Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author
    Posts
  • Mustafa
    Participant
      Post count: 8282

      Pomozimo samohranu majku Jasminu Hujić sa troje djece

      U Kantonu Sarajevo je veliki broj porodica koje žive u veoma teškim uslovima, u uslovima nedostojnim čovjeka. Na stotine je neuslovnih, starih kuća, kućeraka gdje malter opada sa zidova, podovi propadaju, stolarija je zakucana ekserima, jer je od starosti došla u stanje da se više nijedan prozor ne može otvoriti ili zatvoriti, iskrivljeni zidovi, instalacije su slabe do te mjere da se dvije sijalice istovremeno ne mogu uključiti ili da sa prvim mrazevima voda u cijevima zaledi itd.

      Jedna od takvih porodica je i porodica Hujić Jasmine u selu Lokve, više Pazarića općina Hadžići.

      Čuvši za njihovu lošu situaciju krenuo sam da ih posjetim i da se na licu mjesta uvjerim u to..

      U trošnoj oronuloj bosanskoj kući živi njih šestero. Jasminini roditelji otac i majka i Jasmina sa troje dijece Almina 04.10.1999, Suvada 28.9 2000 i Salko 25.5.2003 godište.

      U kućerku od 40 kvadrata, bez kupatila i Wc-a, gdje se voda grije na šporetu da bi se kupali u banji, onako kako se to radilo prije stotinu godina. Voda se grije na šporetu i kada se hoće oprati sudi ili odjeća..

      Namještaj u stanu je pohaban i dotrajao, a vlaga probija iz gotovo svakog ćoška. U dnu imanja im je poljski WC..

      Njihova mjesečna primanja su 99 KM na ime dječijeg doplatka i minimalna dedina penzija. Dok poplaćaju režije i dok obezbjede lijekove za dvoje starih, gtovo da im ništa ne ostane za život.

      Ona naglašava da su veliki broj dana u godini bez brašna, te da je tako bilo i protekle sedmice, kada im je dobri komšija kupio vreću brašna da ne bi umrli od gladi… Ona kaže da gardarobu koju dobiju od komšija i dobrih ljudi opere, a djeca ih nose i brižno čuvaju, pa nekako sastavljaju kraj sa krajem, dok je veoma teško sa hranom.

      – Ne čeznemo mi za luksuzom, već samo za osnovnim životnim namirnicama. Zadovoljni smo kada imamo hrane tek toliko da glad utolimo. Kad smo zdravi i sa zalogajem suhog hljeba smo zadovoljni, a presrećni kad imamo supu iz kesice ili malo džema na hljeb, dok o mesu i ne razmišljamo, govori kroz suze Jasmina. Evo i novogodišnji praznici su na pomolu a moja djeca ne vjerujem da će i čokoladu pojesti – i opet suze…

      – Samo ja znam kako djecu na jesen opremim za školu. Imam tri đaka (osmi, sedmi i peti razred), pa jedva sastavim da im kupim nešto od knjige, sveski i školskog pribora. Dosta toga dobijem i od dobrih ljudi pa dijeca imaju u školi ono osnovno… Dijeca u ljetnom periodu idu kombijem u školu, a u zimskom periodu pješače 7 kilometara. Često i ne pustim djecu u školu jer nemam mogučnosti, djeca nemaju adekvatnu obuću i odjeću a i mali Salko ima tegobe sa kičmom pa ne može dugo da pješači…

      Zimu jedva preguramo, drva skoro da i nemamo i moj otac svaki dan donese odlomljenih grana i grančica iz obližnje šume dok se zima u kuću uvlaći kroz rupe pored vrata i prozora…

      Ona je ispričala i to da otac djece (Aziz Šuša koji je obolio od – PTSP – POSLJE RATNI TRAUMATSKI STRES i koji živi u Kujundževićima) od kada su se razveli rijetko viđa djecu, ali ni on nigdje ne radi pa im ne može obezbijediti ni alimentaciju niti bilo kakvu drugu pomoć.

      Jasmina i djeca su se puno obradovali mojom posjetom, bar su u nadi da će im neko pomoći..

      – Nama je svaka pomoć dobro došla.

      Pomoć u hrani, obući, odjeći, školskom priboru, ogrijevu, novcu..

      Hvala unaprijed svim dobrim ljudima i neka im se dobro dobrim vrati….
      Svi koji žele pomoći evo adresa i telefon ove porodice:

      Jasmina Hujić selo Lokve, više Pazarića općina Hadžići – Kontakt telefon – 062180194

      Uplate iz inostranstva:

      RAIFFEISEN BANK DD BOSNA I HERCEGOVINA

      ZMAJA OD BOSNE BB

      SARAJEVO

      BIH

      SWIFT CODE – RZBABA2S

      CODE – BA391612000027917190

      Na ime: JASMINA HUJIC LOKVE 164 HAĐZICI Bosna i Hercegovina

      Uplate u BiH (KM) na ziro racun:

      RAIFFEISEN BANK

      DD BOSNA I HERCEGOVINA

      ZMAJA OD BOSNE BB

      SARAJEVO

      BIH

      Ziro racun – 09001135187

      Na ime: JASMINA HUJIC LOKVE 164 HAĐZICI BiH

      Kontakt osoba: Svi Vi koji imate pakete odjeće, obuće, il iste spakovali paket sa namirnicama a daleko Vam je da idete do Jasmine imate mogućnost da sve nabrojano i novac predate kontakt osobi Šehić Damiru koji živi na Ilidži (broj mobila – 061463523). On će narednih mjesec dana prikupljati pomoć za ovu porodicu i sve prikupljeno će odvući na njihovu adresu krajem mjeseca januara 2014, a o svemu će nas izvjestiti putem naše stranice i putem FB rogatica.com…

      SVIMA UNAPRIJED HVALA!

      Mustafa
      Participant
        Post count: 8282

        #1 Teva 03-01-2014 21:16
        Dragi nasi, ovo troje djece su nasi Rogaticani a babo im je nas Aze Susa iz Kujundjijevica i kao sto smo mogli procitati on je jedan od sedam nedavno uhapsenih pa odmah pustanih boraca. Nasi mladi Rogaticani skupa sa majkom Jasminom zive u selu Lokve opcina Hadzici u jako teskim uslovima. Kuca trosna, primanja skoro nikakva pa zato apelujemo na sve nas dobre ljude da pomognemo koliko smo u mogucnosti. Njima je zauhar i ceker hrane kad im se da, kao i koji komad garderobe ili bilo sta drugo.

        Mustafa
        Participant
          Post count: 8282

          #2 Teva 09-01-2014 10:21
          Damir Sehic Sad sam obaviješten,od Raja iz Argete,Sabina Abdagić Šeta,su uplatili 150 km,na račun Jasmina Hujić,,

          #3 Teva 09-01-2014 10:21
          Za ovaj humani gest “Raje iz Argete” je kolko cujem zasluzna nasa Sahza, kcerka starog rogatickog trgovca Osmana Solaka.

        Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
        • You must be logged in to reply to this topic.