Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
    Posts
  • svedjanin
    Participant
      Post count: 68

      OLOVKE NA GOTOVS
      Uhvatila ga zgaravica, zlo mu, vrti se u krug, zali za proslim, Slobinim vremenima,zali za vremenima kad je iz fotelje mogao narediti, koga, ako predje na onu stranu Drine, treba pravo u zatvor, a ko moze do Beograda. Vristi, ne zna sta ce pa olovku NA GOTOVS, ono drugo mu konzervirano, puca po Saraj Polju, po Teheranu, po Bosnjakistanu ali i po ovim nekim novim klincima u Beogradu, pa ni Dacica ne ostavlja na miru. One neke E-novine mu dusu zacepile. Kako oni tog nekog pjevaca nabrajalica iz Saraj Polja docekuju a nisu njega nista pitali, oni tamo u Beogradu pojma nemaju koje taj pjevac i ne samo on. Primaju oni tamo i nekakvog Tihica i Lagumdziju i Izetbegovica. Boze im oprosti ne znaju sta rade. Onako ljut i nervozan nabraja najnovije neprijatelje koji bi mogli da mu ugroze dvadesetogodisnji minuli rad;
      NEPRIJATELJ BROJ JEDAN – DINO MERLIN
      Zato sto se sa tim svojim nabrajalicama usudio otici u Beograd, a do juce je lajao na Srbe i Srbiju, ito javno na televiziji. Zato sto se on (ne mogu napisati kako ga zove) usudio da ode na Terazije i tamo jede srpske punjene paprike i srpsku salatu. Zato sto je ovakav kakav jeste , okupio dvadeset hiljada ljdi u sred Beograda. Zato sto je Dacic potrosio tolike pare na njegovo obezbjedjenje. Zato sto su ti neki novi klinci jednom (ne mogu ni to da napisem) takvom napunili dzepove, i dozvolili da tolike pare nosi u Saraj Polje. A njegov sef je pravi Srbin i bolje pjeva nego Dino, a ne bi moga napuniti ni osrednju kafanu na Terazijama.Kakvi su ti novi Srbi? Eh, da je Slobo ziv.
      NEPRIJATELJ BROJ DVA- BOGIC BOGICEVIC
      Zato sto slavi i velica Dan drzavnosti BiH, pa jos smije spominjati neki Versaj , Moskvu i otvarati oci onim glupacima iz bosnjakistana. On Srbin, a ne zna mu se koje mu je ime a koje prezime pa ga haman okrivi i za sve ove nedace koje su nam se desile.
      NEPRIJATELJ BROJ TRI – MEDJUNARODNE INSTITUCIJE I ORGANIZACIJE U BiH
      Zato sto im je njegov sef poslao lijepo i uljdno pismo i rekao im onako pristojno da taj Dan drzavnosti ne smiju slaviti, da se on ne slaze stim i da to nije u skladu sa Dejtonom, a oni se opet usudili da slave, i jos mu napisali da to jeste po zakonu.
      NEPRIJATELJ BROJ CETIRI – RJECNIK BOSANSKOG JEZIKA
      Zato sto se vec i u inostranstvu proculo da postoji taj nekakav Bosanski jezik i sto je to opasna prijetnja Srpskom jeziku. Zato sto su ovi u Saraj Polju uspjeli da napisu taj rjecnik a oni njegovi strucnjaci nista ne preduzimaju, nista, nejmaju ni habera. Morace ako mene Bog pozivi uslijedice komanda- OLOVKE NA GOTOVS- , jer je ono drugo kozervirano, i naprijed u borbu protiv Bosanskog jezika.
      Ne ogovara doticmom gospodinu nista svijetlo na ovoj tamnoj zbilji, nista sto bi vodilo normalizaciji, stavaranju normalne drzave , normalizaciji odnosa sa komsijama, uspostavljanju pravne drzave, otvaranje puta u Evropu, ne odgovara jer u tim okolnostima gubi dvadesetogodisnji minuli rad.

      svedjanin
      Participant
        Post count: 68

        PISMO

        Nekad davno sam sa ovdasnjeg jezika, ovo pismo preveo na Bosanski. Nisam zato bas neki majsor ali mislim da se moze razunjeti. Razmisaljm nesto, da li je ovo pismo prevazidjeno ili se mozda i ovi novi dogovaraju, negdje iza kulisa, da mi ne znamo? Nismo mi obicni smrtnici ni onda znali kako i o cemu se dogovaraju, pa vjerovatno ni sad.
        Pred teskim izazovima, su se nasli i ovi novi, a kako ce ih rijesiti ne zna se. To me upravo navelo da vama koji niste citali ovo pismo omogucim da ga procitate.

        ” Danas ostavljam duznost predsjenika SSR-a, i hocu sa tobom da podijelim osjecanja i razmisljanja koja me muce. Kazem ti otvoreno da su mi ona nekako neodredjena, sarena. Ozbiljno sam zabrinut za buducnost ove zemlje, ciji sam suverenitet kao i njene nove veze u medjunaronim odnosima, koje smo zajedno gradili, htio sacuvati. Zelim tvrdo vjerovati da ce se demokratska dostignuca koja smo postigli sacuvati i da ce ovaj narod znati i moci ici dalje.
        Mi smo se obojica mnogo puta u proslosti nasli pred teskim izazovima pokusavajuci razvoj situacije usmjeriti u pravom smjeru. Dramaticne promjene su moguce i u buducnosti. Uvijek uvazavam tvoju sposobnost da u svakoj situaciji donosis uravnotezena i pametna rjesenja. Pokusacu pomoci onima koji su sad preuzeli odgovornost za obnovu i razvoj demokratije u tim promjenama. Prije svega ovoj zemlji se mora pomoci. Privreda je u losem stanju a od nje zavisi i razvoj drzave. Vjerujem da ce SAD i druge zemlje postati dobri partneri Rusiji u buducnosti. Ja i ti smo stvorili jaku podlogu za razvoj medjusobnih odnosa izmedju nasi drzava, imajuci u vidu njihov znacaj za cijeli svijet. Nadam se da ce se nase prijateljstvo koje smo izgradili ovih godina nastaviti i dalje.
        Raisa i ja imamo samo lijepa sjecanja iz susreta sa Barbarom i veoma je cijenimo i uvazavamo. Prenesi joj najljepse pozdrave.”

        Mihail Gorbacov starom Busu 25.12.1991. godine

        svedjanin
        Participant
          Post count: 68

          SVE STO SE TRJICA DOGOVORE
          Kako ce se Bosna zvati, kako ce se organizirati , kako i koliko ce vlasti imati, odlucivalo se, prvo u Istambulu, /Otomansko carstvo/ polije toga, u Becu, /Austrougarska/, zatim u Beogradu, /Jugoslavija/, u Zgrebu /NDH/, i onda se sva tri naroda 1943. bez prisile dogovorila kako ce da izgleda /FNRJ/ ( ima onih koji smatraju da je i tad bilo prisile, da se to nije svidjelo komsijama, ali da su morali, doduse, nepouzdane informacije). Pocetkom devedesetih Franjo i Slobo se dogovorili da je podijele, da je nestane, a time nestane i razlog za njihove stalne svadje i razmirice . Bosnjaci nisu prihvatili tu podjelu, nisu jer bi to znacilo i njihv kraj.
          Vjerovatno je i istina da je Bosnjacka vlastela imala odredjene drustvene privilegije u vrijeme Turske.Da su ih mozda nekad i zloupotrebljavali.Sigurno je i da su Hrvatski vlastodrsci imali privilegije u odnosu na ostale za vrijeme Austrougarske. Srbi su bili u povlastenom polozaju za vrijeme Jugoslavije. Za vrijeme SFRJ, barem deklarativno su bili svi jednaki, mada su Srbi kao najbrojniji narod ipak imali premoc. Sto se tice obicnog covjeka, tezaka ili radnika te privilegije su bile sitne, beznacajne. Oni su morali kopati i kositi ,ili u fabrikama raditi, njima nije mnogo znacilo je li vezir ili ban.
          Nisu se znaci predstavnici ova tri naroda nikad ni o cemu mogla dogovoriti, a sve do sada nisu ni morali. U ime njih su se dogovarali drugi, drugi su pisali zakone, ustave, dijeli li to vlasti sto je preneseno na njih. Sad kazu,” kako se trjica dogovore”, niko sa strane se ne smije mijesati, posebno ne ovi sa zapada, komsije iz Beograda i Zagreba bi po njima i mogle. A opet o cemu da se dogovara, kad su stavovi suprotni, i kad bi se o nekim stvarima lakse dogovorile dvije drzave, nego ova dva entiteta, kako i skim ce se Dodik dogovoriti kad on ;
          Stalno tvrdi da se tri naroda mogu dogovoriti samo o mirnom razlazu i ni o cemu vise, a onda kad mu neko tu lopticu vrati on pobjesni i pocne sa pricama koje su uopstene, koje niko na ovom svijetu ne moze razumjeti, ni njegovi biraci, a kamoli oni sa kojima bi trebao pregovarati. Kako ce se on dogovoriti sa onima koji za njeg ne postoje, kako i o cemu ce se dogovarati sa izmisljenom nacijom.
          Gospodin Mile, prvo mora da prizna nas kao naciju, kao posebnu etnicku grupu, mora da prizna i ime koje smo mi sebi dali i da ne izmislja nova, da prestane sa perfidnim negiranjem, svugdje i na svakom mjestu, gospodin Dodik mora da nam da pravo da svoj jezik, ma koliko on bio slican njegovom, zovemo onako kako mi hocemo a ne kako bi on, da ga zovemo, on mora da prestane sa negiranjem i omalovazavanjem naseg jezika a preko svojih lobija da tvrdi, naravno tamo gdje mu pali, da taj jezik ne postoji, a on zvanicno registrovan i priznat. On svugdje i na svakom mjesu pokusava da sve Bosnjake strpa medju vehabije, pa i one koji samo nose ime koje se njemu ne svidja. On zaboravlja da ovi kojima on upucije te poruke i na koje pokusava uticati mnogo bolje od njeg znaju ko su vehabije i koliko ih ima.
          Nisam jos procitao da Bosnjaci negiraju ili omalavazavaju njegovu naciju, njegov jezik, ni njegovu vjeru. Ova tri pitanja bi prvo trbalo rijesiti pa onda preci na razgovor o formiranju drzave, pisanju ustava i rjesavanju drugim problema.
          Nejma nista lose u tome sto je Mile patriota, sto voli svoj narod, sto se bori za penzionere, rjesava socijalne probleme, pomaze najugrozenijim kategorijama, bori se za povecanje zivotnog standarda, povecava nacionalni dohodak, svodi nezaposlenost ispod pet posto itd. Tu se po meni zavrsava cisti, pravi patriotizam.
          Istina, granicu izmedju patriotizma i nacionalizma je tesko povuci ali mislim da patriotizam prestaje ondje gdje se vlastita moc i autoritet pocinju praviti na negiranju i omalovazavanju drugih da se to onda drugacije zove.
          Sve politicke partije u BiH za sebe kazu da su patriotske, svi izbori su dobijeni na cuvanju i zastiti nacionalnih interesa,a jos nisam vidio ni spisak tih nacionalnih interesa, ni definiciju, i zato mislim da ce se, i ovaj put, trjica tesko dogovoriti i da ce i Brisel morati reci, kako to treba uraditi.

          svedjanin
          Participant
            Post count: 68

            ZOBNICA
            Procitao sam negdje da su Milovi aktivisti koji su tjerali SDS iz vlasti koristili simpaticnu krilaticu; ” Ni konja ne mozes dva puta namamiti na praznu zobnicu”.
            Ovdje u ovj drzavi u kojoj zivim, nekako u isto vrijeme su bili lokalni izbori, kao i u BiH, pa me bas zanimalo sta nude i sta je u njihovoj zobnici? U zobnici vladajuce koalicije je bilo; povecanje penzija za 19 eura, socijane pomoci za otprilike pedeset, povecanje primanja za nezaposlene, poboljsnje uslova zivota, starim i bolesnim, poboljsanje zdravstvenih usluga, unapredjenje i podizanje kvaliteta usluznih djelatnosti svih vrsta, zadrzavanje nezaposelenosti na nivou od sedam posto i drugo. Oni pak drugi, cija je kampanja licila na kampanje na Balkanu su rjesenje svih problema vidjeli u napustanju EU, ili barem u ogranicavanju njenog uticaja, i borbu protiv emigranata i njihovog dolaska ovdje. Vladajuca koalicija je pobijedila i ja sam siguran da ce vecina od tog sto su obecali biti realizovana. Zobnica nije bila prazna.
            U zobnicama tri najace stranke u BiH, na prvim visestranackim izborima je bilo; SDA, multietnicka i jedinstvena BiH i babaroga, bivsi sitem, SDS, Republika srpska, babaroga, bivsi sistem, HDZ, Herceg bosna, babaroga, bivsi sistem. Zajednicka im je bila samo babaroga, ali ipak naprevise koaliciju. Obecase oni ljudima jos kojesta, ali glavni cilj, drzava. Fanaticno, fanatici, a bogami i normalni ljudi prihvatise ove ideje, i zaklese se svojim vodjama i ideji, da ce se za njih boriti do smrti, i potpisase, i ostadose vjerni, a mnogi te ideje platiese glavom i jos uvijek placaju.
            Kasnije te ideje, doduse zamotane u celofan, ostadose u zobnicama i na svim poslijeratnim izborima, samo sad sa novim vodjama, sa puno sarenih laza i sa novim babarogama.
            U zobnici Milorada D; medju sarenim lazama, modernizacija zeljeznica, izgradnja modernih i savremenih putova, izgradnja aerodroma, hidrocentrala, poboljsanje zivotnog standarda gradjana, povecanje penzija, smanjenje broja nezaposlenih, referendum, samostalnost, naftna polja.. Babaroga su i dalje Teheran, Medjunarodna zajednica , ali u novije vrijeme i Ivanic i Bosic.
            U zobnici Sulejmana T; medju sarenim lazama, koridor 5C, blagostanje, sabur, luka u Neumu, ravnopravnost, jednakot, drzavotvornost, bice bolje ako nam date povjerenje… Babaroga i najveca opasnost za drzavu su, Lagumdzija, i Radoncic.
            U Covicevoj zobnici, pored, u celofanu dobro umotane Herceg bosne, sarena laza, treci entitet, jednakopravnost hrvatskog naroda ali samo onog u Hercegovini….. Babaroga mu je Komsic i Hrvati koji zive u Sarajevu a nece u suru.
            U Lagumdzinoj zobnci, sarana laza, borba protiv kriminala i korupcije, revizija privatizacije ali i saradnja sa Dodikom i Covicem…….Babaroga SDA , Tihic i njihova dvadesetogodisnja vladavina.
            Radoncic je novi, u zobnicu nam je stavio borbu protiv drzavne mafije, dobice i to ministarsko mjesto pa da vidimo hoceli glavom u zid ko Vucic u Srbiji, hoce li i njegovo obecanje biti sarena laza.
            Zaposljavanje, standarda zivota, socijalnu pomoc, niko i ne spominje, a ako i spomene stavi ih u uslovnu recenicu. Svi redom, vec dugo vremena, namamljuju birace na sarene laze i prazne zobnice, dokle ce to trajati niko ne zna i niko tome ne vidi kraj.

            svedjanin
            Participant
              Post count: 68

              ROGATICA – usponi i padovi
              Kraj Drugog svjetskog rata. Grad pust, na sve strane zgarista, zatrpani i zarasli putovi, ulice, iz korova se ne vide zapustene baste i njive. Samo poneka zgrada stoji uspravno, samo poneka kuca, ostala cijela, sve drugo poruseno i popaljeno. Stanovnistvo negdje u izbjeglistvu, vojnosposobni u raznoraznim vojskama, logorima i zatvorima, sirom Evrope. Ducani prazni. Nigdje nista.
              A onda polahko pocinje povratak. Vracaju se demobilisani partizani, cetnici, ustase, domobrani, dojucerasnji neprijatelji. Vracaju se i porodice sa djecom, vec priraslom i spremnom da se uhvate u kostac sa problemima koji ih cekaju na svakom koraku. Grad ozivljava, polahko ali sigurno. Golobradi mladici i djevojke, dvadesetogodisnjaci preuzimaju stvar u svoje ruke. Grad i sela pocinju mijenjati svoj izgled. Nicu firme;
              SIP”Sjemec”, pocinje sa pilanom, a onda prave, prvo fabriku stolarije pa fabriku namjestaja, imaju i svoj vozni park, stovariste, modernu drustvenu ishranu, broj radnika se povecava iz dana u dan, da bi u predratnom periodu dostigao cifru od preko hiljaduipetstotina. Kupuju stanove, daju kredite za stambenu izgradju, stipendiraju djake i studente. U pocetku firmom rukovode; Mehmed Muftic, Andrija Jovicic,i nadaleko cuveni komercijalista Slavko Ristanovic.
              “Tehnotrans” pocinje sa nekoliko vozila i nekoliko vrsnih majstora, da bi veoma brzo prerastao u modernu, dobro organizovanu firmu sa vlastitom auto-bazom i zavidnim voznim parkom. Njegovi kamioni i autobusi su prepoznatljivi sirom Balkana. Kupuju modernu upravnu zgradu. Njihovi vozaci spadaju u red onih sa najmanje udesa u Republici. Broj radnika stalno raste. Firmom rukovode iskusni privrednici Ejub Hasecic i Rasim Colic.
              TPR, pocinje sa desetak radnika a onda prerasta u firmu sa sedamstotina zaposlenih, osvajaju cijelo Yu trziste, saradjuju sa firmama iz Evrope, ukljucuju se u namjensku proizvodnju, skoluju mlade kadrove svih profila, prosiruju hale, uvode novu tehnologiju. Firmom u fazi razvoje rukovode privrednici; Hamdija Hadzihasanovic i Ramiz Lihic.
              Agrokombinat, kordinira i razvija poljoprivrednu proizvodnju, bavi se i ugostiteljstvom trgovinom, firmom rukovodi privrednik Stevo Obradovic.
              Gradjevinari, pocinju sa komunalijama ali vrlo brzo pocinju gradnju raznih objekata, prevazilaze opstinske okvire, izvode radove u Sarajevu, Han Pijesku i drugim mjestima. Firmom u pocetku rukovode Mustafa Brankovic i Agan Harbinja a kasnije Muhidin Behlulovic i Hamdo Hasanovic.
              Ugostiteljstvo, tri objekta koji su primali goste u gradu; hotel, basta i “Mirni krovovi”ali i hotel u Borikama, motel u Zepi i drugi. Znak prepoznavanja su im director Boro Lucic i konobari Dragan Bjelakovic i Hamed Vatres.
              “Rotekx”, proizvodi cebad, prosiruje kapacitete, uvodi za to vrijeme najsavremeniju opremu, izvoze svoje proizvode. Firmom u poceku rukovode Nusret Hasecic i Adem Zunic.
              “Jasna” Konfekcija, pocinju u prostorijama Crkvenog doma, a onda prave modernu zgradu, kupuju savremene strojeve, prave pogon u Zepi. Zaposljavaju uglavnom zensku radnu snagu. Firmom rukovodi privrednik Veljko Bojovic.
              “Elektrodistribucija Mesici” poznata po vrsnim elektricaraima koji dopiru i do najzabacenijim zaselaka na opstini, Zijad Hadzihasanivic, Cedo Rackovic, Camil Pasic i drugi. Firmom rukovode Milisav Rackovic i Safet Camdzija.
              Tu su jos I PD”Borike”,” UPI-trans”, “Pekara”, “Sladara”, “Graficko” “Klaonica” i drugi.
              Privatni sektor se u pocetku stidljivo razvija, autoprevoznici, Ramiz Suljagic i Milija Krsman, ugostitelji, Muhamed Muftic, Teufik Aksamija, Suljo Mehmedovic, Ugljesa Vukovic, stolar, Resad Muftic, mesar, Stojan Neric, moler, Fadil Lihic, kasnije se njihov broj povecava.
              Gradi se nova i moderna zgrada osnovne skole a broj ucenika u jednom trenutku dostize i do dvije hiljade. Osnovnim obrazovanjem rukovode iskusni prosvjetni radnici, Amir Praso, Munib Muftic i Dragoslav Nesic a srednjim Teufik Hozic i Ahmed Kukavica. Asfaltiraju se ulice, prave sprotski objekti radi vodovod, nove kuce nicu kao pecurke, broj vozilase povecava…..
              Svim ovim aktivnostima kordiniraju i usmjeravaju ih ljudi iz drzavnih organa; predsjednici opstine, Djuro Radonjic, Alija Aksamija, Slobodan Rackovic, zakonodavnu vlast voidi iskusni pravnik Alija Golic, izvrsnu Jusuf Kulic, privredne tokove prati i kordinira Hamdo Smailovic, finansije, Salko Beslia, Osman Teskeredzic, socijalnu politiku, Bogdan Jesic, odbranu, Drago Karisik, Abdulah Behlulovic, opste poslove Kadra Behlulovic, sudstvo Hasim Kapo, tuzilastvo Nurija Sijercic, policiju Ljubo Coric i drugi.
              Sve to trje do osamdeset i neke, kad dolazi do prirodne smjene generacija. A onda na mjesta ljudi koje sam pomenuo sjedaju, novi, mladi , dobro teorijom potkovani, negdje na fakultetima , visokim sklama, ideoloskim laboratorijama, ali i zarazeni virusom nacionalizma, egoizma, zavisti, pa i mrznjom svega sto nije moje i nase, virusom koji se lahko prenosi, od kog svi ne umiru ali se niko, nikad vise i ne lijeci, virusom koji se posebno brzo i efikasno lijepi za “prazne ploce”, ali brzo i efikasno budi uspavane stare bolesnike. Simptomi u pocetku naoko beznacajni; sto on ima visu platu nego ja, ja vise radim, sto je u njeg bolji namjestaj nego moj, a onda sto je njihovih vise na funkcijama nego nasih, sto je u onoj firmi vise njihovih nego nasih, mi smo ugrozeni, ovako vise ne ide, mora se znati ko je gazda, eh da smo sami kako bi ovo sve cvjetalo. Pocinju i prijedlozi da se firme dijele, da se zna sta je nase, sta njihovo, zakuhava se. Da bi to provjerili na licu mjesta kako stvari stoje iz Beograda u Rogaticu dolaze kumovi Vuk i Vojo, odsijedaju u kaficu “Napoleon” razgovaraju sa domacinima. Odlaze zadovoljni, ali prica o ugrozenosti se ne stisava. Maheri koji su bili imuni na virus pocinju sa pljackom, kupuju firme, dislociraju novac, pocinje njihv lov u mutnom. Sve to sto je stvarano se topi, muljevitom brzinom, nestaje, isparava se. Rogatica se vraca ponovo u neka prosla vremena.
              Kakvo je stanje sad ne znam, znam samo da je sad sve njihovo i da im oni drugi ne smetaju. Zna se i ko je gazda u kuci, pa bi trebalo da cvjetaju ruze.

              svedjanin
              Participant
                Post count: 68

                INVENTIVNE LAZI
                Ovo je izvod iz zvanicnog spiska” terorista”, ”militarista”, iz Zepe koji vec deset godina stoji na internetu i nikom ne smeta. Zasto ? Ne znam, ali znam da cu ako, i kad, ovo napisem biti okrivljen kao smetac, toleranciji, pocetku pomirenja, uspostavljanju nekih zdravih medjunacionalnih odnosa, ali nikad i niko nece nikog od autora ovog spiska koji je cista propaganda, cista laz, nikad okriviti i reci da su ove lazi i ovi spiskovi ti koji i od onih koji bi zarad poboljsanja odnosa ponesto i zaboravili, ne mogu i nece, ovi i ovakvi spiskovi samo produbljuju mrznju i nista vise.
                ”Otac nacije” im je lijepo rekao da lazu inventivno i inteligentno, sto valjda znaci da u tu laz mogu povjerovati i drugi. Medjutim ta propaganda nejma granica , ona je uvijek kontraproduktivna, njen krajnji cilj je podal, ocrni sto vise to bolje, nije vazno koga i kad i gdje.
                Navescu samo tri primjera, iz kojih svako moze zakljuciti o kakvim se lazima radi; jos prije pocetka sukoba, tvrde da u Rogatici u gradu ima cetiri hiljede beretki, naoruzanih do zuba, a otprilike grad je u to vrijeme imao toliko stanovnika Bosnjaka, ukupno. Tvrde da u Zepi ima tri hiljade zelenih beretki, a Zepa u to vrijeme ima nesto malo vise od dvije hiljade stanovnika ukupno. Ovdje na ovom spisku ima ljudi koji u Zepi nisu uopste zivili nikad, ljudi koji su umrli prije pravljenja spiska, ljudi koji su u tovrijeme imali toliko godina da jednostavno nisu bili sposobni za tako nesto. Negdje sam procitao da Mladiceva odbrana u Hagu i nakon toliko vremena tvrdi da je ovo sve istina.

                “Municipal Board. The following persons helped them distribute weapons:

                Imamovic Musan, Imamovic Amir, Cesko Salem, Podzic Ago and others. After
                Muslim terrorist units were armed, the organization of the attack on
                military convoy was done by Brigade Commander Osmanovic Hasib with Sehic
                Muharem, Hasib Mulic, Mujkic Hamed and Cardakovic Ibro.
                The first group of diversionists was led by Omerovic Hasib, and the
                following participated in the attack: Stitkovac Enver, Zimic Abid, Divovic
                Hamed alias Div, Cavic Meho, Cavcic Bohodil, Zimic Ago, Mehmedovic Alija,
                Zimic Ramiz, Omanovic Ibro, Zimic Osmo, Podzic Dzevad, Cavcic Hamza, Podzic
                Ago, Rucic Himzo, Kacevic Omer, Rucic Omer, Hraljo Hamid, Hraljo Ceman,
                Imamovic Esad, Cavcic Sinan, Imamovic Amir, Cavcic Hamdija, Imamovic Musan,
                Kacevic Sejdalija, Rucic Ahmo, Kacevic Ohran, Kacevic Galib, Kacevic Hamed,
                Kacevic Edhem, Kacevic Kemal, Cavic Bego, Kacevic Adil, Cavic Smajo, Hodzic
                Ragib, Hrulja Osman, Brdanin Ago, Zimic Ibro, Brdanin Avdo, Zimic Hasan,
                Gluhic Himzo, Zimic Mustafa, Gluhic Camil, Zimic Mehmed, Gluhic Zulfo, Zimic
                Hamdija, Cesko Sinan, Mesanovic Resid, Kulovac Sabid, Mesanovic Camil,
                Kulovac Nezir, Hodzic Resid, Kulovac Nedzib, Hodzic Halil, Cesko Salim,
                Zimic Samedin, Dizdarevic Ago, Cavcic Zejnil, Dizdarevic Hasan, Ramic
                Hajrudin, Dizdarevic Mujo, Bicic Numo, Ramic Sakib, Mujcinovic Mujo, Vatres
                Mustafa, Bogilovic Avdo, Omanovic Nusret, Lisic Halid, Kustura Himzo,
                Kacevic Hamza, Cavcic Himzo, Hajric Mehmed, Cavcic Omer, Cesko Nedzad,
                Udovcic Jasmin, Kulovac Sead, Otajagic Ferid, Cavkusic Fuad, Holjic Fadil,
                Cavkusic Sefko, Brankovic Munib, Kulovac Benjamin, Salic Dzemal, Zigic Asim,
                Karahodzic Iso and Covcic Mehmedalija.”
                Ovaj spisak, nije ni inteligentna, ni inventivna laz, ovo je otvorena i glupa, brutalna laz, istini za volju u nju mogu povjerovati samo oni koji nikad u zivotu nisu culi ni za Balkan ni za Bosnu. Ipak ovaj spisak nije slucajno postavljen, zato postoji neki razlog. Autori ovog spiska znaju pravu istinu, oni znaju i ko se skim svalerao za vrijeme rata u Zepi ali nece posteno. Ja sam ovdje kopirao spisak za Zepu ali ovakvih spiskova ima za svaku opstinu.
                Spisak mozete naci na Google ako ukucate ima i prezime bilo koga sa ovog spiska.

              Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
              • You must be logged in to reply to this topic.