Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 349 total)
  • Author
    Posts
  • Mustafa
    Participant
      Post count: 8282

      FOCA

      Načelnik Foče Krsmanović za jačanje države i općina nauštrb entiteta

      Načelnik općine Foča i potpredsjednik Socijalističke partije Zdravko Krsmanović kandidirat će se za predsjednika ove stranke na kongresu početkom novembra.

      – Političke partije su postale tvorevine koje najteže primaju reforme i promjene. Koji je to lider promijenjen? Morate da umrete da bi vas neko zamijenio. U suštini, ljudi bi se trebali mijenjati čim izgube na izborima. Zato ću se opredijeliti za kandidaturu na kongresu SP, jer hoću da ponudim političku alternativu. Ne mogu to uraditi sjedeći u Foči.

      Očekujem da se i u drugim partijama pojave novi ljudi, jer su sadašnji lideri loši i ima boljih – pojašnjava Krsmanović za „Avaz“.

      On namjerava ponuditi alternativu i u procesu izmjena Ustava BiH. Ističe da priča o efikasnom ustrojstvu države sve više dobiva na značaju, jer velika ekonomska kriza ne namjerava stati na entitetskoj liniji, te da građane od nje može zaštititi samo država.

      – Od svojih inicijativa ne odustajem, a ako me neko ubijedi da ima nešto bolje, ja ću to prihvatiti – kaže Krsmanović, komentirajuć i reakcije nakon što se na početku svoje političke karijere založio za jačanje općina i države nauštrb entiteta.

      Prema njegovom mišljenju, srednji nivo vlasti je stvar dogovora lokalnih zajednica koje ga trebaju i finansirati.

      – Decentralizacija vlasti, koju zagovaram sve vrijeme, sada se pokazuje kao jedino pravo rješenje. Lokalna samouprava mora imati odlučujuću ulogu u kreiranju budućnosti BiH. Deset kantona, dva entiteta, Brčko, imaju svoj status, kad dodate sve te vlade, onda se ta efikasnost lokalnih nivoa izgubi na srednjem nivou, a do države, koja treba da nas uvede u EU i NATO, ništa i ne dođe – pojašnjava Krsmanović te dodaje da za ovakvu ideju ima podršku građana svih nacionalnosti, ali i zapadnih diplomata.

      (Dnevni Avaz)

      Mustafa
      Participant
        Post count: 8282

        Gorazde:

        Sam finansirao uređenje dva kilometra obale

        Nakon što nije naišao na razumijevanje kod vlasti, Goraždanin Esad Papračanin Podrinjski koji je, kako kaže, srcem i dušom vezan za rijeku Drinu vec oko 40 godina, vlastitim je sredstvima finansirao uredenje njenih obala. Nizvodno od Mosta žrtava genocida u Srebrenici obje obale dobile su mnogo ljepši izgled nakon što je uklonjeno smece, trnje i korov.

        – Deponije na obje obale Drine toliko bodu srce i dušu svakog čestitog građanina ovog društva. Ne mogu da shvatim da pojedine institucije i gospoda koja se nalazi na visokim pozicijama i za to prima plaću, sebi mogu oprostiti ovo što su dozvolili jednoj od najljepših rijeka na Balkanu.

        Iz sopstvenih sredstava angažovao sam jednog, a poslije drugog radnika koji su uklonili smece, trnje i korov. Ovih 1.800 metara njenih čistih obala poklanjam omladini ovog grada i svim čestitim građanima herojskog Goražda – kazao nam je Podrinjski, dodajući da je za ovaj posao, osim moralne, koju mu sugrađani upuđuju svaki dan, konkretniju podršku dobio jedino od poduzetnika Fikreta Devlića.

        Besplatan lijek
        Esad Papračanin jedan je od heroja odbrane grada, penzioniran prije dvije godine u činu natporučnika. Autor je nekoliko zbirki poezije, a najljepše stihove je, kako kaže, napisao inspiriran ljepotom rijeke s kojom se druži svaki dan. – Ova rijeka opija i liječi. Nema doktora koji može uraditi ono što može ona. Drina je besplatan lijek kakvog nema, kojeg trebamo mnogo više cijeniti – poručuje Podrinjski.

        (Dnevni Avaz)

        Mustafa
        Participant
          Post count: 8282

          FOCA:

          Srušena ograda oko harema Aladža džamije

          Dio montažne ograde oko harema Aladža džamije u Foči srušen je, a sortirani fragmenti džamije sada su dostupni svima. Udruženje povratnika u Foču o rušenju ograde jučer je obavijestio Mišo Jovičić, dugogodišnji advokat i jedan od obližnjih stanara.

          – Prolazio sam ovuda, vidio i odmah javio kako bi popravili ogradu. To su jedino neki huligani mogli uraditi, jer ograda ne može sama pasti – kazao nam je Jovičić.

          Kemal Bradarić, predsjednik Udruženja povratnika u Foču, rekao nam je da je Američka ambasada u BiH dala sredstva za ovu ogradu.

          – Oni su dali u amanet i Općini i narodu da se to gradi, tako da sam zabrinut zbog nebrige naših vlasti prema kulturno-historijskom blagu – kaže Bradarić.

          (Dnevni Avaz)

          Mustafa
          Participant
            Post count: 8282

            GORAZDE:

            Navijači beogradskog Partizana divljali u Goraždu

            Grupa navijača beogradskog Partizana izazvala je u četvrtak incident u goraždanskom hotelu “Behar”. Osamnaest “Grobara” iz Nikšića u Crnoj Gori, koji nisu savladali osnove geografije, uzvikujući parole “Ovo je Srbija” i “Živio Beograd” izašlo je iz minibusa kojim su išli u Čačak, na utakmicu kluba za koji navijaju protiv tamošnjeg Borca.

            – Psovali su balijske majke, dizali tri prsta… Onda su počeli razbijati pepeljare, flaše bacati. Nisam smio među njih, nego sam se vratio u hotel. I sada se tresem – kaže konobar Muhidin Uzunović, a očevidac Husein Hajrić dodaje da su svi redom bili pijani.

            Huligani su se u bašti hotela zadržali svega nekoliko minuta. Srećom, jer desetine ogorčenih Goraždana zakasnilo je da ih podsjeti na propuštene lekcije iz geografije i da ih priupita zašto u njihovom gradu prave nered.

            Nakon što su ignorirali policajca koji ih je zaustavljao u Titovoj ulici, huligani su ipak dolijali i to samo stotinjak metara od entitetske linije prema Novom Goraždu, gdje ih je zaustavila patrola PS Goražde. Trojica su privedeni u policiju i zadržani par sati.

            U međuvremenu, grupa koja ih je čekala kod crkve u Sopotnici, oštetila je jedno vozilo, o čemu je obaviještena i PS Novo Goražde.

            – U prolazu kroz Bosnu nismo pravili neku razliku između bosanskog i srpskog entiteta, nismo znali đe se nalazimo. Znali smo da je grad Goražde, ali kome pripada i tako to – pokušao nam je objasniti Ivan Vojičić te je dodao:

            – Izvinjavam se još jednom ako smo bilo kojim činom iznervirali, iritirali građane Goražda. Izvinjavam se gazdi lokala, koji nam je maksimalno izašao u susret i žao mi je što nismo došli da prijateljski popijemo piće. Dirnulo me kada sam čuo da je stopostotni ratni invalid, jer to je čovjek koji je možda ranjen i od strane ljudi iz moje zemlje ili Srbije. Učinio je ljudski čin – dodao je Vojičić.

            Vlasnik hotela “Behar” Muris Ražanica nikšićkim “Grobarima” nije želio uzeti novac. Bilo mu je dovoljno njihovo izvinjenje i spoznaja da je Goražde ipak u BiH, a ne u Srbiji.

            (Dnevni Avaz)

            Mustafa
            Participant
              Post count: 8282

              GORAZDE:

              Turci finansiraju i kulturni centar uz džamiju

              Predsjednik BZK „Preporod“ iz Goražda Nedžad Kurtović kaže da će, po završetku džamije na desnoj obali Drine, prijatelji iz Turske finansirati i izgradnju kulturnog centra u njenoj neposrednoj blizini.

              Ovo obećanje Kurtović je dobio od reisu-l-uleme Turske Ali Bardakoglua, kojem je uručio zahvalnicu i prenio riječi zahvalnosti stanovnika Goražda na vrijednom daru koji ovih dana poprima svoj konačni oblik.

              Naime, prvu gradsku džamiju na desnoj obali Drine Goraždu poklanja bratski grad Kajseri i kompanija Biat iz Istanbula. Džamija je u osmanskom stilu i neodoljivo podsjeća na Gazi Husref-begovu u Sarajevu. U istom stilu bit će građen i kulturni centar.

              (Dnevni Avaz)

              ponekad ovdje
              Participant
                Post count: 1139


                GORAZDE


                Učenici sa profesorom Hilmom Bunjom

                Učenici iz Goražda u međunarodnoj konkurenciji

                Tv oglas o značaju pitke vode drugi u konkurenciji 400 radova…

                30.04.2009. 07:17

                Na međunarodnom takmičenju u Sežani u organizaciji Đačke marketinške scene Slovenije, učenici Mješovite srednje škole “Enver Pozderović” iz Goražda sa mentorom, profesorom Hilmom Bunjom, osvojili su drugo mjesto za tv oglas u kategoriji društvene scene. Tema ovogodišnjeg tamičenja bila je “Pitka voda je dragocijena”, a tv oglas učenika Jasmina Hasanovića iz Goražda ušao je u uži izbor među 14 najboljih od 400 prijavljenih radova u ovoj kategoriji i jedini je predstavljao BiH.

                Povodom ovog međunarodnog uspjeha goraždanskih srednjoškolaca, premijer BPK Goražde Nazif Uruči i ministrica za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Alma Delizaimović organizirali su prijem za Jasmina Hasanovića i profesora Hilmu Bunju, kao i učenice, aktere tv spota Eminu Pita, Ernu Drljo i Enu Kožo. Uz čestitke, Kantonalno ministarstvo obrazovanja pripremilo je za ove talentovane učenike i simbolične nagrade.

                Autor: Al. B.

                Mustafa
                Participant
                  Post count: 8282

                  GORAZDE:

                  Program obilježavanja “Dana otpora” u BPK Goražde

                  [b]
                  04.05.2009. godine (ponedjeljak)[/b]
                  09.00h Zvanično otvaranje manifestacije “Dani otpora”
                  Prigodna obraćanja: Premijer BPK-a, ministar za boračka pitanja, komandant 31.Drinske udarne brigade ARBiH Polaganje cviječa: delegacija komandanata (Komande, brigada i jedinica), delegacija djece poginulih boraca, delegacija boračkih udruženja, delegacija predstavnika zakonodavne vlasti i Muftijstva, delegacija predstavnika izvršne vlasti (Spomen obilježje braniocima grada Goražda) 09.30h – 11.30h Obilazak šehidskih mezarja: Kolijevke, Kopači, Glamoč, Omeđak, Baćci
                  14.30h Otvorenje izložbe ratnih fotografija rahmetli Raifa Sijerčića (hol Centra za kulturu)
                  15.00h SVEČANA AKADEMIJA (Kino-sala Centra za kulturu Goražde)
                  18.00h Otvorenje izložbe slika “Metamorfoza”, akademskog slikara Mehmeda Klepa (Gradska likovna galerija) Obilježavanje godišnjice pružanja otpora agresoru na području goraždanske MZ Hubjeri
                  11.00h Prijem za porodice šehida i goste
                  12.00h Doček zvanica
                  12.00h – 12.20h Prigodan program
                  14.00h Mevlud (Mjesna zajednica Hubjeri)

                  05.05.2009. godine (utorak)
                  11.00h Prijem za predstavnike boračkih udruženja i SUBNOR-a (Sala Ministarstva za privredu BPK-a – Titova 13)

                  08.05.2009.godine (petak)
                  08.00h-11.00h Obilazak šehidskih mezarja na području: Bogušići, Berič i Spahovići, Osanica-Rešetnica, Ilovača- Orahovice, Gornje Bare-Brdarići, Učenje tevhida u džamijama u Brajlovićima, Ilovači i Šemihovi
                  14.00h Promocija knjige “Neuništivost bošnjačke duše”, autora Alije Kadrića (Mala sala Centra za kulturu)

                  09.05.2009. godine (subota)
                  Obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom
                  10.00h Polaganje cvijeća na spomen obilježje u Višegradskoj ulici i na partizanska groblja u Kolijevkama i na Potrkuši, Program obilježavanja “Dani otpora, Rorovi 2009” u organizaciji Omladinskog udruženja “VejkUP”, Svaki sat historijske ture
                  10.00h Radijski DJ
                  12.00h Igre bez granica
                  14.30h Gangbangersi (lokalna grupa)
                  14.00h – 16.00h Slobodna likovna radionica o temi ”Goražde u budućnosti”
                  16.30h DJ (lokalni DJ – Kale)
                  17.30h Svečani program – performansi na spomen obilježju Rorovi
                  19.00h DJ (iz Sarajeva – Ljetno kino Centra za kulturu) (Spomen obilježje i izletište ROROVI)

                  09.05.2009. godine (subota)
                  Obilježavanje godišnjice pružanja otpora agresoru na području goraždanske MZ Kraboriš
                  09.00h-13.00h Obilazak šehidskih mezarja i prigodan sportski program

                  10. 05. 2009.godine (nedjelja)
                  Obilježavanje “Dana otpora” MZ Sadba
                  09.30h Doček zvanica
                  09.30h – 10.30h Prigodan program
                  10.30h – 11.00h Ispraćaj planinara
                  11.00h – 12.00h Prijem za porodice šehida i goste
                  13.00h Turnir u malom nogometu
                  14.00h Tevhid (Mjesna zajednica Sadba)

                  10.05.2009. godine (nedjelja)
                  Marš “Tragom drinskih udarnih brigada”, Tradicionalni narodni zbor u Zaimovom dolu
                  07.00 – 8.00h Historijski čas i polazak planinara i izviđača na marš “Tragom drinskih udarnih brigada”, Start maratona na relaciji Rorovi – Zaimov Do (Spomen obilježje Rorovi): Maratonci će se u okviru svoje trke od Rorova do Zaimovog Dola zaustavljati na mjestima formiranja 31. i 43. Drinske udarne brigade, pred nišanom neznanog šehida kod Centra za kulturu, pred šehidskim mezarjem Omeđak, pred spomen česmama u Baćcima, Sadbi i Vranićima, te spomen obilježjima kod škole na Osanici.
                  8.30h Dolazak planinara na Osanicu i polaganje cvijeća na spomenik Sinana Žuge u znak sjećanja na borce I čete 1. Drinske udarne brigade, Osaničko – zebinskog voda (Škola u Osanici)
                  11.00 – 11.30h Historijski čas na mjestu osnivanja i prvog postrojavanja 1. Drinske udarne brigade (MZ Posestra)
                  09.00 – 20.00h Tradicionalni narodni zbor u Zaimovom Dolu doček planinara, obilježavanje XVII godišnjice formiranja 1. Drinske udarne brigade i sjećanje na komandanta 1. DUB rahmetli Zaima Imamovića (MZ Ilovača –hair česma u Zaimovom Dolu )

                  15. 05. 2009. godine (petak)
                  10.00 – 16.00h Obilježavanje “Bitke za Crvene stijene”, u znak sjećanja na poginule borce III čete Prvog pješadijskog bataljona 1. Drinske udarne brigade (MZ Faočići – škola u Brzači)
                  20.30h – 22.00h Kontakt emisija na RTV BPK-a Goražde posvećena Danu formiranja brigada Armije RBiH

                  22. 05. 2009. godine (petak)
                  Obilježavanje godišnjice pružanja otpora agresoru na području MZ Goražde IV – Obarak
                  11.00h Prijem za porodice šehida
                  12.00h – 14.00h Prigodan program
                  14.00h Tevhid (MZ Obarak- ulica “22.maj”)

                  29. 05. 2009.godine (petak)
                  Druženje “Zlatnih ljiljana” BPK Goražde
                  10.00h Polaganje cvijeća na spomen obilježje u Višegradskoj ulici
                  10.30h Obilazak šehidskih mezarja
                  12.00h Svečani ručak

                  (BPK Goražde)

                  Mustafa
                  Participant
                    Post count: 8282

                    GORAZDE:

                    Halilovići iz Brda brinu o unukama Dženiti i Dženani

                    Na prijedlog vijećnika Velije Katice, Općinsko vijeće sarajevske općine Centar odobrilo je novčanu pomoć porodici Halilović iz Brda kod Goražda, Zineti i Salki koji se već godinama staraju o unukama Dženiti i Dženani.

                    Hiljadu KM Zineti i Dženiti jučer je uručio načelnik općine Centar Dževad Bećirević. – Ovu donaciju uručujemo kao jednokratnu pomoć, stimulaciju tim djevojčicama da uče i završe školu – kazao je Katica.

                    – Puno mi je lakše kako su mi dobri ljudi počeli pomagati i svima im se zahvaljujem. Ljudi su mi obećali dok sam živa da će im i kuću napraviti, da znam gdje ću djecu ostaviti i to bi mi još jedina želja bila – kazala je Zineta.

                    Materijal za izgradnju nove kuće odličnim učenicama OŠ „Ilovača“, nakon teksta u „Avazu“ o sudbini djevojčica poslije smrti majke i odlaska oca, obećala je direktorica humanitarne organizacije „Most prijateljstva“ Šeherzada Vakilzadeh, a isporuka materijala očekuje se tokom ovog mjeseca.

                    Staru, kamenu kuću sa ispucalim zidovima ova porodica će zamijeniti novim domom, nakon što se definitivno odluči hoće li objekat biti građen u Brdima ili u gradu, što je želja njihove nane Zinete.

                    Ambulanta i put

                    Delegacija općine Centar jučer je uručila i novčanu pomoć od po 5000 KM za izgradnju ambulante u Faočićima i rekonstrukciju puta Bare – Alijin Laz u MZ Kraboriš.

                    (Dnevni Avaz)

                    Mustafa
                    Participant
                      Post count: 8282

                      FOCA;

                      Obilježen Dan općine Foča, posjeta mezarju u Jeleču

                      U sklopu obilježavanja 9. maja, Dana općine Foča, preživjeli članovi porodica, delegacija Medžlisa Islamske zajednice u BiH, Udruženja demobilisanih boraca Armije RBiH u Foči i predsjedavajući SO Foča Lutvo Šukalo položili su jučer cvijeće i proučili Fatihu na šehidskom mezarju u Jeleču.

                      Od 4. do 8. maja 1992. ubijena su 43 stanovnika Foče, a mnogo više tokom etničkog čišćenja ovog kraja koje je uslijedilo. Dan općine Foča trebao bi biti zajednički praznik, ali u Jeleču jučer nije bilo predstavnika općinske vlasti srpske nacionalnosti.
                      – Dobar je iskorak što smo se usaglasili da u prvoj fazi svi narodi obilježavaju svoja stratišta i tamo polažu cvijeće. Moja inicijativa je bila da to rade zajedničke delegacije i ja sam bio spreman da sa načelnikom položim cvijeće i u Jeleču i na spomenik stradalim Srbima u Jošanici, ali ne znam zašto takva ideja nije prihvaćena –
                      kazao nam je Lutvo Šukalo.

                      Načelnik općine Zdravko Krsmanović kaže da s tim ne treba žuriti. – Bojim se da to neki ljudi ne bi na pravi način shvatili. Ne treba dati protivnicima da od nečega što je iskreno naprave nešto drugo. Ja sam čovjek koji ne voli gurati stvari pod tepih, ali isto tako ne želim biti gubitnik, ali siguran sam da nas u budućnosti to čeka, jer to je ispravan put – rekao je Krsmanović.

                      Spomenik „oslobodiocima“

                      Šukalo, međutim, ističe da ne bi mogao odati počast pripadnicima VRS na spomeniku „oslobodiocima“ Foče gdje je Krsmanović jučer zapalio svijeću. – Ne znam od koga su je oslobodili. Ako je oslobođenje pobiti 1.500 Bošnjaka, onda to nije oslobođenje – kaže Šukalo.

                      (Dnevni Avaz)

                      Mare
                      Participant
                        Post count: 1546

                        DRAGOMIR BABIC: ILI CE MILORAD DODIK OTICI U ZATVOR ILI CEMO JA I SLOBODAN VASKOVIC BITI UBIJENI
                        Babic: Ili ce Dodik otici u zatvor ili cemo ja i Vaskovic biti ubijeni
                        10.05.2009.godina

                        Novi napad na Slobodana Vaskovica, urednika magazina Stav i novinara magazina 60 minuta dogodio se na putu za Sarajevo. On i Dragomir Babic bili su zrtve klasicne policijske docekuse. Ovaj put dok su putovali za Sarajevo, negdje ispred Knezeva. Policajac bez oznaka verbalno je vrijedzao, prijetio i cak krenuo fizicki napasti Vaskovica, prenosi rtvfbih.ba.
                        Slobodan Vaskovic i Dragan Babic teme su Dnevnika D. Posebno se govorilo o pravosudnom mobingu, prijetnjama likvidacijom, teroru Milorada Dodika, poslusnosti policije RS-a, medijskom, politickom i svakom dugom mraku u kojem se nalazi RS. Osim prijetnji, Vaskovic i Babic se pokusavaju isceniranim sudskim postupcima zaplasiti, ali i unistiti. Gost Dnevnika D bio je Dragomir Babic, predsjednik Nevladine organizacije Narodni front.
                        Babic kaze kako je za njega i Vaskovica vec postalo opasno da zive u RS-u. Njemu vec stizu savjeti kako bi najbolje bilo da se iseli iz Banje Luke. Ovakvo stanje, procjene su, moze zavrsiti na dva nacina – ili ce Dodik zavrsiti u zatvoru ili ce neko, Babic ili Vaskovic biti ubijen. Trka vlada s vremenom, smatra Babic. Dodik je svjestan da pada i da ce morati odgovarati.
                        U RS-u vlada medijski mrak. Mediji prenose ono sto ima narede Dodikovi savjetnici. Vlasnik svih medija u Banjoj Luci je Zeljko Kopanja. Tu je i Dragan Davidovic, diretktor RTRS-a, zaduzen za vrsenje mutnih radnji u vezi s izgradnjom RTV doma u Banjoj Luci. Dodik je mocan i to ljude plasi. Iz njega stoje Mladicevi i Karadzicevi ljudi, on nije rascistio s kriminalcima, ratnom desnom rukom SDS-a.
                        On ima dobre informante u Tuzilastvu BiH i OHR-u i svjestan je da protiv njega mora podici optuznica. Svojim izjavama on nastoji pokrenuti haos i izazvati svoju smjenu, koja ce od njega napraviti mucenika. Ipak, narod pocinje shvatati sta se desava. Nakon saznanja o dodjeli kredita od tri miliona maraka njegovom sinu, cini se, narod mu okrece ledza. Dodik je na vlast dosao uz pomoc medzunarodne zajednice i ona ne moze preko noci da ga smijeni i tako prizna svoju gresku.

                        Mustafa
                        Participant
                          Post count: 8282

                          GORAZDE:

                          Izvađeni ostaci zarobljenika ubijenog u živom štitu

                          Članovi Instituta za traženje nestalih i Odjela kriminalističke policije MUP-a BPK Goražde, pod nadzorom glavnog kantonalnog tužioca Mirsada Bilajca, jučer su na lokalitetu Grđava glava – Crvene stijene, tridesetak kilometara od Goražda, ekshumirali nekompletne skeletne ostatke jedne osobe.

                          Ekshumaciji je prisustvovao i Šemso Mršo, bivši pripadnik Prvog bataljona Prve drinske udarne brigade Armije RBiH, koji je sa saborcima u ratu i pronašao tijelo žrtve ratnog zločina.

                          – U avgustu 1993. prilikom izmještanja linije sa Crvenih stijena na Grđavu glavu kopali smo bajtu na mjestu gdje se nalazio četnički rov i pronašli kosti koje smo zakopali nedaleko odatle. Prema informacijama koje imamo, radi se o Bošnjaku iz Mostara, koji je vođen u živi štit i kopao je njihove rovove – kazao nam je Mršo.

                          Tijelo zarobljenika pronađeno je dva mjeseca nakon što je poginuo i bilo je u raspadnutom stanju. Žrtva je na sebi tada imala džemper i pantalone od vojnog šatorskog krila. Zarobljenik iz živog štita nosio je sa sobom porciju za jelo i kašiku, koji jučer nisu pronađeni.

                          (Dnevni Avaz)

                          Mustafa
                          Participant
                            Post count: 8282

                            FOCA:

                            Dobra voda kod Foče – okupljanje vjernika tradicionalno svakog prvog utorka nakon Jurjeva

                            Više od 3.000 vjernika okupilo se jučer na dovištu Dobra voda kod Foče. Kolone vjernika obišle su turbe sa tabutima šejha Murata i njegovog sina šejha Saliha, dvojice dobrih ljudi koji su u ovom kraju živjeli za vrijeme Turske, te posjetili izvore vode za koju se već stoljećima vjeruje da je ljekovita.

                            Turbe dvojice evlija jedini je islamski objekat koji je ostao netaknut tokom posljednjeg rata, jer poštovanje prema njima gaje sve nacije, a u narodu se čuvaju razne legende o ljudima koji su kažnjeni zbog svoje oholosti.

                            Kako kaže predsjednik Medžlisa IZ Foča Salem Ćemo, Islamska zajednica do sada je izgradila put, rekonstruirala turbe, a okupljanje svakog prvog utorka nakon Jurjeva bit će još masovnije.

                            Učenje zajedničke dove jučer je predvodio goraždanski muftija Hamed ef. Efendić, a selame u ime reisl- uleme Mustafe ef. Cerića i Rijaseta IZ BiH vjernicima je prenio Nezim ef. Halilović.

                            (Dnevni Avaz)

                            ponekad ovdje
                            Participant
                              Post count: 1139


                              VISEGRAD

                              Mnogi nisu prepoznali svoje zapušteno selo

                              Za povratak zainteresirano desetak porodica • Kuće nisu obnovljene…
                              18.05.2009. 23:00

                              Na poziv predsjednika SO Višegrad Bilala Memiševića, oko pedesetak Bošnjaka, rodom iz sela Kamenice kod Višegrada okupilo se u svom rodnom kraju, kako bi uz druženje pokušali riješiti problem puta da bi se, oni koji žele, mogli vratiti u ovo mjesto. Mnogi su došli prvi put poslije rata i jedva prepoznali svoje selo od pustoši u kojem se trenutno nalazi.

                              – Postoji desetak porodica koje bi se sigurno vratile da nastave život u Kamenici i koji su više puta u prethodnim godinama aplicirali kod entitetskih ministarstava za raseljena lica za povratak ali zbog lošeg puta i neizgrađene infrastrukture to nisu mogli ostvariti. Sada je prilika da im pomognemo i bar jedan dio puta osposobimo da bi ljudi mogli započeti obnovu svojih kuća – rekao je Memišević.

                              Na ovom skupu, koji je održan na livadi pored izvora Studenac, dogovoreno je da se nekoliko najzainteresovanijih porodica organizuje i da uz pomoć opštine koja će obezbijediti bager osposobi najkritičniji dio prilaza ovom selu.

                              Stariji Kameničani bili su vidno uzbuđeni zbog opustošenog sela u koje se ipak žele vratiti.

                              – Ja sam sa svojom ženom i još dvojicom komšija prošlog ljeta došao ovdje i pod najlonom smo spavali 13 dana usred ove pustoši. Noćima su okolo zavijali vukovi a lisica je normalno prolazila pored nas kao da smo i mi neke šumske životinje, ali nije me bilo strah, samo da budem na svome. Tražili smo pomoć u obnovi kuća ali ništa – ističe Nazif Dudojević.

                              Kamenicu je prije rata nastanjivalo oko 50 domaćinstava, a jučer su ovdje došli njeni najstariji stanovnici. Sa njima su pristigli i njihovi unuci koji su rođeni u drugim krajevima kako bi prvi put vidjeli selo svojih očeva i djedova.

                              Dosadio život na asfaltu

                              Sulejman Alić (85) zaplakao je pored svoje ruševine i kaže da je sramota svih koji drže vlast u BiH zato što starim ljudima kao što je on, nisu omogućili da se vrate na svoja ognjišta, jer im je dosadio život na asfaltu i u podstanarstvu na koji nisu navikli a ovdje imamo svoje voćnjake i livade i sve bogatstvo prirode.

                              – Ovdje sam se rodio i hoću ovdje i da umrem, ali mi ništa ne daju – tužno govori Alić.

                              Autor: M. ANDRIĆ

                              Mustafa
                              Participant
                                Post count: 8282

                                GORAZDE

                                Obnova 91 objekta za bivše borce

                                Projektom vrijednim 380.000 eura Turska agencija za međunarodnu saradnju i razvoj – TIKA trebala bi riješiti 70 posto stambenih problema pripadnika boračkih populacija u BPK Goražde.

                                Ugovor, kojim je predviđena obnova 91 objekta, u Sarajevu su potpisali direktor TIKA-e Nevzet Ješiler i ministar za boračka pitanja BPK Dževad Adžem. Radove će izvoditi firma „Kaja company“ iz Goražda, a trebali bi biti završeni do septembra.

                                Projektom, kojeg je inicirao bivši ministar Admir Pozderović planirana je izgradnja pet objekata po sistemu ključ u ruke, te sanacija kuća u vlasništvu 62 demobilisana borca, 15 porodica šehida i 14 RVI.

                                TIKA će finansirati i sanaciju krova na zgradi u ulici Zaima Imamovića, čiji su korisnici također pripadnici boračkih populacija.

                                (Dnevni Avaz)

                                Mustafa
                                Participant
                                  Post count: 8282

                                  RUDO:

                                  Otvorena masovna grobnica kod Rudog

                                  Članovi Instituta za nestale osobe BiH iz Terenskog ureda Goražde u saradnji sa kriminalističkom policijom MUP-a BPK jučer su u Omačini kod Rudog otvorili masovnu grobnicu s tijelima ruđanskih Bošnjaka ubijenih 1992. godine.

                                  Prvog dana na samoj obali rijeke Lim pronađeno je najmanje devet tijela. – Pretpostavlja se da se ovdje nalazi više tijela i zato nastavljamo s radovima koliko nam to bude dozvoljavao nivo vode.

                                  Svjedoci su tvrdili da se ovdje nalazilo sedam, ali mi smo imali indicije, a sada i potvrdu, da je ovdje ukopano više žrtava ratnog zločina. Sasvim je sigurno da se radi o civilima među kojima je i nekoliko žena, što smo zaključili na osnovu odjeće – kazao je za „Avaz“ glavni kantonalni tužilac iz Goražda Mirsad Bilajac.

                                  Različite informacije prate rad istražitelja na terenu. Prema prvima, tijela ukopana na obali Lima doplutala su jezerom iz pravca Rudog, te su ih na toj lokaciji ukopali pripadnici Vojske RS sa prve borbene linije prema Strgačini. Prema drugoj verziji, 19 žrtava je kamionom dovezeno i ukopano na mjestu na kojem bi istinu o zločinu skrivalo jezero.

                                  Informacije o ovoj grobnici istražiteljima Instituta poznate su već dvije godine, ali radovi nisu mogli početi zbog variranja vodostaja Limskog jezera i ispuštanja vode iz Hidroelektrane Potpeć kod Priboja u Srbiji.

                                  – Imali smo problema s rijekom i članovi Instituta jedanput zamalo nisu ostali i bez mašine, tako da smo obavijestili Tužilaštvo i Sud BiH od kojeg smo dobili naredbu o ekshumaciji – ističe Bilajac.

                                  (Dnevni Avaz)

                                Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 349 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.