Viewing 15 posts - 331 through 345 (of 349 total)
  • Author
    Posts
  • mirsad_d
    Participant
      Post count: 4000
      Mustafa
      Participant
        Post count: 8282

        GORAZDE DANAS:

        Nivo Drine iz sata u sat raste. Ekipe Civilne zaštite i Teritorijalne vatrogasne jedinice su na terenu i već su poduzete određene mjere radi sprječavanja posljedica izlijevanja vode i plavljenja objekata u priobalnim područjima.

        Usljed izlijevanja Drine došlo je do plavljenja putnih komunikacija Osanica-Muhovići na dužini oko 50 m na desnoj obali u MZ Osanica, Sadba-Ahmovići na dužini oko 50 m u MZ Sadba, plavljenja šetališta “Mustafe Muratspahića” u MZ Mravinjac, plavljenja šetališta na lijevoj obali Drine kod obdaništa “Sunce”.

        U naselju Luka došlo je do izlijevanja vode iz šahtova koji služe za odvodnju površinskih voda. Već rano jutros došlo je do plavljenja nekoliko kuća i vikendica u naseljima Mravinjac, Sadba i Osanica.

        Ekipe Civilne zaštite i TVJ Goražde rade na obavještavanju građana da iz objekata kojima prijeti opasnost od poplava iznesu stvari te da isključe struju da ne bi došlo do nekih velikih nesreća opasnih po život ljudi

        Na terenu se vrši i postavljanje vještačkih brana na mjestima gdje bi moglo doći do izlijevanja vode.

        U stalnom zasjedanju je Štab Civilne zaštite, a prema raspoloživim informacijama, postoji i mogućnost angažmana jedinice Oružanih snaga BiH da bi pomogle u evakuaciji stanovništva ukoliko za to bude potrebe.

        Do izlijevanja Drine došlo je i u općini Foča-Ustikolina, gdje su poplavljeni putevi, poljoprivredna dobra, a ugroženi su i pojedini stambeni objekti.

        Nivo vodostaja Drine u 12 sati iznosio je 3,5 metara i on je u stalnom porastu, a očekivanja su da će još više rasti u popodnevnim satima, s obzirom na to da je najavljeno pražnjenje akumulacija HE Piva.

        [img size=150]
        http://www.sarajevo-x.com/media/images/vijesti/b_101201070.jpg%5B/img%5D

        Mustafa
        Participant
          Post count: 8282

          VISEGRAD DANAS 1.12.2010

          Zbog konstantnog povećanja vodostaja Drine, nakon dugotrajnih kiša proteklih dana, stanje u opštini Novo Goražde je alarmantno, jer su prve kuće u naselju Donja Sopotnica pod vodom, saopšteno je iz Štaba Civilne zaštite ove opštine.

          Drina konstantno raste od utorka, tako da su pripadnici vatrogasnog društva i civilne zaštite Novo Goražde u noći između utorka i srijede neprekidno dežurali i pratili situaciju na terenu. Prema posljednjim informacijama narednih dana se očekuje dodatno povećanje nivoa Drine jer je nivo jezera Hidroelektrane „Mratinje“ na Pivi dostigao maksimum, tako da će morati početi sa ispuštanjem još veće količine vode.

          Po naredbi načelnika opštine Novo Goražde Dalibora Neškovića pripadnici vatrogasnog društva i civilne zaštite od utorka su mobilni i stalno prate situaciju na terenu, pomažući stanovnicima Donje Sopotnice u zaštiti od poplava, a preduzimaju se i druge radnje kako bi se ublažile posljedice očekivanog plavnog talasa, koji bi mogao ugroziti Hubjersko i Kopačko polje. Slične informacije o plavljenju priobalnih naselja uz Drinu stižu iz Foče, Foče-Ustikoline i Goražda. Višegrad, 1. decembar 2010, Prema informacijama iz Plužina, zbog potpunog punjenja akumulacije Hidroelektrane „Mratinje“ počelo je ispuštanje većeg viška vode, zbog čega u opštinama Gornjeg podrinja, počev od Foče, Ustikoline, Goražda, Novog Goražda pa do Višegrada strahuju od dodatnog izlijevanja i potapanja priobalnih naselja.

          U Foči su se izlile i Drinske pritoke Ćehotina i Bistrica, a slično je i sa Kolinom u Ustikolini i Pračom u Ustiprači. Na području Ustikoline voda ugrožava priobalje, a u Goraždu najugroženija su i već uveliko poplavljena naselja Osanica i Mravinjac, a u Novom Gotraždu pored poplavljenih domaćinstava u Donjoj Sopotnici voda prijeti naseljenim kućama u Hubjerima i Brijestu, gdje su pod vodom najplodnija polja. U Višegradu, mada je ovdje dublje korito Drine, voda je na granici izlijevanja u naselju Dušče, ispod pregradne brane Hidroelektrane „Višegrad“, a kule ćuprija na Drini su pod vodom, sve do kamenih lukova. Zbog očekivanog dodatnog plavnog talasa Štab civilne zaštite opštine Višegrad je upozorio stanovništvo u naselju Dušče, te nizvodno od Višegrada u Sasama, Kovačevićima, Đurevićima, Starom Brodu i Tatinici da preduzmu mjere opreza. Upozoreni su i svi vlasnici raznih objekata uz Drinu da budu u pripravnosti, da prate situaciju i budu spremni za eventualnu evakuaciju.

          Slično upozorenje upućeno je vlasnicima plovnih objekata na gornjem i donjem Drinskom jezeru da zbog visokog vodostaja i velikog dotoka Drine obezbjede vezove kako nebi došlo do kidanja ili oštećenja. I vodostaj Rzava je u porastu, ali se u njegovom priobalju ne očekuju veće poplave.

          Posljednja vijest Poplavljeno područje u opštini Novo Goražde u toku dana je obišao direktor preduzeća „Hidroelektrane na Drini“ Višegrad Mile Lakić. Zajedno sa načelnikom opštine Novo Goražde Daliborom Neškovićem Lakić je posjetio najugroženije poplavljene porodice, upoznavši ih da „Hidroelektrane na Drini“ čine sve da ublaže posljedice nadolazećeg vodenog talasa. On je pojasnio da je do naglog povećanja vodostaja Drine došlo zbog pojačanog ispuštanja vode iz Hidroelektrane „Mratinje“, kao i slivanjem vode iz bujičavih vodotokova u rijeku Drinu, nakon dugotrajnih kiša proteklih dana.

          Mustafa
          Participant
            Post count: 8282

            U GORAZDU KATASTROFA !!!!!!!!!!!!!!

            Pogledajte video na stranici opcine Gorazde

            STETE SU OGROMNE….

            Mustafa
            Participant
              Post count: 8282

              Izvještaj Operativnog centra Civilne zaštite BPK-a Goražde sačinjen u 15,45 h

              Sa područja Općine Goražde :
              Na osnovu informacija dobijenih od Službe civilne zaštite Općine Goražde u 15,10 h zabilježeno je sljedeće:
              Stanje na području općine Goražde u odnosu na jutrošnji izvještaj nepromijenjeno.

              Došlo je do pogoršanja situacije u MZ Ilovača, gdje je rijeka Osanica srušila dio porodično-stambenog objekta vlasništvo Mujagić Fadile.

              Situacija je i dalje izuzetno teška na svim poplavljenim mjesnim zajednicama općine Goražde.

              OŠCZ-e je u stalnom zasijedanju i vodi aktivnosti u cilju zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara.

              U 14,00h je zakazan i sastanak sa svim predsjednicima MZ –a o daljnjem preuzimanju aktivnosti. Sve aktivirane jedinice i službe su na terenu.

              HE Mratinje
              Prema informacijama koje smo dobili u 11,55h iz HE „Mratinje“ doći će do postepenog smanjenja ispuštanja viška vode iz akumulacionog jezera. Ispuštanje vode je smanjeno za 100 metara kubnih u sekundi, tako da se trenutno ispušta vode oko 700 metara kubnih u sekundi. Dobili smo obećanje da će odstupiti od normi i držat će veću kvotu akumulacije, bez obzira na veliki priliv vode zbog stanja u nizvodno poplavljenim područjima.

              U 14.15h sati pristigla je nova informacija da se je protok vode smanjio na 580 metara kubnih u sekundi i da se je nivo rijeke Drine prema informaciji Šefa službe civilne zaštite općine Foča gospodina Čeda Zelovića, nivo rijeke Drine smanjen od 25 do 30 centimetara, pa je na osnovu toga moguće očekivati smanjenje vodostaja Drine i na našim općinama.

              Sa područja općine Pale- Prača :
              Na osnovu informacije dobijene od Službe civilne zaštite Općine Pale-Prača u proteklih 24 sata zabilježeno je sljedeće:
              Klizište u naselju Turkovići djelimično je sanirano, ali je i dalje aktivno i dolazi do novog obrušavanja. U toku jučerašnjeg dana oko 16,00 časova došlo je do izlijevanja rijeke Prače iz korita i plavljenja desetak stambenih kuća i pratećih objekata u mjestu Lunje.

              Na regionalnom putu Prača-Goražde, u mjestu Srednje došlo je do pojave klizišta i saobraćaj je obustavljen za autobuse i teretna vozila.

              Pojavilo se novo klizište na putnoj komunikaciji Prača-Brzača u mjestu Okuke, kojom prilikom je došlo do obrušavanja jedne trake puta u dužini 20 metara. Ekipa JKP ,,Prača“ je na licu mjesta i prema informacijama koje smo dobili od Službe civilne zaštite, jedna traka puta je sanirana tako da je omogućen promet saobraćaja.

              Rijeka Prača se u jutarnjim satima povukla u svoje korito i njen vodostaj je u blagom opadanju.

              Sa područja općine Foča-Ustikolina:
              Na osnovu informacija dobijenih od Službe civilne zaštite Općine Foča-Ustikolina u 14,30 sati zabilježeno je sljedeće:
              Opadanjem nivoa rijeke Drine ugroženost visećeg mosta je smanjena.

              Nivo rijeke Drine je za nekih 80 cm niži u odnosu na jutros.

              Kad je u pitanju stanje poplavljenih objekata, objekti su još uvijek polavljeni, ali kako se smanjuje nivo vode tako se i smanjuje nivo ugroženosti tih objekata. Porodice koje su evakuisane u toku jučerašnjeg dana još uvijek su izvan svojih objekata i njihov povratak u objekte još uvijek nije planiran, jer su još uvijek poplavljene prizemne prostorije tih objekata.

              Gumenim čamcem vrši se prijevoz stanovništva sa ugroženog područja MZ Cvilin prema središtu grada Ustikolina. Na ugroženom području nije bilo hitnih slučajeva niti je bilo zahtjeva za medicinskom intervencijom.

              U užem dijelu grada Ustikoline uspostavljen je dovod električne energije koji je jutros bio u prekidu.

              [img size=150]
              http://www.bpkgo.ba/faamior/data/upimages/drina_02_12_2010_b_03.jpg%5B/img%5D

              mirsad_d
              Participant
                Post count: 4000
                mirsad_d
                Participant
                  Post count: 4000
                  mirsad_d
                  Participant
                    Post count: 4000
                    Kaza
                    Keymaster
                      Post count: 6138

                      Ova zadnja vijest me jako obradovala jer je moj skolski drug Zaim Zuga postigao izvanredan rezultat. Naime zajedno smo bili u istom raredu u masinskoj tehnickoj skoli u Gorazdu.
                      Zaim je otkako ga poznam, a to je jos od davne 1970. godine, bio radioamater i to mu je bila glavna preokupacija. Za vrijeme agresije na BiH Zaim je u Gorazdu dao veliki doprinos u odbrani svoga grada. Iako je po sposobnostima bio izvanredan vezista nije se libio uzeti pusku i ici na prvu liniju.

                      Zaimu cestitam na ovom velikom uspjehu i nadam se da cemo se ove godine sresti u Gorazdu.

                      Kija
                      Participant
                        Post count: 207

                        Zaima licno nisam srele ali prema tom covjeku osjecam kao da mi je najblizi rod.Prvi kontakt sa mojim babom rahmetli je uspio uspostaviti bas Zaim ratne 93.godide. Ja nikada necu niti mogu zaboraviti kad mi je zazvonio telefon 10.aprila 93.godine .Javio se nepoznati muski glas sa rijecima :ja trazim Kiju,hocu da je spojim da razgovara sa ocem.Rekla sam mu da sam ja onda kratki tajac i odjedanput cujem dragi glas Kijo sine babo ovdje.Uspjela sam izgovoriti samo ba daha je nestalo suzu su me oblile srecom Ismet je bio kuci preuzeo slusalicu dok sam ja dosla sebi.Nikad necu zaboraviti taj dan.Ovom prilikom ja selamim,cestitam na uspjehu i ponovo hiljadu puta kazem Zaime HVALA

                        Mustafa
                        Participant
                          Post count: 8282

                          STICAJEM OKOLNOSTI I JA ZNAM ZAIMA

                          Bilo je nekoliko radioamatera u Gorazdu..
                          Becic, Maslo, Zuga..ali i nase raje Misko, Vukas itd.

                          Ja se dobro sjecam Zaima i zakazivanja vremena za razgovore…
                          U pocetku je to islo u kasnim vecernjim satima, radi granatiranja grada…
                          Dodjes u zakazano vrijeme na poznatu lokaciju…

                          Kuca puna raje, mlado staro …. Svi cekaju…

                          a dekoracija je – jedna ili dvije petrolejke ili “cirasa”

                          priguseno svijetlo svak utonuo u svoje misli…

                          svi smo tu – nas i po 50-60 i cujemo svi razgovore…

                          znalo se cekati i po 3-4 sata dok ne cujes dobro poznati glas sa druge strane..

                          Najteze je kada dodjes cekas 4-5 sati i vratis se bez obavljenog razgovora…

                          Jedno vrijeme smo mogli slusati svoje ali mi nismo mogli nista reci – prvo kazes radioamateru a onda on prenosi na drugu stranu (razlog je taj sto je narod svasta pricao a ti razgovori se naravno prisluskuju)

                          Eto i ja cestitam Zaimu na osvojenoj nagradi…

                          mirsad_d
                          Participant
                            Post count: 4000

                            Vratio sam se u mrtav kraj

                            Ponedjeljak, 24 Siječanj 2011 08:16

                            Sve je manje povratnika u jugoistočnu Bosni. Podaci o broju povratnika u prošloj godini sa kojima raspolaže Regionalni odbor za povrtak u jugoistočnu Bosnu.

                            -Što se tiče podrške i ulaganja u proces povrtatka to nije izostalo ali bi svakako više sredstava trebalo usmjeriti ka održivom povrtaku,odnosno upošljavanju povratnika kroz zajedničke projekte.Dobar primjer je projakt ćumurane a mi već radimo na sličnim projektima poput osnivanja zajedničkih farmi,uzgoja matičnih stada ovaca,plasteničke proizvodnje i voćarastva a sve s ciljem veće i intenzivnije proizvodnje te lakšeg nastupa na tržištu, kazao je Himzo Bajrović predsjednik Odbora za povratak u jugoistočnu Bosnu.

                            U Crni vrh nadomak Višegradu vratio se Halil Gaković.

                            – Živio sam prije u Višegradu, prvi sam ranjenik iz ovog sela. Ovdje ima naroda preko ljeta. 15-tak je kuća obnovljeno, ima zainteresovanih za povratak ali je najveći problem struja.Već petu godinu zaredom iz opštine obećavaju da će dobiti struju – kaže Gaković.

                            Crni Vrh danas i nije posjećeno mjesto, jer nema osnovnih uslova za normalan život.

                            – Nekako sam se snašao.Podstanar sam u Goraždu, djeca mi na falkultetima. Bogami, moram da radim. Da mi je motokultivator pa da nešto uradim.Ovo je bogat kraj,voćarski a od Drine do sela sve je bilo zasijano voćem ali sve je sada zaraslo. Mi smo na granici sa Srbijom, odavde možete vidjeti Žepu, tamo preko Drine je Župa i oni imaju struju, a meni ovdje u mraku ništa mi se ne mili raditi. Povratak je patnja, ovdje se ljudi muče, da nekog zmija ujede bio bi gotov jer kako ga prebaciti do ljekara. Meni su kuću dali da me skinu s vrata a više bih volio da sam dobio štalu i kravu. Meni treba 100 KM da dodjem dovde – pita se Gaković, dodajući kako je ovo sad kraj za mrtve.

                            (san

                            mirsad_d
                            Participant
                              Post count: 4000
                              Teva
                              Participant
                                Post count: 8872
                                mirsad_d
                                Participant
                                  Post count: 4000

                                  Dnevni Avaz 28.1.2012.g.

                                Viewing 15 posts - 331 through 345 (of 349 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.