Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • Sedina
    Participant
      Post count: 161

      Bili smo na Trnovu kod nene i djede,kao,sklonice nas djecu iz Rogatice dok vojska ne prodje,i to bi znacio i pocetak i kraj rata.Bilo mi je 16 godina,tako da nisam ni puno toga razumila a ni trazila da razumim,bitno je bilo samo da se sve smiri i da ponovo nastavimo svoje normalne zivote u Rogatici.Pocela su granatiranja po Rogatici koja smo mi mogli cuti,bez obzira sto je Trnovo 13 km. udaljeno od Rogatice,cule su se eksplozije a kad bi se smrkni,posto je selo Trnovo na visini,sa jedne livade se Rogatica vidjela ko na dlanu..Ljun,Poljun i komadic Toplika,pa bi smo odatle gledali sta cetnici rade Rogatici i njenom narodu.Sipale su granate po Ljunu i Poljunu.Rat je poceo,gadjaju narod po kucama,starce,djecu,trudnice…ljudi ljude ubijaju.Pocele su grupice naroda da prolaze Trnovom.Izbezumljeni,isprepadani govorili su da imi bjezimo dalje,da ce cetnici zaci po selima i sve pobiti i poklati.Stariji su bili zabrinuti,vidjela se nemoc i zabrinutost na svacijem licu,al nam nisu puno toga govorili,valjda da se ne prepadnemo.Djedo rahmetli mi je jednom reko:Izgleda sine,da cete i vi dozivjeti sto vam je djedo prezivio ko djete.-punih ociju suza i lica pocrnilog od muke.Svraco je,rahmet mu dusi,narod u avliju,pa bi naredi da u u najveci lonac naprave,nekad supu,nekad kahvu,pa bi narodu kutljacama sipali u zdjelice,case..da svakom stigne pa makar po malo.Jedan dan bombardovase Saran,cini mi se da se i Trnovo prodrmalo detonacijama.
      Dok smo gledali granatiranje Rogatice,jednu noc smo culi vrisku i mnogo blize pucnje nego obicno.Svi su bili izgubljeni,zgledali se izmedju sebe pokusavajuci da shvate sta se desava.Culo bi se ponekad,probio bi glas tu muklu tisinu;”Ono je na Pasic Kuli!”….”Nije….Bjelogorci!”
      Pucnjava,vriska nisu prestajali dok se u neka doba nije izdigo plamen zapaljenih sela.Sela oko Trnova su gorila,bili smo osjeceni od Rogatice,a isto tako svjesni da smo mi na redu.Cekali smo i osluskivali,da stane pucnjava,da stane vriska,molili dragog Allaha da sacuva narod,da nam iko dodje iz tih sela,da se bar neko spasi.Kasno u noci,dobro poslije ponoci,sve se smirilo.Jos je samo vatra pucketala,obasjavala nebo i mjesto,o kom se selu radi.Poceli su dogovori:”Moramo ici,moramo djecu sklanjati!”Poslije nekog vremena skontah da se dogovaraju da idemo za Rogaticu.Skamenih se dok pomislih da je putem za Rogaticu sve popaljeno,pobijeno,al opet sebi kazem,dok se dogovaraju,valjda znaju neki drugi put.Naidje mama i kaze:”Djeco,spremajte se,za sat krecemo!”
      -“Idemo za Rogaticu?-a ne mogu da prikrijem osmjeh,drago mi,koda se rodih.Al ne potraja dugo taj moj osmjeh jer ne mogodoh a da ne upitam:”Pa kuda cemo proci?”
      -“Eno,onuda.-i naisareti mi rukom na Bjelogorce,Pasic Kulu…Evo i 17 godina poslije hladan me znoj zalije kad se sjetim,a te noci da se moglo pitati,hoces li da umres ili da ovo prezivis,cinimi se da se nebih omisljala..nek odmah umrem.Pa jos uvjek je ozvanjala vriska naseg naroda u usima,jos uvjek se plamen izdizo u nebo,i mi cemo tu proci.Pa narod koji nije pobjego ubjen je,tu su samo cetnici.Gje cemo mi?Pravo u ruke!
      I krenuli smo.Bilo nas je dvadesetak.Plakali smo dok smo se pozdravljali sa djedom i nenom,i ostalima koji nisu htjeli poci s nama.Nena rahmetli je bila bolesna,a rahmetli djedo nije htio nju da ostavi i samo je ponavljo:”Tu mi djecu izvedite i spasite,a za nas se ne sikirajte.Snaci cemo se i mi nekako.
      Pocetak puta je bio u suzama.Strah i nije imo mjesta na spram sve boli za njima sto ostadose,ostade nam srce na Trnovu.U pocetku se kolona kretala brzo,vjerovatno da dobijemo na vremenu,znali su da cemo negdje morati i stajati,izvidjati kuda se mozemo provuci.U Kozicima smo morali prvi put pretrcavati u manjim grupicama preko cistine ispred prodavnice,naspram skole i cekali se u prvom sumarku,da bi dalje nastavili u jednoj koloni.Osjetio se sve veci i veci strah kod sviju a i nas put je puno usporio.Izvidjali su sumarke,zbun,njivu po njivu pa bi smo onda u tisini pretrcavali pogeti.Bilo nas je devetero djece i njih desetak odraslih.Bez obzira na sav strah,umor,ulijevali su u nas neku snagu i samo ponavljali:”Ne bojte se,uspjecemo.”Pretrcali smo preko neke poljane i utrcali u sumu koja je bila ko presjecena na dva djela seoskim puticem.Nesto se cudno osjetilo,smrdilo je,i na jednom koda je neko sklonio neki paravan,suma je ostala iza nas a mi smo se nasli u srcu Bjelogoraca.Morali smo proci kroz selo,nije se vise imalo kuda obilaziti.To je bio silazak u dzehenem.Onako sokirani prizorom,nastavili smo hodati kroz Bjelogorce,bez trcanja,skoro bez skrivanja.Koda nam je neko ugasio mozak,dusu…Na nekim mjestima vatra je jos uvjek tinjala.Na mjestu zlocina smo mi,3,4 sata poslije.Sve je popaljeno,sruseno.Put kojim idemo sirok je ,pa i dva auta da se mimoidju,al on se jedva nazire od rusevina,stvari iz kuca.Na jednom mjestu,osto samo cosak kuce i kada odignuta i metar iznad zgarista kuce.Ispod puta,u avliji pored kapije,mladji muskarac ubijen,lezi.Kuca nize nije zapaljena.Pet,sest stepenica je uvodilo u tu kucu,a preko njih na pragu lezo je mrtav stariji covjek.Iz avlije se culo neko zavijanje,lavez,nesto ne opisivo,dok nismo dosli pred stracaru i vidjeli iznemoglog psa,koji je na sve licio osim na cuku.Promuko od lajanja a jos uvjek svezan.Pozelila sam da mu pomognem,da ga pustim,al nismo imali vremena za stajanja,a ne znam ni bil mu smjela onakvom prici.Ne moze covjek ni opisati u kakvom se stanju tada nalazilo.Dok sam slusala pucnje i vrisku naroda,pokusala sam da zamislim sta ti ljudi prezivljavaju u tom momentu,al sad na mjestu i u tisini,vidim da nisam bila ni blizu onoga sta se tu desavalo.Taj prizor je bio prevaziso sve granice ljudskog razuma.To je neki poseban osjecaj gdje ti se sve zamuti,i strah,i tuga,i bol,i nemoc…ma dusa ti se kida.Dragi Allah nas je sacuvo dusmana,cetnika,jer u suprotnom bi sigurno strah prevlado u svoj toj dozi bunila.Pobjegla bih odatle,a u isto vrijeme me svijest vuce,pomozi,spasi ako ista mozes spasiti,a ne mozes ni sebi da olaksas.Pocinjes se ne svjesno kaliti na rat i pitas se ,pa kakvi su ovo krvoloci,kakve su ovo zvijeri mogle uraditi?
      Prilazimo Pasic Kuli,i isti prizor.Sve devastirano,unisteno,opustoseno.Svanulo je vec,oko pola 6,6.Cuju se motike,i vidimo na suprot Pasic Kule,dvoje u njivi rade.Kopaju ljudi??…Koda se nikad nista nije desilo…a mozda su sta i zakopavali.Prosunjamo se niz Pasic Kulu.Poslije one cesme,mozda jedno km i po,dva,imaju prve kuce ispod puta.Izadje covjek iz kuce i kako nas vidje,a mi idemo putem,ukopa se.Pogleda po nama bez ikakve reakcije na svom licu,osim iznenadjen,al tu je,gotovo je,i nekoliko sekundi kasnije odmahnu rukom,poge glavu i onako se smirom vrati u kucu.Uzela sam malog Nisana da ga ponesem,mali je on,4,5 godina a malo se i na Trnovu naviko na mene.Iznemogo je on,sto od puta,sto od straha,koda kapi krvi vise nema u sebi.Majka mu vodi stariju sestru,a rahmetli Soma ode naprijed da izvide jos to malo puta,jer skoro smo izasli.Ne sluteci sta nas ceka na ulazu u Rogaticu,u svoj toj tuzi,bolu,umoru,vratio se osjecaj s pocetka puta,”sta ce mi biti s djedom,nenom i svim tim narodom sto osta”,a sad sam znala sta zvijeri ostavljaju iza sebe.

      Jos bih se samo izvinula detektivu,mozda sam malo prekinula pisanje iz dnevnika,al citajuci svjedocenja,vratih se u tu noc kad su gorili Bjelogorci,Pasic Kula,Kozici…

      Sedina
      Participant
        Post count: 161

        Izasli smo na Rudo.Lijepa Rogatica,mirna,nista se ne cuje do cvrkut ptica,sabah je.Neobicna je ta tisina,koda nikog zivog vise nema u gradu,a sjecam se isto tako kad smo tek posli na Trnovo kakva je ostala atmosfera,gradska,zvuk kola,djece koja se igraju,muzike iz avlija,naroda po ulici,a sad nema niceg.Zapucase po nama,vec su nas primjetili,doduse i isli smo sredinom ceste.Ne znamo mi kako se krece po gradu,odakle puca,gdje se treba vise cuvati.Razbjezali smo se,kud koji,a ja s malim Nisanom uskocim u neki kanal pokraj puta.Dvije tri minute poslije,kad se sve smirilo pocesmo se dozivati i uglavnom vidimo da nikom nista nije i dogovorimo se da se sastanemo na lijevoj strani puta,pa cemo izmedju kuca sici u Gracanicu.Pucali su jos u nekoliko navrata po nama ,al smo uspjeli preci na drugu stranu,svi se skupili kod jedne kuce i odatle polahko kosto se i dogovorilo od kuce do kuce,krij se i pretrcavaj.Dok sam pretrcavala ulicu,vidjela sam ubjenog covjeka pored puta,vjerovatno duze vremena mrtvog jer se tjelo tog rahmetli covjeka osjetilo i to mi je i privuklo paznju na njega,jer mozda ga ne bih ni primjetila u onoj brzini i strahu.Poslije su nam rekli da je to bio Vatres,al nisam vise sigurna za ime,cini mi se Sabrija,a cetnici su posebno cuvali to mjesto,da se nebi ko njemu priblizio.Svratila nas je jedna zena u Gracanici kod sebe u avliju da se odmorimo,iznijela nam kahvu i tu smo od nje pokusali da saznamo sta nam je raditi?Odakle puca?Kako je Gracanica ne taknuta?Sta se desava na drugoj strani Rogatice?Kad smo se odmorili,odlucili smo da krenemo pa cemo na Toplik kod tetke i tetka,ostacemo zajedno,necemo se razdvajati.Isli smo pored osnovne skole,sa strane gdje je sala,kad su ponovo poceli pucati po nama.Meci su se odbijali o zeljeznu ogradu a mi smo samo polegli na zemlju zaklonjeni onim topolama.U kracim intervalima je neprestano pucalo po nama,nisu nam dali glave dici,a nisu ni pogadjali….srece.Na jednom iz Kruscice preko mosta utrca nas momak,znala sam ga iz vidjenja,ime mu ne znam,i uputi se pravo gore nama,ne ode tamo ispred skole da izbjegne jad u kojem smo se mi nasli.Pocnemo ga dozivati da stane,da ne ide gore nama,poginuce,pucaju,al nista,on jos uspori korak,popravi jaknu,uspravi se,ruke u dzepove i smirom i sredinom djade.Sad mi je vec bilo jasno da to namjerno radi,jer cuo nas je,al nisam mogla skontati odakle mu tolika hrabrost.Mi lezimo na trotuaru a on sredinom k’o u po mira,prkosi cetnicima, i kako nam prilazi pita:
        -“Na vas pucaju?
        -Ja,vrati se!-govorimo mu svi skoro u glas,al on ne remeti.
        -“Normalno nece mene.Ovo je komsija s Matinog brda.
        -Pa sto hoce u nas!-kaze tetak rahmetli.-Sto mi djecu gadja,majci rodjenoj oba uha jednim metkom probusio!
        Tu nam nije bilo smjesno,al poslije smo ga rahmet mu dusi stalno zezali za ovu kletvu.
        -“Imate rusake….sumljivi ste him,a mene je jutros komsija ispratio u carsiju,ma znaju sta jedemo tako da ga ja i ne brinem.
        Reko:-Evo bacicu rusak,pa nemam nista vazno u njemu.
        -“Ma nije to,;-nasmija se.Vidi da dolazite odnekle.Sigurno ste svasta vidjeli,pa da vas usutka na vrijeme.
        -Pa sta cemo sad?Znas li nam ti ista predloziti?
        Sleze ramenima a ocima razgleda oko sebe.
        -“Pokusajte pretrcati i sakriti se za ovaj betonski zid,zaklonicete se i kolko.
        A stvarno ,preko puta nesto izbetonirano u kocku,nisam to ranije nikad ni primjetila,cini mi se da su govorili da su tu odlagali smece sa pijaca,ne znam tacno za sta je to sluzilo.
        I vec ledjima okrenut nama,samo rece:-“Nek vam je sa srecom.”
        -Fala ti puno,i tebi isto momak,- i ostasmo smirom da lezimo.Ocekali smo da zamakne izmedju kuca da nebi smo isprovocirali pucnjavu,da ga komsije cetnici ne ubiju “greskom” jer su nas htjeli.Pretrcase rodice,jedna po jedna,sestra,moj red.Dok poskocih na noge i krenuh,zapuca rafalno po meni.Piste meci oko mene,cujem kratko ps,ps….ma cini mi se svaki me opahne,pa onda 5,6 metara visocije se odbiju o asvalt.Skocila sam negdje pred kraj ulice prema zklonu ili sam pala da su mi se noge zapetljale u onoj brzini,a u tom su me sestra i rodice uhvatile za ruke i povukle sebi.Vristale su,a sestra me prepipavala u isto vrijeme po rukama ledjima,jesam li ranjena.Okrenem se a mama skamenjena,stisla glavu rukama,bi progovorila a ne moze da izusti.
        -Dobro je mama,…nije mi nista!,-a sama sebi ne vjerujem da nigdje ne boli,da cetnicko kopile iz rafalne paljbe promasi curicu dok trca preko ulice da spasi goli zivot.Pretrcali su i oni,i nakon nekog vremena smo krenuli Topliku,u koloni jedno za drugim,mi djeca na prijed a stariji iza nas.Posto smo bili u liniji gledali smo da se drzimo zida,da nas stiti i kolko a u tom su nas i krosnje drveca sakrile,preko mosta,uz toplik i kuci.Valjda od silnog umora i soka,bilo mi je samo da legnem,da se odmorim,a kad sam se probudila onda sam osjetila nenormalan strah,slike su se samo mjenjale u glavi od svega sto sam vidjela i sta je moglo biti.I svi smo bili takvi,skoro da nismo pricali izmedju sebe o svemu vidjenom,a mama je samo plakala a i kad bi sta podji reci,nije mogla,samo zamuca.Tek treci,cetvrti dan je pocela normalno da izgovara rijeci….

      Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
      • You must be logged in to reply to this topic.