Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
  • Author
    Posts
  • Anonymous
      Post count: 2088

      Esselamu alejkum cijenjeni Rogatičani i Rogatičanke,

      Potaknut Vasim komentarima i misljenjima otvaram ovu temu u želji da ovdje zrelo, iskreno i na islamski način prodiskutujemo šta Vi smatrate gorućim problemima Islamske zajednice u Rogatici. Sve ono što smatrate važnim, sve ono što Vam je nejasno i sve ono što želite da saznate o Islamskoj zajednici možete iznijeti ovdje.
      Molim Vas da se fokusirate na Islamsku zajednicu u Rogatici, a ne na cjelokupnu Islamsku zajednici u Bosni i Hercegovini.

      Nadam se da će ova diskusija ići u pozitivnom smjeru i da će na kraju donijeti dobro, a sve one koji svojim neukusnim komentarima žele diskusiju povesti u krivom smjeru molim da ne pišu ovdje.

      Ovo je otvoreni poziv na dijalog, a sve u želji da Rogatici donesemo bolje sutra. Htio to neko priznati ili ne, Islamska zajednica je trenutno jedini pravio bastion Bošnjaka u Rogatici, stranke se mjenjaju, ali Islamska zajednica će ako Bog da opstati do Sudnjeg dana.

      Mahsuz selam,

      Teva
      Participant
        Post count: 8872

        Alejkumu selam Efendija.

        Iskreno da ti kazem da si me obradovo ovim svojim javljanjem jer sam se potajno nado da ces to uciniti. Da to nisi jos neko vrijeme ucinio ja bi napiso nesto slicno i pokreno ovo pitanje.
        U cemu je problem ?
        Problem je u tome sto uopste nema problema ili bolje receno kurslus je nasto onog momenta kad si se ti ko povuko sa stranice. To se desilo onda kad si prozvat od strane nekoga (uopste nije bitno od koga), kao da si ti Efendija rogaticana na ovoj nasoj Rogatica.com a trebo bi biti Efendija “svih rogaticana”. Znaci, tada si se osjetio povrijedjenim i povuko si se, greska. Trebo si tada samo jasno odgovoriti da se ti i osjecas i da jesi Efendija svih rogaticana ma gdje oni bili.
        Sasvim je logicno da ti budes moderator MIZ Rogatica na nasoj Rogatica.com stranici. A isto tako bi te trebali pozvati svi ostaali rogaticani, koji se okupljaju bilo gdje da i ti uzmes ucesce skupa sa njima.

        Ovo je moje licno misljenje i ne ocekujem uopste da budem komentarisan.
        Sve one koji negativno misle o Rogatici i o MIZ Rogatica zamolio bih da svoje misljenje zadrze za sebe jer sam Logo ove nase stranice Rogatica.com govori sve:
        “Ucinimo nesto za nas grad”.
        Sto hoce reci da se ovdje okuplja raja, oni koji sa ponosom kazu da su iz Rogatice i koji su za i koji hoce pomoci sve sto je u interesu nas rogatickih Bosnjaka muslimana…

        Sad bih iznio par prijedloga i ujedno zamolio svu raju da se uclanimo, prvom prilikom, u MIZ Rogatica i tako pomognemo nas grad:

        1. Dolazi ljeto i vrijeme odmora sto znaci da nas sve vise i vise odlazi u Rogaticu, pa makar i naobdan. Trebo bi mozda Efendija ili Enver u svakom momentu u dzamiji imati blokic tako da bi onaj ko hoce odmah i lahko mogo izvrsiti uclanjenje u MIZ Rogatica ili platiti clanarinu za tekucu godinu.

        2. Trebalo bi i u Sarajevu imenovati osobu kod koje bi se, na odredjenoj adresi, moglo uvijek lahko i brzo izvrsiti uclanjenje u MIZ Rogatica ili uplatiti clanarina.

        Ucinimo nesto za nas grad…

        :) :) :)

        Anonymous
          Post count: 2088

          Ja sam uvijek govorio sto imam na srcu,to i na jeziku.Zrelo sam te prozvao,mozda ne na islamski nacin,ali svakako na ljudski,sto je bitno.Efendija,prvo ljudi smo,pa kao sto rekoh makar to bio i rejz ima se pravo kritikovati,samo bez teskih rijeci.A ako se nas dzemat ne moze finansijski opstati,brate stavite kalauz,i onda ce svi problemi nestati.Kad ne mozete stvoriti zajednicki jezik sa IZ BiH,sta ocekujes od nas,mozemo nesto pomoci,ali finansirati tesko.Zamolio bih te da ne pises sad na ovo moje velike komentare,jer kad ces konacno shvatiti da je to ko najlon tanko,a i mi svi gdje smo to sad,Rogaticu ipak ne mozemo porediti sa pojmom reinkarnacije,nejma nas vise tamo nikad,bilo kome pravo ili ne to je gorka istina…ne uzimaj nista licno,jer mi smo samo kapi koje ce jednog dana ispariti negdje….selam Twin Peaks A ako ovdje ne budem pisao,Alaha ti reci mi gdje to da uradim,mozda tamo…

          Anonymous
            Post count: 2088

            Dragi Teva, svaka cast na tvom odgovoru. Tebe duboko cijenim, jer ti si jedan od manjine koji sve svoje rijeci i djelima potvrđuje. Slazem se sa tobom, iako je taj problem malo dublje ukorijenjen.
            Sto se tice tvojih prijedloga oni su vec realizovani. Ja uvijek imam blokic i knjizice, Enver također, a isto tako i Ermin Pavica v.d. sekretara u Medžlisu. Jedan od nas trojice je sigurno uvijek u Rogatici.
            Sto se tice Sarajeva, u svako doba dana i noci se mozete obratiti Omer ef. Kadricu (061-226-086) i Fadil ef. Lutvicu, imamu u Kramer selu.

            _________________________________________________________________

            Twin Peaks, mislim da se ti i ja razumijemo, ali ima jedan detalj koji ti ne razumijes. Konkretno Islamsku zajednicu u Rogatici cine Rogaticani i Rogaticanke, to nije nicija firma, babovina, itd. itd. Ne cine je ljudi koji rade u njoj, nego njeni clanovi. Svi ti clanovi se brinu o Islamskoj zajednici u svom gradu. IZ u Sarajevu nema nista sa IZ u Rogatici, osim u administrativnom dijelu. O finansiranju i odrzavanju se brinu iskljucivo clanovi IZ-e u Rogatici, svojim clanstvom i prilozima. Tako funkcionise svaki Medžlis (grad) u Bosni i Hercegovini. Obaveza Rogaticana muslimana je da se brinu o svojoj zajednici u Rogatici. To nije ni Reisova, ni muftijina ni moja zajednica, nego zajednica muslimana Rogaticana. Nadam se da si me razumio koliko-toliko.
            Ne slazem se sa tobom da Rogaticana vise nikad u Rogatici nece biti. Ja se nadam da hoce, pa sve i da nece, mislim da je razumno i potrebno da u Rogatici ima džamija, da ima kancelarija, i da postoji Islamska zajednica. Niko od nas ne zna sta nosi sljedeci dan, mjesec, godina. Islamska zajednica je trenutno jedini pravi instrument koji zastupa interese Bošnjaka u Rogatici, jedini cimbenik koji cuva trag da su na ovom prostoru nekada zivjeli muslimani. Jaka i samopstojna IZ-e u Rogatici je stub oko kojeg ce se okupljati Rogaticani jos generacijama, pa mozda u neko drugo vrijeme u Rogatici ponovo bude jedan znacajan broj muslimanskog zivlja.

            Volio bih da nastavimo diskusiju u ovome pravcu: Sta nam znaci IZ-e u Rogatici? Sta Vi smatrate primarnim ciljevima IZ-e u Rogatici? i tako slicna pitanja.

            Mahsuz selam,

            Anonymous
              Post count: 2088

              Ovom prilikom zelim da se zahvalim Mirhi i Mahiri Hadzic iz Chicaga na prilogu koji su poslale za rad IZ-e u Rogatici u visini od 100 dolara (preko Western Uniona).
              Nadam se da ce one biti primjer svima ostalima kojima IZ-e nesto znaci i kojima je stalo do nje.
              Molim Allaha dž.š. da ih nagradi za ovo njihovo djelo.

              Anonymous
                Post count: 2088

                Daj Boze da vam bude sve najbolje,ja u Rogaticu tesko da cu ikada doci,jer jos jednom ponavljam,meni zidovi nista ne znace kad tu nisu ljudi sa kojima sam zivio 23 godine,a da si zivio u Rogatici i ti sa nama,mozda bi me razumio barem malo,jer je tesko danas sretati ljude one koji su nas istjerali i pobili,pa cak i struju donirali.Hrabri ste kad smijete i jednu noc tamo zanociti,a kamoli zivjeti zivot medju krvolocima.Neka vam je dragi Bog na pomoci,jer zedni su vas ko zedan vode,a oni krvi nase,jer trebao si dozivjeti Gracanicu da bi me shvatio sta ti hocu reci.Svako dobro Twin peaks

                Anonymous
                  Post count: 2088

                  Ja, iskreno, i ne ocekujem povratak, ali ocekujem podrsku i zanimanje svih Rogaticana, pa i tvoju o onome jedinome sto je Bošnjačko u Rogatici ostalo, a to je Islamska zajednica.

                  NANA
                  Participant
                    Post count: 57
                    Kaza
                    Keymaster
                      Post count: 6138

                      Efendija, ja imam jedno pitanje na koje bih volio dobiti odgovor . Vjerujem da ni ti nemas na ovo pitanje odgovor jer ocigledno rjesavanje ovog pitanja je jako bitno i za Bosnjake uopste, pogotovu one koji zive u RS-u a ono moze biti jedino rijeseno na nivou Rijaseta IZ BiH.
                      Da li postoji spremnost oko ovoga razgovarati i da li se razgovaralo ja ne znam.
                      Posto se svaka IZ finansira od clanarine, logicno je da opstank IZ po malim gradovima u RS-u zavisi od broja clanova.
                      Svi Rogaticani , Bosnjaci su sigurno spremni uclaniti se u Rogatici kada bi im bilo omoguceno da imaju privilegije i popuste kao clanovi zajednice kod dzenaza u mjestima u kojima oni sada zive. Rijetko je ko u mogucnosti da placa clanarinu na dvije strane pa prema tome najcesce se odlucuju placati tamo gdje sada zive.

                      Nesto slicno se desilo i sa glasanjem. Ljudi sada glasaju u mjestima u kojima zive jer je novi izborni zakon prakticno izvrsio ponovno etnicko ciscenje.
                      I ovaj vid organizacije finansiranja IZ prakticno utice na to da se vrsi etnicko ciscenje time sto se Rogaticani odlucuju placati clanarine u mjestima gdje zive a ne u Rogatici. Time se IZ Rogatice dovodi u nezavidan polozaj. Je li interes da u svakom mjestu postiji IZ? Mislim da jeste i nije mi jasno zasto se onda na tome malo vise ne poradi.
                      Pitam se zasto se sa nivoa Rijaseta ne pokrene pitanje drugacijeg i fleksibilnijeg finansiranja IZ-a.

                      Ne znam koliko sam bio jasan.

                      Svakako bih pozvao sve one Rogaticane koji su u mogucnosti da se uclane u IZ Rogatice jer je to jedini nacin da IZ opstane u nasoj Rogatici. Ne trebam uopste govoriti sta ona znaci za nase povratnike.

                      Anonymous
                        Post count: 2088

                        Dragi Kaza taj problem je nedavno rijesen. Bio je i do sada rijesen, ali sada je nekako konkretizovan. Clanarina Islamske zajednice je priznata na prostoru cijele BIH, bez obzira u kojem Medžlisu bila uplaćena. Svaki musliman koji želi biti član dužan je biti član samo na jednom mjestu, u ovom slučaju u Rogatici, a ista prava kao u Rogatici može ostvariti i u svim drugim Medžlisima npr. Sarajevo, Tuzla itd. Islamska zajednica je jedinstvena po pitanju clanarine. U prilogu dostavljam zakljucak donesen na zadnjoj sjednici Rijaseta, a ticao se problema nepriznavanja clanarine Medžlisima iz RS od strane Medžlisa Sarajevo.

                        Kaza
                        Keymaster
                          Post count: 6138

                          Ovo zaista nisam znao i mislim da je jako dobra vijest.

                          Evo sada zaista nema nikakve prepreke da se svi Rogaticani uclane u IZ Rogatica.

                          Pozivam sve Rogaticane da se uclane u IZ Rogatica i time omoguce iole normalan rad nase IZ.

                          Anonymous
                            Post count: 2088

                            Ovaj topic i jeste otvoren za ovakav dijalog, i hvala Allahu dž.š. vidim jedan lijep napredak.
                            Svi clanovi MIZ Rogatica, ukoliko ne zive u Rogatici, a zele prava i popuste na usluge da ostvare u drugim Medžlisima-gradovima, imaju svaku vrstu pomoci od strane MIZ Rogatica.

                            Mahira
                            Participant
                              Post count: 10

                              Selam svim mojim dragim Rogaticanima i Rogaticankama ma gdje bili, moje licno misljenje je da mi svi kojima je Rogatica u srcu a silom prilka se nalazimo dijaspori treba da budemo clanovi IZ-Rogatica.Nasim povratnicima a i efendiji sam zahvalna sto ne dozvoljavaju da se svjetlost islama ugasi u nasoj Rogatici, zato dragi moji mi svi u dijaspori bi trebali da se uclanimo u IZ-Rogatica,jer nama je mnogo lakse izdvojiti u uplatiti clanarinu nego mnogim nasim Rogaticanima koji su reseljeni po cijeloj Bosni.Zato dragi moji pomozimo nasu Rogaticku -IZ isvojim uclanjivanjem necete dozvoliti da se svjetlost islama u Rogatici ugasi. Efendija ja sam mojoj sestri Mirhi rekla da se moja porodica Selimbegovic uclanjuje i da cu ja da placam jos jednu clanarinu za neku Rogaticku porodicu koja je negdje raseljena u Bosni.

                              Anonymous
                                Post count: 2088

                                Mahira, zahvaljujem na ovako lijepom postu.

                                Molim Vas da nastavimo ovu temu. Sve vas molim da ovdje iznesete svoje misljenje, prijedlog, pitanje, kritiku, pohvalu i sve ono sto smatrate da bi bilo od koristi.

                                Mahsuz selam.

                              Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
                              • You must be logged in to reply to this topic.