Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 184 total)
  • Author
    Posts
  • Mare
    Participant
      Post count: 1546

      Na morskome plavom zalu,gdje carlija vjetric mijo….

      Mare
      Participant
        Post count: 1546
        Mare
        Participant
          Post count: 1546
          Teva
          Participant
            Post count: 8872

            I ovaj noz je bio u legiji u Dzibutiju a sada sam mu ja sretni vlasnik,
            dobio od komse bogami na poklon.:)

            Teva
            Participant
              Post count: 8872

              Komsooo, poslo sam ti i 1 euro, za noz, u onom paketu sto je otiso u subotu.;)

              Dio maila koji sam dobio neki dan od naseg Llame:
              [color=#0000FF]Vidio sam da si od Mareta dobio noz na poklon; odma mu posalji 1 euro za noz,
              jer kazu da poklonjen noz donosi nesrecu – ma od koga da je … Molim te.[/color]

              A nekoliko godina prija rata sam dobio kamu od Llame, volili smo takve igracke. Ostala je u kuci, iza ulaznih vrata, zabodena u civiluk…..

              Mare
              Participant
                Post count: 1546

                Ostalo mi jos par mjeseca u Djibutiju.Kad sam doso,mislijo sam da dvije godine nikad nece proci.A vrijeme leti.Ostalo mi da uzmem jos petnest dana odmora.Vec duze vrijeme sa dvojicom jarana dogovaram se kako cu provesti taj odmor.Naime culi smo da je jedan mali tanker potonuo devet KM od jednog malog ostrva koji pripada Francuskoj vojsci.Pricalo se da ima najmanje jedan kontejner pun wiskija. »Rezervirali »smo tamo jer kad ides na odmor moras reci gdje ides ,ako ima frke i uzbune da te lakse nadzu.Sve smo spremili.Boce sa kiseonikom,puske sa harpunima za podvodni ribolov,dva detonatora,zicu i kilu plasticnog eksploziva koji smo dobili preko veze od jugovica koji je bijo odgovoran za te stvari u kasarni.Priznajem,malko smo i platili.Iznajmili smo camac pa pravac ostrvo.Dva tri kvadratna kilometra povrsine.Nema nista osim jedne kuce gdje cemo se smjestiti.Zaboravih reci.Donijeli smo hranu i benzin za desetak dana.Benzin za masinu koja pravi struju.Prvih dana sa camcem isli smo da vidimo gdje je potonuo taj brod..Kad smo ga nasli ,odlucismo suradan ici u lov na wiski.Sutra rano sa bocama i ostalim aparatima vratili smo se tamo.Ronimo.Nadzemo i taj kontejner,ta celicna kesa,u kojoj se prevoze razne stvari.Stavimo plastiku,prikljucimo detonatore i zicu i vratimo se u camac.Prikljucimo zice na bateriju i bogami od eksplozije camac se skoro izvrnuo.Kad se smirilo ponovo ronimo.Po dolasku pred onaj kontejner drago nam.Vrate otisla u zrak ili bolje reci u vodu.Sa lampama osvijetljavamo unutrasnjost.U vodi lebde ostatci kartona .Prepoznajem marku Jhony Walker.Po podu vidim samo slomljene flase.Stavili smo previse eksploziva pa ona detonacija sve flase porazbijala.Prevrcemo ono staklo i nadzemo dvije flase citave.Drago nam bilo pa se vratismo na povrsinu da taj podvig proslavimo.Ostadose flase prazne ,prije nego smo se vrtili na ostrvo

                Mare
                Participant
                  Post count: 1546

                  Eto polahko ali sigurno prolazi vrijeme,a i moj boravak u Dzibutiju je skoro pri kraju.Pocinju pripreme za povratak u Francusku.Moracu ostaviti nesto sto mi je postalo blisko i drago.Mozda je glupo i smijesno,ali za ove dvije godine provedene ovdje neke stvari,neki ljudi a bogami i neke zivotinje su mi prirasli na srce.Stvari,pa to i nisu stvari.Tako nazvah sva ona mjesta i neobicnu prirodu i pejzaze koje sam posjetijo i vidijo.Ljudi,Dzibutijanci,zene djeca.Bijeda u kojoj zive i cine sve da ti pokazu da su srecni i da im je dobro.A i Legijoneri,dosli iz skoro svih zemalja svijeta ,koji za nekoliko mjeseci postanu super jarani.Da mi je neka gatara rekla u ono vrijeme da cu imati dobrog jarana iz Japana,nikad joj ne bi vjerovo.Na kraju zivotinje.Pored svih zivotinja koje sam vidijo u Dzibutiju,ona ce biti i ostati moja najdraza.Maca,koju nadzoh u pustinji pored njene mrtve majke.Moja mjezimica.Necu i ne mogu nikad je zaboraviti.To vam je neka relacija koja izlazi iz svih sablona.Kad sam je iso viditi zadnji put,bilo mi je tesko.Prico sam joj po naski.Imo sam osjecaj da je shvatila sta se desava,kad sam joj rekao da odlazim i da se vise nikad necemo vidjeti.Ustala je,poliznula mi obraz i otisla na drugu stranu.Ja sam isto otiso na moju stranu.U zadnjem trenutku sam se okrenuo.Zadnji put nasi pogledi se ukrstise.Gledala me.Imo sam osjecaj da je tuzna ko i ja.

                  Mare
                  Participant
                    Post count: 1546

                    Moja maca i ja:(

                    Mare
                    Participant
                      Post count: 1546

                      Eto posto svemu ima kraj i moj boravak u Dzibutiju je pri kraju.Spremam se.Vracam se u Francusku.Nije mi lahko.Taman sam se naviko.Naso raju.Medzu Dzibutjancima puno ljudi su mi postali bliski i srdacni.Ali sta cete taki je zivot a narocito pravila Legije.Nemas pravo diskutovati.Kad si vojnik moras samo zacepiti i izvrsavati.Zadnji je dan.Spremam moje stvari.Odoh se oprostiti sa mojom macom.Cekaju nas na stadijonu za pretres .Vojna policija sve pretresa da nebi neki usli u Francusku sa drogom ili sa oruzjem.U Legiji se nikad nezna.Bilo je slucajeva da su neki pokusali u ruksacima prenijeti puno stvari.Legija ih izbacila a oni zavrsise u zatvoru.U mom slucaju na pretresu bijo je samo jedan Turcin.Nadzose mu dva pistolja i jedan kalasnjikov.Ode sa lisicama na rukama.Mi ostali poslije pretresa ulazimo u autobus koji nas vozi na ajrodrom.Prosla je ponoc kad smo se popeli u avijon.Svi su brzo zaspali.Ja nemogu.Opet ona trema.Neizvjesnost.Dze cu sad zavrsiti.Legija je to,neznas sta te ceka.Vrijeme prolazi.Evo i dan svanjuje.Gledam kroz prozor avijona.Vidim neka brda.Javljaju da ce mo uskoro sletiti u Pariz.Kad smo krenuli iz Dzibutija bilo je 28 stepeni.Javljaju da u Parizu ima samo 4.Vec na tu najavu sav sam se najezijo.

                      Mare
                      Participant
                        Post count: 1546

                        Zadnji izlazak u Dzibutijansku carsiju

                        Mare
                        Participant
                          Post count: 1546

                          Oprostajna vecera

                          Mare
                          Participant
                            Post count: 1546

                            Oorostajna vecera i piramida.Nije Bosanska.Hainekenovska.B)

                            Mare
                            Participant
                              Post count: 1546

                              Ova je mahsuz za Irfu:laugh:

                              Mare
                              Participant
                                Post count: 1546

                                Dvije “stare”.More i pustinja.

                                Mare
                                Participant
                                  Post count: 1546

                                  Oprostajno vece u hotelu Sheraton,sa Fadilom iz Zenice,sefom preduzeca koje je pravilo cestu u Dzibutiju.Prije vecere a i za moj dobar put naravno BISMILLAH

                                Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 184 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.