Viewing 9 posts - 16 through 24 (of 24 total)
  • Author
    Posts
  • hamid_m
    Participant
      Post count: 25

      Vrlo dobro je tebi poznata moja veza sa jednim “parazitom iz siz-a” koji lezi nakon sto je operisan i sve ovo cita,a redovno se i dobronamjerno informisao o tvom zdravlju pa mi je zato jos vise cudo da mozes onakve stvari napisati.
      Ja ne znam ko je sve pomenut od sportista u knjizi jer je nisam procitao,ali sigurno znam da su autorima dostavljeni spiskovi svih mogucih ljudi koji su na bilo koji nacin bili povezani sa sportom u Rogatici,ali oni sami su odlucili koga da pomenu u knjizi!
      Da sam se ja pitao nikad ne bih izostavio jednog rahmetli Ruleta,Žige,Paju,Fatka.Dzevada,itd,itd…(opet kazem da ne znam ni ko je pomenut u knjizi)
      Takodje sigurno znam da je i o famoznom “TPR”-u napisana citava istorija,ali su se opet sami autori odlucili sta da se pomene u knjizi.

      Mustafa
      Participant
        Post count: 8282

        Ja sam kupio knjigu ali je jos nisam dobio, pa ne mogu davati komentare vazane za istu. Ali koliko cujem da knjiga ima dosta propusta.

        Zato sam misljenja da pozitivne ali i neagativne kritike treba spomenuti kao i propuste kako bi eventualno drugo izdanje bilo bolje i kvalitetnije….

        Mislim da niko ne bi trebao da se ljuti niti napada nekoga upravo iz gore navedenih razloga…..

        Kaza
        Keymaster
          Post count: 6138

          Hamide obracam ti se sada licno mada nismo ovdje tema ni ja a ni ti nego Monografija. Pominjanjem tvoga imena nisam nista lose mislio jer sam prokomentarisao da je samo tvoje ime spomenuto. Time nisam rekao da tvoje ime nije trebalo da stoji nego sam mislio ustvari isto sto si ti u zadnjem postu napisao. Upitao sam se gdje su ostala imena koja su zasluzna.

          Zasto si ti napao na moju licnost ni sada mi nije jasno. Znaci li to da ja ne smijem reci svoje misljenje pa ako i grijesim moze mi se ukazati na gresku protuargumentom a ne napadom na moju licnost.

          Mozda ne znas ali ja sam pet-sest godina bi vrlo aktivan u sportu. Bio sam u predsjednistvu FK Mladost i u jednom mandatu i predsjednik ovog kluba. Znam jako dobro sta smo morali raditi da bi stvorili minimum uslova da taj klub moze egzistirati. Da nije bilo raje pa zasto ne reci i direktora rogartickih firmi taj klub a ni ostali klubovi ne bi ni postojali.
          Moram napomenuti zaista i par ljudi koji su svojim vrijednim radom a neki bogami i uticajem omogucili u tom vremenu ovom klubu da egzistira: Ahmed Jesenkovic a.r. Lutvo Jesenkovic, Radivoje Pusonja, Rade Jovicic, Rusid Hodzic, Durmo Holuclic a.r. dr. Suad Ajanovic, Kemo Soso, Veljko Kovacevic, pokojni Mosa ( ne mogu mu se sjetiti imena u momentu), Husnija Avdic … Neka mi ne zamjere ako sam nekog zaboravio.
          Dakle nisam ja ni na koga licno mislio ali sistemski SIZ-ovi su bili paraziti. Oni su trebali da finansiraju rogaticki sport ali to nisu cinili. Jednostavno im je najvaznije bilo da oni imaju uredne plate a ono sto ostane (mrvice) su dijelili rogatickom sportu. Dakle kritikujuci SIZ-ove nisam mislio ni na koga licno nego na gresku u postavki koja je bila u sistemu.
          Davati tolika mjesta u Monografiji njima, jos uvijek mislim da je pretenciozno pa ma od koga doslo.

          Kazes da nisi procitao Monografiju a ipak uzimas ucesca u diskusijama. Mozda kad procitas ces biti jos ljuci nego ja. Uostalom moje nije da o tome sudim ali necu dozvoliti sigurno da mi neko uskracuje mogucnost da svoje misljenje o necemu izrazim.

          Mare
          Participant
            Post count: 1546

            Kaza napiso.
            Ideja o izradi nove Monografije Rogatice je kod gradjana Rogatice izazvala odusevljenje, pogotovu kad se u izradu ukljucio respektabilan tim uglednih Rogaticana.

            Kakva je razlika izmedzu “Uglednih” Rogaticana i “Obicnih” Rogaticana.Jel to da su prvi pametni a drugi budale ili jer su prvi puni para a drugi sirotinja i fukara.

            Kaza
            Keymaster
              Post count: 6138

              [color=#825900][quote=”Mare(citat)”] Kaza napiso.
              Ideja o izradi nove Monografije Rogatice je kod gradjana Rogatice izazvala odusevljenje, pogotovu kad se u izradu ukljucio respektabilan tim uglednih Rogaticana.

              Kakva je razlika izmedzu “Uglednih” Rogaticana i “Obicnih” Rogaticana.Jel to da su prvi pametni a drugi budale ili jer su prvi puni para a drugi sirotinja i fukara.
              [/quote][/color]

              Vrlo me cudi tvoj nacin gledanja na stvari oko sebe i tvoje pitanje bas nema nekog smisla. Mozda cak ne zasluzuje ni odgovor ali kad me bas tako , cini mi se , provokativno pitas onda cu ti i odgovoriti.

              Ugledni Rogaticani su oni koji su svojim radom doprinijeli razvoju zajednice, poboljsanju uslova zivota i rada te zajednice. Takvi ljudi su bili na celu firmi koje su bile nosioci razvoja opstine, drustveno politicki radnici na nivou opstine a posebno na visim nivoima. Omogucili su bolje uslove zivota i rada za sve gradjane. Iza njih su ostala vidljiva djela koja su svima sluzila i jos uvijek sluze.

              Obicni ljudi su oni koji su takodjer vrijedno radili da bi obezbijedili egzistenciju svojoj porodici. Iz svojih licnih dohodaka su izdvajali za finansiranje drustveno korisnog rada (zdravstvo, prosvjeta, kultura itd). Naravno i ovi ugledni su pored svojih vanredni rezultata takodjer od svoji plata finansirali isto to.

              Ako tebi to nije jasno onda nek ti je Bog na pomoci. Ti gledas sve ekstremno. Ides iz krajnosti u krajnost. Kod tebe postoje samo budale i pametni .

              Ima li igdje sredine.

              Mare
              Participant
                Post count: 1546

                Kad imas sve, ne vidis nista; progledas tek kad nemas nista.

                Tvoja omiljena fraza.Ni ona nema sredinu.Sve ili nista.Gdje je sredina?

                Braco
                Participant
                  Post count: 216

                  Kao prvo Hamide, to sto ti sve diskusije shvatas licno, to je tvoj problem.
                  Kao drugo to sto si ti svog amidzu poistovjetio sa SIZ-om, opet je tvoj problem, ali je bezobrazno od tebe da to meni spocitavas uz interpretaciju kao da sam ja napisao da je tvoj amidza parazit /moj post stoji, procitaj ga fino i stojim iza njega i kad sam ga pisao tvoj mi amidza nije bio ni na pameti/.Ako sam protiv SIZ-ova, ne mora znaciti da sam i protiv ljudi koji su radili u SIZ-ovima.
                  Kao trece, ja sam tvog amidzu postujem i necu ti dozvoliti da to ti pogazis, sram te bilo.
                  O SIZ-ovima i dalje mislim isto, a jedan od mnogobrojnih primjera iz mog iskustva je i RK ALPO Rogatica/najbolji perod RK-a/.U to vrijeme ja sam bio predsjednik OOSS u ALPU, pa sam bio upucen u finansiranje kluba u to vrijeme, uzgred SIZ-a ni na mapi.
                  Takmicio sam se u planinarskoj orjentaciji od regionalnih, republickih do saveznih takmicenja.O medaljama i uspjesima PD “Sjemec” se sve zna ali toga u monografiji nema, ali nije bitno,opet nigdje SIZ-a, da nije bilo firmi Osme Vatresa i njegove snalazljivosti ni na jedno takmicenje ne bi otisli.
                  I opet kazem ne samo SIZ za sport i kulturu nego opcenito svi SIZ-ovi su bili promasaj drustvenog uredjenja one drzave.

                  webmaster
                  Keymaster
                    Post count: 3712

                    [i]Autor rogatica.com
                    Srijeda, 24 Februar 2010 09:02[/i]

                    Mehmed Sokolović – predsjednik Odbora za pripremu i izdavanje Monografije o Rogatici, dugogodišnji aktivista i sportski radnik dao je eksluzivni intervju za našu stranicu.

                    rogatica.com: Mehmede, hvala vam na vremenu koje ste odvojili da svojim Rogatičanima, rasutim diljem svijeta, malo pobliže prikažete i objasnite rad na izdavanju ovog, moramo priznati, kapitalnog djela; Monografije o Rogatici.

                    Evo, za početak da krenemo od ideje i početnih radova na izdavanju ovog vrijednog djela. Kako se rodila ideja i ko je bio inicijator?

                    Mehmed: Pa ideja je potekla, može se reći, od mene. Okupio sam sve članove Odbora razmatrajući i analizirajući ko bi bio najkvalitetnija osoba za koje poglavlje knjige. Bitno je na početku istaći da je Monografija od samog početka bila zamišljena i zasnovana na naučno stručnoj osnovi i da je obuhvatila period, istoriju Rogatice, od njenog postanka pa do današnjih dana.

                    Svi podaci morali su biti dokumentovani i zasnovani na istorijskim činjenicama, znači priče tipa, rekla- kazala ili rekao mi je „taj i taj“ da je vidio „to i to“, nisu uzimane u razmatranje već samo dokumentovane istorijske činjenice. Period Rogatice u vrijeme socijalističke Jugoslavije je takodje zasnovan na statističkim podacima. Ponekad me pitaju čitaoci knjige, zašto je neko izostavljen iz spiska uglednih Rogatičana. Odgovor je, da je kriterij u tome bio ne samo visoko obrazovanje već i slijedeci korak a to je, da je ta osoba napravila i neko veće dostignuće iz oblasti kojom se bavi. Preko 90% radova na knjizi, ako bih se tako mogao izraziti, je bilo na volonterskoj osnovi.

                    rogatica.com: Da li ste koristili i podatke iz monografije «Rogatica» izdate 1966 godine?

                    Mehmed: Da. Iz nje smo uzeli Austrougarski period.

                    rogatica.com: Da li se možemo ostvrnuti na sami početak rada na knjizi, prije pet godina? Kako ste krenuli sa radom?

                    Mehmed: Pa u samom početku bili smo u jednoj maloj dilemi; da li da radimo na Fotomonografiji o Rogatici ili o Monografiji sa jakim ilustrativnim dijelom. Na ovom smo radili gotovo dvije godine i tek poslije kada smo donijeli odluku da knjiga krene ovim tokom radovi su bili usmjereni na obimnije tekstove i sadržaje. Tada smo i nekako jače krenuli sa pripremom, znači možemo reći da su intenzivniji radovi trajali posljednje tri godine.

                    rogatica.com: Period agresije i rata 1992-1995 je čini mi se slabije obuhvaćen?

                    Mehmed: Jeste, mogao bih se složiti sa vašom konstatacijom i volio bih da vaši čitaoci shvate da smo bili u dilemi kako ovaj dio rogatičke istorije prikazati jer, kao što znate, u Odboru su bili zastupljeni predstavnici svih naroda koji su živjeli na području naše Opštine i pristup ovom dijelu je bio izuzetno osjetljiv. Kao i u ostalim dijelovima knjige i u ovom dijelu je napisano samo ono za šta smo imali jasan dokument, znači ako je neko osudjen za krivično djelo, zločin protiv čovječnosti na teritoriji opštine Rogatica. Do izdavanja knjige imali smo dvojicu čija je krivica dokazana i njih smo spomenuli, kao i činjenicu, da je pred Haškim tribunalom a u vezi zločina počinjenih u Rogatici optužen i Radovan Karadžić. Možda bi prava riječ bila, da ovaj period nije dovoljno istražen i da su procesuiranja jos u toku.

                    rogatica.com: Kakvi su vaši utisci sa promocije u Domu Vojske BiH?

                    Mehmed: Zbog zdravstvenih problema, nažalost, nisam prisustvovao promociji ali svi koji su mi se obratili poslije promocije su bili oduševljeni. Evo da navedem samo komentar našeg izdavača «Šahinpašić-a» koji je rekao da, iako je izdao veliki broj knjiga i prisustovao mnogim promocijama, ovakav nivo i ovoliki broj posjetilaca nije zapamtio. Znači promocija je bila izuzetno dobra i posjećena.

                    rogatica.com: Dobijate li i poneku kritiku… pohvale?

                    Mehmed: Kritike i kritičare bih podijelio u nekoliko kategorija:
                    • Prva skupina su oni koji nisu pažljivo pročitali knjigu, ili se nisu potrudili da sagledaju knjigu kao jednu cjelinu.
                    • Druga skupina je ona koja je pažnju usmjerila na ilustracije, slike i kometarisala je samo to.
                    • Treća skupina su oni koji smatraju da je određeni vremenski period trebalo detaljnije obraditi i
                    • Četvrta koja misli da je ovo bošnjačka istorija Rogatice.

                    Što se tiče pohvala njih ima puno. Evo, navešću samo nekoliko. Od kompetentnih, stručnih osoba dobio sam izuzetne pohvale, oni smatraju da je ovo kapitalno djelo i istorijski dokument, najkompletnija monografija jednog grada u BiH. Takodjer bih istakao i veliki broj pohvala za dizajn knjige koji je radio naš veliki dizajner Miodrag Spasojević Štrika.

                    rogatica.com: Šta i kako dalje…?

                    Mehmed: Odbor se ponovo sastaje za 15-tak dana gdje ćemo imati jedan završni sastanak i analizu uradjenog. Budući da su radovi na knjizi završeni, Odbor će sa ovim sastnakom prestati sa radom i formiraće se jedan novi manji Odbor ili komisija koja će početi raditi na drugoj dopunjenoj verziji Monografije o Rogatici, npr. nemamo sva imena sa slika. Jedan od prijedloga, i nadam se zaključaka, će biti da se svi materijali i fotografije pohrane u Istorijski arhiv i da budu dostupne svim zainteresovanim i znatiželjnim. Obratićemo se i svim čitaocima da pošalju svoje prijedloge i dopune koje će komisija uzeti u razmatranje pri izradi druge Monografije. Ja se sa ovim povlačim sa radom i želim novom Odboru puno uspjeha u radu.

                    rogatica.com: Najtoplije se zahvaljujemo na vremenu koje ste odvojili da Rogatičanima približite okolnosti i rad na izdavanju ovog veoma značajnog istorijskog djela za naš grad.

                    Sarajevo, februar 2010

                    webmaster
                    Keymaster
                      Post count: 3712

                      [i]Autor rogatica.com
                      Srijeda, 24 Februar 2010 09:02[/i]

                      Mehmed Sokolović – predsjednik Odbora za pripremu i izdavanje Monografije o Rogatici, dugogodišnji aktivista i sportski radnik dao je eksluzivni intervju za našu stranicu.

                      rogatica.com: Mehmede, hvala vam na vremenu koje ste odvojili da svojim Rogatičanima, rasutim diljem svijeta, malo pobliže prikažete i objasnite rad na izdavanju ovog, moramo priznati, kapitalnog djela; Monografije o Rogatici.

                      Evo, za početak da krenemo od ideje i početnih radova na izdavanju ovog vrijednog djela. Kako se rodila ideja i ko je bio inicijator?

                      Mehmed: Pa ideja je potekla, može se reći, od mene. Okupio sam sve članove Odbora razmatrajući i analizirajući ko bi bio najkvalitetnija osoba za koje poglavlje knjige. Bitno je na početku istaći da je Monografija od samog početka bila zamišljena i zasnovana na naučno stručnoj osnovi i da je obuhvatila period, istoriju Rogatice, od njenog postanka pa do današnjih dana.

                      Svi podaci morali su biti dokumentovani i zasnovani na istorijskim činjenicama, znači priče tipa, rekla- kazala ili rekao mi je „taj i taj“ da je vidio „to i to“, nisu uzimane u razmatranje već samo dokumentovane istorijske činjenice. Period Rogatice u vrijeme socijalističke Jugoslavije je takodje zasnovan na statističkim podacima. Ponekad me pitaju čitaoci knjige, zašto je neko izostavljen iz spiska uglednih Rogatičana. Odgovor je, da je kriterij u tome bio ne samo visoko obrazovanje već i slijedeci korak a to je, da je ta osoba napravila i neko veće dostignuće iz oblasti kojom se bavi. Preko 90% radova na knjizi, ako bih se tako mogao izraziti, je bilo na volonterskoj osnovi.

                      rogatica.com: Da li ste koristili i podatke iz monografije «Rogatica» izdate 1966 godine?

                      Mehmed: Da. Iz nje smo uzeli Austrougarski period.

                      rogatica.com: Da li se možemo ostvrnuti na sami početak rada na knjizi, prije pet godina? Kako ste krenuli sa radom?

                      Mehmed: Pa u samom početku bili smo u jednoj maloj dilemi; da li da radimo na Fotomonografiji o Rogatici ili o Monografiji sa jakim ilustrativnim dijelom. Na ovom smo radili gotovo dvije godine i tek poslije kada smo donijeli odluku da knjiga krene ovim tokom radovi su bili usmjereni na obimnije tekstove i sadržaje. Tada smo i nekako jače krenuli sa pripremom, znači možemo reći da su intenzivniji radovi trajali posljednje tri godine.

                      rogatica.com: Period agresije i rata 1992-1995 je čini mi se slabije obuhvaćen?

                      Mehmed: Jeste, mogao bih se složiti sa vašom konstatacijom i volio bih da vaši čitaoci shvate da smo bili u dilemi kako ovaj dio rogatičke istorije prikazati jer, kao što znate, u Odboru su bili zastupljeni predstavnici svih naroda koji su živjeli na području naše Opštine i pristup ovom dijelu je bio izuzetno osjetljiv. Kao i u ostalim dijelovima knjige i u ovom dijelu je napisano samo ono za šta smo imali jasan dokument, znači ako je neko osudjen za krivično djelo, zločin protiv čovječnosti na teritoriji opštine Rogatica. Do izdavanja knjige imali smo dvojicu čija je krivica dokazana i njih smo spomenuli, kao i činjenicu, da je pred Haškim tribunalom a u vezi zločina počinjenih u Rogatici optužen i Radovan Karadžić. Možda bi prava riječ bila, da ovaj period nije dovoljno istražen i da su procesuiranja jos u toku.

                      rogatica.com: Kakvi su vaši utisci sa promocije u Domu Vojske BiH?

                      Mehmed: Zbog zdravstvenih problema, nažalost, nisam prisustvovao promociji ali svi koji su mi se obratili poslije promocije su bili oduševljeni. Evo da navedem samo komentar našeg izdavača «Šahinpašić-a» koji je rekao da, iako je izdao veliki broj knjiga i prisustovao mnogim promocijama, ovakav nivo i ovoliki broj posjetilaca nije zapamtio. Znači promocija je bila izuzetno dobra i posjećena.

                      rogatica.com: Dobijate li i poneku kritiku… pohvale?

                      Mehmed: Kritike i kritičare bih podijelio u nekoliko kategorija:
                      • Prva skupina su oni koji nisu pažljivo pročitali knjigu, ili se nisu potrudili da sagledaju knjigu kao jednu cjelinu.
                      • Druga skupina je ona koja je pažnju usmjerila na ilustracije, slike i kometarisala je samo to.
                      • Treća skupina su oni koji smatraju da je određeni vremenski period trebalo detaljnije obraditi i
                      • Četvrta koja misli da je ovo bošnjačka istorija Rogatice.

                      Što se tiče pohvala njih ima puno. Evo, navešću samo nekoliko. Od kompetentnih, stručnih osoba dobio sam izuzetne pohvale, oni smatraju da je ovo kapitalno djelo i istorijski dokument, najkompletnija monografija jednog grada u BiH. Takodjer bih istakao i veliki broj pohvala za dizajn knjige koji je radio naš veliki dizajner Miodrag Spasojević Štrika.

                      rogatica.com: Šta i kako dalje…?

                      Mehmed: Odbor se ponovo sastaje za 15-tak dana gdje ćemo imati jedan završni sastanak i analizu uradjenog. Budući da su radovi na knjizi završeni, Odbor će sa ovim sastnakom prestati sa radom i formiraće se jedan novi manji Odbor ili komisija koja će početi raditi na drugoj dopunjenoj verziji Monografije o Rogatici, npr. nemamo sva imena sa slika. Jedan od prijedloga, i nadam se zaključaka, će biti da se svi materijali i fotografije pohrane u Istorijski arhiv i da budu dostupne svim zainteresovanim i znatiželjnim. Obratićemo se i svim čitaocima da pošalju svoje prijedloge i dopune koje će komisija uzeti u razmatranje pri izradi druge Monografije. Ja se sa ovim povlačim sa radom i želim novom Odboru puno uspjeha u radu.

                      rogatica.com: Najtoplije se zahvaljujemo na vremenu koje ste odvojili da Rogatičanima približite okolnosti i rad na izdavanju ovog veoma značajnog istorijskog djela za naš grad.

                      Sarajevo, februar 2010

                    Viewing 9 posts - 16 through 24 (of 24 total)
                    • You must be logged in to reply to this topic.