Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 16 total)
  • Author
    Posts
  • Anonymous
      Post count: 2088

      Cini mi se mjesec Ramazana pocinje,samo sto vise nije pomalo tuzno.
      Ovaj nas praznik da provedemo i ispostimo,ko nekada nasi stari,da se ne zaboravi odakle smo,vratiti se onome cemu pripadamo…Twin Peaks

      Anonymous
        Post count: 2088

        Ramazan Serif Mubarek Olsun svima

        Anonymous
          Post count: 2088

          EVO JA PREBACUJEM SVOJ POST OVDJE KOD SEKIJA DA BUDE NA JEDNOM MJESTU

          Sutra pocinje Ramazan.
          Zelim svim muslimanima svijeta a posebno mojim Rogaticanima ma gdje bili da cestitam Ramazan, RAMAZAN SERIF MUBAREK OLSUN!
          Da ispostite u zdravlju i rahatluku i provedete ga u ibadetu.
          Ponovo va prenosim sa portala HORDI I PITARA neke postove na temu Ramazan i drugu, Markale;

          RAMAZAN

          Svim muslimanima cijelog svijeta, a posebno navijačima fc sarajeva islamske vjeroispovjesti od srca RAMAZAN ŠERIF MUBAREK OLSUN, da dane ramazana provedu u zdravlju i rahatluku uljepšane ibadetima Allahu dž.š.

          ALA RAZIULOSUM !
          SENDE RAMAZAN SERIF MUBAREK OLSUM!!!!!!

          Ramazan serif mubarek olsun. Postacima da ga isposte u zdravlju i ibadetu a onima koji ne poste da se uz Ramazan ne grijese, iako je vec grijeh ako se ne poste, al, neise. Zelim nam svima da utakmice koje igramo u ovom mubarek mjesecu sve budu u nasu korist.(JA)

          I da što više dana ispostimo

          MARKALE

          Nakon 5. februara 1994. godine kada je granata na sarajevskim Markalama usmrtila 68 i ranila 144 naših sugrađana desio se i drugi masakr na istom mjestu 28. augusta 1995. u 11:00 sati ujutru. Pet ispaljenih granata usmrtilo je 37 ljudi, dok je 90 ranjeno. Bila je to kap u bujici koja je tih dana agresije preljevala čašu elementarnog morala međunarodne zajednice. Iako blaga, vojna intervencija NATO i UNPROFOR-ovih snaga pretvorila je četnike u male miševe koji su ipak ugrabili posljednju šansu da im svijet pokloni genocidom očišćene dijelove Bosne i Hercegovine.
          Istina je jedna i kaže da je u sarajevskom masakru VRS i JNA tokom opsade Sarajeva usmrtila 11.000 ljudi među kojima je bilo 1.601. dijete, a da im se 50.000 Sarajlija ‘izvuklo’ sa težim i lakšim ranama. Za 1.425 dana opsade na Sarajevo dnevno je u prosjeku padalo 329 granata. Statistika je čak zabilježila da su 22. jula 1993. srpske snage napravile rekorde ispalivši 3.777 paljenih granata. Umjesto laži kojima se hrane vrijeme je da počnu da razmišljaju da svaku svoju granatu pojedinačno okaju. Kada taj proces krene u znak dobre volje ću im halaliti one dvije koje su pale u moju avliju jer hvala Bogu svakako nisu nikog ranile i ubile. Bojim se da ih je ipak mnogo koje se ne mogu oprostiti i uz najbolju želju što je bez sumnje bio cilj onih koji nas i danas ubjeđuju da je zajednički život u Bosni nemoguć. Na veliku žalost velikosrba, najveći broj žrtava ipak i nakon svega što su im kreatori RS-a učinili, misli da je moguć.

          NIKAD ZABORAVITI, NIKAD OPROSTITI !!!

          Neka im Allah oprosti. Ja nisam toliki vjernik (a vjernik sam) da bih im mogao oprostiti i zaboraviti. Samo zelim da se sledecih 100 godina radjaju coravi i sakati da i na ovom, dunjaluckom svijetu, ispate grijehe svoje. Na onom ce ispatiti sigurno.(ponovo ja)

          Neka im dragi Bog da svako dobro na onom svijetu. Nema pravde na dunjaluku koja može kazniti one koji su uradili ovakva zlodjela, to samo Bog može pravedno osuditi. Nama ostaje da im se sjetimo i da dušmanima ovo nikad ne zaboravimo.

          vjecni rahmet svim poginulim muslimanima na Markalama, pripadnicima ostalih vjeroispovjesti poginulim na Markalama vjecna slava!
          BOSNA I HERCEGOVINA VAS NIKADA NECE ZABORAVITI!

          Rahmet i pokoj im dusama Crying or Very Sad

          Mustafa
          Participant
            Post count: 8282
            Mustafa
            Participant
              Post count: 8282

              28.08.2008.

              Na Fakultetu islamskih nauka (FIN) je 20. avgusta održana sjednica Savjeta reisu-l-uleme, na kojoj je usvojena Ramazanska poruka, koju će hatibi u svim džamijama u BiH i dijaspori pročitati sutra, 29. avgusta.

              Savjet reisu-l-uleme Islamske zajednice (IZ) u BiH, kojeg, prema Ustavu IZ, čine reisu-l-ulema, zamjenik reisu-l-uleme, dekan FIN-a i muftije, sastaje se u slučaju potrebe da se muslimanima saopći važna poruka, javila je MINA.

              Prvi put Savjet se sastao 7. marta 2000. godine, povodom hadža, i tom prilikom je usvojio Izjavu o moralnoj obavezi, a drugi put povodom vojne intervencije SAD i Velike Britanije na Irak, 20. marta 2003. godine.

              Treći put Savjet se sastao u Zenici 9. februara 2008. godine, povodom napada na zakonom utvrđena vjerska prava, posebno pravo na predškolski vjerski odgoj, dok je četvrta sjedenica Savjeta održana 20. avgusta 2008. godine, sazvana povodom važnosti povijesnog trenutka za muslimane da budu kooperativni i jedinstveni na zajedničkom putu do željenog cilja.

              Reisova poruka povodom ramazana 1429/2008. godine

              – Polazeći od kur’anskog načela da ‘su vjernici braća, te od kur’anske naredbe da ‘se muslimani uvijek drže zajedno’, kao i od kur’anske zabrane da ‘muslimani ne budu kao oni koji su se razišli i podijelili nakon što im je sve postalo jasno’ , te od kur’anskog upozorenja ‘da se muslimani međusobno ne isključuju, jer će im se tako uspjeh pretvoriti u poraz’ i od kur’anskog poziva da ‘među muslimanima uvijek bude jedna grupa ljudi koja će pozivati na dobro’;

              Nadalje polazeći od sunnetskog načela da ‘je vjernik vjerniku kao zgrada koja čvrsto stoji’, te od sunnetskog učenja da ‘čovjek nema vjere dok ne bude volio svom bratu ono što voli samome sebi’, kao i od sunnetskog upozorenja muslimanima da ‘se ne razilaze, jer oni koji su se razišli prije njih, propali su’ i od sunnetske naredbe da ‘muslimani budu predani zajedničkom dobru nasuprot ličnog interesa’;

              Uvažavajući ustavno načelo IZ u BiH da je institucija reisu-l-uleme ‘simbol jedinstva dina i ummeta’, te naglašavajući islamsku tradiciju Bošnjaka da ‘sloga kuću gradi a nesloga kuću razgrađuje’;

              Osjećajući se pozvanim i odgovornim da ukaže na pojave koje kod muslimana izazivaju nemir;

              Izražavajući zabrinutost zbog ne postojanja jedinstva oko bitnih pitanja za opstanak i razvoj naroda i države;

              Vjerujući u blagodati mubarek Ramazana i učeći iskreno dovu da nam Allah Uzvišeni omili jedinstvo na Božjem putu istine i pravde, Savjet reisu-l-uleme IZ u BiH, kojeg čine reisu-l-ulemea, zamjenik reisu-l-uleme, dekan Fakulteta islamskih nauka i sve muftije na dan 19. šabana 1429, odnosno 20. avgusta 2008. godine, objavljuje:

              Ramazanska poruka

              Mubarek Ramazan je najbolje vrijeme a post je najbolji način da se osnaži muslimansko bratstvo kroz savladavanje pojedinačnog ega i osobnog interesa što slabi sposobnost Zajednice. „Primjer bratstva muslimana je kao jedno tijelo u ljubavi, samilosti i suosjećanju pa kada je jedan dio bolestan cijelo tijelo pati od nesanice i groznice” – kaže Alejhisselam. Bratstvo u vjeri je blagodat koja se očituje u međusobnom pomaganju na dobrom putu. Graditi, razvijati i čuvati bratstvo muslimana u različitosti je farz svakom muslimanu i muslimanki.

              Jedinstvo sudbine je prednost koja se očituje u međusobnom dogovaranju na putu do zajedničkog cilja. Jedinstvo u različitosti mišljenja je bogatstvo koje snaži Zajednicu. Isto tako, jedinstvo u različitim mogućnostima je pravi put koji drži zajednicu na okupu oko sudbonosnih pitanja za opstanak i napredak.

              Slobodno i pošteno dogovaranje je uvjet za jedinstvo riječi i djela. Zato se kaže, nemoj ići ispred mene, jer ne znam hoću li te slijediti. Nemoj ići iza mene, jer ne znam hoću li te voditi. Već budi uvijek uz mene, jer znam da te uvijek trebam. Alejehisselam kaže: – Allah je uz čovjeka sve dok je čovjek uz svog brata!

              Nema jedinstva bez pravde i međuljudskog povjerenja. Pravda donosi jedinstvo, kao što odgoj i obrazovanje doprinose pravdi. Da bi ljudi bili sposobni da aktivno sudjeluju u izgradnji društva i države, potrebno je da budu na takvom stupnju obrazovanja koje im omogućava da razumiju pitanja s kojima se suočava njihova zemlja. Potrebno je omogućiti razvoj društvene pravde i jednakopravnosti, a ne pustiti da se neki nezakonito bogate, dok drugi pate zbog siromaštva. Postoji način da se ljudi oslobode od bijede i siromaštva.

              Svi ljudi treba da imaju jednaku priliku u društvu i svima mora biti dostupno elementarno obrazovanje i nužno zdravstveno osiguranje. U demokratskom društvu pravosuđe mora biti pošteno i neovisno od politike ličnih interesa i isključivih političkih ideologija. Pravedni zakoni se ne donose da bi se kršili, već da bi se štitila ljudska prava na život, vjeru, slobodu, imetak i čast.

              Nema jedinstva bez jasne vizije budućnosti. Nije mudro stalno mijenjati glavne pravce u politici tako da narod ostaje u nedoumici gdje treba da ide. Mora postojati vizija naše budućnosti oko koje nema neslaganja. Jer, narod koji nema viziju za svoj opstank i razvoj, osuđen je na propadanje. Sudbina bošnjačkog naroda, ne samo u Bosni i Hercegovini, već ma gdje Bošnjaci bili nije u nadmoćnosti pojedinca i njegovoj ličnoj ambiciji, već u našoj pojedinačnoj sposobnosti da budemo neodvojivi dio cjeline koja zna šta hoće, koja može kad hoće, uz Allahovu pomoć, i koja je jedinstvena u hodu prema jasno određenom cilju.

              – Rukovovodeći se izrekom Hazreti Alije: – Najupućeniji čovjek u duh vremena je onaj kojeg ne iznenađuju događaji njegovog vremena, Savjet reisu-l-uleme poziva sve misleće ljude u bošnjačkom narodu da ih „događaji ne iznenađuju, već da se aktivno uključe u definiranju smisla naše sloge i osmišljavanju naših različitosti u jedinstvu vizije za našu bolju budućnost.

              Savjet reisu-l-uleme posebno apelira na imame, hatibe, muallime i vaize da svojom riječju i djelom budu najbolji primjer jedinstva muslimana, posebno u mubarek mjescu Ramazanu.

              Savjet reisu-l-uleme poziva muslimane u domovini i dijaspori da zajednički učimo ovu dovu:

              Allahu Svemogući, neka ramazanski ibadeti osnaže u nama volju za istinom, pravdom i međusobnim povjerenjem. Osposobi nas, Bože, da volimo brata i da mu oprostimo ako je prema nama grijeh počinio. I obdari nas, Bože, snagom da od brata oprost tražimo ako smo mi prema njemu pogriješili.

              Allahu Sveznajući, pouči nas da vidimo dobro koje je ispred nas a ne zlo koje je iza nas. Nauči nas da govorimo lijepe riječi jedni drugima. Uputi nas, Bože, da nađemo otvoreni put do srca našega brata. Pokaži nam, Bože, znak Tvoje milosti koja će nas voditi do milosti našega brata.

              Allahu Plemeniti, daj da iz tvrdih srca naših poteče bratska ljubav kao što daješ da iz tvrdog kamena voda teće. Osvjetli nam, Bože, um mudršću koja će nas voditi do hrabrog i istinskog povjerenja. Jer mi znamo da si Ti zadovoljan da živimo u slozi i ljubavi. Ti nisi zadovoljan da živimo u mržnji i zavađi. Allahu Milostivi, obaspi nas bereketom Tvoje milosti, Tvoje upute i Tvojeg oprosta kojeg si obećao onima koji se raduju u ibadetima mjeseca Ramazana. Amin!”.

              ponekad ovdje
              Participant
                Post count: 1139
                Teva
                Participant
                  Post count: 8872

                  Web imas slicnu al nemas ovakvu u arhivi.
                  Obratite paznju na sliku desno dole, na dzamiju i auta.

                  RAMAZAN SERIF MUBAREK OLSUN
                  Dragi moji gdje god bili…..:)

                  :) :) :)

                  Kaza
                  Keymaster
                    Post count: 6138
                    Anonymous
                      Post count: 2088

                      Evo kako poceh,danas na 27.noc,polahko onako kako je i dosao,ide jos jedan Ramazan u nizu,koji me je naucio necem dobrom,a nadam se i dolazeci ako Bog da….Twin Peaks

                      mirsad_d
                      Participant
                        Post count: 4000

                        mirsad_d
                        Participant
                          Post count: 4000
                          Sedina
                          Participant
                            Post count: 161

                            Svima od srca da pozelim mubarek mjesec Ramazan.

                            emira-tekija
                            Participant
                              Post count: 327

                              RAMAZAN ŠERIF MUBAREK OLSUN od srca vam zelim gdje god da ste
                              OLAZAK RAMAZANA

                              Ibn Abbas, r.a., je čuo Vjerovjesnika, s.a.v.s., da kaže: Uistinu se Džennet svake godine ukrašava i dotjeruje, zbog dolaska ramazana. Kada nastupi prva noć ovog mjeseca, ispod Arša puhne vjetar, koji se zove Musire, zadrhti lišće na džennetskom drveću i zaigraju halke na džennetskim kapijama. Od toga nastaje takav ton da ljepši od njega nije niko čuo. Pojave se džennetske hurije, poredaju se po džennetskim uzvisinama i poviču: „Ima li zaručnika i mušterija koji će biti prosci kod Allaha i oženiti se nama? Ridvane, koja je ovo noć?” On im se odazove i kaže: „Ljepotice, ovo je prva noć ramazana. ” Uzvišeni Allah naredi: „Ridvane, otvori džennetske kapije postačima iz ummeta Muhammeda, s.a.v.s. ” Onda se obrati Džibrilu: „Džibrile, spusti se na zemlju i okuj i sveži u lance šejtanske otpadnike, a onda ih baci u morske dubine, kako ne bi mogli da zavode sljedbenike Mog miljenika Muhammeda, s.a.v.s., i kako im ne bi kvarili njihova posta.” Allah svake ramazanske noći pozove tri puta: „Ima li nekoga da traži nešto, pa da mu to dam? Ima li pokajnika kome ću pokajanje primiti? Ima li nekoga ko traži oprosta, da mu oprostim?” Onda kaže: „Ko će ponuditi i posuditi dugoročni dug, koji je vrijedan, nekome ko će podmiriti taj dug i neće nanijeti nikakve nepravde? “Allah svaki dan ramazana oslobodi, prilikom iftara, milion ljudi od Džehennema, i to one koji s u ga zaslužili. Uoči petka i petkom, svakog sata oslobodi džehennemske patnje milion onih koji su zaslužili Džehennem. Zadnji dan ramazana oslobodi džehennemskog azaba onoliko ljudi koliko je oslobodio od početka ramazana do tada. Kada nastupi Lejletu-l-kadr, Allah naredi Džibrilu da se spusti u grupi meleka na zemlju. Nosi zelenu zastavu, koju usadi na krov Kabe. Džibril ima šest stotina krila, od kojih dva širi samo u noći kadra. Tu noć ih raširi i prekrije njima i istok i zapad. Džibril razašalje meleke i na istok i na zapad i oni selame svakog čovjeka kojeg zateknu da sjedi ili stojeći ibadet čini, svakog klanjača i onoga što Allaha spominje. Oni se rukuju s njima i aminuju na njihove dove. To traje sve do izlaska sunca. Kada izađe sunce, Džibril poviče: „Meleki, polazak, polazak!” Oni odgovore: „Džibrile, što je Allah uradio za potrebe vjernika iz Muhammedovog, s.a.v.s., ummeta?” On im kaže: „Allah ih je pogledao i oprostio svima, osim četverici.” Meleki će pitati: „Koji su oni? ” On će im odgovoriti: „Notornom alkoholičaru, neposlušnom i nezahvalnom svojim roditeljima, onome ko ne održava rodbinsku vezu i mušahinu. ” Ashabi su pitali: „Allahov Poslaniče, a ko je mušahin?” On reče: To je onaj koji ne govori s bratom muslimanom više od tri dana. Noć uoči bajrama se naziva noć nagrade. Kada osvane bajram, meleki budu razaslati u svaku oblast zemlje i svaku pokrajinu. Spuste se na zemlju i budu u svakoj ulici. Dozivaju glasom koji čuju sva stvorenja osim džina i ljudi: „Muhammedov ummete, izađite Plemenitom Gospodaru Koji obilno nagrađuje i Koji prašta velike grijehe. ” Kada ljudi zauzmu mjesta u džamijama i na musallama, Uzvišeni Allah kaže: „Meleki Moji, koja je nagrada najamniku ako dobro uradi svoj posao za koji je unajmljen? Meleki odgovore: „Bože naš i Gospodaru, njegova nagrada treba da mu bude pravedno isplaćena.” Allah kaže: „Vas uzimam za svjedoke, meleki Moji, da sam im, za njihov post i njihovo klanjanje, odredio nagradu – Moje zadovoljstvo i oprost.” Onda Allah kaže: „Robovi Moji, tražite od Mene. Tako Mi Moje veličine i uznositosti, danas nećete ništa zatražiti od Mene, bilo da tražite za svoju vjeru ili dunjaluk, a da vam to neću i dati.”

                              mirsad_d
                              Participant
                                Post count: 4000

                                Ramazanska čestitka reisa Cerića

                                Reisu-l-ulema Mustafa Cerić danas je uputio ramazansku čestitku, javila je MINA.

                                Reisu-l-ulema Mustafa Cerić “Draga braćo i sestre, danas sa zalskom sunca, nastaje prvi dan mjeseca ramazana u 1430. hidžretskoj, odnosno 2009. miladskoj godini.
                                Ramazan je mubarek mjesec zato što je u njemu propisan post:

                                “Vi koji ste se pouzdali u Božiju miolost, propisuje vam se post kao što je bio propisan i onima prije vas da biste se zaštitili – (Bakare, 179). Dakle, ibadet posta je zaštita od svega što čovjeka udaljava od Boga i čovjeka. Mubarek ramazan je vrijeme u kojem se najsnažnije očituje osobna pobožnost svakog čovjeka za koju Uzvišeni Allah kaže da se ne može mjeriti ni s jednom ovodunjalučkom vrijednosti.

                                Ramazan nas uči samopoštovanju duše u njezinoj želji da nadjača tjelesne strasti. Ramazan nas uči samopouzdanju ljudske ličnosti u njezinoj želji da živi u moralu. Ramazan nas uči poštovanju prema čovjeku u njegovoj želji da živi u miru i sreći.

                                Zato je sretan onaj koji se u ramazanu odazove Allahovom pozivu da u postu nađe mir sa sobom i sa svijetom, da nađe ljubav prema Bogu i prema čovjeku-komšiji.

                                Braćo i sestre, dok budete postili nemojte zaboraviti slabe i nemoćne oko sebe, jer glavni smisao ibadeta posta je da kod nas probudu suojećanje prema onima koji su gladni, koji trebaju našu ljubav i pažnju.

                                S uvjerenjem da će nam mjesec ramzan donijeti Allahovu milost i oprost, od srca svim muslimanima i muslimankama u domovini i dijaspori želim sretne i berićetne mubarek dane ramazana, Ramazan šerif mubarek olsun!

                                Fena

                                ponekad ovdje
                                Participant
                                  Post count: 1139


                                  Svim clanovima i posjetiocima nase stranice od srca zelim ugodne i lijepe ramazanske dane, da ih provedu u miru, ljubavi i blagosti zajedno sa svojim najdrazim.

                                  RAMAZAN SERIF MUBAREK OLSUN!

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 16 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.