razreda zezali: ‘Ha, ha, ha, tvoja mama ima samo jedno
                                oko!’ zelio sam da se zemlja otvori i proguta me! zelio sam da mama nestane! Kad
                                sam dosao kuci, rekao sam joj: ‘Zbog tebe mi se svi smiju! Zašto jednostavno
                                ne umres!?’

                                Mama mi nije nista prigovorila. A ja nisam zastao ni na trenutak da bih razmislio
                                o onome sto sam upravo rekao! Bio sam prepun bijesa. Zelio sam da ode iz nase
                                kuce i da nemam vise nista s njom. Zato sam ucio kao mahnit i dobio
                                priliku da odem studirati u inozemstvo. Potom sam se ozenio i kupio vlastitu
                                kucu te dobio djecu. Bio sam zadovoljan svojim zivotom, djecom i karijerom.

                                A onda, jednog dana mi je majka dosla u posjet. Nije me vidjela godinama, a nikad
                                nije ni upoznala svoje unuke. Kad su je djeca vidjela na vratima, pocela su se
                                smijati, a ja sam vikao na nju jer je dosla tako nenajavljeno. Derao sam se: ‘Kako
                                se usudjujes dolaziti u moju kucu i plasiti moju djecu?! Odlazi, odmah!’ A
                                majka je samo tiho rekla: ‘O, oprosti,hallali izgleda da sam pogrijesila adresu.’ I
                                nestala mi je iz vida.

                                Jednog dana sam otisao u rodno mjesto zbog proslave godisnjice mature. Iz
                                znatizelje sam otisao u stari kvart i pitao susjede sto je s njom. Rekli su mi
                                da je umrla. Nisam ispustio ni suzu. Potom su mi dali pismo koje je prije smrti
                                ostavila za mene.

                                ‘Najdrazi sine!

                                Mislim na tebe cijelo vrijeme. Zao mi je što sam ti dolazila u kucu i
                                preplasila djecu. Zao mi je sto sam za tebe bila sramota cijelo vrijeme tvog
                                djetinjstva i odrastanja. Znas, kad si bio malen, nastradao si u jednoj
                                nesreci i ostao bez oka. Nisam te mogla takvog gledati, da odrastas s jednim
                                okom. Zato sam ti dala svoje. Bila sam tako ponosna na svog sina koji vidi cijeli
                                svijet i za sebe i za mene.

                                Volim te, TVOJA MAJKA

                                EVO I LINK YOU TUBE

                                http://www.youtube.com/watch?v=mIImwagDjPs

                                POGLEDAJTE OBAVEZNO

                                Alma72
                                Participant
                                  Post count: 11

                                  Ermine svaka cast za ovu pricu odavno nisam procitala nista ljepse jer samo majka to moze tko nesto uciniti hvala jos jednom na ovoj poucnoj prici

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 28 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.