Viewing 91 post (of 91 total)
  • Author
    Posts
  • svedjanin
    Participant
      Post count: 68

      TETA X I IZBORI
      Bio sam u Domovini, nekako pred izbore, posmatrao sa strane sta se desava, kako se to kod nas radi, sta politicari nude, osim hemijskih olovaka i vlastitih fotografija. Nista novo, sve po starom, samo sto su plakate i slike kandidata, dignute na visoke stubove i zgrade, pa se do njih ne moze doci bez vatrogasnih merdevina, isto kao sto neces moci doci do onih izabranih, bez debele veze.
      Pitaju me za koga cu glasati, ”ne znam, a nije ni dobro da ja dajem nekom glas, a onda ja odoh, a vi ostadoste”.
      Teta x, sjedi i slusa. ”Hoces, hoces, ima da glasas za ”nase”, i komsije ce svi do jednog glasati za svoje, o tom vise necu da cujem ni jednu rijec”. Teta x, me pogleda, a ja onda onako polahko da je ne povrijedim velim; ”Pa ko su bona teta ”nasi”, Fahro, Bakir, Sefer, Zlatko, pa i Zeljko nam je zet, i to bas otud sa naseg kraja, je su li svi ili neko od njih”. ”Ma znas ti dobro, Bakir, Bakir”.
      Teta x, je prozivila dobar komad zivota, pamti puno, a prezivjela je golgote. Drzala je teta do morala, tradicije, vjere, i prije rata, isla na teravije, postila , klanjala, proslavljala bajrame, docekivala goste, komsije,rodbinu, pomagala svakom koliko je mogla, radila u firmi i kod kuce. A onda je dosao taj nesretni rat. Spavala je u sumi, po raznim hajmovima, podrumima, pjesacila kilometre i kilometre da spasi zivu glavu, da se prehrani, a onda poslije rata, promijenila mjesto boravka, stan, komsije, rodbina i stari prijatelji se rasuli po svijetu, ostala bez muza, sama sa novim komsijama, novom pijacom, novom dzamijom, sa minimalnom penzijom, koju nekako rasporedi pa se naljuti ako je upitas imal para, ”imam, i od ove penzijice ustedim pomalo i dobro mi je”. Sve se kod tete x promijenilo, samo je ona ostala ista, vjerna i dalje svom moralu, svojoj vjeri, tradiciji, komsijama, pa i stranci za koju je prvi put glasala. Sve su se okolnosti oko nje mijenjale, samo je ona ostala ista.
      Teta x zna da je takvih kao ona sve manje, da nestaju, zna ona i da su ovi sto za njih glasaju, i ”nasi” i komsijski, pa i oni sto nisu niciji, tesko bolesni od megalomanije, zavisti, pakosti, pohlepe, da su izgubili osjecaj za realnost, pravdu, da je moral srozan gotovo do dna, da do tradicije drzi samo njena generacija, zna ona da se oni ne drze one stare ”pruzi se koliko ti je jorgan dug”, da su onu staru ”bog je prvo sebi stvorio bradu” prepravili u ”bog je samo sebi stvorio bradu”, zna ali vjerovatno zna da i medju njima jos uvijek ima onih slicnih njoj, a ja ne znam. Zato i ne znam za koga, i bolje ne glasati, nego glasati pogresno, da ih je bar pola kao teta x glasao bih i ja. Znam ja da ih tamo ima mnogo koji prije rata nisu znali ni kakva dzamija izgleda iznutra, onih cija pohlepa za parama i vlascu nema granica, onih cije nerealne i neodmjerene ambicije ruse sve pred sobom i oko sebe, onih koji su savrseno ovladali svim trikovima za nabavku laznih diploma, onih koji savrseno dobro unovcavaju svoju pripadnost vjeri, svoj lazni patriotizam, koji vjesto iskoristavaju ljude oko sebe, varaju ih kradu, i sta sve ne rade.
      Rekli su da su ovi izbori istorjjski, da ce nam otvoriti put ka EU i NATU_u. Teta x vjeruje, a ja ne vjerujem. Mile nece u EU, u Nato pogotovu, Bakir bi u NATO a u EU ako se bas mora, Covica zanima njegova HB, pa ce kasnije razmisljti sta dalje. Teta x misli da ce biti bolje, a ja da ce se samo nastaviti to mrcvarenje kao i dosad. Ja bi volio kad bi teta bila u pravu.

    Viewing 91 post (of 91 total)
    • You must be logged in to reply to this topic.