Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 40 total)
  • Author
    Posts
  • Rule
    Participant
      Post count: 42

      Zar nije lijepo biti lovac

      Teva
      Participant
        Post count: 8872

        Ukrug s lijeva:

        1. rahmetli Nurija limar
        2. rahmetli Drina Vrazalica-sa pivom u ruci
        3. nevdi se
        4. neznam ime, kuca mu prva ispod elektricnog
        5. ?
        6. Sulejmen Vrazalica
        7. mescin Hakija Karahmet-Keri
        8. ?
        9. nevdi se
        10. Hajraga Tantula-imo nekad pripitomljena vuka

        Irfan-tekija
        Participant
          Post count: 681

          Role, ovaj u zelenom odjelu je Miralem Salihagic, Mirsin babo.

          Rule
          Participant
            Post count: 42

            Huso Makaš,Jusuf Makaš,Smajović,Čamđija Agan

            Teva
            Participant
              Post count: 8872

              Moj stari rahmetli


              Moj stari birvaktile-Sejdalija Cengic


              1. Moj stari: Sejdalija Cengic (sa sesirom)
              2. lijevo: stariji sin Hasana Causevica-Vilasa
              3. desno ? (neznam).
              :)

              Irfan-tekija
              Participant
                Post count: 681

                Role, Ovaj na slici je Mirsad (MIRSO) Causevic.
                Neznam ni ja kako se ovaj treci zvao.

                A ta LADA je bila mog ALIJE-rah, eno i krme na galeriji.

                Teva
                Participant
                  Post count: 8872

                  Moj tetic, lovac

                  Ne veze nas samo to sto su nas rodile dvije sestre nego je nasa, slobodno da kazem bratska, veza daleko dublja.
                  Pocinje tamo jos negdje pri mom rodjenju a kumovala je tome vjerovatno i njegova ljubav za lov i ribolov.
                  Muhamed Agic alijas Hulo
                  Kad sam se ja rodio on je imao vec petnestak godina i vec tada je bio kao clan nase porodice.
                  Tako je to bilo u to vrijeme i obilazila se famelija skoro svakodnevno. Sjecam se i sam ako bi se u igri sa rajom zadesi negdje u blizini Tekije onda bi svi onako djuntile svrati kod neke od mojih tetki da jedemo. Nije se tada puno zanovijetalo i samo bi tetke pitale od cega ce ko krisku, od marmelade ili kajmaka. Stigle bi kriske na tacni i vec bi letili iz avlije sa kriskama u rukama.
                  Tako je bilo i sa mojim teticom Muhamedom a on je jos uz to volio ici u lov i ribolov sa mojin starim, rahmetli. Tako dolazeci svakodnevno kod nas nekako je doslo samo po sebi da je dobio zaduzenje da se brine o meni i mojim burazerima. Ipak je najvise vremena posvecivo meni tako da nosim lijepe uspomene iz onog ranog djetinjstva kog mogu da se sjecam. Mojim odrastanjem je kasnije i on mene vodio sa sobom u ribolov. Kako on, tako i njegov mladji burazer Mesak.
                  Muhamed je bio majstor u musicarenju a i danas danile pravi dobre povrsinske musice na koje pastrmka mora da “uzme”.
                  Pored ribolova poceo se nekih godina baviti i lovom. Sa svojim burazom Meskom, bracom Vrazalice, Mujom i Srbetom, isli su sezonom svake nedjelje na Vrazalice rahmetli Drini i onda skupa u lov. Kako su se druzili i lovili skupa prije rata tako postase nerazdvojni ahbabi i suborci u zadnjoj srbo-cetnickoj agresiji na Bosnu…..
                  Moj tetic sada zivi svoje penzionerske dane, sa svojom hanumom Tanom, u Vogosci.
                  Kondor je sa nama na stranici.:)

                  Isjecak iz mog ratnog puta – Trovrh, decembra ’92
                  [color=#0000FF]…Kad sam se ispito sa svima povede me Muhamed sa sobom
                  uz stepeniste tornja.
                  Dok sam jos bio u Zepi sa njim sam se cuo.
                  Treba da mu pricam o roditeljima, zeni i kceri koje sam ostavio u Zepi.
                  Odmah mi je naso mjesto za spavanje,
                  i izvadio duboke cipele (one prave lovacke), ispod kreveta.
                  “Vidim slabo si obucen” veli i pruza mi bakandze.
                  “Sta ces ti” pitam ga.
                  “Imam ja sebi” veli pokazujuci na svoje noge.
                  Jos je izvadio iz sanduka, ispod kreveta dvije rucne bombe,
                  i pruzio mi ih…[/color]

                  Kad sam ga sreo u decembru ’92 na Trovrhu nije bio ovako dobro obucen i umjesto lovare u rukama je imo mitraljez…..B)


                  Lovac Hulo
                  :)

                  Mustafa
                  Participant
                    Post count: 8282
                    Mustafa
                    Participant
                      Post count: 8282

                      Evo jos jedne stare slike koja mi je poslana za postavljanje. Posto se radi o jako staroj slici ja cu odmah napisati o cemu se radi jer vjerujem da je jako mali broj onih koji bi prepoznali osobe sa slike.

                      Slika je iz 1956.godine iz lova u selu Socice. Na slici su pokojni Pero Kosoric i rahmetli Nusret Hasecic.

                      Mustafa
                      Participant
                        Post count: 8282

                        slika od prosle godine na otvaranju lovne sezone na gorazdanskom ratistu najuspjesniji bio Mico Zepljak

                        Rule
                        Participant
                          Post count: 42

                          Prača,Januar 2003.g

                          Teva
                          Participant
                            Post count: 8872

                            Salko Mehmedovic. :)

                            Teva
                            Participant
                              Post count: 8872
                              mirsad_d
                              Participant
                                Post count: 4000
                                mirsad_d
                                Participant
                                  Post count: 4000

                                  PLANINSKO LOVIŠTE “SJEMEĆ” ROGATICA

                                  • OPŠTI PODACI O LOVIŠTU
                                  • Rješenjem Ministarstva poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede RS (sl.glasnik RS.br.29/96) ustanovljeno je lovište «Sjemeć» Rogatica i ugovorom iz 2002 god.predato na upravljanje i gazdovanje javnom preduzeću šumarstva Šume Republike Srpske Šumskom gazdinstvu «Sjemeć» Rogatica,kao korisniku lovišta.Šumsko gazdinstvo «Sjemeć» je članica Lovačkog saveza RS,a ovim lovištem gazduje od 1972 god.Ukupna površina lovišta «Sjemeć» iznosi 22360 hektara od čega na nelovnu površinu otpada 1000 hektara.
                                  • Nadmorska visina lovišta kreće se od 291-1527m.Lovište «Sjemeć» je smješteno na sjeveroistočnom dijelu opštine Rogatica,pa zauzima trećinu rogatičkog ŠPP i ne izlazi van opštinskih granica.Sa istočne strane lovište graniči rijekom Drinom,na jugu planinom Ivicom prema višegradskoj opštini,sa zapadne strane lovište Rogatica koje odvaja javni put Međeđa-Pešurići,Mrkonjići-Budeta-Danilov lager i sa sjevera područjem opština Han Pijesak,Milići i Srebrenica.
                                  • Prema geografskom položaju lovište «Sjemeć» se prostire između 19° 3´i 19º 13´ istočne geografske dužine po griniču i 43º 46´ i 43º 57´ sjeverne geografske širine. Granice lovišta su uglavnom prirodne.
                                  • Klima je umjereno kontinentalna,nešto blaža u kanjonu rijeke Drine,i oštrija na boričko sjemećkoj visoravni.Godišnji raspored padavina je prilično ujednačen.Najniža temperatura iznosi -26ºC,a najviša +34ºC.Lovište «Sjemeć»je planinsko lovište obraslo visokom šumom četinara,a u nekim dijelovima niskim izdanačkim šumama i šikarama.
                                  ZAŠTIĆENA DIVLJAČ
                                  Vrsta divljači Površina staništa Bonitet Kapacitet
                                  srneća 18.160 I 543
                                  zečja 21.160 II 950
                                  divokozja 6.000 II 60
                                  medvjeđa 15.000 II 30
                                  NEZAŠTIĆENA DIVLJAČ
                                  Vrsta divljači Površina staništa Bonitet Kapacitet
                                  divlja svinja 21.160 – 350
                                  vuk 21.160 – 4

                                  LOVAČKA KUĆA “BARAKOVE VRTAČE”


                                  LOVAČKA KUĆA U KRUGU RJŠ “SJEMEĆ”
                                  Lovačke kuće se nalaze na veoma atraktivnim mjestima i to,jedna u Sjemeću u krugu RJŠ «Sjemeć»,a druga u sredini lovišta u mjestu zvanom «Barakove vrtače»28 km udaljenom od Rogatice, do kojeg se dolazi vozilom

                                  Struktura sveukupne površine lovišta prema kategorijama zemljišta

                                  Lovište raspolaže i drugim lovno-tehničkim i lovno-uzgojnim objektima.
                                  Visoke zatvorene čeke propisno i udobno uređene (ima ih 3) postavljene su na najprikladnijim mjestima.U lovištu se nalazi i veći broj otvorenih čeka takođe postavljenih na dobrim mjestima,kao i hranilišta,solila i pojilišta.


                                  ZATVORENA ČEKA


                                  HRANILIŠTE ZA DLAKAVU DIVLJAČ


                                  SOLILO

                                  STANJE LOVNO-UZGOJNIH I LOVNO-TEHNIČKIH OBJEKATA U LOVIŠTU “SJEMEĆ”
                                  LOVNO-UZGOJNI OBJEKTI
                                  Hranilište za dlakavu divljač 62 kom.
                                  Solilo 35 kom.
                                  LOVNO-TEHNIČKI OBJEKTI
                                  Pojilište 57 kom.
                                  Lovačka kuća 2 kom.
                                  Zatvorena čeka 4 kom.
                                  Otvorena čeka 35 kom.

                                Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 40 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.