Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 184 total)
  • Author
    Posts
  • Mare
    Participant
      Post count: 1546

      A evo i moji naj miliji DzibutijanciB)

      Mare
      Participant
        Post count: 1546

        Pola sata poslije pretresa i sat prije avijona.

        Mare
        Participant
          Post count: 1546

          Evo kakva je Francuska odozgo sa desetak hiljada metara visine

          Mare
          Participant
            Post count: 1546

            Stizemo u Pariz.Joj sto je velika ta mahala.Iz avijona vidim koliko treba mjesta da bi zivilo 16 miliona ljudi.Ogromno.Kontam u glavi.Kad sam otiso iz Rogatice mislim da je bilo negdje oko 8000 stanovnika.Znaci da bi trebalo oko 2000 Rogatica da bi Rogatica bila velika ko Pariz.Hvatam samog sebe u mislima.Balkanski seljak koji sanja.Cuj Rogatica ko Pariz.Mozes pokusati ali bilo koje poredzenje nije na svom mjestu.Nema nikakve slicnosti.Konacno avijon se spusta ne ajrodrom.Izlazimo u civilizacisku hladnocu.Jeste Afrika je mozda primitivna,medzutim ona je topla.Sa klimom ali i sa Africkim srcima.Dobri su ti ljudi,srdacni,otvoreni.Nemaju nista ali kad te docekaju,docekaju te ko kralja.Ostadoh u Dzibutiju dvije godine,koje ce mi ostati urezane u pamcenje do kraja zivota.Vracam se u onu sivu i hladnu civilizaciju.Izlaskom iz avijona sav sam se nakostrijesijo.Hladno je.Idemo sa autobusom u istu onu kasarnu gdje sem se »uclanijo » u Legiju.Kazu nam da imamo slobodan dan,ali nemozemo ici napolje.Mene bas briga.Posto nisam spavo cijelu noc poslije dorucka pravac krevet.Sanjo sam moju macu.

            Mare
            Participant
              Post count: 1546

              Prvi dan u Parizu.Horizontala.B)

              Mare
              Participant
                Post count: 1546

                Poslije mjesec dana i svih medicinskih pregleda,da bi se ustanovilo da neko nije fasovo neku zaraznu bolest,konacno imamo pravo na dva mjeseca odmora.Dali nam liste Legijinih centara za odmor.Ja izabro jedan mjesec u Parizu a jedan u Marselju.U Parizu vrijeme prodze vrlo brzo.Ma ima se toliko stvari obici i vidjeti da je onaj mjesec dana proletijo.Vracam se u Marselj.Legija ima to odmaraliste na samoj obali Mediteranskog mora.I dan danas kad sa djecom odem na more pa cujem sum talasa,zazmirim i sjetim se kako sam u tom odmaralistu volijo uvece,malo vise nacugan,prije nego sto legnem otvoriti prozore moje sobe i uspavati se sa sumom talasa koji udarase po liticama koje cinise granicu izmedzu mora i zemlje.Nazalos lijepe stvari kratko traju.Jednog dana dobih pismo.Moram se hitno vratiti u kasarnu.Vec unaprijed znam zbog cega.Sprema se rat

                Mare
                Participant
                  Post count: 1546

                  U jednom Pariskom kaficu.

                  Mare
                  Participant
                    Post count: 1546
                    Mare
                    Participant
                      Post count: 1546

                      Jasta da se sprema.I vec je poceo.Irak je okupirao Kuvajt.Posto Francuzi ko i Amerikanci imaju previse interesa za Kuvajtsku naftu moraju se umjesati i pomoci toj prebogatoj maloj zamlji da se oslobodi od Sadamove okupacije.Cijena tog oslobadzanja nije vazna.Jadino sto je vazno je nafta.Dali ce biti mrtvih,bas ih briga.Vojnici i sluze za to.Da ratuju i da ginu,ili u najboljem slucaju da postanu ratni invalidi.U kasarni gdje sam ,ispiranje mozga je vec pocelo.Svi kazu kako je Sadam Husein diktator ,ubica,zlocinac.Licno zbog moje specijalnosti,vozac kamijona,imam srecu.Salju me na specijalizaciju.Vozicu kamijone koji prevoze one kontejnere gdje se stavlja sve sto treba onima koji su u prvim borbenim linijama.Hrana,voda,oruzje,municija..itd.Obuka je intenzivna.Zuri him se.Ne znajuci sta me ceka,meni se nesto ne zuri.

                      Mare
                      Participant
                        Post count: 1546

                        Cekam polazak.Propaganda je na zidu iza mene.Pored “nase” zastave.

                        Mare
                        Participant
                          Post count: 1546

                          Trenira se

                          Malo kamuflazeB)

                          Mare
                          Participant
                            Post count: 1546

                            U uniformi Legije 30-ih godina nosena u sjevernoj Africi.

                            Mare
                            Participant
                              Post count: 1546

                              General mi cestito.Rece mi da sam pravi glumac:woohoo:

                              Mare
                              Participant
                                Post count: 1546
                                Mare
                                Participant
                                  Post count: 1546

                                  Zima:(

                                  Negdje u Francuskim Alpama;)
                                  [/img]

                                Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 184 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.