Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • Mare
    Participant
      Post count: 1546

      Za svu decu koja su rodjena i prezivela 1950-te, 60-te , 70-te & 80-te ! !
      Prvo,prezivjeli smo i rodjeni smo normalni iako su nase majke kad ih je boljela glava pile aspirine, jele hranu iz konzervi,pusile i radile do zadnjeg dana trudnoce i nikad nisu bile testirane na dijabetes.

      U to vrijeme nisu postojala upozorenja u stilu “cuvati daleko od domasaja djece”na bocicama sa ljekovima,vratima i ormarima.
      Mi,kada smo imali 10-11 godina nismo nosili pampers-e i pisali se u krevet.

      Kao djeca,vozili smo se u autima bez pojasa i vazdusnih jastuka i nismo morali imati kacige na glavi kad se vozimo biciklom ili na rosulama.

      Pili smo vodu iz slaufa za zalivanje baste a ne iz flasica kupljenih u supermarketu.Djelili smo flasicu kole sa nasim prijateljima i niko
      nije umro zbog toga.

      Jeli smo mlijecne sladolede,bijeli hljeb i pravi puter,pili cole koje su i tada bile pune secera ali nismo bili debeli zato sto smo se
      stalno igrali napolju.

      Izlazili smo iz kuce ujutro i igrali se cijeli dan, sve dok se ne upale svijetla na ulici,
      zmurke,planova,klisa,klikera,partizana i njemaca, kauboja i indijanaca,
      zaloga i svega ostalog sto je samo decija masta bila u stanju da smisli.

      Cesto,niko nije mogao da nas nadje po cijeli dan.

      i nikad nije bilo problema. . .

      Provodili smo cijele dane praveci trokolice od otpada iz podruma,spustali se niz ulice zaboravljajuci da nismo napravili kocnice.
      Nakon par padova,slomljenih prstiju i modrica
      naucili smo kako da rijesimo problem.

      Mi nismo imali imaginarne prijatelje ni probleme sa koncentracijom u skoli.
      Nama nisu davali tablete protiv hiperaktivnosti.Mi nismo imali skolskog psihologa i usmerivaca pa smo ipak zavrsavali nekakve skole.

      Nama nisu prodavali drogu ispred skole. . .

      Mi nismo imali playstation,nintendo,x-box,
      nikakve video igrice,nismo imali 99 kanala na televiziji(vec samo dva),
      nismo imali video rekordere,surround sound, celularne telefone,kompjutere,internet,chat rooms. . . . . . .

      Mi smo imali prijatelje
      i mi smo isli napolje
      da se druzimo s njima !

      Padali smo sa drveca,znali se posjeci na staklo, slomiti zub,nogu ili ruku,ali
      nasi roditelji nikada nisu isli na sud zbog toga.

      Igrali smo se lukovima i strijelama,pravili katapulte i bacali petarde za
      novu godinu i sve smo to prezivjeli bez posledica!

      Isli smo biciklom ili pjeske do prijateljeve kuce, zvonili na vrata ili jednostavno ulazili u njihovu kucu da se druzimo i budemo zajedno!

      Kad upadnemo u probleme sa zakonom,roditelji nisu placali kauciju da nas izvuku.
      U stvari,bili su cesto stroziji nego sam zakon!

      Mi nismo provodili jedan vikend sa mamom a jedan sa tatom/babom.Mi smo imali jednu kucu i jednu porodicu.
      Poslednjih 50 godina su bile najplodonosnije godine u istoriji covecanstva.Nase generacije su proizvele najbolje izumitelje i naucnike do danas.

      Imali smo slobodu,pravo na greske,uspjeh i odgovornost.
      I naucili smo da zivimo s tim!

      I ti pripadas toj generaciji?

      Cestitam!

      pozdrav generacijama.
      ziveli ! ! !

      Zambi
      Participant
        Post count: 898

        Bravo Role,bravo majstore.Izuzetan presjek jednog zdravog i normalnog života.Osa oko koje se sve vrtilo je PORODICA.

        Danas nažalost institucija porodice je izgubila mjesto u životu mnogih,pa se danas sve to dešava što nam Mare nabroja,od droge pred školom pa ona dalje.

        Vrlo je teško danas vratiti i zaživiti instituciju porodice na mjesto gdje pripada.Danas moderni psiholozi i ostali objašnjavaju da sve loše stvari koje se dešavaju kod mlade generacije je u jednoj rečenici:Sukob generacija.Da li smo mi zadovoljni takvim odgovorom i procjenom pitanje je svih pitanja.

        Sve u svemu odličan osvrt na NEKADA od strane Mareta,na nama je da ove stvari dobro proučimo i vidimo gdje smo sad i šta nam valja popravljati ako se uopšte šta može popraviti.

      Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
      • You must be logged in to reply to this topic.