Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 81 total)
  • Author
    Posts
  • Teva
    Participant
      Post count: 8872

      Iz albuma naseg Murisa Suse


      Ko nekad na Rakitnici ispod Kujundjijevica…

      :)

      Teva
      Participant
        Post count: 8872

        Iz albuma naseg Murisa Suse


        Ko nekad na Rakitnici ispod Kujundjijevica…

        :)

        Teva
        Participant
          Post count: 8872

          Iz albuma naseg Mirze Alajbegovica

          :)

          Teva
          Participant
            Post count: 8872

            Iz albuma naseg Mirze Alajbegovica

            :)

            Teva
            Participant
              Post count: 8872

              Iz albuma naseg Nedzada Dizdarevica

              Ovdje smo nekad ribarili, vadio se pijesak a Bogami i kupali se cesto i skakali sa Memiseve stijene. Dolazili iz Rogatice snalazeci se na razne nacine. Nekad po dvatrojica na biciklu, autostopom a nerijetko i pjeske, kad nece niko da nam stane…


              Mesici, Memiseva Luka

              :)

              Teva
              Participant
                Post count: 8872

                Iz albuma naseg Nedzada Dizdarevica

                Ovdje smo nekad ribarili, vadio se pijesak a Bogami i kupali se cesto i skakali sa Memiseve stijene. Dolazili iz Rogatice snalazeci se na razne nacine. Nekad po dvatrojica na biciklu, autostopom a nerijetko i pjeske, kad nece niko da nam stane…


                Mesici, Memiseva Luka

                :)

                Teva
                Participant
                  Post count: 8872

                  Slikina prica 2

                  Braco,

                  Kao sto ti i napisah da ova slika zasluzuje da se o njoj napise par recenica al na drugom mjestu. E to drugo mjesto je ovdje a ti si to znao jer si odmah skonto da im fale stapovi i ostali pribor za pecanje. I ne samo stapovi nego im fali jos par njihovih dobrih jarana. Recimo Agan Pesto, pa Fadil Sahinpasic, Abdulah Behlulović, pa…
                  Ipak cu ti poceti ovo pisanje recenicom koju mi rece Fudo Pixi neki dan u nasem razgovoru.
                  Dogovorio se ja prije par mjeseci sa njegovim starijim sinom Mirzom da odemo svi skupa jedan dan, u maju, na Pracu u ribarenje. U maju zato sto sam ja, ako Bog da, prve dvije hefte u Bosni na odmoru. Poslije ribarenja bismo svratili kod Pede da malo sjedemo. Dogovaro bi ja to direktno sa Pixijem ali je on ipak iz “velke raje” pa mi bijase nezgodno da predlozim.
                  Ima unjega starih slika pa nacesmo i tu temu. On bi trebo da osvjesi malo sjecanja na Rogaticu u periodu od ’64 pa recimo do ’80…

                  Hele, veli on meni:
                  Samo da te upozorim za ono sto si se dogovaro sa Mirzom za ribolov, nema naruke. Mahac ufatis i pustis.
                  Zna on da smo mi iz Gracanice birvaktile fatali naruke. I to jako uspjesno kako u nasoj Gracanici, tako u Rakitnici a nerijetko I u donjem toku Toplika. Bijase zarasto stolisnikom pa pun pastrmke. Tu smo fatali i rakove za nocne. Jedne prilike je Tajza Mehmedovic na pralu Hadzihasanovica iz zila izvuko zmiju misleci da je pastrmka.
                  Jos mi veli:
                  Vidi kako se to u zivotu vrti. Rahmetli Sejdalija i Fadil su bili i dobri drugovi i ribari.
                  Nisam to znao ali sam znao da je njegov stari vodio birvaktile obucarsku zadrugu i to dugo godina . Sjediste joj bilo gdje ce kasnije biti penzioneri.
                  Imo je Pixsi od koga uciti zanat, od oca Fadila pa dajidja Agana i Mustafe Pesto. A i njihov otac Hivzaga Pesto bijase jedan od prvih rogatickih ribara. E pa ti sad vidi odkud njemu zica da pravi povrsinske musice.
                  Ma znali su nasi stari, nisu imali puno ali su znali da zive. A danas, danas sve neka trka niko ni skim.
                  Imala je Rogatica tada svoju dusu, veli mi…

                  E tako Braco bas kao sto Pixi rece, kako se to vrti u zivotu. Nasi stari se druzili, jaranili, ribarili skupa. Tako isto i mi danas trazimo jedni druge. Evo sa njima o ribolovu a sa tobom o planini. Nikake tu razlike nema, priroda ovo, priroda ono a i tema je uvijek ista: Rogatica i njena raja. Ma kad se okupimo ima da padne i “Kuca izlazeceg sunca, Lola, malo Montena…”.
                  Na ovoj slici evo i Nusreta Suvalije sa njima a ja i njegov Sutko se druzimo jos iz skolskih dana. Bas smo neki dan malo popricali. Moram i njega stici tamo u Gorazdu pa da malo skoknemo naDrinu. Boze dragi i sad vidim jasno slike iz babinog albuma, ribarenja, lov i aksamluci.
                  Jedna mi je ostala najdublje u sjecanju: Vrba pala i raste onako ukoso iznad rijeke pa im je vjerovatno sluzila i za prelaz sa jedne na drugu stranu Rakitnice. Babo na sredini nje cuci a dubijan ispod njega. U ruci naravno ribarski stap, sa strane visi ribarska torbica a tu je i njegov osmijeh…

                  A stari se slikali jos kod Pilanskog mosta. Nekad je zabrana ribolova pocinjala bas od njega pa dole do u stijene u Zaganovicima. Sta smo puta kroz most virili na pastrmke i pokusavali ih uloviti. A one vjerovatno nas osjete pa nece ko u inad da grizu. Uvijek je bilo dobrih komada bas tu ispod mosta. Ono ko zabrana s donje strane mosta a s gornje nije, smijes fatati. Teska srca bismo prosli iz Gracanice, Lukama pa do Pilanskog mosta a da nesvratimo pod skolu i nezabacimo u okretu. Onda bismo navise polahko skroz gore do starog Kolovrata, pojedi sto smo ponijeli pa polahko nanize.
                  Nekad se gledalo da se ufati za tave a danas ti ja najvise lovim aparatom, slikarskim i usima. Pravim foto I video zapise i upijam price onih sa kojim sam. A kasnije sve to pokusam da to stavim na “papir”.
                  Bistro I do sledecek ribarenja…


                  Most kod Stare pilane 1961 god.
                  S lijeva: Cengic Sejdalija, Suvalija Nusret, Pesto Mustafa, Kazic Sefik.
                  Djeca: veci Haso Suvalija, manji Braco Kazic,
                  a ja i Sutko Suvaljija ce mo se roditi sledece godine.:woohoo:

                  Teva
                  Participant
                    Post count: 8872

                    Iz albuma naseg clana Ibrahima Kazica, Brace,
                    a mozda i iz albuma naseg drugog clana Fude Sahinpasica, Pixija.;)


                    Ko umije njemu velika – Pixi


                    Dva majstora


                    Evo jos jedan majstor, za sve


                    Nesta se golemo zakacilo – Muse (Mushe)

                    :)

                    Teva
                    Participant
                      Post count: 8872

                      Haj kad postavih maloprije ove slike gore, evo jos i ova.
                      Bistro momci.


                      Braco Kazic, Rakitnica, Pticijak i Haso Suvalija.

                      :)

                      Teva
                      Participant
                        Post count: 8872

                        Dzaba je moram pratiti Bracu ukorak pa makar moro postavljati slike i triput dnevno.


                        Ako hocete da ulovite velike, kao ove dole (gore op.a), javte se za muhe pravom majstoru,
                        naravno Fudi Sahinpasicu, Pixiju.

                        :)

                        Teva
                        Participant
                          Post count: 8872

                          Opet isti album.;)


                          Braco kaze: Prije rata sam i ja ovu turu pravio, ovdje kad motaju onaj prvi zadnjem vice haj u Bosnu ili haj u Crnu Goru i obratno.


                          Evo jos malo od mestera na mahanje…

                          :)

                          Teva
                          Participant
                            Post count: 8872

                            Iz albuma naseg Fude Sahinpasica – Pixi


                            Klokot – Muse i Pixi


                            Ulog – Neretva – Pixi


                            Rakitnica, Dzindino vrelo – Mirza Sahinpasic


                            Praca – Mirza Sahinpasic


                            Tarik Sahinpasic


                            Tarik


                            Povrsinska musica,


                            a ova mi lici na Podvodnu musicu


                            Kika, Muse, Pixi

                            :)

                            Teva
                            Participant
                              Post count: 8872

                              Iz albuma naseg Fude Sahinpasica – Pixi


                              Klokot – Muse i Pixi


                              Ulog – Neretva – Pixi


                              Rakitnica, Dzindino vrelo – Mirza Sahinpasic


                              Praca – Mirza Sahinpasic


                              Tarik Sahinpasic


                              Tarik


                              Povrsinska musica,


                              a ova mi lici na Podvodnu musicu


                              Kika, Muse, Pixi

                              :)

                              Teva
                              Participant
                                Post count: 8872

                                Iz albuma naseg Merdana Gakovica

                                Ljepote rijeke Zepe


                                Merdan na buku


                                Merdan i pastrmke

                                :)

                                Mare
                                Participant
                                  Post count: 1546

                                  :unsure:

                                Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 81 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.