Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 27 total)
  • Author
    Posts
  • Kaza
    Keymaster
      Post count: 6138

      Ahmo Dziko je jedan od najstarijih Rogaticana, koga svi poznajemo. Ustupio nam je na raspolaganje smrtovnice koje je godinama iskruzivao iz novina i arhivirao u svoju seharu.

      Evo otvoram ponovo Ahminu seharu kako bi ove vrijedne smrtovnice, koje su postale svojevrstan dokument ponovo vidjeli. U starom forumu su bile zajedno i nove smrtovnice u vidu sjecanja sa Ahminim smrtovnicama. Odlucio sam da to razdvojim i ovdje ce biti samo smrtovnice iz Ahmine sehare, koje cu polagano postavljati tako da cete imati prilike da ih ponovo vidite i date svoje komentare.

      Da smrtovnice obavjestavaju da je neko preselio na Ahiret smo svi znali ali da one mogu biti dokument koji svjedoci o ljudskom bitisanju i njegovoj prolaznosti to cemo vjerovatno kroz ovu temu vidjeti. Prilika da se jos jednom sjetimo nasih sugradjana kojih vise nema ali su ostali u nasim srcima, sjecanjima.

      Naravno svi vi koji cuvate smrtovnice svojih najdrazih, kao sjecanje na njih, mozete takodjer poslati da ih ovdje postavimo. Otvoricemo mi i nove sehare ako bude trebalo.
      Poslije svake smrtovnice cete imati priliku napisati par rijeci o rahmetlijama ukoliko ste ih poznavali a na svima nama je da svima njima kao sto je red proucimo Fatihu.

      Kaza
      Keymaster
        Post count: 6138

        Posto smo zavirili u Ahminu seharu onda je red da postavimo prvo smrtovnicu za osobu koja je nasem Ahmi puno znacila.

        [color=#825900][quote=”Teva62 (citat)”] Nasa draga “majka”.
        Nikad je niko drukcije nije zovno, bilo u fameliji, komsiluku i sire.
        Jednostavno nam je svima bila “majka”.
        Uzivala je veliko postovanje i autoritet i bila jako pametna zena.
        Allahrahmetile. [/quote]

        [quote=”irfan-tekija(citat)”] Prva smrtovnica je moja Nena a.r. Vezirehanma. Svi smo je zvali
        MAJKA. Imala je petero djece, cetiri sina i scer. Nas unuka ima jedanest i
        pra unuka osamnes. Bila je fine naravi vesela duha uvijek spremna
        na salu. Zbog njene dobrote, nosila je s pravom ime MAJKA.
        Nek rahmet bude mojoj Majki i svim preminulim Rogaticanima. [/quote][/color]

        Dzevahira Cengic supruga rahmetli Sejdalije, majka Kvave,Teve i rahmetli Cajeta. Umrla 04.07.2001. godine.

        [color=#825900][quote=”irfan-tekija(citat)”] Tetka Djevajhra, sestra moje mame. Cesto me znala obradovati poklonima.Tetka sa puno ljubavi i paznje. Umrla je tiho kako je i zivjela.
        Neka je dragi Alah obraduje Djenetskim ljepotama. [/quote]

        [quote=”Teva62 (citat)”] Moja majka.
        Zelim napomenuti da i pored svega sta je je snaslo u prokletom ratu, dobro se drzala.
        Bila je jaka i zivahna starica.
        Za mene nista nije znala prvih 10 mjeseci rata dok nisam bahno u kucu kod Visokog gdje je bila smjestena.
        Kuci na Kosevskom je nisi mogo naci, uvijek u pokretu, pa i tog zadnjeg dana kada je umrla od posledica saobracajnog udesa.
        Vracala se sa sestrom Dzemkom i sestricem Mahirom Husicem iz Viteza gdje su bili u shopingu u FIS-u.
        Mahir je vozio golfa i kod sela Mostri kod Visokog izgubio kontrolu nad autom i sletio sa puta.
        Prebaceni su u bolnicu u Visoko, pa onda u Sarajevo.
        Pozlilo joj je puseci cigaru na hodniku i ubrzo je umrla.
        Bila je u nekoliko navrata kod nas u Holandiji i uvijek je gledala da sto prije ide nazad u Sarajevo iako je mogla kao roditelj ostati zivjeti sa nama.
        Da joj dragi Allah podari lijepi Dzennet, i njoj i svim nasima mrtvima. [/quote][/color]

        Kadrija Lagumdzija rodj. Babic, poginula u saobracajnoj nesreci a dzenaza bila u Rogatici. Kadrija je bila udata izvan Rogatice ali je sahranjena u svom rodnom mjestu. Ona je sestra Huse Babica, poznatog rogatickog trgovca.

        [color=#825900][quote=”Teva62 (citat)”] Jos se sjecam ko da je juce bilo, kad je zazvonio telefon u sami sabah.
        Cuo sam mamu kako je vrisnula i pocela plakati.
        Svi smo poskakali iz kreveta.
        ‘Kadra poginula”, rece nam mati kroz plac.
        Pored toga sto joj je moja mama tetka, bile su i velike kolegice.
        Udata bila za Nurifa Lagumdziju, poznatog Visegradskog direktora.
        Sin Haris bio kosarkaska legenda “Varde”, a kasnije je bio direktor firme Varda.
        Drugog sina Rusmira sam spominjo kad sam piso kako smo u Mustajbegovom ucili “kalabardicu” od mog brata da “pliva”.
        Bili su oni napravili i kucu pored Husine na Holucu, ali poslije njene pogibije nije se nikad niko u nju uselio.
        Mezar rahmetli Kadre se nalazi na stotinjak metara s desne strane prije samog vrha Zlatnog dola na Biljinovcu.
        Do samog rata si mogo uvijek viditi svjeze cvijece na mezaru, koji je svakodnevno odrzavan……… [/quote]

        [quote=”sele(citat)”] A ja sam,Teva,bio posebno dobar sa njenim sestricima Kemom i Mirom koji su ljeta provodili u Rogatici.Kemo je bio moj veliki jaran,posljednji put smo se dobro napili u Turbetu,u prekrasnom restoranu na Sportskom centru,gdje je Kemo bio direktor.U ratu je bio veliki borac,ali mir nije prezivio.Pokosio ga je infarkt.Mustafa Gafic,stari travnicki novinar napisao je dirljiv “In memoriam” u “Oslobodjenju”.Mislim da ga se mnogi i u Rogatici sjecaju.Bio je,naprosto,covjek koji se volio.Neka je rahmet vjecni mom dobrom Kemi. [/quote][/color]

        Kaza
        Keymaster
          Post count: 6138

          Fehim Hurem, je bio covjek koji je sve sto je ocima vidio rukama stvarao, pa cak i vise. Njegova inspiracija je bila nepresusna. Iza sebe ostavio dosta toga vrijednog, medjutim, nazalost to u agresiji na BiH bijase sve unisteno.
          Sjetimo se sadrvana ispred Carsijske dzamije koji bijase djelo njegovih ruku.

          Devleta Hurem, Fehimova supruga.

          Alija Dziko, sin Ahmin, je prije rata radio u TPR-u. Bio je vrstan strugar i radio je u alatnici. Sa rahmetli Aljom sam saradjivao kod izrade alata. Tiha osoba , skoro neprimjetna. Tako tiho nas je i napustio.

          Kaza
          Keymaster
            Post count: 6138

            Ovo je za mene posebno sjecanje na drage ljude, roditelje i sestru moga kolege i prijatelja Huse Krajine. Lijepi su bili trenuci kahvenisanja sa njima , ispred kuce, u debeloj hladovini loze na Navijalima, a Rogatica na dlanu. Ostala su samo sjecanja a i ovo je jedan od nacina da se sjetimo ovih ljudi proucimo Fatihu i predamo rahmet.

            Sulejmen Dzananovic je prije rata radio u TPR-u i radio kao poslovodja alatnice. Bio aktivni drustvenopoliticki radnik.Covjek sa kojim je bilo zaista lahko saradjivati.

            Abdulah Hurem , otac naseg Smaje i Berine.

            [color=#825900][quote=”webmaster(citat)”] Abdulah a.r. je bio moj komsija, rado se sjetim njegove mame, lijepe stare zene koja mi je uvijek govorila -“Abdulahu, Abdulahu biber po pilavu”, inace jedna izuzetno fina familija a Abdulah a.r. je bio covjek koji se nikada na nas dijecu nije naljutio iako smo, kao i sva djeca radili mnoge nestasluke i pravili buku.

            Neka mu se Allah dz.s. smiluje.

            Kada se gledaju ove smrtovnice i kada vidis poznata draga lica onih koji vec godinama leze u svojim kaburovima, mora se covjek upitati, pa jeli to sve, sta je sada sa njima, nekako kao da fali rasplet zivotnog romana, imamo uvod i radnju ali nedostaje zadnji dio price.

            To je onaj osjecaj koji dusa poznaje ali razum i tijelo, kod jednog dijela ljudi, ne prihvataju, jasnan trag i putokaz da poslije smrti dolazi ahiret, dolazi konacka i apsolutna pravda koju poznaje samo onaj koji je stvorio sve svjetove, dolazi rasplet i kraj/pocetak zivotnog romana, neka je hvaljen Allah dz.s. divan je On zastitnik i Gospodar.

            Kaze Allah dz.s.:

            “Zar ste mislili da Smo vas uzalud stvorili i da Nam se nećete povratiti? I neka je uzvišen Allah vladar Istiniti, nema drugog boga osim Njega, Gospodara svemira veličanstvenog!” (Al Mu’minun; 115, 116),

            “Mi nismo stvorili nebesa i Zemlju i ono što je između njih da bismo se igrali. Mi smo ih stvorili sa ciljem, ali većina njih ne zna” (Ad-Duhan; 38, 39),

            “Mi nismo uzalud stvorili nebo i Zemlju i ono što je između njih, tako misle nevjernici, pa teško nevjernicima kada budu u vatri” (Sad; 27)
            [/quote][/color]

            Kaza
            Keymaster
              Post count: 6138

              Hasim Jesenkovic je covjek koga su mnogi poznavali upravo zbog prirode posla koji je obavljao. Naime bio je geometar.Suprug sada vec rahmetli Safete , otac Murisa , Azre Ajanovic i Amre Colic.

              Safeta Jesenkovic je supruga rahmetli Hasimova,majka Murisova, Azre Ajanovic i Amre Colic.

              Roditelji rahmetli Hasima Jesenkovica.

              Kaza
              Keymaster
                Post count: 6138

                Hadzi Ajka Halilovic je supruga rahmetli hadzi Abidova i majka Muderrisa Nezima.

                Hasan Zec, Zeletov i Camilin otac.O njemu se ne mora puno pisati da bi ga prepoznali. Njega je znala citava Rogatica.

                [color=#825900][quote=”kruscica1(citat)”] Zele generacijo, zadnji put sam se vidio sa tvojim ocem rahmetli 1999. pred proljece preko puta Ekonomskog fakulteta u Sarajevu. Radio je na popravci fasade u staklenom gradu. Fino smo se ispricali tada. To je velika uspomena. Neka mu je vjecni rahmet.
                [/quote][/color]

                Mehmed i Mustafa (Mujo) Dziko, braca naseg Ahme, koji nam je omogucio ova sjecanja na nase rahmetlije.

                Kaza
                Keymaster
                  Post count: 6138

                  Camka i Galib Kazic. Svi su poznavali naseg Sefa, Galiba kao i njegovu kompletnu porodicu.

                  Vahid i Taiba Brankovic, roditelji naseg Emira-Hagare i Pase.
                  Rahmetli Vahid je umro u danima prvih napada agresora na
                  Rogaticu,tako da se nije mogla obaviti dzenaza kako to prilici
                  rahmetliji i u groblju za Hridom.
                  Nazalost na ovom sjecanju a vjerovatno greskom izdavaca
                  nije upisan datum smrti rahmetli Taibe.
                  Zamolio bih one kojima je to poznato da u dodatnom
                  postu to napisu.

                  Kaza
                  Keymaster
                    Post count: 6138

                    A evo jedno sjecanje na nase vozace autobusa. Sva trojica su nam ostala u sjecanju, jer pored toga sto su bili dobri vozaci, bili su omiljeni u sredini u kojoj su radili a posebno postovani od strane gradjana Rogatice.

                    Kaza
                    Keymaster
                      Post count: 6138

                      Vas prerani odlazak je za nas bio iznenadjenje a bol utoliko veca. Necemo vas nikad zaboraviti sve dok zivimo i dok i mi sami ne postanemo jedno sjecanje.
                      Ovim sjecanjem ostavljamo u amanet mladima da vas se nastave i dalje sjecati i onda kada ni nas ne bude vise.

                      Irfan-tekija
                      Participant
                        Post count: 681
                        Kaza
                        Keymaster
                          Post count: 6138

                          Ejub Hasecic je covjek od koga je krenula ideja izrade filtera za kamione a sto ce kasnije biti okosnica za osnivanje TPR-a.U toj ekipi je bio i nas Ahmo koji eto sakupio sve ovo kao sjecanje na svoje drugove, saradnike i neka nam jos dugo godina pozivi u zdravlju
                          i rahatluku.
                          Rahmetli Hakija i Sejo bijahose prvi trgovacki putnici koji
                          su reklamirali i prodavali proizvode TPR-a sirom bivse Jugoslavije.

                          Kaza
                          Keymaster
                            Post count: 6138

                            Takodjer i osobe koje nisu rodjeni Rogaticani
                            a porodicno su vezani za Rogaticane zasluzuju
                            da se ovdje pomenu.
                            Emin Eminagic je brat rahmetli Dzevada Eminagica povratnika
                            u nasu Rogaticu, a Ifeta Eminagic je snaha Dzevadova,
                            supruga njegovog sina Mehe Eminagica.
                            Bjelka Jarkoc iz Rudog je punica naseg Irfana iz Tekije.

                            Kaza
                            Keymaster
                              Post count: 6138

                              O ovim ljudima bilo sta ovdje napisati bi bilo premalo u odnosu na ono sta su oni za Rogaticu znacili. U vremenu u kome su zivjeli ostavise jasan trag u onom sto mi danas nazivamo sjecanjem na Rogaticu.Ovim malim sjecanjem zelimo im zahvaliti na onome sto su ucinili
                              za nasu Rogaticu.

                              Irfan-tekija
                              Participant
                                Post count: 681

                                Uspjeli smo pronaci smrtovnicu naseg r.a.h. Fude, i ovom prilikom je objavljujemo. Fudo je bio pravi carsiski gospodin i
                                zato je bio omiljen u svojoj Rogatici.
                                Dragi moj Fudo neka ti je vijecni rahmet.

                                Kaza
                                Keymaster
                                  Post count: 6138

                                  Od ove cetiri rahmetlije sam po spisku ozaloscenih poznao jedino Eminu Zimic iz Tekije, majku Lide Zimic. Nadam se da ce se jos neko ukljuciti i malo vise reci o rahmetlijama koje sam postavio. Koliko sam mogao iz podataka zakljuciti, rahmetli Mehmed i Dika su bili supruznici a interesantno je to da je Mehmed umro samo mjesec dana kasnije , poslije svoje supruge Dike.

                                  [color=#825900][quote=”Irfan-tekija(citat)”] Ja cu pokusati malo pojasniti ove rah. Zimice. Mina rah. jeste Lidina majka, a Meho rah. je Lidi amidja, i Dika amidjinca, a Dika rah. je sestra Djananovic Nezimu rah (radio u bolnici).
                                  Hazim Zimic je blizi rodjak, a njegov zet je poznati novinar Vlastimir Mijovic, i danas radi na TVBIH.
                                  Interesantno je, a Kaza primjetio, Meho je dozivio infrakt prvi put kad je nakon smrti svoje supruge otisao na njihovu vikendicu.[/quote]
                                  [/color]

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 27 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.