Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
    Posts
  • Dedo
    Participant
      Post count: 1243

      Ponekad se razmisljam dali je opravdano kada upotrijebim neku rijec koju sam naucio pa bome i upamtio od mojih sarih,sta ces osjecam da je to govor mojih predaka i da je korisno ponekad ponoviti kako se nebi zaboravilo.

      Ako bih mogao jos dodati da sam imao srecu da odrastam pored roditelja i uz moju nenu Almasu neka joj dragi Allah podari lijepi dzennet.Nena Almasa je zivjela lijepih 96 godina i samo zadnju godinu bijase hasta.Kada je preminula imao sam devet godina,a do tada se nisam nikad razdvajao od nje.Takv insan se rijetko radza, uz toliko ljubavi sam odrastao da se samo danas pozeljeti moze.
      Naucio sam mnoge stvari a bogami i upamtio koje je nena stalno ponavljala,pa i stare adete i tadasnji govor,izmedzu ostalog i jedan lijep dio staroturskog govora kojim je ona dobro vladala.
      Da samo pojasnim Turski jezik kojim su se sluzili nekada u Bosni bio je pisan arapskim slovima ili harfovima taj jezik je Kemal Ataturk preuredio i danas se govori jedan malo drugaciji jezik sa latinicnim pismom.zato kazem starotuski.

      Zato neka moje sugradzane ne ljuti kada stari dedo poneku lakrdiju tj.rijec promuhabeti na tom jeziku.tj.progovori.

      Ja sam imao i privilegiju da sam imao dedu sa Majkinu stranu koji je zivio 93 godine neka mu Allah pdari lijepi Dzennet.
      Moj dedo je govorio Talijanski i Njemacki,pored staroturskog i Bosanskog jezika,znao se sporazumjeti i na Madzarskom.
      Dok je Talijanski i Njemacki znao i pisti jer je takve poslove u tim vremenima imao.

      Pomalo od svega sam upamtio al najvise o starim adetima u nasem kraju i strahotama koje su pogadjale narod moga kraja i moje Bosne.

      Ovo napisah da pokusamo svi zajedno nesto od nasih adeta i govora nasih starih da spasimo od zaborava, jer stara izreka veli sve je zaboravljeno sto nije zapisano.

      Zelim ugodan osjecaj svima koji budu posjecali ovaj post.

      Dedo
      Participant
        Post count: 1243

        SELAM I MERHABA:

        Es-slamu Alejkum Neka je na tebe Allahov mir i spas.Dakle sa dvije rijeci iskazali smo bratu muslimanu postovanje,pozdravili
        smo ga,zazeljeli mu Allahov mir i spas te mu tako garantovali da
        je siguran od nas.Ima li igdje ljepseg pozdrava i moze li se ikome na ljepsi nacin iskazati nego sto je to slucaj sa nasim nazivanjem selama?To je ljepota naseg islamskog pozdrava na koji mozemo biti ponosni.Sad malo razmislimo o pozdravu halo, cao, hej,baj kako znacenje imaju ovi pozdravi a koako znacenje selam.

        U nas je obicaj ili adet poslije selama dodati i “Merhaba“Dali znamo sta znaci ova rijec?
        Pokusajmo se sami upitati prije nego sto procitamo radi sopstvene kontrole.U anketi se pokazalo da su najvecim dijelom odgovori bili da merhaba znaci zdravo.Ali eto potpuno pogresno.Kada vam neko dodze u posjetu sretnete se u prolazu ili u bilo kojoj situaciji, i nazove selam poslije odgovora primate ga i upucujete mu jos Merhaba,sta mu ustvari sada kazete.Dobro mi dosao;neka ti je u mom prisustvu ugodno;neka ti u mom drustvu bude lijepo ;neka ti moje drustvo bude lijepo i prijatno!Ja ti otvaram svoje srce i dusu, i spreman sam ti biti na usluzi sve dok ti je potrebno.Tu sam da te saslusam, da ti pomognem, da ti dam savjet, ako ti je potreban,da ti budem pri ruci.Ti si moj brat i stojim ti na raspolaganju,Sve to znaci rijec Merhaba pa i mnogo vise a mi se koristimo sa raznim drugim pozdravima i stidimo se svojih.Ovo sam nedavno procitao u Preporodu.

        Dedo
        Participant
          Post count: 1243

          Dever dunija i Alahimanet;

          Kada se slucajno sretnemo sa starim prijateljema,rodzacima, poznanicima, skolskim kolegama, koje dugo nismo vidjeli,lijepo se upitamo i sad negdi na kahvu.Tako radosni sto smo se sreli poslije duzeg vremena i price o svemu i svacemu,uzrijc kazemo, “Dever dunija” sta sad to znaci,mozda ce se neko upitati
          al eto to je nase, nekako se promice,nije lahko al nekako se devera.To bi doslo od Arapske rijeci Dever ici kretati se u krug kruziti,kao sto kruze dan i noc, kao sto se smjenjuju godisnja doba, ili kao sto kruzi voda.Kada to Dever dunija kazemo nebi se moglo reci da se tim zelimo pozaliti da se patimo i da se nekako otimamo zivotnim iskusenjima, nego da sve sto se na dunjaluku desava kruzi pa tako i u nasem zivotu.Tada mislimo kazati da tugu vremenom zamijeni sreca,kako uz tegobu i brigu dodje olaksanje, kako poslije ruznog dodju i ljepi trenitci,
          To je to sto svakodnevno deveramo al cega nismo ni svjesni.

          A sad kada se rastajemo od sagovornika onda kazemo “Alahimanet”
          sta mu bi sad to?Amanet ili emanet je cestito svojstvo svakog vjernika,svojstvo koje je krasilo sve Allahove poslanike a znaci “cuvanje povjerljivost”jedno od imena naseg poslanika Muhammeda s.a.v.s.je “El-Emin”pouzdani i povjerljivi.
          U tom smislu kada nekome kazemo “Allahimanet”mi mu porucujemo
          sljedece: Do naseg sljedeceg susreta ostavljam te Allahu Uzvisenom da te On cuva i da se brine o tvojoj sigurnosti!
          Imali ista ljepse da se moze pozeljeti nekome na ovom svijetu,
          Zar ima boljeg i sigurnijeg cuvara i zastitnika od Allaha dzellesanihu.

          Avaj tekst sto prenosim naposao je Safet Pozder,i neka mi oprosti nije prepiska nego po sjecanju al uglavnom ispravan.

          Dedo
          Participant
            Post count: 1243

            Insalah Masalah, i Neuzubilah

            Uzrecica koja treba da krasi nase zivote je “In’sa allah” ili u nasem prevodu “ako Bog da” Mnogi od nas su mnogo puta upotrijebili ovu rijec,pa i oni koji ne drze do nasih osnovnih nacela pribjegavaju tome kad ih zadesi neka nevolja.Kad kazemo [b]
            “ako Bog da”[/b] hocemo reci sve sto se desava podredzeno je Bozijoj volji,ili dogadza se Bozijom voljom.Oni koji vjeruju znaju da se ni ocni kapak ne moze pomaci bez Allahove volje.
            Mnogo puta cujemo razgovor sutra idem na skijanje,sutra idem u grad,sutra cu uraditi to, ko to moze garantovati da cemo se ujuto probuditi a kamo li da cemo nesto uraditi.Kada se uz svaku ovu recenicu doda “ako Bog da” tek tada ta svaka rijec dobije svoje pravo znacenje i u nama sigurnost i zadovoljstvo.Kuran u suri Kehf nareduje:I nikako ne reci za nesto Uradicu to sutra, a da ne kazes “ako Bog da”

            Isto tako je i sa “Ma sa’allah” po nasem Masala,sto znaci biva onako kako to Allah zeli.Tim izgovorom izrazavamo divljenje na lijepe i radosne dogadaje koji su nas pozitivno iznenadili.
            Sa ovim pokazujemo da ni u dobru ni u zlu ne zaboravljamo naseg Svevisnjeg kojem odajemo vlast nad svim sto se desava.
            Mnogi danas koriste samoglasnike aaaaaaj eeeeeej oooooj joj
            i time izrazavaju cudzenje ili radost za nesto sto se desilo.

            Oni su na vecem nivou kome je svijest o Allahovoj Volji uvijek i u svakoj situaciji prisutna.

            Rijec “Utjecemo se Allahu od toga”. Od koga drugog traziti utociste i zastitu osim od onoga koju sve moze.

            pasa
            Participant
              Post count: 295
            Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
            • You must be logged in to reply to this topic.