Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 35 total)
  • Author
    Posts
  • Mustafa
    Participant
      Post count: 8282

      Humanost nane FERIDE

      Nekoliko dana prije polaska za BiH zove me naša sugrađanka Ferida Ferhatbegović /udata Isaković/ i pita me: Mustafa možeš li mi učiniti jednu uslugu? Mogu nano, o čemu se radi?

      Prije nekih 5 godina čitala sam članak u jednim novinama o jedinom prvačiću Bošnjaku u OŠ Rogatici, od tada sam nanijetila da mu nešto pošaljem al nikako da to uradim. Možeš li ti to uraditi za mene? Hoćeš li ići u Rogaticu? Hoću nano ići ako Bog da i predaćemo te pare koje si nanijetila. Otišao sam do nane Feride, uzeo novac i pismo koje je napisala i sve to predao porodici Ajanović. Pročitajte pismo i pogledajte par fotografija iz Rogatice.

      Ibro je bio odsutan, ali je Ibrina zena kroz suze rekla:

      Hvala nani Feridi da joj Alah podari zdravlje i srecu. Da joj da sve naj bolje!!!

      Mustafa
      Participant
        Post count: 8282

        Dodjela skolskog pribora malisanima u Podrinju

        Veoma smo sretni da i prije isteka Ramazana iz redakcije HO Sadake moze izaci ovaj izvjestaj o humanitarnoj akciji za dodjelu skolskog pribora malisanima, povratnicima u Podrinju.

        Planirani rok je elhamdulillahi ostvaren i sedam dana ranije, zahvaljujuci i velikom odazivu donatora iz cijelog svijeta. Uplaceno je ukupno 4000 EUR, ali zbog nabavke velike kolicine robe, dobili smo popust kod domacih prodavaca, tako da je pored planiranih 200 ucenika, bilo sredstava za njih jos 60-toro.

        Kao sto je u proslom Newsletteru najavljeno, ovaj projakat je obuhvatio 10 skola i sve su cetvorazredne osnovne skole: Bogusici, Sadba, Posestra, Osanica, Ilovaca, Brzaca, Resetnica, Ustikolina, Jabuka… Spiskovi obuhvacene djece bit ce u narednim danima objavljeni na sadake.com.

        Do tada pogledajte kratki film sa izvjestajem ovdje

        Ispred svih radosnih skolaraca, njihovih roditelja i ucitelja, te ispred saradnika HO Sadake, mi se iskreno zahvaljujemo na podrsci i molimo Uzvisenog da vam ove vase sadake ukabuli, te da vam poveca nafaku kada je dijelite na Njegovom putu.

        prilog pripremio Selver Perjan
        http://www.sadake.com

        Mustafa
        Participant
          Post count: 8282

          Visočki Merhamet obezbijedio vrijedne ramazanske pakete

          Nedjelja, 13 SEPTEMBER 2009

          Predstavnici MDD Merhamet iz Visokog, u saradnji sa kolegama iz Regionalnog odbora Goražde, jučer su povratnicima u ruđanska pogranična sela Mioč i Ustibar, kao i u sam grad Rudo, te povratnicima u Višegrad, dopremili sadržajne ramazanske pakete.

          Akciju pomoći povratnicima u istočnu Bosnu organizirao je Merhamet, a u njoj su učestvovali građani i privredni subjekti sa područja općine Visoko.

          – Ranijih godina smo se fokusirali na područje Srebrenice, a ove godine smo odlučili da to budu Rudo i Višegrad. Merhamet Visoko, u saradnji sa organizacijom „Mladi muslimani“, omladinskim udruženjem „Bedem“, medžlisima IZ Gračanica kod Visokog i Visoko, zahvaljujući stanovnicima i privrednim subjektima, obezbijedio je znatne količine hrane, higijenskih artikala i garderobe – kazao nam je Senad Goralija, tehnički sekretar MDD Merhamet Visoko.

          U akciji su učestvovali i brojni prognani Podrinjci, koji su svojim sunarodnjacima poslali i skromne novčane darove. Neočekivani gosti veoma su obradovali stanovnike Mioča i Ustibara, povratnike na granicu sa Srbijom, koji nisu često u prilici da ih neko obiđe.

          (Dnevni avaz)

          Mustafa
          Participant
            Post count: 8282

            Huseyin Gül podijelio novac i pakete

            Turski državljanin i poduzetnik Huseyin Gül, rođen prije 60 godina u Priboju na Limu, a danas sa porodicom živi u Beču, uoči Ramazanskog bajrama posjetio je povratnike u fočanskim selima na Tjentištu. Tom prilikom im je donirao više od 3.500 KM i prehrambene pakete.

            – Zahvaljujem dragom Allahu dž.š. i mojim prijateljima Osmanu i prof. Seadu Tahiroviću, što sam imao priliku da posjetim ove hrabre ljude, u ovom prekrasnom kraju, u kojem se, uvjerio sam se i sam, jako teško živi. Nikada prije nisam bio u Foči i na Sutjesci.

            Volim našu Bosnu, moja žena je iz Bužima. Moja četiri sina i kćerka također znaju bosanski jezik – kaže Husejin, koji je nakon rata kupio i kuću na Ilidži kod Sarajeva, gdje ima svoju firmu.

            Dolazak nenadnog gosta posebno je obradovao Fatimu Bundu iz sela Šadići, samohranu majku Alena i Amara. Dok srednjoškolac Alen u svoju školu, u jednom smjeru putuje u 60 kilometara udaljeno Goražde, osnovac Amar prevali upola manju relaciju do škole u Foči.

            – Hvala ovom divnom čovjeku koji nas je posjetio i darovao. Nas, inače, ovdje rijetko ko posjećuje. Nemamo se kome nizašta obratiti. Živim u očevoj kući, koju nam je obnovila Vlada Holandije i od njegove penzije od 100 KM – kaže Fatima.

            Husejin je obećao da će za nju i djecu uskoro pripremiti i nove poklone. Posebno je, međutim, bio oduševljen susretom sa Šerifom Voloderom (74) također iz Šadića, koji živi sam, kao i Remzom Ožegović u selu Tođevac.

            Podrška radu mekteba
            Husejin je u džamiji na Popovom Mostu klanjao i podne-namaz te darovao novac imamu Muameru Hodžiću, za potrebe džemata „Sutjeska“. Obećao je da će finansijski pomoći i rad mekteba.

            (Dnevni avaz)

            mirsad_d
            Participant
              Post count: 4000

              Udruženje “Pomoć djeci Sarajeva” Goraždu i Čajniču obezbjedilo 880 paketa

              Utorak, 15 SEPTEMBER 2009 20:56

              Udruženje “Pomoć djeci Sarajeva”, koje djeluje u Danaskoj, obezbjedilo je značajnu sumu novca za pakete koji su namjenjeni za najugroženije porodice u našoj zemlji.

              Ove godine obezbjeđeno je oko 1250 paketa u vrijednosti 50 KM od čega će u Goraždu i Čajniču biti podjeljeno 880 paketa. Na prijemu u Općini članovi udruženja “Pomoć djeci Sarajeva” su istakli da će i ubuduće nastojati da obezbjede sredstva za pomoć onima kojima je neophodna.

              Načelnik općine Goražde Muhamed Ramović kao zahvalu za sve ono što rade gostima je uručio skromne poklone.

              (Općina Goražde/Gorazde-x.com)

              Dedo
              Participant
                Post count: 1243

                Vitre za Galiba i Bulku.

                Ako se nevaram na nasoj stranici je objavljen tekst o povratku Galiba i Bulke Kacevic u Zepu,
                bolje receno u svoje selo Purtice.

                Procitao sam sta je pisalo i pogledao slike koje su stajale ispod teksta neznajuci da je taj tekst star skoro godinu dana.Moj instikt je proradio i zelja da se tim ljudima nekako pomogne al kako.
                Napisao sam odgovor da pokusamo u mjesecu ramazanu pokloniti svoje vitre koje su dug svakom punoljetnom Muslimanu u toku mubarek mjeseca,kako za se tako i za svoje clanove porodice.

                Nisam ni trepnuo kad se javise istomisljenici,koji takodje zele svoju obavezu uputiti u tom pravcu.
                Da odmah kazem jedan od prvih se javio Teva,pa Kaza,Dino,Esad,Behar,Mevlida,Dedo

                Za 15 stak dana pristigose uplate od svih koji su podrzali ovu akciju.Posto sam ja imao nijet vec od Juna mjeseca docekati Bajram u Sarajevu,preuzeh obavezu da cu otici u Zepu i potraziti te povratnike.Nikada ranije nisam bio u Zepi al preko knjige od nasega Mustafe Kurtica Ratni dnevnik Zepa osjecao sam da bih se mogao snaci na tom podrucju.
                Ipak sam u podsvijesti razmisljao da cu naci nekog ko poznaje taj kraj koji ima zelju da me pomogne u tom nijetu.Sto kazu nasi stari sve mislio na jedno smislio,mog rodzaka Irfana cu ja zamoliti pa ako nebi mogao tek tada cu dalje razmisljati.

                Tako brzo vrijeme proleti i Dedo se obrete u Sarajevu.Iste veceri pozvase nas na Iftar kod zenine familije,sto nam nebi mrsko jer je poslednji dan posta.
                O tome cu jednom drugom prilikom jer to je bio poseban Iftar.Uglavnom sutra dan Bajram i sve sto prati ovaj mubarec.Zijareti cestitanja sve je drugacije nego u sredini u kojoj sam proveo dvije trecine moje starosti.Ambijent koji se nemoze docarati,tako da sam pozelio da svakog Bajrama ponovo budem u seheru.Posto sam obecao da cu zijaretiti mog rodzaka i njegovu porodicu, pokusao sam da nas najavim a ujedno i da sam siguran da su kuci.Pozovem broj koji sam ranije pribiljezio javi se Irfanova supruga koju jos nikada nisam vidio,al ona je vec znala ko sam i lijepo se poselamismo pa onda Bajram cestitasmo obostrano, pitam za mog rodzaka kaze bogami nemoze da pisne glas mu se uzeo.Ako cete biti kuci dosli bi malo da vas zijaret ucinimo,ni zavrsio nisam cujem bujrum dobro dosli.Spucam se u odijelo nabacih kravatu koju nikad nisam nosio a moja visegratka se smije sta ce to bit da ti kravatu stavljas,e Bogami to je posebna posjeta pa i taj luxsuz.

                Zacas se nadzosmo pred vratima i dok mi prilazimo vec nas cekaju na balkonu i otvaraju vrata.
                Bogme tu se ispitasmo i bismo dobro pocasceni kao da smo neki zastidni gosti.Uz Irfanovo odobrenje uspijeh da se uloguje na stranici i da se malko oglasim sa cestitkama iz sehera.

                Pomenuh da bih trebao otici u Zepu i radi cega kao i da neznam na taj kraj nista bez pitanja ponudi se Irfan veli icicu ja stobom ja imam i auto netrebas se nikome moliti.
                Bogami svanu meni jer nije sala na taj kraj mi je po prvi put da cu stati nogom
                Tako posjedismo neko vrijeme kad dodzose i novi gosti i malo u eglenu ne primijetismo da vrijeme promice ko da ga neko tjera.Poselamismo se i dogovorismo da u petak eser zore krenemo put Romanije.Posao je sa nama i Irfanov komsija veli nisam nikad bio tamo pa eto sad mi se ukazaka prilika,eh i meni je odgovaram.Vozimo se gorom Romanijom a sunce izlazi i lijepo nas bodri na tom hajirli putu.Prelazimo Sokolac palanka kosto je uvijek i bio al jednosmjerna ulica kanom od autobuske do nakraj ima dvades metara,masaAllah velim sto su moderni imaju i jednosmjernu.
                .
                Vozimo se tako i lijepo se razgovaramo malo vise ja nego oni pa se vajkam da him nisam presao u dosadu,jok bolan govore oba.Stigosmo do drevnog Han Pijeska isti kao i prije sto je bio prolazio sam u Vlasenicu 86-te samo sto su zgrade jos vise oronule.Odvojismo se prema Podzeplju pa dalje prema Zepi.Negje oko pola puta do Purtica tako mi se cini stali smo na jednoj hajir cesmi i malo se razhladili.Naisli smo i na spomen plocu nasim sehidima koji su medzu prvima poginuli za odbranu svog kucnog praga.Imao sam priliku da prodzem i legendarnim klancem koji se zove Budicin Potok
                u kojem su agresori dobili takvu lekciju da je nece zaboraviti do sudnjeg dana.

                Zastadosmo na jednoj krivini sa koje se vidi dobar dio Zepacke doline,napravih par snimaka i ako je prema Slapu jos magla. Napitasmo gdje i kako i nadosmo bez poteskoca,al nikog nebi kuci.
                Nadnesemo se malo nad dolinu cujemo neko se cuje u livadi malo nize.Poluglasno pozvah imali koga,odmah se zacu odgovor ima ima.Malo zatim pomoli se nana krepka i hitra kake mogu biti samo nane sa sela.Ispitasmo se i rekosmo sto smo dosli al nam nejma domacina.Izmako je evo sad ode u dzamiju veli nana Bulka.Tako malo posjedismo popricasmo i dobismo nekoliko savjeta
                o koristenju ljekovitog bilja i zasta je koje.Bas za premuklost koja se kod Irfana jos nije popravila rece nana da skuha caj od behara bazgovine(zohve)i da popije par soljica i dade nam nana po jednu pregrst.

                Tako ja smislih nasu namjeru i Vitre cu ostaviti kod nane a u dzamiji cu potraziti Galiba i onako mu samo sanuti ko smo gdje smo bili.

                Objasnio sam sve i ostavio spisak imena koji su svoje vitre uputili muminima u Purtice,Zahvaljivanju nikad kraja ,blagoslovu takodjer.U ime svih nana je kazala neka vam Allah dz.s.kabul ucini ja sam u ime svih halalijo.

                Spisak ucesnika akcije Vitre za Galiba i Bulku

                Nedim Cengic sa porodicom Tilburg Holandija ——-50 e

                Mehmed Kazic sa porodicom Achen Njemacka ——60 e

                Esad Corovic sa porodicom Philippsburg Njemack ——60 e

                Elvir Pasic sa porodicom London Engleska ——40 e

                Mevlida Keist sa porodicom Karlsruhe Njemacka ——50 e

                Zehrudin Sovsic prilog Karlsruhe Njemacka ——20 e

                Moja malenkost sa porodicom Karlsruhe Njemacka —–100 e
                ——–
                380 e

                Novac urucen nani Bulki u Purticima 25.09.09.godine

                Spustismo se do Zepe i nadzosmo domacina Galiba u kahvi pored dzamije,okahvenisasmo malo promuhabetismo u tom razgovoru saznasmo da je Galiba u martu ove godine ujela zmija ispod snijega,jedva je prezivijo.Mislim da je neko prenio vijest na nasoj stranici.
                Imao je Galib jos vise nedaca i kao izbjeglica u Fojnici i nejma bas dobre utiske sta je predevero u Fojnici .Zalosno je al sta se moze,kaze sve ziva glava nadevera.

                Poselamismo se i polazimo za Rogaticu kako bi stigli na Dzuma namaz,jos da napomenem
                da je Galib iznijo lijepe rijeci pohvale prema medicinskom osoblju iz Han Pijeska prilikom prijema sbrinjavanja i prebacivanja za Sarajevo dok mu je zivot visio o koncu.Uputio je selame i zahvalnost svima koji su se odlucili i bas njemu uputili svoje Vitre. Takodze uputio je selame svim muminima sirom dunjaluka.

                Polahko smo presli preko Brezove ravni odakle smo jos jednom slikali Zepacku dolinu i preko Borika doprli u Rogaticu.o Rogi drugom prilikom.

                Dedo
                Participant
                  Post count: 1243
                  Dedo
                  Participant
                    Post count: 1243
                    Dedo
                    Participant
                      Post count: 1243
                      Dedo
                      Participant
                        Post count: 1243
                        Dedo
                        Participant
                          Post count: 1243
                          Dedo
                          Participant
                            Post count: 1243
                            Dedo
                            Participant
                              Post count: 1243
                              Dedo
                              Participant
                                Post count: 1243
                                Dedo
                                Participant
                                  Post count: 1243
                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 35 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.