Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 28 total)
  • Author
    Posts
  • Teva
    Participant
      Post count: 8872

      NAPOMENA:
      Tema prenesena ovdje, ORIGINAL se nalazi na staroj stranici na istom mjestu, pod istom temom.
      Teva

      PRVI MAJ ’90 — PRVI MAJ ’08
      ( Mom dragom jaranu, rahmetli Edhemu (Sulejmen) Bogilovic – Edi, koji je i sam dio ove price).

      Onog momenta kad mi je prije neki mjesec zazvonio telefon i sa druge strane se javio Sef, znao sam da treba da ucinim nesto i pokusam da okupim “staru” raju i da napravimo jednu dobru festu, festu ko nekad.
      Pomislio sam da bi bilo najbolje da se to desi u ljeto 2008, kada budem ponovo u Bosni na odmoru.
      Sef me zvao tada da mi kaze da je doso do Cd-a sa starim slikama, da na njima ima i mog Cajeta rahmetli, i da me pita na koji nacin da mi to dostavi.
      Cd sa slikama mi je donio moj prijatelj Galib i vec se neko vrijeme nalaze postavljene na nasoj stranici.
      Tad sam shvatio da je proslo malo duze vremena da se nismo vidili i da to vise ne smije da se desi.
      I ne samo vidjenje sa Sefom nego i sa ostalom rajom u Bosni, a po mogucnosti i onima koji su, ko i ja, razbacani po bijelom svijetu…..

      Par mjeseci poslije toga dobih poruku na mobitel, iz Bosne, na kojoj je stajalo:
      “Dje si ba jarane, haj na pivu, evo me kod Fude na Grbavici”.
      Broj mobitela mi nepoznat i pocnem da razmisljam ko bi mogo biti.
      Tamam dumam kad opet poruka:
      “Sjecas li se Prvog maja 1990, sad bi mogo znati ko je”.
      Tog momenta sam znao jedno.
      Okupljanje “stare” raje, za Prvi maj 2008, negdje kod ili u Sarajevu.
      Ko bi mogo biti ?
      Dine, Nane, Zapa, Cober, Hadzija, Pekar….., il’ mozda neko od zenske raje ?
      Ne oklijevajuci posaljem povratnu poruku:
      “Reci Fudi da okrecemo janjca za Prvi maj”.
      Onda slijedi jos jedna poruka sa one strane:
      “Imal mene u tom janjetu” ???
      Skopam telefon i okrenem broj mobitela i cim je uspostavljena veza kazem (neznajuci jos tacno ko je sa one strane):
      “Naravno da ima”.
      I onda mi se javi Saudin Pekusic – Pekar, sin Hasanov, sa Ceste.

      A sva prica pocinje dan uoci Prvog maja 1990, tacnije 30 aprila 1990 tacno u 10:40 (dvajes do jedanes) ujutro, na porodilistu bolnice u Rogatici.
      Rodio se jos jedan rogaticanin, moj sin Dzenis……….

      Nastavak slijedi……

      Teva
      Participant
        Post count: 8872

        Prvi maj ’90

        Nesto razmisljam, s obzirom da je vecina “stare raje” sada porodicna, da mozda pomjerimo Prvomajsku festu za nedjelju 04. maja.
        Ima jos dosta vremena tako da jos nista nije zvanicno.
        Potrudicu se uz pomoc nekih od stare raje da kontaktiramo sto vise raje, tako da cu ja krajem marta izaci sa spiskom onih koji ce biti prisutni na uranku.
        Festa ce biti otvorenog tipa sto znaci da svi oni koji bi rado bili prisutni su odmah i pozvani i dobrodosli na festu.
        “Sto nas je vise to bolje” i naravno zabavnije.
        Ovo je ujedno i pozivnica svoj raji sa stranice.
        Pokusacemo da se festa odrzi negdje na nekoj vikendici kod Sarajeva ili eventualno nekoj kuci na periferiji……

        …….A prvomajska prica iz ’90 ide ovako:

        Ponedjeljak je, ako se dobro sjecam, 30 april ’90.
        Neradni dan, jer je po nasim obicajima sastavljen vikend i Prvi maj.
        Nervozno hodam ispred porodilista i cekam.
        Po prvi put trebam da postanem otac.
        Ne razmisljam puno ali ko i svaki Bosnjo nadam se da ce biti sin.
        Izlazi doktor ginekolog Nihad i saopstava mi, na samo njemu svojstven nacin, da sam dobio sina.
        Rijec je malo bezobrazna pa je necu spomenuti.
        Odlazim kuci da radosnu vijest podijelim sa mojim ukucanima.
        Naravno svi smo sretni i radosni….
        Popodne se nalazim sa mojim jaranima: Fudom, Edom A.r., Pekarom…… i sa nekima od Motora….., da proslavimo.
        Slavlje pocinje u “Topliku”, gdje i izlazi vecina raje kojoj je zajednicki nacin zivljenja i naravno muzika koja se slusa.
        Vecina raje su rockeri mada ima i metalaca i onih malo umjerenijih i slobodno da kazem ozbiljnijih.
        Mada nas ima koji imamo dvajes i neku jos smo “neozbiljni” i zivot shvatamo kao jednu veliku zabavu i samo mislimo na dobar provod.
        Opusti se i uzivaj.
        Da ne bi doslo do zabune, zbog naseg imidza, naravno vecina nas ima vec dugogodisnje radno iskustvo.
        Boze mili kako to lijepa vremena bijahose.
        Radost bilo kog od nas bila je kao i nasa licna i radovali smo se svi skupa.
        Bijahose to godine kada nismo znali za zavist i pakost.
        Tu zivotnu gorcinu ce covjek osjetiti tek koju godinu kasnije.
        Najbitnije je da za nas vazi ona:
        Jednom raja – uvijek raja,
        i danas danile je tako sucur Allahu.

        U neko doba smo se razisli.
        Ja kuci na spavanje, a prva trojica nabrojanih takodje kuci ali nakratko.
        Samo da se zaprte vec napakovanim rancevima i pravac Pticijak.
        Sutra je ipak Prvi maj.
        Stari obicaj u nasoj Rogatici, kao sto je vec do sada spominjano, bijase da je Prvomajski uranak pocinjo vec navece poslije izlazaka.
        Umjesto u krevet na Pticijak, lozenje vatre, postavljanje satora i onda dernek.
        Poznate velike Prvomajske vatre su vec zapaljene u prvim vecernjim satima i bice zhara do dvatri dana kasnije.
        Najveca je steta sto se zhar tih vatri ne moze koristiti za pecenje raznjeva jer su gorele i kamionske gume i ne bi pecenje mirisalo fino.
        Mogu samo zamisliti kako su moji jarani, u onakom stanju, uspjeli naloziti vatru i razapeti sator.

        Probudio sam se rano ujutro i kreno pravac Pticijak uz Nisane.
        Dogovor je bio da cu ih naci u Drugom (hrastovom) sumarku.
        Na nisanima sam se malo odmorio i razgledo okolo Rogatice i primijetio vatre na sve strane.
        Rogatica slavi i ovaj Prvi maj ’90 masovno.
        Nastavio sam preko Hapinog prema Velikom igralistu koje se nalazi iznad Bandere, i dalje kroz ono sto je nekad bio Prvi sumarak.
        Nema ga vise jer su ga oni koji su napravili kuce iskrcili skroz.
        Bio je to ljeskov sumarak i tu smo uvijek brali ljeljke i pravili “luk i strijele”.
        Narod je tu sjeko i pritke za buraniju.
        U njemu su bile uvijek i jazavicije jazbine, a tu smo vadili i “sigu” od koje smo pravili razne predmete.
        Naprimjer pistolje a na plocama smo urezivali i crteze za skolu (likovno).
        Dalje sam se popeo kroz vocnjak i uso hrastovi sumarak.
        Bilo je nekoliko drustava ali “mojih” nema.
        Pito sam i rekose mi da su oni iza sumarka.
        Naso sam ih tamo ispod onih jasika na cijim su se stablima upisivala pocetna slova dvoje zaljubljenih uokvirena srcem.
        Pogodno mjesto jer si zaklonjen od pogleda a ima i dobar bunar hladne vode.
        Naravno kad sam se pojavio nastala je halabuka, vika i galama.
        Svi su tu i muski i zenske samo nevidim Edu.
        Edu sam naso u satoru kako spava i izvuko ga za noge napolje.
        Poslije dva fildzana kahve razbudio se.
        Posjedili smo jos neko vrijeme i krenuli da obavimo jucasnji dogovor.
        Naravno jedan par je osto da cuva stvari, ali im i nije bilo bas mrsko.

        Mi ce mo pravac bolnice da obidjemo juce rodjenog mog sina i njegovu mamu.
        Otisli smo prvo preko Zakule u Kruscicu.
        Prvi je maj neradni dan ali znamo da je radnja Asima Vrazalice otvorena i to haman jedina u gradu.
        Nasli smo Aska za pultom i kupili nesto slatkisa, par gustih sokova i voca.
        Usput iduci uz Kruscicu prema bolnici smo otkinuli cvijeca iz avlija.
        Mozda i nije bilo u redu to sa cvijecem, ali tada nam je to bilo normalno i sastavni dio zabave.
        Cijelo vrijeme smo se zabavljali, derali i mahnitali ko kake budale.
        Sada kad ponekad sretnem omladinu da se tako zeza samo uz osmijeh kazem:
        “Ja budala majko mila” i vratim se sjecanjima u ta lijepa bezbrizna vremena.
        Stajali smo ispod prozora porodilista i cekali da vidimo malog Cengica.
        Utisavali smo jedni druge da ne pravimo galamu zbog drugih porodilja i novorodjenih malih Rogaticana.
        Nismo se dugo zadrzali.
        Predali smo babici darove i krenuli nazad put Pticijaka.

        Za mene je to bio najljepsi Prvi maj u mom zivotu, i
        uvijek sa ponosom gledam u mog sina Dzenisa koji ce ove godine uoci samog Prvog maja ako Bog da napuniti 18 (osamnes) godina……..

        Teva
        Participant
          Post count: 8872

          OBAVJESTENJE:

          Prvomajska Festa raje ce biti u SUBOTU 03. maja. ’08

          To je odluceno u mojim kontaktima sa rajom u Bosni.
          Moj prijedlog da to bude negdje na nekoj vikendici ili kod neke kuce na periferiji Sarajeva nije proso.
          Nasa Rogaticka Sarajcad su da to bude negdje cisto u prirodi.

          Glavni koordinatori uranka su Alem Hasecic i Sef Zagorica, i oni ce se pobrinuti o svemu kao i za obavjestenje sto vise raje.

          Ja ovim putem pozivam sviju da prisustvuju ovom posebnom uranku.
          Moto uranka je: STO NAS JE VISE TO LJEPSE I ZABAVNIJE

          Mene mozete kontaktirati od 26 aprila na moj tel u Hadzicima: 033 421 323.
          Najbolje zvati uvece jer sam onda sigurno kuci,
          a potrudicu se da postavim ovdje u ovoj temi vise detalja.:)

          Teva
          Participant
            Post count: 8872

            Jos jednom da uputim pozivnicu svima (bas svima) koji su u mogucnosti i rado zele da prisustvuju festi okupljanja Rogaticke raje.
            Jedini uslov i obaveza je da se dodje praznog stomaka jer dok se bude vrtilo sta na raznju, bacice se nesta i na lopatu.
            U to ne treba sumnjati jer je glavni izvodjac Hasecic, a malo je ko umijo oko toga ko oni.:)

            Ja cu se jos pobrinuti da Irfu i Pitara licno pozovem i stavim ih pod svoju zastitu, jer se bojim da ce Gracancad opet biti u velikoj vecini…..B)

            Zambi, neovisno da li ce Irfi uspjeti da me ubijedi da dodjem u Rogaticu i ti bi mogo doci na ovu festu.;)

            ZNACI SUBOTA 3 MAJ negdje kod Sarajeva.
            Tacno vrijeme i mjesto okupljanja ce se znati cim ja stignem u Bosnu i ja cu to odmah ovdje objaviti.:)

            Zivjeli !!!!!!!!!!!!!!

            Teva
            Participant
              Post count: 8872

              OBAVJESTENJE:

              Mahsuz selam svima od Teve, Irfe i Gracanice iz Sarajeva.
              Javljamo se iz dopisnickog centra sa Otoke, od Irfe.

              Festa pocinje u subotu 03 maja u 10 sati kod Rimskog mosta.
              Jos jednom poziv svima (bas svima) koji su u mogucnosti i rado zele da prisustvuju ovom nasem okupljanju Rogaticke raje, BUJRUM.

              Raznjevi i rostilji su obezbijedjeni od strane organizatora a za pice i kahvu morate se pobrinuti sami.
              Naravno i clanovi porodica su dobro dosli.

              Vidimo se u subotu ako Bog da.

              Selam

              Anonymous
                Post count: 2088

                Ja se,ove posljednje aprilske noci,prisjecam prvomajskog praznika,uistinu,meni najdrazeg praznika.Godina je 1960.Mi djaci Nize realne gimnazije okupljamo se pred skolom “naoruzani” lilama(bakljama)sacinjene od letvi i limenki gulasa,farbe,djuveca,dobro napunjene piljevinom.Svi smo postrojeni i drektor Amir Praso svim sipa po jedan loncic petroleja,odrzi nam kratak govor,komandova pali i bakljada krenu niz Titovu ulicu,sacinjena od nekoliko stotina ucesnike.Prvi cilj je Vatrogasni dom gdje ploca u spomen prvoborca radnickog samoupravljanja – Mice Sokolovica,pa onda uz Tabhane pred Gradsko kino.Pjevaju se razne pjesme i obraca nam se Rusid Hodzic,tada nekakav sindikalni funkcioner.U vatrenom govoru spominju se radnici Fabrike duhana u Sarajevu,Klara Cetkin,cikaski radnici,revolucije…Nas to plaho ne zanima,zuri nam se na nasa odredista gdje smo pripremili gomile suhog granja.U prvi suton pale se vatre na Zorlovcu(ta je uvijek nekako bila najdomimamtnija),nasa na Kupusnjaci,gracanicka na Pticijaku,vatra Za Hridom.”Plamen se dize,a iskra sipa…”,osejrimo i nazad kucama,rano leci da bi se sto ranije ustalo.Uranak za Hridom,vatre pucketaju,janjci se okrecu,mirisu serbetnjaci i tamburaju KUD-ovi tamburasi.Do podne stariji pijani,zene ih tegle,mi mladjarija suknuli poneku rakiju i valjamo se niz proplanke Hapsana.

                Anonymous
                  Post count: 2088

                  Valahi i bilahi ona na pticijaku vazda najveca.:silly: :silly:

                  Zambi
                  Participant
                    Post count: 898

                    Zele jeli sve bilo onako kako sam na pisao,bezbeli da je bila najveća.
                    Selam tebi i tvojima

                    Anonymous
                      Post count: 2088

                      Vozdra Zambilo.Da nisi napiso kako jes ja bih ti namah sarno al Sele veli da je druga veca sto nemere biti.
                      Procitah i ono sa naslovne dze pomenu Kruskobijere pa mi jopet SKRMZ iliti Osman Cerkez a.r. naumpade.Boze dragi koliko je carsija imala ljudi koji nam naumpadnu i kojih se prisjetimo uz neku sitnicu.
                      SKRMZ se nije otcijepljivo ko moj role Irfo zbog radi toga sto ka Kenco potsprajco.Jes da je s onog kraja ama je prizno dze je bolje.Da je moro uz Polipu svaki dan po nekoliko puta nikad nebi iscero na kubik.:lol: :lol: :P

                      Zambi
                      Participant
                        Post count: 898

                        Vozdra Zecilo
                        upravu si čaršija je imala svoju dušu,nešto što druge čaršije to nisu imale,ali raja je bila sve,uz ono SKRMZ zaboravio si i BZNTND to je bilo izgovarano poslije prve jutarnje loze na exs;) :cheer: :P

                        Teva
                        Participant
                          Post count: 8872

                          I okupi se stara raja na 3-e majskom uranku kod Rimskog mosta.

                          Pace, Muma, Seli, Teva, Ciko, Sef, Alem, Misko, Pine, Tifa, Muta, Gracanica, Kvisko, Fudo, Meru, Amidza, Rusko……ukupno 25-ero nas bijase.
                          Uranak poce u 10 sati ujutro a organizatori su poceli vec u 9 sati sa pripremama.
                          Evocirase se stare uspomene, spomenuse stari jarani i mnogi nasi sugradjani koji nisu vise medju nama, kao i oni koji su razbacani diljem dunjaluka.
                          Evocirase se razni dogadjaji i dozivljaji iz nase carsije.
                          I sve to potraja do duboko u noc.
                          Na kraju smo zapamtili gdje smo stali pa ce mo nastaviti na sledecem okupljanju Rogaticke raje, ako Bog da.

                          Rusko napravi i par kratkih video zapisa pa ce nam i to za par dana postaviti da pogledamo.

                          Raja od srca vam Hvala…..:)


                          Alem, Tifa, Fudo, Teva, Seli, Ciko, Sef…


                          Teva, Fudo, Esma, Amidza Elvir, Suvada, Seli, Pine, Misko, Sef, Alem, Tifa, Kvisko…


                          Hedija, Pine, Teva, Misko, Sef…


                          Kvisko, Tifa, Alem, Seli…


                          Muta Zolota, Sana, Fudo, Rusko, Amidza…


                          Dina sa mladjom kcerkom, Hedija, Esma, Suvada, Sumeja i dvije Fudine jaranice…


                          Teva, Sumeja, Pine, Ciko, Sef…


                          Misko, Pace, Teva, Pine, Seli, Ciko, Amidza, Sana, Meru…


                          Pace, Teva, Alem, Seli…


                          Meruova i Dinina mladja kcerka i Sumeja…


                          Alem, Sef, Ciko, Tifa, Misko…

                          :)

                          toplik izvor
                          Participant
                            Post count: 85

                            Predivne slike i dobra stara raja. Pravo smo uzivali gledajuci slike i nase prijatelje. Nadamo se da slika ima jos. Puno selama svima na slikama.
                            Teva pozuri sa ostalim slikama.

                            Anonymous
                              Post count: 2088

                              Slika jedan,covjek koji je spavao u svim rogatickim kafanama,cak i na tromedji u vatrogasnom,Vukas Mujo,Tifa

                              Teva
                              Participant
                                Post count: 8872

                                Kratki video zapisi:
                                Rimski most-1 dio

                                Proba:
                                S obzirom da ni ja nemam Bogzna iskustva sa ovim ako zatreba onda nek nam neko priskoci u pomoc.
                                Rusko kaze da treba kliknuti na ovaj link dole, onda upisati cod koji se pokaze i sacekati koliko treba sekundi da se nadanloda i onda ce se moci otvoriti i pogledati.
                                Onda mozemo ne samo vidjeti nego i cuti staru raju…..:)

                                http://www.megaupload.com/?d=O2BSG8IP

                                Teva
                                Participant
                                  Post count: 8872

                                  Meni je evo uspjelo da pogledam.:)

                                  1. Klikni na link.
                                  2. Upisi desno gore cod ( to su ova tri velika slova pored).
                                  3. Klikni na DOWNLOAD dole desno i sacekaj da odbroji ovih 45 sekundi.
                                  4. Onda klikni na isto mjesto gdje sad stoji FREE DOWNLOAD.
                                  5. Onda klikni da OTVORIS i cekaj da to bude gotovo i gledaj.

                                  Zavisno od komjutera prvo gledanje moze ici sporo i sa prekidima.
                                  Pritisni ponovno na strelicu da jos jednom pogledas i sad bi trebalo da snimak ide bez problema.:)

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 28 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.