Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 27 total)
  • Author
    Posts
  • ponekad ovdje
    Participant
      Post count: 1139

      _________

      Zeljeznicka stanica Gorazde

      Lijepa nostalgicna slika koja sjeca na starog dobrog ćiru i davnu zeljeznicku stanicu u Gorazdu kao i na mnoga putovanja duz kanjona i klisura do Sarajeva.

      Zeljeznicka stanica Bistrik, nazalost potpuno oronula

      Takodjer jedna lijepa nostalgicna slika koja sjeca na ista putovanja kao i na nekoliko scena snimljenih na stanici Bistrik u filmu Hajrudina Krvavca, Valter brani Sarajevo.

      Anonymous
        Post count: 2088

        Ćiro odavno otišao u historiju

        Srušene, sablasne i žalosne stare željezničke stanice po gradu Sarajevu, na koje više niko i ne obraća pažnju jedini su dokaz da je i kroz Sarajevo nekada prolazio ćiro. Ko ga se još sjeća? Mlađi naraštaji niti ga se sjećaju, niti su čuli priče o njemu, a iskreno rečeno, to ih i ne zanima. Ćiro je u sjećanju ostao samo nostalgičarima koji i danas žale za starim dobrim vremenima kada su ljudi putovali, na cilj stizali garavi od uglja ali sretni i zadovoljni.

        A vožnja ćirom od Sarajeva do Višegrada bila je pravi doživljaj. Pruga je bila uskotračna, što je značilo da je razmak među šinama bio sedamdeset centimetara. Tako je i ćiro bio mali. Lokomotive su bile parne, tek kasnije su uvedene “dizelke”. Pruga je najvećim dijelom prolazila kroz tunele, od Višegrada do Sarajeva je bilo preko stotinu tunela, koji su iznutra bili sasvim crni od dima i čađi.

        Sve je bilo drugačije, ljudi su bili drugačiji, a mnoge ih je ćiro povezao. Do Višegrada su se stvarale simpatije i rađale nove ljubavi.
        Ćiro je vozio, povezivao ljude i gradove, ispraćao careve i kraljeve u historiju, a onda neko odluči da je vrijeme da i on ode u historiju. Ubrzo za njim u historiju su otišla i lijepa i sretna vremena, nastupili su mržnja i mrak, a oni koji su uživali u vožnji ćirom počeli su putovati mnogo bržim prevoznim sredstvima. Nažalost, bez povratne karte daleko od Bistrika, daleko od Drine.

        Nekada veoma omiljen među rajom, ćiro je danas potpuno zaboravljen. Kome još treba ćiro kad ima cesta,autobusa,modernih vozova.

        ponekad ovdje
        Participant
          Post count: 1139


          Evo jos jedne lijepe nostalgicne slike koja sjeca na ista ona davna putovanja duz kanjona i klisura uz rijeku Pracu do Sarajeva.

          Anonymous
            Post count: 2088

            Nekad je voz prolazio nekad kroz centar Goražda

            Anonymous
              Post count: 2088
              Mare
              Participant
                Post count: 1546
                Mare
                Participant
                  Post count: 1546
                  Mare
                  Participant
                    Post count: 1546
                    Mare
                    Participant
                      Post count: 1546
                      NANA
                      Participant
                        Post count: 57

                        E vidis ovu Gramatiku, bas u ovakvom obliku formi i izgledu imam i ja, dobivena iz izdavacke kuce “Bosanska Rijec”

                        Mare
                        Participant
                          Post count: 1546

                          Jes.Gramatika Bosanskog jezika a stambilji iz Hrvatske i Srpske biblijoteke:dry:

                          NANA
                          Participant
                            Post count: 57

                            Jeste birvaktile, bezbeli nisu imali,u Bosni,stampariju, ali ova je u Tuzlansko-Wupertalskoj izdavackoj kuci.B)

                            ponekad ovdje
                            Participant
                              Post count: 1139


                              SERDŽADA STARE MAJKE

                              Serdžada majke stare
                              rasula je svoje šare,
                              kao da se polje cijelo
                              uz basamke tu uspelo,
                              da posadi cvijet do cvijeta,
                              tamo,kuda majka šeta,
                              hoda lahko,kao dah,
                              da ne bude cvijeća strah
                              i da podu,njenih ljeta,
                              kakav korak ne zasmeta.

                              U kutku gdje sjedi majka,
                              šara svaka,kao bajka,
                              i dok vani noć sve skriva
                              od njih soba jos je živa,
                              još ne daju ruci mraka,
                              da uzbere kakav cvijet
                              dok u tami sniva svijet.

                              I dok stara majka diše,
                              soba,svijet-sve miriše.

                              Ismet Bekrić

                              Kemo
                              Participant
                                Post count: 52

                                Ih! kolko samo “nostalgija” imam!Mogo bih zovnuti hipten dusa na icram i opet bi hi ostalo kolko hoces , a da him se niko ni prikucio nebi.Ostale bi u sarenijem i srebreli sahanima, u rajlikama i drvenijem casama, u kadaifnjacima i tendzerama u haranijama i teferic loncima , a da hi i ne kusnu niko.Posebice bi ostale one sto su malo ljutkaste,sto prze jezik, i usta, i sto hi ni denjiz nemere hlanuti i, one sto grknu.Gorce gore od nisadora.Zaljevaj kolko ti dusa hoce vodama jal serbetima i opet gorke.Gorucu ko suza sestrina za bratom.
                                Imaju i one sto bole.I njih bi se, urijetko, ko dotako.Ko da su otrovne , a jes hi neko necijem poprasio, valja kasti, pa bjezi i oko i ruka od nje.Taman da su posebice saldisane uz kahvu, duhan i djul-serbe u mastrafama , opet bi ostale netaknute.Aman, sta je i onih sto hi mahsuz bi posluzi.Onih, na demirliju sa prevjenim jemek mahramama sto bih saldiso i uz silteta sto su blize.Ostale bi i one ko prozuklo serbe od divjake.
                                Leti insan za onim sto je slatko ko corav,a valjalo bi , podjahkad, i one druge, od hladnih suda,kusati.
                                Spopale me nake “nostalgije” pa vriste u meni ko mlado zdrijebe kad je glano, i zapjevale mi pjesmu, bola pjesmu, sto zere i spolja i unutra,i sve hoce na dagaru da me turi.Dolibasa nadgleda svaku i salje hi i po cibugdzijama i po tutundzijama.Nezvane.
                                A ja bih samo sliku da turim.Sliku “nostalgicnu” sto mi se je u nekolko meteriza rasporedila , a na onom najgornjem tasu, u najvecem Jol-tasi, pod poklopcom,je davnasnji, prvi ekmek.Njega bih ovdje da podijelim s mojima.
                                Al , jok.Odadzije nidje da upali vatru u nasem karavansaraju.
                                Jazuk za danas, a more biti da je upali neki drugi dan.
                                Dotad nam valja traziti mjesta u dusi dje spavaju i sniju uspomene.

                                Kemo
                                Participant
                                  Post count: 52

                                  Ih! kolko samo “nostalgija” imam!Mogo bih zovnuti hipten dusa na icram i opet bi hi ostalo kolko hoces , a da him se niko ni prikucio nebi.Ostale bi u sarenijem i srebreli sahanima, u rajlikama i drvenijem casama, u kadaifnjacima i tendzerama u haranijama i teferic loncima , a da hi i ne kusnu niko.Posebice bi ostale one sto su malo ljutkaste,sto prze jezik, i usta, i sto hi ni denjiz nemere hlanuti i, one sto grknu.Gorce gore od nisadora.Zaljevaj kolko ti dusa hoce vodama jal serbetima i opet gorke.Gorucu ko suza sestrina za bratom.
                                  Imaju i one sto bole.I njih bi se, urijetko, ko dotako.Ko da su otrovne , a jes hi neko necijem poprasio, valja kasti, pa bjezi i oko i ruka od nje.Taman da su posebice saldisane uz kahvu, duhan i djul-serbe u mastrafama , opet bi ostale netaknute.Aman, sta je i onih sto hi mahsuz bi posluzi.Onih, na demirliju sa prevjenim jemek mahramama sto bih saldiso i uz silteta sto su blize.Ostale bi i one ko prozuklo serbe od divjake.
                                  Leti insan za onim sto je slatko ko corav,a valjalo bi , podjahkad, i one druge, od hladnih suda,kusati.
                                  Spopale me nake “nostalgije” pa vriste u meni ko mlado zdrijebe kad je glano, i zapjevale mi pjesmu, bola pjesmu, sto zere i spolja i unutra,i sve hoce na dagaru da me turi.Dolibasa nadgleda svaku i salje hi i po cibugdzijama i po tutundzijama.Nezvane.
                                  A ja bih samo sliku da turim.Sliku “nostalgicnu” sto mi se je u nekolko meteriza rasporedila , a na onom najgornjem tasu, u najvecem Jol-tasi, pod poklopcom,je davnasnji, prvi ekmek.Njega bih ovdje da podijelim s mojima.
                                  Al , jok.Odadzije nidje da upali vatru u nasem karavansaraju.
                                  Jazuk za danas, a more biti da je upali neki drugi dan.
                                  Dotad nam valja traziti mjesta u dusi dje spavaju i sniju uspomene.

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 27 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.