Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
  • Author
    Posts
  • webmaster
    Keymaster
      Post count: 3712

      [color=#FF0000]Evo procitah ovaj artikl iz Revije pa odlucih da ga podijelim sa vama da cujem “nase” misljenje i utiske iz raznih zemalja u kojima boravimo.

      Bilo bi interesantno da svako po malo nesto kaze o tome osjecali se kriza u zemlji u kojoj zivi…[/color]

      webmaster
      Keymaster
        Post count: 3712

        U Danskoj se jos ne osjecaju posljedice ekonomske krize, iako su ljudi zabrinuti i predvidjanja nisu nimalo dobra.

        Vjerovatno zato sto je danska ekonomija bazirana na prehrambenoj industriji i ulaganjima u profitabilne inostrane kompanije, u Danskoj nema puno bazne industrije, auto industrije itd koje su u prvom naletu pretrpile najjaci udarac.

        Prognoze kazu da je proljece pocetak veceg uticaja krize u Danskoj.

        ponekad ovdje
        Participant
          Post count: 1139


          Recesija, kriza, otpustanja radnika, su termini koje svakodnevno slusamo ili citamo.
          Sto se tice, Njemacke, zemlje u kojoj zivimo, najsvjezije vijesti kazu da :

          „U jednoj anketi koju provodi glavno udruzenje zdruzenih poslodavaca na nivou drzave , 63% njih su zadovoljni poslovanjem svojih preduzeca, dok ih je prosle jeseni bilo 80% zadovoljnih.

          Trenutno su veoma zadovoljni proizvodjaci hljeba, peciva i slicnih proizvoda, odnosno pekari, zatim mesari, pa proizvodjaci konfitura ( marmelade i slicno… )

          Velike poteskoce se osjecaju u elekro i masinskoj industriji ali se ukupno stanje oznacava jos uvijek dobrim.“

          Sto se tice grada u kome zivimo u njemu se vec godinama stalno renoviraju kulturne i ustanove od istorijskog znacaja, grade stalno novi, moderni prodajni kompleksi, a i ove godine se ne moze proci od ulica koje se renoviraju i nanovo poplocavaju i uz to i dalje, u ovoj godini, restauriraju objekti od velikog drustvenog znacaja , trenutno fakulteti i ostali obrazovni centri.

          Ovo sto sam procitala iz ovog sedmicnog lista je crno da crnje ne moze biti, a da li ce uistinu biti tako, vidjece se te 2012-e godine.

          behar
          Participant
            Post count: 514

            Prosle godine krajem Septembra, iz male firme za koju radim (srecom, jos uvijek), zbog recesije je otpusteno sedam radnika sto je sacinjavalo 30% od ukupne radne snage. Znaci zabrinjavajuca situacija upravo zbog cinjenice da povecanjem broja ne zaposlenih, oni koji jos uvijek rade gube na svojim pravima a to vlasnici kompanija vjesto koriste znajuci da je “market radne snage” na njihovoj strani. Sve ovo znaci da radnici cesto moraju raditi prekovremeno ili vise poslova bez ikakvih dodatnih naknada, samo da bi zadrzali mjesto u firmi. Sve se to odrazava in a druge grane industrije, jer niko nema povjerenja u svoj posao i poslodavca, pa smo mnogo oprezniji kad treba investirati u “sporedne stvari” kao sto su kupovina garderobe, djecijih igracaka, kucnih aparata ili novih vozila, pa cak i odlazaka na godisnje odmore, s jedne strane sto bi mogli kostati vise nego mozemo priustiti a s druge pitanje da li cemo imati posao kad se vratimo s godisnjeg?
            Prema tome, sve u svemu i nije bas “ruzicasto” stanje, ali utjesna je cinjenica da smo svjesni promjena u svjetskom ekonomskom sistemu i da se moramo prilagodjavati (u hodu) sto je moguce bolje. Prema predvidjanjima vodecih ekonomista, a jedan od njih je i sam PM Gordon Brown (predsjednik), kriza ce potrajati nerednih 18 do 24 mjeseca, pa ko “prezivi”.
            Nereda, kradja ili ubistava jos uvijek nema u povecanom broju, mada me nebi iznenadilo da se i takve stvari pocnu desavati u svijetu koji je vec odavno “obolio” i trenutna (mozda dugotrajna) ekonomska kriza je samo dodatno opravdanje za vec postojecu anarhiju.

            :(

            Sedina
            Participant
              Post count: 161

              I u Farancuskoj nije bas sjajno.Vecina firmi je vec odavno ukinula rad petkom a u zadnje vrijeme cesto cujem i da se cetvrtak radi samo do podne.Naravno sve to opet trpi mala raja dok bogati koriste krizu i nedostatak radnih mjesta pa radnu snagu iskoristavaju jos vise.A i potrosna korpa je sve skuplja i skuplja.Skoro gledam na dnevniku po slasticarnim radnjama prave torte za 6 osoba(malo manje) i sjecu na osam komada,samo da bi narod kupovao…bez torte se moze :( .Slabo se kupuju stanovi,mjenjaju kola,ne smije narod da se upusta u kredite,ma ne moze vise narod ni dobiti kredite jer se moraju imati adekvatna primanja za pravo na kredit,a sve je vise takvog naroda.A zaraza nam je mescini vec ovdje,javljaju u Strazburgu vec troje smjesteno u bolnicu od svinjske gripe.Ja bas puno i nevjerujem da bi sta strasno moglo biti ovom zarazom i da ce se to ubrzo smiriti,al opet,nije mi bas bilo drago kad sam cula da i toga ima tako blizu.

              svjedok
              Participant
                Post count: 21

                Vezano za clanak: “Prvi prorok globalne recesije”, bogami doslutilo se dosta toga a to najbolje pokazuje i ova gripa koja trenutno hara svijetom i cini mi se sve vise odmice kontroli. Ovdje u Danskoj kazu da nemju dovoljno novca da bi gradanima ponudili vakcine a u susjednoj Svedskoj vec neki od moje familije su dobili poziv…. danci :dry:

                Dedo
                Participant
                  Post count: 1243

                  Tema nije lijepa ali bi bilo lijepo kad bi nas vise uzelo ucesca da se produbi diskusija
                  Hajde da svako da svoje misljenje o krizi koja se nazire,nemojte se ustrucavati svako ima pravo sopstvenog misljenja.

                  Uporedo i na istom mjestu mozemo svi iznijeti misljenje o galopirajucoj Svinjskoj gripi.Molim sto veci odziv.

                  Dedo
                  Participant
                    Post count: 1243

                    Sto se mene tice za pocetak bih mogao reci da je vecina svijeta imala krizu cijelo ovo vrijeme koje mi nismo ni osjecali. Mozda vecina nas nije ni znala da veci dio stanovnistva na zemlji zivi na granici kako sutra dalje.Danasnja kriza zapadnih zemalja je smisljeno inscinirana na berzama gdje se vec godinama preljeva iz supljeg u prazno….

                    Zambi
                    Participant
                      Post count: 898

                      Što se tiče ove nametnute ekonomske krize moglo bi se nadugo i na široko pisati i govoriti,mislim da treba krenuti od uzroka,namjeme i cilja ove krize.Normalno za nas obične smrtnike ovo je veoma visoka politika,nerazumna i nedostižna,ali činjenica je da sve kreće uzlaznom putanjom po ovom problemu od 11 septembra,od dana napada na SAD.Analize pokazuju da u vrijeme rušenja blizanaca nije bilo nijednog pripadnika Jevrejskog naroda,cilj je bio satanizirati Bliski Istok i od Muslimana napraviti neprijatelje svijeta i u takvoj situaciji Jevreji su trebali konačan obračun sa Palestincima i da dođu do čiste teritorije gdje će živjeti samo Jevreji.S obzirom da taj projekat nije uspio prešli su na drugu soluciju,povukli su iz banaka svoj prljavi novac,kako bi destabilizovali svjetsku ekonomiju,napravili veliki razdor u svim ekonomijama izazvali nemire i nerede,nezadovoljstva i u takvoj globalnoj situaciji pokušati doći do cilja opet čista teritorija bez Palestinaca.Možda ovaj moj laički prikaz situacije nije u kontekstu,ali mislim da ima potencijala za raspravu i razmišljanja u ovom pravcu.Znajući da je svjetsko bankarstvo u rukama Jevreja i kapital u njihovim rukama iznio sam gore navedene činjenice.Sad mnogi od nas postavljaju pitanje u kontekstu kakve sve to ima veze sa nama samim itd.Ima i ništa nije slučajno.

                      Dedo
                      Participant
                        Post count: 1243

                        Procitajte prvo predhodni post da bi mogli razumjeti sta bih ja htio reci sa mojim.
                        Velika prevara koja se inscinirala u SAD-u je ustvari smisljena od zagovaraca Izrael na kompletnoj Palestinskoj drzavi i bez Palestinaca.Na izborima u kojima bijahose u utrci Bus i Gor u kojoj je Bus izgubio izbornu utrku,al se je proglasilo da je bilo nepravilnosti bas tamo na Floridi gdje je Busov brat senator,i tamo se vrtjelo okretalo dok Bus ne dobi par stotina glasova vise i posta predsjednik SAD-a.Odmah poslije toga formira vladu al u njoj ima sva vaznija mjesta popunjena sa cijonistima.Toliko su otvoreno poceli da ugnjetavaju Palestinski i muslimanski narod pa i agresiju na Iraku da je cak jedan ministar od tih dao ostavku,nepodnoseci ta zvjerstva koja su Ameri pod vodstvom onih koji Busa dovedose na vlast cinili.Sad kad je i Irak slomljen, porusen, popljackan, i narod obescascen, pocinje se ici prema Iranu al znajuci da je to krupan zalogaj nastavlja se intezivnija spekulacija na berzama spekulirati sa svim i svacim kako bi se obezbijedila sredstva.U Americi daju odrijesene ruke maklerima i bankarima za visoke plate i premije spekulantima na nekretnine da prodaju sve sto se moze prodati.Svakom ko je imao zelju da ima kucu stan ili neboder davao se kredit i ako nisu bili cak ni zaposleni,platices kad budes mogao.Te nekretnine su toliko precijenjene da se jedna kuca koja je ranije vredila sto hiljada prodavala za tristo i tako redom.Iza toga stajala je druga politika koja je vodila drzavu u bankrot.Na drugoj strani sazrijeva vracanje dugova Busaovoj vladi gori pod nogama,i oni koji su to sve inscinirali traze da se ti dugovi koje vlada duguje fabrikantima,a znamo ko su oni traze isporuku devet hiljada bojevih atomskih glava Izraelu.Tuj se stanje stisava i treba sada traziti mogucnost kako sve to upakovati i sakriti od naroda,blize se novi izbori.To se prepusta tajnim sluzbama koje pocinju da smisljaju ime kako nazvati tog neprijatelja koji je kriv za sve.E za to je Cia i druge sluzbe koje vrsljaju po Americi vec imala scenarij spreman, Mosad vrbuje par blesavih Arapa u Njemackoj koje kao obucava za pilote na Floridi i kojekuda u USA znajuci vec napravljeni scenarij gdje ce biti upotrijebljeni.

                        Nastavice se.

                        Dedo
                        Participant
                          Post count: 1243

                          Dakle ti jadnici koji nasjedose na Mosadov scenarij zavrsise obuku na nekim letilicama koje se mogu samo u poljoprivredi upotrijebiti.Vrijeme prolazi mladi i bistri mladi ci koji neznaju sta se sprema bivaju organizovani da u SAD-ucestvuju u vec pripremljenom scenariju rusenja blizanaca u Njujorku kako bi pokazali “koliko je Amerika ranjiva”.Sve se to desava 11.septembra al to nije sve potrebno je da se otvori ratno popriste koje je jos Husein zaradio gadzajuci Tel Aviv devedeseti prve kad je izveo nepotrebnu invaziju na Kuvajt.

                          Blizanci padose Bus bez icijeg odobrenja pokrenu invaziju na Irak,Al Kaida posta simbol neprijateljstva zapadu i tako i dan danas.Sve sto se zbomba tamo na bliskom istoku plati narod cijelog svijeta. Oni koji sve to drze pod kontrolom na berzama dobise spekulisuci sa uljem kojeg crpe dobrim dijelom i iz Iraka.
                          Amerika izabra novog predsjednika, koji naslijedi prazne kase i jos mnogo vise problema,nego sto iko moze razoputiti.
                          Bankari prijavise da su bankrot,drzava dodze u kolaps,a oni koji su to sve smislili bijahose nagradzeni milijardama,i pojela maca.Samo jedan jedini bankar pronevjerio je 200 milijardi dolara sa svojom bankom,i nikom nista nije odgovarao.

                          Kriza koja je nastala je sasvim smisljeno i uredno inscinirana,tako da je novi predsjednik bio prinudzen da spasava sto se spasit moze i zaduzuje svoje poreske obveznike sa novih 800 milijardi dolara.Da samo napomenem da ce dio tog zaduzenja platiti i nasi novopeceni Amerikanci i njihova pokoljenja.Kriza koja nije zaobisla ni druge zemlje nije jos dostigla kulminaciju, u slabije razvijenim zemljama pa ni u nasoj Bosni i Hercegovini.Neka nam Dragi Bog bude na pomoci kad se svom silom sruci na pleca nasih poreskih platisa,i ostalog naroda.Nebih volio da nekog zastrasi ovo moje razmisljanje al bi lijepo bilo da se bolje ekonomise, i da se ne razbacuje sa novcem ko je ikako u mogucnosti.Samo jedan primjer:BiH pored svih svojih poteskoca ima i jednog parazita koji za bagatelnu robu odnosi kapital iz nase zemlje,zar treba ponavljati kad svi znamo da i mi svi pomalo podpomazemo ekonomsku krizu,kupujuci jeftinu bagatelnu robu kod kineza i od kineza,stim sto smatramo sta je dvije marke jedna marka i tako redom,ti isti kinezi odnesu ko zna koliko miliona tih nasih maraka a nama daju robu bez koje smo ionako mogli zivjeti.Hajd uzdravlju neko ce morati i nase dugove placati.

                        Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
                        • You must be logged in to reply to this topic.