Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 69 total)
  • Author
    Posts
  • Kaza
    Keymaster
      Post count: 6138

      Dan kada je plakala Grbavica

      Prije nepunih 25 godina, 24. aprila 1985. godine, Grbavica je bila nevesela, mnogi kažu da je to bio najtužniji dan u Dolini ćupova. Tišinu su narušavali jecaji i poneka teška psovka. Željezničar je te noći igrao polufinale Kupa UEFA protiv Videotona. Prije toga eliminisali su Sliven iz Bugarske, švicarski Sion, rumunsku Univerzitateu i Dinamo iz Minska.

      Piše: Edin Isanović

      U prvom dvoboju u Mađarskoj izabranici Ivice Osima poraženi su 3-1. U uzvratu su imali 2-0 (strijelci Bahtić u 5 i Ćurić u 75 minuti) do posljednjih trenutaka meča. Plavi su trebali da proslave plasman u finale, a tamo ih je čekao najtrofejniji evropski klub, Real Madrid. No, završilo je 2-1, krvnik Želje bio je Cuhai. Poentirao je u 88 minuti. Lopta u mreži, muk na tribinama, vremena za preokret premalo. Srušio je snove!

      Na Grbavici je tugovalo desetine hiljada ljudi. Sa njima se solidarisala cijela Jugoslavija. I danas, nakon toliko godina ostala je rana koja nikada do kraja neće zacijeliti. Teško da će Željo uopšte ikada više biti u takvoj situaciji. Evo kako je u nedavno objavljenom intervjuu za Sarajevo-x.com najvažniju utakmicu svoje generacije opisao čuvar mreže, Dragan Škrba.

      I danas izlazi gorčina

      “Tim okršajem ušli smo u istoriju. Mislim da je je to bio spoj negativnih slučajnosti. Kako drugačije mogu objasniti pogodak koji je postigao čovjek koji nikada u karijeri prije a ni poslije nije poentirao. Mada mislim da je Vlado Čapljić promijenio smjer lopte. U to sam ubijeđen, jer je išla prema meni, imao sam je, i onda iznenada mijenja putanju. Bez ikakve dvojbe, te dvije minute, minuta najvećeg uživanja i minuta najveće patnje, proganjaće me cijeli život. Ne samo mene, nego kompletnu generaciju. Pamtim da je sudija iz Velsa zanijemio, ne može čovjek da pokaže prema centru, cijeli stadion plače… Svi oni kojima je Željo bio u srcu teško su proživljavali tu noć. Prošle su tolike godine, a meni se sve i dalje vrti u glavi, svaki tren te akcije i, sve u svemu, muka mi je… Htjeli smo finale i zato smo ostali razočarani i tužni. Da smo uspjeli u svojim namjerama, ubijeđen sam da nas Španci ne bi nadigrali. Ostala je veliki žal”.

      Ovdje svakako treba spomenuti da su igrači Željezničara propustili niz izglednih prilika koje su se redale u nizu, a lopta nije htijela u gol. Kao što to obično biva, stigla je kazna. Iz aktera ovog događaja i danas izlazi gorčina.

      Inserti sa You-Tube: Zeljeznicar – Videoton

      Emotivni ožiljak

      Mnogi pamte gotovo svaki detalj famozne utakmice, a u to smo se uvjerili kada smo nazvali Refika Šabanadžovića koji je za naš portal rekao:

      “Cijeli grad i Jugoslavija živjele su sa nama i za naše pobjede. Mi smo ostali kao jedini predstavnik bivše lige u evropskom takmičenju. Sjećam se da smo bili u karantinu na Stojčevcu. Sve smo preduzeli kako bi prošli u finale. Spomenuo bih još jedan detalj koji je jako bitan. Naime, tadašnji gradonačelnik Sarajeva obećao je da će svi kafići raditi 24 sata. U dolinu ćupova stigli su i svirači kako bi upotpunili slavlje”. Potom je na trenutak zastao, pa nastavio:

      “Pamtim da je teško bilo doći do ulaznice. Čitava moja familija iz Crne Gore došla je na Grbavicu. Bilo je preko 20 hiljada gledalaca. Na samom terenu igrali smo fantastično. Činjenica je da smo u određenoj komociji uživali vodstvo 2-0. Sve je bilo u našim rukama i nogama. Vjerovatno smo u mislima već bili u finalu. I onda šok! Gol smo primili iz naizgled bezazlene akcije. Mrežu Škrbe pogodio je Cuhai, čovjek za kojeg su čuli svi navijači Želje. Za mene je ovo najtužniji dan u karijeri. Ostao je veliki ožiljak. Nakon završetka drame niko iz svlačionice nije izalzio dva ili tri sata. Bili smo utučeni. Svi smo šok proživljavali toliko emotivno da smo plakali, neki su jecali. Tuga je parala zrak. Vjerujem da ovaj detalj mnoge proganja i danas. Zaustavljena slika pogotka ne izlazi ni danas iz glave”.

      Tada je Šabanadžović otkrio i skriveni plan:

      “Žao mi je što jedna strašna generacija koja je napravila najveći uspjeh bh. nogometa nije igrala sa Realom. Htjeli smo to i zato smo bili još više razočarani i tužni. Madrižane je tada predvodio Butragenho i Sanches. Jedino što me donekle utješilo jeste rečenica našeg šefa Ivice Osima koji je rekao – Možda i nije loše što smo izgubili, jer će nas svi spominjati po ovome. Tako je i bilo. Gol Cuhaja uništio je godinu dana krvavog i poštenog rada. Nakon eliminacije i u prvenstvu smo padali na tabeli. Nismo se dugo oporavili.”

      Za Željezničar su taj dvoboj igrali: Škrba, Berjan, Baljić, Šabanadžović, Čapljić, Komšić, Bahtić, Škoro, Ćurić, Baždarević i Samardžija.

      Iako ova priča nije završila happy end-om treba se prisjetiti, ne zbog nesretnog ispadanja, nego zbog najvećeg uspjeha bh. klupskog nogometa…

      (Sarajevo-x.com)

      Mustafa
      Participant
        Post count: 8282

        Džeko u timu kola Bundeslige

        Džeko je postigao dva gola i tome pridodao jednu aistenciju dok je Misimović jednom aisistirao i jednom pogodio mrežu Hoffenheima. Osim naših reprezentativaca, u listu strijelaca se upisao i Italijan Andrea Barzagli.

        Džeko je po šesti put ove sezone postigao dva gola u jednoj utakmici što je kolegama sa njemačkog portala Spox bilo dovoljno da Edina uvrste u tim kola.

        Ovog vikenda su pogađali i Edinovi konkurenti u borbi za prvog topnika Bundeslige. Kieesling je dva puta pogodio mrežu te Kuranyi jednom. Džeko je efikasan bio dva puta i sva trojica na svom kontu imaju po 18 golova s tim što Džeko ima i 10 asistencija zbog čega je daleko najkorisniji igrač njemačkog prvenstva.

        Zanimljivo je jučerašnji nastup našeg reprezentativca, prokomentarisao komentator jedne njemačke televizije.

        Lijepo da ima stvari u životu u koje se čovjek sigurno može pouzdati. Jedna od tih je da će Edin Džeko negdje između petka i nedjelje zabiti gol. Ah Edine ostani kod nas. Sta ćeš u italiji? Ako treba ja ću provesti peticiju u njemačkom parlamentu i sakupiti pare da ostaneš. Znam, ovo zvuči kao hvalospjev na račun Edina, ovo mi žena neće oprostiti od ljubomore.

        Tim 29. kola Bundeslige izgleda ovako: Diego Benaglio (Wolfsburg), Maik Franz (Eintracht Frankfurt), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Andrea Barzagli (Wolfsburg), Marcel Risse (Nurnberg), Fabian Lustenberger (Hertha), Bastian Schweinsteiger (Bayern Minhen), Raffael (Hethta), Maxim Choupo Moting (Nurnberg), Stefan Kiessling (Bayer Leverkusen), Edin Džeko (Wolfsburg).

        ( Vijesti.ba / Sportin.ba )

        Mustafa
        Participant
          Post count: 8282

          Džeko u timu kola Bundeslige

          Džeko je postigao dva gola i tome pridodao jednu aistenciju dok je Misimović jednom aisistirao i jednom pogodio mrežu Hoffenheima. Osim naših reprezentativaca, u listu strijelaca se upisao i Italijan Andrea Barzagli.

          Džeko je po šesti put ove sezone postigao dva gola u jednoj utakmici što je kolegama sa njemačkog portala Spox bilo dovoljno da Edina uvrste u tim kola.

          Ovog vikenda su pogađali i Edinovi konkurenti u borbi za prvog topnika Bundeslige. Kieesling je dva puta pogodio mrežu te Kuranyi jednom. Džeko je efikasan bio dva puta i sva trojica na svom kontu imaju po 18 golova s tim što Džeko ima i 10 asistencija zbog čega je daleko najkorisniji igrač njemačkog prvenstva.

          Zanimljivo je jučerašnji nastup našeg reprezentativca, prokomentarisao komentator jedne njemačke televizije.

          Lijepo da ima stvari u životu u koje se čovjek sigurno može pouzdati. Jedna od tih je da će Edin Džeko negdje između petka i nedjelje zabiti gol. Ah Edine ostani kod nas. Sta ćeš u italiji? Ako treba ja ću provesti peticiju u njemačkom parlamentu i sakupiti pare da ostaneš. Znam, ovo zvuči kao hvalospjev na račun Edina, ovo mi žena neće oprostiti od ljubomore.

          Tim 29. kola Bundeslige izgleda ovako: Diego Benaglio (Wolfsburg), Maik Franz (Eintracht Frankfurt), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Andrea Barzagli (Wolfsburg), Marcel Risse (Nurnberg), Fabian Lustenberger (Hertha), Bastian Schweinsteiger (Bayern Minhen), Raffael (Hethta), Maxim Choupo Moting (Nurnberg), Stefan Kiessling (Bayer Leverkusen), Edin Džeko (Wolfsburg).

          ( Vijesti.ba / Sportin.ba )

          Mustafa
          Participant
            Post count: 8282

            Rezultati kvalifikacijskih utakmica za Europsko nogometno prvenstvo 2012. godine:

            SKUPINA A:

            Turska – Belgija 3:2 (Altintop 48′, Sentürk 66′, Turan 78′ / van Buyten 28′, 69′)

            Austrija – Kazahstan 2:0 (Linz 90’+1′, Hoffer 90’+2′)

            Njemačka – Azerbajdžan 6:1 (Westermann 28′, Podolski 45′, Klose 45′, 90′, Sadiqov 53′-autogol, Badstuber 86′ / Cavadov 57′)

            1. Njemačka 2 2 0 0 7:1 6
            2. Turska 2 2 0 0 6:2 6
            3. Austrija 1 1 0 0 2:0 3
            4. Belgija 2 0 0 2 2:4 0
            5. Azerbajdžan 1 0 0 1 1:6 0
            6. Kazahstan 2 0 0 2 0:5 0

            SKUPINA B:

            Rusija – Slovačka 0:1 (Stoch 27′)

            Makedonija – Armenija 2:2 (Gjurovski 42′, Naumoski 90’+4′ / Movsisjan 41′, Manucharyan 90′)

            Irska – Andorra 3:1 (Kilbane 14′, Doyle 41′, Keane 53′ / Martinez 45′)

            1. Irska 2 2 0 0 4:1 6
            2. Slovačka 2 2 0 0 2:0 6
            3. Rusija 2 1 0 1 2:1 3
            4. Armenija 2 0 1 2 2:3 1
            5. Makedonija 2 0 1 1 2:3 1
            6. Andora 2 0 0 2 1:5 0

            SKUPINA C:

            Srbija – Slovenija 1:1 (Žigić 86′ / Novaković 63′)

            Italija – Farski Otoci 5:0 (Gilardino 11′, de Rossi 22′, Cassano 27′, Quagliarella 80′, Pirlo 89′)

            1. Italija 2 2 0 0 7:1 6
            2. Srbija 2 1 1 0 4:1 4
            3. S.Irska 1 1 0 0 1:0 3
            4. Estonija 2 1 0 1 3:3 3
            5. Slovenija 2 0 1 1 1:2 1
            6. F.Otoci 3 0 0 3 1:10 0

            SKUPINA D:

            Bjelorusija – Rumunjska 0:0

            Albanija – Luksemburg 1:0 (Salihi 37′)

            BiH – Francuska 0:2 (Benzema 72′, Malouda 78′)

            1. Albanija 2 1 1 0 2:1 4
            2. Bjelorusija 2 1 1 0 1:0 4
            3. Francuska 2 1 0 1 2:1 3
            4. BiH 2 1 0 1 3:2 3
            5. Rumunjska 2 0 2 0 1:1 2
            6. Luksemburg 2 0 0 2 0:4 0

            SKUPINA E:

            Švedska – San Marino 6:0 (Ibrahimović 7′, 77′, Simoncini 12′-11m, Wernbloom 25′, Granqvist 51′, Berg 93′)

            Mađarska – Moldavija 2:1 (Rudolf 50′, Koman 66′ / Suvorov 79′)

            Nizozemska – Finska 2:1 (Huntelaar 7′, 16′-11m / Forssell 18′)

            1. Švedska 2 2 0 0 8:0 6
            2. Nizozemska 2 2 0 0 7:1 6
            3. Mađarska 2 1 0 1 2:3 3
            4. Moldavija 2 1 0 1 3:2 3
            5. Finska 2 0 0 2 1:4 0
            6. San Marino 2 0 0 2 0:11 0

            SKUPINA G:

            Bugarska – Crna Gora 0:1 (Zverotić 35′)

            Švicarska – Engleska 1:3 (Shaqiri 71′ / Rooney 10′, Johnson 70′, Bent 88′)

            1. Engleska 2 2 0 0 7:1 6
            2. Crna Gora 2 2 0 0 2:0 6
            3. Wales 1 0 0 1 0:1 0
            4. Švicarska 1 0 0 1 1:3 0
            5. Bugarska 2 0 0 2 0:5 0

            SKUPINA H:

            Norveška – Portugal 1:0 (Huseklepp 21′)

            Danska – Island 1:0 (Skoubo 90′)

            1. Norveška 2 2 0 0 3:1 6
            2. Danska 1 1 0 0 1:0 3
            3. Cipar 1 0 1 0 4:4 1
            4. Portugal 2 0 1 1 4:5 1
            5. Island 2 0 0 2 1:3 0

            SKUPINA I:

            Češka – Litva 0:1 (Sernas 26′)

            Škotska – Lihtenštajn 2:1 (Miller 63′, McManus 90’+7′ / Frick 46′)

            1. Škotska 2 1 1 0 2:1 4
            2. Litva 2 1 1 0 1:0 4
            3. Španjolska 1 1 0 0 4:0 3
            4. Lihtenštajn 2 0 1 1 1:5 1
            5. Češka 1 0 0 1 0:1 0

            Teva
            Participant
              Post count: 8872

              [b]Rogaticanin Semir Kerla postigao je prvi tj. vodeci pogodak za Zelju.
              Bravo majstore.[/b]:)


              Teva
              Participant
                Post count: 8872

                Opet ja a maloprije sam bio ovdje.

                EnesAgine NOVOSTI – igraci sarajeva idu prvo u zetru kod turabija pa onda na grbavicu.

                Mustafa
                Participant
                  Post count: 8282

                  Dejan Ćuk

                  “Projekat nove Grbavice neće ostati samo na papiru”

                  Magistar ekonomije Dejan Ćuk, idejni tvorac projekta izgradnje nove Grbavice, za Sarajevo-x.com je izjavio kako će mnogi detalji u vezi ovog projekta biti jasniji nakon skupštine kluba zakazane za 23. decembar.

                  Piše: Edin Isanović

                  Dejan Ćuk: Entuzijasta i povratnik u rodni gradU razgovoru za naš portal Ćuk je objasnio kako je došao na ideju da se gradi novi stadion.

                  “To je bilo u maju ove godine, dan pred derbi sa Sarajevom. Tada je na treningu bilo prisutno oko tri hiljade navijača. Na tribinama Grbavice vidio sam mlade navijače, penzionere, pa čak i porodice sa djecom u kolicima. Svi segmenti društva bili su na jednom mjestu. Tada sam shvatio da bi svi oni došli na utakmicu da su uslovi povoljniji. Uostalom tako se na zapadu stvara novac. Ideju sam predložio ocu koji je na početku bio skeptičan. Ipak, kasnije smo razgovarali sa Amarom Osimom i Sabahudinom Žujom.Tako je i potekla priča”, kaže Ćuk, napominjući kako će se na skupštini kluba donijeti zvanična odluka da se nastavi sa realizacijom započetih aktivnosti.

                  Očekuje se podrška Nedžada Koldže i općine

                  On dodaje da će se sa firmom iz Slovenije potpisati obavezujući ugovor.

                  “Od Općine Novo Sarajevo očekujem da podrži projekat koje će donijeti opšte dobro. Sve ću prezentirati na skupštini. Jedini problem vidim u tome što u Federaciji još nije usvojen zakon o Javno-privatnom partnerstvu. No, vjerujem da će se i to promijeniti”, dodaje Ćuk.

                  Idejni tvorac nove Grbavice otkrio je da je došlo i do nekih izmjena u odnosu na kapacitet stadiona. Iako je, naime, prvobitno planirano da će kapacitet biti 20.000 mjeste, odluka je donesena da se ide na dodatnih pet hiljada mjesta.

                  “Izgradnja bi maksimalno trajala, od prvog koraka do otvaranja, tri godine. Stadion bi bio potpuno natkriven sa ugrađenim grijanjem na travnjaku. Sve bi se radilo po stadardima UEFA-e, jedan navijač, jedan kvadrat. Važno je istaći da bi 60 posto otpadalo na strukturu stadiona, 20 posto na krov, dok bi preostalih 20 posto činili teren i infrastruktura. Predviđeno je da se napravi i 800 parking mjesta i tržni centar. Već sam govorio da bi se sa gradnjom išlo i ukopavanjem u zemlju. Otprilike oko 20 metara”, kaže naš sagovornik.

                  Samo pozitivne reakcije

                  Dejan Ćuk vjeruje u projekat, a i reakcije u klubu, kao i u krugovima navijača i simpatizera Željezničara su pozitivne.

                  “Svi su shvatili priču i daju 300 posto svojih mogućnosti. Dakako da bi korist osim Želje imala i reprezentacija BiH koja bi vjerovatno preselila na novoizgrađeni teren. Osim toga i tim sa Koševa bi mogao koristiti ovaj stadion, naravno uz saglasnost čelnika ‘plavih’. Ako dođe do realizacije projekta, a ja sam veliki optimista, mislim da će nadmašiti sva očekivanja”, rekao je Ćuk, koji je osjetio potrebu da se vrati u glavni grad Bosne i Hercegovine nakon petnaest godina provedenih u Ljubljani.

                  Mustafa
                  Participant
                    Post count: 8282

                    Prijedlog na Skupštini Željezničara

                    Pogledajte kako bi mogla izgledati nova Grbavica

                    Počelo je zasjedanje Skupštine Fudbalskog kluba Željezničar na kojem će, kako smo i najavili, magistar ekonomskih nauka Dejan Ćuk prezentirati plan izgradnje novog objekta stadiona Grbavica. U svom izlaganju govorit će o lokaciji današnjeg stadiona, zastarjelosti i strukturnoj neadekvatnosti stadiona, upitnoj sigurnosti posjetilaca u okviru domaćeg prvenstva, neispunjavanju UEFA-inih i FIFA-inih kriterija, te nemogućnosti njegovog komercijalnog iskorištavanja.

                    Piše: Edin Isanović

                    Također, napomenut će aktuelnu neisplativost stadiona kao individualnog objekta, povećanju šansi za uspjeh kluba (korisnika) sa prestankom limitiranja upotrebe na svake dvije sedmice i povećanju profita na dan utakmice.

                    Primjeri iz Evrope

                    Kao najbolji primjer Ćuk će navesti objekat FC Servette u Ženevi. Naime, izgrađen je stadion od 30.000 mjesta, dok trgovački centar ima 36.000 kvadratnih metara. Pomenuti objekat u 2009. godini posjetilo je 3,2 miliona gledalaca.


                    Ovako bi mogla izgledati nova Grbavica

                    Kao još jedan primjer da je ovo izuzetno dobar potez Ćuk ističe izgradnju Stožica u Ljubljani. Čitav taj projekat je koštao 374 miliona eura. Javni partner (Grad Ljubljana) nije imao vlastitih finansijskih sredstava za realizaciju projekta. Javni ulog je bilo zemljište, a projekat je obuhvatio izradu idejnog rješenja lokacije (preko tendera) i izgradnju komunalne i prometne infrastrukture. Poslije predaje javnog dijela Gradu, privatni investitor postaje vlasnik pratećeg objekta, odnosno trgovačkog centra.

                    Predviđeno je da nova Grbavica bude multifunkcionalni stadion sa 25.000 sjedišta, da poštuje Green Goal UEFA standard, odnosno da bude ekološki stadion, kao i da ima prateće sadržaje (VIP i Skybox, klupski prostori, podzemna garaža). Stadion bi bio otvoren za sve aktivnosti sedam dana u sedmici.

                    Projekat od društvenog interesa

                    Na kraju će Ćuk prezentirati i korist kako za klub tako i za općinu i grad.

                    Beneficije za FK Željezničar: Klub ne ulaže finansijska sredstva, a dobija najmodernije okruženje koje je potrebno za stvaranje vrhunskih fudbalera. Istovremeno bi se povećao prihod od utakmica.

                    Beneficije za Općinu Novo Sarajevo: Nova radna mjesta za vrijeme izgradnje i nakon nje. Novi posjetioci će povećati finansijsku održivost lokalne ekonomije, povećao bi se prihod od poreza. Pored toga, događaji vezani uz aktivnosti na stadionu stvaraju veću izloženost i promociju lokalne zajednice.

                    Beneficije za Grad Sarajevo: Povećanje ugleda grada u međunarodnim okvirima.

                    Da bi se krenulo u realizaciju ovog projekta Skupština mora dati zeleno svjetlo.


                    Stadion u Zenevi kao jedan od prijedloga




                    Stadion u Ljubljani kao jedan od prijedloga


                    Cuk u drustvu sa Ivicom Osimom

                    sarajevo-x

                    mirsad_d
                    Participant
                      Post count: 4000

                      [b]
                      Ibrahim ŠEHIĆ, golman Plavih sa Grbavice[/b]

                      Ibrahim Šehić
                      Piše: Samir Sisic
                      SPORT CENTAR
                      http://www.scsport.ba/bs/tekst.php?ID=12705
                      Tekst objavljen: 26.12.2010. 000000 13:37
                      Produžit ću ugovor sa Željom, ali ne pod ovim uslovima

                      Još uvijek me niko nije zvao iz kluba da pričamo na tu temu, ali vjerovatno ću ovih dana dobiti takav poziv

                      Ibrahim Šehić golman Željezničara i reprezenativac BiH do ljeta ima važeći ugvovor sa aktuelnim prvakom države. Iako se u medijima proteklih dana špekulisalo da Šehić u januaru vjerovatno napušta klub, u razgovoru za SC reviju to golman Plavih demantovao:

                      «Nije istina, niti da sigurno odlazim, niti da sam odbio produžiti ugovor s klubom», kaže Šehić.

                      «Još uvijek me niko nije zvao iz kluba da pričamo na tu temu, ali vjerovatno ću ovih dana dobiti takav poziv. Što se mene tiče, želim produžiti ugovor s klub, ali ne pod uslovima koje trenutno imam. Želim samo da se klub brine za mene i da me cijeni onoliko koliko vrijedim», poručio je Šehić

                      Oslobođenje 27.12.2010.g.

                      Mustafa
                      Participant
                        Post count: 8282

                        Mancini: Nije tajna da želimo Džeku

                        Agent našega reprezentativnog napadača Edina Džeke zaputio se u Englesku gdje bi trebao dogovoriti transfer svoga klijenta u Manchester City.


                        Potvrdu da se nešto po tom pitanju zbiva, engleskim medijima dao je menadžer momčadi Roberto Mancini, ipak, svjestan i da njegov klub nije jedini zainteresiran za usluge sjajnog nogometaša koji je, bez sumnje, prerastao Wolfsburg.

                        – Džeku žele mnogi, pa će trebati sačekati januar i tada će se sve znati. Ništa nije sigurno, ali u nogometu ništa nije niti nemoguće – kazao je talijanski stručnjak.

                        Mare
                        Participant
                          Post count: 1546

                          Nek vam je svima srecna Nova 2011-ta uz ovu pjesmicu.B)
                          http://www.youtube.com/watch?v=OtUyXPRdpvI

                          Mustafa
                          Participant
                            Post count: 8282
                            Mustafa
                            Participant
                              Post count: 8282

                              Prvi igrač Hajduka tri i pol godine u Rusiji

                              Otišao najbolji: Ibričić za pet milijuna eura u Lokomotiv iz Moskve
                              U Moskvi je na pregovorima bio i Senijad Ibričić te aktivno pregovarao o svojoj plaći


                              Nakon pet sati dugih pregovora u Moskvi, pitanje transfera najboljeg igrača Hajduka Senijada Ibričića je riješeno – odlazi u moskovski Lokomotiv čiji će dres nositi iduće tri i pol sezone, a Splićani će inkasirati pet milijuna eura.

                              I to nije konačni iznos, dogovoreno je da će Hajduk od Ibričićeva budućeg transfera dobiti 20 posto. Baš zbog tog detalja pregovori su se odužili. Predsjednica Lokomotiva Olga Smorodskaja, koju u Rusiji zbog strogosti zovu čeličnom lady, bila je neumoljiva, nije željela dati šest milijuna eura koliko je Hajduk priželjkivao. Tako će se Hajdukova delegacija u sastavu Petroslav Sapunar, Josip Grbić i odvjetnik Miro Šarić ipak u Split vratiti zadovoljna. Jer, u Moskvu je otputovala da završi posao, a ne da odugovlači. Bijelima je hitno potreban svježi kapital, a Ibričić je jedini igrač koji je za sada dobio konkretnu ponudu.

                              Ibričić bi po sezoni trebao zarađivati oko milijun eura, a ugovor je stimulativan. Što više dobrih igara i golova, to više i novca.

                              – Gotovo je, mi smo svoje dogovorili – javio je oko 16 sati Ibričićev zastupnik Anđelko Jurkić.

                              U Moskvi je bio i Ibričić, aktivno je sudjelovao na pregovorima o svom ugovoru. Najprije su oko 11 sati po srednjoeuropskom vremenu (u Moskvi je bilo 13 sati) za stol sjeli čelnici Hajduka i Lokomotiva. Pregovori su potrajali gotovo četiri sata, a kada su usklađeni svi detalji između dvaju klubova, u pregovore su ušli Ibričić i njegov zastupnik Anđelko Jurkić. Njihov dio razgovora bio je puno kraći, Ibričić i Jurkić brzo su dogovorili sve uvjete, a tražili su “europsko” trajanje ugovora. Odnosno, Ibričić nije želio potpisati na četiri sezone, u Rusiji se prvenstvo igra tijekom kalendarske godine, već je želio biti slobodan na ljeto, što znači da se obvezao na igranje u Lokomotivu na tri i pol sezone.

                              Dakle, Ibričić se neće pojaviti na prozivu Hajduka sazvanom za ponedjeljak, 17. siječnja, već će se što prije priključiti pripremama svoga novog kluba u Turskoj (Lokomotiv je jučer igrao protiv Konyaspora).

                              Imat će zahtjevan zadatak da se što prije nametne novom treneru Juriju Krasnožanu, koji je u Lokomotiv stigao iz Spartaka iz Nalčika i preferira brzu igru, bez previše nepotrebnih dodira s loptom.

                              http://www.vecernji.hr/sport/nogomet/otisao-najbolji-ibricic-pet-milijuna-eura-lokomotiv-moskve-clanak-239153

                              mirsad_d
                              Participant
                                Post count: 4000
                                mirsad_d
                                Participant
                                  Post count: 4000

                                  dnevni avaz 7.2.2011-g-

                                Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 69 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.