Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)
  • Author
    Posts
  • Mare
    Participant
      Post count: 1546

      Moj najbolji drug

      Razmisljao sam dugo vremena.Imo sam puno drugova i jarana,prijatelja i ahbaba.Ma kome dati tu cast i tako poniziti ostale,ili ih nedaj boze povrijediti.Pa ona pitanja.Ko ti je vazda zelijo dobro.Ko te je vazda volijo.Ko je bijo spreman da ti oprosti skoro sve fakinluke.Onaj koji ti je davao savjete,koji te je ucijo mnogim stvarima.Onaj koji je pokuso da mi otvori zakrmeljane oci i da me uputi na pravi put.Pa sam skonto.Moj najbolji drug,to je onaj sto dodze sa svojom porodicom iz Vratara kod Zepe.Dodzose nekih 50tih godina u Rogaticu.Kupili su komad zemlje od Cengica pa napravise kucu.Godine siromatsva ga nacerase pa je nekoliko godina radijo u Mesickom rudniku.Poslije toga posto je to bila i moda a i za neke porodice jedini nacin da sa ustedi ,ode na one dobrovoljne akcije gdje nauci i zidarski zanat.Sjecam se da mi je davno u ono vrijeme pokazivo slike.Kaze mi « Medzu prvima u rogatici imo sam Sangajke ».Ozeni se sa jednom lijepom curom iz Lepenice.Babo ga je istjero iz kuce jer se ozeni bez pitanja a jos sa jednom iz begove kuce.Dade mu njegovu kasiku,viljusku i noz.Neko vrijeme stanovase kod ar Mine ar Semsine majke.Poslije mu njegov babo dade stalu koju on prepravi u malu kucicu.Zaposlijo se u Standardu,ali poslije posla radijo privatno.Pocinje kupovati ciment,cigle.Pocinje graditi svoju,nasu,kucu.Sjecam se da je kuca bila pokrivena,stolarija na svom mjestu,ali falilo para za prozore.Cim je zavrsijo patos zakuca neke carsafe na prozore,uze dvije tri deke i rece nam, »Ja od veceras vise necu spavati u stali evo mi moja kuca ».Godine prolaze ja rastem,i sto vise rastem sve vise se osjecam pametniji nego on.On nastavlja da radi a ja nista ne radim.Pubertet je pravim revoluciju.Mislim da sve znam,mislim da se svijet okrece oko mene.I rasta smo se.Otiso sam iz Rogatice.Ostavih ga,njega mog najboljeg jarana.Ubise ga cetnici.Ni dan danas neznam gdje je.Nek mu je vijecni rahmet,jer moj Babo je bijo i ostace Moj najbolji drug.

      Bulbul
      Participant
        Post count: 35

        Divno Mare, divno je ovo sto si napisao.

        I sad mi “knedla” stoji u grlu……:(

        Nazalost neke stvari shvatimo tek onda kada je kasno i kada se ne mogu ispraviti, ali……zivot ide dalje i covjek uci dok je ziv.
        Glavu gore i budi primjer svojoj djeci;)

        Dedo
        Participant
          Post count: 1243

          Aferim Mare:

          Posto danas imam obaveza poslije podne uletih samo da vidim sta ima,i procitah ovo sto si napisao.Svaka ti cast znasli da si me rasplako,zato sam se ulogovo da ovo napisem.
          Stvarno je tako kako si napisao jer tvoj Babo a.r je bio vrijedan i sposoban borac za svoju porodicu.Neka mu je vjecni rahmet i da Allah dz,s, kazni one koji mu zivot uzese,neka im svemoguci da da dozive svoju zaslugu na djeci i unucima,insaAllah.
          Tebi i tvojoj familiji sabur i lijepo sjecanje.

          Mare
          Participant
            Post count: 1546

            Htijo sam samo pogurati nase drage clanove da ako mogu napisu jednu pricu o svim onima iz Rogatice kojima i dan danas neznamo ni kako su ubijeni ni gdje su zakopani.Mi moramo jer je to nasa obaveza naci kosti nasih i staviti ih u mezarje.Molim sve vas ako nesto znate recite to javno ili anonimno.Recite ko ubi koga.Ako to uradite ja cu vam se diviti.Pomozite sa vasim svjedocenjima da nadzemo nase koji zlikovci ubise i sve uradise da se tragovi izgube.Molim vas uradite to.Molim vas.

            amela-dzana
            Participant
              Post count: 36

              Selam svima, evo Mare pročitah kao i uvijek tvoje tako reči ispovijedi pa me nekada neka žalost obuzme vidjevši šta si sve proživio u životu ali eto nije baš sve crno tako imao si i svojih lijepih trenutaka u životu što smo mogli vidjeti na tvojim slikama,ali eto fala Allahu đ.š. sada si se smirio i našao smiraj uz svoju porodicu,možda bi bilo bolje da da se ne sječaš nekih ružnih stvari koje su se dešavale u Rogatici, za onog kratkog vremena što si provodio dole.Ađo a.r. je imao svega više u životu nego sreče, mi to dobro znamo, a znam i kako je završio, i kada, i što je otišao od kuče, onaj dan kada je nastradao.Izvini molim te sto puta za ovo ali ovo me toliko dirnulo za ađu, a.r.ne mogu da ne kažem za ovo što ti reče istjeran ,iz kuće,ti znaš kakve su mlade kada neče da žive u zajednici, (ista sam taka bila voljela sama da živim a ne u zajednici)ali me bogami niko ne istjera nego odoh sama iz kuče, tako je dragi Mare, bilo i sa tvojima izašli su sami niko ih NEistjera.Život je težak svima došljacima, bio ali sreča pa dedo a.r.imade zemlju pa prodade i kupi od Fejziča a ne od Čengiča, to ti je bio Sejdalijin a.r.zet.Među prvima u mahali kupio tv,prilično je opet imao osnovice, iz Žepe, u odnosu na drugi narod, imali smo dosta zemlje na dobrim lokacijama ali eto neki od naše famelije su isprodavali davno čim su dobili svoje dijelove.Izvini za ovo, ispalo je da demantujem tvoje riječi, ali tako je to ja sam nikla iz te kuče, iz kuče vjerničke u kojoj je je živio islam , vjera i dobrota.Naša famelija je bila duga i široka i poticala je od imama što je dokaz na to i naše prezime što je najvažnija od svega VJERNIČKA.imaš posebno selam od mene i mojih:) :)

              Teva
              Participant
                Post count: 8872

                amela-dzana napisao:

                Zivot je tezak svima dosljacima, bio ali sreca pa dedo a.r.imade zemlju pa prodade i kupi od Fejzica a ne od Cengica, to ti je bio Sejdalijin a.r.zet.

                Komsinice, moram da se nadovezem na ovo tvoje pisanje.
                Vas (tvoj i Maretov) dzedo je kupio zemlju tj. dio zemlje moje dzedovine. Znaci moj babo i njegova sestra Behija su naslijedili zemlju na vise mjesta u i oko Rogatice i naravno podijelili je. Jedan dio zemlje koji je naslijedila babina sestra je kupio vas dzedo. Ostale dijelove je od nje kupio moj babo tako da smo mi i danas danile vlasnici imanja od oko 6 duluma na Biljinovcu, zemlje gdje su nam kuce bile kao i zemlje gore izmedju Torlaka i Dzananovica…
                Niti smo prodali niti smo pomislili na to.
                Vremena se mijenjaju i da su nas bogdo komsije sa kojima smo granicili ponudili pa da smo to ja i moj brat kupili, jer je to otislo u bescijenje…..

                Mare
                Participant
                  Post count: 1546

                  Za Amelu i Tevu.Bog dragi zna da vas volim obadvoje.Amela mi je amidzicna,Teva najblizi i najbolji komsija.Htijo bih ipak da vas “naruzim” zbog izlaska iz konteksta moje price.Nije vazno ko je kome prodo zamljiste,nije vazno dali je moj dzedo izbacijo mog babu ili je otiso sam.Ono sto je vazno a sto sam htijo da kazem je da ja nisam jedini iz Rogatice koji ne zna gdje se nalazi tijelo mog babe.Dali su ga cetnicka govna negdje zakopala,dali su ga bacili u neku kucu koju su poslije zapalili,neznam nista.Potreba za saznanjem je kao zedz.Htio bih saznati ko ga je ubijo i kako je zavrsijo,kao sto zedan bi volijo se napiti vode.A koliko znam nisam jedini.Vise stotina Rogatickih famelija su zedne informacija o nacinu nestanka njihovih najmilijih i mjestu gdje su zakopani.Zato vas pozivam jos jednom da ako nesto znate napisite to ovdje.Molim vas.Da nadzemo kosti nasih i da ih ukopamo tamo gdje treba,na mezarje.

                  Teva
                  Participant
                    Post count: 8872

                    Potpuno si u pravu, sory.:(

                    amela-dzana
                    Participant
                      Post count: 36

                      Selam svima, evo da se nadovežem na ove komentare vaše ja nisam ništa loše mislila sa ovim što reko ko je od koga kupio zemljište, toliko znam o tome ,ali nije važno više što je bilo bilo, je a ti Teva, morao si znati kada se zemnja prodavala pa što nisi se javio.Ja mislim ovako da si ti mlad ćovjek pa misliš o nakoj budučnosti vjerovatno o tome da nešto gradiš dole nek ti je sretno ,mi da ti pravo kažem ne mislimo babo mi je gotovo slijep čovjek koji nigdje ne ide sam, a vjeruj mi da je dobrog zdravlja ne bi sigurno ni mi prodali ,B) on bi se vratio dole među prvima ,fala Allahu đ.š.napravi drugu kuču sve sredi,ima novo kučište.Dragi8 Teva ako te interesuje kupovina zemlje u Rogatici samo se javi nije problem imam ja još prodati.B) SELAM

                      Zambi
                      Participant
                        Post count: 898

                        Tetak Ahmo a.r.,je bio veliki čovjek i ljudskih vrlina koje su ga krasile,volio je ljude,bio je skroman,uvijek spreman da pomogne drugom.

                        Prema mojim saznanjima,a po riječima A.r.Dževada Eminagića,rahmetli Ahmo je ostao u podrumu svoje svastike Hađire Salihović u Podhridu,on je tada meni govorio da je naj vjerovatnije tu,jer je ruševina čišćena a podrum zaravnan.Ja sam spreman uvijek da sa svojim Mahirom otkopam taj dio i da se uvjerimo u ove tvrdnje.

                        Mare
                        Participant
                          Post count: 1546

                          Sjecam se od mog rodzena pa do odlaska iz Jugoslavije mentaliteta tog Balkanskanskog naroda.Naj vaznije je bilo biti veci,bogatiji ili jaci.Ako napravim kucu,komsija ce se zaduziti pa ce podignuti sprat na svojoj.U carsiji su svi znali top listu ,za mene hajvana,koji su bili naj jaci jer se mlatise samo da se zna ko je najjaci.Nazalost vecina tuca kojih se sjecam bile su tuce izmedzu Muje protiv Sulje ili Hase protiv Ahme.Rijetke su bile tuce izmedzu Ratomira i Samira.Meni ar babo prico o Titi,o bratstvu i jedinstvu.Njihovi calevi i dzedovi pricali price o Drazi Mihajlovicu i svim onim lokalnim Drazama koji poklase izmedzu 41-45 puno naroda pa se 44 ukljucise u partizane i na kraju rata postadose prvoborci sa dobrim mjestima u lokalnoj upravi i dobrim penzijama poslije.Puno je Rogaticana zaklano za vrijeme drugog svijetskog rata.Zaklani i ubijeni od komsija srba.Zasto za vrijeme mog skolovanja u Rogatici nikad nisam cuo ime ili prezime bar jednog Rogatickog cetnika koji je klao i ubijo.Zasto danas ljudi ponavljaju istu gresku.Zasto sute,A kad ih pitas kazu « Ja znam ali necu da kazem ».Zasto.Da nedaj boze njihova unucad za 20- 30 godina dozive isto.Eto i dan danas prica se ponavlja.Mi sutimo ili se mlatimo izmedzu nas.Za to vrijeme Ratomiri,Gorani,Zorani i ostali ljubitelji Radovana,Ratka i Draze pokusavaju se zaboraviti.Cekaju novi momenat da zavrse poso.A mi.Mi vec skoro zaboravili i sutimo.Ko da nista nije bilo.Niko ne dize glas da bi saznali gdje su zakopana tijela vise stotina Rogaticana.Da ih nadzemo i da ih zakopamo tamo gdje i treba.Bojimo se .U Americi,U Australiji.Boje se ljudi da kazu sta znaju i sta su vidjeli i dozivjeli.Boje se osvete,jer pricajuci i govoreci nisu ni svijesni da na neki nacin se svete onima koji him napravise toliko zla.Pisite ljudi.To je jedini nacin da se ne zaboravi.Puno je mojih najboljih drugova nestalo a da nikad nisu nadzeni.Pomozite mi da ih nadzem.

                          webmaster
                          Keymaster
                            Post count: 3712

                            Mare, ovaj tvoj tekst evo tek danas procitah, divno li je ovo sto si napisao o svom babi, stvarno prelijepo!

                            emira-tekija
                            Participant
                              Post count: 327

                              mare svaki ti cast ovo je nesti jako lijepo napisano evo sva se najezih nastavi sa pisanjem i dalje

                              Mare
                              Participant
                                Post count: 1546

                                ZASTO PONEKAD NEMOGU DA ZASPIM
                                Zasto i pred cinjenice da nisam dozivijo i prozivijo taj rat,ima noci gdje san ne dolazi.Okrecem se u krevetu hocu da spavam,ali eto oni mi ne daju.Zovu me,pitaju me. »Dze si Mare,vozdra sta ima »Ne kontam.Cuo sam da su nestali ili ubijeni.Ubise ih zivotinje onako,jednostavno,na zivotinjski nacin.Cuo sam da duse umrlih pate ako nesto nije u redu.Skontah.Mi zivi zivimo po selima i gradovima.Oni mrtvi na neki nacin zive u mezarima.Tamo mozemo otici,naci mezar,pokloniti se i prouciti fatihu.Ne vjerujem da sam jedini koji ne zna dze su mu zakopali babu.U mom slucaju babo,kod ostalih brat,sestra,majka ,dajidza,amidza,tetic,jaran.Gdje i kako zavrsise.Ko ih je ubijo.Losic ili Andzelic.Ili neki drugi koji cujem hodaju slobodno po Rogatici,ko da nista nije bilo.Do kad ce trajati to Bosansko licimjerstvo.Zakon mafije,OMERTA.Zakon tisine.Zakon straha.Znam ali necu da kazem,jer se bojim.Cega se treba bojati.Izgubili ste svoje najdraze.Izgubiste kuce i imanja.Srebrenica,Zepa,Rogatica,Gorazde,Sarajevo.Samo Nekoliko mijesta gdje pokusase satrti sve sto je ne srpsko.U Zepi i Srebranici su skoro uspjeli.Ali duh tog Zepskog i Srebrenickog naroda pobijedi.Branili su se.Puno ih je poginulo,ali barem poslije rata,oni sto prezivise, pocese pricati sta je i kako je bilo,za uspomenu,njihovim koji poginuse.Pricati,znaci sjecati se.Sutiti,znaci zaboraviti,i cekati da se to ponovi.Od kako pricam imam osjecaj da bolje spavam.

                                Mare
                                Participant
                                  Post count: 1546

                                  Ne prestajamo faliti taj Rogaticki mentalitet.Te fini i pametni.Te dobro se sjecaju svojih obicaja.Te njeguju tradicije.Stanite ljudi.Pogledaj te se u ogledalo s vrijemena na vrijeme.Pitaj te se ko koga laze.Vi sami sebe ili nekog drugog.Ima vas koji znate.Zasto necete da kazete,sram vas bilo.Umrli su.Ubijeni zaklani zapaljeni.Pucali na nih sa robne kuce kosto pucaju na zeceve i fazane.Zar ste vec zaboravili uzas i necete nista da kazete.Zar cinjenica da se ne zna gdje su vise stotina Rogaticana vam nista ne znaci.Ubise ih.Sakrise ih.A danas ih oni iskopavaju da bi ih zakopali na neko drugo mjesto.A Rogaticani bili slijepi prije rata,za vrijeme rata,i postase gluhi i slijepi i njemi poslije rata.Steta ili kako se kaze po naski JAZUK.Jazuk za nase umrle za koje neznamo gdje su a i za one koje smo nasli pa sa mirom leze po mezarima.

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.