Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author
    Posts
  • Teva
    Participant
      Post count: 8872

      Kuca u Brdzanima

      Sarajevo, srijeda 27 juli 2011
      Brdzani kod Konjica, subota 22 – srijeda 26 oktobra 2011

      (iz proslog pisanja u podtemi: Odmor u Bosni juli 2011)
      Bijase nam ostalo jos 3 dana do kraja ovoljetosnjeg odmora u Bosni i imadoh jos par planiranih posjeta da obavim. Trebo sam i da odem sa dedom Muminom (mojim puncem) i Zengom gore do Mokrog da vidimo kake su cijene gradje a i kad se vratmo da obidjemo koje stovariste gradjevinskog materijala da vidimo cijene. Mom badjanu Kemi i svastiki Dini hocemo kucu praviti pa da se malo informisemo. Uglavnom tri mjeseca kasnije kuca je napravljena i pokrivena u srijedu 26 oktobra a mahsuz za tu prigodu smo skoknuli na jednu heftu u Bosnu. Lijep mubarec pa mozda mu i posebnu pricu posvetim…

      I evo price:

      I tako rodi se i ideja (kod mene i moje Esme) da napravimo kucu, badzi mi Kemi i svastiki Dini, u Brdzanima kod Konjica.
      Evo kako ?
      Moja Esma nema brace a ima samo jednu sestru tj. Dinu.
      Ja licno imam jos jedino jednog brata zivog, Nijaza, a posto i on zivi sa svojom porodicom ovdje u Holandiji znaci da je dobro situiran…
      Tako da moja svastika Dina imade srece…
      Kad smo ono prije 9 godina pravili nasu kucu u Hadzicima nije trebalo placati majstore jer je od temelja do zadnjih radova glavni i jedini majstor bio moj punac a svima vec poznati dedo Mumin. Glavni irget je bio moj badzan Kemo.
      Iznesosmo dedi Muminu ja i moja Esma nas prijedlog a nasto se on zamisli ali bez nekog oklijevanja prihvati da licno izgradi kucu i drugim sceri i zetu.
      Rekoh mu da nam to onda remeti planove jer smo bili planirali da on ove godine ode i obavi hadz. Bez dvoumljenja rece da ce ako bude zdravlja i zivota biti vremena za hadz a da nam je sad ovaj zadatak najpreci. Dok je on licno jos u dobru zdravlju, dodade.
      Sestre sjedose pa se dogovorise a dedo Mumin ce to sve navesti u svom testamentu, nekrijuci da je radostan i ponosan na svoje sceri.
      I ranije je znao cesto reci da je sretniji covjek onaj koji ima sceri jer one bolje gledaju roditelje u starosti…

      I krenusmo u srijedu (tog 27 jula ove 2011 godine) odmah da obidjemo neka stovarista gradjevinskog materijala a i da odemo gore prema Mokrom da vidimo kako stoje cijene gradje za krovnu konstrukciju a i daske koja ce trebati dosta za skivanje oplata kao i za ostale radove.
      Sto se tice gradje ipak pade izbor da je nabavimo preko dedinog ahbaba Nezira iz Hadzica i to od nasih ljudi u Olovu jer je kvalitet odlican a i nesto su jeftiniji nego Srbi iz i okolo Mokrog. Isli smo cak i dalje od Mokrog u Romaniju tamo negdje kroz Kadino selo…
      A izbor nam pade na stovariste Tranzitexport.doo a koje se nalazi na staroj cesti od Ilidze prema Hadzicima, tacnije sa desne strane koju stotinu metara kad se prodje skretanje za Vrelo Bosne. Sav materijal je u Konjicu puno skuplji a ovi nasi nece da voze u drugi kanton nego samo gore do Ivana, a dalje se snalazi. Momci u stovaristu Tranzit bijahose jako ljubazni i dedo im rece da zelimo sav materijal nabaviti kod njih. Nema problema i vozice nam sve za Brdzane kad sta zatreba. Cak i crijep za krov a imaju na sleperu i onu veliku dizalicu pa ce nam crijep onako u paletama komplet dizati na krov. Samo uzimaj i redaj.

      Tako i bijase, zajednickim snagama pokrismo mi kucu.

      Tih 5 dana tacnije od 22 do 26 oktobra (ove 2011 godine) smo bili na relaciji Hadzici – Brdzani, ja licno sa samo jednim zadatkom i to onoga sto se brine da stomakovi nebudu prazni. Taj poso ti mene zapada evo zadnjih nekoliko godina ali nije mi bas ni mrsko valjda sto mi basta.
      Imo sam namjeru da u pomoc za zavrsnu ceremoniju (citaj festu) u pomoc zovem mog velikog prijatelja, profesionalca, ali mi Esma i Dina nedozvolise jer htjedose one licno da se pokazu. Htjedose da sve derdivate spreme svojim rukama, da sve aranziraju i da budu na usluzi svima kome sta zafali.
      Da nebih duljio pogledajte sami da li su nase dame uspjele u tome…

      Hvala svima a mojim badjanu Kemi i svastiki Dini da bude hairli i bericetno pa da u novoj kuci budu sretni sa svojom djecom i da docekaju da se sinovi pozene, da se radjaju unuci a i od unuka unuci.
      U dobru zdravlju, InsaAllah.

      Dedo Mumin pokriva kucu zetu Kemi i sceri Dini u Brdzanima 1

      Dedo Mumin pokriva kucu zetu Kemi i sceri Dini u Brdzanima 2

      TRANZITexport.doo
      ILIDŽA ul. Kamenolom do br. 2.

      http://www.tranzitexport.ba/indexbos.html


      Brdzani juli 2011 – Esma


      Brdzani oktobar 2011, stigli smo


      Priprema rogova: Kemo, dedo Mumin, Mume i Belmo


      Majstori: komsija Mirko, Beca, dedo Mumin, Ramiz i Ibro


      Mala raja: Sumeja, Alis…


      Rogovi podignuti


      Majstori: Muta i Mume


      Kemo i obicaj


      Majstori: Adem i Hamdo


      Sestre spremaju rucak: Dina i Esma


      Za festu na kraju: ja i Ramiz


      Majstori: Ibro i Belmo


      Majstori: Kemin zet, Adem i Hamdo


      Majstori: Mume i dedo Mumin


      Majstori letvaju


      Sestre rucak napravile samo jos treba stjerati majstore sa krova: Dina i Esma


      Moji pomagaci: Muna i Meho


      Majstori rucaju 1


      Majstori rucaju 2


      Stigo crijep


      Dogovor oko crijepa: dedo Mumin


      Moji logisticari: Meho, Muna i ja


      Letvanje druge strane


      Majstori: Ramiz i Mehovac


      Tehnika, palete sa crijepom pravo na krov


      Majstori redaju crijep


      Domacin i degustatori: Kemo, Sumeja i Alis


      Dva badzana: Kemo i ja


      Paleta crijepa u noci


      Stigo je i dedin ahbab: Adem, Nezir, dedo Mumin i Kemin zet


      Poslije uspjesno pokrivene kuce, festa 1


      Poslije uspjesno pokrivene kuce, festa 2


      Stara kuca, juli 2011: Esma


      Nova kuca na mjestu stare, oktobar 2011: Esma


      Slozne sestre (a i badze) kuce grade…

      :)

      Kija
      Participant
        Post count: 207

        Teva,svaka cast,da dragi Allah da zdravlja,srece i bericeta kako tebi i Esmi tako i domacinima na celu sa dedom Muminom.

        Dervis
        Participant
          Post count: 104

          Teva ko uvijek ljudstvo od čovjeka, sve pohvale i puno zdravlja i sreće u porodici…

        Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
        • You must be logged in to reply to this topic.